23.3.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 94/6


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/465 НА КОМИСИЯТА

от 21 март 2022 година

за изменение на Решение за изпълнение (ЕС) 2019/570 по отношение на способностите на rescEU за осигуряване на подвижни лаборатории и за откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на химически, биологични, радиологични и ядрени материали

(нотифиципано под номер С(2022) 1831)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Решение № 1313/2013/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно Механизъм за гражданска защита на Съюза (1), и по-специално член 32, параграф 1, буква ж) от него,

като има предвид, че:

(1)

Решение № 1313/2013/ЕС определя правната уредба на rescEU, който представлява резерв от способности за реагиране на равнището на Съюза с цел предоставянето на помощ в извънредни ситуации, при които цялостните налични способности на национално равнище и способностите, предоставени от държавите членки в рамките на Европейския резерв за гражданска защита, не са в състояние да гарантират ефективно реагиране при природни и причинени от човека бедствия.

(2)

В съответствие с член 12, параграф 2 от Решение № 1313/2013/ЕС способностите на rescEU се определят, като се вземат под внимание установените и нововъзникващите рискове, цялостните способности и пропуските на равнището на Съюза. Има четири области, върху които rescEU следва да се съсредоточи най-много, а именно: гасене на горски пожари от въздуха, химични, биологични, радиологични и ядрени („ХБРЯ“) инциденти, спешна медицинска помощ, както и транспорт и логистика.

(3)

С Решение за изпълнение (ЕС) 2019/570 на Комисията (2) се определя първоначалният състав на rescEU по отношение на способностите и на изискванията за качество. Към момента резервът на rescEU се състои от способности за гасене на горски пожари от въздуха, за медицинска евакуация по въздуха, екипи за спешна медицинска помощ, за съставяне на резерв от медицинско оборудване или от лични предпазни средства, или и от двете, способности за обеззаразяване при ХБРЯ инциденти, способности за съставяне на резерв във връзка с ХБРЯ инциденти, способности за осигуряване на временен подслон и транспортни и логистични способности.

(4)

Анализът на установените и нововъзникващите рискове, както и на способностите и пропуските на равнището на Съюза показва необходимост от подкрепа на дейностите в областта на гражданската защита чрез осигуряването на способности на място за откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали с цел реагиране при извънредни ситуации (т.е. за смекчаване на неблагоприятните последици за живота или здравето на човека, произтичащи от ХБРЯ вещества), дейности по издирване (т.е. за определяне на местоположението на ХБРЯ вещества, необхванати от регулаторен контрол), реагиране на събития, свързани със сигурността (т.е. за реагиране на потенциално престъпни или умишлени неразрешени действия, включващи или насочени към ХБРЯ вещества), и наблюдение на големи събития (т.е. предотвратяване на престъпни или умишлени неразрешени действия, свързани с ХБРЯ вещества).

(5)

Способностите следва да включват оказване на дистанционна подкрепа за техническа оценка за дейностите по откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали, изпълнявани в рамките на Механизма на Съюза. Този компонент за дистанционна подкрепа следва да бъде предоставен и на националните органи. Дистанционната подкрепа може да бъде осигурена от една-единствена институция или група от специализирани институции.

(6)

Предвижда се способностите да бъдат единен пакет с висока степен на вътрешна променливост на мащаба и модулност, което ще даде възможност, ако е необходимо, за поединично разгръщане на отделните му компоненти, пригодени спрямо дейностите за спешно реагиране, издирване, реагиране по отношение на сигурността или наблюдение, както и пригодени към конкретната химична, биологична, радиологична или ядрена опасност или заплаха.

(7)

Анализът на установените и нововъзникващите рискове, както и на способностите и пропуските на равнището на Съюза също показа необходимост от способности за осигуряване на подвижни лаборатории. Основната цел на способностите за осигуряване на подвижни лаборатории е да се предостави гъвкава и приспособима подкрепа, когато е надхвърлен капацитетът на държавите членки да откриват, анализират или проверяват патогени или ХБРЯ вещества. Способностите за подвижни лаборатории биха могли да бъдат съсредоточени върху различни специализации с висока степен на променливост на мащаба, модулност и оперативна съвместимост.

(8)

В съответствие с член 12, параграф 4 от Решение № 1313/2013/ЕС изискванията за качество по отношение на rescEU следва да се основават на установените международни стандарти, когато такива стандарти вече съществуват. Поради това изискванията за качество на биологичния компонент на подвижните лаборатории следва да се основават на класификациите на подвижните лаборатории за бързо реагиране (3), предоставени от Световната здравна организация.

(9)

Способностите за откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали и способностите за осигуряване на подвижни лаборатории следва да бъдат създадени, за да се реагира на рискове с малка вероятност, но със значими последици, в съответствие с категориите, посочени в член 3г от Решение за изпълнение (ЕС) 2019/570, и след консултации с държавите членки.

(10)

Поради това Решение за изпълнение (ЕС) 2019/570 следва да бъде съответно изменено.

(11)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, посочен в член 33, параграф 1 от Решение № 1313/2013/ЕС,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Решение за изпълнение (ЕС) 2019/570 се изменя, както следва:

(1)

В член 1а се добавя следната точка 4:

„4)   „дистанционна подкрепа“ означава процесът на получаване на подкрепа от субекти, които не са разположени на място.“

(2)

В член 2 параграф 2 се изменя, както следва:

а)

буква й) се заменя със следното:

„й)

транспортни и логистични способности;“

б)

добавят се следните точки:

„к)

способности за откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали с цел реагиране при извънредни ситуации, дейности по издирване, реагиране на събития, свързани със сигурността, и наблюдение на големи събития;

л)

способности за осигуряване на подвижни лаборатории.“;

(3)

Член 3а се заменя със следното:

„Член 3а

Допустими разходи за способности на rescEU за медицинска евакуация по въздуха, способности за осигуряване на екип за спешна медицинска помощ тип 2 и тип 3, за съставяне на медицински резерв, за обеззаразяване при ХБРЯ инциденти, за съставяне на резерв в областта на ХБРЯ инциденти, за осигуряване на временен подслон, за транспорт, за логистика, за откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали и за осигуряване на подвижни лаборатории

При изчисляването на общите допустими разходи за способностите на rescEU се вземат предвид всички разходни категории, посочени в приложение Iа към Решение № 1313/2013/ЕС.“;

(4)

В член 3д параграфи 3 и 4 се заменят със следното:

„3.   Способностите на rescEU, посочени в член 2, параграф 2, букви в)—л), се създават с цел управление на рискове с малка вероятност, но със значими последици.

4.   Когато се извършва разполагане на способностите на rescEU, посочени в член 2, параграф 2, букви в)—л), съгласно Механизма на Съюза, финансовото подпомагане от Съюза покрива 100 % от оперативните разходи съгласно член 23, параграф 4б от Решение № 1313/2013/ЕС.“;

(5)

Приложението се изменя в съответствие с приложението към настоящото решение.

Член 2

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 21 март 2022 година.

За Комисията

Janez LENARČIČ

Член на Комисията


(1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 924.

(2)  Решение за изпълнение (ЕС) 2019/570 на Комисията от 8 април 2019 г. за определяне на правилата за изпълнение на Решение № 1313/2013/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на способностите на rescEU и за изменение на Решение за изпълнение 2014/762/ЕС на Комисията (ОВ L 99, 10.4.2019 г., стр. 41).

(3)  Насоки за класификация на подвижните лаборатории за бързо реагиране (RRML). Копенхаген, Регионален офис на СЗО за Европа, 2021 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ

В приложението към Решение за изпълнение (ЕС) 2019/570 се добавят следните раздели 11 и 12:

„11.   Способности за откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали с цел реагиране при извънредни ситуации, дейности по издирване, реагиране на събития, свързани със сигурността, и наблюдение на големи събития

 

Задачи

Способности за откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали, които могат да бъдат разположени и такива под формата на дистанционна подкрепа, с цел реагиране при извънредни ситуации, дейности по издирване, реагиране на събития, свързани със сигурността, и наблюдение на големи събития (1).

 

Способности

Способност за предоставяне на оперативна подкрепа за реагиране при извънредни ситуации (2) чрез откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали на място.

Способност за подкрепа за дейности по издирване чрез откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали на място.

Способност за предоставяне на оперативна подкрепа за реагиране на събития, свързани със сигурността, чрез откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали на място. Това включва способността за подкрепа на компетентния орган на поискалата помощ държава членка или трета държава (3) в усилията му да съхрани и събере криминалистични доказателства, да обезпечи системата за надзор и да защити класифицираната информация.

Способност за подкрепа за операции по наблюдение на големи събития чрез откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали на място.

Способност за предоставяне на неразположена на място, дистанционна подкрепа за извършване на техническа оценка за дейности по откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали, както и за преодоляване на опасенията по отношение на безопасността, свързани с тези дейности.

Способност за подготовка и отговор на оперативните предизвикателства за осъществяването на дейности по откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали в поискалата помощ държава членка или трета държава, като се вземат предвид оценките, плановете, процедурите и протоколите на поискалата помощ държава членка или трета държава във връзка с опасностите и заплахите.

Способност за действие под ръководството на поискалата помощ държава членка, както е посочено в член 12, параграфи 6 и 7 от Решение № 1313/2013/ЕС, и за осигуряване на ефективни оперативни способности за връзка и координация със съответните органи на поискалата помощ държава членка (4).

 

Основни компоненти

Резерв от експерти, способни да оценяват и планират дейности по откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали въз основа на оценките на държавата членка или третата държава по отношение на опасностите и заплахите.

Готов за разполагане резерв от експерти, способни да извършват дейности по откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали с цел реагиране при извънредни ситуации, дейности по издирване, реагиране на събития, свързани със сигурността, и наблюдение.

Готови за разполагане оборудване и инструменти за откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение на ХБРЯ материали, както и цялото необходимо помощно оборудване, инструменти, ресурси, превозни средства, консумативи, защитена комуникация, обмен на данни и комуникационни и информационни технологии, и малки полеви лаборатории (5), ако се счита за необходимо, за да се гарантира функционалността на способността.

Готови за разполагане оборудване, инструменти, ресурси и консумативи, както и подходяща система за управление, за боравене със замърсените отпадъци вследствие от дейностите по откриване, вземане на проби, идентифициране и наблюдение.

Оперативна способност за дистанционна подкрепа за извършване на техническа и оперативна оценка, особено в областта на идентифицирането, вземането на проби и безопасността.

Подходящи оборудване, процедури, инструменти, ресурси и консумативи, за да се гарантира безопасността на персонала при работа в опасна среда, като например подходящи детектори, лични предпазни средства или компоненти за обеззаразяване, в съответствие със съществуващите приложими правни изисквания и приложимите международни стандарти.

 

Самостоятелност

Прилага се член 12 от Решение за изпълнение 2014/762/ЕС.

 

Разполагане

Готовност за заминаване на компонентите, които могат да бъдат разположени, и наличност за предоставяне на дистанционна подкрепа за извършване на техническа оценка не повече от 12 часа след приемането на предложението.

Способност за провеждане на операции в продължение на най-малко 14 последователни дни.

Способността може да бъде предварително позиционирана в случай на искания за помощ в съответствие с член 15, параграф 2 от Решение № 1313/2013/ЕС и въз основа на националните оценки на заплахите, показващи извънредна ситуация на повишен риск.

12.   Способности за осигуряване на подвижни лаборатории

Задачи

Осигуряване на модулна, гъвкава и приспособима подвижна лаборатория, способна да открива, анализира или проверява патогени или ХБРЯ вещества.

Способности

Способност за управление на лабораторни дейности.

Способност за провеждане на изпитвания и анализи в съответствие със съществуващите приложими международни стандарти, насоки и най-добри практики.

Способност за боравене с патогени или ХБРЯ вещества от различни рискови групи и за съхранение, предаване и управление на свързаните с тях данни и аналитични резултати по сигурен и безопасен начин.

Способност за подпомагане на разследвания в областта на общественото здраве, докладване на резултатите и извършване на проверки, като същевременно се запазва системата за надзор и се защитава класифицираната информация.

Основни компоненти

Експерти

Подходящо обучен и оборудван персонал, който да изпълнява различните задачи, определени в полето със задачите.

Логистика

Разработване на подходящи оперативни процедури.

Познаване на митническите правила и специфичните изисквания, свързани с преминаването на границите на подвижно лабораторно оборудване, реактиви и членове на персонала.

Управление на информацията

Комуникационна система със защитена и незащитена ИТ мрежа (LAN) за осигуряване на интернет връзка, управление на данни и обмен на данни, включително в отдалечени райони

Система за управление на лабораторната информация.

Оборудване

Подходящо оборудване и консумативи, необходими за изпълнение на основните задачи и функции.

Подходящи инструменти и ресурси за подкрепа на системите за изпълнение на основни задачи и функции.

Безопасност

Подходящи оборудване, процедури, инструменти, ресурси и консумативи, включително подходящи системи за управление на отпадъците, за да се гарантира безопасността на персонала, населението в близост и околната среда при работа с опасни ХБРЯ вещества или патогени, в съответствие със съществуващите приложими правни изисквания и приложимите международни стандарти.

Самостоятелност

Способността следва да гарантира самостоятелност за най-малко 14 дни.

Прилага се член 12, параграфи 1 и 2 от Решение за изпълнение 2014/762/ЕС.

Разполагане

Готовност за заминаване максимум 12 часа след приемането на предложението.“


(1)  Всяко събитие, което въз основа на национални оценки на заплахите може да изисква дейности за наблюдение на ХБРЯ материали (напр. мащабни публични събирания, спортни събития, срещи на държавни ръководители, музикални концерти, световни изложения).

(2)  Това обхваща всички видове природни или предизвикани от човека извънредни ситуации, включващи опасни материали или ХБРЯ вещества. Примери за това са извънредните ситуации, произтичащи от природни бедствия, от промишлени, транспортни или научноизследователски дейности, от престъпни или умишлени неразрешени действия, терористични актове или въоръжени конфликти, или от сателитни катастрофи и космически отпадъци.

(3)  В съответствие с член 12, параграф 10 от Решение № 1313/2013/ЕС, ако бедствие извън Съюза би могло да засегне значително една или повече държави членки или техните граждани, може да се използват способностите на rescEU.

(4)  Например органи, свързани с гражданската защита, правоприлагането, разузнаването, обезвреждането на взривни устройства или техническата подкрепа.

(5)  Например за подпомагане на първоначалния анализ на пробите.