26.1.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 17/52


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/100 НА КОМИСИЯТА

от 24 януари 2022 година

относно проект на декрет на Кралство Нидерландия относно напитки за малки деца и мляко за малки деца, за който има нотификация в съответствие с член 45 от Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета

(нотифицирано под номер С(2022) 312)

(само текстът на нидерландски език е автентичен)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 г. за предоставянето на информация за храните на потребителите, за изменение на регламенти (ЕО) № 1924/2006 и (ЕО) № 1925/2006 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 87/250/ЕИО на Комисията, Директива 90/496/ЕИО на Съвета, Директива 1999/10/ЕО на Комисията, Директива 2000/13/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2002/67/ЕО и 2008/5/ЕО на Комисията и на Регламент (ЕО) № 608/2004 на Комисията (1), и по-специално член 45, параграф 4 от него,

като има предвид, че:

(1)

В съответствие с член 45, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1169/2011 на 28 юли 2020 г. нидерландските органи уведомиха Комисията за проект на декрет, съдържащ правила относно храните на основата на белтъци (от краве или козе мляко), към които са добавени поне един или повече витамини, минерали или други вещества и които са предназначени да се използват като напитка за малки деца на възраст между една и три години (декрет за закон за стоките във връзка с напитките за малки деца и мляко за малки деца) („проект, за който има нотификация“).

(2)

С Регламент (ЕС) № 1169/2011 се установяват общите принципи, изисквания и отговорности, уреждащи информацията за храните, и по-специално етикетирането на храните. Във връзка с това в член 9, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1169/2011 са изброени данните, които трябва да се предоставят за храните в съответствие с членове 10—35 и при спазване на съдържащите се в тях изключения.

(3)

В член 39, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1169/2011 се предвижда, че в допълнение към задължителните данни, посочени в член 9, параграф 1 и в член 10, държавите членки могат, в съответствие с процедурата, предвидена в член 45, да приемат мерки, за които се изискват допълнителни задължителни данни при конкретни видове или категории храни, въз основа на следните съображения: опазване на общественото здраве или защита на потребителите, или предотвратяване на измама, или защита на правата на индустриалната и търговската собственост, указания за произход, регистрирано наименование за произход, или предотвратяване на нелоялна конкуренция.

(4)

В проекта, за който има нотификация, се определят, наред с другото, допълнителни задължителни уточнения за конкретни категории храни, които уточнения се предлагат като обявяване на информация, която трябва да се предостави на потребителите, когато на пазара в Нидерландия се пускат „напитки за малки деца“ и „мляко за малки деца“. Поради това е необходимо Комисията да провери съвместимостта на проекта на декрета с изложените по-горе изисквания на посочения регламент и с разпоредбите на Договора за функционирането на Европейския съюз.

(5)

В проекта, за който има нотификация, се определят специални изисквания за състава, обогатяването, етикетирането и пускането на пазара на храни на основата на белтъци от краве или козе мляко, които са предназначени за употреба като напитка за малки деца на възраст между една и три години. По-конкретно, в раздел 2 от проекта, за който има нотификация, се определят изисквания по отношение на състава и влагането на витамини, минерали и други вещества в „напитки за малки деца“ и „мляко за малки деца“. В раздел 3 от мярката, за която има нотификация, се определят някои изисквания за означаването, обявяването и представянето на информация за потребителите.

(6)

В член 7 от проекта, за който има нотификация, се изисква да бъдат използвани следните начини на обявяване на информация за предлагането на пазара на „напитки за малки деца“ и „мляко за малки деца“: „а) възрастовата категория между една и три години, за която е предназначена; б) обявяване, че продуктът не замества балансираното хранене; в) обявяване, че продуктът не замества добавки на витамин D; и г) обявяване, че продуктът не замества кърмата“.

(7)

Нидерландските органи поясняват, че тези задължителни уточнения, съдържащи се в проекта, за който има нотификация, са въз основа на съображения за защита на общественото здраве и защита на потребителите.

(8)

Нидерландските органи не представиха доказателства в подкрепа на мярката въз основа на съображения за защита на общественото здраве. Дори обратното — в обяснителния меморандум към проекта, за който има нотификация, нидерландските органи уточняват, че „напитките за малки деца“ и „млеката за малки деца“ не са необходими за задоволяване на хранителните потребности на малките деца.

(9)

В член 7, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) № 1169/2011 е предвидено, че информацията за храните не трябва да бъде заблуждаваща, най-вече по отношение на характеристиките на храната, и по-специално по отношение на нейното естество, същност, свойства, състав, количество, трайност, страна на произход или място на произход, метод на изработка или производство.

(10)

Напитките на млечна основа, предназначени за малки деца, преди попадаха в обхвата на Директива 2009/39/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно храни, предназначени за специфична хранителна употреба (2), но считано от 19 юли 2016 г., последната беше отменена с Регламент (ЕС) № 609/2013 на Европейския парламент и на Съвета (3).

(11)

С оглед на тази отмяна, в член 12 от Регламент (ЕС) № 609/2013 се изисква от Комисията да анализира в доклад дали са необходими специални разпоредби за напитки на млечна основа и подобни продукти, предназначени за малки деца, които са на възраст между една и три години. На 31 март 2016 г. Комисията прие доклад относно посочените продукти (4) („доклада от 2016 г.“).

(12)

В доклада от 2016 г. се стига до заключението, че не са необходими специални разпоредби за тази категория храни, тъй като правилното и цялостно прилагане на общата уредба на законодателството на ЕС в областта на храните може адекватно да урежда въпроса със състава на напитките на млечна основа, предназначени за малки деца, и предоставянето на информация за характеристиките на тези продукти.

(13)

Тези заключения почиват на научното становище на Европейския орган за безопасност на храните („Органа“). В становището си от 2013 г. (5) Органът отбелязва, че тези продукти „нямат незаменима роля“ и „не могат да се считат за необходимост за посрещане на хранителните потребности на малките деца“ в сравнение с други храни, които могат да бъдат включени в обичайния им хранителен режим.

(14)

Вследствие на това Комисията не придружи доклада от 2016 г. със законодателно предложение за определяне на правила за напитки на млечна основа и подобни продукти, предназначени за малки деца. Следователно, считано от 20 юли 2016 г., напитките на млечна основа, предназначени за малки деца, се считат за нормални храни, обогатени с определени хранителни вещества и предвидени за конкретна подгрупа от населението и обхванати изключително от хоризонталните правила на законодателството на ЕС в областта на храните.

(15)

Въз основа на горепосочените коментари, проектът за мярка, за който има нотификация, се отклонява от правилата, приложими за нормалните храни, но вместо това въвежда нова правна уредба за напитките за малки деца и млеката за малки деца в Нидерландия. В този смисъл той de facto създава нова категория продукти, предназначени за малки деца, които подлежат на специални изисквания по отношение на състава, обогатяването им, етикетирането и предлагането на пазара. Това не е в съответствие с настоящата правна уредба на ЕС.

(16)

По-специално, напитките за малки деца и млякото за малки деца попадат в обхвата на Регламент (ЕО) № 1925/2006 на Европейския парламент и на Съвета относно влагането на витамини, минерали и някои други вещества в храните (6) и трябва да отговарят на правилата на посочения регламент относно условията за влагане на витамини и минерали и относно етикетирането, представянето и рекламата. Напитките на млечна основа, предназначени за малки деца, трябва да предоставят т. нар. информация за храните, включително обявяване на хранителната стойност, в съответствие с правилата на Регламент (ЕС) № 1169/2011 и може да съдържат само специални хранителни и здравни претенции, които са разрешени на равнище ЕС съгласно Регламент (ЕО) № 1924/2006 на Европейския парламент и на Съвета относно хранителни и здравни претенции за храните (7).

(17)

Разпоредбите на Регламент (ЕС) № 609/2013 и на Делегиран регламент (ЕС) 2016/127 на Комисията (8) не се прилагат за напитки за малки деца и мляко за малки деца.

(18)

Изискванията за задължително етикетиране на напитки за малки деца и на мляко за малки деца, както се предлага в член 7 от проекта, за който има нотификация, заедно със задължителните изисквания за етикетиране, установени в Регламент (ЕС) № 1169/2011, затвърждават възприятието на потребителите, че напитките за малки деца и млякото за малки деца представляват отделна категория продукти, подобни на храните за кърмачета и преходните храни, които са особено подходящи за малки деца на възраст от една до три години, в сравнение с други храни, които могат да бъдат включени в обичайния им хранителен режим.

(19)

В съответствие с разпоредбите на член 45, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1169/2011 на 5 октомври 2020 г. Комисията проведе консултации с Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните.

(20)

С оглед на гореизложеното Комисията счита, че член 7 от проекта, за който има нотификация, е подвеждащ по отношение на естеството на напитките за малки деца и на млякото за малки деца и следователно е в противоречие с член 7, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) № 1169/2011 и не може да бъде обоснован със съображения за защита на потребителите. Член 7 също така не може да бъде обоснован със съображения, свързани с общественото здраве, тъй като нидерландските органи не са представили никаква обосновка в тази връзка.

(21)

С оглед на тези коментари, съгласно член 45, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1169/2011, на 27 октомври 2020 г. Комисията даде отрицателно становище по проекта, за който има нотификация. На 28 октомври 2020 г. Комисията уведоми нидерландските органи за отрицателното становище.

(22)

От нидерландските органи следва съответно да бъде поискано да не приемат декрета, за който има нотификация.

(23)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Въз основа на коментарите на Комисията в нейното отрицателно становище и в настоящото решение, Кралство Нидерландия не приема член 7 от проекта на декрет за Закона за стоките по отношение на напитки за малки деца и мляко за малки деца, за който проект то е уведомило Комисията съгласно член 45 от Регламент (ЕС) № 1169/2011 и който е бил предмет на отрицателно становище на Комисията, съобщено на нидерландските органи на 28 юли 2020 г.

Член 2

Адресат на настоящото решение е Кралство Нидерландия.

Съставено в Брюксел на 24 януари 2022 година.

За Комисията

Stella KYRIAKIDES

Член на Комисията


(1)  ОВ L 304, 22.11.2011 г., стр. 18.

(2)  Директива 2009/39/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 май 2009 г. относно храни, предназначени за специфична хранителна употреба (преработена) (ОВ L 124, 20.5.2009 г., стр. 21).

(3)  Регламент (ЕС) № 609/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 12 юни 2013 г. относно храните, предназначени за кърмачета и малки деца, храните за специални медицински цели и заместителите на целодневния хранителен прием за регулиране на телесното тегло и за отмяна на Директива 92/52/ЕИО на Съвета, директиви 96/8/ЕО, 1999/21/ЕО, 2006/125/ЕО и 2006/141/ЕО на Комисията, Директива 2009/39/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и регламенти (ЕО) № 41/2009 и (ЕО) № 953/2009 на Комисията (ОВ L 181, 29.6.2013 г., стр. 35).

(4)  Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно храните за малки деца (COM/2016/ 169 final).

(5)  Експертна група по диетични храни, хранене и алергии на ЕОБХ, 2013 г., Scientific Opinion on nutrient requirements and dietary intakes of infants and young children in the European Union (Научно становище относно хранителните изисквания и диетичния прием при кърмачета и малки деца в Европейския съюз), EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2013 г.;11(10):3408.

(6)  Регламент (ЕО) № 1925/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. относно влагането на витамини, минерали и някои други вещества в храните (ОВ L 404, 30.12.2006 г., стр. 26).

(7)  Регламент (ЕО) № 1924/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 година относно хранителни и здравни претенции за храните (ОВ L 404, 30.12.2006 г., стр. 9).

(8)  Делегиран регламент (ЕС) 2016/127 на Комисията от 25 септември 2015 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 609/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на специфичните изисквания за състава и предоставянето на информация за храните за кърмачета и преходните храни и по отношение на изискванията за информация, свързана с храненето на кърмачета и малки деца (ОВ L 25, 2.2.2016 г., стр. 1).