29.10.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 384/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2021/1888 НА СЪВЕТА

от 27 октомври 2021 година

за определяне за 2022 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Балтийско море, и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/92 по отношение на определени възможности за риболов в други води

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 3 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета (1) е необходимо да се приемат мерки за опазване, като при това се вземат предвид наличните научни, технически и икономически становища, включително, когато е приложимо, докладите, изготвени от Научния, технически и икономически комитет по рибарство и други консултативни органи, както и становищата на консултативните съвети, създадени за съответните географски зони на компетентност, и съвместните препоръки на държавите членки.

(2)

Съветът приема мерки за определяне и разпределяне на възможностите за риболов, включително, според случая, определени условия, които са функционално свързани с тези възможности за риболов. В Регламент (ЕС) № 1380/2013 се предвижда възможностите за риболов да бъдат разпределени на държавите членки така, че да осигуряват относителна стабилност на риболовните дейности на всяка държава членка за всеки рибен запас или вид риболов.

(3)

В Регламент (ЕС) № 1380/2013 се предвижда, че целта на общата политика в областта на рибарството е да се постигне равнище на експлоатация, позволяващо максимален устойчив улов (МУУ), където е възможно до 2015 г., като за всички запаси то трябва да бъде постигнато най-късно до 2020 г. чрез постепенно постъпателно нарастване. Целта на преходния период до 2020 г. беше постигането на МУУ за всички запаси да се балансира с възможните социално-икономически последици, свързани с евентуалните корекции на съответните възможности за риболов.

(4)

Поради това в съответствие с Регламент (ЕС) № 1380/2013 общият допустим улов (ОДУ) следва да се определя въз основа на наличните научни становища, като се отчитат биологичните и социално-икономическите последици и същевременно се гарантира справедливо третиране на различните сектори на рибарството и се вземат предвид становищата, изразени по време на консултациите със заинтересованите страни.

(5)

С Регламент (ЕС) 2016/1139 на Европейския парламент и на Съвета (2) се установява многогодишен план за запасите от треска, херинга и цаца в Балтийско море и за видовете риболов, експлоатиращи тези запаси (наричан по-нататък „планът“). Целта на този план е да гарантира, че експлоатацията на живите морски биологични ресурси позволява възстановяването и поддържането на популациите на улавяните видове над равнищата, на които може да се постигне МУУ. Съгласно Регламент (ЕС) № 1380/2013 възможностите за риболов на запасите, обхванати от специални многогодишни планове, трябва да се определят в съответствие с правилата, предвидени в тези многогодишни планове.

(6)

В съответствие с член 4, параграф 1 от плана възможностите за риболов на запасите, посочени в член 1 от плана, трябваше да се определят така, че да се постигне смъртност от риболов в съответствие с МУУ, изразен в диапазони, възможно най-скоро и чрез постепенно постъпателно нарастване най-късно до 2020 г. Поради това ограниченията на улова, приложими през 2022 г. по отношение на съответните запаси в Балтийско море, трябва да се установят в съответствие с целите на плана.

(7)

На 28 май 2021 г. Международният съвет за изследване на морето (ICES) публикува своето годишно становище относно запасите в Балтийско море. В него се посочва, че биомасата на херингата в западната част на Балтийско море, в ICES подучастък 20—24, е едва 54 % от граничното референтно равнище на биомасата на репродуктивния запас (Blim), под която е възможно да бъде намалена възпроизводителната способност. Същевременно темпът на попълване на запасите все още е на рекордно ниско равнище. Поради това за четвърта поредна година ICES представя становище за нулев улов на херингата в западната част на Балтийско море. Съгласно член 5, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/1139 следва да се приемат всички подходящи коригиращи мерки с цел своевременно възстановяване на съответния запас до равнища над равнището, позволяващо постигането на МУУ. Освен това, със същата разпоредба се изисква и приемането на допълнителни коригиращи мерки. Ако възможностите за риболов на херинга в западната част на Балтийско море се определяха на равнището, посочено в становището на ICES, задължението за разтоварване на целия улов при смесен риболов заедно с прилов на херинга в западната част на Балтийско море, би довело до явлението „блокиращи видове“. За да се постигне точният баланс между, от една страна, продължаването на риболова за другите запаси предвид иначе потенциално сериозните социално-икономически последици от неговото прекъсване и, от друга страна, необходимостта от постигане на добро биологично състояние на запаса, и като се вземат предвид трудностите, свързани с улова едновременно на всякакви запаси в контекста на смесен риболов при МУУ, е целесъобразно да се определи специфично равнище на ОДУ за прилова на херинга в западната част на Балтийско море. Въпреки това за риболовните операции, извършвани единствено за целите на научни изследвания и при пълно спазване на условията, предвидени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241 на Европейския парламент и на Съвета (3), както и за рибари, извършващи дребномащабен крайбрежен риболов с някои пасивни риболовни уреди, следва да бъде разрешен улов на херинга в западната част на Балтийско море. Равнището на ОДУ следва да бъде такова, че да не се увеличава смъртността и да се осигуряват стимули за подобряване на селективността и избягване на нежелания улов.

(8)

Що се отнася до запаса от треска в източната част на Балтийско море, от 2019 г. ICES е в състояние да обоснове предпазното си становище на по-богата на данни оценка. ICES счита, че биомасата на запаса от треска в източната част на Балтийско море все още е под Blim, като от 2020 година е отчетен допълнителен спад. Поради това за трета поредна година ICES представя становище за нулев улов на треска в източната част на Балтийско море. От 2019 г. насам в Съюза са приети строги мерки за опазване. По силата на член 5, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/1139 целевият риболов на треска в източната част на Балтийско море беше забранен и за неизбежния прилов на треска в източната част на Балтийско море беше определен много нисък ОДУ, за да се избегне явлението „блокиращи видове“ по отношение на други риболовни дейности. Освен това бяха приети допълнителни коригиращи мерки, функционално свързани с възможностите за риболов, които се изразяват в забрана на риболова по време на размножаването и забрана на любителския риболов в основната зона на разпространение. Предвид становището на ICES и непромененото състояние на запаса е целесъобразно да не се извършва промяна на равнището на възможностите за риболов и на функционално свързаните коригиращи мерки.

(9)

Що се отнася до треската в западната част на Балтийско море, от няколко години научните изчисления сочат, че биомасата на репродуктивния запас е под референтното равнище, под което трябва да се предприемат конкретни и подходящи действия за управление (Btrigger). Поради това през последните години бяха приети все по-строги мерки за управление. През 2021 г. ICES реши да извърши по-задълбочена оценка на състоянието на запаса и поради това отложи становището си за 10 септември 2021 г. Тази оценка показа, че биомасата на запаса от треска в западната част на Балтийско море е по-малко от половината от предишната оценка и че в продължение на повече от 10 години тя е била основно под Blim. Понастоящем биомасата се оценява на около половината от Blim. Попълването на запаса е исторически ниско от 2018 година насам. ICES счита, че с 53 % вероятност биомасата на запаса би могла да се увеличи малко над Blim през 2023 г., дори и при известен улов. В такъв случай съгласно член 5, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/1139 следва да се предприемат коригиращи мерки и възможностите за риболов да се определят по начин, който да гарантира бързото възстановяване на запаса на равнище над равнището, което позволява достигането на МУУ. Равнището на препоръчания улов е толкова ниско, че не може да поддържа едновременно целевия риболов и неизбежния прилов при други видове риболов, по-специално при дънен риболова на калканоподобни. Поради това е целесъобразно да се определи ОДУ, ограничен до неизбежния прилов при други видове риболов, за да се избегне явлението „блокиращи видове“, с изключение на риболовните операции, извършвани единствено с цел научни изследвания и при пълно спазване на условията, определени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241. Освен това бяха вече приети допълнителни коригиращи мерки, функционално свързани с възможностите за риболов, под формата на забрана на риболова по време на размножаване и ограничения на любителския риболов. Като се има предвид допълнителното сериозно влошаване на състоянието на запаса, е целесъобразно забраната на риболова по време на размножаване да бъде удължена от 15 януари до 31 март, за да се включи периодът, през който треската се струпва преди хвърлянето на хайвера. Следва да се въведе допълнително изключение от забраната на риболова по време на размножаването за риболовните кораби, извършващи риболов с драги за двучерупчести мекотели в ICES подучастък 22 във води с дълбочина под 20 метра, тъй като тези риболовни дейности се извършват извън местата за размножаване на треската и имат много нисък прилов на треска. Що се отнася до любителския риболов, за разлика от предходните години ICES не беше в състояние да препоръча разделение между улова с търговска цел и улова от любителски риболов поради ниското равнище на общия препоръчан улов. Предвид състоянието на запаса е необходимо таванът на дневния улов да се намали до минимум, за да се запазят рамките на равнищата на улов, препоръчани от ICES. Освен това е целесъобразно любителският риболов вече да не се изключва от забраната на риболова по време на размножаване.

(10)

В оценката на ICES от 2020 г. се посочва, че биомасата на запаса от херинга в централната част на Балтийско море е спаднала под референтното равнище на биомасата на репродуктивния запас, под което трябва да се предприемат специфични и подходящи мерки за управление (Btrigger). През 2021 г. ICES посочи, че равнището на биомасата е спаднало още повече и сега е близо до Blim. Поради това е целесъобразно възможностите за риболов да се определят в съответствие с член 5, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/1139.

(11)

Съгласно становището на ICES треската е прилов при риболова на писия. Цацата се лови при смесен риболов с херинга и е плячка за треската. Целесъобразно е тези взаимодействия между запаси от различни видове да се вземат предвид при определяне на възможностите за риболов на писия и цаца.

(12)

По отношение на сьомгата в ICES подучастъци 22—31 ICES в няколко предходни години подред посочва, че състоянието на речните запаси е много разнородно. За да се даде повече време на експертите да отчетат по-добре тези различия, ICES реши да отложи становището си за 15 септември 2021 г. Съгласно препоръката на ICES целият търговски и любителски улов в основния басейн, който по своята същност е смесен риболов на сьомга от здрави и слаби речни запаси, следва да бъде спрян, за да се защитят слабите речни запаси. ICES счита обаче, че съществуващият целеви риболов в крайбрежните зони на Ботническия залив и Аландско море би могъл да продължи по време на лятната миграция на сьомгата. За да се постигне точният баланс между, от една страна, продължаването на риболова предвид иначе потенциално сериозните социално-икономически последици от неговото прекъсване и, от друга страна, необходимостта от постигане на добро биологично състояние на запаса, и като се вземат предвид трудностите, свързани с улова едновременно на всякакви запаси в контекста на смесен риболов при МУУ, е целесъобразно да се определи специфично равнище на ОДУ за прилова на сьомга в тези зони, с изключение на риболовните операции, извършвани единствено с цел научни изследвания, и при пълно спазване на условията, определени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241, и на крайбрежните риболовни дейности на север от 59°30′ с.ш. през периода от 1 май до 31 август. Предвид становището на ICES е целесъобразно да се приемат допълнителни коригиращи мерки, функционално свързани с възможностите за риболов. Използването на парагади във водите на повече от четири морски мили следва да бъде забранено, тъй като това обикновено е уред за целеви улов на сьомга. Освен това в зоните, в които търговският риболов не е разрешен, при любителския риболов следва да бъде възможно да се задържа само една сьомга с подрязана перка на рибар за ден. И накрая, за да се избегне погрешното докладване, всички задържани екземпляри от всички видове риба следва да бъдат разтоварени цели, за да може да бъдат недвусмислено идентифицирани.

(13)

За да се осигури пълноценно използване на възможностите за крайбрежен риболов, през 2019 г. беше въведена ограничена гъвкавост между зоните за сьомга от подучастъци 22—31 на ICES към подучастък 32 на ICES. Предвид промените във възможностите за риболов за тези два запаса е целесъобразно гъвкавостта да бъде намалена.

(14)

Въвеждането на забрана на риболова на морска пъстърва във водите отвъд четири морски мили и на ограничение на прилова на този вид до 3 % от комбинирания улов на морска пъстърва и сьомга допринесе за същественото намаляване на множеството случаи на невярно деклариране на улова на сьомга, и по-специално на декларирането му като улов на морска пъстърва. С цел намаляване във възможно най-голяма степен на това невярно деклариране е целесъобразно тази разпоредба да бъде запазена.

(15)

Използването на възможностите за риболов, определени в настоящия регламент, се осъществява при спазване на Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета (4), и по-специално на членове 33 и 34 от него, отнасящи се до записването на улова и риболовното усилие и до предаването на данни на Комисията относно изчерпването на възможностите за риболов. Поради това в настоящия регламент следва да се посочат кодовете, свързани с разтоварванията на обхванатите от него запаси, които да се използват от държавите членки при изпращане на данни до Комисията.

(16)

С Регламент (ЕО) № 847/96 на Съвета (5) бяха въведени допълнителни условия за годишното управление на ОДУ, включително разпоредби за гъвкавост в членове 3 и 4 по отношение на предпазния и аналитичния ОДУ. Съгласно член 2 от посочения регламент при определянето на ОДУ Съветът решава за кои запаси не се прилага член 3 или член 4, по-специално въз основа на биологичното състояние на запасите. Впоследствие с член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 беше въведен механизмът за гъвкавост по отношение на квотите в две последователни години за всички запаси, за които се прилага задължението за разтоварване. Поради това, с цел да се избегне прекомерна гъвкавост, която би навредила на принципа за разумна и отговорна експлоатация на живите морски биологични ресурси, би възпрепятствала постигането на целите на общата политика в областта на рибарството и би предизвикала влошаване на биологичното състояние на запасите, следва да се определи, че членове 3 и 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 се прилагат за аналитични ОДУ само в случаите, когато не е използвана гъвкавостта по отношение на квотите в две последователни години, предвидена в член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013.

(17)

Наред с това, като се има предвид, че биомасата на запаса от треска в източната част на Балтийско море, запаса от херинга в западната част на Балтийско море и запаса от треска в западната част на Балтийско море е под Blim, както и че през 2022 г. са разрешени само приловът, риболовът с научни цели, и, по отношение на треската в западната част на Балтийско море, някои видове дребномащабен крайбрежен риболов, държавите членки, имащи дял от квотата в съответния ОДУ, се ангажираха да не прилагат през 2022 г. механизма за гъвкавост по отношение на квотите в две последователни години по член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 за тези запаси, така че уловът през 2022 г. да не надвишава определения ОДУ за треска в източната част на Балтийско море, за херинга в западната част на Балтийско море и за треска в западната част на Балтийско море. Освен това, като се има предвид, че биомасата на речните запаси от сьомга на юг от 59°30′ с.ш. са почти изцяло под граничното референтно равнище за възпроизводство на млада сьомга (Rlim), както и че в посочената зона през 2022 г. са разрешени само приловът и риболовът с научни цели, съответните държави членки поеха сходен ангажимент относно гъвкавостта по отношение на квотите в две последователни години във връзка с улова на сьомга в основния басейн.

(18)

Риболовната година за норвежки паут в участък 3a на ICES, водите на Обединеното кралство от участък 2а на ICES и водите на Обединеното кралство и на Съюза от подзона 4 на ICES започва от 1 ноември и приключва до 31 октомври. За да може риболовът да започне на 1 ноември 2021 г. и въз основа на новите научни становища и след консултациите с Обединеното кралство, е необходимо да се определи предварителен ОДУ за норвежки паут в участък 3а на ICES, във водите на Обединеното кралство от участък 2а на ICES и във водите на Обединеното кралство и на Съюза от подзона 4 на ICES за периода от 1 ноември 2021 г. до 31 декември 2021 г. Този предварителен ОДУ следва да бъде определен в съответствие със становището на ICES, публикувано на 8 октомври 2021 г.

(19)

В Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета (6) таблицата с възможностите за риболов на скумрия в Северно море се отнася за водите от 3a и 4; водите на Обединеното кралство от 2a; водите на Съюза от 3b и 3c и подучастъци 22—32 в съответствие със Споразумението за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, от една страна, и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна (7). През 2021 г. обаче консултациите между крайбрежните държави относно скумрията не доведоха до споразумение, що се отнася до договореностите за достъп между Съюза, Обединеното кралство и Норвегия. Поради това ЕС няма достъп за риболов на своята квота за скумрия в норвежките води на Северно море.

(20)

През 2021 г. Съюзът приключи преговорите с Обединеното кралство относно възможностите за риболов и мерките за управление на определени ОДУ за 2021 г., включително за скумрия, което дава възможност на Съюза да извършва риболов на своята квота за скумрия във водите на Обединеното кралство. В резултат на това съответните таблици с възможностите за риболов следва да бъдат изменени, така че да отразяват границите на риболовните зони във водите на Северно море до водите на Обединеното кралство и на Съюза.

(21)

През 2021 г. Съюзът няма достъп за риболов на своята квота за скумрия в норвежките води на Северно море. Регламент (ЕС) 2021/92 включва таблицата с възможностите за риболов на скумрия в норвежки води от 2a и 4a и следва да е възможно квотата от 13 359 тона, отпусната на Дания, да се лови във водите на Съюза и на Обединеното кралство в Северно море. В съответната таблица с възможностите за риболов следва да бъде вмъкната бележка под линия, за да се даде възможност на Дания да извършва риболов по тази квота във водите на Съюза и на Обединеното кралство в Северно море. С Обединеното кралство беше проведена консултация относно тази възможност и не бяха направени възражения срещу подхода, позволяващ да се извършва риболов по посочената квота в тези води на Обединеното кралство, считано от 12 октомври 2021 г.

(22)

В Споразумението за партньорство в областта на устойчивото рибарство между Европейския съюз, от една страна, и правителството на Гренландия и правителството на Дания, от друга страна, и протокола за изпълнение към него (8) се предвижда, че Съюзът получава 7,7 % от ОДУ за мойва, които да се ловят във водите на Гренландия от подзони 5 и 14 на ICES. На 5 октомври 2021 г. Съюзът получи информация от гренландските власти, че ICES е издал становище за мойвата за сезон 2021/2022 г. за равнище на ОДУ от 904 200 тона. В съответствие с научните становища и въз основа на споразумението, постигнато между Гренландия, Исландия и Норвегия относно мойвата, правителството на Гренландия определи квота от 135 630 тона. В съответствие с Протокола за изпълнение в областта на рибарството между ЕС и Гренландия, Гренландия би желала да предложи на Съюза 69 623 тона мойва, което се равнява на 7,7 % от общия ОДУ. Този ОДУ сега следва да бъде определен на тази основа. Освен това Гренландия, Исландия и Норвегия се споразумяха, като част от своето рамково споразумение за опазването и управлението на мойвата, за нови договорености относно риболовния сезон. Поради това е необходимо да бъде отразена и промяната в риболовния сезон, който сега следва да се отнася за периода от 15 октомври 2021 г. до 15 април 2022 г.

(23)

Комисията предоставя разрешения за риболов на кораби, плаващи под знамето на Венесуела, за да им се даде възможност да извършват улов на луциан във водите на Съюза край бреговете на Френска Гвиана. Предложеното изменение има за цел да осигури непрекъснатост на риболовните операции в процеса на издаване на разрешение между две отделни години при определени условия.

(24)

Поради това Регламент (ЕС) 2021/92 следва да бъде съответно изменен.

(25)

С цел да се избегне прекъсването на риболовните дейности и да се осигури поминъкът на рибарите от Съюза, разпоредбите на настоящият регламент относно Балтийски море следва да се прилагат от 1 януари 2022 г. Ограниченията на улова, предвидени в Регламент (ЕС) 2021/92, се прилагат, считано от 1 януари 2021 г. Поради това разпоредбите относно посочените ограничения на улова, въведени с настоящия регламент, следва също да се прилагат, считано от 1 януари 2021 г. Независимо от това, по отношение на норвежкия паут в участък 3a на ICES, водите на Обединеното кралство и на Съюза от подзона 4 на ICES и водите на Обединеното кралство от участък 2а на ICES настоящият регламент следва да се прилага от 1 ноември 2021 г. до 31 октомври 2022 г. С оглед необходимостта да бъдат продължени устойчивите риболовни дейности и всеки риболов да започне навреме в началото на съответния риболовен сезон, разпоредбите на настоящия регламент относно ограниченията на улова на скумрия в норвежките води на Северно море и на мойва във водите на Гренландия в подзони 5 и 14 на ICES следва да се прилагат съответно считано от 12 октомври 2021 г. и от 15 октомври 2021 г. Тъй като съответните възможности за риболов все още не са изчерпани или ще бъдат увеличени чрез настоящия регламент, принципите на правна сигурност и защита на оправданите правни очаквания не са засегнати от прилагането с обратното действие на настоящия регламент. От съображения за спешност настоящият регламент следва да влезе в сила веднага след публикуването му,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

ГЛАВА I

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Член 1

Предмет

С настоящия регламент се определят възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи рибни запаси в Балтийско море за 2022 г. и се изменят някои възможности за риболов в други води, определени с Регламент (ЕС) 2021/92.

Член 2

Обхват

1.   Настоящият регламент се прилага по отношение на риболовните кораби на Съюза, които извършват риболов в Балтийско море.

2.   Настоящият регламент се прилага и по отношение на любителския риболов, когато той е изрично посочен в съответните разпоредби.

Член 3

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат определенията, установени в член 4 от Регламент (ЕС) № 1380/2013.

Освен това се прилагат и следните определения:

1)

„подучастък“ означава подучастък на Международния съвет за изследване на морето (ICES) в Балтийско море съгласно определението в приложение III към Регламент (ЕО) № 218/2009 Европейския парламент и на Съвета (9);

2)

„общ допустим улов“ (ОДУ) означава количеството от всеки запас, което може да бъде уловено в рамките на една година;

3)

„квота“ означава дял от ОДУ, разпределен на Съюза, на държава членка или на трета държава;

4)

„любителски риболов“ означава риболовни дейности с нетърговска цел, експлоатиращи морски биологични ресурси, например за развлечение, туризъм или спорт.

ГЛАВА II

ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА РИБОЛОВ

Член 4

ОДУ и разпределяне

ОДУ, квотите и функционално свързаните с тях условия, според случая, са посочени в приложението.

Член 5

Специални разпоредби относно разпределянето на възможностите за риболов

Разпределянето на възможностите за риболов между държавите членки, определено в настоящия регламент, не засяга:

а)

размените, извършвани съгласно член 16, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013;

б)

приспаданията и преразпределенията, извършвани съгласно член 37 от Регламент (ЕО) № 1224/2009;

в)

допълнителните разтоварвания, разрешени съгласно член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 или съгласно член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013;

г)

количествата, удържани съгласно член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 или прехвърляни съгласно член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013;

д)

приспаданията, извършвани съгласно членове 105 и 107 от Регламент (ЕО) № 1224/2009.

Член 6

Условия за разтоварване на улова и прилова

Запасите от нецелеви видове в рамките на безопасните биологични граници, посочени в член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, които отговарят на изискванията за дерогацията от задължението за отчитане на улова спрямо съответната квота, са установени в приложението към настоящия регламент.

Член 7

Забрана за риболов с цел защита на треската по време на размножаването

1.   Забранява се риболовът с всякакви видове риболовни уреди в подучастъци 25 и 26 от 1 май до 31 август.

2.   Освобождаване от забраната, съдържаща се в параграф 1, се прилага в следните случаи:

а)

риболовни дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, при условие че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на изискванията, съдържащи се в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241;

б)

риболовни кораби на Съюза с обща дължина под 12 m, извършващи риболов с хрилни мрежи, заплитащи мрежи или тристенни хрилни мрежи, с кърмаци, парагади в рамките на четири морски мили, измерени от изходните линии, плаващи парагади, ръчни въдици и джиг глави или подобни пасивни уреди, в зони, в които дълбочината на водата е под 20 m според координатите на официалната морска карта, издадена от компетентните национални органи;

в)

риболовни кораби на Съюза, извършващи риболов в подучастък 25 за пелагични запаси, предназначени за пряка консумация от човека, с използване на уреди с размер на окото 45 mm или по-малко, когато дълбочината на водата е под 50 m според координатите на официалната морска карта, издадена от компетентните национални органи, и чиито разтоварвания са сортирани.

3.   От 15 януари до 31 март се забранява риболовът с всякакви видове риболовни уреди в подучастъци 22 и 23, а от 15 май до 15 август — в подучастък 24.

4.   Освобождаване от забраната, съдържаща се в параграф 3, се прилага в следните случаи:

а)

риболовни дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, при условие че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на изискванията, съдържащи се в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241;

б)

риболовни кораби на Съюза с обща дължина под 12 m, извършващи риболов с хрилни мрежи, заплитащи мрежи или тристенни хрилни мрежи, с кърмаци, парагади в рамките на четири морски мили, измерени от изходните линии, плаващи парагади, ръчни въдици и джиг глави или подобни пасивни уреди, в зони, в които дълбочината на водата е под 20 m според координатите на официалната морска карта, издадена от компетентните национални органи;

в)

риболовни кораби на Съюза, извършващи риболов в подучастък 24 за пелагични запаси, предназначени за пряка консумация от човека, с използване на уреди с размер на окото 45 mm или по-малко, когато дълбочината на водата е под 40 m според координатите на официалната морска карта, издадена от компетентните национални органи, и чиито разтоварвания са сортирани;

г)

риболовни кораби на Съюза, извършващи риболов с драги за двучерупчести мекотели в подучастък 22 в зони, където дълбочината на водата е по-малка от 20 метра според координатите на официалната морска карта, издадена от компетентните национални органи.

5.   Капитаните на риболовните кораби, посочени в параграф 2, букви б) и в) и параграф 4, букви б), в) или г) гарантират, че извършваната от тях риболовна дейност може да бъде проверявана по всяко време от контролните органи на държавата членка.

Член 8

Мерки по отношение на любителския риболов на треска в подучастъци 22—26

1.   При любителски риболов в подучастъци 22 и 23, и в подучастък 24 в рамките на шест морски мили, измерени от изходните линии, може да се задържа не повече от един екземпляр треска на рибар на ден, освен в периода от 15 януари до 31 март, когато любителският риболов на треска е забранен.

2.   Забранява се любителският риболов на треска в подучастък 24 на повече от шест морски мили, измерени от изходните линии, и в подучастъци 25 и 26.

3.   Настоящият член не засяга евентуалните по-строги национални мерки.

Член 9

Мерки по отношение на любителския риболов на сьомга в подучастъци 22—31

1.   Забранява се любителският риболов на сьомга в подучастъци 22—31. Всеки уловен екземпляр сьомга се връща незабавно обратно в морето.

2.   Чрез дерогация от параграф 1 любителският риболов на сьомга се разрешава при следните кумулативни условия:

а)

може да се задържа не повече от един екземпляр сьомга с подрязана мастна перка на рибар на ден;

б)

всички задържани екземпляри от всички видове риба се разтоварват цели.

3.   Чрез дерогация от параграфи 1 и 2 на север от 59°30′ с.ш. любителски риболов на сьомга е разрешен от 1 май до 31 август без ограничения в зоните в рамките на четири морски мили, измерени от изходните линии.

4.   Настоящият член не засяга евентуалните по-строги национални мерки.

Член 10

Мерки за опазването на запасите от морска пъстърва и сьомга в подучастъци 22—32

1.   Забранява се риболовът на морска пъстърва с риболовни кораби на повече от четири морски мили, измерени от изходните линии, в подучастъци 22—32 от 1 януари до 31 декември 2022 г. При риболов на сьомга на повече от четири морски мили, измерени от изходните линии, в подучастък 32 приловът на морска пъстърва не превишава 3 % от общия улов на сьомга и морска пъстърва, държани на борда във всеки един момент или разтоварени след всеки риболовен рейс.

2.   Забранява се риболовът с парагади отвъд четири морски мили, измерени от изходните линии, в подучастъци 22—31.

3.   Настоящият член не засяга евентуалните по-строги национални мерки.

Член 11

Гъвкавост

1.   Освен когато в приложението към настоящия регламент е посочено друго, по отношение на запасите, за които е предвиден предпазен ОДУ, се прилага член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96, а по отношение на запасите, за които е предвиден аналитичен ОДУ — член 3, параграфи 2 и 3 и член 4 от посочения регламент.

2.   Член 3, параграфи 2 и 3 и член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат в случаите, когато държава членка използва възможността за гъвкавост по отношение на квотите в две последователни години, предвидена в член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013.

Член 12

Предаване на данни

Когато съгласно членове 33 и 34 от Регламент (ЕО) № 1224/2009 държавите членки изпращат на Комисията данни относно уловените или разтоварените количества запаси, те използват кодовете на запасите, посочени в приложението към настоящия регламент.

ГЛАВА III

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Член 13

Изменения на Регламент (ЕС) 2021/92

Регламент (ЕС) 2021/92 се изменя, както следва:

1)

Приложение IA се изменя както следва:

а)

таблицата с възможностите за риболов на треска в участък 7d на ICES се заменя със следното:

„Вид:

Треска

Gadus morhua

Зона:

7d

(COD/07D.)

Белгия

33

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага

Франция

649

(1)

Нидерландия

19

(1)

Съюз

701

(1)

Обединено кралство

71

(2)

ОДУ

772

 

(1)

Специално условие: от които до 5 % могат да се ловят в 4, в частта от 3а, която не попада в Скагерак и Категат, и във водите на Обединеното кралство от 2a (COD/*2A3X4).

(2)

Специално условие: от които до 5 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство и на Съюза от 4, в частта от 3а, която не попада в Скагерак и Категат, и във водите на Обединеното кралство от 2a (COD/*2A3X4).“;

б)

таблицата с възможностите за риболов на скумрия във водите на Обединеното кралство и на Европейския съюз от участък 2a и подзони 3 и 4 на ICES се заменя със следното:

„Вид:

Скумрия

Scomber scombrus

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от зони 2a, 3 и 4

(MAC/2A34.)

Белгия

544

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

18 666

(1)(2)

Германия

567

(1)(2)

Франция

1 713

(1)(2)

Нидерландия

1 724

(1)(2)

Швеция

5 108

(1)(2)(3)

Съюз

28 322

(1)(2)

Норвегия

Не се прилага

(4)

Обединено кралство

Не се прилага

(1)(2) (3)

ОДУ

852 284

 

(1)

Специално условие: до 60 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство и в международни води от 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 и 14 (MAC/*2CX14).

(2)

В рамките на горепосочените квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества в следните две зони:

 

Норвежки води от 2a (MAC/*02AN-)

Фарьорски води (MAC/*FRO1)

Белгия

0

0

Дания

0

0

Германия

0

0

Франция

0

0

Нидерландия

0

0

Швеция

0

0

Съюз

0

0

(3)

Специално условие: в това число следното количество в тонове, което може да се лови в норвежки води от 2a и 4a (MAC/*2A4AN):

 

251

Когато се извършва риболов по това специално условие, приловът на треска, пикша, сребриста сайда, меджид и сайда се приспада от квотите за тези видове.

(4)

Да се приспадне от дела на Норвегия в ОДУ (квота за достъп). Това количество включва следния дял на Норвегия в ОДУ за Северно море:

 

0

Риболов по тази квота може да се извършва само в 4a (MAC/*04A.), освен за следното количество (в тонове), което може да се лови в 3a (MAC/*03A.):

 

0

Специално условие: в рамките на горепосочените квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества в следните зони:


 

3a

Водите на Обединеното кралство и на Съюза от 3a и 4bc

4b

4c

Водите на Обединеното кралство и международни води от 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 и 14

 

(MAC/*03A.)

(MAC/*3A4BC)

(MAC/*04B.)

(MAC/*04C.)

(MAC/*2A6.)

Белгия

0

0

0

0

326

Дания

0

4 130

0

0

11 200

Германия

0

0

0

0

340

Франция

0

490

0

0

1 028

Нидерландия

0

490

0

0

1 034

Швеция

0

0

390

10

3 065

Съюз

0

5 110

390

10

16 993

Обединено кралство

0

Не се прилага

0

0

Не се прилага

Норвегия

0

0

0

0

0 “

в)

таблицата с възможностите за риболов на скумрия във водите на Норвегия от участъци 2a и 4а на ICES се заменя със следното:

„Вид:

Скумрия

Scomber scombrus

Зона:

Норвежки води от 2a и 4a

(MAC/2A4A-N)

Дания

 

13 359

(1)

Аналитичен ОДУ

Съюз

 

13 359

(1)

ОДУ

 

Не се прилага

 

(1)

През 2021 г. риболов по тази квота може да се извършва само във водите на Обединеното кралство и на Съюза от зони 2a, 3 и 4 (MAC/*2A34X).“

г)

таблицата с възможностите за риболов на норвежки паут и съответния прилов в участък 3а на ICES, водите на Обединеното кралство и на Европейския съюз от подзона 4 на ICES и водите на Обединеното кралство от участък 2а на ICES се заменя със следното:

„Вид:

Норвежки паут и свързан с него прилов

Trisopterus esmarkii

Зона:

3a; води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(NOP/2A3A4.)

Година

2021

2022

 

Дания

116 447

(1)(3)

24 727

(1)(6)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

22

(1)(2)(3)

5

(1)(2)(6)

Нидерландия

86

(1)(2)(3)

18

(1)(2)(6)

Съюз

116 555

(1)(3)

24 750

(1)(6)

Обединено кралство

11 745

(2)(3)

5 250

(2)(6)

Норвегия

0

(4)

0

(4)

Фарьорски острови

0

(5)

0

(5)

ОДУ

Не се прилага

 

Не се прилага

 

(1)

Приловът на пикша и меджид може да бъде до 5 % от квотата (OT2/*2A3A4). Приловът на пикша и меджид, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и приловът на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, общо не надхвърлят 9 % от квотата.

(2)

Риболов по тази квота може да се извършва само във водите на Обединеното кралство и на Съюза от зони 2a, 3a и 4 на ICES.

(3)

Може да се лови само от 1 ноември 2020 г. до 31 октомври 2021 г.

(4)

Използват се сортиращи решетки.

(5)

Използват се сортиращи решетки. Включва не повече от 15 % неизбежен прилов (NOP/*2A3A4), който се приспада от тази квота.

(6)

Може да се лови само от 1 ноември 2021 г. до 31 декември 2021 г.“

д)

таблицата с възможностите за риболов на други видове във водите на Съюза от подзони 4 и участък 6а на ICES на север от 56°30′ с.ш. се заменя със следното:

„Вид:

Други видове

Зона:

води на Съюза от 4 и 6a на север от 56°30′ с.ш.

(OTH/2A46AN)

Съюз

Не се прилага

 

Предпазен ОДУ

Норвегия

1 000

(1)(2)

Фарьорски острови

0

 

ОДУ

Не се прилага

 

(1)

Ограничено до 4 (OTH/*2A4-C).

(2)

Видове, които не са включени в други ОДУ.“

2.

В приложение IБ таблицата с възможностите за риболов на мойва в гренландските води от 5 и 14 се заменя със следното:

„Вид:

Мойва

Mallotus villosus

Зона:

Гренландски води от 5 и 14

(CAP/514GRN)

Дания

51 088

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

2 224

 

Швеция

3 666

 

Всички държави членки

2 645

(1)

Съюз

59 623

(2)

Норвегия

10 000

(2)

ОДУ

Не се прилага

 

(1)

Дания, Германия и Швеция могат да получат достъп до квотата за всички държави членки едва след като са изчерпали своята собствена квота. Държавите членки, разполагащи с над 10 % от квотата на Съюза, обаче нямат право на достъп до квотата за всички държави членки. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (CAP/514GRN_AMS).

(2)

За риболовния период от 15 октомври 2021 г. до 15 април 2022 г.“

3..

В приложение V, част Б към таблицата, в която се определя максималният брой разрешения за риболов за кораби на трети държави, извършващи риболов във водите на Съюза, се добавя следната бележка под линия във връзка с Венесуела:

„(2)

Риболовните дейности се разрешават на базата на една календарна година. Даден риболовен кораб обаче може да продължи риболовните си дейности до три месеца след изтичането на разрешението за риболов, при условие че операторът:

е започнал процедура за подновяване на разрешението му за риболов

е изпълнил всички свои договорни задължения и задължения за предоставяне на информация

Това удължаване на срока изтича след влизането в сила на решението на Комисията за издаване на ново разрешение за риболов или при уведомление за отказ на ново разрешение за риболов на този кораб“.

Член 14

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Прилага се от 1 януари 2022 година.

Чрез дерогация от втора алинея:

а)

член 13, параграф 1, букви а), б) и д) и параграф 3 се прилагат от 1 януари 2021 г.;

б)

член 13, параграф 1, буква в) се прилага от 12 октомври 2021 г.;

в)

член 13, параграф 2 се прилага от 15 октомври 2021 г. до 15 април 2022 г.;

г)

член 13, параграф 1, буква г) се прилага от 1 ноември 2021 г. до 31 октомври 2022 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 27 октомври 2021 година.

За Съвета

Председател

G. DOVŽAN


(1)  Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 и Решение 2004/585/ЕО на Съвета (ОВ L 354, 28.12.2013 г., стр. 22).

(2)  Регламент (ЕС) 2016/1139 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2016 г. за създаване на многогодишен план за запасите от треска, херинга и цаца в Балтийско море и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси, за изменение на Регламент (ЕО) № 2187/2005 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1098/2007 на Съвета (ОВ L 191, 15.7.2016 г., стр. 1).

(3)  Регламент (ЕС) 2019/1241 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за опазване на рибните ресурси и защита на морските екосистеми чрез технически мерки, за изменение на регламенти (ЕО) № 1967/2006 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и на регламенти (ЕС) № 1380/2013, (ЕС) 2016/1139, (ЕС) 2018/973, (ЕС) 2019/472 и (ЕС) 2019/1022 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 894/97, (ЕО) № 850/98, (ЕО) № 2549/2000, (ЕО) № 254/2002, (ЕО) № 812/2004 и (ЕО) № 2187/2005 на Съвета (ОВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 105).

(4)  Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета от 20 ноември 2009 г. за създаване на система за контрол на Съюза за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 847/96, (ЕО) № 2371/2002, (ЕО) № 811/2004, (ЕО) № 768/2005, (ЕО) № 2115/2005, (ЕО) № 2166/2005, (ЕО) № 388/2006, (ЕО) № 509/2007, (ЕО) № 676/2007, (ЕО) № 1098/2007, (ЕО) № 1300/2008, (ЕО) № 1342/2008 и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 2847/93, (ЕО) № 1627/94 и (ЕО) № 1966/2006 (ОВ L 343, 22.12.2009 г., стр. 1).

(5)  Регламент (ЕО) № 847/96 на Съвета от 6 май 1996 г. относно определяне на допълнителните условия за годишното управление на допустимите количества улов и на квотите (ОВ L 115, 9.5.1996 г., стр. 3).

(6)  Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета от 28 януари 2021 година за определяне за 2021 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза (ОВ L 31, 29.1.2021 г., стр. 31).

(7)  ОВ L 149, 30.4.2021 г., стр. 10.

(8)  ОВ L 175, 18.5.2021 г., стр. 3.

(9)  Регламент (ЕО) № 218/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2009 г. относно предоставянето на статистика за номиналния улов на държавите членки, които извършват риболов в североизточната част на Атлантическия океан (ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 70).


ПРИЛОЖЕНИЕ

РАВНИЩА НА ОДУ, ПРИЛОЖИМИ КЪМ РИБОЛОВНИТЕ КОРАБИ НА СЪЮЗА В ЗОНИТЕ, В КОИТО Е ОПРЕДЕЛЕН ОДУ, ПО ВИДОВЕ И ПО ЗОНИ

В таблиците по-долу се определят ОДУ и квотите (в тонове живо тегло, с изключение на случаите, в които е посочено друго) по запаси, както и функционално свързаните с тях условия.

Ако не е посочено друго, под „риболовни зони“ се разбират зоните на ICES.

Рибните запаси са посочени по азбучен ред на латинските наименования на видовете.

За целите на настоящия регламент се прилага следната сравнителна таблица на латинските и общоприетите наименования:

Научно наименование

Трибуквен код

Общоприето наименование

Clupea harengus

HER

Херинга

Gadus morhua

COD

Треска

Pleuronectes platessa

PLE

Морска писия

Salmo salar

SAL

Атлантическа сьомга

Sprattus sprattus

SPR

Цаца


Таблица 1

Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

Подучастъци 30-31

(HER/30/31.)

Финландия

91 287

 

Аналитичен ОДУ

Швеция

20 058

 

Съюз

111 345

 

ОДУ

111 345

 

 


Таблица 2

Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

Подучастъци 22—24

(HER/3BC+24)

Дания

110

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

435

(1)

Финландия

0

(1)

Полша

103

(1)

Швеция

140

(1)

Съюз

788

(1)

ОДУ

788

(1)

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

Чрез дерогация от първата алинея риболовните дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, могат да бъдат насочени към улов на херинга, при положение че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на условията, посочени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241.

Чрез дерогация от първата алинея риболовът по тази квота се разрешава за риболовни кораби на Съюза с обща дължина под 12 метра, извършващи риболов с хрилни мрежи, заплитащи мрежи, парагади с дръжка, мрежи-капани или кърмаци. Капитаните на тези риболовни кораби гарантират, че извършваната от тях риболовна дейност може да бъде проверявана по всяко време от контролните органи на държавата членка.


Таблица 3

Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

Води на Съюза от подучастъци 25—27, 28.2, 29 и 32

(HER/3D-R30)

Дания

1 180

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 6 от настоящия регламент.

Германия

313

 

Естония

6 028

 

Финландия

11 766

 

Латвия

1 488

 

Литва

1 566

 

Полша

13 367

 

Швеция

17 945

 

Съюз

53 653

 

ОДУ

Не се прилага


Таблица 4

Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

Подучастък 28.1

(HER/03D.RG)

Естония

22 026

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 6 от настоящия регламент.

Латвия

25 671

 

Съюз

47 697

 

ОДУ

47 697

 


Таблица 5

Вид:

Треска

Gadus morhua

Зона:

Води на Съюза от подучастъци 25—32

(COD/3DX32.)

Дания

137

(1)

Предпазен ОДУ

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

54

(1)

Естония

13

(1)

Финландия

10

(1)

Латвия

51

(1)

Литва

33

(1)

Полша

159

(1)

Швеция

138

(1)

Съюз

595

(1)

ОДУ

Не се прилага

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

Чрез дерогация от първата алинея риболовните дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, могат да бъдат насочени към улов на треска, при положение че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на условията, посочени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241.


Таблица 6

Вид:

Треска

Gadus morhua

Зона:

Подучастъци 22—24

(COD/3BC+24)

Дания

214

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

104

(1)

Естония

5

(1)

Финландия

4

(1)

Латвия

18

(1)

Литва

11

(1)

Полша

57

(1)

Швеция

76

(1)

Съюз

489

(1)

ОДУ

489

(1)

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

Чрез дерогация от първата алинея риболовните дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, могат да бъдат насочени към улов на треска, при положение че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на условията, посочени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241.


Таблица 7

Вид:

Морска писия

Pleuronectes platessa

Зона:

Води на Съюза от подучастъци 22—32

(PLE/3BCD-C)

Дания

6 483

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 6 от настоящия регламент.

Германия

720

 

Полша

1 358

 

Швеция

489

 

Съюз

9 050

 

ОДУ

9 050

 


Таблица 8

Вид:

Атлантическа сьомга

Salmo salar

Зона:

Води на Съюза от подучастъци 22—31

(SAL/3BCD-F)

Дания

13 223

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

1 471

(1)(2)

Естония

1 344

(1)(2)(3)

Финландия

16 488

(1)(2)

Латвия

8 411

(1)(2)

Литва

989

(1)(2)

Полша

4 011

(1)(2)

Швеция

17 874

(1)(2)

Съюз

63 811

(1)(2)

ОДУ

Не се прилага

(1)

Изразено като брой отделни екземпляри.

(2)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

Чрез дерогация от първата алинея риболовните дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, могат да бъдат насочени към улов на сьомга, при положение че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на условията, посочени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241.

Чрез дерогация от първата алинея риболовът по тази квота се разрешава за риболовни кораби на Съюза на север от 59°30′ с.ш. в зоните в рамките на четири морски мили, измерени от изходните линии, в периода от 1 май до 31август.

(3)

Специално условие: не повече от 450 екземпляра от тази квота могат да се ловят във водите на Съюза от подучастък 32 (SAL/*3D32).


Таблица 9

Вид:

Атлантическа сьомга

Salmo salar

Зона:

Води на Съюза от подучастък 32

(SAL/3D32.)

Естония

969

(1)

Предпазен ОДУ

Финландия

8 486

(1)

Съюз

9 455

(1)

ОДУ

Не се прилага

(1)

Изразено като брой отделни екземпляри.


Таблица 10

Вид:

Цаца

Sprattus sprattus

Зона:

Води на Съюза от подучастъци 22—32

(SPR/3BCD-C)

Дания

24 852

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 6 от настоящия регламент.

Германия

15 745

 

Естония

28 859

 

Финландия

13 010

 

Латвия

34 855

 

Литва

12 608

 

Полша

73 969

 

Швеция

48 045

 

Съюз

251 943

 

ОДУ

Не се прилага