11.5.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 165/9


РЕГЛАМЕНТ (ЕС, Евратом) 2021/769 НА СЪВЕТА

от 30 април 2021 година

за изменение на Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 за окончателни унифицирани схеми за събирането на собствените ресурси, набирани от данък добавена стойност

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 322, параграф 2 от него,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 106а от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като взе предвид становището на Европейския парламент (1),

като взе предвид становището на Европейската сметна палата (2),

като има предвид, че:

(1)

Собственият ресурс, основаващ се на данъка върху добавената стойност (ДДС), който беше създаден с Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета (3) (наричан по-нататък „собствен ресурс на база ДДС“), следва да бъде предоставян на разположение на Съюза при възможно най-добрите условия. Във връзка с това следва да се установят правила, съгласно които държавите членки да предоставят този собствен ресурс в полза на бюджета на Съюза.

(2)

От съображения за опростяване и прозрачност и с цел да се намали административната тежест, собственият ресурс на база ДДС следва да се изчислява въз основа на окончателна многогодишна претеглена средна ставка. Схемите за определяне на основата за собствения ресурс на база ДДС следва да бъдат установени по единен начин, с отправна точка действително събираните постъпления за всяка календарна година, което следва да бъде единствен окончателен метод за определяне на основата на собствения ресурс на база ДДС.

(3)

Окончателната претеглена средна ставка на ДДС за финансовата 2016 година във всяка държава членка следва да се използва като окончателна многогодишна претеглена средна ставка.

(4)

Следва да се установи надеждна и бърза процедура за преразглеждане, за да се разрешават възможни спорове, които могат да възникнат между държава членка и Комисията относно размера на всякакви корекции на декларациите за основата на собствения ресурс на база ДДС, като по този начин се избегнат отнемащи време и скъпи производства пред Съда на Европейския съюз.

(5)

За да се гарантират еднакви условия за изпълнението на Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 на Съвета (4), на Комисията следва да бъдат предоставени изпълнителни правомощия относно допълнително уточняване на процедурата за преразглеждане на корекции на декларациите за основата на собствения ресурс на база ДДС и относно решенията и свързаните с тях изменения, предложени от държавите членки за определянето на дадени суми, които да се вземат предвид за целите на изчисляването на нетните постъпления от ДДС. Тези правомощия следва да се упражняват в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета (5).

(6)

Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 следва да бъде съответно изменен.

(7)

От съображения за последователност настоящият регламент следва да влезе в сила в деня на влизане в сила на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 и следва да се прилага от същата дата, от която се прилага и посоченото решение, тоест от 1 януари 2021 г. Въпреки това, измененията на Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89, предвидени в настоящия регламент, не следва да се прилагат за изготвянето или коригирането на декларациите за основата на собствения ресурс на база ДДС за финансовите години преди 2021 г.,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 се изменя, както следва:

1)

Преди член 1 думите „Дял I – Общи разпоредби“ се заличават;

2)

Член 1 се заменя със следното:

„Член 1

Собственият ресурс на база ДДС се изчислява чрез прилагането на единна изискуема ставка, определена съгласно член 2, параграф 1, буква б) от Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 (*1), към основата, определена в съответствие с настоящия регламент.

(*1)  Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом (OВ L 424, 15,12,2020 г., стр 1).“;"

3)

Преди член 2 думите „Дял II – Обхват“ се заличават;

4)

член 2 се заменя със следното:

„Член 2

Собственият ресурс на база ДДС се изчислява въз основа на облагаемите транзакции, посочени в член 2 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета (*2)

(*2)  Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност (ОВ L 347, 11.12.2006 г., стр. 1).“;"

5)

Преди член 3 думите „Дял III – Метод за изчисляване“ се заличават;

6)

Членове 3 и 4 се заменят със следното:

„Член 3

1.   За дадена календарна година основата на собствения ресурс на база ДДС се определя, като сумата от общите нетни постъпления от ДДС, събрани от дадена държава членка от транзакциите, посочени в член 2, през тази година, коригирани в съответствие с параграф 2 от настоящия член, се разделя на окончателната многогодишна претеглена средна ставка, изчислена в съответствие с метода, посочен в член 4.

Тази окончателна многогодишна претеглена средна ставка се изразява като процент, като се прилага методът, определен в член 4.

2.   Сумата от общите нетни постъпления от ДДС, посочена в параграф 1 от настоящия член, се коригира, за да се вземе предвид следното:

а)

всички суми, които за целите на собствените ресурси следва да се третират като транзакции с произход от или предназначени за държава членка, въпреки че са с произход от или са предназначени за територия, посочена в член 6 от Директива 2006/112/ЕО;

б)

всички суми, получени от транзакции, които са с произход от или са предназначени за едно от местата, посочени в член 7 от Директива 2006/112/ЕО, доколкото държавата членка може да докаже, че приходите са трансферирани към това място;

в)

всички суми, дължими вследствие на корекции, произтичаща от нарушение на Директива 2006/112/ЕО.

3.   Сумата, определена при прилагането на параграф 1 от настоящия член, се умножава по единната изискуема ставка, посочена в член 2, параграф 1, буква б) от Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053, за да се получи собственият ресурс на база ДДС, който трябва да бъде предоставен в полза на бюджета на Съюза.

Член 4

1.   Собственият ресурс на база ДДС се изчислява на база календарни години.

2.   Окончателната многогодишна претеглена средна ставка се изчислява въз основа на метода, посочен в параграфи 3–8.

3.   Окончателната многогодишна претеглена средна ставка представлява процентът, изчислен съответно от всяка държава членка за финансовата 2016 година, при спазване на разпоредбите на настоящия член, както се прилага преди 1 януари 2021 г..

4.   Процентът, в който се изразява окончателната многогодишна претеглена средна ставка, се изчислява до четвъртия знак след десетичната запетая.

5.   Окончателната многогодишна претеглена средна ставка е проверена и не е предмет на съобщения, отнасящи се до нерешени пунктове, съгласно член 9, параграф 2.

6.   Претеглена средна ставка, която е предмет на съобщение, се използва до разрешаване на пунктовете, за които е съобщено съгласно член 9, параграф 2, и се счита за временна многогодишна претеглена средна ставка.

7.   След разрешаването на пунктовете, за които е съобщено съгласно член 9, параграф 2, полученият като резултат процент заменя временната многогодишна претеглена средна ставка и се превръща в окончателна многогодишна претеглена средна ставка, считано от финансовата 2021 година.

8.   Отражението върху бюджета на евентуалната разлика между временната и окончателната многогодишна претеглена средна ставка се урежда в рамките на процедурата, предвидена в член 10б, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) № 609/2014 на Съвета (*3) (т.нар. „годишно изравняване“).

(*3)  Регламент (ЕС, Евратом) № 609/2014 на Съвета от 26 май 2014 г. относно методите и процедурата за предоставяне на традиционните собствени ресурси, собствените ресурси на база ДДС и на база БНД и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства (ОВ L 168, 7.6.2014 г., стр. 39).“"

7)

Членове 5 и 6 се заличават;

8)

Преди член 7 думите „Дял IV – Разпоредби, свързани с осчетоводяването и осигуряването на собствените ресурси“ се заличават;

9)

Членове 7, 8 и 9 се заменят със следното:

„Член 7

1.   До 31 юли всяка година държавите членки изпращат на Комисията декларация за общата сума на основата на собствения ресурс на база ДДС за предходната календарна година, определена в съответствие с член 3, към която трябва да се прилага единната изискуема ставка, посочена в член 1.

2.   Декларацията, посочена в параграф 1 от настоящия член, съдържа всички данни, които са използвани за определяне на основата и които са необходими за проверките, посочени в член 2, параграф 4 от Регламент (ЕС, Евратом) 2021/768 на Съвета (*4).

3.   Данните, използвани за определяне на основата на собствения ресурс на база ДДС, са най-актуалните налични данни към момента на изготвяне на декларацията.

4.   Държавите членки могат да поискат удължаване на срока, посочен в параграф 1 от настоящия член, ако поради извънредни обстоятелства извън техния контрол е невъзможно да се направят изчисленията съгласно член 3 и съответно да се спази установеният срок. Искането се отправя до Комисията в писмена форма и в него се излагат причините за извънредните обстоятелства.

5.   След като разгледа искането, посочено в параграф 4 от настоящия член, Комисията може да предостави еднократно удължаване на срока по параграф 1 от настоящия член за максимален период от два месеца. Комисията докладва ежегодно на комитета, посочен в член 13, параграф 1, за броя на получените искания и взетите от нея решения по тях.

Член 8

За бюджетни цели, до 15 април всяка година държавите членки изпращат на Комисията прогноза за основата на собствения ресурс на база ДДС за следващата финансова година.

Член 9

1.   Всякакви корекции в декларациите, посочени в член 7, параграф 1 от настоящия регламент, за предходни финансови години, по каквато и да е причина, се правят съгласувано от Комисията и съответната държава членка.

Ако съответната държава членка и Комисията не се споразумеят за корекция, Комисията информира държавата членка с писмо за необходимата корекция. Това писмо представлява „мерки“ по смисъла на член 12, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС, Евратом) № 609/2014.

1а.   Съответната държава членка може да поиска от Комисията да преразгледа корекцията, съобщена в писмото, посочено в параграф 1, втора алинея от настоящия член, в срок от два месеца от датата на получаване на това писмо. Преразглеждането приключва с решение на Комисията, което се приема най-късно три месеца след датата на получаване на искането на държавата членка.

Когато в решението на Комисията се преразглеждат сумите, съответстващи изцяло или частично на корекцията, съобщена в писмото, посочено в параграф 1, втора алинея от настоящия член, държавата членка предоставя съответната сума. Задължението на държавата членка да предостави сумата, съответстваща на корекцията, не се засяга нито от искането на държавата членка за преразглеждане на корекцията, нито от иск за отмяна на решението на Комисията.

Всички корекции в декларациите, посочени в член 7, параграф 1, се включват в съвкупни декларации, които изменят предходните декларации за съответната финансова година.

1б.   Комисията може да приема актове за изпълнение, в които допълнително се уточнява процедурата за преразглеждане, посочена в параграф 1а. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 13, параграф 3.

2.   След 31 юли на четвъртата година, следваща съответната финансова година, в декларациите, посочени в член 7, параграф 1, не се внасят никакви допълнителни корекции, освен ако тези корекции засягат пунктове, които са съобщени предварително от Комисията или съответната държава членка.

(*4)  Регламент (EС, Евратом) 2021/768 на Съвета от 30 април 2021 г. за определяне на мерки за прилагане на системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 608/2014 (ОВ 165, … г., стр. 1).“;"

10)

Преди член 10, думите „Дял V – Разпоредби, свързани с контрола“ се заличават;

11)

Членове 10–13 се заменят със следното:

„Член 10

1.   До 30 април на всяка година всяка държава членка информира Комисията за решенията и свързаните с тях промени, които предлага за определянето на сумата, посочена в член 3, параграф 2, букви а) и б). В предложеното решение се посочва, когато е уместно, естеството на данните, които държавата членка смята за подходящи, и се включва прогнозната стойност на основата на собствения ресурс на база ДДС за всеки елемент.

До 31 май на същата година Комисията изпраща на останалите държави членки информацията, посочена в първата алинея на настоящия параграф, която е получена от държава членка.

2.   Комисията може да приема актове за изпълнение във връзка с решенията и свързаните с тях промени, предложени от държавите членки съгласно параграф 1 от настоящия член. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по консултиране, посочена в член 13, параграф 2, в срок от 60 дни след представянето на становището на комитета по член 13, параграф 1.

Член 11

1.   Вследствие на проверките, посочени в член 2, параграф 4 от Регламент (ЕС, Евратом) 2021/768, декларацията, посочена в член 7, параграф 1 от настоящия регламент се коригира по реда, уточнен в член 9 от настоящия регламент.

2.   По отношение на окончателната многогодишна претеглена средна ставка, посочена в член 4, параграф 2, Комисията оценява посочените в член 9 корекции, подадени от държави членки, с цел да бъдат разрешени всички съобщения, отнасящи се до нерешени пунктове във връзка със претеглената средна ставка.

Член 12

1.   Всяка година всяка държава членка представя на Комисията информация за всички имащи отношение промени, в сравнение с информацията, която вече е представила, в административните процеси и процедури, които прилага за събирането на ДДС.

2.   Заедно със съответната държава членка, Комисията проучва възможностите за подобряване на процесите и процедурите, посочени в параграф 1.

3.   На всеки пет години Комисията съставя доклад за взетите мерки и постигнатия напредък от страна на държавите членки при събирането на ДДС и за евентуалните подобрения.

Комисията представя първия такъв доклад на Европейския парламент и на Съвета до 31 декември 2025 г.

Член 13

1.   Комисията се подпомага от Консултативния комитет по собствените ресурси (ККСР/ДДС), създаден по силата на член 7, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) 2021/768 на Съвета. Този комитет е комитет по смисъла на Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета (*5).

2.   При позоваване на настоящия параграф се прилага член 4 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

3.   При позоваване на настоящия параграф се прилага член 5 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

(*5)  Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13).“;"

12)

След член 13 се вмъква следният член:

„Член 13а

1.   Най-късно до 1 януари 2025 г. Комисията изготвя доклад за функционирането на системата на собствените ресурси на база ДДС. В доклада се посочва:

а)

броят на държавите членки, които продължават да прилагат претеглена средна ставка – предмет на съобщение, отнасящо се до нерешени пунктове;

б)

всяка промяна на националните ставки на ДДС.

2.   В доклада, посочен в параграф 1, се съдържа оценка на ефективността и адекватността на системата на собствения ресурс на база ДДС, и по-специално на многогодишната претеглена средна ставка. Ако е уместно, докладът се придружава от предложение за изменение на настоящия регламент с цел изчисление на окончателната многогодишна претеглена средна ставка въз основа на по-актуални данни.“;

13)

Преди член 14 думите „Глава VI – Заключителни разпоредби“ се заличават.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня на влизане в сила на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053.

Прилага се от 1 януари 2021 година.

Въпреки това член 1 не се прилага за изготвянето или коригирането на декларациите за основата на собствения ресурс на база ДДС за финансовите години преди 2021 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 30 април 2021 година.

За Съвета

Председател

A. P. ZACARIAS


(1)  Становище от 25 март 2021 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(2)  Становище от 8 декември 2020 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(3)  Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом (OВ L 424, 15,12,2020 г., стр. 1).

(4)  Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 на Съвета от 29 май 1989 г. за окончателни унифицирани схеми за събирането на собствените ресурси, набирани от данък добавена стойност (ОВ L 155, 7.6.1989 г., стр. 9).

(5)  Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите-членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13).