16.4.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 131/78


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2021/620 НА КОМИСИЯТА

от 15 април 2021 година

за установяване на правила за прилагането на Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с одобряването на статута „свободен от болест“ и на липсата на имунизационен статут на някои държави членки или зони или компартменти от тях по отношение на определени болести от списъка и одобряването на програми за ликвидиране на тези болести от списъка

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година за заразните болести по животните и за изменение и отмяна на определени актове в областта на здравеопазването на животните (Законодателство за здравеопазването на животните) (1), и по-специално член 31, параграф 3, член 36, параграф 4 и член 37, параграф 4, буква а) от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕС) 2016/429 се установява нова законодателна рамка за профилактика и контрол на болестите, които се предават на животните или на хората. По-специално с Регламент (ЕС) 2016/429 са се установяват специфични за всяка болест правила за болестите от списъка в съответствие с член 5, параграф 1 от регламента (болести от списъка), а в член 9 от регламента се предвижда начинът на прилагане на тези правила за различните категории болести от списъка. В Регламент (ЕС) 2016/429 също така се предвижда държавите членки да въведат задължителни програми за ликвидиране на болестите от списъка, посочени в член 9, параграф 1, буква б) от регламента, и изборни програми за ликвидиране на болестите от списъка, посочени в член 9, параграф 1, буква в) от регламента, както и тези програми да бъдат одобрени от Комисията. Освен това в регламента се предвижда одобряване от Комисията на статута „свободен от болест“ или на липсата на имунизационен статут на държавите членки или зони или компартменти от тях във връзка с определени болести от списъка, посочени в член 9, параграф 1, букви а), б) и в) от Регламент (ЕС) 2016/429.

(2)

В Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1882 на Комисията (2) болестите от списъка са определени като болести от категория A до E и е предвидено, че правилата за профилактика и контрол на болестите от списъка, посочени в член 9, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/429, се прилагат за категориите болести от списъка за животинските видове и групите животински видове от списъка, посочени в таблицата в приложението към посочения регламент. С настоящия регламент следва да се установят правила, които се отнасят до болестите от категория A, категория B или категория C.

(3)

Съгласно Регламент (ЕС) 2016/429 следните болести са болести от списъка: инфекция с Brucella abortus, B. Melitensis и B. suis, инфекция с комплекс Mycobacterium tuberculosis, инфекция с вируса на бяс, ензоотична левкоза по говедата (ЕЛГ), инфекция с вируса на болестта син език (серотипове 1—24), мукозна болест - вирусна диария по говедата (МБ-ВД), инфекциозен ринотрахеит по говедата/инфекциозен пустулозен вулвовагинит (ИБР/ИПВ), инфекция с вируса на болестта на Ауески, опаразитяване с Varroa spp. (вароатоза), инфекция с вируса на нюкасълската болест, инфекция с високопатогенна инфлуенца по птиците, вирусна хеморагична септицемия, инфекциозна хематопоетична некроза, инфекция с вируса на инфекциозна анемия по сьомгата с генотип HPR-с делеции (ISAV с генотип HPR-с делеции), инфекция с Marteilia refringens, инфекция с Bonamia exitiosa, инфекция с Bonamia ostreae и инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване. Всички тези болести от списъка отговарят на определенията за болести от категория A, категория B или категория C, установени в Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1882 и са надлежно вписани в таблицата в приложението към посочения регламент за изпълнение.

(4)

С Делегиран регламент (ЕС) 2020/689 на Комисията (3) се допълват правилата относно програмите за ликвидиране и статута „свободен от болест“ във връзка с някои болести от списъка при сухоземните, водните и други животни съгласно предвиденото в Регламент (ЕС) 2016/429. По-специално с Делегиран регламент (ЕС) 2020/689 се въвеждат критерии за предоставянето на статут „свободен от болест“ за държавите членки или зони или компартменти от тях и се установяват изискванията за одобряването на програми за ликвидиране за държавите членки или зони или компартменти от тях.

(5)

Съгласно предвиденото в член 85 от Регламент (ЕС) 2020/689 се смята, че държавите членки или зоните от тях с одобрена програма за ликвидиране или одобрена програма за надзор за заболявания от категория C преди датата на прилагане на посочения регламент имат одобрена програма за ликвидиране в съответствие с посочения регламент за срок от шест години, считано от датата на прилагане на посочения регламент. Следователно това ограничение следва да бъде посочено в съответните приложения към настоящия регламент.

(6)

В член 280 от Регламент (ЕС) 2016/429 се предвиждат правилата за запазването на съществуващия статут „свободен от болест“ и на одобрените програми за ликвидиране и надзор на държавите членки или зони или компартменти от тях за някои болести от списъка, които са били одобрени с актове на Комисията, приети в съответствие с директиви на Съвета 64/432/ЕИО (4), 91/68/ЕИО (5), 92/65/ЕИО (6), 2005/94/ЕО (7), 2006/88/ЕО (8) или 2009/158/ЕО (9). Освен това с членове 84 и 85 от Делегиран регламент (ЕС) 2020/689 се допълват правилата, установени в Регламент (ЕС) 2016/429 в това отношение, чрез установяване на преходни мерки относно съществуващи статути „свободен от болест“ и съществуващи одобрени програми за ликвидиране и надзор във връзка с посочените болести от списъка.

(7)

С оглед постигане на опростяване и прозрачност, с настоящия регламент списъците със съществуващи свободни от болест държави членки, зони и компартменти и съществуващите одобрени програми за ликвидиране и надзор, изложени в актовете на Комисията, приети по силата на директивите, посочени в член 280 от Регламент (ЕС) 2016/429, и в някои директиви, посочени в членове 84 и 85 от Делегиран регламент (ЕС) 2020/689, следва да бъдат заменени със списъците, изложени в приложенията към настоящия регламент.

(8)

За някои болести от списъка с Делегиран регламент (ЕС) 2020/689 за първи път се въвеждат правила за одобряването на статута „свободен от болест“ за държавите членки или зони или компартменти от тях и следователно в такива случаи не се прилагат разпоредбите на член 280 от Регламент (ЕС) 2016/429. Това важи за инфекция с вируса на бяс, инфекция с вируса на болестта син език (серотипове 1—24), мукозна болест - вирусна диария по говедата (МБ-ВД) или инфекция с Bonamia exitiosa. Няколко държави членки подадоха заявления до Комисията за предоставяне на статут „свободен от болест“ по отношение на тези болести от списъка. Вследствие на извършената от Комисията оценка беше доказано съответствието на тези заявления с критериите на Делегиран регламент (ЕС) 2020/689, част II, глава 4, раздели 1 и 2, с които се установяват правила за предоставяне на статут „свободен от болест“ на държави членки или зони и компартменти от тях. Поради това статутът „свободен от болест“ следва да се предостави на тези държави членки или съответните зони или компартменти от тях и те следва да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент.

(9)

За някои болести от списъка с Делегиран регламент (ЕС) 2020/689 се въвеждат правила за одобряването на програми за ликвидиране за държавите членки или зони или компартменти от тях, за които не са приложими разпоредбите на член 280 от Регламент (ЕС) 2016/429. Това важи за инфекция с Brucella abortus, B. Melitensis и B. suis, инфекция с комплекс Mycobacterium tuberculosis, инфекция с вируса на бяс, ензоотична левкоза по говедата (ЕЛГ), инфекция с вируса на болестта син език (серотипове 1—24), мукозна болест - вирусна диария по говедата (МБ-ВД) или инфекция с Bonamia exitiosa. Няколко държави членки подадоха заявления до Комисията за одобряване на програмите за ликвидиране на тези болести от списъка. Вследствие на извършената от Комисията оценка беше доказано съответствието на тези заявления с критериите на Делегиран регламент (ЕС) 2020/689, част II, глави 2 и 3, с които се установяват задължителни критерии за одобряването на програми за ликвидиране на болести от категории B и C съответно при сухоземните и водните животни. Поради това тези програми за ликвидиране следва да бъдат одобрени и държавите членки или зоните и компартментите от тях следва да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент.

(10)

За някои болести Комисията все още не е получила от държави членки заявления за предоставяне на статута „свободнa от болест“ или за одобряване на програмите за ликвидиране, или оценката им все още не е завършена. След като бъдат получени или след като бъде завършена оценката, съответните държави членки, зони или компартменти могат да бъдат вписани в приложенията към настоящия регламент.

(11)

Освен това по отношение на инфекцията с Brucella abortus, B. Melitensis и B. suis една държава членка наскоро подаде заявление до Комисията за предоставяне на статут „свободнa от болест“ по отношение на инфекция с Brucella abortus, B. Melitensis и B. suis за зона. Вследствие на извършената от Комисията оценка е доказано съответствието на заявлението с критериите на член 71 от Делегиран регламент (ЕС) 2020/689, с които се установяват правила за признаване на статута „свободен от болест“ въз основа на програми за ликвидиране. Поради това статутът „свободен от болест“ следва да се предостави на зоната и тя следва да бъде надлежно вписана в приложенията към настоящия регламент.

(12)

Във връзка с инфлуенцата по птиците в Регламент (ЕО) № 616/2009 на Комисията (10), приет съгласно Директива 2005/94/ЕО, се предвижа одобряване от страна на държавите членки на компартментите за домашни птици и компартментите за други птици, отглеждани в затворени помещения. Списъкът на одобрените компартменти е обществено достъпен и на уебсайта на Комисията са публикувани връзки към информационните страници на държавите членки в интернет. Компартментите за домашни птици и компартментите за други птици, отглеждани в затворени помещения, които са одобрени във връзка с инфлуенцата по птиците по реда на Регламент (ЕО) № 616/2009следва да запазят статута си „свободен от болест“ в съответствие с Регламент (ЕС) 2016/429 и да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент.

(13)

В Решение 2003/467/ЕО на Комисията (11) са вписани държавите членки и регионите от тях със статут „свободен от туберкулоза“, статут „свободен от бруцелоза“ и статут „свободен от ЕЛГ“ в съответствие с Директива 64/432/ЕИО. Тези държави членки и региони от тях следва да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент.

(14)

В Решение 93/52/ЕИО на Комисията (12) е изложен списъкът с държавите членки и регионите от тях с официален статут „свободен от бруцелоза“ (B. melitensis) в съответствие с Директива 91/68/ЕИО. Тези държави членки и региони от тях следва да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент.

(15)

В Решение за изпълнение 2013/503/ЕС на Комисията (13) е изложен списъкът с държавите членки или териториите от тях, които са признати за свободни от вароатоза в съответствие с Директива 92/65/ЕИО. Тези държави членки или територии от тях следва да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент.

(16)

С решения 94/963/ЕО (14) и 95/98/ЕО (15) на Комисията се определя статутът на Финландия и Швеция като страни, в които не се практикува ваксиниране срещу нюкасълската болест, в съответствие с Директива 2009/158/ЕО. Тези държави членки следва да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент.

(17)

В Решение 2004/558/ЕО на Комисията (16) са изложени списъците с регионите от държавите членки, които имат статут на свободни от ИБР/ИПВ, и регионите от държавите членки, които имат одобрена програма за ликвидиране на ИБР/ИПВ в съответствие с Директива 64/432/ЕИО. Регионите със статут на свободни от ИБР/ИПВ следва да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент, а регионите с одобрени програми за ликвидиране на ИБР/ИПВ следва да запазят програмата си за ограничен период в съответствие с Регламент (ЕС) 2020/689 и да бъдат вписани в приложенията към настоящия регламент.

(18)

В Решение 2008/185/ЕО на Комисията (17) са изложени списъците с държавите членки или регионите от тях, които имат статут на свободни от болестта на Ауески, и регионите, които имат одобрена програма за ликвидиране на болестта на Ауески в съответствие с Директива 64/432/ЕИО. Държавите членки или регионите от тях със статут на свободни от болестта на Ауески следва да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент, а регионите с одобрени програми за ликвидиране на болестта на Ауески следва да ги запазят за ограничен период в съответствие с Регламент (ЕС) 2020/689 и да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент.

(19)

С Решение 2009/177/ЕО на Комисията (18) се установяват списъци с държави членки и определени зони и компартменти, които имат статут „свободен от болест“ или са предмет на одобрени програми за надзор или за ликвидиране във връзка с болести от списъка при водните животни в съответствие с Директива 2006/88/ЕО. Статутът „свободен от болест“ на тези държави членки, зони и компартменти следва да бъде надлежно вписан в приложенията към настоящия регламент, а одобрените програми следва да се запазят за ограничен период в съответствие с член 85 от Регламент (ЕС) 2020/689 и да бъдат надлежно вписани в приложенията към настоящия регламент.

(20)

Що се отнася до болести от списъка при водните животни, съществуват някои свободни от болест зони и компартменти, както и одобрени програми за надзор, които не са вписани в Решение 2009/177/ЕО, но са включени в списъци, които са обществено достъпни на информационните страници на държавите членки в интернет в съответствие с Директива 2006/88/ЕО. Тези зони и компартменти следва да запазят своя статут „свободен от болест“, а програмите следва да се запазят за ограничен период в съответствие с член 85 от Регламент (ЕС) 2020/689. Актуална информация относно животновъдните обекти, разположени в тези свободни от болест зони и компартменти или които са предмет на тези програми, се публикува на обществено достъпната страница в интернет, създадена и поддържана в съответствие с член 185, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2016/429 и с член 21, параграф 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2020/691 на Комисията (19).

(21)

Тъй като списъците в решения 93/52/ЕИО, 94/963/ЕО, 95/98/ЕО, 2003/467/ЕО, 2004/558/ЕО, 2008/185/ЕО и 2009/177/ЕО, Регламент (ЕО) № 616/2009 и Решение за изпълнение 2013/503/ЕС се заменят със списъците в приложенията към настоящия регламент, посочените актове следва да бъдат отменени и заменени с настоящия регламент.

(22)

В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия (Споразумението за оттегляне), и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, Регламент (ЕС) 2016/429 и основаните на него актове на Комисията ще продължат да се прилагат спрямо Обединеното кралство и на неговата територия по отношение на Северна Ирландия след края на преходния период, предвиден в Споразумението за оттегляне. По тази причина Обединеното кралство (Северна Ирландия) следва да бъде вписано в приложенията към настоящия регламент в частите, които имат отношение към Северна Ирландия.

(23)

Тъй като Регламент (ЕС) 2016/429 се прилага от 21 април 2021 г., настоящият регламент също следва да се прилага от тази дата.

(24)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет и обхват

1.   С настоящия регламент се установяват правила за прилагане по отношение на посочените в член 9, параграф 1, букви а), б) и в) от Регламент (ЕС) 2016/429 болести от списъка при животните във връзка със статута „свободен от болест“ и липсата на имунизационен статут на някои държави членки (20) или зони или компартменти от тях и одобряването на програми за ликвидиране на тези болести от списъка.

2.   В приложенията към настоящия регламент са вписани както държавите членки или зони или компартменти от тях, чиито статут „свободен от болест“ или програми за ликвидиране се смятат за одобрени съгласно разпоредбите на член 280 от Регламент (ЕС) 2016/429, така и тези, чиито статут „свободен от болест“ и програми за ликвидиране надлежно се одобряват с настоящия регламент и надлежно се вписват в приложенията към него.

3.   В приложенията към настоящия регламент са вписани:

а)

държавите членки или зони или компартменти от тях с одобрени задължителни програми за ликвидиране на болести от категория B и изборни програми за ликвидиране на болести от категория C;

б)

държавите членки или зони от тях с одобрен статут „свободнa от болест“ и без имунизационен статут;

в)

компартментите от държави членки с признат статут „свободен от болест“.

Член 2

Инфекция с Brucella abortus, B. melitensis и B. suis

1.   Държавите членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с Brucella abortus, B. melitensis и B. suis при популациите на говеда сe вписват в приложение I, част I, глава 1.

2.   Държавите членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с Brucella abortus, B. melitensis и B. suis при популациите на овце и кози се вписват в приложение I, част I, глава 2.

3.   Държавите членки или зони от тях с одобрена задължителна програма за ликвидиране на инфекция с Brucella abortus, B. melitensis и B. suis се вписват в приложение I, част II.

Член 3

Инфекция с комплекс Mycobacterium tuberculosis (M. bovis, M. caprae и M. tuberculosis)

1.   Държавите членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с комплекс Mycobacterium tuberculosis (Mycobacterium bovis, M.caprae и M. tuberculosis) се вписват в приложение II, част I.

2.   Държавите членки или зони от тях с одобрена задължителна програма за ликвидиране на инфекция с комплекс Mycobacterium tuberculosis се вписват в приложение II, част II.

Член 4

Инфекция с вируса на бяс

1.   Държавите членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с вируса на бяс се вписват в приложение III, част I.

2.   Държавите членки или зони от тях с одобрена задължителна програма за ликвидиране на инфекция с вируса на бяс се вписват в приложение III, част II.

Член 5

Ензоотична левкоза по говедата (ЕЛГ)

1.   Държавите членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на ензоотична левкоза по говедата (ЕЛГ) се вписват в приложение IV, част I.

2.   Държавите членки или зони от тях с одобрена изборна програма за ликвидиране на ЕЛГ се вписват в приложение IV, част II.

Член 6

Инфекциозен ринотрахеит по говедата/инфекциозен пустулозен вулвовагинит (ИБР/ИПВ)

1.   Държавите членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекциозен ринотрахеит по говедата/инфекциозен пустулозен вулвовагинит (ИБР/ИПВ) се вписват в приложение V, част I.

2.   Държавите членки или зони от тях с одобрена изборна програма за ликвидиране на ИБР/ИПВ се вписват в приложение V, част II.

Член 7

Инфекция с вируса на болестта на Ауески

1.   Държавите членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с вируса на болестта на Ауески се вписват в приложение VI, част I.

2.   Държавите членки или зони от тях с одобрена изборна програма за ликвидиране на инфекция с вируса на болестта на Ауески се вписват в приложение VI, част II.

Член 8

Мукозна болест - вирусна диария по говедата (МБ-ВД)

1.   Държавите членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на мукозна болест - вирусна диария по говедата (МБ-ВД) се вписват в приложение VII, част I.

2.   Държавите членки или зони от тях с одобрена изборна програма за ликвидиране на инфекция с МБ-ВД се вписват в приложение VII, част II.

Член 9

Инфекция с вируса на болестта син език (серотипове 1—24)

1.   Държавите членки или зони от тях със статут „свободнa от болест“ по отношение на инфекция с вируса на болестта син език (серотипове 1—24) се вписват в приложение VIII, част I.

2.   Държавите членки или зони от тях с одобрена изборна програма за ликвидиране на инфекция с вируса на болестта син език се вписват в приложение VIII, част II.

Член 10

Опаразитяване с Varroa spp. (вароатоза)

Държавите членки или зони от тях със статут „свободнa от болест“ по отношение на опаразитяване с Varroa spp. се вписват в приложение IX.

Член 11

Инфекция с вируса на нюкасълската болест

Държавите членки или зони от тях със статут „свободнa от болест“ по отношение на инфекция с вируса на нюкасълската болест и без имунизационен статут се вписват в приложение X.

Член 12

Инфекция с високопатогенна инфлуенца по птиците

Компартментите от държавите членки, свободни от инфекция с високопатогенна инфлуенца по птиците, се вписват в приложение XI.

Член 13

Вирусна хеморагична септицемия

1.   В приложение XII, част I се вписват:

а)

държавите членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на вирусна хеморагична септицемия;

б)

зоните или компартментите от държави членки, при които е налице статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на вирусна хеморагична септицемия за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните или компартментите от държави членки със статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на вирусна хеморагична септицемия, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

2.   В приложение XII, част II се вписват:

а)

държавите членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на вирусна хеморагична септицемия за цялата територия;

б)

зоните и компартментите от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на вирусна хеморагична септицемия за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните и компартментите от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на вирусна хеморагична септицемия, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

Член 14

Инфекциозна хематопоетична некроза

1.   В приложение XIII, част I се вписват:

а)

държавите членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекциозна хематопоетична некроза;

б)

зоните или компартментите от държави членки, при които е налице статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекциозна хематопоетична некроза за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните или компартментите от държави членки със статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекциозна хематопоетична некроза, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

2.   В приложение XIII, част II се вписват:

а)

държавите членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекциозна хематопоетична некроза за цялата територия;

б)

зоните и компартментите от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекциозна хематопоетична некроза за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните и компартментите от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекциозна хематопоетична некроза, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

Член 15

Инфекция с вируса на инфекциозна анемия по сьомгата с генотип HPR-с делеции (ISAV с генотип HPR-с делеции)

1.   В приложение XIV, част I се вписват:

а)

държавите членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с вируса на инфекциозна анемия по сьомгата с генотип HPR-с делеции (ISAV с генотип HPR-с делеции);

б)

зоните или компартментите от държави членки, при които е налице статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните или компартментите от държави членки със статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

2.   В приложение XIV, част II се вписват:

а)

държавите членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции за цялата територия;

б)

зоните и компартментите от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните и компартментите от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

Член 16

Инфекция с Marteilia refringens

1.   В приложение XV, част I се вписват:

а)

държавите членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с Marteilia refringens;

б)

зоните или компартментите от държави членки, при които е налице статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекция с Marteilia refringens за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните или компартментите от държави членки със статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекция с Marteilia refringens, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

2.   В приложение XV, част II се вписват:

а)

държавите членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Marteilia refringens за цялата територия;

б)

зоните и компартментите от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Marteilia refringens за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните и компартментите от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Marteilia refringens, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

Член 17

Инфекция с Bonamia exitiosa

1.   В приложение XVI, част I се вписват:

а)

държавите членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia exitiosa;

б)

зоните или компартментите от държави членки, при които е налице статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia exitiosa за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните или компартментите от държави членки със статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia exitiosa, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

2.   В приложение XVI, част II се вписват:

а)

държавите членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia exitiosa за цялата територия;

б)

зоните и компартментите от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia exitiosa за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните и компартментите от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia exitiosa, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

Член 18

Инфекция с Bonamia ostreae

1.   В приложение XVII, част I се вписват:

а)

държавите членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia ostreae;

б)

зоните или компартментите от държави членки, при които е налице статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia ostreae за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните или компартментите от държави членки със статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia ostreae, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

2.   В приложение XVII, част II се вписват:

а)

държавите членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia ostreae за цялата територия;

б)

зоните и компартментите от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia ostreae за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните и компартментите от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia ostreae, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

Член 19

Инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване

1.   В приложение XVIII, част I се вписват:

а)

държавите членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване;

б)

зоните или компартментите от държави членки, при които е налице статут „свободeн(-a) от болест“ по отношение на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните или компартментите от държави членки със статут „свободен(-a) от болест“ по отношение на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

2.   В приложение XVIII, част II се вписват:

а)

държавите членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване за цялата територия;

б)

зоните и компартментите от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; както и

в)

зоните и компартментите от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

Член 20

Отмяна

Отменят се следните актове:

Решение 93/52/ЕИО,

Решение 94/963/ЕО,

Решение 95/98/ЕО,

Решение 2003/467/ЕО,

Решение 2004/558/ЕО,

Решение 2008/185/ЕО,

Решение 2009/177/ЕО,

Регламент (ЕО) № 616/2009,

Решение за изпълнение 2013/503/ЕС.

Член 21

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 21 април 2021 година.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 15 април 2021 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 84, 31.3.2016 г., стр. 1.

(2)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1882 на Комисията от 3 декември 2018 година за прилагането на някои правила за профилактика и контрол на болести за категориите болести от списъка и за установяване на списък на животинските видове или групите животински видове, които носят значителен риск от разпространение на болестите от списъка (ОВ L 308, 4.12.2018 г., стр. 21).

(3)  Делегиран регламент (ЕС) 2020/689 на Комисията от 17 декември 2019 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правилата за надзор, програмите за ликвидиране и статута „свободен от болест“ за някои болести от списъка и нововъзникващи болести (ОВ L 174, 3.6.2020 г., стр. 211).

(4)  Директива 64/432/ЕИО на Съвета от 26 юни 1964 г. относно проблеми, свързани със здравето на животните, които засягат търговията в Общността с говеда и свине (ОВ 121, 29.7.1964 г., стр. 1977/64).

(5)  Директива 91/68/ЕИО на Съвета от 28 януари 1991 г. относно ветеринарно-санитарните изисквания относно търговията с овце и кози в рамките на Общността (ОВ L 46, 19.2.1991 г., стр. 19).

(6)  Директива 92/65/ЕИО на Съвета от 13 юли 1992 г. за определяне на ветеринарно-санитарните изисквания относно търговията и вноса в Общността на животни, сперма, яйцеклетки и ембриони, които не са предмет на ветеринарно-санитарните изисквания, определени в специалните правила на Общността, посочени в приложение А, раздел I към Директива 90/425/ЕИО (ОВ L 268, 14.9.1992 г., стр. 54).

(7)  Директива 2005/94/ЕО на Съвета от 20 декември 2005 г. относно мерки на Общността за борба с инфлуенцата по птиците и за отмяна на Директива 92/40/ЕИО (ОВ L 10, 14.1.2006 г., стр. 16).

(8)  Директива 2006/88/ЕО на Съвета от 24 октомври 2006 г. относно ветеринарномедицинските изисквания за аквакултури и продукти от тях и за предотвратяване и борба с някои болести по водните животни (ОВ L 328, 24.11.2006 г., стр. 14).

(9)  Директива 2009/158/ЕО на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно ветеринарно-санитарните изисквания за вътреобщностната търговия и вноса от трети държави на домашни птици и яйца за люпене (ОВ L 343, 22.12.2009 г., стр. 74).

(10)  Регламент (ЕО) № 616/2009 на Комисията от 13 юли 2009 г. за прилагане на Директива 2005/94/ЕО на Съвета по отношение на одобрението на компартментите за домашни птици и компартментите за други птици, отглеждани в затворени помещения, във връзка с инфлуенцата по птиците и допълнителните предпазни мерки за биологична сигурност в такива компартменти (ОВ L 181, 14.7.2009 г., стр. 16).

(11)  Решение 2003/467/ЕО на Комисията от 23 юни 2003 г. за установяване на статут на официално свободни от туберкулоза, бруцелоза и ензоотична левкоза по говедата на някои държави членки и региони на държави членки по отношение на стадата говеда (ОВ L 156, 25.6.2003 г., стр. 74).

(12)  Решение 93/52/ЕИО на Комисията от 21 декември 1992 г. за установяване на спазването от някои държави членки или региони на изискванията относно бруцелозата (B. melitensis) и признаването им на статут на държава членка или на регион, официално свободни от тази болест (ОВ L 13, 21.1.1993 г., стр. 14).

(13)  Решение за изпълнение 2013/503/ЕС на Комисията от 11 октомври 2013 г. за признаване на части на Съюза като свободни от болестта вароатоза при пчелите и за установяване на допълнителни гаранции, които се изискват за търговия в рамките на Съюза и за внос, с цел опазване на статута им като свободни от болестта вароатоза (ОВ L 273, 15.10.2013 г., стр. 38).

(14)  Решение 94/963/ЕО на Комисията от 28 декември 1994 г. относно определяне статута на Финландия като страна, в която не се практикува ваксиниране срещу нюкасълската болест (ОВ L 371, 31.12.1994 г., стр. 29).

(15)  Решение 95/98/ЕО на Комисията от 13 март 1995 г. относно определяне на статута на Швеция като страна, която не извършва ваксинация срещу нюкасълска болест (ОВ L 75, 4.4.1995 г., стр. 28).

(16)  Решение 2004/558/ЕО на Комисията от 15 юли 2004 г. за прилагане на Директива 64/432/ЕИО на Съвета относно допълнителните гаранции при търговията в Общността с говеда във връзка с инфекциозния ринотрахеит по говедата и одобрението на представените от някои държави членки програми за изкореняване на болестта (ОВ L 249, 23.7.2004 г., стр. 20).

(17)  Решение 2008/185/ЕО на Комисията от 21 февруари 2008 г. относно допълнителни гаранции при търговията със свине в Общността по отношение на болестта на Ауески и относно критериите за предоставяне на информация за тази болест (ОВ L 59, 4.3.2008 г., стр. 19).

(18)  Решение 2009/177/ЕО на Комисията от 31 октомври 2008 г. за прилагане на Директива 2006/88/ЕО на Съвета по отношение на програмите за надзор и ликвидиране и статута на свободни от заболяване държави членки, зони и отделни части (ОВ L 63, 7.3.2009 г., стр. 15).

(19)  Делегиран регламент (ЕС) 2020/691 на Комисията от 30 януари 2020 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правилата за животновъдните обекти за аквакултура и превозвачите на водни животни (ОВ L 174, 3.6.2020 г., стр. 345).

(20)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящия регламент позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

ИНФЕКЦИЯ С BRUCELLA ABORTUS, B. MELITENSIS И B. SUIS

ЧАСТ I

Статут „свободен от болест“ по отношение на инфекция с Brucella abortus, B. melitensis и B. suis

ГЛАВА 1

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с Brucella abortus, B. melitensis и B. suis при популациите на говеда

Държава членка (*1)

Територия

Белгия

Цялата територия

Чехия

Цялата територия

Дания

Цялата територия

Германия

Цялата територия

Естония

Цялата територия

Ирландия

Цялата територия

Испания

Comunidad Autónoma de Andalucía

Comunidad Autónoma de Aragón

Comunidad Autónoma de Asturias

Comunidad Autónoma de Islas Baleares

Comunidad Autónoma de Canarias

Comunidad Autónoma de Cantabria

Comunidad Autónoma de Castilla-La Mancha

Comunidad Autónoma de Castilla y León

Comunidad Autónoma de Cataluña

Comunidad Autónoma de Extremadura: provincia de Badajoz

Comunidad Autónoma de Galicia

Comunidad Autónoma de La Rioja

Comunidad Autónoma de Madrid

Comunidad Autónoma de Murcia

Comunidad Autónoma de Navarra

Comunidad Autónoma de País Vasco

Comunidad Autónoma de Valencia

Франция

Цялата територия

Италия

Regione Abruzzo: Provincia di Pescara

Regione Campania: Province di Avellino, Benevento, Napoli

Regione Emilia-Romagna

Regione Friuli Venezia Giulia

Regione Lazio

Regione Liguria

Regione Lombardia

Regione Marche

Regione Molise: Provincia di Campobasso

Regione Piemonte

Regione Puglia: Province di Bari, Barletta-Andria-Trani, Brindisi, Lecce

Regione Sardegna

Regione Toscana

Regione Trentino – Alto Adige

Regione Umbria

Regione Valle d’Aosta

Regione Veneto

Кипър

Цялата територия

Латвия

Цялата територия

Литва

Цялата територия

Люксембург

Цялата територия

Малта

Цялата територия

Нидерландия

Цялата територия

Австрия

Цялата територия

Полша

Цялата територия

Португалия

Região Algarve: всички distritos

Região Autónoma dos Açores: Ilhas de Corvo, Faial, Flores, Graciosa, Pico, Santa Maria

Região Centro: distritos Aveiro, Viseu, Guarda, Coimbra, Leiria, Castelo Branco

Румъния

Цялата територия

Словения

Цялата територия

Словакия

Цялата територия

Финландия

Цялата територия

Швеция

Цялата територия

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Северна Ирландия

ГЛАВА 2

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с Brucella abortus, B. melitensis и B. suis при популациите на овце и кози

Държава членка  (*2)

Територия

Белгия

Цялата територия

Чехия

Цялата територия

Дания

Цялата територия

Германия

Цялата територия

Естония

Цялата територия

Ирландия

Цялата територия

Испания

Цялата територия

Франция

Région Auvergne et Rhône-Alpes

Région Bourgogne-Franche-Comté

Région Bretagne

Région Centre-Val de Loire

Région Corse

Région Grande Est

Région Hauts-de-France

Région Ile-de-France

Région Normandie

Région Nouvelle-Aquitaine

Région Occitanie

Région Pays de la Loire

Région Provence-Alpes-Côte d’Azur

Италия

Regione Abruzzo

Regione Calabria: Province di Catanzaro, Cosenza

Regione Campania: Provincia di Benevento

Regione Emilia-Romagna

Regione Friuli Venezia Giulia

Regione Lazio

Regione Liguria

Regione Lombardia

Regione Marche

Regione Molise

Regione Piemonte

Regione Puglia: Province di Bari, Barletta-Andria-Trani, Brindisi и Taranto

Regione Sardegna

Regione Toscana

Regione Trentino – Alto Adige

Regione Umbria

Regione Valle d’Aosta

Regione Veneto

Кипър

Цялата територия

Латвия

Цялата територия

Литва

Цялата територия

Люксембург

Цялата територия

Унгария

Цялата територия

Нидерландия

Цялата територия

Австрия

Цялата територия

Полша

Цялата територия

Португалия

Região Autónoma dos Açores

Румъния

Цялата територия

Словения

Цялата територия

Словакия

Цялата територия

Финландия

Цялата територия

Швеция

Цялата територия

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Северна Ирландия

ЧАСТ II

Държави членки или зони от тях с одобрена програма за ликвидиране на Brucella abortus, B. melitensis и B. suis

Понастоящем няма.


(*1)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.

(*2)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ИНФЕКЦИЯ С КОМПЛЕКС MYCOBACTERIUM TUBERCULOSIS COMPLEX (M. BOVIS, M. CAPRAE И M. TUBERCULOSIS)

ЧАСТ I

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на Mycobacterium tuberculosis

Държава членка

Територия

Белгия

Цялата територия

Чехия

Цялата територия

Дания

Цялата територия

Германия

Цялата територия

Естония

Цялата територия

Испания

Comunidad Autónoma de Canarias

Comunidad Autónoma de Galicia: provincia de Pontevedra

Франция

Цялата територия

Италия

Regione Abruzzo: Provincia di Pescara

Regione Basilicata: Provincia di Matera

Regione Emilia-Romagna

Regione Friuli Venezia Giulia

Regione Lazio: Province di Frosinone, Rieti, Viterbo

Regione Liguria

Regione Lombardia

Regione Marche: Province di Ancona, Ascoli Piceno, Fermo, Pesaro-Urbino

Regione Molise

Regione Piemonte

Regione Sardegna: Citta metropolitana di Cagliari, Provincia di Oristano, Provincia del Sud Sardegna

Regione Toscana

Regione Trentino – Alto Adige

Regione Umbria

Regione Valle d’Aosta

Regione Veneto

Латвия

Цялата територия

Литва

Цялата територия

Люксембург

Цялата територия

Унгария

Цялата територия

Нидерландия

Цялата територия

Австрия

Цялата територия

Полша

Цялата територия

Португалия

Região Algarve: всички distritos

Região Autónoma dos Açores с изключение на Ilha de São Miguel

Словения

Цялата територия

Словакия

Цялата територия

Финландия

Цялата територия

Швеция

Цялата територия

ЧАСТ II

Държави членки или зони от тях с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с комплекс Mycobacterium tuberculosis

Понастоящем няма.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ИНФЕКЦИЯ С ВИРУСА НА БЯС

ЧАСТ I

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с вируса на бяс

Държава членка  (*1)

Територия

Белгия

Цялата територия

България

Цялата територия

Чехия

Цялата територия

Дания

Цялата територия

Германия

Цялата територия

Естония

Цялата територия

Ирландия

Цялата територия

Гърция

Цялата територия

Испания

Цялата полуостровна територия

Comunidad Autónoma de Islas Baleares

Comunidad Autónoma de Canarias

Франция

Région Auvergne et Rhône-Alpes

Région Bourgogne-Franche-Comté

Région Bretagne

Région Centre-Val de Loire

Région Corse

Région Grande Est

Région Hauts-de-France

Région Ile-de-France

Région Normandie

Région Nouvelle-Aquitaine

Région Occitanie

Région Pays de la Loire

Région Provence-Alpes-Côte d’Azur

Région Guadeloupe

Région La Réunion

Région Martinique

Région Mayotte

Хърватия

Цялата територия

Италия

Цялата територия

Кипър

Цялата територия

Латвия

Цялата територия

Литва

Цялата територия

Люксембург

Цялата територия

Унгария

Цялата територия

Малта

Цялата територия

Нидерландия

Цялата територия

Австрия

Цялата територия

Полша

Войводство Dolnośląskie: всички powiaty

Войводство Kujawsko-pomorskie: всички powiaty

Следните powiaty във войводство Lubelskie: Lubartowski, Lubelski, m. Lublin, Łęczyński, Łukowski, Opolski, Parczewski, Puławski, Radzyński, Rycki, Świdnicki

Войводство Lubuskie: всички powiaty

Войводство Łódzkie: всички powiaty

Войводство Małopolskie: всички powiaty

Следните powiaty във войводство Mazowieckie: Ciechanowski, Gostyniński, Lipski, Makowski, Mławski, Ostrołęcki, m. Ostrołęka, Płocki, m. Płock, Płoński, Przasnyski, Przysuski, Radomski, m.Radom, Sierpecki, Sochaczewski, Szydłowiecki, Zwoleński, Żuromiński, Żyrardowski

Войводство Opolskie: всички powiaty

Войводство Podlaskie: всички powiaty

Войводство Pomorskie: всички powiaty

Войводство Śląskie: всички powiaty;

Войводство Świętokrzyskie: всички powiaty;

Войводство Warmińsko-mazurskie: всички powiaty;

Войводство Wielkopolskie: всички powiaty;

Войводство Zachodniopomorskie: всички powiaty.

Португалия

Цялата територия

Словения

Цялата територия

Словакия

Цялата територия

Финландия

Цялата територия

Швеция

Цялата територия

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Северна Ирландия

ЧАСТ II

Държави членки или зони от тях с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с вируса на бяс

Понастоящем няма.


(*1)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

ЕНЗООТИЧНА ЛЕВКОЗА ПО ГОВЕДАТА (ЕЛГ)

ЧАСТ I

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на ЕЛГ

Държава членка  (*1)

Територия

Белгия

Цялата територия

Чехия

Цялата територия

Дания

Цялата територия

Германия

Цялата територия

Естония

Цялата територия

Ирландия

Цялата територия

Испания

Цялата територия

Франция

Région Auvergne et Rhône-Alpes

Région Bourgogne-Franche-Comté

Région Bretagne

Région Centre-Val de Loire

Région Corse

Région Grande Est

Région Hauts-de-France

Région Ile-de-France

Région Normandie

Région Nouvelle-Aquitaine

Région Occitanie

Région Pays de la Loire

Région Provence-Alpes-Côte d’Azur

Région Guadeloupe

Région Guyane

Région Martinique

Région Mayotte

Италия

Цялата територия

Кипър

Цялата територия

Латвия

Цялата територия

Литва

Цялата територия

Люксембург

Цялата територия

Нидерландия

Цялата територия

Австрия

Цялата територия

Полша

Цялата територия

Португалия

Região Algarve: всички distritos

Região Alentejo: всички distritos

Região Centro: всички distritos

Região Lisboa e Vale do Tejo: всички distritos

Região Norte: distritos: Braga, Bragança, Viana do Castelo, Vila Real

Região Autónoma dos Açores

Словения

Цялата територия

Словакия

Цялата територия

Финландия

Цялата територия

Швеция

Цялата територия

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Северна Ирландия

ЧАСТ II

Държави членки или зони от тях с одобрена програма за ликвидиране на ЕЛГ

Понастоящем няма.


(*1)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ V

ИНФЕКЦИОЗЕН ринотрахеит по говедата/инфекциозен пустулозен вулвовагинит (ИБР/ИПВ)

ЧАСТ I

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на ИБР/ИПВ

Държава членка

Територия

Чехия

Цялата територия

Дания

Цялата територия

Германия

Цялата територия

Италия

Regione Valle d’Aosta

Regione Trentino – Alto Adige: Provincia Autonoma di Bolzano – Alto Adige

Австрия

Цялата територия

Финландия

Цялата територия

Швеция

Цялата територия

ЧАСТ II

Държави членки или зони от тях с одобрена програма за ликвидиране на ИБР/ИПВ

Държава членка

Територия

Дата на първоначално одобрение в съответствие с посоченото в член 15, точка 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2020/689

Белгия

Цялата територия

21 април 2021 г.

Франция

Région Auvergne et Rhône-Alpes

Région Bourgogne-Franche-Comté

Région Bretagne

Région Centre-Val de Loire

Région Grande Est

Région Hauts-de-France

Région Ile-de-France

Région Normandie

Région Nouvelle-Aquitaine

Région Occitanie

Région Pays de la Loire

Région Provence-Alpes-Côte d’Azur

21 април 2021 г.

Италия

Region Friuli Venezia Giulia

Regione Trentino – Alto Adige: Provincia Autonoma di Trento

21 април 2021 г.

Люксембург

Цялата територия

21 април 2021 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ VI

ВИРУС НА БОЛЕСТТА НА АУЕСКИ

ЧАСТ I

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с вируса на болестта на Ауески

Държава членка  (*1)

Територия

Белгия

Цялата територия

Чехия

Цялата територия

Дания

Цялата територия

Германия

Цялата територия

Естония

Цялата територия

Ирландия

Цялата територия

Франция

Департаментите Ain, Aisne, Allier, Alpes-de-Haute-Provence, Alpes-Maritimes, Ardèche, Ardennes, Ariège, Aube, Aude, Aveyron, Bas-Rhin, Bouches-du-Rhône, Calvados, Cantal, Charente, Charente-Maritime, Cher, Corrèze, Côte-d’Or, Côtes-d’Armor, Creuse, Deux-Sèvres, Dordogne, Doubs, Drôme, Essonne, Eure, Eure-et-Loir, Finistère, Gard, Gers, Gironde, Hautes-Alpes, Hauts-de-Seine, Haute Garonne, Haute-Loire, Haute-Marne, Hautes-Pyrénées, Haut-Rhin, Haute-Saône, Haute-Savoie, Haute-Vienne, Hérault, Indre, Ille-et-Vilaine, Indre-et-Loire, Isère, Jura, Landes, Loire, Loire-Atlantique, Loir-et-Cher, Loiret, Lot, Lot-et-Garonne, Lozère, Maine-et-Loire, Manche, Marne, Mayenne, Meurthe-et-Moselle, Meuse, Morbihan, Moselle, Nièvre, Nord, Oise, Orne, Paris, Pas-de-Calais, Pyrénées-Atlantiques, Pyrénées-Orientales, Puy-de-Dôme, Réunion, Rhône, Sarthe, Saône-et-Loire, Savoie, Seine-et-Marne, Seine-Maritime, Seine-Saint-Denis, Somme, Tarn, Tarn-et-Garonne, Territoire de Belfort, Val-de-Marne, Val-d’Oise, Var, Vaucluse, Vendée, Vienne, Vosges, Yonne, Yvelines

Италия

Regione Friuli Venezia Giulia

Regione Trentino – Alto Adige: Provincia Autonoma di Bolzano – Alto Adige

Кипър

Цялата територия

Люксембург

Цялата територия

Унгария

Цялата територия

Нидерландия

Цялата територия

Австрия

Цялата територия

Полша

Следните powiaty във войводство Podlaskie: Augustowski, Białostocki, Białystok, Bielski, Hajnowski, Moniecki, Sejneński, Siemiatycki, Sokólski, Suwalski, Suwałki

Словения

Цялата територия

Словакия

Цялата територия

Финландия

Цялата територия

Швеция

Цялата територия

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Северна Ирландия

ЧАСТ II

Държави членки или зони от тях с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с вируса на болестта на Ауески

Държава членка

Територия

Дата на първоначално одобрение в съответствие с посоченото в член 15, точка 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2020/689

Испания

Цялата територия

21 април 2021 г.

Италия

Regione Abruzzo

Regione Apulia

Regione Basilicata

Regione Calabria

Regione Campania

Regione Emilia-Romagna

Regione Lazio

Regione Liguria

Regione Lombardia

Regione Marche

Regione Molise

Regione Piemonte

Regione Sicilia

Regione Trentino – Alto Adige: Provincia Autonoma di Trento

Regione Toscana

Regione Valle d’Aosta

Regione Umbria

Regione Veneto

21 април 2021 г.

Литва

Цялата територия

21 април 2021 г.

Полша

Войводство Dolnośląskie: всички powiaty

Войводство Kujawsko-Pomorskie: всички powiaty

Войводство Lubelskie: всички powiaty

Войводство Lubuskie: всички powiaty

Войводство Lódzkie: всички powiaty

Войводство Małopolskie: всички powiaty

Войводство Mazowieckie: всички powiaty

Войводство Opolskie: всички powiaty

Войводство Podkarpackie: всички powiaty

Следните powiaty във войводство Podlaskie: Grajewski, Kolneński, Łomżyński, Łomża, Wysokomazowiecki, Zambrowski

Войводство Pomorskie: всички powiaty

Войводство Sląskie: всички powiaty

Войводство Swiętokrzyskie: всички powiaty

Войводство Warmińsko-mazurskie: всички powiaty

Войводство Wielkopolskie: всички powiaty

Войводство Zachodniopomorskie: всички powiaty

21 април 2021 г.

Португалия

Цялата полуостровна територия

21 април 2021 г.


(*1)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ VII

МУКОЗНА БОЛЕСТ - ВИРУСНА ДИАРИЯ ПО ГОВЕДАТА (МБ-ВД)

ЧАСТ I

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на МБ-ВД

Понастоящем няма.

ЧАСТ II

Държави членки или зони от тях с одобрена програма за ликвидиране на МБ-ВД

Понастоящем няма.


ПРИЛОЖЕНИЕ VIII

ИНФЕКЦИЯ С ВИРУСА НА БОЛЕСТТА СИН ЕЗИК

ЧАСТ I

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с вируса на болестта син език

Държава членка  (*1)

Територия

Чехия

Цялата територия

Дания

Цялата територия

Германия

Bundesland Bayern:

Stadt München,

Stadt Rosenheim,

Landkreis Altötting,

Landkreis Berchtesgadener Land,

Landkreis Bad Tölz-Wolfratshausen,

Landkreis Ebersberg,

Landkreis Erding,

Landkreis Freising,

Landkreis Garmisch-Partenkirchen,

Landkreis Miesbach,

Landkreis Mühldorf a. Inn,

Landkreis München, Landkreis Rosenheim,

Landkreis Starnberg,

Landkreis Traunstein,

Landkreis Weilheim-Schongau,

Gemeinden im Landkreis Dachau: Bergkirchen, Dachau, Haimhausen, Hebertshausen, Karlsfeld, Petershausen, Röhrmoos, Schwabhausen, Vierkirchen, Weichs,

Gemeinden im Landkreis Eichstätt: Altmannstein, Großmehring, Mindelstetten, Oberdolling, Pförring,

Gemeinden im Landkreis Fürstenfeldbruck: Eichenau, Emmering, Germering, Gröbenzell, Olching, Puchheim,

Gemeinden im Landkreis Pfaffenhofen a. d. Ilm: Baar-Ebenhausen, Ernsgaden, Geisenfeld, Hettenshausen, Ilmmünster, Jetzendorf, Manching, Münchsmünster, Pfaffenhofen a.d. Ilm, Pörnbach, Reichertshausen, Reichertshofen, Rohrbach, Scheyern, Schweitenkirchen, Vohburg a. d. Donau, Wolnzach,

Stadt Landshut,

Stadt Passau,

Stadt Straubing,

Landkreis Deggendorf,

Landkreis Freyung-Grafenau,

Landkreis Kelheim,

Landkreis Landshut,

Landkreis Passau,

Landkreis Regen,

Landkreis Rottal-Inn,

Landkreis Straubing-Bogen,

Landkreis Dingolfing-Landau,

Stadt Amberg,

Stadt Regensburg,

Stadt Weiden i. d. Oberpfalz,

Landkreis Amberg-Sulzbach,

Landkreis Cham,

Landkreis Neustadt a.d. Waldnaab,

Landkreis Regensburg,

Landkreis Schwandorf,

Landkreis Tirschenreuth,

Gemeinden im Landkreis Neumarkt i.d. Oberpfalz: Berg b. Neumarkt i.d. Opf., Breitenbrunn, Deining, Dietfurt a.d. Altmühl, Hohenfels, Lauterhofen, Lupburg, Neumarkt i.d. Opf., Parsberg, Pilsach, Seubersdorf i.d. Opf., Velburg,

Stadt Bamberg,

Stadt Bayreuth,

Stadt Coburg,

Stadt Hof,

Landkreis Bayreuth,

Landkreis Coburg,

Landkreis Hof,

Landkreis Kronach,

Landkreis Kulmbach,

Landkreis Lichtenfels,

Landkreis Wunsiedel i. Fichtelgebirge,

Gemeinden im Landkreis Bamberg: Altendorf, Baunach, Bischberg, Breitengüßbach, Buttenheim, Gerach, Gundelsheim, Hallstadt, Heiligenstadt i. Ofr., Hirschaid, Kemmern, Königsfeld, Lauter, Litzendorf, Memmelsdorf, Oberhaid, Pettstadt, Rattelsdorf, Reckendorf, Scheßlitz, Stadelhofen, Strullendorf, Viereth-Trunstadt, Wattendorf, Zapfendorf, Eichwald, Geisberger Forst, Hauptsmoor, Semberg, Zückshuter Forst,

Gemeinden im Landkreis Forchheim: Ebermannstadt, Eggolsheim, Egloffstein, Gößweinstein, Gräfenberg, Hiltpoltstein, Igensdorf, Kirchehrenbach, Kunreuth, Leutenbach, Obertrubach, Pinzberg, Pretzfeld, Unterleinleiter, Weilersbach, Weißenohe, Wiesenthau, Wiesenttal,

Gemeinden im Landkreis Nürnberger Land: Alfeld, Engelthal, Happurg, Hartenstein, Henfenfeld, Hersbruck, Kirchensittenbach, Neuhaus a.d. Pegnitz, Neunkirchen a. Sand, Offenhausen, Ottensoos, Pommelsbrunn, Reichenschwand, Schnaittach, Simmelsdorf, Velden, Vorra, Engelthaler Forst,

Landkreis Rhön-Grabfeld,

Gemeinden im Landkreis Haßberge: Aidhausen, Breitbrunn, Bundorf, Burgpreppach, Ebelsbach, Ebern, Haßfurt, Hofheim i. Ufr., Riedbach, Kirchlauter, Königsberg i. Bay., Maroldsweisach, Pfarrweisach, Rentweinsdorf, Stettfeld, Untermerzbach, Zeil a. Main, Ermershausen,

Gemeinden im Landkreis Ostallgäu: Eisenberg, Füssen, Hopferau, Lechbruck am See, Lengenwang, Nesselwang, Pfronten, Rieden am Forggensee, Roßhaupten, Rückholz, Schwangau, Seeg, Stötten a. Auerberg, Halblech, Rettenbach a. Auerberg.

Bundesland Berlin

Bundesland Brandenburg

Bundesland Bremen

Bundesland Hamburg

Bundesland Hessen:

Stadt Kassel,

Werra-Meißner-Kreis,

Landkreis Kassel,

Landkreis Hersfeld-Rotenburg,

Folgende Gemeinden des Landkreises Waldeck-Frankenberg: Twistetal, Edertal, Diemelstadt, Volkmarsen, Waldeck, Willingen (Upland), Bad Arolsen, Bad Wildungen, Diemelsee, Frankenau, Korbach, Lichtenfels, Vöhl,

Folgende Gemeinden des Schwalm-Eder-Kreises: Wabern, Borken (Hessen), Felsberg, Homberg (Efze), Malsfeld, Edermünde, Oberaula, Ottrau, Bad Zwesten, Frielendorf, Fritzlar, Gudensberg, Guxhagen, Jesberg, Knüllwald, Körle, Melsungen, Morschen, Neuental, Neukirchen, Niedenstein, Schwarzenborn, Spangenberg,

Folgende Gemeinden des Landkreises Fulda: Dipperz, Petersberg, Künzell, Poppenhausen (Wasserkuppe), Ebersburg, Ehrenberg (Rhön), Eichenzell, Eiterfeld, Hilders, Fulda, Gersfeld (Rhön), Nüsttal, Burghaun, Hofbieber, Hünfeld, Rasdorf, Tann (Rhön),

Folgende Gemeinden des Vogelsbergkreises: Schlitz, Grebenau, Alsfeld nur die Gemarkungen Berfa und Lingelbach,

Bundesland Mecklenburg-Vorpommern

Bundesland Niedersachsen

Bundesland Nordrhein-Westfalen:

Landkreis Borken,

Landkreis Coesfeld,

Landkreis Gütersloh,

Landkreis Herford,

Landkreis Höxter,

Folgende Gemeinde und Städte im Landkreis Kleve: Bedburg-Hau, Emmerich am Rhein, Geldern, Goch, Issum, Kalkar, Kerken, Kevelaer, Kleve, Kranenburg, Rees, Rheurdt, Uedem, Weeze,

Landkreis Lippe,

Landkreis Minden-Lübbecke,

Landkreis Paderborn,

Landkreis Recklinghausen,

Landkreis Soest,

Landkreis Steinfurt,

Landkreis Unna,

Landkreis Warendorf,

Landkreis Wesel,

Stadt Bielefeld,

Stadt Bochum,

Stadt Bottrop,

Stadt Dortmund,

Stadt Duisburg,

Stadt Essen,

Stadt Gelsenkirchen,

Stadt Hamm,

Stadt Herne,

Stadt Mülheim an der Ruhr,

Stadt Münster (Westfalen),

Stadt Oberhausen,

Bundesland Sachsen

Bundesland Sachsen-Anhalt

Bundesland Schleswig-Holstein

Bundesland Thüringen

Естония

Цялата територия

Ирландия

Цялата територия

Испания

Comunidad Autónoma de Andalucía:

Провинция Almería

Следните региони в провинция Córdoba: Baena, Guadajoz y Campiña Este, Hinojosa del Duque (Pedroches II), Lucena (Subbética), Montilla (Campiña Sur), Montoro (Alto del Guadalquivir), Peñarroya-Pueblonuevo (Valle del Guadiato), Pozoblanco (Pedroches I), Villanueva de Córdoba (Pedroches III)

Следните региони в провинция Granada: Alhama de Granada (Alhama/Temple), Baza (Altiplanicie Sur), Guadix (Hoya-Altiplanicie de Guadix), Huescar (Altiplanicie Norte), Iznalloz (Montes Orientales), Loja (Vega/Montes Occ.), Orgiva (Alpujarra/Valle de Lecrin), Santa Fe (Vega de Granada)

Следните региони в провинция Huelva: Aracena (Sierra Oriental) и Cortegana (Sierra Occidental)

Провинция Jaén

Следните региони в провинция Sevilla: Cazalla de la Sierra (Sierra Norte)

Comunidad Autonoma de Aragón

Следните региони в провинция Huesca: регионите Binéfar, Fraga, Grañén, Monzón, Sariñena, Tamarite de Litera и Bujaraloz; следните общини в Ayerbe: Agüero, Ayerbe, Biscarrués, Loarre, Loscorrales, Lupiñén-Ortilla и La Sotonera; следните общини в Barbastro: Azara, Azlor, Barbastro, Barbuñales, Berbegal, Castejón del Puente, Castillazuelo, Estada, Estadilla, El Grado, Hoz y Costean, Ilche, Laluenga, Laperdiguera, Lascellas-Ponzano, Olvena, Peralta de Alcofea, Peraltilla, Pozán de Vero, Salas Altas, Salas Bajas, Santa María de Dulcis и Torres de Alcanadre; следните общини в Castejón de Sos: Benasque, Bisauri, Bonansa, Laspaúles и Montanuy; следните общини в Graus: Arén, Benabarre, Beranuy, Capella, Castigaleu, Estopiñán del Castillo, Graus, Isábena, Lascuarre, Monesma y Cajigar, Perarrúa, La Puebla de Castro, Puente de Montañana, Santaliestra y San Quílez, Secastilla, Sopeira, Tolva, Torre La Ribera, Valle de Lierp и Viacamp y Litera; следните общини в Huesca: Albero Alto, Alcalá de Gurrea, Alcalá del Obispo, Alerre, Almudévar, Angüés, Antillón, Argavieso, Banastás, Blecua y Torres, Chimillas, Gurrea de Gállego, Huesca, Monflorite-Lascasas, Novales, Pertusa, Piracés, Quicena, Salillas, Sesa, Tierz, Tramaced и Vicién

Провинция Teruel

Следните региони в провинция Zaragoza: Регионите Alagón, La Almunia de Doña Godina, Ariza, Belchite, Borja, Bujaraloz, Calatayud, Cariñena, Caspe, Daroca, Ejea de los caballeros, Épila, Fraga, Illueca, Quinto, Sos del Rey Católico, Tarazona, Tauste, Zaragoza и Zuera; следните общини в регион Ayerbe: Murillo de Gállego и Santa Eulalia de Gállego

Comunidad Autónoma de Asturias

Comunidad Autónoma de Islas Baleares

Comunidad Autónoma de Canarias

Comunidad Autónoma de Cantabria;

Comunidad Autónoma de Castilla-La Mancha

Comunidad Autónoma de Castilla y León

Comunidad Autónoma de Cataluña

Comunidad Autónoma de Extremadura

Comunidad Autónoma de Galicia

Comunidad Autónoma de La Rioja

Comunidad Autónoma de Madrid

Comunidad Autónoma de Murcia

следните региони в Comunidad Autónoma de Navarra: регионите Tafalla и Tudela; следните общини в Estella región: Abáigar, Aberin, Aguilar de Codés, Allo, Ancín/Antzin, Aras, Los Arcos, Arellano, Armañanzas, Arróniz, Ayegui/Aiegi, Azuelo, Barbarin, Bargota, El Busto, Cabredo, Desojo, Dicastillo, Espronceda, Estella-Lizarra, Etayo, Genevilla, Igúzquiza, Lana, Lapoblación, Lazagurría, Legaria, Lerín, Luquin, Marañón, Mendavia, Mendaza, Metauten, Mirafuentes, Morentín, Mues, Murieta, Nazar, Oco, Olejua, Oteiza, Piedramillera, Sansol, Sesma, Sorlada, Torralba del Río, Torres del Río, Viana, Villamayor de Monjardín, Villatuerta и Zuñiga; следните общини в Sangüesa región: Aibar/Oibar, Cáseda, Eslava, Ezprogui, Gallipienzo/Galipentzu, Javier, Leache/Leatxe, Lerga, Liédena, Petilla de Aragón, Sada, Sangüesa/Zangoza и Yesa.

Comunidad Autónoma de País Vasco

Следните общини в провинция Álava: Agurain/Salvatierra, Alegría-Dulantzi, Amurrio, Añana, Armiñón, Arraia-Maeztu, Arratzua-Ubarrundia, Artziniega, Asparrena, Ayala/Aiara, Baños de Ebro/Mañueta, Barrundia, Berantevilla, Bernedo, Campezo/Kanpezu, Elburgo/Burgelu, Elciego, Elvillar/Bilar, Erriberabeitia, Erriberagoitia/Ribera Alta, Harana/Valle de Arana, Iruña Oka/Iruña de Oca, Iruraiz-Gauna, Kripan, Kuartango, Labastida/Bastida, Lagrán, Laguardia, Lanciego/Lantziego, Lantarón, Lapuebla de Labarca, Laudio/Llodio, Legutio, Leza, Moreda de Álava/Moreda Araba, Navaridas, Okondo, Oyón-Oion, Peñacerrada-Urizaharra, Samaniego, San Millán/Donemiliaga, Urkabustaiz, Valdegovia/Gaubea, Villabuena de Álava/Eskuernaga, Vitoria-Gasteiz, Yécora/Iekora, Zalduondo, Zambrana, Zigoitia и Zuia.

Comunidad Autónoma de Valencia

Италия

Provincia Autonoma di Bolzano - Alto Adige

Regione Valle d’Aosta

Латвия

Цялата територия

Унгария

Цялата територия

Нидерландия

Цялата територия

Австрия

Цялата територия

Полша

Цялата територия

Словения

Цялата територия

Словакия

Цялата територия

Финландия

Цялата територия

Швеция

Цялата територия

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Северна Ирландия

ЧАСТ II

Държави членки или зони от тях с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с вируса на болестта син език

Понастоящем няма.


(*1)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ IX

ОПАРАЗИТЯВАНЕ С VARROA SPP (ВАРОАТОЗА)

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на опаразитяване с Varroa spp (вароатоза)

Държава членка

Територия

Португалия

Остров Corvo

Остров Graciosa

Остров São Jorge

Остров Santa Maria

Остров São Miguel

Остров Terceira

Финландия

Острови Åland


ПРИЛОЖЕНИЕ X

ИНФЕКЦИЯ С ВИРУСА НА НЮКАСЪЛСКАТА БОЛЕСТ

Държави членки или зони от тях със статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с вируса на нюкасълската болест и без имунизационен статут

Държава членка

Територия

Финландия

Цялата територия

Швеция

Цялата територия


ПРИЛОЖЕНИЕ XI

ВИСОКОПАТОГЕННА ИНФЛУЕНЦА ПО ПТИЦИТЕ

Компартменти, свободни от високопатогенна инфлуенца по птиците

Държава членка

Наименование

Франция

Compartiment ISA Bretagne, обхващащ животновъдни обекти с кодове EDE 22080055, 22277180, 22203429, 22059174 и 22295000.

Compartiment SASSO Sabres, обхващащ животновъден обект с код EDE 40246082.

Compartiment SASSO Soulitré, обхващащ животновъден обект с код EDE 72341105.

Нидерландия

Verbeek’s poultry international B.V с номер на одобрение 1122.

Institut de selection animale B.V с номер на одобрение 2338.

Cobb Europe B.V. с номер на одобрение 2951.


ПРИЛОЖЕНИЕ XII

ВИРУСНА ХЕМОРАГИЧНА СЕПТИЦЕМИЯ

ЧАСТ I

Държави членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на вирусна хеморагична септицемия;

зони или компартменти от държави членки, при които е налице статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на вирусна хеморагична септицемия за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони или компартменти от държави членки със статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на вирусна хеморагична септицемия, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Държава членка  (*1)

Територия

Дания

Цялата континентална територия

Ирландия

Цялата територия

Кипър

Цялата континентална територия

Финландия

Цялата континентална територия, с изключение на провинция Åland

Швеция

Цялата територия

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Северна Ирландия

ЧАСТ II

Държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на вирусна хеморагична септицемия за цялата територия;

зони и компартменти от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на вирусна хеморагична септицемия за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони и компартменти от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на вирусна хеморагична септицемия, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава.

Държава членка

Територия

Дата на първоначално одобрение в съответствие с посоченото в член 49, точка 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2020/689

Естония

Цялата територия

21 април 2021 г.


(*1)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ XIII

ИНФЕКЦИОЗНА ХЕМАТОПОЕТИЧНА НЕКРОЗА

ЧАСТ I

Държави членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекциозна хематопоетична некроза;

зони или компартменти от държави членки, при които е налице статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекциозна хематопоетична некроза за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони или компартменти от държави членки със статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекциозна хематопоетична некроза, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Държава членка  (*1)

Територия

Дания

Цялата територия

Ирландия

Цялата територия

Кипър

Цялата континентална територия

Финландия

Цялата територия, с изключение на крайбрежната част в Ii, Kuivaniemi, и следните водосборни басейни: Областите 14.72 Virmasvesi, 14.73 Nilakka, 4.74 Saarijärvi и област 4.41 Pielinen

Швеция

Цялата територия

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Северна Ирландия

ЧАСТ II

Държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекциозна хематопоетична некроза за цялата територия;

зони и компартменти от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекциозна хематопоетична некроза за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони и компартменти от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекциозна хематопоетична некроза, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Държава членка

Територия

Дата на първоначално одобрение в съответствие с посоченото в член 49, точка 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2020/689

Естония

Цялата територия

21 април 2021 г.


(*1)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ XIV

ИНФЕКЦИЯ С ВИРУСА НА ИНФЕКЦИОЗНА АНЕМИЯ ПО СЬОМГАТА С ГЕНОТИП HPR-С ДЕЛЕЦИИ (ISAV С ГЕНОТИП HPR-С ДЕЛЕЦИИ)

ЧАСТ I

Държави членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции;

зони или компартменти от държави членки, при които е налице статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони или компартменти от държави членки със статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Държава членка  (*1)

Територия

Белгия

Цялата територия

България

Цялата територия

Чехия

Цялата територия

Дания

Цялата територия

Германия

Цялата територия

Естония

Цялата територия

Ирландия

Цялата територия

Гърция

Цялата територия

Испания

Цялата територия

Франция

Цялата територия

Хърватия

Цялата територия

Италия

Цялата територия

Кипър

Цялата територия

Латвия

Цялата територия

Литва

Цялата територия

Люксембург

Цялата територия

Унгария

Цялата територия

Малта

Цялата територия

Нидерландия

Цялата територия

Австрия

Цялата територия

Полша

Цялата територия

Португалия

Цялата територия

Румъния

Цялата територия

Словения

Цялата територия

Словакия

Цялата територия

Финландия

Цялата територия

Швеция

Цялата територия

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Северна Ирландия

ЧАСТ II

Държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции за цялата територия;

зони и компартменти от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции за повече от 75 % от територията на съответната държава членка;

и зони и компартменти от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с ISAV с генотип HPR-с делеции, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Понастоящем няма.


(*1)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ XV

ИНФЕКЦИЯ С MARTEILIA REFRINGENS

ЧАСТ I

Държави членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с Marteilia refringens;

зони или компартменти от държави членки, при които е налице статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекция с Marteilia refringens за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони или компартменти от държави членки със статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекция с Marteilia refringens, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Държава членка  (*1)

Територия

Ирландия

Цялата територия

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Цялото крайбрежие на Северна Ирландия, с изключение на Belfast Lough и залива Dundrum.

ЧАСТ II

Държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Marteilia refringens за цялата територия;

зони и компартменти от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Marteilia refringens за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони и компартменти от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Marteilia refringens, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Понастоящем няма.


(*1)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ XVI

ИНФЕКЦИЯ С BONAMIA EXITIOSA

ЧАСТ I

Държави членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia exitiosa;

зони или компартменти от държави членки, при които е налице статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia exitiosa за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони или компартменти от държави членки със статут „свободен от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia exitiosa, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Държава членка

Територия

Естония

Цялата територия

ЧАСТ II

Държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia exitiosa за цялата територия;

зони и компартменти от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia exitiosa за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони и компартменти от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia exitiosa, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Понастоящем няма.


ПРИЛОЖЕНИЕ XVII

ИНФЕКЦИЯ С BONAMIA OSTREAE

ЧАСТ I

Държави членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia ostreae;

зони или компартменти от държави членки, при които е налице статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia ostreae за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони или компартменти от държави членки със статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекция с Bonamia ostreae, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Държава членка  (*1)

Територия

Естония

Цялата територия

Ирландия

Цялото крайбрежие на Ирландия, с изключение на: Cork Harbour; Galway Bay; Ballinakill Harbour; Clew Bay; Achill Sound; Loughmore, Blacksod Bay; Lough Foyle; Lough Swilly; и Kilkieran Bay.

Обединено кралство (Северна Ирландия)

Цялото крайбрежие на Северна Ирландия, с изключение на: Lough Foyle и Strangford Lough.

ЧАСТ II

Държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia ostreae за цялата територия;

зони и компартменти от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia ostreae за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони и компартменти от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с Bonamia ostreae, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Понастоящем няма.


(*1)  В съответствие със Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 5, параграф 4 от Протокола за Ирландия/Северна Ирландия във връзка с приложение 2 към посочения протокол, за целите на настоящото приложение позоваванията на държавите членки включват Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия.


ПРИЛОЖЕНИЕ XVIII

ИНФЕКЦИЯ С ВИРУСА НА СИНДРОМА НА БЯЛО ПЕТНИСТО ЗАБОЛЯВАНЕ

ЧАСТ I

Държави членки, при които цялата територия има статут „свободна от болест“ по отношение на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване;

зони или компартменти от държави членки, при които е налице статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване за повече от 75 % от територията на съответната държава членка; и

зони или компартменти от държави членки със статут „свободен(-а) от болест“ по отношение на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Понастоящем няма

ЧАСТ II

Държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване за цялата територия;

зони и компартменти от държави членки, при които е налице одобрена програма за ликвидиране на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване за над 75 % от територията на държавата; и

зони и компартменти от държави членки с одобрена програма за ликвидиране на инфекция с вируса на синдрома на бяло петнисто заболяване, при които водосборният басейн, който снабдява съответните зони или компартменти от държавата членка, е споделен с друга държава членка или с трета държава

Понастоящем няма