17.5.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 173/6


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2021/788 НА КОМИСИЯТА

от 12 май 2021 година

за определяне на правила за мониторинг и докладване на инфекциите със SARS-CoV-2 при някои животински видове

(нотифицирано под номер C(2021)3293)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2003/99/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 ноември 2003 г. относно мониторинга на зоонозите и заразните агенти, причиняващи зоонози, и за изменение на Решение 90/424/ЕИО на Съвета и за отмяна на Директива 92/117/ЕИО на Съвета (1), и по-специално член 4, параграф 5, член 9, параграф 1 и член 11, трета алинея от нея,

като има предвид, че:

(1)

От 2020 г. в някои държави членки и трети държави се докладва за инфекции с вируса SARS-CoV-2 при норки, като е установено, че предаването от човек на норка и от норка на човек е възможно. Освен това една държава членка докладва за случаи на COVID-19 на хора, заразени с варианти на вируса SARS-CoV-2, които се свързват с норките.

(2)

На 12 ноември 2020 г. Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) публикува – с приноса на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) – бърза оценка на риска относно откриването на нови варианти на SARS-CoV-2, свързани с норки (2) („бързата оценка на риска на ECDC“).

(3)

В бързата оценка на риска на ECDC се стига до заключението, че общото ниво на риска за здравето на човека, породен от свързаните с норки варианти на SARS-CoV-2, може да варира от ниско за населението като цяло до много високо за уязвимите от медицинска гледна точка лица с професионална експозиция. В бързата оценка на риска на ECDC също така се посочва, че са необходими допълнителни проучвания, за да се оцени дали свързаните с норки варианти на SARS-CoV-2 могат да окажат въздействие върху риска от повторна инфекция, намалена ефикасност на ваксините или намалена полза от лечението.

(4)

С оглед на намаляването на риска за общественото здраве в бързата оценка на риска на ECDC се препоръчва националните органи да обмислят прилагането на мерки, насочени към стопанствата за норки, работниците в тях и общностите, които имат контакт със стопанства за норки. Тези мерки следва да обхващат тестовете на хора, секвенирането и характеризирането на антигенните свойства и вирусната инфекциозност, както и мониторинга и надзора над стопанствата за норки с цел предотвратяване на разпространението на варианти на SARS-CoV-2 от животни към хора.

(5)

На 20 януари 2021 г. Световната здравна организация (СЗО), Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) и Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) издадоха съвместна тристранна оценка на риска от нови заплахи от взаимодействието между хората, животните и екосистемите, в която се разглежда случаят със SARS-CoV-2 при животни, отглеждани за добив на кожи (3). В оценката на риска се препоръчва тестването на животните за SARS-CoV-2 да бъде на база на риска и да се разглежда единствено в рамките на по-широкия отговор на COVID-19 като част от подхода „Едно здраве“, включващ система за ранно предупреждение и надзор на база дефиниране на случаи при работници в такива стопанства и животни, според случая. В съответствие с оценката на риска при поява на огнища на SARS-CoV-2, свързани с ферми за добив на кожи, се препоръчва секвениране на вируси от случаите сред хората и норките, включително филогенетичен анализ и сравнение на генетичните секвенции, за да се установи посоката на инфекцията (т.е. от животно на животно, от животно на човек, от човек на животно или от човек на човек) и да се открият евентуално настъпващите мутации.

(6)

На 18 февруари 2021 г. ЕОБХ с приноса на ECDC публикува научен доклад относно мониторинга на инфекцията със SARS-CoV-2 при животни от семейство порови (4) („доклада на ЕОБХ“). В доклада на ЕОБХ се посочва, че след въвеждане SARS-CoV-2 се разпространява много ефективно в стопанствата за норки чрез пряк и непряк контакт. Вероятно причина за въвеждането на инфекцията със SARS-CoV-2 в стопанствата са били заразени хора. В доклада на ЕОБХ се заключава, че надзорът над работниците в стопанствата за норки е важна стъпка за ранното откриване на инфекция. В доклада на ЕОБХ се посочва също така, че енотовидните кучета (Nyctereutes procyonoides) също са възприемчиви към SARS-CoV-2.

(7)

В доклада на ЕОБХ се препоръчва всички стопанства за норки, в които все още не е имало инфекции, да се считат за изложени на риск от инфекция, тъй като болестта при хората е широко разпространена, поради което изборът на цел на мониторинга следва да бъде ранното откриване.

(8)

В съответствие с доклада на ЕОБХ една от целите на мониторинга следва да бъде мониторингът на развитието на вируса SARS-CoV-2. Генетичният анализ е важен за характеризирането на вируса SARS-CoV-2, за откриването на евентуални вирусни мутации и за установяването на произхода и източника на вируса. Откриването на възможни вирусни мутации е от особено значение за общественото здраве с оглед на ранното откриване на нови вирусни варианти, които могат да окажат въздействие върху диагностицирането, предаването, тежестта или ефективността на ваксините.

(9)

Отглежданите и дивите енотовидни кучета следва да се считат за възприемчиви към инфекция със SARS-CoV-2. В своите насоки за работа с отглеждани в стопанства животни от видове, възприемчиви към инфекция със SARS-CoV-2 (5), OIE призовава държавите да провеждат мониторинг на възприемчивите видове за инфекция със SARS-CoV-2, например норки и енотовидни кучета, както и на хората, които са в тесен контакт с тях, като възприемат подхода „Едно здраве“. Комисията следва да създаде програми за мониторинг на зоонозите, с които да определи подробни правила за мониторинг на този конкретен зоонозен причинител, тъй като в Директива 2003/99/ЕО е предвиден такъв мониторинг с цел събиране на съгласувани данни, улесняване на компилирането и сравняването на данните и по-доброто идентифициране на рисковете с цел възможност за по-нататъшни действия, когато е целесъобразно. В съображенията на посочената директива се казва, че зоонозите, предавани чрез източници, различни от храни, особено от популации на диви животни и от домашни любимци, са проблем, който предизвиква загриженост. Освен това се посочва, че събирането на данни относно появата на зоонози и зоонозни причинители при животните, храните, фуражите и хората е необходимо с цел определяне на тенденциите и източниците на зоонози. Посочва се също така, че следва да се отдава приоритет на онези зоонози, които представляват най-голям риск за здравето на човека, но системите за мониторинг следва същевременно да улесняват откриването на възникващи и нововъзникващи зоонози и нови щамове зоонозни организми.

(10)

За да се осигури по-нататъшна оценка на риска съгласно подхода „Едно здраве“ и да се предостави информация за разработване и определяне на възможни варианти за управление на риска от разпространение на свързани с норки варианти на SARS-CoV-2 при животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета, следва без забавяне да се създаде ефикасна хармонизирана система за мониторинг и докладване, която да позволява обмен на цялата имаща отношение информация.

(11)

За да се улесни прилагането и ресурсите да се съсредоточат в групите с по-висок риск, системата за мониторинг, установена с настоящия акт, следва да обхваща всички отглеждани животни от семейство Mustelidae и енотовидните кучета, но при активните дейности за мониторинг да се отдава приоритет на животновъдните обекти с над 500 възрастни разплодни животни, и съответно в приложение II към настоящия акт следва да бъдат определени правилата за вземане на проби и изследване за SARS-CoV-2 на животните в тези приоритетни животновъдни обекти. Успоредно с това следва да се осигури пасивен мониторинг при всички отглеждани и диви животни от семейство Mustelidae и енотовидни кучета, за да се гарантира разследването на конкретните ситуации, и съответно в приложение III към настоящия акт следва да се определят правилата за вземане на проби за пасивния мониторинг на всички такива отглеждани или диви животни.

(12)

Предвид неотложната необходимост от по-нататъшна оценка на риска, свързан с епидемиологичната обстановка в Съюза по отношение на случаите на SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета, както и за да се оцени целесъобразността на мерките, държавите членки следва да заделят необходимите ресурси за създаване на система за мониторинг и да представят на Комисията редовни доклади за случаите на инфекция при отглеждани или диви животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета. В член 3 от Директива 2003/99/ЕО се предвижда публикуването на данни от държавите членки. За да се гарантира подходяща комуникация за риска в рамките на Съюза, Комисията следва да публикува на своя уебсайт — само за информация — обобщение на информацията, събрана по отношение на SARS-CoV-2, предвид значението на комуникацията за риска при този вирус.

(13)

За да се даде възможност за структурирано докладване на случаите на SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета, в настоящото решение следва да се установят образец на доклада, минималните изисквания за информацията и формата на данните по огнища и по възприемчиви към вируса SARS-CoV-2 видове. Посоченият образец на доклад следва да се използва за целите на докладването за този вирус.

(14)

В Решение за изпълнение (ЕС) 2020/2183 на Комисията (6) са определени правилата относно някои защитни мерки във връзка с докладването на инфекция със SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета, като то се прилага до 20 април 2021 г. Решение за изпълнение (ЕС) 2020/2183 е на основание член 9, параграф 4 от Директива 89/662/ЕИО на Съвета (7) и член 10, параграф 4 от Директива 90/425/ЕИО на Съвета (8). Мерките, определени в посоченото решение за изпълнение, са се доказали като ефективни и в настоящото решение следва да бъдат установени подобни мерки.

(15)

Събирането на необходимите данни е наложително за по-нататъшната оценка на рисковете за здравето на човека, създаването на възможност за ранно предупреждение за случаи на SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета и за мониторинга на развитието на вируса.

(16)

За целите на мониторинга на болести в общите принципи за изчисляване на размера на извадката, определени в Здравния кодекс за сухоземните животни на OIE (9), се посочва необходимостта размерът на извадката да бъде изчислен на базата на фактори като размера на популацията, структурата на проучването, очакваното разпространение и евентуалните клъстери, целевата гаранционна вероятност и характеристиките на използваните тестове. В доклада на ЕОБХ са определени конкретни проценти на предвидено разпространение за SARS-CoV-2 за постигане на определена гаранционна вероятност, като те са използвани за определяне на предвиденото разпространение, описано в приложение II. Тези равнища на предвидено разпространение и гаранционна вероятност заедно с други фактори имат пряко отражение върху очаквания размер на извадката. Тези принципи следва да бъдат взети предвид в схемата за вземане на проби, определена с настоящото решение.

(17)

С оглед на настоящата епидемиологична обстановка по отношение на SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae, настоящото решение следва да се прилага до 31 март 2022 г. При промени в епидемиологичната обстановка срокът на прилагане на настоящото решение ще бъде преразгледан от Комисията.

(18)

Решение за изпълнение (ЕС) 2020/2183 следва да бъде отменено и заменено с настоящото решение.

(19)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Предмет и приложно поле

С настоящото решение се определят подробни хармонизирани правила за мониторинга и докладването от страна на държавите членки на случаите на инфекция със SARS-CoV-2 при някои животни.

Посочените мониторинг и докладване обхващат огнищата на инфекция със SARS-CoV-2 при отглеждани и диви животни от видовете, посочени в приложение I („животните“), и цялата територия на държавите членки.

Член 2

Рамка за вземане на проби за мониторинг

Държавите членки предприемат подходящи мерки, за да гарантират, че компетентните органи създават подходяща организация за:

а)

вземането на проби и изследването за SARS-CoV-2 на животните, отглеждани в животновъдни обекти с повече от 500 възрастни разплодни животни в началото на цикъла, в съответствие със схемата за вземане на проби, определена в приложение II;

б)

вземането на проби и изследването за SARS-CoV-2 на отглеждани и диви животни в съответствие със схемата за вземане на проби, определена в приложение III.

Член 3

Мониторинг на развитието на вируса

1.   При откриване на вируса SARS-CoV-2 при животните държавите членки гарантират, че официални лаборатории извършват филогенетичен анализ на предполагаемия показателен случай за всяко огнище с цел характеризиране на вируса.

2.   Държавите членки гарантират, че вирусите, секвенирани от животните в съответствие с параграф 1, се съпоставят филогенетично с вече известните секвенции и резултатите от тези проучвания се предават на Комисията в съответствие с член 4.

Член 4

Докладване

1.   Държавите членки представят доклад на Комисията в срок от три дни от датата на първото потвърждение на инфекция на животните с вируса SARS-CoV-2 на тяхна територия.

2.   Държавите членки представят последващ доклад:

а)

ежеседмично — в случай на още огнища на нови инфекции със SARS-CoV-2 при животните след първото потвърждение, посочено в параграф 1;

б)

когато има имащи отношение промени в епидемиологията на тази болест и нейните зоонозни последици.

3.   Докладите, предвидени в параграфи 1 и 2, включват за всяко огнище на SARS- CoV-2 при животните информацията, посочена в приложение IV.

4.   Където е целесъобразно, държавите членки представят на Комисията ежемесечен доклад относно резултатите от филогенетичния анализ и резултатите от проучванията, посочени в член 3.

5.   Предвидените в параграфи 1 и 2 доклади се представят в електронен формат, който се определя от Комисията в рамките на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите.

Член 5

Информация от страна на Комисията

1.   В рамките на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите Комисията уведомява държавите членки за докладите, представени от държавите членки в съответствие с член 4.

2.   Комисията публикува на своя уебсайт актуализирано обобщение на информацията, съдържаща се в докладите, представени от държавите членки в съответствие с член 4, само с информационна цел.

Член 6

Настоящото решение се прилага до 31 март 2022 година.

Член 7

Решение за изпълнение (ЕС) 2020/2183 на Комисията се отменя.

Член 8

Адресат на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 12 май 2021 година.

За Комисията

Stella KYRIAKIDES

Член на Комисията


(1)  ОВ L 325, 12.12.2003 г., стр. 31.

(2)  Европейски център за профилактика и контрол на заболяванията. Откриване на нови варианти на SARS-CoV-2, свързани с норки — 12 ноември 2020 г. ECDC: Стокхолм; 2020 г.

(3)  https://www.oie.int/fileadmin/Home/MM/GLEWS_risk_assessment_fur_animals_SARS_CoV_2.pdf

(4)  Научен доклад на ЕОБХ „Мониторинг на инфекцията със SARS-CoV-2 при животни от семейство порови“. DOI 10.2903/j.efsa.2021.6459

(5)  Насоки за работа с отглеждани в стопанства животни от видове, възприемчиви към инфекция със SARS-CoV-2, версия 1.2. 16 ноември 2020 г.https://www.oie.int/fileadmin/Home/MM/Draft_OIE_Guidance_farmed_animals_cleanMS05.11.pdf

(6)  Решение за изпълнение (ЕС) 2020/2183 на Комисията от 21 декември 2020 г. относно някои защитни мерки във връзка с докладването на инфекция със SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета (ОВ L 433, 22.12.2020 г., стр. 76).

(7)  ОВ L 395, 30.12.1989 г., стр. 13.

(8)  ОВ L 224, 18.8.1990 г., стр. 29.

(9)  Здравен кодекс за сухоземните животни на OIE (издание от 2019 г.); глава 1.4. относно надзора върху здравето на животните, член 1.4.4.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Списък на животинските видове, които са обект на мониторинг и докладване

1.

Норки (Neovison vison) и всички други животни от видове от семейство Mustelidae;

2.

Енотовидни кучета (Nyctereutes procyonoides).


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Вземане на проби и изследване за SARS-CoV-2 на животните, отглеждани в животновъдни обекти с повече от 500 възрастни разплодни животни в началото на цикъла

Компетентният орган гарантира, че се следва една от следните схеми на вземане на проби:

РАЗДЕЛ 1

Схема за вземане на проби по подразбиране

а)

Целева популация: във всеки животновъден обект, в който се отглеждат животните, се вземат проби от всяко умряло или болно животно от всяка епидемиологична единица до достигане на броя на животните в очаквания размер на пробата; ако няма умрели или болни животни, проби се вземат и от живи животни на случаен принцип до достигане на очаквания размер на пробата.

б)

Честота на вземане на пробите: пробите се вземат ежеседмично.

в)

Матрица на пробата: вземат се орофарингиални натривки от живи или умрели животни.

г)

Диагностични тестове: извършват се тестове за откриване на генома на вируса SARS-CoV-2.

д)

Предвидено разпространение за определяне на очаквания размер на пробата: във всеки животновъден обект размерът на пробата е на базата на 5-процентно разпространение при 95-процентна гаранционна вероятност.

РАЗДЕЛ 2

Първа алтернативна схема за вземане на проби

На базата на положителен резултат от оценка на риска, извършена от компетентния орган, която определя чувствителността на алтернативните методики за вземане на проби за еквивалентна на тази на орофарингиалните натривки, посочени в раздел 1, буква в), и на базата на наличието на ограничаващи риска мерки по отношение на случаите на SARS-CoV-2 в целевата популация в животновъдния обект, държавите членки могат да решат да използват следната алтернативна схема вместо схемата за вземане на проби по подразбиране, посочена в раздел 1:

а)

Целева популация: във всеки животновъден обект, в който се отглеждат животните, се вземат проби от всяко умряло или болно животно в момента, в който такива животни бъдат открити, от всяка епидемиологична единица до достигане на броя на животните в очаквания размер на пробата; ако няма умрели или болни животни, проби се вземат и от живи животни на случаен принцип до достигане на очаквания размер на пробата.

б)

Честота на вземане на пробите: пробите се вземат на всеки две седмици.

в)

Матрица на пробата: вземат се орофарингиални натривки от умрели животни; от живи животни се вземат или орофарингиални натривки, или конюнктивни или слюнчени натривки, или комбинация от такива натривки; освен това към матрицата от натривки може да се добави и друг вариант, като се използва издишан въздух, който се събира директно от всички животни с помощта на електронни уреди за вземане на въздушни проби.

г)

Диагностични тестове: извършват се тестове за откриване на генома на вируса SARS-CoV-2.

д)

Предвидено разпространение за определяне на очаквания размер на пробата: във всеки животновъден обект размерът на пробата е на базата на 20-процентно разпространение при 95-процентна гаранционна вероятност.

РАЗДЕЛ 3

Втора алтернативна схема за вземане на проби

Когато компетентният орган е извършил оценка на риска, резултатът от нея е положителен и тя обхваща резултата от вземането на проби и изследването за SARS-CoV-2 на работниците в даден животновъден обект и наличието на ограничаващи риска мерки по отношение на случаите на SARS-CoV-2 в целевата популация в животновъдния обект, държавите членки могат да решат да разчитат единствено на схемата за вземане на проби за мониторинг на животните, предвидена в приложение III.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Схема за вземане на проби за мониторинг на отглеждани или диви животни

Компетентният орган гарантира, че се следват схемите, посочени в раздели 1 и 2.

РАЗДЕЛ 1

Мониторинг в животновъдни обекти, в които се отглеждат животните

1.

Целевите популации за вземането на проби са следните:

а)

Във всеки животновъден обект, в който се отглеждат животните и където има увеличена смъртност в сравнение с базовото ниво на смъртност за посочения конкретен производствен период или има животни с клинични признаци, свързани със SARS-CoV-2: всяко умряло животно или животните с клинични признаци, свързани със SARS-CoV-2, от всяка епидемиологична единица до достигане на очаквания размер на пробата.

б)

Във всеки животновъден обект, в който се отглеждат животните и за който компетентният орган е бил информиран за открити случаи на SARS-CoV-2 при работниците в този обект или при техните семейства: всяко умряло животно или животните с клинични признаци, свързани със SARS-CoV-2, от всяка епидемиологична единица до достигане на очаквания размер на пробата.

2.

Честота на вземане на пробите: вземането на пробите се извършва всеки път, когато бъде идентифицирано животно, за което има съмнение, че е заразено със SARS-CoV-2, както е посочено за целевата популация в точка 1.

3.

Матрица на пробата: вземат се орофарингиални натривки от умрелите или живите животни, посочени в точка 1.

4.

Диагностични тестове: извършват се тестове за откриване на генома на вируса SARS-CoV-2.

5.

Предвидено разпространение за определяне на очаквания размер на пробата за целевата популация, посочена в:

i)

точка 1, буква а): във всеки животновъден обект размерът на пробата е на базата на 50-процентно разпространение при 95-процентна гаранционна вероятност;

ii)

точка 1, буква б): във всеки животновъден обект размерът на пробата е на базата на 5-процентно разпространение при 95-процентна гаранционна вероятност.

РАЗДЕЛ 2

Мониторинг при всички други отглеждани или диви животни

1.

За всички други отглеждани или диви животни, с изключение на отглежданите в животновъдни обекти, целевите популации за вземането на проби са: животно, за което има съмнения, че е заразено със SARS-CoV-2, което е умряло или е намерено мъртво, или животни с клинични признаци, свързани със SARS-CoV-2.

2.

Честота на вземане на пробите: вземането на пробите се извършва всеки път, когато бъде идентифицирано животно, за което има съмнение, че е заразено със SARS-CoV-2, както е посочено за целевата популация в точка 1.

3.

Матрица на пробата: вземат се орофарингиални натривки от умрелите или живите животни, посочени в точка 1.

4.

Диагностични тестове: извършват се тестове за откриване на генома на вируса SARS-CoV-2.

5.

Предвидено разпространение за определяне на очаквания размер на пробата: вземане на проби от всички животни, за които е докладвано, че са умрели или са намерени мъртви, или от животните с клинични признаци, свързани със SARS-CoV-2; ако са намерени мъртви повече от 5 животни на едно и също място или ако се предполага, че те принадлежат към една и съща епидемиологична единица, размерът на пробата се ограничава до 5 произволно избрани животни.

ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Информация, която се посочва в докладите, предвидени в член 4 във връзка с огнищата на инфекция със SARS-CoV-2 при животните („възприемчивите видове“)

1.

Дата на докладване;

2.

Държава членка;

3.

Вид на доклада (първи доклад за потвърждение/седмичен последващ доклад);

4.

Общ брой огнища в държавата членка, включени в доклада;

5.

За всяко огнище представете:

а)

Сериен номер на всяко огнище в държавата членка;

б)

Регион и приблизително географско местоположение на животновъдния обект или другото място, където се отглеждат или се намират животните;

в)

Дата на възникване на съмнение;

г)

Дата на потвърждаване;

д)

Диагностичен(и) метод(и);

е)

Приблизителна дата на въвеждане на вируса в животновъдния обект или мястото;

ж)

Възможен източник на вируса;

з)

Предприети мерки за контрол (подробно (1));

и)

Брой на възприемчивите животни в животновъдния обект или на мястото (по възприемчиви видове);

й)

Брой на клинично или субклинично засегнатите животни в животновъдния обект или на мястото (по възприемчиви видове; ако не са налични точни стойности, се представят приблизителни);

к)

Заболеваемост: брой на клинично засегнатите животни (по възприемчиви видове) с признаци, наподобяващи COVID-19, в животновъдния обект или мястото, съотнесен към броя на възприемчивите животни, с обобщено описание на клиничните признаци (ако не са налични точни стойности, се представят приблизителни);

л)

Смъртност: брой на животните (по възприемчиви видове), които са умрели в животновъдния обект или на мястото (ако не са налични точни стойности, се представят приблизителни);

6.

Данни за молекулярната епидемиология, значителни мутации;

7.

Където е относимо, нелични епидемиологични данни за случаи при хора в държавата членка, пряко свързани с огнищата при животните, посочени в член 4, параграфи 1 и 2;

8.

Друга имаща отношение информация.


(1)  Контрол на движението в държавата членка; надзор в рамките на ограничителната или защитната зона; проследяемост; карантина; официално обезвреждане на трупове, странични продукти и отпадъци; унищожаване; контрол на резервоарите на зараза в дивата природа; зониране; дезинфекция; разрешена ваксинацията на животните (ако съществува ваксина); без третиране на засегнатите животни и други имащи отношение мерки.