28.12.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 437/30


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2020/2221 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 23 декември 2020 година

за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 по отношение на допълнителните средства и уредбата за изпълнение с цел оказване на помощ за улесняване на преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и за подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 177 и член 322, параграф 1, буква а) от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Сметната палата (1),

след консултация с Европейския икономически и социален комитет,

като взеха предвид становището на Комитета на регионите (2),

в съответствие с обикновената законодателна процедура (3),

като имат предвид, че:

(1)

Държавите членки бяха изправени пред безпрецедентна криза, породена от икономическите, социални и здравни последици на пандемията от COVID-19. Кризата възпрепятства растежа в държавите членки, което от своя страна утежнява сериозния недостиг на ликвидност, дължащ се на внезапното и значително нарастване на необходимите публични инвестиции в националните системи на здравеопазването и в други сектори на икономиките на държавите членки. Кризата влоши и положението на лицата, изложени на риск от изпадане в бедност, като по този начин намали социалното сближаване в държавите членки. Освен това, затварянето на вътрешните граници оказа сериозно въздействие върху икономическото сътрудничество, по-специално в граничните райони, като засегна придвижването на работниците и жизнеспособността на микро-, малките и средните предприятия (МСП). Това доведе до извънредна ситуация, чието преодоляване налага специални, незабавни и извънредни мерки, които да достигнат бързо до реалната икономика.

(2)

В отговор на въздействието на кризата, регламенти (ЕС) № 1301/2013 (4) и (ЕС) № 1303/2013 (5) на Европейския парламент и на Съвета бяха изменени с Регламент (ЕС) 2020/460 на Европейския парламент и на Съвета (6), за да се даде възможност за повече гъвкавост при изпълнението на оперативни програми, подпомагани от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд (ЕСФ) и Кохезионния фонд (наричани заедно по-нататък „фондовете“), както и от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР). Тъй като сериозните отрицателни последици за икономиката и обществото на целия ЕС обаче се изостриха, и двата регламента бяха изменени отново с Регламент (ЕС) 2020/558 на Европейския парламент и на Съвета (7). Тези изменения осигуриха изключителна допълнителна гъвкавост, която да позволи на държавите членки да се съсредоточат върху необходимия отговор на безпрецедентната криза, като за целта се увеличи възможността за мобилизиране на неизползваната подкрепа от фондовете и се опростиха процедурните изисквания, свързани с изпълнението на програмите и одитите.

(3)

На 23 април 2020 г. Европейският съвет одобри „Пътната карта за възстановяване“ с цел да се преодолеят огромните сътресения в икономиката и да се смекчат, от една страна, социалните и икономическите последици за Съюза, дължащи се на извънредните ограничения, въведени от държавите членки за овладяване на разпространението на COVID-19, а от друга страна, риска от асиметрично възстановяване, произтичащ от различните възможности, съществуващи на национално равнище, което на свой ред се отрази сериозно на функционирането на вътрешния пазар. Пътната карта за възстановяване има силен инвестиционен елемент и с нея се призова за създаване на Европейски фонд за възстановяване. Освен това, както беше посочено отново в заключенията на Европейския съвет от 21 юли 2020 г., в нея се възлага мандат на Комисията да анализира нуждите, така че средствата да бъдат насочени към тези сектори и географски райони на Съюза, които са най-силно засегнати, като също така поясни връзката с многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г.

(4)

В съответствие с Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета (8) и в рамките на определените в него средства следва да се предприемат мерки за възстановяване и устойчивост по линия на европейските структурни и инвестиционни фондове, за да се преодолее безпрецедентното въздействие на кризата, предизвикана от COVID-19. Подобни допълнителни средства следва да се използват, за да се осигури спазването на сроковете, предвидени в Регламент (ЕС) 2020/2094.

(5)

С настоящия регламент се определят правилата и уредбата за изпълнение относно допълнителните средства, предоставени като помощ за възстановяване в полза на сближаването и териториите на Европа („REACT-EU“) с цел оказване на помощ за преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и за подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката. Чрез REACT-EU следва да се осигури допълнителна извънредна сума в размер до 47 500 000 000 EUR (по цени от 2018 г.) за поемане на бюджетни задължения от структурните фондове за 2021 и 2022 г., за да бъдат подпомогнати тези държави членки и региони, които са най-силно засегнати от възстановяването от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и които подготвят екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (наричани по-нататък „средства по линия на REACT-EU“), с цел бързото използване на средства за реалната икономика чрез съществуващите оперативни програми. Средствата по линия на REACT-EU произтичат от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване. Част от средствата по линия на REACT-EU следва да се разпределят за техническа помощ по инициатива на Комисията. Комисията следва да определи разбивката на средствата по линия на REACT-EU за всяка държава членка чрез метод на разпределение въз основа на последните налични обективни статистически данни за относителния просперитет на държавите членки и степента на въздействието на кризата, предизвикана от COVID-19, върху техните икономика и общество. Преди да се приложи методът на разпределение на средствата по линия на REACT-EU за 2021 г. и за да се предостави подкрепа на най-важните сектори след кризата, предизвикана от COVID-19 в някои държави членки, за Люксембург и за Малта следва съответно да се отпуснат средства в размер на 100 000 000 EUR и 50 000 000 EUR. Методът на разпределение следва да предвиди специална допълнителна сума за най-отдалечените региони, предвид специфичната уязвимост на техните икономики и общества. За да отразява променящия се характер на последиците от кризата, предизвикана от COVID-19, разбивката следва да бъде преразгледана през 2021 г. въз основа на същия метод на разпределение и като се използват най-новите статистически данни, налични към 19 октомври 2021 г., за да бъде разпределен траншът от средства по линия на REACT-EU за 2022 г.

(6)

С оглед на значението на борбата срещу изменението на климата, в съответствие с ангажиментите на Съюза за прилагане на Парижкото споразумение и целите на ООН за устойчиво развитие, фондовете ще допринесат за координиране на действията по климата и за постигане на общата цел за изразходване на 30% от бюджета на Съюза за подкрепа на целите, свързани с климата. Очаква се REACT-EU да допринесе за осигуряване на 25% от общия финансов пакет за целите, свързани с климата. В съответствие с естеството на REACT-EU като инструмент за преодоляване на кризи и предвидената в настоящия регламент гъвкавост, включително липсата на изисквания за тематична концентрация и възможността държавите членки да насочват средствата по линия на REACT-EU за подкрепа на операции по линия на ЕФРР или ЕСФ според съответните им потребности, равнището на участие на държавите членки във връзка с тази амбиция може да варира в зависимост от националните приоритети.

(7)

По отношение на настоящия регламент се прилагат хоризонтални финансови правила, приети от Европейския парламент и Съвета съгласно член 322 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). Тези правила са установени в Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета (9) (наричан по-нататък „финансовия регламент“) и определят по-специално реда и условията за изготвяне и изпълнение на бюджета чрез безвъзмездни средства, поръчки, награди, непряко управление и предвиждат проверки на отговорността на финансовите участници. Правилата, приети на основание на член 322 от ДФЕС включват също така общ режим на обвързаност с условия за защита на бюджета на Съюза.

(8)

С цел да се осигури максимална гъвкавост на държавите членки по отношение на адаптирането на действията по преодоляване на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и подготовката за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката, разпределението на средства следва да се определи от Комисията на равнището на държавите членки. Освен това следва да се предвиди и възможността за използване на средства по линия на REACT-EU за подпомагане на най-нуждаещите се лица и за Инициативата за младежка заетост (ИМЗ). В допълнение е необходимо да се определят тавани за отпускането на средства за техническа помощ по инициатива на държавите членки, като в същото време на държавите членки се осигурява максимална гъвкавост по отношение на тяхното разпределяне в рамките на оперативните програми, подпомагани от ЕФРР или ЕСФ. Оперативната мощ на ЕСФ следва да се запази при разпределянето на средствата по линия на REACT-EU в различните области на политиката за заетост, и по-специално младежката заетост, в съответствие със засилената гаранция за младежта, уменията и образованието, социалното приобщаване и здравеопазването, със специален акцент върху достигането до групите в неравностойно положение и децата. Като се има предвид очакваното бързо изразходване на средствата по линия на REACT-EU, бюджетните задължения, свързани с тези средства, следва да бъдат отменени едва при приключването на оперативните програми.

(9)

Тъй като пандемията от COVID-19 засегна по различен начин регионите и общините в държавите членки, участието на регионалните и местните органи, на икономическите и социалните партньори и на гражданското общество, в съответствие с принципа на партньорство, е важно за подготовката, изпълнението, мониторинга и оценката на преодоляването на последиците от кризата, подпомогнато от REACT-EU.

(10)

Следва също да бъдат въведени възможности за прехвърляне на финансови средства по цел „Инвестиции за растеж и работни места“ между ЕФРР и ЕСФ по отношение на средствата по линия на REACT-EU, в съответствие с член 25а от Регламент (ЕС) № 1303/2013. Подобни прехвърляния не би следвало да засягат нито средствата по цел „Европейско териториално сътрудничество“, нито специално разпределените средства за ИМЗ.

(11)

За да се допълнят вече съществуващите действия в обхвата на подкрепата от ЕФРР, разширен с регламенти (ЕС) 2020/460 и (ЕС) 2020/558, държавите членки следва да продължат да имат правото да ползват средствата по линия на REACT-EU предимно за инвестиции в продукти и услуги в областта на здравните услуги, включително трансгранични услуги, институционални грижи и грижи от общностен и от семеен тип, за предоставянето на подкрепа под формата на работен капитал или на подкрепа на инвестиции в МСП, в това число и консултантска подкрепа, по-специално в секторите, които са най-силно засегнати от пандемията от COVID-19 и се нуждаят от бързо съживяване, като например туризма и културата, за инвестиции, допринасящи за прехода към цифрова и екологична икономика, за инвестиции в инфраструктура, която предоставя недискриминационни основни услуги за гражданите, и за мерки за икономическа подкрепа за регионите, които са най-зависими от най-силно засегнатите от кризата, предизвикана от COVID-19, сектори. Следва също така да се насърчават по-тясно сътрудничество, координация и устойчивост в областта на здравеопазването. Освен това следва да се подкрепи и техническата помощ. Целесъобразно е средствата по линия на REACT-EU да са насочени изключително към новата тематична цел „Улесняване на преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката“, която следва също така да представлява отделен инвестиционен приоритет, за да се създадат условия за опростено програмиране и използване на тези средства.

(12)

По ЕСФ държавите членки следва да използват средствата по линия на REACT-EU предимно в помощ на достъпа до пазара на труда и социалните системи, като гарантират запазването на заетостта, включително чрез схеми на работа с непълно работно време и подкрепа за самостоятелно заетите лица, предприемачите и лицата, работещи на свободна практика, дейците на изкуството и творците. Схемите на работа с непълно работно време и други подобни мерки, по-специално за самостоятелно заетите лица, целят да защитят наетите лица и самостоятелно заетите лица от риска от безработица, като се запазват същите условия на труд и заетост и заплати за наетите лица. Средствата по линия на REACT-EU, отпуснати за тези схеми, трябва да се използват изключително за подпомагане на работниците. В контекста на настоящите изключителни обстоятелства, причинени от пандемията от COVID-19, следва да може да се предоставя подкрепа за схеми на работа с непълно работно време за наети лица и самостоятелно заети лица, дори когато тази подкрепа не е съчетана с активни мерки на пазара на труда, освен ако тези мерки са наложени от националното законодателство. Това правило следва да се прилага по еднакъв начин и за схемите за заетост с непълно работно време, които са получили подкрепа съгласно Регламент (ЕС) № 1303/2013, изменен с регламенти (ЕС) 2020/460 и (ЕС) 2020/558, в резултат на кризата, предизвикана от COVID-19, и които продължават да получават подкрепа по линия на специалния инвестиционен приоритет „Улесняване на преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и подготовка за екологосъобразно, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката“. Подкрепата на Съюза за тези схеми на работа с непълно работно време следва да бъде ограничена във времето.

(13)

Следва също така да се предоставя подкрепа за създаването на работни места и качествена заетост, по-специално за хората в уязвимо положение, както и за мерките за социално приобщаване и изкореняване на бедността. Обхватът на мерките за младежка заетост следва да бъде разширен, в съответствие със засилената гаранция за младежта. Следва да се предвидят инвестиции в образованието, обучението и развитието на умения, включително за преквалификация и повишаване на квалификацията, по-специално за групите в неравностойно положение. Следва да се насърчава равният достъп до социални услуги от общ интерес, включително за децата, възрастните хора, лицата с увреждания, етническите малцинства и бездомните.

(14)

Освен това държавите членки следва да продължат да обръщат специално внимание на хората, живеещи в селски, гранични, по-слабо развити, островни, планински, слабо населени и най-отдалечени региони, както и в райони, засегнати от индустриален преход и обезлюдяване и, по целесъобразност, да използват средствата по линия на REACT-EU за подкрепа на тези хора.

(15)

Тъй като временното затваряне на границите между държавите членки доведе до значителни предизвикателства за трансграничните общности и предприятия, целесъобразно е на държавите членки да се разреши да отпускат средства по линия на REACT-EU също така за трансграничните програми, изпълнявани по целта за европейско териториално сътрудничество.

(16)

С цел да се гарантира, че държавите членки разполагат с достатъчно финансови средства за бързо изпълнение на действията за преодоляване на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и за подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката, е необходимо да се предостави по-голямо първоначално предварително финансиране за бързото изпълнение на действията, за които се отпускат средствата по линия на REACT-EU. Първоначалното предварително финансиране, което се изплаща, следва да гарантира, че държавите членки разполагат със средства, за да предоставят авансови плащания на бенефициерите, когато е необходимо, и бързо да възстановяват суми на бенефициерите след подаването на исканията за плащане.

(17)

Държавите членки следва да могат да отпускат средства по линия на REACT-EU за нови специални оперативни програми по целта „Инвестиции за растеж и работни места“ или за нови приоритетни оси в рамките на съществуващите програми по целите „Инвестиции за растеж и работни места“ и „Европейско териториално сътрудничество“. За да се даде възможност за бързо изпълнение, само вече определените органи по съществуващите оперативни програми, получаващи подкрепа от ЕФРР, ЕСФ или Кохезионния фонд, следва да могат да бъдат посочвани за новите специални оперативни програми. Не следва да се изисква предварителна оценка от държавите членки, а елементите, изисквани за подаване на оперативната програма за одобрение от Комисията, следва да са ограничени.

(18)

Средствата по линия на REACT-EU следва да се използват в съответствие с принципите за устойчиво развитие и за „ненанасяне на вреда“, като се вземат предвид Парижкото споразумение и целите за устойчиво развитие на ООН. Освен това, равенството между мъжете и жените и интегрирането на принципа за равенство между половете и на неговата перспектива следва да се вземат предвид и да се насърчават през целия период на изпълнение на оперативните програми.

(19)

С цел да се облекчи тежестта върху публичните бюджети във връзка с преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и подготовката за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката, разходите за операциите следва да бъдат допустими от 1 февруари 2020 г. и на държавите членки следва да се предостави изключителната възможност да поискат ставка на съфинансиране в размер до 100%, която да се прилага към отделните приоритетни оси на оперативните програми, по които се предоставя подкрепа от средствата по линия на REACT-EU.

(20)

Въпреки че е важно да се гарантира, че 31 декември 2023 г. ще си остане крайната дата за допустимост на проектите за програмния период 2014 – 2020 г., следва да се поясни, че през 2023 г. все още ще могат да се избират операции, които да бъдат подпомагани.

(21)

За да се осигури непрекъснатост на изпълнението на някои операции, подкрепяни със средства по линия на REACT-EU, следва да се прилагат разпоредбите за поетапно изпълнение на регламент за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд+, Кохезионния фонд, Фонда за справедлив преход и Европейския фонд за морско дело и рибарство, както и финансовите правила за тях и за фонд „Убежище и миграция“, фонд „Вътрешна сигурност“ и Инструмента за управление на границите и визите.

(22)

След прилагането на специалните мерки за гъвкавост в отговор на избухването на COVID-19, въведени в Регламент (ЕС) № 1303/2013 с Регламент (ЕС) № 2020/558, разходите за физически завършени или изцяло изпълнени операции, които улесняват преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и за подготовката за екологосъобразно, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката, подкрепяни по съответната нова тематична цел, следва също да бъдат допустими, при условие че изпълнението на съответните операции е започнало от 1 февруари 2020 г.

(23)

За да се даде възможност на държавите членки бързо да използват средствата по линия на REACT-EU в рамките на настоящия програмен период, е обосновано — в изключителни случаи — държавите членки да бъдат освободени от задължението да спазват предварителни условия и изисквания относно резерва за изпълнение, прилагането на рамката за изпълнение, тематичната концентрация, както и по отношение на праговете, установени за устойчиво градско развитие по линия на ЕФРР, и изискванията относно изготвянето на комуникационна стратегия за средствата по линия на REACT-EU. Въпреки това до 31 декември 2024 г. е необходимо държавите членки да направят поне една оценка на ефикасността, ефективността, въздействието и приобщаващия характер на средствата по линия на REACT-EU, както и на приноса на тези средства за постигането на целите на новата специална тематична цел. За да се улесни достъпа до сравнима информация на равнището на Съюза, от държавите членки следва да се изисква, по целесъобразност, да използват специфичните индикатори за програмите, свързани с COVID-19, предоставени от Комисията. Освен това, при изпълнението на задълженията си, свързани с информацията, комуникацията и видимостта, държавите членки и управляващите органи следва да увеличат видимостта на извънредните мерки и средствата, предвидени от Съюза, по-специално като обезпечат осведомеността на настоящите и потенциалните бенефициери, участниците, крайните получатели на финансови инструменти и широката общественост относно съществуването, обема и допълнителната подкрепа, произтичаща от средствата по линия на REACT-EU.

(24)

За да се позволи насочването на средствата по линия на REACT-EU към географските райони, където те са най-необходими, като извънредна мярка и без да се засягат общите правила за разпределяне на средствата от структурните фондове, следва да не се изисква средствата по линия на REACT-EU, разпределени за ЕФРР и ЕСФ, да се разбиват по категории региони. От държавите членки обаче се очаква да вземат предвид различните регионални нужди и различните равнища на развитие, за да се гарантира, че подкрепата е добре балансирана между потребностите на регионите и градовете, които са най-силно засегнати от въздействието на пандемията от COVID-19, и необходимостта от запазване на акцента върху по-слабо развитите региони, в съответствие с целите за икономическо, социално и териториално сближаване, предвидени в член 174 от ДФЕС. Държавите членки следва също така да включат местните и регионалните органи, както и съответните организации, представляващи гражданското общество и социалните партньори, съгласно принципа на партньорство.

(25)

С изключение на случаите, при които с настоящия регламент са предвидени дерогации, разходите по линия на REACT-EU следва да подлежат на същите задължения и гаранции, като всяко финансиране за сближаване. Това включва зачитане на основните права и спазване на Хартата на основните права на Европейския съюз, както и ефективни мерки за борба с измамите, прилагани с подкрепата на съществуващите агенции за борба с измамите на равнището на държавите членки и на равнището на Съюза, като например Европейската служба за борба с измамите (OLAF) и, по целесъобразност, Европейската прокуратура.

(26)

При приемането на мерки за защита на бюджета на Съюза е от съществено значение законните интереси на крайните получатели и бенефициери да бъдат надлежно защитени.

(27)

С цел да се улеснят прехвърлянията, разрешени с въведените по силата на настоящия регламент промени, за тези прехвърляния не следва да се прилага условието по член 30, параграф 1, буква е) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 за използване на бюджетните кредити за същата цел.

(28)

Доколкото целта на настоящия регламент, а именно да се отговори на въздействието на кризата, предизвикана от COVID-19, като се въведат мерки за гъвкавост в областта на подпомагането по линия на европейските структурни и инвестиционни фондове, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а поради обхвата и последиците на предложеното действие, може да бъде постигната по-добре на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз (ДЕС). В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

(29)

Предвид неотложния характер на ситуацията, породена от пандемията от COVID-19, настоящият регламент следва да влезе в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

(30)

Поради това Регламент (ЕС) № 1303/2013 следва да бъде съответно изменен.

(31)

В член 135, параграф 2 от Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия (10) се предвижда, че измененията в Регламент (ЕО, Евратом) № 1311/2013 (11) на Съвета или Решение 2014/335/ЕС, Евратом (12) на Съвета, приети на или след датата на влизане в сила на посоченото споразумение, не се прилагат за Обединеното кралство, доколкото тези изменения оказват въздействие върху финансовите задължения на Обединеното кралство. Подкрепата по настоящия регламент за 2021 и 2022 г. е финансирана от увеличение на тавана на собствените ресурси на Съюза, което би оказало въздействие върху финансовите задължения на Обединеното кралство. Поради това настоящият регламент не следва да се прилага спрямо или в Обединеното кралство,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) № 1303/2013 се изменя, както следва:

1.

вмъкват се следните членове:

„Член 92а

Средства по линия на REACT-EU

Мерките, посочени в член 1, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2020/2094 (*1) на Съвета, се изпълняват по линия на структурните фондове със средства в размер до 47 500 000 000 EUR по цени от 2018 г., както е посочено в член 2, параграф 2, буква а), подточка i) от същия регламент, при условията на член 3, параграфи 3, 4, 7 и 9 от него.

С тези допълнителни средства за 2021 и 2022 г., произтичащи от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване, се оказва помощ за улесняване на преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и за подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (наричани по-нататък „средства по линия на REACT-EU“).

Както е предвидено в член 3, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/2094 средствата по линия на REACT-EU представляват външни целеви приходи за целите на член 21, параграф 5 от Финансовия регламент.

Член 92б

Уредба за изпълнението за средствата по линия на REACT-EU

1.   Средствата по линия на REACT-EU се предоставят по целта „Инвестиции за растеж и работни места“.

Чрез дерогация от член 94 държавите членки също така съвместно разпределят част от своите средства по линия на REACT-EU за програми за трансгранично сътрудничество по цел „Европейско териториално сътрудничество“, в които участват, ако са съгласни, че тези средства отразяват съответните им национални приоритети.

Средствата по линия на REACT-EUсе използват за предоставяне на техническа помощ съгласно параграф 6 от настоящия член и за операциите за изпълнение на тематичната цел, посочена в параграф 9, първа алинея от настоящия член.

2.   Средствата по линия на REACT-EU се предоставят за поемане на бюджетни задължения за 2021 г. и 2022 г. в допълнение на глобалните средства, предвидени в член 91, както следва:

2021 г.: 37 500 000 000 EUR;

2022 г.: 10 000 000 000 EUR.

Средствата по линия на REACT-EU се използват и за покриване на административни разходи в размер до 18 000 000 EUR по цени от 2018 г.

Операциите, които ще бъдат подкрепяни от ресурсите по линия на REACT-EU, могат да бъдат избирани за подкрепа до края на 2023 г. Разпоредбите за поетапно изпълнение, определени в регламент за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд+, Кохезионния фонд, Фонда за справедлив преход и Европейския фонд за морско дело и рибарство, както и финансовите правила за тях и за фонд „Убежище и миграция“, фонд „Вътрешна сигурност“ и Инструмента за управление на границите и визите, се прилагат към операциите, подкрепяни от средствата по линия на REACT-EU.

3.   0,35 % от средствата по линия на REACT-EU се разпределят за техническа помощ по инициатива на Комисията, като се отделя специално внимание на държавите членки, които са засегнати по-тежко от пандемията от COVID-19, както и на държавите членки с по-ниска степен на усвояване и изпълнение.

4.   Чрез актове за изпълнение Комисията приема решение, с което се определя разбивката на допълнителните средства като бюджетни кредити от структурните фондове за 2021 г. за всяка държава членка в съответствие с критериите и методологията, определени в приложение VIIa. Това решение се преразглежда през 2021 г., за да се определени разбивката на средствата по линия на REACT-EU за 2022 г. въз основа на наличните данни към 19 октомври 2021 г.

5.   Чрез дерогация от член 76, първа алинея поемането на бюджетни задължения за средствата по линия на REACT-EU по отношение на всяка засегната оперативна програма се извършва за всеки фонд за 2021 г. и 2022 г.

Правното задължение, посочено в член 76, втора алинея за 2021 г. и 2022 г. влиза в сила на датата, посочена в член 3, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2020/2094 или след тази дата.

Член 76, трета и четвърта алинеи не се прилагат по отношение на средствата по линия на REACT-EU.

Чрез дерогация от член 14, параграф 3 от Финансовия регламент правилата относно отмяната на бюджетните задължения, предвидени в част II, дял IX, глава IV и в член 136 от настоящия регламент, се прилагат за бюджетните задължения, основани на средствата по линия на REACT-EU. Чрез дерогация от член 12, параграф 4, буква в) от Финансовия регламент средствата по линия на REACT-EU не се използват за последваща програма или действие.

Чрез дерогация от член 86, параграф 2 и член 136, параграф 1 от настоящия регламент бюджетните задължения, свързани със средствата по линия на REACT-EU, се отменят в съответствие с правилата за приключването на програмите.

Всяка държава членка разпределя средствата по линия на REACT-EU, които са на разположение за програмиране по ЕФРР и ЕСФ, към оперативните програми или към програмите за трансгранично сътрудничество с участието на местните и регионалните органи, както и на съответните органи, представляващи гражданското общество и социалните партньори, в съответствие с принципа на партньорство.

Чрез дерогация от член 92, параграф 7 също така се предлага част от средствата по линия на REACT-EU да бъде използвана, ако съответната държава членка счита за целесъобразно, за да се увеличи подкрепата за Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ФЕПНЛ), с цел да се разреши положението на лицата, които бяха засегнати в безпрецедентна степен от кризата, предизвикана от COVID-19. Част от средствата по линия на REACT-EU може също така да бъде използвана за увеличаване на подкрепата за ИМЗ. И в двата случая увеличението може да бъде предложено преди или едновременно с разпределянето на средствата към ЕФРР и ЕСФ.

След първоначалното им разпределение средствата по линия на REACT-EU могат, при искане на държава членка за изменение на оперативна програма съгласно член 30, параграф 1, да бъдат прехвърлени между ЕФРР и ЕСФ, независимо от процентите, посочени в член 92, параграф 1, букви а), б) и в), като се запазва общата оперативна мощ на ЕСФ на равнището на Съюза. Настоящата алинея не се прилага по отношение на средства на ЕФРР, разпределени за програми за трансгранично сътрудничество по цел „Европейско териториално сътрудничество“.

Член 30, параграф 5 не се прилага за средствата по линия на REACT-EU. Тези средства се изключват от основата за изчисляването за целите на таваните, установени в посочения параграф.

За целите на прилагането на член 30, параграф 1, буква е) от Финансовия регламент по отношение на такива прехвърляния не се прилага условието бюджетните кредити да са предназначени за същата цел. Такива прехвърляния могат да се прилагат само за текущата година или за бъдещи години във финансовия план.

Изискванията, определени в член 92, параграф 4 от настоящия регламент, не се прилагат за първоначалното разпределение, нито за последващите прехвърляния на средствата по линия на REACT-EU.

Средствата по линия на REACT-EU се усвояват в съответствие с правилата на фонда, към който са разпределени или прехвърлени.

6.   До 4 % от общите средства по линия на REACT-EU по ЕФРР и ЕСФ могат да бъдат разпределени за техническа помощ по инициатива на държавите членки по всяка съществуваща оперативна програма, подкрепяна от ЕФРР или ЕСФ, или по нова оперативна програма или програми, посочени в параграф 10.

До 6% от допълнителните средства, отпуснати от ЕФРР за програма за трансгранично сътрудничество по цел „Европейско териториално сътрудничество“ съгласно параграф 1, втора алинея могат да бъдат отпуснати за техническа помощ.

7.   Чрез дерогация от член 81, параграф 1 и член 134, параграф 1 първоначалното предварително финансиране, което се изплаща след решението на Комисията за приемане на оперативна програма или се одобрява изменение в оперативна програма за разпределение на средствата по линия на REACT-EU, възлиза на 11 % от средствата по линия на REACT-EU, разпределени за програмите за 2021 г.

За целите на прилагането на член 134, параграф 2 по отношение на годишното предварително финансиране през 2021, 2022 и 2023 г., сумата на подкрепата за оперативната програма от фондовете за целия програмен период включва средствата по линия на REACT-EU.

Първоначално платената като допълнително предварително финансиране сума, посочена в първа алинея, се уравнява напълно в сметките на Комисията не по-късно от датата, на която приключва оперативната програма.

8.   Средствата по линия на REACT-EU, които не са разпределени за техническа помощ, се използват по тематичната цел, посочена в параграф 9, първа алинея, за да се подкрепят операции, които улесняват преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и подготовката за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката.

Държавите членки могат да разпределят средства по линия на REACT-EU по една или повече отделни приоритетни оси в рамките на съществуваща оперативна програма или програми по цел „Инвестиции за растеж и работни места“ или в рамките на съществуваща програма или програми за трансгранично сътрудничество по цел „Европейско териториално сътрудничество“, или към нова оперативна програма или програми, посочени в параграф 10 от настоящия член по цел „Инвестиции за растеж и работни места“. Чрез дерогация от член 26, параграф 1 програмата обхваща периода до 31 декември 2022 г. съгласно предвиденото в параграф 4 от настоящия член.

По отношение на ЕФРР средствата по линия на REACT-EU се използват предимно за подкрепа на инвестиции в продукти и услуги в областта на здравните услуги или социалната инфраструктура, за предоставянето на подкрепа под формата на работен капитал или подкрепа на инвестиции в МСП в сектори с висок потенциал за създаване на работни места, за подкрепа на инвестиции, допринасящи за прехода към цифрова и зелена икономика, за подкрепа на инвестиции в инфраструктура, която предоставя основни услуги за гражданите, и за подкрепа на мерки за икономическа подкрепа за регионите, които са най-зависими от най-силно засегнатите от кризата, предизвикана от COVID-19, сектори.

За ЕСФ средствата по линия на REACT-EU се използват предимно за подкрепа на достъпа до пазара на труда чрез запазване на работните места на наетите лица и самостоятелно заетите лица, включително на схеми на работа с непълно работно време, дори когато тази подкрепа не е съчетана с активни мерки на пазара на труда, освен ако тези мерки са наложени от националното законодателство. Средствата по линия на REACT-EU подкрепят създаването на работни места и качествената заетост, по-специално за хора в уязвимо положение, и разширяват обхвата на мерките за младежка заетост в съответствие със засилената гаранция за младежта. Инвестициите в образование, обучение и развитие на умения трябва да бъдат насочени към двойния преход към зелена и цифрова икономика.

Средствата по линия на REACT-EU също така подкрепят социалните системи, допринасящи за социалното приобщаване, борбата с дискриминацията и мерките за изкореняване на бедността, с особен акцент върху детската бедност, и за подобряване на достъпа до социални услуги от общ интерес, включително за децата, възрастните хора, хората с увреждания, етническите малцинства и бездомните.

9.   С изключение на техническата помощ, посочена в параграф 6 от настоящия член, и на средствата по линия на REACT-EU, използвани за ФЕПНЛ или за ИМЗ и посочени в параграф 5 от настоящия член, седма алинея от настоящия член, със средствата по линия на REACT-EU се подкрепят операции по новата тематична цел „Улесняване на преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката“, която допълва тематичните цели, определени в член 9.

Тематичната цел, посочена в първа алинея от настоящия параграф, е предвидена изключително за програмиране на средствата по линия на REACT-EU. Чрез дерогация от член 96, параграф 1, букви б), в) и г) от настоящия регламент и от член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1299/2013 тя няма да се съчетава с други инвестиционни приоритети.

Посочената в първа алинея от настоящия параграф тематична цел също така представлява отделен инвестиционен приоритет за програмиране и използване на средствата по линия на REACT-EU от ЕФРР и ЕСФ.

Когато в рамките на съществуваща оперативна програма са създадени една или повече отделни приоритетни оси, съответстващи на тематичната цел, посочена в първа алинея от настоящия параграф, елементите, изброени в член 96, параграф 2, буква б), подточки v) и vii) от настоящия регламент и в член 8, параграф 2, буква б), подточки v) и vi) от Регламент (ЕС) № 1299/2013, не се изискват за описанието на приоритетната ос в преразгледаната оперативна програма.

В преразгледания план за финансиране, посочен в член 96, параграф 2, буква г) от настоящия регламент и в член 8, параграф 2, буква г) от Регламент (ЕС) № 1299/2013, се определя разпределението на средствата по линия на REACT-EU за 2021 г. и, ако е приложимо, за 2022 г., без да се определят сумите за резерва за изпълнение и без разбивка по категории региони.

Чрез дерогация от член 30, параграф 1 от настоящия регламент исканията за изменение на програма, подадени от държава членка, трябва да бъдат надлежно обосновани и по-специално да представят очакваното въздействие на промените в програмата върху подкрепата за преодоляване на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и за подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката. Тези искания се придружават от преразгледаната програма.

10.   Чрез дерогация от член 26, параграф 4 могат да бъдат изготвени нови специални оперативни програми по цел „Инвестиции за растеж и работни места“ от държавите членки по новата тематична цел, посочена в параграф 9, първа алинея от настоящия член. Не се изисква посочената в член 55 предварителна оценка.

Чрез дерогация от член 96, параграф 2, буква а), когато се създава подобна нова специална оперативна програма, в обосновката се посочва очакваното въздействие на оперативната програма върху подкрепата за преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и за подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката.

Когато се създава подобна нова оперативна програма, само органите, които вече са определени по текущи оперативни програми, получаващи подкрепа от ЕФРР, ЕСФ и Кохезионния фонд, могат да бъдат посочвани от държавите членки за целите на член 96, параграф 5, буква а).

Елементите, определени в член 96, параграф 2, първа алинея, буква б), подточки v) и vii), член 96, параграф 4, член 96, параграф 6, букви б) и в) и член 96, параграф 7, не се изискват за подобна нова оперативна програма. Определените в член 96, параграф 3 елементи се изискват само когато е предоставена съответната подкрепа.

Чрез дерогация от член 29, параграфи 3 и 4 и член 30, параграф 2 Комисията прави всичко възможно да одобрява всяка нова специална оперативна програма или всяко изменение на съществуваща програма в срок от 15 работни дни от подаването ѝ от държава членка.

11.   Чрез дерогация от член 65, параграфи 2 и 9 разходите за операции, подкрепяни по линия на тематичната цел, посочена в параграф 9, първа алинея от настоящия член, са допустими от 1 февруари 2020 г.

12.   Чрез дерогация от член 120, параграф 3, първа и втора алинеи за приоритетната ос или оси, подкрепени от средствата по линия на REACT-EU, програмирани по тематичната цел, посочена в параграф 9, първа алинея от настоящия член, може да бъде приложена ставка на съфинансиране в размер до 100 %. В допълнение към общите индикатори, определени в правилата за отделните фондове, държавите членки също така използват, когато е целесъобразно, специфични за програмите, свързани с COVID-19, показатели, предоставени от Комисията.

Чрез дерогация от член 56, параграф 3 и член 114, параграф 2 държавите членки гарантират, че до 31 декември 2024 г. ще бъде извършена поне една оценка на използването на средствата по линия на REACT-EU, за да се оцени тяхната ефективност, ефикасност, въздействие и, където е приложимо, приобщаващ и недискриминационен характер, включително от гледна точка на равенството между половете, както и по какъв начин те са допринесли за тематичната цел, посочена в параграф 9, първа алинея от настоящия член.

13.   Следните разпоредби не се прилагат по отношение на средствата по линия на REACT-EU:

а)

изискванията за тематичната концентрация, включително установените прагове за устойчиво градско развитие, определени в настоящия регламент или правилата за отделните фондове, чрез дерогация от член 18;

б)

предварителните условия, чрез дерогация от член 19 и правилата за отделните фондове;

в)

изискванията относно резерва за изпълнение и прилагането на рамката за изпълнение, чрез дерогация съответно от членове 20 и 22;

г)

член 65, параграф 6 за операции, започнали от 1 февруари 2020 г. и които улесняват преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и подготвят екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката, подкрепяно по тематичната цел, посочена в параграф 9, първа алинея от настоящия член;

д)

изискванията за изготвяне на комуникационна стратегия, чрез дерогация от член 116 и член 115, параграф 1, буква а).

Чрез дерогация от изискванията, определени в член 12, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 1299/2013 за операциите, подпомагани със средствата по линия на REACT-EU по цел „Европейско териториално сътрудничество“, сътрудничеството между бенефициерите в най-малко две области е достатъчно.

14.   При изпълнението на задълженията си, свързани с информацията, комуникацията и видимостта в съответствие с член 115, параграфи 1 и 3, и с приложение XII, държавите членки и управляващите органи следва да обезпечат осведомеността на настоящите и потенциалните бенефициери, участниците, крайните получатели на финансови инструменти и широката общественост относно съществуването, обема и допълнителната подкрепа, произтичаща от средствата по линия на REACT-EU.

Държавите членки и управляващите органи поясняват на гражданите, че въпросната операция се финансира като част от действията на Съюза в отговор на пандемията от COVID-19, и гарантират пълна прозрачност, като използват, когато е целесъобразно, социалните медии.

Препратката към „фонд“, „фондове“ или „ЕСИ фондове“ в раздел 2.2 от приложение XII се допълва с препратка към „с финансиране като част от отговора на Съюза на пандемията от COVID-19“, когато финансовата подкрепа за операциите се предоставя от средствата по линия на REACT-EU.

(*1)  Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета от 14 декември 2020 г. за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след кризата с COVID-19 (ОВ L 433, 22.12.2020 г., стр. 23).“;"

2.

В член 154 се добавя следната алинея:

„Членове 92а и 92б не се прилагат спрямо или в Обединеното кралство. Позоваванията на държавите членки в тези разпоредби се разбират като невключващи Обединеното кралство.“

3.

Текстът, поместен в приложението към настоящия регламент, се вмъква като приложение VIIа.

Член 2

До 31 март 2025 г. Комисията представя на Европейския парламент и на Съвета оценка на REACT-EU. Оценката включва информация за постигането на целите на REACT-EU, за ефективността при използването на средствата по линия на REACT-EU, за отделните видове финансирани дейности, за бенефициерите и крайните получатели на финансовите средства, както и за европейската добавена стойност на инициативата за подпомагане на икономическото възстановяване.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 23 декември 2020 година.

За Европейския парламент

Председател

D. M. SASSOLI

За Съвета

Председател

M. ROTH


(1)  OВ C 272, 17.8.2020 г., стр. 1.

(2)  Становище от 14 октомври 2020 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(3)  Позиция на Европейския парламент от 16 декември 2020 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 22 декември 2020 г.

(4)  Регламент (ЕС) № 1301/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно Европейския фонд за регионално развитие и специални разпоредби по отношение на целта „Инвестиции за растеж и работни места“, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1080/2006 (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 289).

(5)  Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета, (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 320).

(6)  Регламент (ЕС) 2020/460 на Европейския парламент и на Съвета от 30 март 2020 г. за изменение на регламенти (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013 и (ЕС) № 508/2014 във връзка със специални мерки за мобилизиране на инвестиции в системите на здравеопазване на държавите членки и в други сектори на техните икономики в отговор на избухването на COVID-19 (Инвестиционна инициатива в отговор на коронавируса) (OB L 99, 31.3.2020 г., стр. 5).

(7)  Регламент (ЕС) 2020/558 на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2020 г. за изменение на регламенти (ЕС) № 1301/2013 и (ЕС) № 1303/2013 по отношение на специалните мерки за предоставяне на изключителна гъвкавост за използване на европейските структурни и инвестиционни фондове в отговор на избухването на COVID-19 (ОВ L 130, 24.4.2020 г., стр. 1).

(8)  Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета от 14 декември 2020 г. за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след кризата с COVID-19 (ОВ L 433, 22.12.2020 г., стр. 23).

(9)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (OВ L 193, 30.7.2018 г., стp. 1).

(10)  ОВ L 29, 31.1.2020 г., стр. 7.

(11)  Регламент (ЕС, Евратом) № 1311/2013 на Съвета от 2 декември 2013 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2014—2020 (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 884).

(12)  Решение 2014/335/ЕС, Евратом на Съвета от 26 май 2014 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз (ОВ L 168, 7.6.2014 г., стр. 105).


ПРИЛОЖЕНИЕ

„ПРИЛОЖЕНИЕ VIIa

МЕТОДОЛОГИЯ ЗА РАЗПРЕДЕЛЯНЕ ПО ДЪРЖАВИ ЧЛЕНКИ НА СРЕДСТВАТА ПО ЛИНИЯ НА REACT-EU — ЧЛЕН 92Б, ПАРАГРАФ 4

Метод за разпределяне на средствата по линия на REACT-EU

Средствата по линия на REACT-EU се разпределят между държавите членки съгласно следната методология:

1.

Предварителният дял на всяка държава членка от ресурсите по линия на REACT-EU се определя като сума, към която е приложен коефициент, от дяловете, определени въз основа на следните критерии, претеглени както е посочено:

а)

коефициент за БВП (тежест от 2/3), получен чрез прилагане на следните стъпки:

i)

дял на всяка държава членка от общата загуба на реален сезонно коригиран БВП, изразен в евро, между първата половина на 2019 г. и края на приложимия референтен период за всички засегнати държави членки;

ii)

корекция на получените по подточка i) дялове чрез разделянето им на БНД на глава от населението в съответната държава членка, изразен като процент от средния БНД на глава от населението за ЕС-27 (средна стойност, изразена като 100 %).

б)

коефициент за безработица (тежест от 2/9), изразен като среднопретеглена стойност на:

i)

дела на държавата членка в общия брой на безработните лица (тежест от 3/4) от всички държави членки през януари 2020 г., и

ii)

дела на държавата членка в общото увеличение на броя на безработните лица (тежест от 1/4) между януари 2020 г. и края на приложимия референтен период за всички засегнати държави членки.

в)

коефициент за младежка безработица (тежест от 1/9), изразен като среднопретеглена стойност на:

i)

дела на държавата членка в общия брой на безработните младежи (тежест от 3/4) от всички държави членки през януари 2020 г., и

ii)

дела на държавата членка в общото увеличение на броя на безработните младежи (тежест от 1/4) между януари 2020 г. и приложимия референтен период за всички засегнати държави членки.

Ако реалният сезонно коригиран БВП на държавата членка, изразен в евро за приложимия референтен период, е по-висок, отколкото през първата половина на 2019 г., данните на тази държава членка се изключват от изчисленията в буква а), подточка i).

Ако броят на безработните лица (на възраст от 15 до 74 години) или на безработните младежи (на възраст от 15 до 24 години) в държавата членка за съответния референтен период е по-нисък, отколкото през януари 2020 г., данните на тази държава членка се изключват от изчисленията в буква б), подточка ii), и буква в), подточка ii).

2.

Определените в параграф 1 правила не трябва да доведат до разпределяне на средства по държава членка за целия период от 2021 до 2022 г., които са по-високи от:

а)

за държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (ППС за периода 2015—2017 г. е над 109 % от средния за ЕС-27: 0,07 % от реалния им БВП за 2019 г.;

б)

за държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (ППС) за периода 2015—2017 г. е по-малък или равен на 90 % от средния за ЕС-27: 2,60 % от реалния им БВП за 2019 г.;

в)

за държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (ППС) за периода 2015—2017 г. е над 90 %, но по-малък или равен на 109 % от средния за ЕС-27: процентът се получава чрез линейна интерполация между 0,07 % и 2,60 % от реалния им БВП за 2019 г., водеща до пропорционално намаляване на процента на горната граница с увеличаването на просперитета.

Сумите, надхвърлящи равнището, определено в букви а) — в) за държава членка, се преразпределят пропорционално към разпределените средства за всички други държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (ППС) е под 100 % от средния за ЕС-27. БНД на глава от населението (в ППС) за периода 2015—2017 г. е стойността, използвана за политиката на сближаване в преговорите по МФР за периода 2021—2027 г.

3.

За целите на изчисляването на разпределението на средствата по линия на REACT-EU за 2021 г.:

а)

за БВП референтният период е първата половина на 2020 г.;

б)

за броя на безработните лица и броя на безработните младежи референтният период е средната стойност от юни до август 2020 г.;

в)

максималният размер на разпределените средства в резултат на прилагането на параграф 2 се умножава по дела на ресурсите по линия на REACT-EU за 2021 г. от общите ресурси по линия на REACT-EU за 2021 и 2022 г.

Преди прилагането на описания в параграфи 1 и 2 метод за средствата по линия на REACT-EU за 2021 г., от разпределението ще бъде заделена сума в размер на 100 000 000 EUR за Люксембург и сума в размер на 50 000 000 EUR за Малта.

В допълнение от разпределението ще бъде заделена сума, отговаряща на интензитет на помощта от 30 EUR на глава от населението и предназначена за най-отдалечените региони от ниво 2 по NUTS. Тази сума ще се разпределя по региони и държави членки пропорционално на общото население на тези региони. Допълнителната сума за най-отдалечените региони се добавя към сумата, която получава всеки най-отдалечен регион чрез разпределението на националния бюджет.

Оставащата сума за 2021 г. се разпределя между държавите членки в съответствие с метода, описан в параграфи 1 и 2.

4.

За цели Point 0те на изчисляването на разпределението на средствата по линия на REACT-EU за 2022 г.:

а)

за БВП референтният период е първата половина на 2021 г.;

б)

за броя на безработните лица и броя на безработните младежи референтният период е средната стойност от юни до август 2021 г.;

в)

максималният размер на разпределените средства в резултат на прилагането на параграф 2 се умножава по дела на ресурсите по линия на REACT-EU за 2022 г. от общите ресурси по линия на REACT-EU за 2021 г. и 2022 г.

“.