3.12.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 406/1


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2020/1816 НА КОМИСИЯТА

от 17 юли 2020 година

за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на обяснението в декларацията за бенчмарка на начина, по който екологичните, социалните и управленските фактори са отразени във всеки изготвен и публикуван бенчмарк

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове, и за изменение на директиви 2008/48/ЕО и 2014/17/ЕС и на Регламент (ЕС) № 596/2014 (1), и по-специално член 27, параграф 2б от него,

като има предвид, че:

(1)

Парижкото споразумение, прието по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата и одобрено от Съюза на 5 октомври 2016 г. (2) („Парижкото споразумение“), има за цел да подобри способността за реакция на изменението на климата, наред с другото, като приведе инвестиционните потоци в съответствие с курс към ниски емисии на парникови газове и развитие, устойчиво на изменението на климата.

(2)

На 11 декември 2019 г. Комисията прие своето съобщение до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, озаглавено „Европейският зелен пакт“ (3). Европейският зелен пакт представлява нова стратегия за растеж, която има за цел превръщането на Съюза в справедливо и благоденстващо общество с модерна и конкурентоспособна икономика, с ефективно използване на ресурсите, в която през 2050 г. няма да има нетни емисии на парникови газове и икономическият растеж няма да зависи от използването на ресурси. Прилагането на Европейския зелен пакт изисква инвеститорите да получават ясни и дългосрочни сигнали, за да се избегне блокирането на активи и да се увеличи финансирането за устойчиво развитие.

(3)

Регламент (ЕС) 2016/1011 изисква от администраторите на бенчмаркове да обяснят в декларацията за бенчмарка начина, по който екологичните, социалните и управленските (ЕСУ) фактори са отразени във всеки изготвен и публикуван бенчмарк или група от бенчмаркове.

(4)

Различните начини да се обясни как са отразени ЕСУ фактори биха довели до липса на съпоставимост между бенчмарковете и неяснота по отношение на обхвата и целите на ЕСУ фактори. Поради това е необходимо да се уточни съдържанието на това обяснение и да се определи образец, който трябва да се използва.

(5)

За да може информацията да бъде по-добре съобразена с нуждите на инвеститорите, при изискването за обяснение на начина, по който ЕСУ фактори са отразени във всеки изготвен и публикуван бенчмарк или група от бенчмаркове, следва се отчетат базовите активи на бенчмарка. Настоящият регламент не следва да се прилага за бенчмаркове, базовите активи по които не оказват въздействие върху изменението на климата, например бенчмаркове за лихвени проценти и валутни бенчмаркове.

(6)

При обяснението на начина, по който са отразени ЕСУ фактори, следва да бъде представена оценката на съответните ЕСУ спрямо бенчмарка като агрегирана среднопретеглена стойност. Тази оценка не следва да се оповестява за всеки компонент на бенчмарка. Когато е уместно и целесъобразно, администраторите на бенчмаркове следва да могат да предоставят допълнителна информация от екологичен, социален и управленски характер.

(7)

Поради техните характеристики и цели следва да бъдат определени специфични изисквания за оповестяване на бенчмарковете на ЕС за климатичен преход и бенчмарковете на ЕС, съответстващи на Парижкото споразумение, както и на значимите бенчмаркове за облигации и капиталови инструменти.

(8)

С цел да предоставят на ползвателите на бенчмаркове точна и актуална информация, администраторите на бенчмаркове следва да актуализират информацията, така че тя да отразява всички промени, направени в декларацията за бенчмарка, и следва да посочват причината и датите, на които информацията е била актуализирана,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

а)

„акции“ означава дялови ценни книжа, допуснати до търговия на регулиран пазар;

б)

„фиксиран доход“ означава дългови ценни книжа, допуснати до търговия на регулиран пазар, които не са емитирани от емитент на държавни дългови инструменти;

в)

„държавни дългови инструменти“ означава дългови ценни книжа, емитирани от емитент на държавни дългови инструменти.

Член 2

Обяснение на начина, по който екологичните, социалните и управленските фактори са отразени във всеки бенчмарк или група от бенчмаркове

1.   Като използват образеца в приложение I, администраторите на бенчмаркове обясняват в декларацията за бенчмарка начина, по който посочените в приложение II екологични, социални и управленски (ЕСУ) фактори са отразени във всеки изготвен и публикуван от тях бенчмарк или група от бенчмаркове.

Предвиденото в първата алинея изискване не се прилага по отношение на бенчмарковете за лихвени проценти и валутните бенчмаркове.

2.   Посоченото в параграф 1 обяснение включва оценката на съответните ЕСУ фактори спрямо съответния бенчмарк и група от бенчмаркове като агрегирана среднопретеглена стойност.

3.   По отношение на отделните бенчмаркове администраторите на бенчмаркове може вместо да предоставят цялата информация, която се изисква съгласно образеца в приложение I към настоящия регламент, в декларацията за бенчмарка да заменят тази информация с хипервръзка към уебсайт, съдържащ цялата тази информация.

4.   Когато бенчмарковете обединяват различни базови активи, администраторите на бенчмаркове обясняват как екологичните, социалните и управленските фактори са отразени за всеки от базовите активи.

5.   Администраторите на бенчмаркове включват в предоставеното обяснение позоваване на източниците на данните и стандартите, използвани за оповестените екологични, социални и управленски фактори.

6.   Администраторите на бенчмаркове, които оповестяват допълнителни ЕСУ фактори в съответствие с член 1, параграф 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2020/1817 на Комисията (4), включват оценката на тези допълнителни ЕСУ фактори.

Член 3

Актуализиране на предоставеното обяснение

Администраторите на бенчмаркове актуализират предоставеното обяснение при настъпването на значителни промени, свързани с ЕСУ фактори, и във всеки случай поне веднъж годишно. Те посочват причините за актуализирането.

Член 4

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 17 юли 2020 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ОВ L 171, 29.6.2016 г., стр. 1.

(2)  Решение (ЕС) 2016/1841 на Съвета от 5 октомври 2016 г. за сключване, от името на Европейския съюз, на Парижкото споразумение, прието по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (ОВ L 282, 19.10.2016 г., стр. 1).

(3)  COM(2019) 640 final.

(4)  Делегиран регламент (ЕС) 2020/1817 на Комисията от 17 юли 2020 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на минималната информация, която трябва да се съдържа в обяснението на начина, по който екологичните, социалните и управленските фактори са отразени в методиката на бенчмарка (вж. страница 12 от настоящия брой на Официален вестник).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

ОБРАЗЕЦ ЗА ОБЯСНЕНИЕ НА НАЧИНА, ПО КОЙТО ЕКОЛОГИЧНИТЕ, СОЦИАЛНИТЕ И УПРАВЛЕНСКИТЕ (ЕСУ) ФАКТОРИ СА ОТРАЗЕНИ В ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА БЕНЧМАРКА

ОБЯСНЕНИЕ НА НАЧИНА, ПО КОЙТО ЕКОЛОГИЧНИТЕ, СОЦИАЛНИТЕ И УПРАВЛЕНСКИТЕ ФАКТОРИ СА ОТРАЗЕНИ В ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА БЕНЧМАРКА

РАЗДЕЛ 1 — ОТЧИТАНЕ НА ЕСУ ФАКТОРИ

Позиция 1. Наименование на администратора на бенчмарка.

 

Позиция 2. Вид на бенчмарка или групата от бенчмаркове.

Изберете съответния базов актив от списъка в приложение II.

 

Позиция 3. Наименование на бенчмарка или групата от бенчмаркове.

 

Позиция 4. Администраторът на бенчмаркове има ли в портфейла си бенчмаркове на ЕС за климатичен преход, бенчмаркове на ЕС, съответстващи на Парижкото споразумение, бенчмаркове, които преследват ЕСУ цели, или бенчмаркове, при които са взети предвид ЕСУ фактори?

☐ Да ☐ Не

Позиция 5. Преследва ли бенчмаркът или групата от бенчмаркове ЕСУ цели?

☐ Да ☐ Не

Позиция 6. Когато отговорът по позиция 5 е положителен, посочете по-долу — за всяка група от бенчмаркове на агрегирано равнище, подробностите (резултата) по изброените в приложение II ЕСУ фактори.

ЕСУ фактори се оповестяват по агрегирана среднопретеглена стойност на равнището на групата от бенчмаркове.

а)

списък на комбинираните ЕСУ фактори:

Подробности за всеки фактор:

б)

списък на екологичните фактори:

Подробности за всеки фактор:

в)

списък на социалните фактори:

Подробности за всеки фактор:

г)

списък на управленските фактори:

Подробности за всеки фактор:

Позиция 7. Когато отговорът по позиция 5 е положителен, посочете по-долу — според съответния базов актив, подробностите (резултата) за всеки бенчмарк по изброените в приложение II ЕСУ фактори.

Като алтернатива, тази информация може да бъде предоставена под формата на хипервръзка към уебсайта на администратора на бенчмарка, включена в декларацията за бенчмарка. Информацията на уебсайта трябва да бъде леснодостъпна и удобна за ползване. Администраторите на бенчмаркове гарантират, че публикуваната на техния уебсайт информация остава достъпна в продължение на пет години.

Резултатът на ЕСУ фактори не се оповестява за всеки компонент на бенчмарка, а като агрегирана среднопретеглена стойност на бенчмарка.

а)

списък на комбинираните ЕСУ фактори:

Подробности за всеки фактор:

б)

списък на екологичните фактори:

Подробности за всеки фактор:

в)

списък на социалните фактори:

Подробности за всеки фактор:

г)

списък на управленските фактори:

Подробности за всеки фактор:

Хипервръзка към информацията за ЕСУ фактори за всеки бенчмарк:

 

Позиция 8. Използвани данни и стандарти

а)

описание на източниците на данни, използвани за предоставяне на информация относно ЕСУ фактори в декларацията за бенчмарка.

Опишете как и откъде се извличат данните, използвани за предоставяне на информация относно ЕСУ фактори в декларацията за бенчмарка, както и дали и до каква степен данните са прогнозни или докладвани.

 

б)

референтни стандарти.

Избройте референтните стандарти, използвани за докладване по позиция 6 и/или позиция 7.

 

РАЗДЕЛ 2 — ДОПЪЛНИТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОПОВЕСТЯВАНЕ НА БЕНЧМАРКОВЕ НА ЕС ЗА КЛИМАТИЧЕН ПРЕХОД И НА БЕНЧМАРКОВЕ НА ЕС, СЪОТВЕТСТВАЩИ НА ПАРИЖКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ

Позиция 9. Когато даден бенчмарк е обозначен като „бенчмарк на ЕС за климатичен преход“ или „бенчмарк на ЕС, съответстващ на Парижкото споразумение“, администраторите на бенчмаркове оповестяват също следната информация:

а)

прогнозен план за намаляване на въглеродните емисии на годишна основа;

 

б)

степента, до която е постигнат планът за намаляване на въглеродните емисии на Междуправителствения комитет по изменение на климата (1,5 °C без или с ограничено превишаване) средно на година от въвеждането на плана;

 

в)

припокриването между тези бенчмаркове и съвкупността от възможни инвестиции съгласно определението в член 1, буква д) от Делегиран регламент (ЕС) 2020/1818 на Комисията (1), като се използва активният дял на равнището на активите.

 

РАЗДЕЛ 3 — ОПОВЕСТЯВАНЕ НА СЪОТВЕТСТВИЕТО С ЦЕЛИТЕ НА ПАРИЖКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ

Позиция 10. До датата на прилагане на настоящия регламент, за значими бенчмаркове за капиталови инструменти и облигации, бенчмаркове на ЕС за климатичен преход и бенчмаркове на ЕС, съответстващи на Парижкото споразумение, администраторите на бенчмаркове оповестяват също следната информация.

До 31 декември 2021 г. администраторите на бенчмаркове оповестяват за всеки бенчмарк или, когато е приложимо, група от бенчмаркове, следната информация:

а)

дали бенчмаркът е в съответствие с целта за намаляване на въглеродните емисии или постигането на целите на Парижкото споразумение;

☐ Да ☐ Не

б)

температурния сценарий съгласно международните стандарти, използван за привеждане в съответствие с целта за намаляване на емисиите на парникови газове или за постигането на целите на Парижкото споразумение;

 

в)

наименованието на лицето, осигурило температурния сценарий, използван за привеждане в съответствие с целта за намаляване на емисиите на парникови газове или за постигането на целите на Парижкото споразумение;

 

г)

методиката, използвана за измерване на привеждането в съответствие с температурния сценарий;

 

д)

хипервръзката към уебсайта на използвания температурен сценарий.

 

Дата, на която информацията е била последно актуализирана, и причина за актуализацията:

 


(1)  Делегиран регламент (ЕС) 2020/1818 на Комисията от 17 юли 2020 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на минималните стандарти за бенчмарковете на ЕС за климатичен преход и бенчмарковете на ЕС, съответстващи на Парижкото споразумение (вж. страница 17 от настоящия брой на Официален вестник).


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ЕКОЛОГИЧНИ, СОЦИАЛНИ И УПРАВЛЕНСКИ (ЕСУ) ФАКТОРИ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ВЗЕМАТ ПРЕДВИД СПОРЕД БАЗОВИТЕ АКТИВИ НА БЕНЧМАРКА

Раздел 1

АКЦИИ

ЕСУ ФАКТОРИ

ОПОВЕСТЯВАНИЯ

Комбинирани ЕСУ фактори

Среднопретеглен ЕСУ рейтинг на бенчмарка (по желание).

Общ ЕСУ рейтинг на първите десет компонента на бенчмарка, определени чрез претегляне в бенчмарка (по желание).

Екологични фактори

Среднопретеглен екологичен рейтинг на бенчмарка (по желание).

Експозиция на бенчмарковия портфейл към енергия от възобновяеми източници, измерена чрез капиталовите разходи (CapEx) в тези дейности (като дял от общия размер на капиталовите разходи по енергийни дружества, включени в портфейла) (по желание).

Експозиция на бенчмарковия портфейл към свързани с климата физически рискове, измерваща въздействието на екстремните метеорологични явления върху дейността и производството на дружествата или върху различните етапи от веригата на доставки (въз основа на експозицията на емитента) (по желание).

Степен на експозиция на портфейла към секторите, изброени в раздели А—З и Л от приложение I към Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета (1), като процент от общото тегло в портфейла.

Интензитет на емисиите на парникови газове (ПГ) на бенчмарка.

Процент на докладваните спрямо прогнозните емисии на парникови газове.

Експозиция на бенчмарковия портфейл към дружества, чиито дейности спадат към разделения 05—09, 19 и 20 от приложение I към Регламент (ЕО) № 1893/2006.

Експозиция на бенчмарковия портфейл към дейности, включени в сектора на екологичните стоки и услуги съгласно определението в член 2, точка 5) от Регламент (ЕС) № 691/2011 на Европейския парламент и на Съвета (2).

Социални фактори

Среднопретеглен социален рейтинг на бенчмарка (по желание).

Международни договори и конвенции, принципи на Организацията на обединените нации или, когато е приложимо, национално законодателство, използвани за определяне на понятието „противоречиви оръжия“.

Среднопретеглен процент на компонентите на бенчмарка в сектора за производство на противоречиви оръжия.

Среднопретеглен процент на компонентите на бенчмарка в тютюневия сектор.

Брой на компонентите на бенчмарка, които са обект на социални нарушения (абсолютен брой и относителен брой, разделен на всички компоненти на бенчмарка) съгласно посоченото в международните договори и конвенции, принципите на Организацията на обединените нации и, когато е приложимо, националното законодателство.

Експозиция на бенчмарковия портфейл към дружества без политики за надлежна проверка по въпроси, попадащи в обхвата на основните конвенции 1—8 на Международната организация на труда.

Среднопретеглена разлика в заплащането на жените и мъжете.

Среднопретеглено съотношение на жените към мъжете — членове на управителния съвет.

Среднопретеглено съотношение на произшествията, нараняванията, смъртните случаи.

Брой на постановените присъди и размер на глобите за нарушения на законодателството в областта на борбата с корупцията и подкупите.

Управленски фактори

Среднопретеглен управленски рейтинг на бенчмарка (по желание).

Среднопретеглен процент на членовете на управителния съвет, които са независими.

Среднопретеглен процент на жените — членове на управителния съвет.

Раздел 2

ФИКСИРАН ДОХОД

ЕСУ ФАКТОРИ

ОПОВЕСТЯВАНИЯ

Комбинирани ЕСУ фактори

Среднопретеглен ЕСУ рейтинг на бенчмарка (по желание).

Общ ЕСУ рейтинг на първите десет компонента на бенчмарка, определени чрез претегляне в бенчмарка (по желание).

Екологични фактори

Среднопретеглен екологичен рейтинг на бенчмарка (по желание).

Експозицията на бенчмарковия портфейл към енергия от възобновяеми източници, измерена чрез капиталовите разходи (CapEx) в тези дейности (като дял от общия размер на капиталовите разходи по енергийни дружества, включени в портфейла) (по желание).

Експозицията на бенчмарковия портфейл към свързани с климата физически рискове, измерваща въздействието на екстремните метеорологични явления върху дейността и производството на дружествата или върху различните етапи от веригата на доставки (въз основа на експозицията на емитента) (по желание).

Степен на експозиция на портфейла към секторите, изброени в раздели А—З и Л от приложение I към Регламент (ЕО) № 1893/2006, като процент от общото тегло в портфейла.

Интензитет на емисиите на ПГ на бенчмарка.

Процент на докладваните спрямо прогнозните емисии.

Експозиция на бенчмарковия портфейл към дружества, чиито дейности спадат към разделения 05—09, 19 и 20 от приложение I към Регламент (ЕО) № 1893/2006.

Процент на „зелените“ облигации в референтния портфейл.

Социални фактори

Среднопретеглен социален рейтинг на бенчмарка (по желание).

Международни договори и конвенции, принципи на Организацията на обединените нации или, когато е приложимо, национално законодателство, използвани за определяне на понятието „противоречиви оръжия“.

Среднопретеглен процент на компонентите на бенчмарка в сектора за производство на противоречиви оръжия.

Среднопретеглен процент на компонентите на бенчмарка в тютюневия сектор.

Брой на компонентите на бенчмарка, които са обект на социални нарушения (абсолютен брой и относителен брой, разделен на всички компоненти на бенчмарка) съгласно посоченото в международните договори и конвенции, принципите на Организацията на обединените нации или, когато е приложимо, националното законодателство.

Експозиция на бенчмарковия портфейл към дружества без политики за надлежна проверка по въпроси, попадащи в обхвата на конвенции 1—8 на Международната организация на труда.

Среднопретеглена разлика в заплащането на жените и мъжете.

Среднопретеглено съотношение на жените към мъжете — членове на управителния съвет.

Среднопретеглено съотношение на произшествията, нараняванията, смъртните случаи.

Брой на постановените присъди и размер на глобите за нарушения на законодателството в областта на борбата с корупцията и подкупите.

Управленски фактори

Среднопретеглен управленски рейтинг на бенчмарка (по желание).

Раздел 3

ДЪРЖАВНИ ДЪЛГОВИ ИНСТРУМЕНТИ

ЕСУ ФАКТОРИ

ОПОВЕСТЯВАНИЯ

Комбинирани ЕСУ фактори

Среднопретеглен ЕСУ рейтинг на бенчмарка (по желание).

Общ ЕСУ рейтинг на първите десет компонента на бенчмарка, определени чрез претегляне в бенчмарка (по желание).

Процентът на управляващите дружества на базовите фондове, спазващи международни стандарти.

Екологични фактори

Среднопретеглен екологичен рейтинг на бенчмарка (по желание).

Експозицията на бенчмарковия портфейл към свързани с климата физически рискове, измерваща въздействието на екстремните метеорологични явления върху дейността и производството на дружествата или върху различните етапи от веригата на доставки (въз основа на експозицията на емитента) (по желание).

Първите десет и последните десет компонента по експозиция към свързани с климата физически рискове (по желание).

Интензитет на емисиите на ПГ на бенчмарка.

Процент на докладваните спрямо прогнозните емисии.

Процент на „зелените“ облигации в референтния портфейл.

Социални фактори

Среднопретеглен социален рейтинг на бенчмарка (по желание).

Брой на компонентите на бенчмарка, които са обект на социални нарушения (абсолютен брой и относителен брой, разделен на всички компоненти на бенчмарка) съгласно посоченото в международните договори и конвенции, принципите на Организацията на обединените нации и, когато е приложимо, националното законодателство.

Средни показатели на емитентите в областта на правата на човека (включително количествен индикатор и използваната за изчисляването му методика).

Средна оценка на неравенствoто по отношение на доходите, измерваща разпределението на неравенствoто по отношение на доходите и икономическото неравенство между участниците в дадена икономика (включително количествен индикатор и използваната за изчисляването му методика).

Средна оценка на свободата на изразяване на мнение, измерваща до каква степен политическите и гражданските организации могат да работят свободно (включително количествен индикатор и използваната за изчисляването му методика).

Управленски фактори

Среднопретеглен управленски рейтинг на бенчмарка (по желание).

Средна оценка на корупцията, измерваща възприеманото равнище на корупция в публичния сектор (включително количествен индикатор и използваната за изчисляването му методика).

Средна оценка на политическата стабилност, измерваща вероятността настоящият режим да бъде свален чрез използване на сила (включително количествен индикатор и използваната за изчисляването му методика).

Средна оценка на принципите на правовата държава, основана на липсата на корупция, зачитането на основните права и състоянието на гражданското и наказателното правосъдие (включително количествен индикатор и използваната за изчисляването му методика).

Раздел 4

СТОКИ

ЕСУ ФАКТОРИ

ОПОВЕСТЯВАНИЯ

Екологични фактори

Степен на експозиция на базовите стоки към свързани с климата физически рискове, измерваща въздействието на екстремните метеорологични явления върху дейността и производството на дружествата или върху различните етапи от веригата на доставки (ниска, умерена или висока) (по желание).

Методика, използвана за изчисляване на свързаните с климата физически рискове (по желание).

Степен на експозиция на базовите стоки към свързани с изменението на климата рискове, измерваща финансовото въздействие вследствие на последствията от прилагането на стратегии за ниски въглеродни емисии (ниска, умерена или висока).

Социални фактори

Степен на експозиция на базовите стоки към социални рискове (ниска, умерена или висока).

Управленски фактори

Степен на експозиция на базовите стоки към управленски рискове (ниска, умерена или висока).

Средна оценка на принципите на правовата държава, основана на липсата на корупция, зачитането на основните права и състоянието на гражданското и наказателното правосъдие (включително количествен индикатор и използваната за изчисляването му методика).

Раздел 5

ДРУГИ

ЕСУ ФАКТОРИ

ОПОВЕСТЯВАНИЯ

Комбинирани ЕСУ фактори

Среднопретеглен ЕСУ рейтинг на бенчмарка (по желание).

Екологични фактори

Среднопретеглен екологичен рейтинг на бенчмарка (по желание).

Степен на експозиция на портфейла към свързани с климата възможности, измерваща възможностите за инвестиции, свързани с изменението на климата, и въвеждането на нови инвестиционни решения, като процент от общото тегло в портфейла (по желание).

Интензитет на емисиите на ПГ на бенчмарка.

Степен на експозиция на портфейла към секторите, изброени в раздели А—З и Л от приложение I към Регламент (ЕО) № 1893/2006, като процент от общото тегло в портфейла.

Социални фактори

Среднопретеглен социален рейтинг на бенчмарка (по желание).

Международни договори и конвенции, принципи на Организацията на обединените нации или, когато е приложимо, национално законодателство, използвани за определяне на понятието „противоречиви оръжия“.

Среднопретеглен процент на компонентите на бенчмарка в сектора за производство на противоречиви оръжия.

Среднопретеглен процент на компонентите на бенчмарка в тютюневия сектор.

Управленски фактори

Среднопретеглен управленски рейтинг на бенчмарка (по желание).

Процент на базовите фондове с действащи политики за добро корпоративно управление (stewardship policies), включително мерки за планиране и управление на ресурсите.


(1)  Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. за установяване на статистическа класификация на икономическите дейности NACE Rev. 2 и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета, както и на някои ЕО Регламенти относно специфичните статистически области (ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1).

(2)  Регламент (ЕС) № 691/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно европейските икономически сметки за околната среда (ОВ L 192, 22.7.2011 г., стр. 1).