28.12.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 437/188


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2020/2233 НА СЪВЕТА

от 23 декември 2020 година

относно заделянето на средствата, произтичащи от обратните потоци по Инвестиционния механизъм за АКТБ от операции по линия на 9-ия, 10-ия и 11-ия Европейски фонд за развитие

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Вътрешното споразумение между представителите на правителствата на държавите — членки на Европейския съюз, заседаващи в рамките на Съвета, относно финансирането на помощта от Европейския съюз съгласно многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. в съответствие със Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС и за разпределението на финансовата помощ за отвъдморските страни и територии, за които се прилага част четвърта от Договора за функционирането на Европейския съюз (1) („Вътрешното споразумение за 11-ия ЕФР“), и по-специално член 1, параграф 5 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

Средствата, произтичащи от обратните потоци по Инвестиционния механизъм за Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ) от операции по линия на 9-ия, 10-ия и 11-ия Европейски фонд за развитие (ЕФР) („средствата, произтичащи от обратните потоци“), не могат да бъдат заделени за ползване след 31 декември 2020 г., освен ако Съветът, като действа с единодушие по предложение на Комисията, не реши друго.

(2)

Налице са убедителни доказателства, че въпреки че Инвестиционният механизъм за АКТБ е допринесъл за постигането на целите за намаляване на бедността, интегриране в световната икономика и устойчиво развитие на държавите от АКТБ, посочени в Споразумението за партньорство между членовете на групата на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна (2) („Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС“), той не е увеличил в максимална степен приноса си в това отношение. По-нататъшното използване на обратните потоци по Инвестиционния механизъм за АКТБ при нова рамка и ново управление може да доведе до по-добри резултати в областта на развитието.

(3)

На 14 юни 2018 г. Комисията прие предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество („предложение за ИССРМС“), в който се предвижда да бъде създаден Европейският фонд за устойчиво развитие плюс („ЕФУР+“) и гаранция за външна дейност, в които държавите членки могат да правят вноски, които те могат да заделят за започването на действия в конкретни региони, държави, сектори или съществуващи инвестиционни компоненти.

(4)

На 4 декември 2020 г. Комитетът на посланиците АКТБ—ЕС прие Решение № 2/2020 (3) за изменение на Решение № 3/2019 (4) за приемане на преходни мерки съгласно член 95, параграф 4 от Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС, за да удължи допълнително срока на прилагане на разпоредбите на Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС до 30 ноември 2021 г. или до влизането в сила на новото АКТБ—ЕС споразумение („новото споразумение“), или до временното прилагане между Съюза и държавите от АКТБ на новото споразумение, в зависимост от това кое от тях настъпи по-рано. Срокът, определен в член 1, параграф 5 от Вътрешното споразумение за 11-ия ЕФР, по време на който могат да бъдат поети задължения за средствата, произтичащи от обратните потоци по Инвестиционния инструмент за АКТБ от операции по линия на 9-ия, 10-ия и 11-ия Европейски фонд за развитие, следва да бъде удължен до 30 юни 2021 г., за да се даде възможност за нови поети задължения за обратните потоци по Инвестиционния инструмент за АКТБ и за непрекъсната подкрепа за държавите от АКТБ, докато инструментът за финансиране за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество, който ще бъде приет въз основа на предложението за ИССРМС („инструмент за външно финансиране“), започне да функционира пълноценно.

(5)

Счита се, че Европейският фонд за устойчиво развитие създаден с Регламент (ЕС) 2017/1601 на Европейския парламент и на Съвета (5) („ЕФУР“), има голямо значение за нуждите от инвестиции на обхванатите региони (Африка на юг от Сахара и съседните на ЕС държави), както и за приоритетите и ангажиментите на Съюза.

(6)

В съвместното си съобщение от 9 март 2020 г., озаглавено „Към цялостна стратегия с Африка“ („съвместното съобщение“) Комисията и върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност („върховният представител“) призоваха Европейския съюз да подкрепи устойчивия растеж и работните места в целия африкански континент. Съюзът иска, inter alia, да си партнира с Африка в насърчаването на инвестициите чрез увеличаване на използването на иновативни механизми за финансиране.

(7)

В посоченото съвместно съобщение Комисията и върховният представител подчертаха, че финансовите инструменти трябва да насърчават инвестициите с голямо въздействие върху развитието, най-вече в подкрепа на частния сектор, в съответствие с критериите, определени в съобщението на Комисията от 13 май 2014 г., озаглавено „По-активно участие на частния сектор за постигането на приобщаващ и устойчив растеж в развиващите се държави“, а именно критериите за измеримо въздействие върху развитието, допълняемост, неутралност, споделен интерес и съфинансиране, демонстрационeн ефект и спазване на социалните, екологичните и фискалните стандарти.

(8)

Необходимо е да се даде възможност обратните потоци, посочени в настоящото решение, да представляват принос към инструмента за външно финансиране („заделени външни целеви приходи“, посочени в член 21, параграф 2, буква а), подточка ii) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета (6)) с цел финансиране на подкрепа за държавите от АКТБ съгласно подход, основан на единен пакет, и в съответствие с целите, принципите и управлението на инструмента за външно финансиране, чрез финансови инструменти, операции за смесено финансиране, бюджетни гаранции или всяка друга неподлежаща на връщане подкрепа в съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. Това ще даде възможност за преход без прекъсване от Инвестиционния механизъм за АКТБ и приемственост по отношение на набора от предлагани продукти.

(9)

Средствата, произтичащи от обратните потоци, не следва да бъдат получавани като външни целеви приходи чрез инструмента за външно финансиране след 31 декември 2027 г. Без да се засягат решенията, взети във връзка с последващите многогодишни финансови рамки, след тази дата средствата ще бъдат получавани от следващите механизми за финансиране, докато бъдат изчерпани.

(10)

Обратните потоци по Инвестиционния механизъм за АКТБ с оглед на изчислената обща сума, очаквана за периода 2021—2027 г., следва да се прехвърлят ежегодно като допълнителни средства към съответните бюджетни редове на инструмента за външно финансиране, в съответствие с документите за програмиране.

(11)

Комисията следва да предоставя средствата, произтичащи от обратните потоци, чрез Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), включително чрез ЕФУР+, с цел да бъдат увеличени в максимална степен въздействието им върху развитието и допълняемостта и също като взема под внимание въпросите, свързани с устойчивостта на обслужването на дълга. Всички операции следва да бъдат подчинени на управлението на ЕФУР+ и принципа „политиката на първо място“.

(12)

В съответствие с предложението за ИССРМС средствата, произтичащи от обратните потоци, следва да бъдат насочени предимно към инструменти за развитие с високи финансови рискове, по-специално финансиране за въздействие, капиталови фондове и дейности в най-слабо развитите държави. Операциите следва да имат за цел да увеличат в максимална степен въздействието върху развитието.

(13)

Съгласно член 152, параграф 4 от Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия (7) делът на Обединеното кралство от Инвестиционния механизъм за АКТБ от ЕФР, натрупан през последователните периоди на функциониране на ЕФР, трябва да бъде възстановен на Обединеното кралство с настъпването на падежа на инвестицията. Освен ако не е уговорено друго, не се поема задължение за капиталовото участие на Обединеното кралство след края на периода за поемане на задължения по 11-ия ЕФР и това капиталово участие не се пренася за следващи периоди,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

За операциите по Инвестиционния механизъм за АКТБ срокът, определен в член 1, параграф 5 от Вътрешното споразумение за 11-ия ЕФР, през който могат да бъдат поети задължения за средствата, произтичащи от обратните потоци по Инвестиционния механизъм за АКТБ от операции по 9-ия, 10-ия и 11-ия Европейски фонд за развитие, се удължава до 30 юни 2021 г. или до влизането в сила на Регламента за създаване на инструмента за външно финансиране, в зависимост от това кое от тях настъпи по-късно, и в никакъв случай по-късно от 30 ноември 2021 г., за да се даде възможност за поемане на нови задължения за обратните потоци по Инвестиционния механизъм за АКТБ.

Член 2

1.   Средствата, произтичащи от обратни потоци по Инвестиционния механизъм за АКТБ от операции по линия на 9-ия, 10-ия и 11-ия Европейски фонд за развитие след 30 юни 2021 г., представляват принос към инструмента за външно финансиране под формата на външни целеви приходи за целите на предоставянето на финансиране чрез ЕИБ посредством бюджетни гаранции и операции за смесено финансиране по линия на ЕФУР+, гаранция за външна дейност и финансови инструменти или всички други форми на неподлежаща на връщане подкрепа в съответствие с принципите, целите и управлението на ЕФУР+.

2.   Без да се засягат решенията, взети във връзка с последващите многогодишни финансови рамки, след 31 декември 2027 г. и до изчерпването на обратните потоци, средствата, произтичащи от обратните потоци, представляват принос към последващите инструменти на Съюза за външно финансиране, които заменят инструмента за външно финансиране.

3.   За целите на настоящото решение „обратни потоци“ означава всички приходи, включително дивиденти, прираст на капитала, гаранционни такси и лихви по заеми, върху суми по всяка сметка, открита с цел отчитане на паричните средства, държани за Инвестиционния механизъм за АКТБ. Това означава и възнаграждения от инвестиции в държавни ценни книжа, както и възстановени средства, включително върнат капитал, освободени гаранции и погасяване на главницата по заеми, произтичащи от операции по Инвестиционния механизъм за АКТБ. Средствата, произтичащи от отмяната на обратни потоци, също се считат за обратни потоци.

4.   Обратните потоци подлежат на приложимите правила и процедури на инструмента за външно финансиране.

Член 3

Вноските се заделят за държавите от АКТБ.

Член 4

Настоящото решение влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

То се прилага от 1 януари 2021 г., с изключение на член 2, който се прилага от 1 юли 2021 г., или от влизането в сила на регламент за създаване на инструмента за външно финансиране, в зависимост от това кое от тях настъпи по-късно.

Съставено в Брюксел на 23 декември 2020 година.

За Съвета

Председател

M. ROTH


(1)  ОВ L 210, 6.8.2013 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 317, 15.12.2000 г., стр. 3.

(3)  Решение № 2/2020 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС от 4 декември 2020 г. за изменение на решение № 3/2019 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС за приемане на преходни мерки в съответствие с член 95, параграф 4 от Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС (ОВ L 420, 14.12.2020 г., стр. 32).

(4)  Решение № 3/2019 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС от 17 декември 2019 г. за приемане на преходни мерки съгласно член 95, параграф 4 от Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС (ОВ L 1, 3.1.2020 г., стр. 3).

(5)  Регламент (ЕС) 2017/1601 на Европейския парламент и на Съвета от 26 септември 2017 г. за създаване на Европейски фонд за устойчиво развитие (ЕФУР), гаранция от ЕФУР и Гаранционен фонд на ЕФУР (ОВ L 249, 27.9.2017 г., стр. 1).

(6)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).

(7)  ОВ L 29, 31.1.2020 г., стр. 7.