21.5.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 133/1


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/807 НА КОМИСИЯТА

от 13 март 2019 година

за допълване на Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на определянето на суровините с висок риск от непреки промени в земеползването, за които се наблюдава значително разширяване на производствения район в терени с високи въглеродни запаси и за сертифициране на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса с нисък риск от непреки промени в земеползването

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници (1), и по-специално член 26, параграф 2, четвърта алинея от нея,

като има предвид, че:

(1)

С цел да се реши проблемът с непреките промени в земеползването („НПЗ“), в Директива (ЕС) 2018/2001 от Комисията се изисква да приеме делегиран акт, с който да се въведат разпоредби за установяване на критерии за определяне на суровините с висок риск от НПЗ, при които се наблюдава значително разширяване на производствения район в терени с високи въглеродни запаси, и за сертифициране на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса с нисък риск от НПЗ. Тези разпоредби следва да придружават доклада относно състоянието на разширяването на производството на съответните суровини по света („доклад относно разширяването на суровините“), представен на Европейския парламент и на Съвета на същата дата.

(2)

НПЗ може да възникне, когато терен, който преди е служил за производството на храни или фуражи, се преобразува за производство на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса. В този случай търсенето на храни и фуражи все така ще трябва да бъде задоволявано и това може да доведе до разширяване на обработваемите земи, така че да обхванат райони с високи въглеродни запаси като гори, влажни зони и торфища, което да доведе до допълнителни емисии на парникови газове.

(3)

Критериите за устойчивост и за намаление на емисиите на парникови газове, формулирани в Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (2) и в Директива (ЕС) 2018/2001, не отчитат емисиите вследствие на НПЗ.

(4)

Директива (ЕС) 2015/1513 на Европейския парламент и на Съвета (3) не само отчита наличието на емисии от НПЗ, но също така признава, че количеството на тези емисии, въпреки несигурността при изчисляването му, може да доведе до частично или пълно неутрализиране на намалението на емисиите на парникови газове за отделните биогорива, така както са определени в посочената директива, и за течните горива от биомаса. Поради това директивата въведе общо ограничение по отношение на количеството на такива горива, произведени от зърнени култури и други богати на скорбяла култури, захарни и маслодайни култури и от култури, отглеждани като основни главно за производство на енергия върху земеделска земя, които могат да се отчитат с оглед на целите, поставени в Директива 2009/28/ЕО. Това ограничение се състои в максимален принос в размер на 7 % на тези горива към крайното потребление на енергия в железопътния и автомобилния транспорт във всяка държава членка.

(5)

Директива (ЕС) 2018/2001 запазва ограничението по отношение на биогоривата и газообразните и твърдите горива от биомаса, произведени от хранителни и фуражни култури и използвани в транспорта, и го засилва чрез въвеждането на специфични национални ограничения за общото участие на тези горива в постигането на целта на Съюза за 2030 г. по отношение на енергията от възобновяеми източници. Тези ограничения се определят от националния дял на тези горива в крайното потребление на енергия в железопътния и автомобилния транспорт до 2020 г. във всяка държава членка, като е възможно те да бъдат увеличени с един процентен пункт, до не повече от 7 %.

(6)

Освен това Директива (ЕС) 2018/2001 призовава за конкретна пределна стойност по отношение на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса с висок риск от НПЗ, произведени от хранителни и фуражни култури, за които се наблюдава значително разширяване на производствения район на суровините в терени с високи въглеродни запаси, в равнището на потреблението на такива горива във всяка държава членка през 2019 г. Считано от 31 декември 2023 г., техният принос следва постепенно да бъде намален до 0 % най-късно до 2030 г.

(7)

Въпреки общопризнатото наличие на рискове, произтичащи от НПЗ във връзка с използването на хранителни и фуражни култури за производството на горива, научната литература показва, че нивото на емисиите вследствие на НПЗ зависи от различни фактори, включително от вида на суровините, използвани за производството на възобновяеми горива, равнището на допълнително търсене на суровини, предизвикано от използването на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса, и степента, до която терените с високи въглеродни запаси са защитени в целия свят.

(8)

Освен това научната литература показва, че въздействието на НПЗ върху потенциала на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса за постигане на целите за намаление на емисиите на парникови газове е особено изразено при маслодайните култури. Поради това е общоприето, че възобновяемите горива, произведени от такива суровини, водят до по-висок риск вследствие на НПЗ. Това е отразено в приложение VIII, част А от Директива 2009/28/ЕО и Директива (ЕС) 2018/2001. В доклада относно разширяването на производството на суровините, който отразява най-новите налични научни данни относно разширяването на производствените райони на хранителни и фуражни култури в терени с високи въглеродни запаси по света, се потвърждава, че тези култури са причина и за по-голямата част от наблюдаваното в световен мащаб разширяване на производствените райони на хранителни и фуражни култури в терени с високи въглеродни запаси.

(9)

В доклада относно разширяването на суровините също така се подчертава, че въздействието на разширяването на производствения район на маслодайни култури в терени с високи въглеродни запаси върху потенциала на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса за постигане на целите за намаление на емисиите на парникови газове зависи от няколко фактора. Сред тях абсолютната и относителната величина на разширяването върху нови терени, считано от определена референтна година спрямо общия производствен район на съответната култура, делът на това разширяване в терени с високи въглеродни запаси, както и видът на въглеродните запаси играят ключова роля при определянето на значимостта на подобно разширяване за целите на Директива (ЕС) 2018/2001. Ето защо тези фактори, както и специфичните коефициенти на производителност за всяка група култури, следва да бъдат взети предвид при посочването на критериите за определяне на биогоривата, течните горива от биомаса или газообразните и твърдите горива от биомаса с висок риск от НПЗ, произведени от хранителни и фуражни култури, при които се наблюдава значително разширяване на района на производство на суровини върху терени с високи въглеродни запаси.

(10)

Като се вземат предвид всички гореизложени съображения, включително всички съответни научни данни и изследвания, разликите между отделните видове суровини, глобалният характер на различните стокови пазари и начина им на функциониране, свързаният риск или нежеланите или контрапродуктивни ефекти на изкривяване или отклоняване, сравнително високото наличие на пълни данни и периодичният им и редовен преглед, както и съответните международни задължения на Европейския съюз, най-подходящата, обективна и справедлива методика на този етап на регулаторния процес се счита методиката, основана на цялостно глобално становище по отношение на всяка конкретна суровина, а не подход, който прави разлика между отделните държави. Това представлява най-добрият възможен регулаторен подход, който взема предвид конкуриращите се, но и взаимно допълващи се цели, преследвани с настоящия регламент. Подобен подход е съответно балансиран от възможността за сертифициране на нисък риск от НПЗ.

(11)

В съответствие с член 26, параграф 2 от Директива (ЕС) 2018/2001, от държавите членки се изисква да прилагат установените в настоящия регламент критерии за определяне на суровините с висок риск от непреки промени в земеползването, за които се наблюдава значително разширяване на производствения район в терени с високи въглеродни запаси. Те следва да правят това въз основа на информацията, включена в приложение, което ще се преразгледа в съответствие с настоящия регламент. Комисията следва да извършва редовен преглед на доклада относно разширяването на суровините, за да се вземат предвид променящите се обстоятелства и най-новите налични научни данни. Приложението следва да бъде изменяно по целесъобразност.

(12)

При определени обстоятелства свързаните с НПЗ въздействия на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса, които като цяло се считат за биогорива с висок риск от НПЗ, могат да бъдат избегнати и отглеждането на съответната суровина може дори да се окаже полезно за съответните производствени райони. В такива случаи е необходимо да се определят критерии, които да позволят установяването и сертифицирането на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса като горива с нисък риск от НПЗ. Биогоривата, течните горива от биомаса или газообразните и твърдите горива от биомаса, които са сертифицирани като горива с нисък риск от НПЗ, следва да бъдат освободени от пределната стойност и постепенното намаляване за биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса с висок риск от НПЗ, произведени от хранителни и фуражни култури, при условие че удовлетворяват съответните критерии за устойчивост и за намаление на емисиите на парникови газове, формулирани в член 29 от Директива (ЕС) 2018/2001.

(13)

Биогоривата, течните горива от биомаса или газообразните и твърдите горива от биомаса следва да се считат за биогорива с нисък риск от НПЗ само ако суровината, използвана за производството им, се отглежда в резултат на прилагането на мерки за повишаване на производителността над увеличенията, които биха били постигнати в рамките на обичайната практика, които могат да бъдат надлежно проверени. Освен това тези мерки следва да гарантират устойчивост на суровините с оглед на всички изисквания, определени с Директива 2009/28/ЕО или Директива (ЕС) 2018/2001 във връзка с целите за енергията възобновяеми източници.

(14)

Като допълнителна гаранция на положителното въздействие на сертифицирането за нисък риск от НПЗ, допълнителните суровини, които се използват за горива с нисък риск от НПЗ, следва да бъдат отчитани само ако произтичат от ограничена категория от мерки. По-специално, следва да се разглеждат само мерки, които са финансово привлекателни, защото позволяват да се получат финансови поощрения, произтичащи от такова сертифициране, по аналогия с критериите за финансова допълняемост, прилагани в рамките на Механизма за чисто развитие на Протокола от Киото.

(15)

Освен това е целесъобразно критерият за финансова допълняемост да не се прилага към допълнителните суровини, произведени върху изоставени земи или земи със силно влошено качество, нито към независими малки земеделски стопани. На практика това ще представлява неприемлива административна тежест предвид значителния потенциал за повишаване на производителността и пречките пред финансирането на необходимите инвестиции. Следователно мерките върху изоставени земи или земи със силно влошено качество, или мерките, предприети от независими малки земеделски стопани следва да бъдат освободени от задължението за доказване на съответствие с критериите за финансова допълняемост, без да се засяга изискването за произвеждане на допълнителни суровини и за спазване на критериите за устойчивост. Предвид статистическата работа, извършена в няколко анализа, включително профила от данни на малките земеделски стопани, изготвен от ФАО, стопанствата под 2 хектара следва да бъдат считани за малки в този контекст.

(16)

Следва да се вземат предвид само действителните увеличения на производителността в съществуващи или нови проекти, произтичащи от мерки, които имат за цел постигането на допълнителни добиви. Поради това периодът за сертифициране следва да бъде разумно ограничен, така че да позволява пълната амортизация на съответните инвестиции и наличието на надеждни процедури за наблюдение на ефективността на сертифицирането.

(17)

За да се гарантира безпрепятствен процес на сертифициране на биогоривата, течните горива от биомаса или газообразните и твърдите горива от биомаса с нисък риск от НПЗ, икономическите оператори следва да могат да разчитат на солидни и надеждни правила за сертифициране. Тези правила следва да вземат под внимание ролята на доброволните национални или международни схеми в съответствие с преработения текст на член 30 от Директива (ЕС) 2018/2001, които подсилват надеждността на проверката, която са натоварени да извършат, в сравнение със съответните разпоредби на Директива 2009/28/ЕО. В допълнение към националните схеми, признати от Комисията съгласно член 30, параграф 6 от Директива (ЕС) 2018/2001, доброволните схеми могат да сертифицират биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса с нисък риск от НПЗ по начина, по който удостоверяват съответствието с критериите за устойчивост, посочени в член 29 от Директива (ЕС) 2018/2001.

(18)

С цел да се гарантира, че предоставената от икономическите оператори информация е прозрачна, точна, надеждна и защитена от измами, следва да бъдат въведени всеобхватни правила за сертифициране на биогорива, течни горива от биомаса или газообразни и твърди горива от биомаса с нисък риск от непреки промени в земеползването, които да осигуряват подходящ стандарт за независимо одитиране на исканията, подадени от икономическите оператори, Такива правила, включително тези за групово сертифициране, може допълнително да се уточнят и хармонизират чрез приемането на актове за изпълнение в съответствие с член 30, параграф 8 от Директива (ЕС) 2018/2001,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

С настоящия регламент се установяват критериите за определяне на суровините с висок риск от НПЗ, при които се наблюдава значително разширяване на производствения район в терени с високи въглеродни запаси, както и за сертифициране на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса с нисък риск от НПЗ.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1)

„маслодайни култури“ означава хранителни и фуражни култури като рапица, палмово масло, соя и слънчоглед, които не са богати на скорбяла култури, нито захарни култури, които обикновено се използват като суровини за производството на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса;

2)

„неизползвана земя“ означава земя, която за период от най-малко 5 последователни години преди началото на отглеждането на суровините, използвани за производството на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса, не е била използвана за отглеждане на хранителни и фуражни култури, други енергийни култури, нито на значително количество фураж за тревопасни животни;

3)

„изоставена земя“ означава неизползвана земя, която е била използвана в миналото за отглеждане на хранителни и фуражни култури, но в която отглеждането на хранителни и фуражни култури е било спряно поради биофизични или социално-икономически ограничения;

4)

„земя със силно влошено качество“ означава земя, както е определено в точка 9 от приложение V, част В от Директива (ЕС) 2018/2001;

5)

„мярка за допълняемост“ означава всяко подобрение на селскостопанските практики, водещо по устойчив начин до увеличаване на добивите на хранителни и фуражни култури върху земя, която вече се използва за отглеждане на хранителни и фуражни култури, както и всяко действие, което дава възможност за отглеждане на хранителни и фуражни култури върху неизползвана земя, включително върху изоставена земя, за производството на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса;

6)

„допълнителна суровина“ означава допълнително количество хранителна или фуражна култура, произведено в ясно определен район, сравнено с динамичната базова линия на добива, което е пряк резултат от прилагането на мярка за допълняемост;

7)

„динамична базова линия на добива“ означава средния добив от определения район, където се прилага мярка за допълняемост, изчислен за 3-годишния период, непосредствено предшестващ годината на прилагане на такава мярка, като се вземе предвид средното увеличение на добива, наблюдавано при тази суровина през предходното десетилетие и кривите на добива в целия жизнен цикъл при трайните насаждения, и като се изключат колебанията в добивите;

8)

„терен с високи въглеродни запаси“ означава влажни зони, включително торфища, и трайно залесени райони по смисъла на член 29, параграф 4, букви а), б) и в) от Директива (ЕС) 2018/2001;

9)

„малки земеделски стопани“ означава земеделски стопани, които осъществяват независима селскостопанска дейност в дадено стопанство със земеделска площ под 2 хектара, за която имат права на собственост, владение или други равностойни права, които им предоставят контрол върху земята, и които не са наети на работа от дружество, с изключение на кооперации, в които членуват заедно с други малки стопани, ако тези кооперации не се контролират от трета страна;

10)

„трайни насаждения“ означава култури, за които не се прилага сеитбооборот, различни от постоянно затревени площи и постоянни пасища, които заемат земята в продължение на пет или повече години и дават реколта многократно.

Член 3

Критерии за определяне на суровините с висок риск от непреки промени в земеползването, за които се наблюдава значително разширяване на производствения район в терени с високи въглеродни запаси

За целите на определянето на суровините с висок риск от непреки промени в земеползването, при които се наблюдава значително разширяване на производствения район в терени с високи въглеродни запаси, се прилагат следните кумулативни критерии:

а)

средното годишно разширяване на общия производствен район на суровината от 2008 г. насам е по-голямо от 1 % и засяга повече от 100 000 хектара;

б)

делът на това разширяване в терени с високи въглеродни запаси е по-висок от 10 %, в съответствие със следната формула:

Formula

където

xhcs = дял на разширяването в терени с високи въглеродни запаси;

xf = дял на разширяването в терените, посочени в член 29, параграф 4, букви б) и в) от Директива (ЕС) 2018/2001;

xp = дял на разширяването в терените, посочени в член 29, параграф 4, буква а) от Директива (ЕС) 2018/2001, включително торфища;

PF = коефициент на производителност.

PF е равен на 1,7 за царевица, 2,5 за палмово масло, 3,2 за захарно цвекло, 2,2 за захарна тръстика и 1 за всички останали култури.

Прилагането на критериите по букви а) и б) по-горе се основава на информацията, включена в приложението, преразгледана в съответствие с член 7.

Член 4

Общи критерии за сертифициране на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса с нисък риск от непреки промени в земеползването

1.   Биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса могат да бъдат сертифицирани като горива с нисък риск от непреки промени в земеползването само ако са изпълнени следните критерии:

а)

биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса съответстват на критериите за устойчивост и за намаление на емисиите на парникови газове, формулирани в член 29 от Директива (ЕС) 2018/2001;

б)

биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса са произведени от допълнителна суровина, получена чрез мерки за допълняемост, които отговарят на специфичните критерии, определени в член 5;

в)

доказателствата, необходими за установяване на допълнителните суровини и обосноваване на твърденията относно производството на допълнителни суровини, са надлежно събрани и подробно документирани от съответните икономически оператори.

2.   Данните по параграф 1, буква в) включват най-малко информация относно мерките за допълняемост, предприети за производството на допълнителна суровина, определените райони, в които тези мерки са приложени, и средния добив, получен от земята, където тези мерки са били приложени, през 3-годишния период, непосредствено предхождащ годината, през която е приложена мярката за допълняемост.

Член 5

Мерки за допълняемост

1.   Биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса могат да бъдат сертифицирани като горива с нисък риск от непреки промени в земеползването, ако:

а)

мерките за допълняемост, необходими за производството на допълнителна суровина, отговарят на най-малко едно от следните условия:

i)

стават привлекателни от финансова гледна точка или прилагането им няма да бъде възпрепятствано единствено поради факта, че биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса, произведени от допълнителната суровина, могат да се отчитат за постигането на целите за енергията от възобновяеми източници, поставени в Директива 2009/28/ЕО или Директива (ЕС) 2018/2001;

ii)

дават възможност за отглеждане на хранителни и фуражни култури върху изоставена земя или върху земя със силно влошено качество;

iii)

прилагат се от малки земеделски стопани;

б)

мерките за допълняемост се предприемат не по-дълго от 10 години преди сертифицирането на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса като горива с нисък риск от непреки промени в земеползването.

Член 6

Изисквания за одит и проверка за сертифициране на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса като горива с нисък риск от непреки промени в земеползването

1.   За целите на сертифицирането на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса като горива с нисък риск от непреки промени в земеползването, икономическите оператори:

а)

представят надеждна информация в подкрепа на исканията си, като гарантират, че са надлежно изпълнени всички изисквания, посочени в членове 4 и 5;

б)

гарантират подходящ стандарт за независим одит на предоставената информация и достатъчно ниво на прозрачност, което отразява необходимостта от обществен контрол на одиторския подход; както и

в)

предоставят доказателства за извършване на одити.

2.   При одитирането следва да се проверява дали подадената от икономическите оператори информация е точна, надеждна и защитена срещу измами.

3.   С цел да докажат, че дадена партида следва да се разглежда като биогориво, течно гориво от биомаса или газообразно и твърдо гориво от биомаса с нисък риск от непреки промени в земеползването, икономическите оператори използват системата за масов баланс, посочена в член 30, параграф 1 от Директива (ЕС) 2018/2001. Доброволните схеми могат да бъдат използвани за доказване на съответствие с критериите, определени в членове 4—6, в съответствие с член 30 от Директива (ЕС) 2018/2001.

Член 7

Наблюдение и преразглеждане

До 30 юни 2021 г. Комисията прави преглед на всички съответни аспекти на доклада относно разширяването на производството на суровини, по-специално на данните за разширяването на това производство, както и данните за факторите, обосноваващи разпоредбата за малките земеделски стопани в член 5, параграф 1, и ако е целесъобразно, изменя настоящия регламент. Този преработен доклад се представя на Европейския парламент и на Съвета и служи като основа за прилагането на критериите, посочени в член 3.

След това Комисията извършва преглед на данните, включени в доклада, с оглед на променящите се обстоятелства и най-новите налични научни данни.

Член 8

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 13 март 2019 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 328, 21.12.2018 г., стр. 82.

(2)  Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и за изменение и впоследствие за отмяна на директиви 2001/77/ЕО и 2003/30/ЕО (ОВ L 140, 5.6.2009 г., стр. 16).

(3)  Директива (ЕС) 2015/1513 на Европейския парламент и на Съвета от 9 септември 2015 г. за изменение на Директива 98/70/ЕО относно качеството на бензиновите и дизеловите горива и за изменение на Директива 2009/28/ЕО за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници (ОВ L 239, 15.9.2015 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

 

Средно годишно разширяване на производствените райони от 2008 г. насам (хил. ha)

Средно годишно разширяване на производствените райони от 2008 г. насам (%)

Дял на разширяването в терените, посочени в член 29, параграф 4, букви б) и в) от Директива (ЕС) 2018/2001

Дял на разширяването в терените, посочени в член 29, параграф 4, буква а) от Директива (ЕС) 2018/2001

Зърнени култури

 

 

 

 

Пшеница

– 263,4

– 0,1 %

1 %

Царевица

4 027,5

2,3 %

4 %

Захарни култури

 

 

 

 

Захарна тръстика

299,8

1,2 %

5 %

Захарно цвекло

39,1

0,9 %

0,1 %

Маслодайни култури

 

 

 

 

Рапица

301,9

1,0 %

1 %

Палмово масло

702,5

4,0 %

45 %

23 %

Соя

3 183,5

3,0 %

8 %

Слънчоглед

127,3

0,5 %

1 %