8.5.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 120/20


ДЕЛЕГИРАНО РЕШЕНИЕ (ЕС) 2019/708 НА КОМИСИЯТА

от 15 февруари 2019 година

за допълнение на Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на определянето на отраслите и подотраслите, за които се счита, че са изложени на риск от изместване на въглеродни емисии, за периода 2021—2030 година

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 г. за установяване на система за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Съюза и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (1), и по-специално член 10б, параграф 5 от нея,

като има предвид, че:

(1)

В Директива 2003/87/ЕО се постановява, че провеждането на търг е основният принцип при разпределянето на квоти за емисии на парникови газове в обхвата на системата за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Съюза(СТЕ на ЕС).

(2)

Европейският съвет от октомври 2014 г. прецени, че безплатното разпределение не следва да бъде преустановено и че съществуващите мерки следва да продължат и след 2020 г., за да се предотврати рискът от изместване на въглеродни емисии вследствие на политиката в областта на климата, докато в други големи икономики не бъдат положени сравними усилия. За да се запазят екологичните ползи от намаляването на емисиите в Съюза, докато мерките на трети държави не осигурят на сектора сравними стимули за намаляване на емисиите, безплатното разпределяне на квоти в преходния период следва да продължи да се прилага за инсталации в отрасли и подотрасли, които са изложени на риск от изместване на въглеродни емисии.

(3)

Натрупаният опит от действието на СТЕ на ЕС потвърждава, че някои отрасли и подотрасли са изложени в различна степен на риск от изместване на въглеродни емисии, както и че безплатното разпределяне на квоти предотвратява такова изместване. Докато за някои отрасли и подотрасли може да се счита, че са изложени на по-висок риск от изместване на въглеродни емисии, други имат възможност да прехвърлят значителна част от разходите за квотите по покриване на своите емисии в цените на продукцията, без при това да губят пазарен дял, и по този начин понасят само останалата част от разходите за квоти, така че при тях рискът от изместване на въглеродни емисии е малък. С цел смекчаване на риска от изместване на въглеродни емисии в член 10б, параграф 5 от Директива 2003/87/ЕО се предвижда Комисията да определи списък на отраслите и подотраслите, за които се смята, че са изложени на риск от изместване на въглеродни емисии (наричан по-нататък „списъкът във връзка с изместването на въглеродни емисии“). Тези отрасли и подотрасли следва да получават безплатни квоти в размер на 100 % от количеството, определено в съответствие с член 10а от Директива 2003/87/ЕО.

(4)

Със своето Решение 2014/746/ЕС (2) Комисията определи списък във връзка с изместването на въглеродни емисии за периода 2015—2019 г. С Директива (ЕС) 2018/410 на Европейския парламент и на Съвета (3) валидността на списъка във връзка с изместването на въглеродни емисии бе продължена до 31 декември 2020 г.

(5)

В член 10б от Директива 2003/87/ЕО се съдържат критериите за оценките въз основа на наличните данни за последните три календарни години. В това отношение Комисията използва данни от 2013, 2014 и 2015 г., тъй като по време на оценката данни от 2016 г. бяха налични само за някои от параметрите.

(6)

С цел да състави списъка във връзка с изместването на въглеродни емисии за периода 2021—2030 г. Комисията направи оценка на риска от изместване на въглеродни емисии в отрасли и подотрасли за ниво NACE-4 на статистическата класификация на икономическите дейности в рамките на Съюза в съответствие с Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета (4). Ниво NACE-4 е нивото с оптимална наличност на данни, на което отраслите се определят прецизно. Отраслите се обозначават с 4-цифрен код от класификацията NACE, а подотраслите се обозначават с код на ниво Продком (6 или 8 цифри), т.е. в класификацията на стоките, използвана за статистически данни за промишленото производство в Съюза, която следва пряко от класификацията NACE.

(7)

Оценката на изместването на въглеродни емисии бе извършена на две стъпки: За количествената оценка на първо ниво по NACE-4 даден отрасъл се счита за изложен на опасност от изместване на въглеродни емисии, ако „показателят за изместване на въглеродни емисии“ превишава прага от 0,2, определен в член 10б, параграф 1 от Директива 2003/87/ЕО. За ограничен брой случаи, които покриват ясно установени критерии за допустимост, посочени в член 10б, параграфи 2 и 3 от Директива 2003/87/ЕО, беше извършена „оценка на второ ниво“ — или като качествена оценка по конкретни критерии, или като количествена оценка на дезагрегирано ниво.

(8)

В съответствие с член 10б от Директива 2003/87/ЕО показателят за изместване на въглеродни емисии беше изчислен чрез умножаване на интензивността на търговията на отрасъла с трети държави с неговата емисионна интензивност.

(9)

В съответствие с член 10б от Директива 2003/87/ЕО интензивността на търговията с трети държави беше изчислена като отношение между общата стойност на износа в трети държави плюс стойността на вноса от трети държави и общия пазарен обем в Европейското икономическо пространство (годишния оборот плюс общия внос от трети държави). Комисията оцени интензивността на търговията за всеки отрасъл и подотрасъл въз основа на данни, докладвани от Евростат в базата данни Comext. Комисията счита, че това са най-пълните и най-надеждни данни за общите стойности на износа в трети държави и вноса от трети държави, както и за общия годишен оборот на Съюза.

(10)

Интензитетът на емисиите беше изчислен като сумата от преките и непреките емисии за съответния отрасъл, разделена на брутната добавена стойност, и се измерва в kg CO2, разделени на евро. Комисията счита, че Дневникът на Европейския съюз за трансакциите е най-точният и прозрачен източник на данни за емисии на CO2 на ниво инсталации, поради което данните му са използвани за изчисляване на преките емисии за отраслите. Инсталациите са причислени към отраслите на ниво NACE-4 въз основа на информацията за инсталациите, предоставена от държавите членки в националните мерки за изпълнение съгласно член 11 от Директива 2003/87/ЕО и Решение 2011/278/ЕС на Комисията (5). Що се отнася до прогнозирането на брутната добавена стойност на отраслово равнище, са използвани данни от структурната стопанска статистика на Евростат, тъй като се смята, че тя е най-точният източник.

(11)

За определяне на непреките емисии данните за консумацията на електрическа енергия, събрани директно от държавите членки, се считат за най-надежден източник поради липсата на данни на равнище ЕС-28. За преобразуване на консумацията на електрическа енергия в непреки емисии се използва емисионният фактор за електроенергията. Като референтна стойност Комисията използва средния микс на произвежданата електроенергия. Той се основава на общото в Съюза годишно количество на емисиите от отрасъла на електроенергията, представляващо всички източници за производство на електроенергия в Европа, разделено на съответстващото количество произведена електроенергия. Емисионният фактор за електроенергията бе актуализиран, за да се вземат предвид декарбонизацията на електроенергийната система и увеличаващият се дял на възобновяемите енергийни източници. Като референтна за новата стойност следва да се използва стойността за 2015 г., която е в съответствие с данните за трите последни налични календарни години (2013—2015 г.). Актуализираната стойност е 376 грама въглероден диоксид за kWh.

(12)

В член 10б, параграфи 2 и 3 от Директива 2003/87/ЕО се предвиждат подробни разпоредби за допустимост на определени отрасли и подотрасли за втора оценка, в случай че не отговарят на основния свързан с изместването на въглеродни емисии критерий за включване в списъка във връзка с изместването на въглеродни емисии. В случаите, когато показателят за изместване на въглеродни емисии беше между 0,15 и 0,2, от отрасъла можеше да бъде поискано извършването на качествена оценка в съответствие с критериите, посочени в член 10б, параграф 2 от споменатата директива. В съответствие с член 10б, параграф 3 отраслите и подотраслите с емисионна интензивност над 1,5 имаха право да подават заявление или за качествена оценка, или за количествена оценка на дезагрегирано ниво (ниво Продком — 6 или 8 цифри). Отраслите и подотраслите, за които безплатното разпределение на квоти се изчислява въз основа на показателите за рафинерии, също имаха право да подават заявление и за двата вида оценки. Онези отрасли и подотрасли, които са изброени в точка 1.2 от приложението към Решение 2014/746/ЕС, отговаряха на условията за подаване на заявления за количествена оценка на дезагрегирано ниво.

(13)

От ноември 2017 г. до февруари 2018 г. бе проведена онлайн консултация, за която заинтересованите страни бяха приканени да представят своите становища относно избора на методика за определяне на списъка във връзка с изместването на въглеродни емисии. Респондентите като цяло подкрепиха оценки на второ ниво, които биха били толкова устойчиви, безпристрастни и прозрачни както и количествените оценки на първо ниво, и изразиха подкрепа за единна рамка за оценка с участие на заинтересованите страни. Между февруари и май 2018 г. се проведоха четири заседания с държавите членки и заинтересованите страни, за да се подготвят списъкът във връзка с изместването на въглеродни емисии и по-нататъшната работа по отношение на необходимите оценки.

(14)

Беше извършена оценка на въздействието (6), за да се гарантира, че оценките на първо ниво и тези на второ ниво за списъка във връзка с изместването на въглеродни емисии за периода 2021—2030 г. се провеждат по съпоставим начин, т.е., че двете оценки гарантират, че се включват само отраслите, изложени на риск от изместване на въглеродни емисии. Оценката на въздействието беше съсредоточена върху оперативните варианти, свързани с рамката за оценки на второ ниво.

(15)

На 8 май 2018 г. беше публикуван предварителен списък във връзка с изместването на въглеродни емисии за периода 2021—2030 г. (7), заедно с рамкови ръководства на Комисията за качествени оценки и количествени оценки на дезагрегирано ниво (8).

(16)

Оценки въз основа на критериите, заложени в член 10б, параграфи 2 и 3 от Директива 2003/87/ЕО, са проведени в редица отрасли, за които не се смята, че са изложени на риск от изместване на въглеродни емисии въз основа на количествените критерии, заложени в член 10б, параграф 1.

(17)

Комисията оцени общо 245 промишлени отрасъла, класифицирани в разделите „Добивна промишленост“ и „Преработваща промишленост“ на класификацията NACE. Отраслите и подотраслите, изброени в точка 1 от приложението към настоящото решение, отговарят на критериите, изложени в член 10б, параграф 1 от Директива 2003/87/ЕО, и следва да се считат за изложени на риск от изместване на въглеродни емисии.

(18)

За редица отрасли бяха проведени качествени оценки въз основа на критериите, посочени в член 10б, параграфи 2 и 3 от Директива 2003/87/ЕО. В случая на отраслите „Добив на сол“ (код по NACE 0893), „Облагородяване на прежди, платове и облекло“ (код по NACE 1330), „Производство на лекарствени вещества“ (код по NACE 2110), „Производство на домакински порцелан, декоративни изделия от порцелан и други керамични материали“ (код по NACE 2341), „Производство на санитарна керамика“ (код по NACE 2342) и „Производство на тухли, керемиди и други изделия от печена глина, за строителството“ (код по NACE 2332) се стигна до заключението, че добавянето на тези отрасли към списъка във връзка с изместването на въглеродни емисии е оправдано. Следователно посочените отрасли следва да се считат за изложени на риск от изместване на въглеродни емисии през периода 2021—2030 г.

(19)

В случая на отрасъла „Добив на кафяви и лигнитни въглища“ (код по NACE 0520) при извършената качествена оценка бяха установени редица недостатъци, например фактът, че отрасълът не може да се счита за повлиян от преки разходи във връзка с емисиите, и съмненията дали има връзка между конкуренцията в рамките на Съюза от други източници на горива и изместването на въглеродни емисии. Беше показано, че има известна регионална конкуренция от електроцентрали на лигнитни въглища в държави извън Съюза, оценката за целия ЕС обаче потвърждава, че отрасълът е изложен на външната конкуренция само в изключително ограничена степен. Това доведе до заключението, че добавянето на този отрасъл към списъка на отраслите и подотраслите, за които се смята, че са изложени на съществен риск от изместване на въглеродни емисии, не е оправдано.

(20)

Три заявления бяха получени от отрасли, които не са включени в предварителния списък във връзка с изместването на въглеродни емисии: „Добив на природен газ“ (код по NACE 0620), „Производство на изделия от гипс за строителството“ (код по NACE 2362) и „Леене на леки метали“ (код по NACE 2453). Оценката на тези заявления беше съсредоточена върху допустимостта им да бъдат включени в списъка във връзка с изместването на въглеродни емисии въз основа на количествена оценка на първо ниво — ниво NACE-4. Официалните данни, използвани за извършване на оценките на първо ниво, бяха съобщени на заинтересованите страни и счетени за достатъчно устойчиви за публикуването на предварителния списък във връзка с изместването на въглеродни емисии. Комисията разгледа допълнителната информация, предоставена в заявленията от трите отрасъла, и счита, че тя не оправдава промяна на нейната първоначална позиция. Продължава да се смята, че тези отрасли не са изложени на риск от изместване на въглеродни емисии, тъй като съответните показатели на изместване на въглеродни емисии не превишават прага от 0,2, определен в член 10б, параграф 1 от Директива 2003/87/ЕО. Освен това тези отрасли все още не отговарят на критериите за допустимост по отношение на допълнителни оценки съгласно член 10б, параграфи 2 и 3 от Директива 2003/87/ЕО.

(21)

За редица подотрасли бяха проведени количествени оценки на дезагрегирано ниво въз основа на критериите, посочени в член 10б, параграфи 1 и 3 от Директива 2003/87/ЕО. По отношение на подотраслите „Каолин и други каолинови глини“ (код по Продком 08.12.21), „Картофи, приготвени или консервирани по начин, различен от този с оцет или оцетна киселина (включително картофи, термично обработени или частично термично обработени в мазнина и след това замразени), замразени“ (код по Продком 10.31.11.30), „Брашно, грис, прах, люспи, гранули и агломерати под формата на гранули, от сушени картофи“ (код по Продком 10.31.13.00), „Доматено пюре и каша, концентрирани“ (код по Продком 10.39.17.25), „Обезмаслено мляко на прах“ (код по Продком 10.51.21), „Пълномаслено мляко на прах“ (код по Продком 10.51.22), „Казеини“ (код по Продком 10.51.53), „Лактоза и сироп от лактоза“ (код по Продком 10.51.54), „Суроватка и видоизменена суроватка на прах, гранули или други твърди форми, дори концентрирана или с прибавка на подсладители“ (код по Продком 10.51.55.30), „Хлебни маи“ (код по Продком 10.89.13.34), „Остъкляващи емайли и гланцове, ангоби и подобни препарати за керамичната, емайловата или стъкларската промишленост“ (код по Продком 20.30.21.50), „Течни лустра и подобни препарати; фрити и други стъкла под формата на прах, гранули, пластинки или люспи“ (код по Продком 20.30.21.70) и „Открито щамповани железни части за трансмисионни валове, гърбични валове, колянови валове и колена“ (код по Продком 25.50.11.34) се стигна до заключението, че добавянето на тези подотрасли към списъка във връзка с изместването на въглеродни емисии е обосновано. Следователно посочените подотрасли следва да се считат за изложени на риск от изместване на въглеродни емисии през периода 2021—2030 г.

(22)

При извършените количествени оценки на дезагрегирано ниво за подотраслите „Какаова маса, дори обезмаслена“ (код по Продком 10.82.11), „Масло, мазнина и течно масло, от какао“ (код по Продком 10.82.12) и „Какао на прах без прибавка на захар или други подсладители“ (код по Продком 10.82.13) бяха установени редица отклонения от хармонизираната методика, което води до риска от значително завишаване на показателя за изместване на въглеродни емисии. Поради това се стигна до заключението, че добавянето на тези подотрасли към списъка във връзка с изместването на въглеродни емисии не е оправдано.

(23)

Тъй като се предвижда списъкът във връзка с изместването на въглеродни емисии да е валиден за периода 2021—2030 г., настоящото решение следва да се прилага от 1 януари 2021 г. година,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

За отраслите и подотраслите, изброени в приложението, се смята, че са изложени на риск от изместване на въглеродни емисии през периода 2021—2030 г.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

То се прилага от 1 януари 2021 г.

Съставено в Брюксел на 15 февруари 2019 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32.

(2)  Решение 2014/746/ЕС на Комисията от 27 октомври 2014 г. за определяне, съгласно Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, на списък с отрасли и подотрасли, за които се смята, че са изложени на съществен риск от изместване на въглеродни емисии, за периода 2015—2019 година (ОВ L 308, 29.10.2014 г., стр. 114)

(3)  Директива (ЕС) 2018/410 на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2018 г. за изменение на Директива 2003/87/ЕО с цел засилване на разходоефективните намаления на емисии и на нисковъглеродните инвестиции, и на Решение (ЕС) 2015/1814, ОВ L 76, 19.3.2018 г., стр. 3.

(4)  Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. за установяване на статистическа класификация на икономическите дейности NACE Rev. 2 и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета, както и на някои ЕО регламенти относно специфичните статистически области(ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1).

(5)  Решение 2011/278/ЕС на Комисията от 27 април 2011 г. за определяне на валидни за целия Европейски съюз преходни правила за хармонизираното безплатно разпределяне на квоти за емисии съгласно член 10а от Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 130, 17.5.2011 г., стр. 1).

(6)  Работен документ на службите на Комисията SWD(2019) 22.

(7)  Известие на Комисията – Предварителен списък във връзка с изместването на въглеродни емисии, 2021—2030 г. (ОВ C 162, 8.5.2018 г., стр. 1).

(8)  https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/ets/allowances/leakage/docs/framework_for_qualitative_assessments.pdf https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/ets/allowances/leakage/docs/framework_for_disaggregated_assessments.pdf


ПРИЛОЖЕНИЕ

Отрасли и подотрасли, за които съгласно член 10б от Директива 2003/87/ЕО се счита, че са изложени на риск от изместване на въглеродни емисии

1.   Въз основа на критериите, заложени в член 10б, параграф 1 от Директива 2003/87/ЕО

Код по NACE

Описание

0510

Добив на антрацитни и черни въглища

0610

Добив на нефт

0710

Добив на железни руди

0729

Добив на руди на цветни метали

0891

Добив на минерални суровини за химическото производство и на естествени торове

0899

Добив на други неметални материали и суровини, некласифицирани другаде

1041

Производство на растителни и животински масла и мазнини, без маргарин

1062

Производство на нишесте и нишестени продукти

1081

Производство на захар

1106

Производство на малц

1310

Подготовка и предене на текстилни влакна

1395

Производство на нетъкани текстилни изделия, без облекло

1411

Производство на облекло от обработени меки кожи

1621

Производство на фурнир и дървесни плочи

1711

Производство на влакнести полуфабрикати

1712

Производство на хартия и картон

1910

Производство на кокс и продукти на коксуването

1920

Производство на рафинирани нефтопродукти и брикети от въглища и торф

2011

Производство на промишлени газове

2012

Производство на багрила и пигменти

2013

Производство на други основни неорганични химични вещества

2014

Производство на други основни органични химични вещества

2015

Производство на азотни съединения и торове

2016

Производство на полимери в първични форми

2017

Производство на синтетичен каучук в първични форми

2060

Производство на изкуствени и синтетични влакна

2311

Производство на необработено плоско стъкло

2313

Производство на опаковки и домакинско стъкло

2314

Производство на стъклени влакна

2319

Производство и обработване на други изделия от стъкло, вкл. за техническа употреба

2320

Производство на огнеупорни изделия

2331

Производство на керамични плочки

2351

Производство на цимент

2352

Производство на вар и гипс

2399

Производство на изделия от други неметални минерали, некласифицирани другаде

2410

Производство на чугун, стомана и феросплави

2420

Производство на тръби, кухи профили и фитинги за тях, от стомана

2431

Студено изтегляне на пръти

2442

Производство на алуминий

2443

Производство на олово, цинк, калай

2444

Производство на мед

2445

Производство на други цветни метали

2446

Преработка на ядрено гориво

2451

Леене на чугун

2.   Въз основа на критериите, заложени в член 10б, параграф 2 от Директива 2003/87/ЕО

Код по NACE

Описание

0893

Добив на сол

1330

Облагородяване на прежди, платове и облекло

2110

Производство на лекарствени вещества

2341

Производство на домакински порцелан, декоративни изделия от порцелан и други керамични материали

2342

Производство на санитарна керамика

3.   Въз основа на критериите, заложени в член 10б, параграф 3, първа алинея от Директива 2003/87/ЕО

Код по NACE

Описание

2332

Производство на тухли, керемиди и други изделия от печена глина, за строителството

4.   Въз основа на критериите, заложени в член 10б, параграф 3, пета алинея от Директива 2003/87/ЕО

Код по Продком

Описание

081221

Каолин и други каолинови глини

10311130

Картофи, приготвени или консервирани по начин, различен от този с оцет или оцетна киселина (включително картофи, термично обработени или частично термично обработени в мазнина и след това замразени), замразени

10311300

Брашно, грис, прах, люспи, гранули и агломерати под формата на гранули, от сушени картофи

10391725

Доматено пюре и каша, концентрирани

105121

Обезмаслено мляко на прах

105122

Пълномаслено мляко на прах

105153

Казеини

105154

Лактоза и сироп от лактоза

10515530

Суроватка и видоизменена суроватка на прах, гранули или други твърди форми, дори концентрирана или с прибавка на подсладители

10891334

Хлебни маи

20302150

Остъкляващи емайли и гланцове, ангоби и подобни препарати за керамичната, емайловата или стъкларската промишленост

20302170

Течни лустра и подобни препарати, фрити и други стъкла под формата на прах, гранули, пластинки или люспи

25501134

Открито щамповани железни части за трансмисионни валове, гърбични валове, колянови валове и колена и др.