17.10.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 260/22


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2018/1553 НА КОМИСИЯТА

от 15 октомври 2018 година

относно условията за признаване на електронни фитосанитарни сертификати, издадени от националните организации за растителна защита в трети държави

(нотифицирано под номер С(2018) 5370)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2000/29/ЕО на Съвета от 8 май 2000 г. относно защитните мерки срещу въвеждането в Общността на вредители по растенията или растителните продукти и срещу тяхното разпространение в Общността (1), и по-специално член 13, параграф 1 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Директива 2000/29/ЕО растенията, растителните продукти и другите предмети, изброени в част Б от приложение V към нея, които идват от трета държава и се въвеждат на митническата територия на Съюза, трябва да се придружават от съответния оригинал на изисквания официален фитосанитарен сертификат от момента на въвеждането им в Съюза. Образецът на изисквания фитосанитарен сертификат е поместен в приложението към Международната конвенция по растителна защита.

(2)

В Директива 2000/29/ЕО се предвижда, че електронни фитосанитарни сертификати може да се признават, ако са изпълнени специфичните условия, определени от Комисията.

(3)

Системата TRACES, въведена с Решение 2004/292/ЕО на Комисията (2) в съответствие с Директива 90/425/ЕИО на Съвета (3), е онлайн инструментът на Комисията, който служи за сертифициране на санитарните и фитосанитарните изисквания във връзка с вътресъюзната търговия с животни, сперма, ембриони, храни, фуражи и растения и вноса в Съюза на животни, сперма, ембриони, храни, фуражи и растения. Тя дава възможност целият процес по сертифициране да се извършва по електронен път и улеснява обмена на информация между съответните търговски партньори и контролните органи.

(4)

В системата TRACES може да се качват копия на фитосанитарни сертификати на хартиен носител, издадени от националните организации за растителна защита в трети държави. Националните системи за сертифициране на държавите членки може да предлагат сходни функционални възможности.

(5)

Центърът на ООН за улесняване на търговията и електронния бизнес (UN/CEFACT) разработи технически стандарти за опростяване на трансакционните процеси, чрез което да се допринася за нарастването на световната търговия. Тези стандарти се отнасят за внедряването на електронни търговски инструменти и описват форматите на данни, които формати следва да се използват при обмен на информация. Общоприетият стандартен формат за съобщения за организиране и описване на данни в документи като фитосанитарните сертификати е eXtensible Markup Language (XML).

(6)

Поради това спазването на стандартите на UN/CEFACT и използването на формат XML следва да са предпоставка за признаването на електронни фитосанитарни сертификати в Съюза.

(7)

С Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета (4) се определят правилата за удостоверителните услуги и се установява правна рамка за електронните подписи, електронните печати, електронните времеви печати, електронните документи, услугите за електронна препоръчана поща и услугите по удостоверяване на автентичността на уебсайтове, които са необходими, за да може средствата за електронна идентификация да разполагат с определена степен на надеждност.

(8)

В Регламент (ЕС) № 910/2014 се установяват необходимите изисквания за сигурност, които трябва да се изпълнят чрез различни технологии. В него се определят по-специално изискванията за квалифицирани доставчици на удостоверителни услуги, които предоставят квалифицирани електронни подписи и печати, и за неквалифицирани доставчици на удостоверителни услуги, които предоставят усъвършенствани електронни подписи и печати. И двата вида доставчици са в състояние да идентифицират недвусмислено титуляря на подписа или създателя на печата.

(9)

За да се поддържа адекватно равнище на сигурност на средствата за електронна идентификация и на електронните сертификати, да се цифровизира процесът на сертифициране в съответствие със съобщението на Комисията от 6 май 2015 г.„Стратегия за цифров единен пазар за Европа“ (5) и да се хармонизират стандартите в отделните държави членки, е целесъобразно условията за признаване на електронни фитосанитарни сертификати да отговарят на стандартите, определени в Регламент (ЕС) № 910/2014, и по-специално на стандартите за квалифицирани електронни подписи, печати и времеви печати и за усъвършенствани електронни подписи и печати.

(10)

За да се даде възможност за постепенното изпълнение на настоящото решение обаче и за да се избегнат смущения в търговията, е целесъобразно за ограничен период от време да се признават електронните фитосанитарни сертификати, които отговарят на определените в Регламент (ЕС) № 910/2014 критерии за електронни подписи и печати.

(11)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Предмет

С настоящото решение се определят условията за признаване на електронни фитосанитарни сертификати, издадени от националните организации за растителна защита в трети държави.

Член 2

Условия за признаване на електронни фитосанитарни сертификати, издадени от националните организации за растителна защита в трети държави

1.   Фитосанитарен сертификат, който съдържа информацията, включена в образеца на фитосанитарен сертификат, който е поместен в приложението към Международната конвенция по растителна защита, се признава за електронен фитосанитарен сертификат, при условие че са изпълнени всички долуизброени изисквания:

а)

той е издаден от националната организация за растителна защита в трета държава в една от следните системи:

i)

в системата TRACES;

ii)

в националната система за сертифициране на държава членка;

iii)

чрез електронната система за сертифициране на трета държава, която система е в състояние да обменя данни със системата TRACES или с националната система за сертифициране на държава членка;

б)

той се основава на стандарта на UN/CEFACT и използва формат XML;

в)

той е подписан от оправомощен служител с усъвършенстван или с квалифициран електронен подпис по смисъла на определенията в член 3, точки 11 и 12 от Регламент (ЕС) № 910/2014;

г)

той носи усъвършенстван или квалифициран електронен печат по смисъла на определенията в член 3, точки 26 и 27 от Регламент (ЕС) № 910/2014, на издаващата национална организация за растителна защита или усъвършенстван или квалифициран електронен подпис на законния представител на издаващата национална организация за растителна защита;

д)

той използва квалифициран електронен времеви печат по смисъла на определението в член 3, точка 34 от Регламент (ЕС) № 910/2014.

2.   Ако електронният фитосанитарен сертификат е издаден в съответствие с параграф 1, буква а), подточка iii), държавите членки и Комисията проектират своята получаваща система така, че обменът на данни да се потвърждава чрез усъвършенстван или квалифициран електронен печат на издаващата национална организация за растителна защита или чрез усъвършенстван или квалифициран електронен подпис на законния представител на издаващата национална организация за растителна защита. В такъв случай условието, посочено в параграф 1, буква в), не се прилага.

3.   Чрез дерогация от изискванията, посочени в параграф 1, букви в) и г), и за срок от 12 месеца, приключващ на 15 октомври 2019 г., фитосанитарен сертификат се признава за електронен фитосанитарен сертификат, ако е подписан от оправомощен служител посредством електронен подпис по смисъла на определението в член 3, точка 10 от Регламент (ЕС) № 910/2014 и ако носи електронния печат на издаващата национална организация за растителна защита по смисъла на определението в член 3, точка 25 от Регламент (ЕС) № 910/2014 или електронния подпис на законния представител на издаващата национална организация за растителна защита.

Член 3

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 15 октомври 2018 година.

За Комисията

Vytenis ANDRIUKAITIS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 169, 10.7.2000 г., стр. 1.

(2)  Решение 2004/292/ЕО на Комисията от 30 март 2004 г. относно въвеждането на системата TRACES и за изменение на Решение 92/486/ЕИО (ОВ L 94, 31.3.2004 г., стр. 63).

(3)  Директива 90/425/ЕИО на Съвета от 26 юни 1990 г. относно ветеринарните и зоотехническите проверки, приложими при търговията в Общността с определени видове живи животни и продукти с оглед завършване изграждането на вътрешния пазар (ОВ L 224, 18.8.1990 г., стр. 29).

(4)  Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).

(5)  COM(2015) 192 final.