18.7.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 251/9


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 17 юли 2018 година

за създаване на експертна група на Комисията „Ръководна група по въпросите на промоцията на здравето, профилактиката на болестите и контрола на незаразните заболявания“ и за отмяна на решението за създаване на експертна група на Комисията, занимаваща се с редките заболявания, и на решението за създаване на експертна група на Комисията за борба с раковите заболявания

(текст от значение за ЕИП)

(2018/C 251/07)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 168, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз държавите членки, във връзка с Комисията, са задължени да координират помежду си своите политики и програми в областите, посочени в параграф 1 от посочения член. Комисията може в тясна връзка с държавите членки да предприема всякаква полезна инициатива за развитието на тази координация, по-конкретно инициативи за установяване на насоки и показатели, организиране на обмен на най-добри практики и подготовка на елементите, необходими за периодично наблюдение и оценка.

(2)

На 7 декември 2010 г. Съветът прие заключения относно „Новаторски подходи към хроничните заболявания в системите на общественото здраве и здравеопазването“ (1), в които приканва държавите членки да набелязват и обменят добри практики във връзка с хроничните заболявания.

(3)

На 4 април 2014 г. Комисията прие „Съобщение относно ефективни, достъпни и устойчиви системи на здравеопазване“ (2), съгласно което инициативите, чрез които Съюзът може да подкрепи създателите на политиките в държавите членки, ще се съсредоточат върху методите и инструментите, които дават възможност на държавите членки да постигнат по-голяма ефективност, достъпност и устойчивост на своите здравни системи.

(4)

На 22 ноември 2016 г. Комисията прие Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно „Следващи стъпки към устойчиво европейско бъдеще; Европейски действия за устойчивост“ (3). В него се посочва, че Съюзът е твърдо решен да има водеща роля в прилагането на Програмата за устойчиво развитие до 2030 г. и изпълнението на целите за устойчиво развитие, приети в рамките на ООН. По-специално, като допринася за изпълнението на цел за устойчиво развитие № 3 „Осигуряване на здравословен начин на живот и насърчаване на благоденствието за всички хора от всички възрастови групи“, Съюзът допълва действията на държавите членки чрез законодателни и други инициативи в областта на общественото здраве, здравните системи и здравните проблеми, свързани с околната среда. Комисията ще подпомогне държавите членки за постигане на подцелите съгласно тази цел, по-специално за намаляване на смъртността вследствие на хронични заболявания.

(5)

В Регламент (ЕС) № 282/2014 на Европейския парламент и на Съвета (4), с който се създава Трета програма за действие на Съюза в областта на здравето (2014—2020 г.), се предвижда, че един от тематичните приоритети на програмата е промоция на здравето, профилактика на болестите и създаване на среда, благоприятстваща здравословен начин на живот. Действията по тази приоритетна линия включват подкрепа за сътрудничеството и работата в мрежа в Съюза във връзка с профилактиката и подобряването на борбата с хроничните заболявания, включително с рака, свързаните с възрастта заболявания и невродегенеративните заболявания, чрез споделяне на знания и добри практики и разработване на съвместни дейности за профилактика, ранна диагностика и полагане на грижи при незаразните болести.

(6)

Предвид посочените поети ангажименти и задължения в областта на общественото здраве е необходимо да се създаде експертна група по въпросите на промоцията на здравето, профилактиката на болестите и контрола на незаразните заболявания и да се определят нейните задачи и структура.

(7)

В Решение C(2016) 3301 на Комисията (5) са установени преразгледани правила за всички експертни групи на Комисията. Целта на тези нови правила е да се внесат повече яснота и прозрачност по отношение на състава на експертните групи. Ето защо задачите и структурата на експертната група по въпросите на промоцията на здравето, профилактиката на болестите и контрола на незаразните заболявания следва да се определят в съответствие с посоченото решение.

(8)

Експертната група следва да предоставя консултации и експертен опит на Комисията при разработването и изпълнението на дейностите на Съюза в областта на промоцията на здравето, профилактиката на болестите и контрола на незаразните заболявания и да насърчава обмена на информация за съответните опит, политики и практики между държавите членки и различните участници.

(9)

Експертната група следва да предоставя консултации на Комисията при подбора на добри и най-добри практики и да подпомага техния трансфер и разпространение в държавите членки с помощта на здравната програма на ЕС или други финансови инструменти на Съюза.

(10)

Експертната група следва да помогне на държавите членки да постигнат цел за устойчиво развитие № 3, и по-специално да намалят преждевременната смъртност при незаразни заболявания.

(11)

Експертната група следва да предоставя консултации на Комисията при координирането на дейности, допринасящи за намаляването на преждевременната смъртност поради незаразни заболявания.

(12)

Експертната група следва да предоставя консултации на Комисията за по-добро използване на резултатите от научни изследвания в областта на промоцията на здравето, профилактиката на болестите и контрола на незаразните заболявания.

(13)

Експертната група следва да координира своите дейности с експертната група по здравна информация (EGHI), която предоставя консултации на Комисията относно необходимостта от здравна информация, техническите решения и приоритетите за основаното на факти формулиране на здравната политика. По-конкретно, експертната група следва да използва знанията на EGHI при оценката на процеса и на резултатите от трансфера и прилагането на най-добри практики.

(14)

С цел да се осигури ефективен трансфер и прилагане на най-добри практики и интервенции на политиката между държавите, експертната група следва да бъде съставена от компетентни органи на държавите членки.

(15)

Следва да се предвидят правила за оповестяване на информация от страна на членовете на експертната група.

(16)

Експертната група следва да обработва личните данни в съответствие с Регламент (ЕО) № 45/2001 на Европейския парламент и на Съвета (6).

(17)

Тъй като експертната група на Комисията „Ръководна група по въпросите на промоцията на здравето, профилактиката на болестите и контрола на незаразните заболявания“ ще се занимава с въпроси, които понастоящем попадат в мандата на експертната група, занимаваща се с редките заболявания, създадена с Решение на Комисията от 30 юли 2013 г. за създаване на експертна група на Комисията, занимаваща се с редките заболявания, и за отмяна на Решение 2009/872/ЕО („решение за създаване на експертна група на Комисията, занимаваща се с редките заболявания“) (7), и на експертна група за борба с раковите заболявания, създадена с Решение на Комисията от 3 юни 2014 г. за създаване на експертна група на Комисията за борба с раковите заболявания и за отмяна на Решение 96/469/ЕО („решение за създаване на експертна група на Комисията за борба с раковите заболявания“) (8), посочените решения следва да бъдат отменени.

(18)

Целесъобразно е да се определи срок за прилагането на настоящото решение. Комисията ще прецени своевременно необходимостта от евентуално удължаване на посочения срок,

РЕШИ:

Член 1

Предмет

Създава се експертната група „Ръководна група въпросите на промоцията на здравето, профилактиката на болестите и контрола на незаразните заболявания“ („групата“).

Член 2

Задачи

Групата има следните задачи:

а)

да оказва съдействие и да предоставя консултации на Комисията при предприемане на инициативи за насърчаване на координацията между държавите членки с цел преодоляване на предизвикателствата, свързани с незаразните болести в Съюза;

б)

да предоставя консултации на Комисията при подбора на добри и най-добри практики и да подпомага техния трансфер и последващо прилагане в сферата на промоцията на здравето, профилактиката на болестите и контрола на незаразните заболявания с помощта на здравната програма на ЕС или на други финансови инструменти на Съюза;

в)

да подпомага Комисията при наблюдението на напредъка към постигането на цел за устойчиво развитие № 3 от Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие — „Осигуряване на здравословен начин на живот и насърчаване на благоденствието за всички хора от всички възрастови групи“, и по-специално намаляването на преждевременната смъртност поради незаразни заболявания;

г)

да предоставя консултации на Комисията при координирането на дейности, допринасящи за намаляването на преждевременната смъртност поради незаразни заболявания.

д)

да предоставя консултации на Комисията за по-добро използване на резултатите от научни изследвания в областта на промоцията на здравето, профилактиката на болестите и контрола на незаразните заболявания;

е)

да изготвя оценки на резултатите от трансфера и прилагането на най-добри практики в сътрудничество с експертната група по здравна информация, която ще предоставя консултации относно съответните здравни данни в областта на промоцията на здравето, профилактиката на болестите и контрола на незаразните заболявания.

Член 3

Консултации

Комисията може да се консултира с групата по всеки от въпросите, посочени в член 2.

Член 4

Членство

1.   Групата включва по един член от държава членка. Държавата членка уведомява Комисията за органа, който е определила за член на експертната група.

2.   Всички членове номинират свой постоянен представител и по един заместник, като и двамата са длъжностни лица или служители в публичната администрация. Членовете предоставят тази информация на Комисията и са длъжни да гарантират, че техните представители предоставят експертен опит на високо равнище.

3.   Членовете могат да назначават и специални представители в зависимост от дневния ред на заседанието на групата.

Член 5

Председател

Групата се председателства от представител на генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Комисията.

Член 6

Начин на работа

1.   Групата действа по искане на генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ или на други служби на Комисията със съгласието на генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“, като спазва хоризонталните правила.

2.   Заседанията на групата обикновено се провеждат в сградите на Комисията.

3.   Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ осигурява услугите на секретариат. Длъжностни лица на Комисията от други служби, които проявяват интерес към работата на групата, могат да участват в нейните заседания и в заседанията на нейните подгрупи.

4.   Със съгласието на генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ групата може да реши с обикновено мнозинство на своите членове обсъжданията ѝ да бъдат открити.

5.   Протоколът от обсъжданията по всяка точка от дневния ред и по изразените от групата становища трябва да е съдържателен и пълен. Той се изготвя от секретариата под отговорността на председателя.

6.   Групата приема своите становища, препоръки или доклади с консенсус. При гласуване резултатът от него се решава с обикновено мнозинство на членовете. Членовете, които са гласували против, имат право към становищата, препоръките или докладите да бъде приложен документ, в който са обобщени мотивите за позицията им.

Член 7

Подгрупи

1.   Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Комисията може да създава подгрупи за проучване по конкретни въпроси въз основа на задание, определено от Комисията. Подгрупите извършват дейността си при спазване на хоризонталните правила и докладват за работата си на групата. Те се разпускат веднага след изпълнението на възложения им мандат.

2.   Членовете могат да номинират за свои представители в подгрупите длъжностни лица или служители в публичната администрация, които не са техни постоянни представители в експертната група.

Член 8

Поканени експерти

Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ може да покани експерти с тесни експертни познания по въпрос от дневния ред, които да участват ad hoc в работата на групата или подгрупите.

Член 9

Наблюдатели

1.   Представителите на държавите от ЕАСТ, които са страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да участват в заседанията на експертната група като наблюдатели.

2.   Председателят може да предостави статут на наблюдатели на държави кандидатки и на други трети държави, когато участието на такива държави в работата на експертната група е в интерес на Съюза, и по-специално когато основанието за това е международно споразумение, административна мярка или акт от законодателството на Съюза. Публичните субекти, определени за наблюдатели, номинират свои представители.

3.   Председателят може да разреши на наблюдателите и техните представители да участват в обсъжданията на групата и да предоставят експертен опит. Те обаче нямат право на глас и не участват във формулирането на препоръки или съвети на групата.

Член 10

Процедурен правилник

По предложение на генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ и с нейно съгласие, както и в съответствие с хоризонталните правила, групата приема с обикновено мнозинство на своите членове свой процедурен правилник въз основа на стандартния процедурен правилник за експертните групи.

Член 11

Професионална тайна и работа с класифицирана информация

Членовете на групата и подгрупите, както и поканените експерти са обвързани със задължението за опазване на професионална тайна, което по силата на Договорите и правилата за тяхното прилагане важи за всички членове на институциите и техните служители, а така също и с правилата на Комисията относно сигурността по отношение на защитата на класифицираната информация на Съюза, предвидени в решения (ЕС, Евратом) 2015/443 (9) и (ЕС, Евратом) 2015/444 (10) на Комисията. Ако те не спазват тези задължения, Комисията може да предприеме всички подходящи мерки.

Член 12

Прозрачност

1.   Групата и нейните подгрупи се регистрират в Регистъра на експертните групи.

2.   Що се отнася до състава на групата (експертната група и нейните подгрупи), в Регистъра на експертните групи се публикуват следните данни:

а)

наименованията на органите на държавите членки;

б)

наименованията на публичните субекти, действащи като наблюдатели.

3.   Предоставя достъп до всички съответни документи, включително дневния ред, протоколите и представените от участниците материали, чрез публикуването им в Регистъра на експертните групи или чрез връзка от Регистъра към специален уебсайт, на който може да се намери информацията. Достъпът до тези специални уебсайтове не се обвързва с изискване за регистриране на потребителите или с каквото и да е друго ограничение. По-специално дневният ред и други свързани с работата документи се публикуват своевременно преди заседанието, а протоколите се публикуват своевременно след заседанието. Изключения при публикуването се предвиждат само когато се смята, че оповестяването на даден документ би засегнало защитата на обществен или частен интерес съгласно член 4 от Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета (11).

Член 13

Разходи във връзка със заседанията

1.   Участниците в дейностите на групата и на подгрупите не получават възнаграждение за извършваните от тях услуги.

2.   Пътните и дневните разходи на участниците в дейностите на групата и подгрупите се възстановяват от Комисията. Възстановяването се извършва в съответствие с действащите в Комисията разпоредби и в рамките на наличните бюджетни кредити, отпуснати на службите на Комисията по време на годишната процедура за разпределение на ресурсите.

Член 14

Отмяна

Решението за създаване на експертна група на Комисията, занимаваща се с редките заболявания, и решението за създаване на експертна група на Комисията за борба с раковите заболявания се отменят.

Член 15

Прилагане

Настоящото решение се прилага до 31 декември 2023 г.

Съставено в Брюксел на 17 юли 2018 година.

За Комисията

Vytenis ANDRIUKAITIS

Член на Комисията


(1)  ОВ C 74, 8.3.2011 г., стр. 4.

(2)  COM(2014) 215 final, 4.4.2014 г.

(3)  COM(2016) 739 final, 22.11.2016 г.

(4)  Регламент (ЕС) № 282/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. за създаване на Трета програма за действие на Съюза в областта на здравето (2014—2020 г.) и за отмяна на Решение № 1350/2007/ЕО (ОВ L 86, 21.3.2014 г., стр. 1).

(5)  Решение на Комисията C(2016) 3301 final от 30 май 2016 г. за установяване на хоризонтални правила относно създаването и функционирането на експертни групи на Комисията.

(6)  Регламент (ЕО) № 45/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2000 г. относно защитата на лицата по отношение на обработката на лични данни от институции и органи на Общността и за свободното движение на такива данни (ОВ L 8, 12.1.2001 г., стр. 1).

(7)  Решение на Комисията от 30 юли 2013 г. за създаване на експертна група на Комисията, занимаваща се с редките заболявания, и за отмяна на Решение 2009/872/ЕО (ОВ C 219, 31.7.2013 г., стр. 4).

(8)  Решение на Комисията от 3 юни 2014 г. а за създаване на експертна група на Комисията за борба с раковите заболявания и за отмяна на Решение 96/469/ЕО (ОВ C 167, 4.6.2014 г., стр. 4).

(9)  Решение (ЕС, Евратом) 2015/443 на Комисията от 13 март 2015 година относно сигурността в Комисията (ОВ L 72, 17.3.2015 г., стр. 41).

(10)  Решение (ЕС, Евратом) 2015/444 на Комисията от 13 март 2015 г. относно правилата за сигурност за защита на класифицираната информация на ЕС (ОВ L 72, 17.3.2015 г., стр. 53).

(11)  Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43).