7.10.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 259/21


ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2017/1803 НА КОМИСИЯТА

от 3 октомври 2017 година

относно увеличаването на законните пътища за лицата, нуждаещи се от международна закрила

(нотифицирано под номер С(2017) 6504)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 от него,

като има предвид, че:

(1)

Презаселването е важен инструмент, с който се предлага закрила на принудително разселените лица и ясно се демонстрира глобална солидарност с трети държави, за да им се помогне да се справят с голям брой лица, бягащи от война или преследване. Като заменя опасните и незаконни миграционни потоци към Съюза с безопасни и законни пътища, презаселването помага за спасяването на човешки живот, способства за намаляване на незаконната миграция и за управление на миграционния натиск и противодейства на посланието на мрежите за контрабанда на мигранти. Ето защо презаселването е също така важен елемент от цялостната политика на ЕС в областта на убежището и миграцията.

(2)

През септември 2015 г. в резултат на кризата в Средиземноморието институциите на Съюза веднага отчетоха извънредната ситуация, породена от изключително големите миграционни потоци в региона, и призоваха за приемането на краткосрочни и дългосрочни мерки — от предприемането на действия за справяне с миграционните потоци извън ЕС до осигуряването на ефективен контрол на външните ни граници и укрепването на политиката на връщане на ЕС, като в същото време се реформира общата европейска система за убежище (ОЕСУ) и се предоставят по-големи възможности за безопасно и законно влизане в ЕС.

(3)

Като част от незабавните мерки и с цел да се предприемат всеобхватни действия за справяне с миграционната криза и да се демонстрира солидарност с третите държави, които понасят основната тежест на световната бежанска криза, на 8 юни 2015 г. Комисията препоръча схема за целия ЕС за презаселването в рамките на две години на 20 000 лица, нуждаещи се от международна закрила (1). На 20 юли 2015 г. държавите членки, заедно с асоциираните държави по Регламента „Дъблин“, се споразумяха да презаселят 22 504 лица, нуждаещи се от международна закрила, от Близкия изток, Африканския рог и Северна Африка (2).

(4)

С цел да се противодейства на мрежите за контрабанда на мигранти и да се предложи на мигрантите алтернатива, за да не излагат на опасност живота си, на 18 март 2016 г. ЕС и Турция взеха решение за спиране на неконтролирания приток на мигранти, водещ до хуманитарна криза, и постигнаха съгласие по редица действия, включително презаселването в държавите членки на сирийци, които се нуждаят от международна закрила.

(5)

След Изявлението на ЕС и Турция Съветът измени Решение (ЕС) 2015/1601 на Съвета (3), за да се позволи на държавите членки да изпълнят своите задължения за преместване по отношение на 54 000 кандидати посредством презаселване, хуманитарен прием или други форми на законен прием на сирийци, нуждаещи се от международна закрила, от Турция съгласно техните национални и многостранни схеми.

(6)

В Декларацията от Ню Йорк за бежанците и мигрантите от 19 септември 2016 г., приета от всички 193 държави — членки на ООН, беше отправен призив за по-справедливо поделяне на тежестта и отговорността за приемането и подпомагането на бежанците по света. Държавите — членки на ООН, изразиха намерението си да увеличат броя и обхвата на законните пътища за приемане или презаселване на бежанците в трети държави (4).

(7)

До 20 септември 2017 г. над 23 000 души са били презаселени по схемата, одобрена на 20 юли 2015 г., и по линия на Изявлението на ЕС и Турция. Държавите членки също така са презаселили още лица, нуждаещи се от международна закрила, посредством собствените си национални схеми.

(8)

Само през 2016 г. държавите членки са презаселили 14 205 бежанци, което представлява значително увеличение спрямо 8 155-те лица, презаселени през 2015 г., 6 550 през 2014 г. и между 4 000 и 5 000 годишно в периода 2010—2013 г. Това увеличение показва добавената стойност и потенциала на сътрудничеството и координацията на равнище ЕС в областта на презаселването. То показва също така значението на подходящото финансиране за презаселването от бюджета на ЕС, от който бяха отпуснати 293,3 милиона евро за периода 2014—2017 г.

(9)

Държавите членки, които все още не са изпълнили своите поети ангажименти в рамките на сега действащите схеми, следва незабавно да го направят. Всички ангажименти, останали неизпълнени след изтичането на срока на действие на двете схеми, следва да бъдат прехвърлени към следващото поемане на ангажименти за презаселване и да бъдат в допълнение към новите ангажименти, които държавите членки ще поемат.

(10)

ЕС трябва да премине от ad hoc схеми за презаселване и за хуманитарен прием към стабилна рамка за презаселване в ЕС. Ето защо в рамките на цялостната реформа на системата за убежище на ЕС Комисията представи предложение за рамка на Съюза за презаселване (5), с която да се осигурят безопасни и законни начини за получаване на международна закрила от нуждаещите се. Бързото приемане на предложението е от голямо значение за установяването на по-ефикасна, справедлива и устойчива европейска политика в областта на убежището и миграцията.

(11)

С цел да се продължи презаселването до въвеждането на рамка на Съюза за презаселване, на състоялия се на 4 юли 2017 г. 8-и форум по въпросите на презаселването и преместването Комисията прикани държавите членки да представят амбициозни ангажименти за презаселване въз основа на договорените приоритети за този период и съобразно с прогнозите за глобалните нужди за 2018 г., очертани от Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН).

(12)

Целта на настоящата препоръка е да се гарантира, че усилията за презаселване ще могат да продължат в периода между края на настоящите схеми на ЕС за презаселване и привеждането в действие на рамката на Съюза за презаселване, както и да се предприемат последващи действия относно стартиралия на 4 юли 2017 г. период за поемане на ангажименти с оглед на новите допълнителни нужди, очертани в прогнозите за глобалните нужди от презаселване за 2018 г. на ВКБООН.

(13)

С препоръката се цели да се подпомогнат продължаващите усилия на държавите членки за осигуряване на законни и безопасни канали за достъп за хората, които се нуждаят от международна закрила, и за тяхното подобряване. Чрез действията на държавите членки съгласно настоящата препоръка ще се прояви солидарност с третите държави, в които се намират голям брой разселени лица, нуждаещи се от международна закрила, и ще се допринесе за международните инициативи за презаселване, както и за по-доброто цялостно управление на миграционната обстановка. Следователно целите на настоящата препоръка са в съответствие с предложението за рамка на Съюза за презаселване.

(14)

Изборът на приоритетни региони се основава на необходимостта от по-нататъшно прилагане на изявлението на ЕС и Турция от 18 март 2016 г., в това число чрез бъдещата доброволна схема за хуманитарно приемане (ДСХП), от продължаване на презаселването от Йордан и Ливан, както и от предприемане на последващи действия във връзка с презаселването от ключови африкански държави, разположени по или водещи до централносредиземноморския миграционен маршрут, включително Либия, Нигер, Чад, Египет, Етиопия и Судан, обявено в Плана за действие относно мерки в подкрепа на Италия, за намаляване на натиска по маршрута през Централното Средиземноморие и за по-голяма солидарност (6).

(15)

Към 20 септември в рамките на започналата на 4 юли 2017 г. кампания за поемане на ангажименти държавите членки поеха ангажименти за около 14 000 места. Необходима е по-голяма ангажираност от страна на всички държави членки, за да се допринесе за общите усилия за спасяване на човешки живот и осигуряване на надеждни алтернативи на незаконните движения.

(16)

В световен мащаб трябва да бъдат презаселени 1,2 милиона лица и ВКБООН многократно е призовавал всички страни постепенно да увеличат размера на своите програми за презаселване в съответствие с намеренията, изразени в Декларацията от Ню Йорк за бежанците. В този контекст и въз основа на напредъка, постигнат от 2015 г. насам, Съюзът следва да предложи най-малко 50 000 места за презаселване за приемането до 31 октомври 2019 г. на лица, нуждаещи се от международна закрила, от трети държави.

(17)

За да се подпомогнат държавите членки в изпълнението на тази цел, от бюджета на Съюза следва да бъдат предоставени 500 милиона евро. При спазване на условията на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ) държавите членки могат да получат еднократна сума от 10 000 EUR за всяко презаселено лице от приоритетните региони.

(18)

ВКБООН планира временен механизъм за спешно евакуиране на най-уязвимите групи мигранти от Либия. Заедно с други глобални участници, ЕС следва да допринесе за този механизъм, за да може той да има реално въздействие за осигуряването на достъп до възможности за презаселване на най-уязвимите лица, нуждаещи се от международна закрила, които в момента се намират в Либия. Незаконната миграция ще спре само ако има реална алтернатива на опасните пътувания. Ето защо, когато обмислят ангажиментите си за презаселване, държавите членки следва да вземат предвид и да подкрепят и тази инициатива на ВКБООН.

(19)

В съвместно изявление от 28 август 2017 г. относно посрещането на предизвикателствата, свързани с миграцията и убежището, представителите на Франция, Германия, Италия и Испания и върховният представител/заместник-председател на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, заедно с представителите на Нигер и Чад, както и председателят на Президентския съвет на Либия отчетоха необходимостта успоредно с намаляването на генерираната от контрабандистите миграция да се организира презаселването на лицата, нуждаещи се от международна закрила, които са особено уязвими.

(20)

С предоставянето на поне 50 000 места за презаселване, които следва да бъдат осигурени от Съюза за приоритетните региони, ще се допринесе към глобалните инициативи за солидарност, имащи за цел да се увеличат законните пътища за миграция, в това число отправения наскоро от ВКБООН глобален призив за осигуряване на 40 000 места за презаселване от държавите по маршрута през Централното Средиземноморие през 2018 г.

(21)

За да се осигури наблюдение на изпълнението, държавите членки следва да докладват ежемесечно на Комисията за лицата, презаселени на тяхна територия в съответствие с поетите ангажименти, като посочват страната, от която е презаселено лицето.

(22)

Комисията следва да извърши преглед на напредъка по изпълнението на настоящата препоръка до 31 октомври 2018 г. Въз основа на този преглед и при отчитане на цялостната миграционна обстановка в ЕС и в световен план, държавите членки могат да бъдат приканени допълнително да преразгледат своите ангажименти.

(23)

Адресати на настоящата препоръка следва да са държавите членки. Асоциираните държави се приканват да допринесат за общите европейски усилия за презаселване,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

УВЕЛИЧАВАНЕ НА АНГАЖИМЕНТИТЕ ЗА ПРЕЗАСЕЛВАНЕ

1)

Въз основа на опита, постигнат при изпълнението на настоящите схеми на ЕС за презаселване, и с цел да се осъществи преходът между тези схеми и рамката на Съюза за презаселване, държавите членки следва да предложат най-малко 50 000 места за презаселване за приемането до 31 октомври 2019 г. на лица, нуждаещи се от международна закрила, от трети държави.

2)

Държавите членки, които все още не са представили своите ангажименти в рамките на кампанията за поемане на ангажименти за презаселване, стартирана от Комисията на 4 юли 2017 г., следва да направят това най-късно до 31 октомври 2017 г., а тези, които вече са го направили, следва да обмислят възможността за увеличаване на ангажиментите си с оглед на постигането на целта.

3)

Държавите членки следва да съсредоточат своите ангажименти върху следното:

а)

да се осигури продължаване на презаселването от Турция на сирийски граждани, граждани на трети държави и лица без гражданство, разселени поради конфликта в Сирия, с цел да се подкрепи изпълнението на Изявлението на ЕС и Турция от 18 март 2016 г., в това число чрез бъдещата доброволна схема за хуманитарно приемане (ДСХП);

б)

да се осигури продължаване на презаселването от Ливан и Йордания;

в)

да се допринесе за стабилизиране на обстановката в Централното Средиземноморие чрез презаселването на лица, нуждаещи се от закрила, от Либия, Нигер, Чад, Египет, Етиопия и Судан, включително чрез подкрепа за временния механизъм на ВКБООН за спешно евакуиране на най-уязвимите групи мигранти от Либия.

4)

Държавите членки се приканват да извършат презаселванията в изпълнение на ангажиментите си във възможно най-кратък срок, в тясно сътрудничество с ВКБООН и с подкрепата на EASO, когато това е целесъобразно.

НАБЛЮДЕНИЕ

5)

Държавите членки следва да докладват ежемесечно на Комисията за броя на лицата, презаселени на тяхна територия в изпълнение на поетите от тях ангажименти, като посочват страната, от която е презаселено лицето.

ФИНАНСОВА ПОДКРЕПА

6)

Държавите членки следва да използват в пълна степен финансовата подкрепа в размер на 500 милиона евро, предоставена чрез фонд „Убежище, миграция и интеграция“ за изпълнението на ангажиментите за презаселване, посочени в настоящата препоръка.

ПРЕГЛЕД

7)

Комисията ще извърши преглед по настоящата препоръка до 31 октомври 2018 г. След извършването от Комисията на прегледа на изпълнението на настоящата препоръка и като се вземе предвид цялостната миграционна обстановка в ЕС и в световен план, държавите членки могат да бъдат приканени допълнително да преразгледат своите ангажименти според нуждите.

АДРЕСАТИ

8)

Адресати на настоящата препоръка са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 3 октомври 2017 година.

За Комисията

Dimitris AVRAMOPOULOS

Член на Комисията


(1)  Препоръка на Комисията от 8 юни 2015 г. за Европейска схема за презаселване, C(2015) 3560 final.

(2)  Заключения на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 20 юли 2015 г.

(3)  Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета от 29 септември 2016 г. за изменение на Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция (ОВ L 268, 1.10.2016 г., стр. 82).

(4)  Декларацията от Ню Йорк за бежанците и мигрантите може да бъде намерена на адрес: http://www.unhcr.org/new-york-declaration-for-refugees-and-migrants.html.

(5)  COM(2016) 468 final.

(6)  SEC(2017) 339.