15.6.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 189/1


Резолюция на Съвета относно структурирания диалог и бъдещото изграждане на диалог с младите хора в контекста на политиките за европейско сътрудничество по въпросите на младежта в периода след 2018 г.

(2017/C 189/01)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

КАТО ПРИПОМНЯ, ЧЕ:

1.

В Резолюцията на Съвета относно насърчаването на политическото участие на младите хора в демократичния живот на Европа (1) беше заявено, че общият тематичен приоритет на европейското сътрудничество в областта на структурирания диалог по въпросите на младежта за периода 1 януари 2016 г. — 30 юни 2017 г. ще бъде „Предоставяне на възможности на всички млади хора да участват активно в една разнолика, свързана и приобщаваща Европа“ и че тази тема ще бъде обединяващият принцип, който ще осигури приемственост и последователност в работата на трите председателства — Нидерландия, Словакия и Малта, в съответствие с Работния план на ЕС за младежта за 2016—2018 г.

КАТО ОТЧИТА, ЧЕ:

2.

Структурираният диалог е процес на участие, като резултатите от петия работен цикъл се основават на резултатите от националните консултации по време на нидерландското, словашкото и малтийското председателство, както и от конференциите на равнище ЕС по въпросите на младежта в Амстердам през април 2016 г., в Кошице през октомври 2016 г. и в Малта през март 2017 г.

3.

Нидерландското председателство се насочи към изследване на предизвикателствата и проблемите, пред които са изправени младите хора в днешна Европа. По време на Конференцията по въпросите на младежта в Амстердам (април 2016 г.) бяха изготвени насочващи въпроси за консултациите с младите хора, а националните работни групи на равнище държави членки бяха приканени да проведат консултации и да изпратят обратна информация.

4.

На Конференцията по въпросите на младежта в Кошице (октомври 2016 г.) бяха разгледани и обсъдени резултатите от консултациите с младите хора и представителите на младежта, като заедно с представители от държавите членки бяха разработени Съвместни препоръки от структурирания диалог по въпросите на младежта, които бяха обсъдени на заседанието на Съвета по образование, младеж, култура и спорт през ноември 2016 г. едновременно с положението на младите хора в Европа. Резултатите от тези обсъждания бяха съобщени на председателя на Европейския съвет.

5.

По време на Конференцията по въпросите на младежта в Малта (март 2017 г.) съвместните препоръки бяха допълнително обсъдени и разгледани по приоритети, като бяха разработени действия за изпълнението им.

ОТБЕЛЯЗВА:

6.

Съвместните препоръки и предлаганите действия от структурирания диалог по въпросите на младежта „Предоставяне на възможности на всички млади хора да участват активно в една разнолика, свързана и приобщаваща Европа“, които са насочени към следните теми: достъп до качествена и критична информация; изграждане на устойчивост и увереност в собствените сили; отвъд страха и нетолерантността; към образователна система, която оползотворява потенциала на младите хора; насърчаване на участието на младите хора в обществото; възстановяване на доверието на младите хора в европейския проект; програми за мобилност за всички; и въздействие на работата с младежта и младежките организации за всички, изложени в приложението.

ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ И КОМИСИЯТА, В РАМКИТЕ НА СЪОТВЕТНИТЕ ИМ ОБЛАСТИ НА КОМПЕТЕНТНОСТ И ПРИ НАДЛЕЖНО СПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПА НА СУБСИДИАРНОСТ:

7.

Да вземат предвид съвместните препоръки и предлаганите действия от структурирания диалог по въпросите на младежта, по целесъобразност, при изготвянето и осъществяването на бъдещи политики по въпросите на младежта.

8.

Да направят преглед на процеса и целите на структурирания диалог за европейското сътрудничество по въпросите на младежта в периода след 2018 г. и да обмислят иновативни и ефективни начини за насърчаване на смислен и конструктивен диалог и контакти с млади хора с разнообразен произход, младежки организации, изследователи по въпросите на младежта и лица, определящи политиките, включително заинтересовани страни от други имащи отношение сектори.

ПРИКАНВА КОМИСИЯТА:

9.

Въз основа на данни, оценки и консултации да предложи обновен процес за структуриран диалог в рамките на европейското сътрудничество по въпросите на младежта в периода след 2018 г.

ОСВЕН ТОВА ИЗРАЗЯВА СЪГЛАСИЕ, ЧЕ:

10.

Предвид факта, че обновената рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта (2010—2018 г.) ще приключи през 2018 г., общият приоритет за структурирания диалог с младите хора и младежките организации за следващия работен цикъл (1 юли 2017 г. — 31 декември 2018 г.) следва да бъде насочен към следващата рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта. Наименованието на шестия цикъл от структурирания диалог ще бъде „Младежта в Европа — какво предстои?“.

11.

Акцентът на следващите три председателства — Естония, България и Австрия — за шестия работен цикъл от структурирания диалог ще бъде да се оцени, преразгледа и поднови структурираният диалог, така че той да бъде допълнително усъвършенстван и насърчен.


(1)  ОВ C 417, 15.12.2015 г., стр. 10.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Съвместни препоръки от структурирания диалог по въпросите на младежта

Предоставяне на възможности на всички млади хора да участват активно в една разнолика, свързана и приобщаваща Европа

Достъп до качествена и критична информация

1.

Институциите на ЕС и държавите членки следва да разработват или допълнително да провеждат основани на факти политики и практики, които имат за цел непрекъснато да повишават уменията на младите хора критично да оценяват и обработват информация както чрез формалното, така и чрез неформалното образование.

2.

Институциите на ЕС и държавите членки, в сътрудничество с организации на гражданското общество, следва да подпомагат ръководени от млади хора медии, които са прозрачни, независими и разнолики, тъй като това допринася за повишаване на медийната грамотност и критичното и аналитично мислене сред младите хора. Комисията по култура и образование на Европейския парламент, както и Европейската комисия, се приканват да отчетат този аспект при преразглеждането на програмите „Еразъм+“, „Европа за гражданите“, „Творческа Европа“ и всички други имащи отношение програми.

Млади хора под напрежение: изграждане на устойчивост и увереност в собствените сили

1.

Като се отчита, че в образователната среда нарастват очакванията за постигане на резултати при конкурентни условия, националните компетентни органи трябва да гарантират, че младите хора разполагат с достатъчно време и пространство за дейности, които им помагат да изградят устойчивост, себепознание и увереност в собствените сили.

2.

Националните компетентни органи следва да провеждат образователни дейности по психично здраве и благоденствие както чрез формалната образователна система, така и в неформална среда. Целта е да се премахне стигматизирането чрез повишаване на осведомеността и да се предостави възможност на младите хора да се научат как да поддържат психичното си здраве и как да говорят по този въпрос с връстниците си.

Отвъд страха и нетолерантността — среща с многообразието

1.

Европейските и националните органи следва да увеличат финансирането и институционалната подкрепа за създаването на местни програми и обмен на национално равнище, които да дадат възможност на всички млади хора да установят пряка връзка с други младежи с различен произход и среда, така че да се повишат междукултурните компетентности, да се преодолее дискриминацията, да се насърчат емпатията и солидарността и да се изпитат ползите от срещата с многообразието.

2.

За да могат всички млади хора да живеят в една Европа на многообразието, ЕС и националните компетентни органи трябва да разработят или да подпомагат програми за обучение и развитие, насочени към учители и училищни общности, така че да се създаде безопасна и приобщаваща среда, в която младите хора могат да развиват компетентности за преодоляване на страха и дискриминацията.

Към образователна система, която оползотворява потенциала на младите хора

1.

Отправяме искане всички държави членки да се ангажират с осигуряването на услуги за професионално ориентиране и консултиране, които дават възможност на всички млади хора да се развиват и да намерят своя път в живота на всеки един етап от образованието.

2.

Образованието не успява да осигури на младите хора необходимите практически умения, съобразени с модерното общество. Настойчиво приканваме всички държави членки да насърчават включването на практически житейски умения в образованието, така че младите хора да могат да бъдат активни участници в разноликите общества и на работното място.

Насърчаване на участието на младите хора в обществото, по-специално на уязвимите групи.

1.

Образователните институции и заинтересованите лица по места, в сътрудничество с младите хора, следва да осигуряват специализирана подкрепа и достъпни услуги, както и да създават пространство за съдържателно взаимодействие, така че всички млади хора да могат да откриват и възприемат своята собствена идентичност и стойност. Това е основата за изграждане на взаимно доверие между младите хора с различен произход.

2.

Европейската комисия и държавите членки следва да гарантират, чрез достъпност на доброволческите дейности, че всеки млад човек, независимо от личното и социалното си положение, може да участва свободно в тях. Следва да се гарантира ангажираността, например в младежките организации, за да се изгради чувство на принадлежност и да се създадат възможности младите хора да действат като граждани.

Възстановяване на доверието на младите хора в европейския проект

1.

Европейската комисия и Европейският младежки форум следва да работят съвместно, за да анализират и разберат начините, по които младите хора получават информация от и за ЕС, и за да разработят комуникационна стратегия за информиране на младите европейци за ЕС и за начините за положително въздействие върху европейския проект.

2.

За преодоляване на дистанцията между младите хора и ЕС и неговите политики, във всички държави членки следва на национално и/или регионално равнище да се организират младежки фестивали на ЕС във връзка с европейски инициативи. Тези фестивали, съчетаващи социални, политически и културни дейности, следва да събират млади хора с различен произход. Докато се забавляват заедно, тези прояви ще стимулират знанията и обсъжданията във връзка с ЕС и неговите възможности и ще способстват за формирането на европейските политики.

Програма за мобилност: заетост и образование за всички

1.

Държавите членки и Европейската комисия следва да активизират усилията си за преодоляване на съществуващите пречки пред достъпа на младите хора до мобилност. Достъпът до програми за мобилност следва да бъде опростен и по-добре съобразен с различните нужди на младите хора. Следва да се осигурят информация и ориентиране, за да се повиши осведомеността за възможностите за мобилност.

2.

Държавите — членки на ЕС, следва да създадат правна рамка за признаването и валидирането на придобитите компетентности чрез програми за мобилност на национално и европейско равнище. Това ще осигури не само равен достъп до разнообразни възможности за учене, но и ще валидира придобитите умения и ще допринесе за социалното приобщаване на младите хора.

Въздействие на работата с младежта и младежките организации за всички

1.

Държавите членки и Европейската комисия следва да насърчават и подпомагат редица виртуални и физически пространства, посветени на квалифицираната работа с младежта, за да се отговори на нуждите и интересите на всички млади хора.

2.

Европейската комисия и държавите членки следва да отделят достатъчно оперативно финансиране, така че работещите с младежта и младежките организации да бъдат в състояние да извършват устойчива във времето работа с младежта, която е достъпна, актуална и съдържателна за всички млади хора.