18.7.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 185/1


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2017/1324 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 4 юли 2017 година

относно участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA), осъществявано съвместно от няколко държави членки

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 185 и член 188, втора алинея от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

в съответствие с обикновената законодателна процедура (2),

като имат предвид, че:

(1)

В съобщението си от 3 март 2010 г., озаглавено „Европа 2020 — Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“, Комисията подчерта необходимостта от създаване на благоприятни условия за инвестиране в знания и иновации с цел постигане на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж в Съюза. Тази стратегия бе подкрепена както от Европейския парламент, така и от Съвета.

(2)

С резолюциите си от 28 юли 2010 г. и 18 декември 2013 г. Общото събрание на ООН призна правото на безопасна и чиста питейна вода и санитарно-хигиенни условия за човешко право, което е от основно значение за пълноценен живот. Беше отправен също призив за постепенното осъществяване на практика на това човешко право на безопасна питейна вода, като бе подчертана важната роля на международното сътрудничество в това отношение.

(3)

С Регламент (ЕС) № 1291/2013 на Европейския парламент и на Съвета (3) беше създадена Рамковата програма за научни изследвания и иновации (2014—2020 г.) („Хоризонт 2020“). „Хоризонт 2020“ има за цел постигането на по-голямо въздействие върху научните изследвания и иновациите, чрез принос за укрепването на партньорствата в рамките на публичния сектор, включително чрез участие на Съюза в програми, предприети от няколко държави членки, с оглед на устойчивото развитие.

(4)

Партньорствата в рамките на публичния сектор следва да целят изграждане на по-тесни полезни взаимодействия, подобряване на координацията и избягване на излишно дублиране с програмите за научни изследвания и иновации на равнището на Съюза, на международно, на национално и на регионално равнище и следва да зачитат изцяло общите принципи на „Хоризонт 2020“ — с цел активизиране на научните изследвания и иновациите, което да допринесе за устойчивото развитие — и по-специално тези, свързани с откритостта и прозрачността.

(5)

В съответствие с член 19, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1291/2013 научноизследователските и иновационните дейности, извършвани по линия на Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA), трябва да бъдат насочени изключително към граждански приложения.

(6)

В Регламент (ЕС) № 1291/2013 „продоволствената сигурност, устойчивото земеделие и горско стопанство, мореплавателските, морски и вътрешноводни изследвания и биоикономиката“ и „действията във връзка с климата, околната среда, ресурсната ефективност и суровините“ се посочват като две от приоритетните обществени предизвикателства, които трябва да се решават чрез подпомагане на инвестициите в научни изследвания и иновации. Освен това в Регламент (ЕС) № 1291/2013 се признава, че дейностите в областта на научните изследвания и иновациите, насочени към справяне с тези предизвикателства се извършват на равнището на Съюза и на по-високо равнище предвид транснационалния и глобален характер на климата и околната среда, мащаба и сложността им и международния аспект на веригата за доставки на храни и селскостопански продукти.

(7)

В Регламент (ЕС) № 1291/2013 се потвърждава, че е необходимо международно сътрудничество с трети държави, за да се подходи ефективно към общите предизвикателства. Международното сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите е ключов аспект на глобалните ангажименти на Съюза и играе важна роля в партньорството между Съюза и съседните му европейски държави. В този смисъл Средиземноморският регион има стратегическо значение за Съюза от политическа, икономическа, културна, научна и екологична гледна точка.

(8)

За да се осигури съгласуваност с Регламент (ЕС) № 1290/2013 на Европейския парламент и на Съвета (4), действията, които попадат в приложното поле на настоящото решение, следва да зачитат основните права и да спазват принципите, заложени по-специално в Хартата на основните права на Европейския съюз. Те следва да бъдат в съответствие с правните задължения, произтичащи от международното право и правото на Съюза, включително и с всички релевантни решения на Комисията, като известието на Комисията от 28 юни 2013 г. (5), както и с етичните принципи, които включват избягването на всякакви нарушения на почтеността на научните изследвания.

(9)

В съобщението си от 7 юни 2016 г. относно създаването на нова рамка за партньорство с трети държави в рамките на европейската програма за миграцията, Комисията подчерта необходимостта всички политики, включително тези в областта на научните изследвания и иновациите, да са насочени към преодоляване на първопричините за миграцията чрез нов модел на сътрудничество, който включва частните инвеститори, както и необходимостта да се използват ограничените налични бюджетни ресурси с прилагане на ефекта на лоста и да се акцентира върху малките и средните предприятия (МСП) и устойчивата инфраструктура.

(10)

PRIMA е насочена към прилагането на съвместна програма за насърчаване на капацитета за научни изследвания и иновации и развиване на познания и общи иновативни решения за подобряване на ефективността, безопасността, сигурността и устойчивостта на селскостопанските и продоволствените системи и на интегрираното водоснабдяване и управление на водите в Средиземноморския регион. PRIMA следва да допринесе за постигането на наскоро приетите цели за устойчиво развитие и за предвижданата европейска стратегия за устойчиво развитие, както и за целите на Парижкото споразумение.

(11)

Интегрираното водоснабдяване и управление на водите, включително тяхното повторно използване и пречистване, означава да се вземат предвид всички различни начини на използване на водните ресурси.

(12)

Устойчивите селскостопански и продоволствени системи следва да се стремят да задоволяват изискванията на гражданите и околната среда за безопасни и здравословни храни на достъпни цени, както и да повишават устойчивия характер на преработката, разпространението и потреблението на храни и фуражи с цел да се сведат до минимум загубите на храни и селскостопанските и хранителни отпадъци.

(13)

Откритото, демократично и основано на участието управление е от първостепенно значение по отношение на водните ресурси и селскостопанските и продоволствени системи, за да се гарантира, че се прилагат икономически най-ефективните решения в полза на обществото като цяло.

(14)

С оглед на осигуряването на участието в PRIMA на третите държави, които не са асоциирани към „Хоризонт 2020“, а именно Алжир, Египет, Йордания, Ливан и Мароко, се предвиждат международни споразумения за научно и технологично сътрудничество между Съюза и тези трети държави, за да може обхватът на правния режим, установен с настоящото решение, да бъде разширен така, че да ги включи.

(15)

В съответствие с целите на „Хоризонт 2020“ всяка друга държава членка и трета държава, асоциирана към „Хоризонт 2020“, следва да има право да участва в PRIMA, ако поеме ангажимента да участва във финансирането на PRIMA и да предприеме законодателните, регулаторните, административните и други мерки, необходими за защитата на финансовите интереси на Съюза.

(16)

С цел да се гарантира съвместното изпълнение на PRIMA, следва да се създаде изпълнителна структура („PRIMA-IS“). PRIMA-IS следва да е получател на финансовото участие от страна на Съюза и да осигури ефикасното и прозрачно изпълнение на PRIMA.

(17)

С оглед постигане на целите на PRIMA, участието на всяка друга трета държава, неасоциирана към „Хоризонт 2020“, и по-специално на държавите от Южното Средиземноморие, следва да бъде възможно, ако тя поеме ангажимента да участва във финансирането на PRIMA и ако PRIMA-IS одобри участието ѝ. Участието ѝ следва да бъде предвидено в съответното международно споразумение за научно и технологично сътрудничество между тази трета държава и Съюза.

(18)

Финансовото участие на Съюза следва да е обвързано с поемането на официални задължения от страна на участващите държави да участват във финансирането на PRIMA и в изпълнението на тези задължения в съответствие с настоящото решение. Следва да се осигури гъвкавост за участващите държави да допринасят с незадължително финансиране в PRIMA-IS с оглед на финансирането на непреки действия, като по този начин се постигне висока степен на финансова интеграция. Освен това участващите държави следва да подпомагат финансово или в натура дейностите, изпълнявани без финансовото участие на Съюза, и административния бюджет на PRIMA-IS, който не се покрива от финансовото участие на Съюза. Периодът, през който участващите държави трябва да предоставят своите вноски, следва да бъде ясно определен.

(19)

Следва да се определи таван за финансовото участие на Съюза в PRIMA с финансиране от „Хоризонт 2020“. В рамките на този таван финансовото участие на Съюза следва да е равно на вноската в PRIMA на участващите държави, за да се постигне значителен ефект на лоста и да се осигури по-силна интеграция на програмите на участващите държави. Следва да е възможно да се използва ограничена част от финансовото участие на Съюза за покриване на административните разходи на PRIMA-IS. Следва да се осигури ефективно администриране на PRIMA, а административните разходи да бъдат сведени до минимум.

(20)

За да се избегне ненужно дълъг период на изпълнение на PRIMA, следва да бъде определен краен срок за стартиране на последните дейности, които се финансират, включително на последните покани за представяне на предложения.

(21)

Дейностите по PRIMA следва да съответстват на целите и приоритетите в областта на научните изследвания и иновациите на „Хоризонт 2020“ и на общите принципи и условия, посочени в член 26 от Регламент (ЕС) № 1291/2013. При класифицирането на технологичните изследвания, разработването на продукти и демонстрационните дейности, PRIMA следва да взема предвид определенията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие по отношение на равнището на технологична готовност.

(22)

PRIMA следва да подкрепя всички видове научноизследователски и иновационни дейности, включително проектите за научни изследвания, развитие и иновации, иновационните демонстрационни и пилотни инсталации, изграждането на капацитет, обучението, дейностите за повишаване на информираността и за разпространение, както и мобилността на изследователите, предприемането на мерки по широк диапазон от равнища на технологична готовност и осигуряването на подходящ баланс между малките и големите проекти.

(23)

За да се постигне по-голямо въздействие, следва да се търси съгласуваност между PRIMA и други проекти за научни изследвания и иновации по линия на „Хоризонт 2020“ като Общността на знание и иновации за храните към Европейския институт за иновации и технологии („Food KIC“) или други инструменти на Съюза като Европейския инструмент за съседство и партньорство и да се избягва евентуалното припокриване между тях.

(24)

PRIMA следва да се изпълнява въз основа на годишни работни планове, определящи дейностите, които да се предприемат през дадена година. PRIMA-IS следва да извършва редовен мониторинг на резултатите от поканите за представяне на предложения и финансираните от нея действия, както и на степента, в която са взети предвид научните теми, очакваните въздействия и прекомерно високият брой предложения над прага на възможностите за финансиране. Когато е оправдано, PRIMA-IS следва да предприеме коригиращи действия за изменение на годишния работен план или на последващите годишни работни планове.

(25)

За да се постигнат целите на PRIMA, PRIMA-IS следва да предостави финансова подкрепа основно под формата на безвъзмездни средства на участниците за действия, финансирани от PRIMA-IS. Изборът на тези действия следва да се извършва въз основа на открити и конкурентни покани за представяне на предложения, отговорност за които носи PRIMA-IS.

(26)

Следва да се идентифицират и преодоляват пречките пред включването на нови участници в дейностите по PRIMA.

(27)

За изпълнението на целите на PRIMA и в съответствие с приложимите правила и принципи, като например принципа на върхови научни постижения, PRIMA-IS следва да се стреми да предоставя чрез годишния си работен план подходящ дял от своето финансиране — около 25 % от финансовото участие на Съюза, съответстващ на ангажиментите на средиземноморските държави партньори към PRIMA, на правни субекти, установени в определени трети държави, считани за участващи държави.

(28)

Поканите за представяне на предложения, управлявани от PRIMA-IS, следва също така да се публикуват на единния портал, предвиден за участниците, както и чрез други електронни средства за разпространение по „Хоризонт 2020“, управлявани от Комисията.

(29)

PRIMA-IS следва да предоставя публичен достъп до информацията за изпълнението на финансираните от нея действия.

(30)

Финансовото участие на Съюза следва да се управлява в съответствие с принципа на доброто финансово управление и с приложимите правила за непряко управление, определени с Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета (6) и с Делегиран регламент (ЕС) № 1268/2012 на Комисията (7).

(31)

С цел да се защитят финансовите интереси на Съюза Комисията следва да има правото да прекрати, намали или спре финансовото участие на Съюза в случаите, в които PRIMA се изпълнява неадекватно, частично или със закъснение, или когато участващите държави не правят своите вноски за финансирането на PRIMA или ги правят частично или със закъснение.

(32)

Предвид общата цел на „Хоризонт 2020“ за постигане на по-голямо опростяване следва да се избягва въвеждането на правила, различни от тези за „Хоризонт 2020“. Следователно, участието в непреки действия, финансирани от PRIMA-IS, се осъществява в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕС) № 1290/2013. Поради специфичните цели и конкретните оперативни потребности на PRIMA обаче е необходимо да се предвиди ограничен брой дерогации в съответствие с член 1, параграф 3 от посочения регламент.

(33)

За да бъдат отчетени специфичните особености, дължащи се на географския обхват на PRIMA, дерогациите от член 9, параграф 1, буква б) и от член 9, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 са необходими за прецизиране на минималните условия за допустимост за участието в непреките действия. По-специално, с цел адаптиране към специфичните особености на PRIMA, чрез дерогация от член 9, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1290/2013, минималният брой на участниците следва да бъде три правни субекта, установени в три различни участващи държави, с цел да се насърчи балансираното евро-средиземноморско сътрудничество. Необходима е и дерогация от член 9, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1290/2013, за да се гарантира, че минималните условия за допустимост за участие в непреки действия не са дискриминационни по отношение на образуванията, установени в трети държави, които са участващи държави.

(34)

Необходими са дерогации от член 10, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) № 1290/2013, за да се гарантира, че като общо правило са допустими за финансиране само правни субекти, установени в участваща държава или учредени съгласно правото на Съюза, или международни организации от европейски интерес. Въпреки това PRIMA-IS следва също да бъде в състояние да финансира бенефициери, установени в държава, която не е участваща държава, при условие че такова участие се счита за изключително важно от PRIMA-IS или ако финансирането е предвидено в международно споразумение или договореност. Участието на тези образувания следва да се наблюдава от PRIMA-IS.

(35)

С цел опростяване, административната тежест следва да бъде строго пропорционална на предвидимото въздействие върху всички страни. Следва да се избягват двойните одити, както и непропорционално обременяващата документация или отчитане. При провеждането на одити следва, според случая, да се вземат предвид особеностите на националните програми.

(36)

Одитите на получателите на средства от Съюза, предоставени в съответствие с настоящото решение, следва да гарантират намаляване на административната тежест в съответствие с Регламент (ЕС) № 1291/2013.

(37)

Финансовите интереси на Съюза следва да бъдат защитени чрез прилагането на пропорционални мерки през целия разходен цикъл, включително чрез предотвратяване, констатиране и разследване на нередности, възстановяване на изгубени, недължимо платени или неправилно използвани средства и, когато е целесъобразно, административни санкции в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012.

(38)

Комисията, като взема предвид становищата на участващите държави, както и становищата, изразени от широк кръг заинтересовани страни, следва да извърши междинна оценка, в която да се обърне специално внимание на качеството и ефикасността на PRIMA и на постигнатия напредък по отношение на поставените цели, както и заключителна оценка, и следва да изготви доклади за тези оценки.

(39)

При искане от страна на Комисията PRIMA-IS и участващите държави следва да предоставят всякаква информация, необходима на Комисията за изготвяне на докладите за оценка на PRIMA, и следва да бъдат насърчавани да използват хармонизиран формат за тази цел.

(40)

Целта на настоящото решение е да се засилят интеграцията и синхронизирането на системите и дейностите за научни изследвания и иновации в средиземноморските държави в областта на селскостопанските и продоволствени системи с цел превръщането им в устойчиви, както и в областта на интегрираното водоснабдяване и управление на водите. Мащабът на научните изследвания и иновациите, необходими за справяне с предизвикателствата в Средиземноморския регион, е огромен поради системния характер на основните затруднения. Обхватът на научните изследвания и иновациите е сложен, мултидисциплинарен и изисква трансграничен подход с множество участници. Възприемането на подход на сътрудничество с широк кръг участващи държави може да помогне за увеличаването на необходимите мащаб и обхват посредством обединяване на финансовите и интелектуалните ресурси. Доколкото целта на настоящото решение не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а може — с обединяването на усилията на отделните държави в съгласуван европейски подход, със съчетаването на сегментираните национални научноизследователски и иновационни програми, с подкрепата за разработване на общи наднационални стратегии за научни изследвания и финансиране и с натрупването на критична маса от необходимите участници и инвестиции — да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящото решение не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

(41)

Поради това Съюзът следва да участва в PRIMA,

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Участие в PRIMA

1.   Съюзът участва в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион („PRIMA“), осъществявано съвместно от Хърватия, Кипър, Франция, Германия, Гърция, Израел, Италия, Люксембург, Малта, Португалия, Словения, Испания, Тунис и Турция („участващите държави“), в съответствие с условията, определени в настоящото решение.

2.   Алжир, Египет, Йордания, Ливан и Мароко ще станат участващи държави, при условие на сключването на международни споразумения със Съюза за научно и технологично сътрудничество, в които се определят редът и условията за тяхното участие в PRIMA.

3.   Всяка държава членка и всяка трета държава, асоциирана към „Хоризонт 2020“, различна от изброените в параграф 1 от настоящия член, може да участва в PRIMA, при условие че изпълнява условието, определено в член 4, параграф 1, буква в), и спазва по-специално член 11, параграф 5.

Държави членки и трети държави, асоциирани към „Хоризонт 2020“, които изпълняват условията, посочени в първа алинея, се считат за участващи държави за целите на настоящото решение.

4.   Всяка трета държава, неасоциирана към „Хоризонт 2020“, различна от изброените в параграф 2 от настоящия член, може да участва в PRIMA, при условие че:

а)

изпълнява условието, посочено в член 4, параграф 1, буква в), и спазва по-специално член 11, параграф 5;

б)

изпълнителната структура за PRIMA („PRIMA-IS“).одобри участието ѝ в PRIMA, след като проучи целесъобразността на нейното участие за постигане на целите на PRIMA; и

в)

сключи международно споразумение със Съюза за научно и технологично сътрудничество, в което се определят редът и условията за участието ѝ в PRIMA.

Трети държави, които изпълняват условията, посочени в първа алинея, се считат за участващи държави за целите на настоящото решение.

Член 2

Цели на PRIMA

1.   В съответствие с приоритетите на „Хоризонт 2020“ общите цели на PRIMA са изграждането на капацитет за научни изследвания и иновации и развитието на познания и разработването на общи новаторски решения за селскостопанските и продоволствени системи, с цел да станат по-устойчиви, и за интегрирано водоснабдяване и управление на водите в Средиземноморския регион, с цел тези системи и това снабдяване и управление да бъдат направени по-устойчиви спрямо изменението на климата, ефикасни, икономически ефективни и устойчиви в екологичен и социален план, както и да се допринесе за разрешаването на проблеми с недостига на вода, продоволствената сигурност, храненето, здравето, благосъстоянието и миграцията нагоре по веригата.

2.   С цел да допринесе за постигане на общите цели, посочени в параграф 1, PRIMA изпълнява следните конкретни цели:

а)

формулиране на дългосрочна, обща стратегическа програма в областта на селскостопанските и продоволствени системи, с цел да станат по-устойчиви, и в областта на интегрираното водоснабдяване и управление на водите;

б)

ориентиране на съответните национални програми за научни изследвания и иновации към изпълнението на стратегическата програма;

в)

участие на всички заинтересовани страни от публичния и частния сектор в изпълнението на стратегическата програма чрез обединяване на знания и финансови ресурси, за да се постигне необходимата критична маса;

г)

укрепване на финансирането на капацитета за научни изследвания и иновации и на възможностите за изпълнение на всички участници, включително МСП, академичните среди, неправителствените организации, както и местните изследователски центрове.

Член 3

Финансово участие на Съюза в PRIMA

1.   Финансовото участие на Съюза, включително бюджетните кредити от ЕАСТ, е равно на вноските на участващите държави в PRIMA. Финансовото участие на Съюза не надхвърля 220 000 000 EUR.

2.   Финансовото участие на Съюза, посочено в параграф 1 от настоящия член, се изплаща от бюджетните кредити в общия бюджет на Съюза, разпределени за съответните части на специфичната програма за изпълнение на „Хоризонт 2020“, създадена с Решение 2013/743/ЕС на Съвета (8), и по-специално част II „Водещи позиции в промишлеността“ и част III „Обществени предизвикателства“, в съответствие с член 58, параграф 1, буква в), подточка vi) и членове 60 и 61 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012.

3.   Финансовото участие на Съюза, посочено в параграф 1 от настоящия член, се използва от „PRIMA-IS“ за:

а)

финансиране на дейностите, посочени в член 6, параграф 1, буква а);

б)

покриване на административните разходи на PRIMA-IS в максимален размер до 6 % от финансовото участие на Съюза, посочено в параграф 1 от настоящия член.

Член 4

Условия за финансовото участие на Съюза в PRIMA

1.   Финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, зависи от следните условия:

а)

доказването от страна на участващите държави, че PRIMA е създадена в съответствие с настоящото решение;

б)

определянето от страна на участващите държави или от страна на организации, определени от участващите държави, на орган, който има правосубектност, както е посочено в член 58, параграф 1, буква в), подточка vi) от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012, каквато е PRIMA-IS, която носи отговорност за ефикасното изпълнение на PRIMA, за получаването, разпределянето и извършването на наблюдение на финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1 от настоящото решение, както и на вноските на участващите държави, когато е необходимо, както и това да се гарантира, че се предприемат всички необходими действия за постигане на целите на PRIMA;

в)

поемането на задължение от страна на всяка от участващите държави да се включи във финансирането на PRIMA с подходяща вноска от националните ресурси, която е от значение за целите на PRIMA;

г)

PRIMA-IS да демонстрира способността си да изпълнява PRIMA, включително да получава, разпределя и наблюдава финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1 от настоящото решение, в рамките на непрякото управление на бюджета на Съюза в съответствие с членове 58, 60 и 61 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012;

д)

създаването на ефективен модел за управление на PRIMA в съответствие с член 12;

е)

приемането от PRIMA-IS на общите принципи, посочени в член 6, параграф 9 след получаване на одобрение от Комисията.

2.   По време на изпълнението на PRIMA финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, зависи още от следните условия:

а)

изпълнението от PRIMA-IS на целите, посочени в член 2, и на дейностите, посочени в член 6;

б)

поддържането на подходящ и ефективен модел на управление в съответствие с член 12;

в)

спазването от страна на PRIMA-IS на изискванията за отчитане, установени в член 60, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012;

г)

изпълнението от страна на участващите държави на поетите задължения, посочени в параграф 1, буква в) от настоящия член.

3.   Комисията прави оценка на изпълнението на задълженията, поети от участващите държави, по-специално чрез първите два годишни работни плана. След тази оценка максималното финансово участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, може да се преразгледа в съответствие с член 9.

Член 5

Вноски на участващите държави в PRIMA

1.   Участващите държави правят вноски, финансови или в натура, или уреждат предоставянето на такива вноски от своите национални органи за финансиране в размер на поне 220 000 000 EUR през периода от 7 август 2017 г. до 31 декември 2028 г.

2.   Вноските на участващите държави се състоят от:

а)

когато е целесъобразно, финансови вноски в PRIMA-IS с оглед на финансиране на непреки действия, посочени в член 6, параграф 1, буква а);

б)

финансови вноски или вноски в натура в изпълнението на дейностите, посочени в член 6, параграф 1, буква б); и

в)

финансови вноски или вноски в натура в административния бюджет на PRIMA-IS, който не се покрива от финансовото участие на Съюза съгласно член 3, параграф 3, буква б).

3.   Вноските в натура, посочени в параграф 2, буква б) от настоящия член, покриват разходите, направени от участващите държави при изпълнението на дейностите, посочени в член 6, параграф 1, буква б), като се приспадне всяко пряко или непряко финансово участие на Съюза за тези разходи.

4.   Вноските в натура, посочени в параграф 2, буква в), покриват разходите, направени от участващите държави във връзка с административния бюджет на PRIMA-IS, като се приспадне всяко пряко или непряко финансово участие на Съюза за тези разходи.

5.   За целите на оценяването на вноските в натура, посочени в параграф 2, букви б) и в), разходите се определят в съответствие с обичайните практики за осчетоводяване на участващите държави или съответните национални органи за финансиране, с приложимите счетоводни стандарти на участващата държава, в която са установени съответните национални органи за финансиране, и с приложимите международни счетоводни стандарти и международните стандарти за финансово отчитане. Разходите трябва да бъдат заверени от независим одитор, назначен от участващите държави или от съответните национални органи за финансиране. В случай че в резултат от заверката възникне каквато и да е несигурност, методът на оценяване може да бъде проверен от PRIMA-IS. В случай че въпреки това остава несигурност, PRIMA-IS може да направи одит на метода за оценка.

6.   Вноските, посочени в параграф 2, букви а), б) и в) от настоящия член, които се отчитат като вноски от участващите държави, се извършват след приемането на годишния работен план. Ако годишният работен план е приет през референтната година, посочена в член 6, параграф 2, вноските, посочени в параграф 2, буква в) от настоящия член, които се отчитат като вноски от участващите държави, включени в годишния работен план, могат да включват вноски, направени, след 1 януари същата година. Вноските, посочени в параграф 2, буква в) от настоящия член, които се отчитат като вноски от участващите държави, включени в първия годишен работен план, обаче могат да включват вноски, направени след 7 август 2017 г.

Член 6

Дейности и изпълнение на PRIMA

1.   PRIMA подкрепя широк диапазон от научноизследователски и иновационни дейности, описани в годишния ѝ работен план, посредством:

а)

непреки действия по смисъла на регламенти (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) № 1291/2013, финансирани от PRIMA-IS в съответствие с член 7 от настоящото решение, главно под формата на безвъзмездни средства вследствие на транснационални открити и конкурентни покани за представяне на предложения, организирани от PRIMA-IS, включително:

i)

действия за научни изследвания и иновации, както и действия за иновации;

ii)

координационни и спомагателни действия, съсредоточени върху дейностите по разпространение и информиране с цел популяризиране на PRIMA и постигане на максимално въздействие от нейната дейност;

б)

дейности, финансирани от участващите държави без финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, които включват:

i)

дейности, избрани вследствие на транснационални открити и конкурентни покани за представяне на предложения, организирани от PRIMA-IS, управлявани от националните органи за финансиране по линия на националните програми на участващите държави, по които се предоставя финансова подкрепа основно под формата на безвъзмездни средства;

ii)

дейности по националните програми на участващите държави, включително транснационални проекти.

2.   PRIMA се изпълнява въз основа на годишни работни планове, обхващащи дейностите, които трябва да бъдат изпълнени в периода от 1 януари до 31 декември на дадена година („референтна година“). PRIMA-IS приема годишните работни планове до 31 март на референтната година след получаване на одобрение от Комисията. При приемането на годишните работни планове PRIMA-IS и Комисията действат без ненужно забавяне. PRIMA-IS предоставя публичен достъп до годишния работен план.

3.   Дейностите, посочени в параграф 1, букви а) и б), могат да стартират само през референтната година и само след приемането на годишния работен план за съответната година.

4.   Ако годишният работен план е приет през референтната година, финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, може да послужи за възстановяване на административните разходи на PRIMA-IS, направени след 1 януари същата референтна година в съответствие с годишния работен план. Финансовото участие на Съюза обаче, посочено в член 3, параграф 1, може да послужи за възстановяване на административни разходи на PRIMA-IS, направени от 7 август 2017 г. в съответствие с първия годишен работен план.

5.   Дейности могат да бъдат финансирани по линия на PRIMA само ако са предвидени в годишния работен план. В годишния работен план се прави разграничение между дейностите, посочени в параграф 1, буква а) от настоящия член, дейностите, посочени в параграф 1, буква б) от настоящия член, и административните разходи на PRIMA-IS. В него се предвиждат прогнозни разчети за съответните им разходи, както и за бюджетното разпределение за дейностите, финансирани от финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, и за дейностите, финансирани от участващите държави без финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1. Годишният работен план включва също прогнозната стойност на вноските в натура на участващите държави, посочена в член 5, параграф 2, буква б).

6.   Изменените годишни работни планове за референтна година и годишните работни планове за следващите референтни години вземат предвид резултатите от предишните покани за представяне на предложения. Те се стремят да решат проблема с недостатъчното покритие на научни области, и по-специално онези, които първоначално са обхванати в дейностите по параграф 1, буква б), за които няма достатъчно финансиране.

7.   Последните дейности, които се финансират, включително последните покани за представяне на предложения в рамките на съответните годишни работни планове, стартират до 31 декември 2024 г. В надлежно обосновани случаи те могат да стартират до 31 декември 2025 г.

8.   Дейностите, които се финансират от участващите държави без финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, могат да бъдат включени в годишния работен план само след положителен резултат от външната им независима оценка, изготвена при международна партньорска проверка по отношение на целите на PRIMA, организирана от PRIMA-IS.

9.   Дейностите, включени в годишния работен план, които са финансирани от участващите държави без финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, се изпълняват в съответствие с общите принципи, които PRIMA-IS приема след получаване на одобрение от Комисията. Общите принципи са съобразени с принципите, установени в настоящото решение, в дял VI от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 и в Регламент (ЕС) № 1290/2013, и по-конкретно принципите на равно третиране, прозрачност, независима партньорска оценка и подбор. След получаване на одобрение от Комисията PRIMA-IS също така приема изискванията за отчитане от страна на участващите държави пред PRIMA-IS, включително по отношение на показателите, предвидени за всяка от тези дейности.

10.   Освен на общите принципи, посочени в параграф 9, дейностите, посочени в параграф 1, буква б), подточка i), съответстват и на следните условия:

а)

предложенията са за транснационални проекти, като минималният брой на участниците е най-малко три независими правни субекта, установени в три различни държави, считани за участващи държави в съответствие с настоящото решение до крайния срок за кандидатстване по съответната покана за представяне на предложения, от които:

i)

най-малко един е установен в държава членка или в трета държава, асоциирана към „Хоризонт 2020“ и не попада в обхвата на подточка ii), и

ii)

най-малко един е установен в трета държава, посочена в член 1, параграф 2, или в трета държава, граничеща със Средиземно море;

б)

предложенията се подбират след отправяне на транснационални покани за представяне на предложения и се оценяват с помощта на най-малко трима независими експерти въз основа на следните критерии за отпускане на средства: върхови постижения, въздействие и качество и ефикасност на изпълнението;

в)

предложенията се класират съгласно резултатите от оценяването. Подборът се извършва от PRIMA- IS и следва да се съобрази с това класиране. Участващите държави се договарят за подходящ режим на финансиране, който позволява получаване на възможно най-голям брой предложения над прага, които да бъдат финансирани въз основа на това класиране, по-специално чрез осигуряване на резерв към националните вноски за покани за представяне на предложения. В случай че един или повече проекти не могат да бъдат финансирани, могат да бъдат избрани проектите, които са класирани непосредствено след тях.

11.   PRIMA-IS извършва наблюдение и докладва на Комисията относно изпълнението на всички дейности, включени в годишния работен план.

12.   Всяко съобщение или публикация, свързани с дейностите по PRIMA и извършени в сътрудничество с PRIMA, независимо дали са предприети от PRIMA-IS, участваща държава или нейните национални органи за финансиране, или от участниците в дадена дейност, се означават със следното заглавие или подзаглавие „[наименование на дейността] е част от програмата PRIMA, която се подпомага от Европейския съюз“.

Член 7

Правила за участие и разпространение на резултатите

1.   PRIMA-IS се счита за орган за финансиране по смисъла на Регламент (ЕС) № 1290/2013 и предоставя финансова подкрепа за непреки действия, посочени в член 6, параграф 1, буква а) от настоящото решение, в съответствие с правилата, определени в посочения регламент, и при условията на дерогациите, предвидени в настоящия член.

2.   Чрез дерогация от член 9, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1290/2013 минималният брой на участниците е три правни субекта, установени в три различни държави, считани за участващи държави в съответствие с настоящото решение до крайния срок за кандидатстване по съответната покана за представяне на предложения, от които:

а)

най-малко един е установен в държава членка или в трета държава, асоциирана към „Хоризонт 2020“ и не попада в обхвата на буква б); и

б)

най-малко един е установен в трета държава, посочена в член 1, параграф 2, или в трета държава, граничеща със Средиземно море.

3.   Чрез дерогация от член 9, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 в надлежно обосновани случаи, предвидени в годишния работен план, минималното условие е участието на един правен субект, установен в участваща държава в съответствие с настоящото решение до крайния срок за кандидатстване по съответната покана за представяне на предложения.

4.   Чрез дерогация от член 10, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 следните участници отговарят на условията за финансиране от PRIMA-IS:

а)

всеки правен субект, установен в участваща държава или създаден съгласно правото на Съюза;

б)

всяка международна организация от европейски интерес съгласно определението в член 2, параграф 1, точка 12 от Регламент (ЕС) № 1290/2013.

5.   При участие на международна организация или на правен субект, установен в държава, която не е участваща държава, които не отговарят на условията за финансиране в съответствие с параграф 4, финансиране от PRIMA-IS може да бъде предоставено, ако е изпълнено поне едно от следните условия:

а)

PRIMA-IS счита участието за ключово за изпълнението на действието;

б)

финансирането е предвидено в двустранно споразумение за научно и технологично сътрудничество или в друго споразумение между Съюза и международната организация или при правни субекти, установени в държава, която не е участваща държава — държавата, в която е мястото им на установяване.

6.   Без да се засягат разпоредбите на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012, на Делегиран регламент (ЕС) № 1268/2012 и на Регламент (ЕС) № 1290/2013, приложимият модел на споразумение за отпускане на безвъзмездни средства може да предвижда правни субекти, установени в държави, които не са участващи държави и които получават финансиране от PRIMA-IS, също да предоставят подходящи финансови гаранции.

7.   Без да се засягат разпоредбите на Регламент (ЕС) № 1290/2013 и като се вземат предвид особеностите на PRIMA, PRIMA-IS може да въведе в годишните работни планове допълнително условие за участие, насочено към типовете образувания, които могат да играят ролята на координатори на непреки действия.

Член 8

Споразумения между Съюза и PRIMA-IS

1.   При наличие на положителна предварителна оценка на PRIMA-IS в съответствие с член 61, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 и осигуряване на достатъчни финансови гаранции в съответствие с член 58, параграф 1, буква в), подточка vi) от посочения регламент от него, Комисията, от името на Съюза, сключва с PRIMA-IS споразумение за възлагане и споразумения за годишното прехвърляне на средства.

2.   Споразумението за възлагане, посочено в параграф 1 от настоящия член, се сключва в съответствие с член 58, параграф 3 и членове 60 и 61 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012, както и с член 40 от Делегиран регламент (ЕС) № 1268/2012. В него, наред с другото, се определя също така следното:

а)

изискванията за приноса на PRIMA-IS, отнасящи се до съответните показатели за изпълнението, посочени в приложение II към Решение 2013/743/ЕС;

б)

изискванията за приноса на PRIMA-IS по отношение на мониторинга, предвиден в приложение III към Решение 2013/743/ЕС;

в)

специфичните показатели за изпълнението, отнасящи се до функционирането на PRIMA-IS;

г)

изискванията за PRIMA-IS по отношение на предоставянето на информация за административните разходи и на подробни данни за изпълнението на PRIMA;

д)

механизмите относно предоставянето на данните, необходими да се гарантира, че Комисията е в състояние да изпълни задълженията си за разпространение на резултатите и за докладване;

е)

механизмите за приемането или отхвърлянето от страна на Комисията на проекта за годишния работен план, общите принципи, посочени в член 6, параграф 9, и изискванията за отчитане от страна на участващите държави, преди те да бъдат приети от PRIMA-IS; и

ж)

разпоредбите за публикуване от PRIMA-IS на поканите за представяне на предложения, по-специално на единния портал за участници, както и чрез други електронни средства за разпространяване на информация в рамките на „Хоризонт 2020“, управлявани от Комисията.

Член 9

Прекратяване, намаляване или спиране на финансовото участие на Съюза

1.   Ако PRIMA не се изпълнява или се изпълнява неправилно, частично или със закъснение, Комисията може да прекрати, пропорционално да намали или спре финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, в съответствие с реалното изпълнение на PRIMA.

2.   Ако участващите държави не изплащат своите вноски за финансирането на PRIMA или ги изплащат частично или със закъснение, Комисията може да прекрати, пропорционално да намали или спре финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, като взема предвид размера на финансирането, което участващите държави са отпуснали за изпълнението на PRIMA.

Член 10

Последващи одити

1.   Последващите одити на разходите за непреки действия, посочени в член 6, параграф 1, буква а) от настоящото решение, се извършват от PRIMA-IS в съответствие с член 29 от Регламент (ЕС) № 1291/2013.

2.   Комисията може да реши да извършва сама одитите, посочени в параграф 1. В този случай тя прави това в съответствие с приложимите правила, по-специално разпоредбите на регламенти (ЕС, Евратом) № 966/2012, (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) № 1291/2013.

Член 11

Защита на финансовите интереси на Съюза

1.   Комисията предприема подходящи мерки, за да гарантира, че при изпълнението на действията, финансирани съгласно настоящото решение, финансовите интереси на Съюза са защитени чрез прилагане на превантивни мерки срещу измама, корупция и всякакви други незаконни дейности, чрез ефективни проверки и в случай на установяване на нередности — чрез възстановяване на недължимо платените суми и, когато е уместно, чрез ефективни, пропорционални и възпиращи административни санкции.

2.   PRIMA-IS предоставя на служителите на Комисията и на други упълномощени от нея лица, както и на Сметната палата, достъп до своите обекти и помещения, а също и до цялата информация, включително информация в електронен формат, която е необходима за извършването на одити от тях.

3.   Европейската служба за борба с измамите (OLAF) може да извършва разследвания, включително проверки и инспекции на място, в съответствие с разпоредбите и процедурите, предвидени в Регламент (Евратом, ЕО) № 2185/96 на Съвета (9) и Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета (10), с цел да се установи дали е налице измама, корупция или друга незаконна дейност, накърняваща финансовите интереси на Съюза, във връзка със споразумение или решение за отпускане на безвъзмездни средства, или договор, финансиран пряко или косвено съгласно настоящото решение.

4.   Без да се засягат разпоредбите на параграфи 1, 2 и 3, договорите, споразуменията и решенията за отпускане на безвъзмездни средства, произтичащи от прилагането на настоящото решение, съдържат разпоредби за изрично упълномощаване на Комисията, PRIMA-IS, Сметната палата и OLAF да извършват такива одити и разследвания съгласно съответните им правомощия. Когато изпълнението на дейност е възложено на външен подизпълнител или направено чрез вторично оправомощаване, изцяло или частично, или когато се изисква възлагане на поръчка или отпускане на финансова подкрепа на трета страна, договорът, споразумението или решението за отпускане на безвъзмездни средства включва задължението на изпълнителя или бенефициера да наложи на участващата трета страна изрично приемане на тези правомощия на Комисията, PRIMA-IS, Сметната палата и OLAF.

5.   При изпълнението на PRIMA участващите държави предприемат необходимите законодателни, регулаторни, административни и други мерки за защита на финансовите интереси на Съюза и в частност за осигуряване на пълното възстановяване на всички суми, дължими на Съюза съгласно Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 и Делегиран регламент (ЕС) № 1268/2012.

Член 12

Управление на PRIMA

1.   Органите на PRIMA-IS включват:

а)

управителен съвет, който има председател и заместник-председател;

б)

координационен комитет;

в)

секретариат, оглавяван от директор;

г)

научно-консултативен комитет.

2.   PRIMA-IS се управлява от управителния съвет, в който са представени всички участващи държави. Управителният съвет e органът на PRIMA-IS, отговорен за вземането на решения.

След като получи одобрение от Комисията, управителният съвет приема:

а)

годишния работен план;

б)

общите принципи, посочени в член 6, параграф 9; и

в)

изискванията за отчитане от страна на участващите държави пред PRIMA-IS.

Управителният съвет проверява дали са изпълнени условията на член 1, параграф 3 и член 4, параграф 1, буква в) и информира съответно Комисията.

Управителният съвет одобрява участието в PRIMA на всяка трета държава, неасоциирана към „Хоризонт 2020“, различна от изброените в член 1, параграф 2, след като разгледа целесъобразността на нейното участие за постигането на целите на PRIMA.

Всяка участваща държава има право на един глас в управителния съвет. Решенията се вземат с консенсус. При липса на консенсус управителният съвет приема решенията си с мнозинство от най-малко 75 % от подадените действителни гласове.

Съюзът, представляван от Комисията, е поканен на всички заседания на управителния съвет като наблюдател и може да взема участие в дискусиите. Той получава и всички необходими документи.

3.   Управителният съвет определя броя на членовете на координационния комитет, които не могат да бъдат по-малко от пет, и ги назначава. Координационният комитет наблюдава работата на директора и консултира управителния съвет по изпълнението на PRIMA от секретариата. По-специално, той предоставя насоки за изпълнението на годишния бюджет и относно годишния работен план.

4.   Управителният съвет създава секретариата на PRIMA-IS като изпълнителен орган на PRIMA.

Секретариатът осъществява следните дейности:

а)

изпълнява годишния работен план;

б)

осигурява подкрепа за другите органи на PRIMA-IS;

в)

наблюдава изпълнението на PRIMA и докладва за него;

г)

управлява финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, и финансовите вноски на участващите държави и докладва за усвояването им;

д)

увеличава видимостта на PRIMA чрез мерки за застъпничество и популяризиране;

е)

сътрудничи си с Комисията в съответствие със споразумението за възлагане, посочено в член 8;

ж)

осигурява прозрачността на дейностите на PRIMA.

5.   Управителният съвет назначава научно-консултативен комитет, състоящ се от утвърдени независими експерти, компетентни в областите от значение за PRIMA. Управителният съвет определя броя на членовете на научно-консултативния комитет и механизмите за тяхното назначаване в съответствие с член 40 от Регламент (ЕС) № 1290/2013.

Научно-консултативният комитет:

а)

консултира управителния съвет по стратегическите приоритети и потребности;

б)

консултира управителния съвет по съдържанието и обхвата на проекта на годишния работен план от научна и техническа гледна точка;

в)

прави преглед на научните и техническите аспекти на изпълнението на PRIMA и представя становище по нейния годишен доклад.

Член 13

Съобщаване на информация

1.   По искане на Комисията PRIMA-IS ѝ предоставя цялата необходима информация за изготвяне на докладите, посочени в член 14.

2.   Посредством PRIMA-IS участващите държави предоставят на Комисията цялата информация, изисквана от Европейския парламент, от Съвета или от Сметната палата във връзка с финансовото управление на PRIMA.

3.   Комисията включва посочената в параграф 2 от настоящия член информация в докладите, посочени в член 14.

Член 14

Оценка

1.   До 30 юни 2022 г. Комисията извършва междинна оценка на PRIMA, подпомагана от независими експерти. Комисията изготвя доклад относно тази оценка, който съдържа заключенията от оценката и бележките на Комисията. Най-късно до 31 декември 2022 г. Комисията изпраща посочения доклад на Европейския парламент и на Съвета.

2.   До 31 декември 2028 г. Комисията извършва окончателна оценка на PRIMA, подпомагана от независими експерти. Тя изготвя доклад за оценката, в който са включени резултатите от тази оценка и най-късно до 30 юни 2029 г. изпраща посочения доклад на Европейския парламент и на Съвета.

Член 15

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 16

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Страсбург на 4 юли 2017 година.

За Европейския парламент

Председател

A. TAJANI

За Съвета

Председател

M. MAASIKAS


(1)  ОВ C 125, 21.4.2017 г., стр. 80.

(2)  Позиция на Европейския парламент от 13 юни 2017 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 26 юни 2017 г.

(3)  Регламент (ЕС) № 1291/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за установяване на „Хоризонт 2020“ — рамкова програма за научни изследвания и иновации (2014—2020 г.) и за отмяна на Решение № 1982/2006/ЕО (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 104).

(4)  Регламент (ЕС) № 1290/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за определяне на правилата за участие и разпространение на резултатите в „Хоризонт 2020“ — рамкова програма за научни изследвания и иновации (2014—2020 г.)“ и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1906/2006 (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 81).

(5)  ОВ C 205, 19.7.2013 г., стр. 9.

(6)  Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

(7)  Делегиран регламент (ЕС) № 1268/2012 на Комисията от 29 октомври 2012 г. относно правилата за прилагане на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза (ОВ L 362, 31.12.2012 г., стр. 1).

(8)  Решение 2013/743/ЕС на Съвета от 3 декември 2013 г. за създаване на специфичната програма за изпълнение на „Хоризонт 2020“ — рамковата програма за научни изследвания и иновации (2014—2020 г.) и за отмяна на решения 2006/971/ЕО, 2006/972/ЕО, 2006/973/ЕО, 2006/974/ЕО и 2006/975/ЕО (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 965).

(9)  Регламент (Евратом, ЕО) № 2185/96 на Съвета от 11 ноември 1996 г. относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности (ОВ L 292, 15.11.1996 г., стр. 2).

(10)  Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 септември 2013 г. относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF), и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1073/1999 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (Евратом) № 1074/1999 на Съвета (ОВ L 248, 18.9.2013 г., стр. 1).


Изявление на Комисията относно финансовите гаранции във връзка с изпълнителната структура на PRIMA

1.

Във връзка с инициативата PRIMA, в член 58, параграф 1, буква в), подточка vi) от Финансовия регламент на Съюза e предвидена възможността Комисията да повери задачи по изпълнението на бюджета на Съюза на частноправен орган със задължение за обществена услуга (изпълнителна структура). Един такъв орган трябва да предоставя подходящи финансови гаранции.

2.

С цел спазване на принципа на доброто финансово управление на средствата на ЕС, тези гаранции следва да включват, без ограничение на обхвата или размера, всяко задължение на изпълнителната структура към Съюза във връзка с всички задачи по изпълнението, предвидени в Споразумението за делегиране. Комисията по принцип очаква поръчителите да приемат солидарната отговорност за задълженията на изпълнителната структура.

3.

Като се основава на обстойна оценка на риска, по-специално ако резултатът от предварителната оценка по стълбове, извършена от изпълнителната структура в съответствие с член 61 от Финансовия регламент, бъде счетен за удовлетворителен, отговарящият за PRIMA разпоредител с бюджетни кредити на Комисията обаче ще предвиди следното:

с оглед на принципа на пропорционалност финансовите гаранции, изисквани от изпълнителната структура, ще могат да бъдат сведени до максималния размер на участието на Съюза;

съответно отговорността на всеки поръчител ще може да бъде съразмерна с дела на приноса му към PRIMA.

Поръчителите могат да определят в съответните си писма-декларации относно отговорностите условията, при които ще покрият въпросната отговорност.