12.7.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 179/8


РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2017/1252 НА СЪВЕТА

от 11 юли 2017 година

в подкрепа на укрепването на химичната безопасност и сигурност в Украйна с оглед изпълнението на Резолюция 1540 (2004) на Съвета за сигурност на ООН относно неразпространението на оръжия за масово унищожение и средствата за доставянето им

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28, параграф 1 и член 31, параграф 1 от него,

като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

като има предвид, че:

(1)

На 12 декември 2003 г. Европейският съвет прие Стратегия на ЕС срещу разпространението на оръжия за масово унищожение, глава II от която съдържа списък с мерките за борба с разпространението на такива оръжия, които трябва да бъдат предприети както в Съюза, така и в трети държави.

(2)

Съюзът активно изпълнява посочената стратегия и въвежда в действие мерките, изброени в глава III от нея, по-специално чрез отпускане на финансови средства за подкрепа на конкретни проекти, изпълнявани от многостранни институции, чрез предоставяне на държавите на техническа помощ и експертен опит по отношение на широк набор от мерки за неразпространение и чрез поощряване на ролята на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации (ООН).

(3)

На 28 април 2004 г. Съветът за сигурност на ООН прие Резолюция 1540 (2004) (наричана по-долу „Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН“) — първият международен инструмент, който цялостно и всестранно разглежда въпроса за оръжията за масово унищожение, средствата за доставянето им и свързаните с тях материали. С Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН се установиха обвързващи за всички държави задължения с цел предотвратяване и възпиране на достъпа на недържавни субекти до такива оръжия и свързаните с тях материали. С Резолюция 1540 (2004) Съветът за сигурност на ООН предвижда също така, че всички държави трябва да предприемат и осигурят прилагането на ефективни мерки за въвеждане на национален контрол с цел предотвратяване на разпространението на ядрени, химически или биологични оръжия и средствата за доставянето им, включително чрез въвеждане на необходимия контрол върху свързаните с тях материали.

(4)

Всеобщото присъединяване и пълното прилагане на Конвенцията за химическите оръжия и на Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН са сред основните приоритети на Украйна в областта на неразпространението на оръжия за масово унищожение, по-конкретно в рамките на статута ѝ на непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН в периода 2016—2017 г.

(5)

Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Украйна, от друга страна (1) (наричано по-долу „Споразумението за асоцииране“) бе подписано на 21 март и 27 юни 2014 г. Споразумението за асоцииране предвижда, наред с другото, ускорена хармонизация на украинското законодателство със съответното законодателство на Съюза, включително относно премахването на всички пречки пред цялостното изпълнение на Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН. Споразумението за асоцииране се прилага временно и частично от ноември 2014 г. и януари 2016 г.

(6)

В съответствие с плана на украинското правителство за периода 2014—2017 г. за прилагане на Споразумението за асоцииране Украйна се ангажира да разработи нормативна уредба относно контрола на сериозни инциденти, свързани с опасни вещества. Министерският съвет на Украйна реши също така да подобри химичната безопасност и сигурност, като разработи законодателни и регулаторни мерки относно спазването на изискванията за безопасното боравене с опасни химични вещества и предотвратяването на незаконната търговия на опасни химични продукти.

(7)

На 11—12 декември 2014 г. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), с подкрепата на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA), Украинския съюз на химиците и Международния център за химична безопасност и сигурност (ICCSS), организира в Киев национална кръгла маса относно способностите в областта на химичната безопасност и сигурност в Украйна и разработване на интегрирана програма за химична безопасност и сигурност в Украйна, включително насърчаване на изпълнението на Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН. Участие в кръглата маса взеха множество заинтересовани страни от Украйна и международни партньори, а резултатът от нея беше одобрен с одобряването на набор от препоръки.

(8)

От 24 до 26 февруари 2015 г. във Виена се проведе среща на основните заинтересовани страни и международни партньори относно разработването на интегрирана програма за химична безопасност и сигурност в Украйна, включително насърчаването на изпълнението на Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН. Участниците от Украйна постигнаха съгласие по пътна карта за интегрираната програма за химична безопасност и сигурност в Украйна.

(9)

Във връзка с това секретариатът на ОССЕ, в тясно сътрудничество с компетентните органи в Украйна, изготви предложения за проекти и ги представи на Съюза за финансиране от бюджета за ОВППС.

(10)

На секретариата на ОССЕ следва да се възложи техническото изпълнение на проектите, които ще се изпълняват съгласно настоящото решение,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   С цел укрепване на мира и сигурността и ефективно многостранно сътрудничество на световно и регионално равнище, Съюзът преследва следните цели:

а)

укрепване на мира и сигурността в съседните на Съюза държави чрез намаляване на заплахата от незаконната търговия с контролирани и токсични химични вещества в региона на ОССЕ, по-конкретно в Украйна;

б)

подкрепа за реалното участие на множество страни на регионално равнище, като се подпомагат действията на ОССЕ, насочени към подобряване на способностите на компетентните органи в Украйна за предотвратяване на незаконната търговия с контролирани и токсични химични вещества в съответствие със задълженията съгласно Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН.

2.   За постигане на целите по параграф 1 Съюзът предприема следните мерки:

а)

подобряване на регулаторната система на Украйна в областта на химичната безопасност и сигурност;

б)

създаване на украински национален референтен център за идентифициране на контролираните и токсичните химични вещества;

в)

засилване на контрола върху трансграничното движение на контролирани и токсични химични вещества.

Подробно описание на посочените в първа алинея мерки се съдържа в приложението.

Член 2

1.   Върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (наричан по-долу „върховният представител“) отговаря за изпълнението на настоящото решение.

2.   Техническото изпълнение на мерките по член 1, параграф 2, първа алинея се извършва от секретариата на ОССЕ. Той изпълнява посочената задача под ръководството на върховния представител. За тази цел върховният представител сключва необходимите договорености със секретариата на ОССЕ.

Член 3

1.   Референтната сума за изпълнението на мерките, посочени в член 1, параграф 2, първа алинея, е в размер на 1 431 156,90 EUR.

2.   Разходите, финансирани чрез сумата, предвидена в параграф 1, се управляват в съответствие с процедурите и правилата, приложими към общия бюджет на Съюза.

3.   Комисията упражнява надзор върху правилното управление на разходите, посочени в параграф 2. За тази цел тя сключва споразумение за финансиране със секретариата на ОССЕ. В споразумението се предвижда, че секретариатът на ОССЕ осигурява видимост на приноса на Съюза, съответстваща на неговия размер.

4.   Комисията полага усилия да сключи посоченото в параграф 3 споразумение за финансиране във възможно най-кратък срок след влизането в сила на настоящото решение. Тя информира Съвета за всякакви трудности в хода на този процес, както и за датата на сключване на споразумението за финансиране.

Член 4

Върховният представител представя на Съвета доклад за изпълнението на настоящото решение въз основа на редовните доклади, изготвяни от секретариата на ОССЕ. Тези доклади съставляват основа за оценката, извършвана от Съвета. Комисията предоставя информация относно финансовите аспекти на мерките, посочени в член 1, параграф 2, първа алинея.

Член 5

1.   Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

2.   Срокът на действие на настоящото решение е 36 месеца след сключването на споразумението за финансиране, посочено в член 3, параграф 3, или шест месеца след датата на приемането му, ако към този момент все още не е сключено споразумение за финансиране.

Съставено в Брюксел на 11 юли 2017 година.

За Съвета

Председател

T. TÕNISTE


(1)  Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Украйна, от друга страна (ОВ L 161, 29.5.2014 г., стр. 3).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Укрепване на химичната безопасност и сигурност в Украйна в съответствие с Резолюция 1540 (2004) на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации

1.   Контекст

Използването на химически оръжия или на химични вещества като оръжие от недържавни субекти вече е реална заплаха. Предвид текущото положение от гледна точка на сигурността, заплахите и рисковете от неразрешено използване на химични вещества или от атаки срещу химични съоръжения представляват сериозно предизвикателство за сигурността, икономиката, здравеопазването и околната среда в Украйна. Ето защо Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), с подкрепата на Службата на Организацията на обединените нации (ООН) по въпросите на разоръжаването (UNODA), Украинския съюз на химиците и Международния център за химична безопасност и сигурност (ICCSS), проведе национална кръгла маса на относно способностите в областта на химичната безопасност и сигурност в Украйна и разработване на интегрирана програма за химична безопасност и сигурност в Украйна, включително насърчаване на изпълнението на Резолюция 1540 (2004) на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации (наричана по-долу „Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН“) в Киев на 11 и 12 декември 2014 г.

Като последващо действие от 24 до 26 февруари 2015 г. във Виена се проведе среща, посветена на разработването на интегрирана програма за химична безопасност и сигурност в Украйна. Националните участници постигнаха съгласие по пътна карта за интегрираната програма за химична безопасност и сигурност. Като първи етап международни експерти извършиха цялостен преглед на химичната безопасност и сигурност в Украйна (наричан по-долу „цялостният преглед“). В цялостния преглед наред с другото се съдържа анализ на политиките в областта на химичната безопасност и сигурност в Украйна, безопасността и сигурността на превоза на опасни химични вещества, инфраструктурата и техническия капацитет за анализ на опасни химични вещества, граничния и митническия контрол на движението на опасни химични вещества, както и безопасността и сигурността на производството, съхранението и употребата на химични вещества от националната промишленост.

В резултат на това ОССЕ подготви три проекта с цел осигуряване на подкрепа за интегрираната програма за химична безопасност и сигурност в Украйна. Те бяха разработени в сътрудничество с компетентните украински органи. Всички проекти ще се изпълняват съгласно съответните разпоредби на Плана за изпълнение на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна и Украйна, от друга страна (наричано по-долу „Споразумението за асоцииране“).

2.   Цели

Общата цел на настоящото решение е да се подпомогнат проектите на ОССЕ, насочени към укрепване на химичната безопасност и сигурност в Украйна в съответствие с Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН и Споразумението за асоцииране, като се осигури значителен принос за интегрираната програма за химична безопасност и сигурност в Украйна. С настоящото решение по-конкретно се цели намаляване на заплахата от незаконна търговия с контролирани и токсични химични вещества в региона на ОССЕ, особено в Украйна, като по този начин се укрепват мирът и сигурността в съседните на Съюза държави.

3.   Описание на проектите

3.1.   Проект 1: Подобряване на регулаторната рамка на Украйна в областта на химичната безопасност и сигурност

3.1.1.   Цел на проекта

Подобряване на законодателната и регулаторната рамка на Украйна в връзка с химичната безопасност и сигурност като част от интегрираната програма за химична безопасност и сигурност и в съответствие със задълженията по Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН

3.1.2.   Описание на проекта

За да се подпомогнат украинските правителствени агенции при предприемането на действия спрямо заплахите от злоупотреба с токсични химични вещества, ОССЕ и компетентните органи на Украйна набелязаха четири приоритетни документа във връзка с укрепването на законодателството в областта на химичната безопасност и сигурност:

Техническа нормативна уредба относно безопасното и сигурно управление на химични продукти;

Техническа нормативна уредба относно класифицирането и етикетирането на опасни химични вещества;

Изменения на украинския закон относно високорисковите структури;

Наредба на украинското правителство относно определянето и декларирането на сигурност на високорисковите структури.

3.1.3.   Очаквани резултати от проекта

В резултат на проекта ще бъдат изготвени четирите документа, посочени в точка 3.1.2, които да бъдат приети в регулаторната и законодателната рамка.

3.1.4.   Бенефициери по проекта

Министерство на икономическото развитие и търговията на Украйна

Държавна служба за извънредни ситуации на Украйна

3.2.   Проект 2: Създаване на украински национален референтен център с цел идентифициране на контролираните и токсичните химични вещества

3.2.1.   Цел на проекта

Подобряване на способността на украинските органи да идентифицират токсичните химични вещества и прекурсори и да водят криминологични разследвания на случаи на злоупотреба като част от интегрираната програма за химична безопасност и сигурност в съответствие със задълженията по Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН.

3.2.2.   Описание на проекта

В съответствие с препоръката в цялостния преглед, одобрена от украинското Министерство на здравеопазването, въз основа на съществуващия изследователски център би могло да се създаде национален референтен център. За лабораториите на изследователския център обаче липсват регулаторна рамка и стандартни оперативни процедури относно предоставянето на услуги на заинтересованите органи и организации на частния сектор, както и специални инструменти за химичен анализ с висока разделителна способност за прецизно и надеждно откриване и идентифициране на опасни химични вещества. Следователно този проект ще спомогне за създаването на напълно функциониращ национален референтен център, което включва провеждането на поръчки за инструменти за химичен анализ с висока разделителна способност и подходящо обучение за лабораторния персонал.

3.2.3.   Очаквани резултати от проекта

Създаване на националния референтен център за идентифициране на контролирани и токсични химични вещества и включването му в националните и международните системи за реагиране на химични заплахи

Усъвършенстване на лабораторното оборудване на изследователския център

Включване на националния референтен център в международната рамка

Обучен лабораторен персонал

3.2.4.   Бенефициери по проекта

Министерство на здравеопазването на Украйна

3.3.   Проект 3: Засилване на контрола върху трансграничното движение на контролирани и токсични химични вещества

3.3.1.   Цел на проекта

Подобряване на граничния контрол и наблюдението на химични вещества в режим на транзит в Украйна в съответствие със задълженията по Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН.

3.3.2.   Описание на проекта

В цялостния преглед се посочва, че е необходимо да се засилят мерките за вътрешен контрол на трансграничното движение на токсични химични вещества и да се укрепи националният капацитет в това отношение. Ето защо проектът си поставя за цел да създаде надлежно официално одобрени национални системи за обучение и да обучи обучители от държавната служба за гранична охрана на Украйна и от държавната данъчна служба на Украйна в областта на откриването и идентифицирането на контролирани и токсични химични вещества, пресичащи държавната граница на Украйна. Чрез него украинските органи ще получат надеждни знания и добри практики относно процедурите в областта на химичната безопасност и сигурност и управлението при кризи във връзка с контролирани и токсични химични вещества чрез разработването на хармонизирани с тези на Съюза национални стандартни оперативни процедури, утвърждаването на международни стандарти и практики в тази област, провеждането на симулационни и полеви учения по границите и т.н. Освен това проектът ще спомогне за засилването на контрола върху износа чрез прилагането на контролния списък на Съюза на изделия с двойна употреба от украинските митнически органи.

Набелязани бяха следните области за действие:

анализ и наблюдение на химичните вещества в режим на транзит;

граничен контрол и трафик;

обучение и осведоменост;

въвеждане на съответните административни актове и оперативна нормативна уредба в областта на химичната безопасност и сигурност;

спешно реагиране при инциденти с химични вещества в режим на транзит.

3.3.3.   Очаквани резултати от проекта

Разработване на национални програми за обучение на държавната данъчна служба на Украйна и държавната служба за гранична охрана на Украйна във връзка с процедурите за химична безопасност, сигурност и управление при кризи при трансграничното движение на контролирани и опасни химични вещества през сухопътните гранични контролно-пропускателни пунктове, морските пристанища и летищата

Обучаване на персонала, включително националните обучители от държавната данъчна служба на Украйна и държавната служба за гранична охрана на Украйна и транспортните органи на регулаторно, управленско и оперативно равнище

Засилване на капацитета за контрол върху износа и за правоприлагане с цел контрол на трансграничното движение на контролирани и опасни химични вещества през сухопътните гранични контролно-пропускателни пунктове, морските пристанища и летищата

3.3.4.   Бенефициери по проекта

Държавна данъчна служба на Украйна

Държавна служба за гранична охрана на Украйна

4.   Административна подкрепа за изпълнението на проектите

В секретариата на ОССЕ и в бюрото на координатора от ОССЕ за проекта в Украйна специализиран персонал ще координира и управлява изпълнението на дейности по проекта, посочени в раздел 3, с цел доразвиване на рамката за сътрудничество между украинските партньори, включително чрез разработване на съответни нови предложения за проекти и мерки на национално равнище.

Помощният персонал ще изпълнява следните задачи:

управление на проектите на всички етапи от проектния цикъл;

упражняване на ежедневен финансов надзор на проектите;

предоставяне на технически и правен експертен опит, подкрепа за по-големите обществени поръчки, контакти с други международни организации, осигуряване и контрол на качеството на резултатите от одобрените проекти, докладване пред Съюза за всички дейности по програмата за химична безопасност и сигурност;

подкрепа за украинските органи в разработването на нови национални мерки по интегрираната програма за химична безопасност и сигурност в съответствие с Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН.

5.   Продължителност

Общата прогнозирана продължителност на проектите е 36 месеца.

6.   Технически изпълнител

Техническото изпълнение на настоящото решение ще бъде възложено на секретариата на ОССЕ. Секретариатът на ОССЕ ще изпълнява дейностите по настоящото решение, като си сътрудничи с други международни организация и агенции, по-специално с цел да се осигури полезно взаимодействие и да се избегне дублиране с дейностите на Организацията за забрана на химическите оръжия, в съответствие с Конвенцията за химическите оръжие.

7.   Докладване

Секретариатът на ОССЕ ще изготвя редовни доклади, както и доклади след приключването на всяка от описаните дейности. Окончателните доклади следва да бъдат представени на Съюза не по-късно от шест седмици след приключването на съответните дейности.

8.   Управителен комитет

Управителният комитет за тези проекти ще се състои от представител на върховния представител и от представител на изпълнителя, посочен в раздел 6 от настоящото приложение. Управителният комитет ще прави преглед на изпълнението на настоящото решение редовно, най-малко веднъж на 6 месеца, включително чрез използването на електронни средства за комуникация.

Общата стойност на проектите възлиза на 1 431 156,90 EUR.

9.   Прогнозирани общи разходи по проектите и финансово участие на Съюза

Общата стойност на проектите възлиза на 1 431 156,90 EUR.