13.6.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 149/91


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2017/996 НА КОМИСИЯТА

от 9 юни 2017 година

за създаването на Европейската лабораторна мрежа за улавяне и съхранение на въглероден диоксид — консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (ECCSEL ERIC)

(нотифицирано под номер С(2017) 3875)

(само текстовете на английски, италиански, нидерландски и френски език са автентични)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 723/2009 на Съвета от 25 юни 2009 г. относно правната рамка на Общността за консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (ERIC) (1), и по-специално член 6, параграф 1, буква а) от него,

като има предвид, че:

(1)

Италия, Нидерландия, Норвегия, Обединеното кралство и Франция поискаха от Комисията да създаде Европейската лабораторна мрежа за улавяне и съхранение на въглероден диоксид — консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (ECCSEL ERIC). Те се договориха, че приемащата държава членка на ECCSEL ERIC ще бъде Норвегия.

(2)

Тъй като на 29 март 2017 г. Обединеното кралство изпрати уведомление за намерението си да напусне Съюза съгласно член 50 от Договора за Европейския съюз, Договорите ще престанат да се прилагат към Обединеното кралство, считано от датата на влизане в сила на споразумението за оттегляне, или при липса на такова, две години след уведомлението, освен ако Европейският съвет в съгласие с Обединеното кралство реши да удължи този срок. В резултат на това и без да се засягат разпоредбите на споразумението за оттегляне, настоящото решение за изпълнение се прилага само докато Обединеното кралство престане да бъде държава членка,

(3)

Регламент (ЕО) № 723/2009 бе включен в Споразумението за европейското икономическо пространство (ЕИП) чрез Решение на Съвместния комитет на ЕИП № 72/2015 (2).

(4)

В съответствие с член 5, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 723/2009 Комисията извърши оценка на заявлението и заключи, че то отговаря на изискванията, установени в посочения регламент.

(5)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно член 20 от Регламент (ЕО) № 723/2009,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   Създава се Европейска лабораторна мрежа за улавяне и съхранение на въглероден диоксид — консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура, наречена ECCSEL ERIC.

2.   Съществените елементи от устава на ECCSEL ERIC са определени в приложението.

Член 2

Адресати на настоящото решение са Френската република, Италианската република, Кралство Нидерландия, Кралство Норвегия и Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия.

Съставено в Брюксел на 9 юни 2017 година.

За Комисията

Carlos MOEDAS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 206, 8.8.2009 г., стр. 1.

(2)  Решение на Съвместния комитет на ЕИП № 72/2015 от 20 март 2015 г. за изменение на Протокол 31 към Споразумението за ЕИП относно сътрудничеството в специфични области извън четирите свободи [2016/755] (ОВ L 129, 19.5.2016 г., стр. 85).


ПРИЛОЖЕНИЕ

СЪЩЕСТВЕНИ ЕЛЕМЕНТИ ОТ УСТАВА НА ECCSEL ERIC

Следните членове и параграфи на членовете от устава на ECCSEL ERIC предвиждат съществените елементи в съответствие с член 6, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 723/2009

1.   Задачи и дейности

(член 2 от устава на ECCSEL ERIC)

1.

ECCSEL ERIC създава и експлоатира разпределена научноизследователска инфраструктура на световно равнище, която се изгражда като централно звено, отговарящо за координирана експлоатация на няколко съоръжения, работещи под общото наименование ECCSEL ERIC.

а)

ECCSEL ERIC координира използването на научноизследователски съоръжения в разпределената инфраструктура и координира плановете за тяхното обновяване, както и за нови инвестиции. ECCSEL ERIC гарантира открит международен достъп до инфраструктурата. ECCSEL ERIC следва също така, в рамките на своите възможности и компетентност, да подпомага собствениците на научноизследователски съоръжения в техните усилия за по-добра експлоатация на техните съоръжения, тяхното обновяване, както и за създаването на нови съоръжения.

б)

ECCSEL ERIC улеснява експериментални изследвания на високо ниво във връзка с нови и подобрени методи за улавяне, транспортиране и съхранение на CO2 (CCS), които се предвижда да бъдат въведени в търговска употреба до 2020—2030 г., както и след това. В бъдеще общото събрание може да вземе решение за разширяване на дейностите на ECCSEL ERIC към използване на CO2 (улавяне, използване и съхранение на въглероден диоксид (CCUS) отвъд ускорения добив на петрол (EOR).

в)

Самият ECCSEL ERIC не притежава и не експлоатира научноизследователски съоръжения. Общото събрание може обаче в бъдеще да реши, че ECCSEL ERIC ще инвестира в собствени съоръжения или ще управлява такива. Членове и наблюдатели, които не желаят да участват във финансирането на подобни съоръжения, могат да се въздържат от такова финансиране в съответствие с член 9, параграф 2, буква а).

2.

ECCSEL ERIC осигурява на международната научноизследователска общност необходимите съоръжения за провеждане на научни изследвания в приоритетните области. По този начин ECCSEL ERIC ще допринесе за големи постижения в областта на технологичното развитие отвъд сегашната най-висока степен на развитие, като по този начин ще ускори търговската реализация и внедряването на УСВ. В това начинание ECCSEL ERIC ще вземе предвид и ще подкрепи научноизследователски действия на най-високо равнище сред учените в областта на CCS и според приоритетите на ECCSEL ERIC. ECCSEL ERIC ще създаде най-актуален списък на уникални научноизследователски съоръжения и ще предостави на европейската научна общност в областта на CCS (предимно), както и на учените в тази област извън Европа, достъп до тези ресурси.

3.

ECCSEL ERIC се учредява и осъществява дейността си с нестопанска цел.

4.

Без да се засяга основният принцип, установен в член 2, параграф 3, ECCSEL ERIC може да извършва ограничени икономически дейности, при условие че те са тясно свързани с неговите основни задачи и не застрашават постигането им.

2.   Наименование, седалище, местоположение и работен език

(член 1 от устава на ECCSEL ERIC)

1.

Създава се консорциум за разпределена европейска научноизследователска инфраструктура, наречен „Европейска лабораторна мрежа за улавяне и съхранение на въглероден диоксид — консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура“, наричан по-долу ECCSEL ERIC.

2.

Седалището по устав на ECCSEL ERIC е в Трондхайм, Норвегия.

3.   Срок на действие

(член 21 от устава на ECCSEL ERIC)

ECCSEL ERIC се създава за неопределен срок.

4.   Ликвидация

(член 23 от устава на ECCSEL ERIC)

1.

Общото събрание може да вземе решение за ликвидация на ECCSEL ERIC с мнозинство от две трети от подадените гласове.

2.

ECCSEL ERIC уведомява Европейската комисия за решението за ликвидация без необосновано забавяне и при всички случаи в срок от десет дни след приемане на решението.

3.

Салдото от активите след изплащане на дълговете на ECCSEL ERIC се разпределя между членовете пропорционално на натрупаните им годишни вноски за ECCSEL ERIC, както е посочено в приложение II към устава.

4.

ECCSEL ERIC уведомява Европейската комисия за приключването на процедурата по ликвидация без необосновано забавяне и при всички случаи в срок от десет дни след въпросното приключване.

5.

ECCSEL ERIC престава да съществува в деня, в който Европейската комисия публикува съответното известие в Официален вестник на Европейския съюз.

5.   Отговорност

(член 13 от устава на ECCSEL ERIC)

1.

ECCSEL ERIC носи отговорност за дълговете си.

2.

Членовете не са солидарно отговорни за задълженията на ECCSEL ERIC. Отговорността на членовете за задълженията на ECCSEL ERIС се ограничава до съответните им вноски.

3.

ECCSEL ERIC сключва застраховки, подходящи за покриване на рисковете, специфични за изграждането и функционирането на ECCSEL ERIC.

6.   Политика за достъп

(член 18 от устава на ECCSEL ERIC)

1.

Значителна част от наличното за научни изследвания време за всяко национално съоръжение, което участва в инфраструктурата на ECCSEL, следва да се предоставя на международната научноизследователска общност. Общото събрание запазва част от наличното време за достъп за изследователи от държави, които не са членове на ECCSEL ERIC.

2.

ECCSEL ERIC и собствениците на научноизследователски съоръжения сключват отделни споразумения, свързани с това каква част от наличното за научни изследвания време ще бъде на разположение за международната научноизследователска общност и с условията за достъп.

3.

Достъпът до съоръженията на ECCSEL ERIC е свободен за изследователи, научни работници и студенти. Достъп се предоставя след провеждането на справедлива и прозрачна процедура въз основа на конкурс и партньорски оценки на заявленията. Критериите за конкурса са високи научни постижения и значимост по отношение на стратегиите на ECCSEL ERIC, определени от общото събрание.

4.

Всички разходи за достъпа и всички разходи, свързани с материали, включително за проби и оборудване на ползвателите, се поемат от самите тях. Разходите за достъп се основават на ставки, приложими за всяко съоръжение към ECCSEL ERIC.

5.

ECCSEL ERIC може да създаде система за идентифициране и оправомощаване на ползвателите, която гарантира, че само лицата, които имат право на достъп до дадено съоръжение, получават такъв достъп и право на ползване. ECCSEL ERIC може да реши, че членовете и наблюдателите трябва да се придържат към такава система като условие за предоставяне на достъп на техните изследователи.

6.

Общото събрание одобрява подробна политика за достъп от страна на ползвателите, след което тя се прави публично достъпна.

7.   Координационен комитет за научноизследователска инфраструктура, научен консултативен съвет и консултативен съвет по етика и околна среда

(член 11 от устава на ECCSEL ERIC)

Научен консултативен съвет

а)

Общото събрание назначава независим научен консултативен съвет от не повече от шест изтъкнати, независими и опитни учени от цял свят. Назначаването на членовете на съвета се основава на предложения, направени от директора, който се консултира с научния консултативен съвет и с координационния комитет за научноизследователска инфраструктура. Мандатът на членовете на съвета е три години. Повторното назначаване е възможно еднократно. Представителите в общото събрание не могат да бъдат назначавани в този съвет.

б)

Директорът се консултира с научния консултативен съвет най-малко веднъж годишно относно научното качество на услугите, предоставяни от ECCSEL ERIC, научните политики и процедури на организацията и нейните планове за бъдещи дейности.

в)

Научният консултативен съвет представя веднъж годишно писмен доклад за дейността си на общото събрание посредством директора. Директорът представя доклада на общото събрание заедно със своите забележки и евентуални препоръки.

8.   Политика за разпространение

(член 19 от устава на ECCSEL ERIC)

1.

До резултатите и данните от научни изследвания на ECCSEL ERIC се предоставя свободен достъп в съответствие с политиката за разпространение, приета от общото събрание. Резултатите и данните от научните изследвания се предоставят на заинтересованите страни без заплащане на разходи, различни от тези, свързани с разпространението. За целите на настоящата разпоредба „резултати и данни от научни изследвания на ECCSEL ERIC“ означава резултатите и данните от научните изследвания в областта на улавянето и съхранението на въглероден диоксид, генерирани от собствениците на съоръжения, които участват в инфраструктурата на ECCSEL ERIC.

2.

ECCSEL ERIC активно разпространява своите резултати от научни изследвания сред обществото, така че те да могат да играят активна роля в разработването на политики и контрола на емисиите на въглероден диоксид.

3.

ECCSEL ERIC насърчава сътрудничеството в рамките на ECCSEL ERIC, както и получаването на резултати от него, стимулират изследователите да участват в нови и иновационни проекти и, ако е уместно, насърчават изследователите да използват резултатите на ECCSEL ERIC в сферата на висшето образование.

4.

ECCSEL ERIC като цяло насърчава ползвателите на резултатите от неговите научни изследвания да правят публично достояние резултатите от собствените си изследвания и изисква от тях да осигурят съответната публичност по отношение на предоставения им достъп в рамките на ECCSEL ERIC.

5.

В политиката на разпространение се посочват различните целеви групи и се използват различни канали за достигане до целевите аудитории. Във всички публикации, посветени на резултатите и знанията, генерирани от или в рамките на сътрудничество с ECCSEL ERIC, приносът на ECCSEL ERIC следва надлежно да се посочва.

9.   Политика в областта на правата върху интелектуална собственост

(член 20 от устава на ECCSEL ERIC)

1.

За целите на настоящия устав терминът „интелектуална собственост“ има значението, посочено в член 2 от Конвенцията за учредяване на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС), подписана на 14 юли 1967 г.

2.

По въпросите на интелектуалната собственост взаимоотношенията между членовете се уреждат от националното законодателство на членовете, както и от съответните международни правила и разпоредби.

3.

Интелектуалната собственост, която членовете предоставят на ECCSEL ERIC, остава собственост на първоначалния притежател на интелектуалната собственост. Ако тази собственост произтича от дейност, финансирана от ECCSEL ERIC (пряко участие или в натура), правата върху интелектуалната собственост принадлежат на ECCSEL ERIC, освен ако не е било договорено, че правата принадлежат на държавите, които са я създали. Възможната икономическа стойност на достъпа над платената такса не се разглежда като финансиране на даден проект от ECCSEL ERIC.

4.

ECCSEL ERIC гарантира, че ползвателите приемат условията за получаване на достъп до резултатите и за правата на интелектуална собственост върху резултатите, както и че са въведени подходящи разпоредби за сигурност относно съхранението и обработката на правата и резултатите.

5.

ECCSEL ERIC следва да въведе разпоредби за разследване на твърдения за нарушаване на сигурността и поверителността по отношение на данните от научните изследвания и информацията.

6.

ECCSEL ERIC предоставя насоки на изследователите, за да се гарантира, че научните изследвания, извършвани при използване на материали, предоставени чрез ECCSEL ERIC, се извършват в рамка, признаваща правата на собствениците.

7.

Одобрената от общото събрание на членовете подробна политика в областта на интелектуалната собственост се приема и поотделно от всяка от страните, които експлоатират съоръженията, участващи в дейността на ECCSEL ERIC.

10.   Заетост

(член 17 от устава на ECCSEL ERIC)

1.

ECCSEL ERIC е работодател, осигуряващ равни възможности. Процедурите за подбор на кандидати за длъжности в ECCSEL ERIC се извършват по прозрачен и недискриминационен начин, като се осигуряват равни възможности за кандидатите.

2.

Трудовите договори са предмет на приложимото законодателство на държавата, на чиято територия работят служителите, или на законодателството на държавата, в която се провеждат дейностите на ECCSEL ERIC. Свободните позиции в ECCSEL ERIC се обявяват на международно равнище и по подходящ начин.

3.

В съответствие с изискванията на националното законодателство всеки член, в рамките на своята юрисдикция, улеснява свободното движение и пребиваване на граждани на членове, които участват в осъществяването на задачите на ECCSEL ERIC, както и на членовете на техните семейства.

11.   Политика относно обществените поръчки и освобождаване от данъци

(член 16 от устава на ECCSEL ERIC)

1.

ECCSEL ERIC третира кандидатите и участниците в процедурите за възлагане на обществени поръчки равнопоставено и по недискриминационен начин, независимо дали седалището им е в Европейския съюз или не. В политиката на ECCSEL ERIC относно обществените поръчки се спазват принципите на прозрачност, недискриминация и конкуренция.

2.

Генералният директор отговаря за всички обществени поръчки на ECCSEL ERIC. Решението за възлагане на обществената поръчка подлежи на публикуване по подходящ начин и включва изчерпателна обосновка. Общото събрание приема правила за прилагане, определящи всички необходими подробности относно точните процедури и критерии за възлагане на обществени поръчки.

3.

Възлагането на обществени поръчки от членове и наблюдатели във връзка с дейностите на ECCSEL ERIC се извършва по такъв начин, че да бъдат надлежно взети предвид потребностите на ECCSEL ERIC, както и техническите изисквания и спецификации, издадени от съответните органи.