20.6.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 156/2


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2015/949 НА КОМИСИЯТА

от 19 юни 2015 година

за одобряване на предекспортните проверки за наличие на някои микотоксини, извършвани върху някои видове храни от някои трети страни

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 882/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно официалния контрол, провеждан с цел осигуряване на проверка на съответствието със законодателството в областта на фуражите и храните и правилата за опазване здравето на животните и хуманното отношение към животните (1), и по-специално член 23 от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията (2) се определят разрешените максимално допустими количества на охратоксин А и афлатоксини в храните. На пазара на Съюза могат да бъдат пускани единствено храни, отговарящи на максимално допустимото количество.

(2)

В Регламент (ЕО) № 882/2004 е предвидено задължението на държавите членки да гарантират, че официалният контрол се извършва редовно, въз основа на риска и с необходимата честота, за да се постигнат целите на регламента, които са, inter alia, предотвратяване, елиминиране или редуциране на риска до приемливи нива за хората и животните.

(3)

В член 23 от Регламент (ЕО) № 882/2004 е предвидено, че могат да бъдат одобрявани специфични предекспортни проверки, които се извършват от трета страна, на фуражите и храните непосредствено преди осъществяването на експорт за Европейския съюз, за да се направи проверка на съответствието на експортираните продукти с изискванията на Съюза.

(4)

Такова одобрение може да бъде предоставено на трета страна само ако одит, извършен от Европейския съюз, е показал, че фуражите или храните, изнасяни за Европейския съюз, отговарят на изискванията на Съюза или на равностойни изисквания и че контролът, извършван в третата страна преди експедиране, се счита за достатъчно ефективен и ефикасен, за да замени или намали проверките на документите, проверките за идентичност и физическите проверки, предвидени в законодателството на ЕС.

(5)

През април 2005 г. Съединените американски щати (наричани по-нататък „Съединените щати“) подадоха заявление до Комисията за получаване на одобрение на извършваните от техните компетентни органи предекспортни проверки за замърсяване с афлатоксин на фъстъци, предназначени за износ за Съюза.

(6)

След като Хранителната и ветеринарна служба (FVO) на Комисията извърши одит, с Решение 2008/47/ЕО на Комисията (3) бе предоставено одобрение на посочените предекспортни проверки, чрез които се цели да се гарантира спазването на определените в законодателството на Съюза максимално допустими количества на афлатоксини.

(7)

На 8 октомври 2007 г. Канада подаде заявление до Комисията за получаване на одобрение за извършваните от компетентните органи на Канада предекспортни проверки за замърсяване с охратоксин А на пшеница (обикновена и твърда) и пшенично брашно, предназначени за износ за Европейския съюз.

(8)

Комисията направи подробна оценка на информацията, предоставена от Комисията по зърното в Канада (Grain Commission) — компетентният орган на Канада, който отговаря за извършването на предекспортните проверки — и прецени, че за целите на приемането на заявлението за одобрение на предекспортните проверки на пшеница и някои производни продукти за наличие на охратоксин А предоставените гаранции са задоволителни. Поради това с Регламент за изпълнение (ЕС) № 844/2011 на Комисията (4) бе предоставено одобрение на посочените предекспортни проверки, чрез които се цели да се гарантира спазването на определените в законодателството на Съюза максимално допустими количества на охратоксин А.

(9)

На 21 ноември 2012 г. Съединените щати подадоха заявление до Комисията за получаване на одобрение на извършваните от техните компетентни органи предекспортни проверки за замърсяване с афлатоксин на бадеми, предназначени за износ за Съюза.

(10)

След като FVO на Комисията извърши одит и след направената подробна оценка на допълнителната информация, предоставена от Съединените щати, Комисията счита, че предоставените гаранции са задоволителни и дават основание за одобряването на предекспортните проверки. Поради това е целесъобразно да се предостави одобрение за посочените предекспортни проверки, с които се цели да се гарантира спазването на максимално допустимите количества на афлатоксини, определени в законодателството на Съюза.

(11)

С оглед на опростяването на законодателството и гарантирането на еднакъв подход е целесъобразно всички одобрения на предекспортни проверки за наличие на микотоксини в храните, извършвани от някои трети страни, да бъдат събрани в един регламент. Поради това Решение 2008/47/ЕО и Регламент за изпълнение (ЕС) № 844/2011 следва да бъдат заменени, а правилата в посочените актове да бъдат обединени в настоящия регламент. Бяха въведени обаче някои малки изменения, с цел да бъдат уеднаквени разпоредбите по отношение на честотата на контрола и да бъдат актуализирани разпоредбите, за да се отразят измененията в кодовете по КН.

(12)

В съответствие с член 16, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 882/2004 от държавите членки се изисква да адаптират честотата на физическите проверки на вноса в зависимост от рисковете, свързани с различните категории храни, и отчитайки — наред с други фактори — гаранциите, дадени от компетентните органи на третата страна, от която произхожда съответната храна. Системните предекспортни проверки, извършвани под отговорността на компетентния орган на третата страна в съответствие с одобрението на Съюза по член 23 от Регламент (ЕО) № 882/2004, дават задоволителни гаранции във връзка със замърсяването с микотоксини и поради това позволяват на държавите членки да намалят честотата на физическите проверки, извършвани по отношение на посочените стоки.

(13)

Ниската честота на контрола, установена в приложението към настоящия регламент, следва да бъде спазвана от държавите членки, които внасят голям брой пратки от посочените храни. Държавите членки, които внасят само ограничен брой пратки от посочените храни, следва да предприемат необходимото за извършването на контрол с ниска честота, без да спазват установената честота на извършване на контрола.

(14)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Одобрение на предекспортни проверки

1.   Одобряват се предекспортните проверки, извършвани от Комисията по зърното в Канада (в качеството ѝ на компетентен орган) преди износа за Съюза, по отношение на охратоксин А в пшеницата и пшеничното брашно, включени в списъка в приложение I и произведени на територията на Канада.

2.   Одобряват се следните предекспортни проверки, извършвани от Министерството на земеделието на Съединените щати — USDA (в качеството му на компетентен орган) преди износа за Съюза:

а)

предекспортни проверки по отношение на афлатоксини във фъстъците, включени в списъка в приложение I и произведени на територията на Съединените щати;

б)

предекспортни проверки по отношение на афлатоксини в бадемите, включени в списъка в приложение I и произведени на територията на Съединените щати.

Член 2

Придружаващи документи и идентификация на пратките

1.   Всяка пратка с продукти, посочени в член 1, се придружава от:

а)

протокол с резултатите от взетите проби и от анализите, извършени в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕО) № 401/2006 на Комисията (5) или в съответствие с равностойни изисквания от лаборатория, одобрена за целта от компетентния орган;

б)

сертификат в съответствие с образеца, установен в приложение II, попълнен, проверен и подписан от представител на компетентния орган; сертификатът е валиден за срок от четири месеца от датата на издаване.

2.   Всяка пратка с продукти, посочени в член 1, се обозначава с идентификационен код, който се вписва в протокола и в сертификата, посочени в параграф 1. Всеки отделен чувал, друг вид опаковка или опаковка, при която няколко отделни единици се обединяват в една опаковка, от пратката се обозначава със същия код.

Член 3

Разделяне на пратки

Ако дадена пратка бъде разделена на части, всяка част от нея се придружава от копие на сертификата, посочен в член 2, параграф 1, буква б), заверено от компетентния орган на държавата членка, на чиято територия е извършено разделянето на пратката, до допускането на частта от разделената пратка за свободно обращение.

Член 4

Официален контрол

В съответствие с разпоредбите на член 16, параграф 2 и член 23, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 882/2004 честотата на физическите проверки, извършвани от държавите членки на пратки с продуктите, посочени в член 1 и представени в съответствие с разпоредбите на член 2, се ограничават до максималния процент от броя на представените пратки, определен в приложение I.

Член 5

Отмяна

Решение 2008/47/ЕО и Регламент за изпълнение (ЕС) № 844/2011 се отменят.

Позоваванията на отмененото решение и отменения регламент се считат за позовавания на настоящия регламент.

Член 6

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 19 юни 2015 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 165, 30.4.2004 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията от 19 декември 2006 г. за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните (ОВ L 364, 20.12.2006 г., стр. 5).

(3)  Решение 2008/47/ЕО на Комисията от 20 декември 2007 г. за одобряване на предекспортните проверки, извършвани от Съединените американски щати, на фъстъци и продукти, получени от тях, за наличие на афлатоксини (ОВ L 11, 15.1.2008 г., стр. 12).

(4)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 844/2011 на Комисията от 23 август 2011 г. за одобряване на предекспортните проверки, извършвани от Канада на пшеница и пшенично брашно за наличие на охратоксин А (ОВ L 218, 24.8.2011 г., стр. 4).

(5)  Регламент (ЕО) № 401/2006 на Комисията от 23 февруари 2006 г. за установяване на методи за вземане на проби и за анализ за целите на официалния контрол на нивата за микотоксини в храни (ОВ L 70, 9.3.2006 г., стр. 12).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Продукти, посочени в член 1, и честота на физическите проверки, посочена в член 4

Храни

Код по КН

Подразделение по ТАРИК

Страна на произход

Микотоксин

Честота на физическите проверки при внос (%)

Пшеница

1001

 

Канада

Охратоксин А

< 1

Пшенично брашно

1101 00

Фъстъци, с черупки

1202 41 00

 

Съединени американски щати

Афлатоксини

< 1

Фъстъци, без черупки

1202 42 00

Фъстъци, приготвени или консервирани по друг начин

2008 11 91; 2008 11 96; 2008 11 98

Бадеми, с черупки

0802 11

 

Съединени американски щати

Афлатоксини

< 1

Бадеми, без черупки

0802 12

ПРИЛОЖЕНИЕ II

Image

Image

Image