26.4.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 125/57


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) № 427/2014 НА КОМИСИЯТА

от 25 април 2014 година

за установяване на процедура за одобрение и сертифициране на иновативни технологии за намаляване на емисиите на CO2 от леки търговски превозни средства съгласно Регламент (ЕС) № 510/2011 на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 510/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2011 г. за определяне на стандарти за емисиите от новите леки търговски превозни средства като част от цялостния подход на Съюза за намаляване на емисиите на CO2 от лекотоварните превозни средства (1), и по-специално член 12, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

За да се насърчи развитието и ранното разпространение на нови и авангардни автомобилни технологии за намаляване на емисиите на CO2, с Регламент (ЕС) № 510/2011 се дава възможност на производителите и доставчиците да подават заявления за одобрение на някои иновативни технологии, допринасящи за намаление на емисиите на CO2 от нови леки търговски превозни средства (light commercial vehicles). Поради това е необходимо да се уточнят критериите, въз основа на които ще се преценява кои технологии би следвало да бъдат допустими за квалифициране като екологични иновации съгласно горепосочения регламент.

(2)

Уместно е да се вземе под внимание опитът от въвеждането на схема за иновативни технологии за леки пътнически автомобили (passenger cars) съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011 на Комисията (2) и да се прилагат същите критерии за допустимост и във връзка с леките търговски превозни средства. Но следва да се направи разграничение по отношение на тези леки търговски превозни средства, които са конструирани и получили одобрение на типа в многоетапен процес. При тези превозни средства е уместно сертифицирането на намалението на емисиите на CO2 да се ограничи в рамките само на екологичните иновации, с които е оборудвано базовото превозно средство.

(3)

Съгласно член 12, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) № 510/2011, технологиите, които са обхванати от интегрирания подход на ЕС, разгледан в две съобщения на Комисията от 7 февруари 2007 г. (3), и за които има разпореждания в нормативната уредба на ЕС, или други задължителни технологии съгласно нормативната уредба на ЕС, не се допускат като екологични иновации по цитирания регламент. Тези технологии включват системи за следене на налягането в гумите, индикатори за съпротивлението при търкаляне на гумите и за смяна на предавката, попадащи в приложното поле на Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета (4) и, по отношение на съпротивлението при търкаляне на гумите — в приложното поле на Регламент (ЕО) № 1222/2009 на Европейския парламент и на Съвета (5).

(4)

Технология, която от известно време е вече широко разпространена на пазара, не може да се счита за иновативна по смисъла на член 12 от Регламент (ЕС) № 510/2011 и не следва да се допуска като екологична иновация. С цел да се осигури пълна паралелност с Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011, уместно е да се разпореди, че допустими за квалифициране като екологични иновации са само такива технологии, с които са оборудвани до 3 % включително от всички леки търговски превозни средства, регистрирани в 2009 г. Тези прагове следва да бъдат преразгледани най-късно в 2016 г.

(5)

За да се насърчават технологиите с най-голям потенциал за намаление на емисиите на CO2 от леките търговски превозни средства, и по-специално разработването на иновативни технологии за задвижване, следва да бъдат допустими само онези технологии, които са свързани с транспортната функция на превозното средство и в значителна степен допринасят за подобрение на неговото общо енергопотребление. Не следва да бъдат допустими технологиите, които са спомагателни по отношение на тази цел или имат за цел да повишат комфорта на водача или пътниците.

(6)

Съгласно Регламент (ЕС) № 510/2011, заявления могат да бъдат подавани както от производителите, така и от доставчиците. В заявлението следва да се съдържат необходимите доказателства, че критериите за допустимост са напълно спазени, както и методика за измерване на дължащите се на иновативната технология намаления на емисиите на CO2.

(7)

Намаленията на емисии на CO2, дължащи се на екологична иновация, следва да могат да се измерват със задоволителна степен на точност. Тази точност може да бъде постигната само когато намаленията на емисиите надхвърлят или са равни на 1 g CO2 /km.

(8)

В случаите, при които намаленията на емисии на CO2, постигнати посредством дадена технология, зависят от поведението на водача или от други фактори, които са извън контрола на заявителя, тази технология по принцип следва да не се счита за отговаряща на условията за допустимост като екологична иновация, освен ако въз основа на убедителни и независими статистически доказателства е възможно да се направят проверими предположения относно поведението на средностатистическия водач.

(9)

Стандартният цикъл на изпитване, използван за измерване на емисиите на CO2 от превозно средство във връзка с неговото одобрение на типа, не показва всички намаления, които могат да бъдат приписани на определени технологии. С цел създаване на подходящи стимули за иновация, при изчисляване на общите намаления на емисии на CO2 следва да се вземат предвид само онези намаления, които не са обхванати от стандартния цикъл на изпитване.

(10)

При доказване на намаленията на емисии на CO2 следва да се прави сравнение между еднакви превозни средства със и без екологичната иновация. Методиката за изпитване следва да осигурява проверими, възпроизводими и съпоставими измервания. За да се осигурят равноправни условия и при липсата на общовъзприет и по-реалистичен пътен цикъл, следва да се използват като общ еталон моделите на шофиране в съответствие с Новия европейски пътен цикъл, както е посочено в Регламент (ЕО) № 692/2008 на Комисията (6). Методиката за изпитване следва да се основава на измервания на динамометричен стенд или на моделиране или симулиране, в случаите при които подобни методики биха били по-подходящи и биха осигурили по-добри и по-точни резултати.

(11)

Комисията следва да предостави указания за изготвянето на заявление и за методиките за изпитване, като тези указания следва да бъдат редовно актуализирани, за да се вземе предвид опитът, получен при оценяването на различните заявления.

(12)

Съгласно Регламент (ЕС) № 510/2011, заявленията трябва да са придружени от доклад за проверка, изготвен от независим и сертифициран орган. Този орган следва да бъде техническа служба от категория А или Б, както е посочено в Директива 2007/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (7). За да се гарантира независимостта на органа, обаче, техническите служби, определени в съответствие с член 41, параграф 6 от тази директива, не следва да бъдат считани за независим и сертифициран орган по смисъла на настоящия регламент. Заедно с доклада от проверката органът следва да представи съответни доказателства за своята независимост по отношение на заявителя.

(13)

За да се осигури ефективна регистрация и мониторинг на конкретните намаления на емисии за отделни видове превозни средства, намаленията на емисии следва да бъдат сертифицирани като част от одобрението на типа на превозното средство, а общите намаления на емисии следва да бъдат вписани в сертификата за съответствие съгласно Директива 2007/46/ЕО.

(14)

Комисията следва да има възможността да проверява ad hoc сертифицираните общи намаления на емисии за отделни превозни средства. Когато е очевидно, че сертифицираните намаления на емисии не съответстват на равнището на намаление на емисии, произтичащо от решението за одобрение на дадена технология като екологична иновация, Комисията следва да може да не взема предвид сертифицираните намаления на емисии на CO2 при изчисляването на средните специфични емисии на CO2. На производителя, обаче, следва да бъде даден ограничен период от време, през който той да може да докаже, че сертифицираните стойности са точни.

(15)

За да се осигури прозрачна процедура за подаване на заявления, на обществеността следва да бъде предоставена обобщена информация за заявленията за одобрение на иновативни технологии и на методиките за изпитване. След одобряването им методиките за изпитване следва да бъдат публично достъпни. Следва да се прилагат, когато това е уместно, изключенията от правото на публичен достъп до документи, предвидени в Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета (8).

(16)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по изменение на климата,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

С настоящия регламент се определя процедурата, която следва да бъде изпълнявана при подаване на заявление, както и при оценяването, одобряването и сертифицирането на иновативни технологии, които намаляват емисиите на CO2 от леки търговски превозни средства съгласно член 12 от Регламент (ЕС) № 510/2011.

Член 2

Приложно поле

1.   Не се смята за иновативна технология всяка технология, която попада в обхвата на следните видове мерки:

а)

подобрения на ефективността на климатичните инсталации;

б)

системи за следене на налягането в гумите, попадащи в приложното поле на Регламент (ЕО) № 661/2009;

в)

мерки във връзка със съпротивлението при търкаляне на гумите, попадащи в приложното поле на Регламент (ЕО) № 661/2009 и на Регламент (ЕО) № 1222/2009;

г)

индикатори за смяна на предавката, попадащи в приложното поле на Регламент (ЕО) № 661/2009;

д)

използване на биогорива.

2.   Заявление съгласно настоящия регламент по отношение на дадена технология може да бъде направено, ако са изпълнени следните условия:

а)

с нея да са оборудвани не повече от 3 % от всички нови леки търговски превозни средства, регистрирани през 2009 г.;

б)

да е свързана с елементи, които са от съществено значение за ефикасното функциониране на превозното средство и да е съвместима с Директива 2007/46/ЕО.

3.   По отношение на напълно комплектованите превозни средства, като екологични иновации за сертифицирането на намаления на емисиите на СО2 съгласно член 11 ще се считат само такива екологични иновации, с които е оборудвано базовото превозно средство, за който има одобрение на типа в качеството му на некомплектовано превозно средство.

Член 3

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1)

„иновативна технология“ означава технология или комбинация от технологии със сходни технически особености и характеристики (пакет от иновативни технологии), при която (които) намаленията на емисиите на CO2 могат да бъдат доказани чрез използването на една методика за изпитване, и всяка от отделните технологии, които са част от комбинацията, попада в рамките на приложното поле, посочено в член 2;

2)

„доставчик“ означава производителят на иновативна технология, отговорен за осигуряване на съответствието на производството, или негов упълномощен представител в ЕС, или вносителят;

3)

„заявител“ означава производителят или доставчикът, който подава заявление за одобрение на иновативна технология като екологична иновация;

4)

„екологична иновация“ означава иновативна технология, придружена от методика за изпитване, която е била одобрена от Комисията в съответствие с настоящия регламент;

5)

„независим и сертифициран орган“ означава техническата служба от категория A или Б, за която става въпрос в член 41, параграф 3, букви а) и б) от Директива 2007/46/ЕО, която отговаря на изискванията, предвидени в член 42 от цитираната директива, с изключение на техническите служби, определени в съответствие с член 41, параграф 6 от цитираната директива.

6)

„превозно средство с емисии по базовата линия“ означава превозно средство, което се използва за целите на доказване на намаление на емисиите на СО2 чрез сравняването му с превозно средство, оборудвано с иновативната технология.

Член 4

Заявление

1.   Заявленията за одобрение на иновативна технология като екологична иновация се подават до Комисията в писмена форма. Заявлението и цялата придружителна документация трябва също да се подаде и по електронната поща или на електронен носител на данни, или да бъде качено на сървър, стопанисван от Комисията. В писменото заявление се изброяват придружителните документи.

2.   Всяко заявление включва следното:

а)

данни как може да се влезе в контакт със заявителя;

б)

описание на иновативната технология и на начина, по който превозното средство е оборудвано с нея, включително доказателство за това, че технологията попада в приложното поле, определено в член 2;

в)

обобщено описание на иновативната технология, включващо данни, които потвърждават, че са изпълнени условията, предвидени в член 2, параграф 2, както и описание на методиката за изпитване по буква д) от настоящия параграф, което се оповестява публично при подаване на заявлението пред Комисията;

г)

приблизително посочване на отделните превозни средства, които могат да бъдат оборудвани с иновативната технология или се планира да бъдат оборудвани с такава, и очакваните намаления на емисии на CO2 от тези превозни средства, дължащи се на иновативната технология;

д)

методика, която да бъде използвана за доказване на намаленията на емисии на CO2, дължащи се на иновативната технология, или ако вече има такава одобрена от Комисията методика — препратка към одобрената методика;

е)

доказателства за това, че:

i)

намалението на емисии, постигнато чрез иновативната технология, съответства на праговата стойност, посочена в член 9, параграф 1, като се взема предвид всяко влошаване, настъпващо в технологията с течение на времето;

ii)

иновативната технология не е обхваната от измерването на CO2 при стандартния цикъл на изпитване по член 12, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) № 510/2011, съгласно посочено в член 9, параграф 2 от настоящия регламент;

iii)

намаленията на емисиите на CO2, постигнати чрез иновативната технология, се дължат на заявителя, съгласно посоченото в член 9, параграф 3;

ж)

доклад за проверка от независим и сертифициран орган, съгласно посоченото в член 7.

Член 5

Превозно средство с емисии по базовата линия, и превозно средство, оборудвано с екологична иновация

1.   За целта на доказването на емисиите на CO2, съгласно посоченото в член 8, заявителят определя:

а)

екологично иновативно превозно средство, което да бъде оборудвано с иновативната технология;

б)

превозно средство с емисии по базовата линия (baseline vehicle), което не е оборудвано с иновативната технология, но във всички останали аспекти е идентично с екологично иновативното превозно средство.

2.   В случай че с дадена иновативна технология е оборудвано некомплектовано превозно средство, то съответното превозно средство с емисии по базовата линия по параграф 1 трябва да отразява стадия на окомплектоване, в който се намира екологично иновативното превозно средство.

3.   Ако заявителят смята, че информацията, посочена в членове 8 и 9, може да бъде доказана без използването на превозно средство с емисии по базовата линия и на екологично иновативно превозно средство, както е посочено в параграф 1 от настоящия член, заявлението следва да включва необходимите данни, обосноваващи това заключение, и методика, даваща еквивалентни резултати.

Член 6

Методика за изпитване

1.   Методиката за изпитване по член 4, параграф 2, буква д), трябва да дава резултати, които да са проверими, възпроизводими и сравними. Тя трябва да дава възможност да се докажат по реалистичен начин и с голяма статистическа значимост намаленията на емисиите на СО2, дължащи се на иновативната технология, и в съответните случаи да отчита взаимните въздействия с други екологични иновации.

2.   Комисията трябва да публикува указания относно изготвянето на методики за изпитване за различни потенциални иновативни технологии, които да съответстват на критериите, посочени в параграф 1.

Член 7

Доклад за проверка

1.   Докладът за проверка по член 4, параграф 2, буква ж), се изготвя от независим и сертифициран орган, който не може да е част от заявителя или да е свързан по друг начин с него.

2.   За целите на доклада за проверка независимият и сертифициран орган трябва:

а)

да провери дали са спазени критериите за допустимост по член 2, параграф 2;

б)

да провери дали информацията, предоставена в съответствие с член 4, параграф 2, буква е), съответства на критериите, посочени в член 9;

в)

да провери дали методиката за изпитване по член 4, параграф 2, буква д), е подходяща за сертифициране на дължащите се на иновативната технология намаления на емисии на CO2 за съответните превозни средства, посочени в член 4, параграф 2, буква г) и дали тя отговаря на минималните изисквания, посочени в член 6, параграф 1;

г)

да провери дали иновативната технология е съвместима със съответните изисквания, определени във връзка с одобрението на типа на превозното средство;

д)

да декларира, че отговаря на изискването, посочено в параграф 1 от настоящия член.

За целите по буква в) независимият и сертифициран орган трябва да изготви протоколи за изпитването, предвидени за проверката.

3.   За целите на сертифицирането на намаленията на емисии на CO2 в съответствие с член 11 независимият и сертифициран орган, по искане на производителя, изготвя доклад относно взаимодействието между няколко различни екологични иновации, с които е оборудван един и същ тип, вариант или версия на превозното средство.

В доклада се посочват намаленията на емисиите на CO2, дължащи се на различните екологични иновации, при отчитане на влиянието на взаимодействието.

4.   В случаите, при които заявителят базира своето заявление на данни и допускания, които вече са одобрени от Комисията или са включени в указанията по член 6, параграф 2, докладът за проверката може да включва само протоколите за изпитването, споменати във втората алинея от параграф 2.

Член 8

Доказване на емисиите на СО2

1.   Следните емисии на CO2 следва да бъдат доказани за такъв брой превозни средства, който да е представителен за броя отделни превозни средства, посочени съгласно изискването в член 4, параграф 2, буква г):

а)

емисиите на CO2 от превозното средство с емисии по базовата линия, както и емисиите от екологично иновативното превозно средство с функционираща иновативна технология, определени чрез прилагане на методиката по член 4, параграф 2, буква д);

б)

емисиите на CO2 от превозното средство с емисии по базовата линия, както и емисиите от екологично иновативното превозно средство с функционираща иновативна технология, определени чрез прилагане на стандартния цикъл на изпитване по член 12, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) № 510/2011.

Доказването на емисиите на CO2 в съответствие с букви а) и б) от първата алинея се извършва при изпитвателни условия, които са идентични за всички изпитвания.

2.   Общите намаления на емисии за отделно превозно средство представляват разликата между емисиите, доказани в съответствие с параграф 1, първа алинея, буква а).

В случаите, при които има разлика между емисиите, доказани в съответствие с параграф 1, първа алинея, буква б), тази разлика се изважда от общата стойност на намаленията на емисиите, доказани в съответствие с параграф 1, първа алинея, буква а).

Член 9

Критерии за допустимост

1.   Намалението на емисиите, постигнато чрез иновативната технология, трябва да е не по-малко от 1 g CO2/km. Приема се, че тази прагова стойност е спазена, ако общите намаления на емисии, дължащи се на иновативната технология или на пакета от иновативни технологии, доказани в съответствие с член 8, параграф 2, са 1 g CO2/km или повече.

2.   Ако общите намаления на емисиите, дължащи се на иновативна технология, не включват намаления на емисиите, доказани посредством стандартния цикъл на изпитване в съответствие с член 8, параграф 2, иновативната технология не се счита за обхваната от стандартния цикъл на изпитване.

3.   Техническото описание на иновативната технология по член 4, параграф 2, буква б), трябва да съдържа необходимите данни, доказващи че резултатите за намалението на емисиите на CO2 при използването на дадена технология не зависят от настройки или възможности за избор, които са извън контрола на заявителя.

Ако описанието се основава на предположения, тези предположения трябва да са проверими и да се основават на убедителни и независими статистически данни, подкрепящи както самите предположения, така и тяхната приложимост в рамките на ЕС.

Член 10

Оценка на заявление за екологична иновация

1.   При получаване на заявление Комисията оповестява обобщеното описание на иновативната технология и методиката за изпитване, посочено в член 4, параграф 2, буква в).

2.   Комисията оценява заявлението и в срок от девет месеца от получаване на пълно заявление одобрява иновативната технология като екологична иновация заедно с методиката за изпитване, освен ако бъдат повдигнати възражения по отношение на допустимостта на технологията или уместността на методиката за изпитване.

В решението за одобрение на иновативната технология като екологичната иновация се посочва информацията, изисквана за сертифициране на намаленията на емисиите на CO2 в съответствие с член 11 от настоящия регламент, при спазване на прилагането на изключенията от правото на публичен достъп до документи, посочени в Регламент (ЕО) № 1049/2001.

3.   Комисията може да изисква корекции на предложената методика за изпитване, или да изисква използването на одобрена методика за изпитване, различна от методиката, предложена от заявителя. Във връзка с предлаганата корекция или с избора на методика за изпитване трябва да бъде проведена консултация със заявителя.

4.   Периодът на провеждането на оценката може да бъде удължен с пет месеца, ако Комисията установи, че поради комплексния характер на иновативната технология и придружаващата я методика за изпитване или поради обема и съдържанието на заявлението, същото не може да бъде надлежно оценено в рамките на деветмесечния период за оценка.

Ако периодът за провеждането на оценката се удължава, Комисията трябва съответно да уведоми заявителя в рамките на 40 дни от получаване на заявлението.

Член 11

Сертифициране на намаленията на емисии на CO2, дължащи се на екологични иновации

1.   Производител, който желае да се възползва от намаление на неговите средни специфични емисии на CO2, за да постигне своята цел за специфични емисии посредством намаления на емисиите на CO2, дължащи се на екологична иновация, подава заявление пред компетентен орган по одобряването по смисъла на Директива 2007/46/ЕО за издаване на ЕС сертификат за одобрение на типа на комплектованото или некомплектованото превозното средство, оборудвано с екологична иновация. В допълнение към документите, съдържащи необходимата информация по член 6 от Директива 2007/46/ЕО, в заявлението за сертификат се прави позоваване на взетото от Комисията решение за одобряване на екологична иновация в съответствие с член 10, параграф 2 от настоящия регламент.

2.   Сертифицираните намаления на емисии на CO2, дължащи се на екологичната иновация, които са доказани в съответствие с член 8 от настоящия регламент, се посочват поотделно както в документацията за одобрението на типа, така и в сертификата за съответствие съгласно Директива 2007/46/ЕО, въз основа на проведените от техническите служби изпитвания съгласно член 11 от цитираната директива, при използване на одобрената методика за изпитване.

Ако намаленията на емисии на CO2, дължащи се на екологична иновация за конкретен тип, вариант или версия, са под праговите стойности, посочени в член 9, параграф 1, тези намаления на емисии не се сертифицират.

3.   В случаите, при които превозното средство е оборудвано с повече от една екологична иновация, намаленията на емисии на CO2 се доказват поотделно за всяка екологична иновация в съответствие с процедурата, зададена в член 8, параграф 1. Сборът на получените намаления на емисии, определени в съответствие с член 8, параграф 2 за всяка екологична иновация, дава общата стойност на намаленията на емисии на CO2 за целите на сертифицирането на това превозно средство.

4.   В случаите, при които не може да бъде изключено взаимодействие между няколко екологични иновации, монтирани на едно и също превозно средство, тъй като те очевидно са от различен характер, производителят посочва това в заявлението до органа по одобряване и предоставя доклад от независимия и сертифициран орган относно влиянието на взаимодействието върху намаленията на емисии, дължащи се на екологичните иновации, с които е оборудвано превозното средство, съгласно посоченото в член 7, параграф 3.

Ако в резултат от това взаимодействие общите намаления на емисии са по-малко от 1 g CO2/km, умножено по броя на екологичните иновации, за изчисляване на общите намаления на емисии в съответствие с параграф 3 от настоящия член се вземат предвид само онези намаления на емисии, дължащи се на екологични иновации, които отговарят на праговата стойност по член 9, параграф 1.

Член 12

Преразглеждане на сертифициранията

1.   Комисията гарантира, че сертифициранията и намаленията на емисии на CO2 по отношение на отделни превозни средства се проверяват на ad hoc основа.

Ако Комисията констатира различие между сертифицираните намаления на емисии на CO2 и емисиите, които е проверила чрез използване на съответната методика за изпитване (съответните методики за изпитване), тя уведомява производителя за своите констатации.

В срок от 60 дни от получаване на уведомлението производителят може да предостави на Комисията доказателства за точността на сертифицираните намаления на емисии на CO2. По искане на Комисията се предоставя докладът относно взаимодействието на различните екологични иновации по член 7, параграф 3.

2.   Ако доказателствата по параграф 1 не бъдат предоставени в рамките на посочения срок или ако Комисията прецени, че предоставените доказателства са незадоволителни, тя може да реши да не взема предвид сертифицираните намаления на емисии на CO2 при изчисляването на средните специфични емисии на този производител за следващата календарна година.

3.   Производител, чиито сертифицирани намаления на емисии на CO2 вече не се вземат предвид, може да подаде заявление за ново сертифициране на съответните превозни средства в съответствие с процедурата по член 11.

Член 13

Оповестяване на информация

Заявител, който изисква информацията, подадена съгласно настоящия регламент, да бъде третирана като поверителна, предоставя обосновка за прилагане на някое от изключенията, посочени в член 4 от Регламент (ЕО) № 1049/2001.

Член 14

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 25 април 2014 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 145, 31.5.2011 г., стр. 1.

(2)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011 на Комисията от 25 юли 2011 г. за установяване на процедура за одобрение и сертифициране на иновативни технологии за намаляване на емисиите на CO2 от пътнически автомобили съгласно Регламент (ЕО) № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 194, 26.7.2011 г., стр. 19).

(3)  Съобщение на Комисията COM(2007)19 окончателен — „Резултати от прегледа на Стратегията на Общността за намаление на емисиите на CO2 от пътническите леки автомобили и лекотоварните автомобили“ и Съобщение на Комисията COM(2007)22 окончателен — „Конкурентна нормативна рамка за автомобилостроенето през 21-ви век“.

(4)  Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях (ОВ L 200, 31.7.2009 г., стр. 1).

(5)  Регламент (ЕО) № 1222/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно етикетирането на гуми по отношение на горивната ефективност и други съществени параметри (ОВ L 342, 22.12.2009 г., стр. 46).

(6)  Регламент (ЕО) № 692/2008 на Комисията от 18 юли 2008 г. за прилагане и изменение на Регламент (ЕО) № 715/2007 на Европейския парламент и на Съвета за типово одобрение на моторните превозни средства по отношение на емисиите от леки превозни средства за превоз на пътници и товари (Евро 5 и Евро 6) и за достъпа до информация за ремонт и техническо обслужване на превозни средства (ОВ L 199, 28.7.2008 г., стр. 1).

(7)  Директива 2007/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 септември 2007 г. за създаване на рамка за одобрение на моторните превозни средства и техните ремаркета, както и на системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за такива превозни средства (ОВ L 263, 9.10.2007 г., стр. 1).

(8)  Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43).