7.1.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 2/3


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 5/2014 НА КОМИСИЯТА

от 6 януари 2014 година

за изменение на Директива 2008/38/ЕО на Комисията от 5 март 2008 г. за съставяне на списък на предназначенията на фуражите със специфични хранителни цели

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 767/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно пускането на пазара и употребата на фуражи, за изменение на Регламент (ЕО) № 1831/2003 на Европейския парламент и на Съвета, за отмяна на Директива 79/373/ЕИО на Съвета, Директива 80/511/ЕИО на Комисията, директиви 82/471/ЕИО, 83/228/ЕИО, 93/74/ЕИО, 93/113/ЕО и 96/25/ЕО на Съвета, както и на Решение 2004/217/ЕО на Комисията (1), и по-специално член 10, параграф 5 от него,

като има предвид, че:

(1)

В съответствие с член 32, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 767/2009 няколко заявления за издаване на разрешения са подадени до Комисията преди 1 септември 2010 г. за актуализиране на списъка на предназначенията, посочен в член 10 от същия регламент.

(2)

Някои от тези заявления се отнасят до промени на условията, свързани със специфични хранителни цели „Хранително възстановяване, реконвалесценция“ по отношение на кучета и „Стабилизиране на физиологичното храносмилане“ по отношение на храните, които могат да съдържат добавки в концентрации, надвишаващи 100 пъти съответното установено максимално съдържание в пълноценните фуражи, както е посочено в член 8, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 767/2009. Другите заявления се отнасят до нови специфични хранителни цели по отношение на изискванията, определени в член 8, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 767/2009.

(3)

В допълнение, в съответствие с член 10 от Регламент (ЕО) № 767/2009, Комисията получи заявление за добавяне на специфичната хранителна цел „Намаляване на нивата на йод във фуражите в случай на базедова болест“ по отношение на котките.

(4)

Специфичният начин на хранене е приемането на болус доза. С цел да се гарантира подходящата и безопасна употреба на болус като фураж със специфични хранителни цели, следва да бъдат определени общи изисквания за условията, свързани с определено предназначение.

(5)

Комисията предостави на държавите членки всички заявления, включително досиетата.

(6)

Досиетата, включени в заявленията, показват, че специфичният състав на съответните фуражи отговаря на конкретните предназначени хранителни цели „Хранително възстановяване, реконвалесценция“ по отношение на кучета, „Стабилизиране на физиологичното храносмилане“, „Намаляване на нивата на йод във фуражите в случай на базедова болест“ по отношение на котки, „Подкрепа на подготовката за спортна дейност и възстановяването от нея“ по отношение на еднокопитни животни, „Компенсиране на недостатъчното наличие на желязо след раждането“ по отношение на кърмени прасенца и телета, „Подпомагане на регенерирането на копита, крачета и кожа“ по отношение на коне, преживни животни и свине, „Подпомагане на подготовката за разгонване и размножаване“ по отношение на бозайници и птици и „Дългосрочна снабдяване на тревопасните животни с микроелементи и/или витамини“ по отношение на преживни животни с функциониращ търбух.

(7)

Освен това от оценката стана ясно, че съответните фуражи нямат неблагоприятно въздействие върху здравето на животните, човешкото здраве, околната среда или хуманното отношение към животните. В оценката на досиетата е включена проверка дали характеристиката „високо количество на определена фуражна добавка“ предполага значително количество на съответната добавка, което е близо до съответното установено максимално съдържание в пълноценните фуражи, но не повече от това съдържание.

(8)

Поради тази причина заявленията са валидни и специфичните хранителни цели следва да бъдат добавени към списъка на предназначенията и условията, свързани със специфичните хранителни цели „Хранително възстановяване, реконвалесценция“ и „Стабилизиране на физиологичното храносмилане“, които следва да бъдат променени.

(9)

Поради това Директива 2008/38/ЕО следва да бъде съответно изменена.

(10)

Тъй като няма съображения във връзка с безопасността, които да налагат незабавното прилагане на измененията относно фуражите, които понастоящем са пуснати законно на пазара, е целесъобразно да се предвиди преходен период, за да се даде възможност на заинтересованите страни да предприемат необходимото с оглед на новите изисквания.

(11)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните и нито Европейският парламент, нито Съветът възразиха срещу тях,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложение I към Директива 2008/38/ЕО се изменя в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Фуражи, включени в приложението към настоящия регламент и посочени в член 8, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 767/2009, които вече са били законно пуснати на пазара преди 1 септември 2010 г., които са произведени и етикетирани преди 27 юли 2014 г. могат да продължат да бъдат пускани на пазара и да бъдат използвани, докато се изчерпат съществуващите складови наличности. В случай че това са фуражи, предназначени за домашни любимци, посочената в последното изречение дата е 27 януари 2016 г.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 6 януари 2014 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 229, 1.9.2009 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложение I към Директива 2008/38/ЕО се изменя, както следва:

1)

В част А се добавя следната точка:

„10.

Когато един фураж, предназначен за специфични хранителни цели, се пуска на пазара под формата на болус, в качеството си на фуражна суровина или допълващ фураж, предназначени за индивидуално приемане през устата чрез насилствено хранене, на етикета на фуражите, ако е приложимо, се посочва максималният период на непрекъснато освобождаване на болуса и дневната скорост на освобождаване за всяка добавка, за която е установено максимално съдържание в пълноценните фуражи. При искане от страна на компетентния орган операторът във фуражния сектор, който пуска болус на пазара, предоставя доказателство, че дневните стойности на добавките в храносмилателния тракт не надвишават, ако е приложимо, максималното съдържание на добавката, установено за килограм пълноценен фураж през целия период на хранене (ефект на бавното отделяне). Препоръчва се фуражите под формата на болус да се дават от ветеринарен лекар или друго компетентно лице.“

2)

Част Б се изменя, както следва:

Специфично предназначение на храната

Основни хранителни характеристики

Вид или категория на животните

Декларирани данни на етикета

Препоръчителна продължителност

Други разпоредби

а)

Между реда за специфична хранителна цел „Регулиране на обмяната на мазнините при хиперлипидемия“ и реда за специфична хранителна цел „Намаляване на натрупването на мед в черния дроб“ се добавя следният ред:

„Намаляване на нивата на йод във фуражите в случай на базедова болест“

Намалено съдържание на йод: Максимална стойност от 0,26 mg/kg в пълноценната храна за домашни любимци с 12 % съдържание на влага

Котки

Общо йод

Първоначално до три месеца

Да се посочи върху етикета: „Препоръчва се консултация с ветеринарен лекар преди употреба или преди да се продължи периодът на употреба“.

б)

Редът за специфична хранителна цел „Хранително възстановяване, реконвалесценция“, вида или категорията животни: „кучета и котки“ се заменя със следното:

„Хранително възстановяване, реконвалесценция (1)

Висока енергийна плътност, високи концентрации на важни хранителни съставки и лесносмилаеми съставки

Кучета и котки

Лесносмилаеми съставки, включително тяхното третиране, ако е подходящо

Енергийна стойност

Съдържание на n-3 и n-6 мастни киселини (ако са добавени)

До постигане на възстановяване

В случай на фуражи за животни, специално приготвени да се дават чрез тръбички, да се посочи на етикета: „Даване при ветеринарно наблюдение“.

Enterococcus faecium DSM 10663 / NCIMB 10415 (E1707)

Допълващите фуражи могат да съдържат фуражни добавки от функционалната група на „стабилизатори на чревната флора“ в концентрация, надвишаваща 100 пъти съответното установено максимално съдържание в пълноценните фуражи.

Кучета

Наименование и количество, което може да се добави, на стабилизатор на чревната флора

10—15 дни

Инструкциите за употреба на фуражите гарантират, че е спазено законното максимално съдържание на стабилизатора на чревната флора за пълноценни фуражи.

Да се посочи върху етикета: „Препоръчва се консултация с ветеринарен лекар преди употреба или преди да се продължи периодът на употреба“.

в)

Редът за специфична хранителна цел „Стабилизиране на физиологичното храносмилане“ се заменя със следното:

„Стабилизиране на физиологичното храносмилане“

Ниска буферна способност и лесносмилаеми съставки

Прасенца

Лесносмилаеми съставки и евентуалната им преработка

Буферна способност

Произход на адстрингентните вещества (ако са добавени)

Произход на слизестите вещества (ако са добавени)

От две до четири седмици

Да се посочи върху етикета:

„При риск от храносмилателни разстройства, по време и след тях“

Лесносмилаеми съставки

Свине

Лесносмилаеми съставки и евентуалната им преработка

Произход на адстрингентните вещества (ако са добавени)

Произход на слизестите вещества (ако са добавени)

Фуражни добавки от функционалната група на „стабилизатори на чревната флора“ от категорията „зоотехнически добавки“, както е посочено в приложение I към Регламент (ЕО) № 1831/2003.

Допълващите фуражи могат да съдържат фуражни добавки от функционалната група на „стабилизатори на чревната флора“ в концентрация, надвишаваща 100 пъти съответното установено максимално съдържание в пълноценните фуражи.

Животински видове, за които се разрешават стабилизатори на чревната флора

Наименование и количество, което може да се добави, на стабилизатор на чревната флора

До 4 седмици

Да се посочи върху етикета на фуража:

1)

„При риск от храносмилателни разстройства, по време и след тях.“

2)

Ако е приложимо: „Фуражите съдържат стабилизатор на чревната флора в концентрация, надвишаваща 100 пъти разрешеното максимално съдържание в пълноценните фуражи.“

Инструкциите за употреба на фуражите гарантират, че е спазено законното максимално съдържание на стабилизатора на чревната флора за пълноценни фуражи.“

г)

Между реда за специфична хранителна цел „Намаляване на риска от ацидоза“ и реда за специфична хранителна цел „Стабилизиране на водно-електролитния баланс“ се добавят следните редове:

„Дългосрочно снабдяване на тревопасните животни с микроелементи и/или витамини“

Високо съдържание на:

микроелементи

и/или

витамини, провитамини и химически добре дефинирани вещества, които имат подобен ефект.

Допълващите фуражи могат да съдържат фуражни добавки в концентрация, надвишаваща 100 пъти съответното установено максимално съдържание в пълноценните фуражи.

Преживни животни с функциониращ търбух

Наименования и общо количество на всеки добавен микроелемент, витамин, провитамин и химически добре дефинирано вещество, което има подобен ефект.

Дневна скорост на освобождаване за всеки микроелемент и/или витамин, ако се използва болус;

Максимален период на непрекъснатото освобождаване на микроелемент или витамин, ако се използва болус.

До 12 месеца

Разрешава се прилагане под формата на болус. Болусът може да съдържа до 20 % желязо в инертна, небиологична форма, за да се увеличи плътността му.

Да се посочи върху етикета на фуража:

„—

Да се избягва едновременното допълване на добавки с максимално съдържание от други източници към съдържащите се в болуса, ако е приложимо.

Преди употреба се препоръчва консултация с ветеринарен лекар или специалист по хранене по отношение на:

1)

баланса на микроелементите в дневната дажба;

2)

статута на микроелементите на стадото.

Болусът съдържа × % желязо в инертна форма с цел повишаване на плътността му, ако е приложимо.“

„Компенсация при недостатъчно наличие на желязо след раждането“

Високо ниво на железни съединения, разрешени съгласно функционалната група „съединения на микроелементи“ от категорията „хранителни добавки“, както е посочено в приложение I към Регламент (ЕО) № 1831/2003.

Допълващите фуражи могат да съдържат желязо в концентрация, надвишаваща 100 пъти съответното установено максимално съдържание в пълноценните фуражи.

Кърмени прасенца и телета

Общо съдържание на желязо

До 3 седмици след раждането

Инструкциите за употреба на фуражите гарантират, че се спазва законното максимално съдържание на желязо за пълноцененните фуражи.

„Подкрепа на регенериране на копита, крачета и кожа“

Високо съдържание на цинк.

Допълващите фуражи могат да съдържат цинк в концентрация, надвишаваща 100 пъти съответното установено максимално съдържание в пълноценните фуражи.

Коне, преживни животни и свине

Обща стойност на:

цинк

метионин

До 8 седмици

Инструкциите за употреба на фуражите гарантират, че се спазва законното максимално съдържание на цинк за пълноценните фуражи.

„Подпомагане на подготовката за разгонване и размножаване“

Високо(и) ниво(а) на селен и

минимално съдържание на витамин Е на килограм пълноценен фураж със 12 % съдържание на влага при прасетата от 53 mg, 35 mg за зайци и 88 mg за кучета, котки и норки; минимално съдържание на витамин Е на животно на ден за овце от 100 mg, за говеда от 300 mg, за коне от 1 100 mg

или

Високо(и) ниво(а) на

витамин А и/или витамин D

и/или

Минимално съдържание на бетакаротин от 300 mg на животно на ден.

Допълващите фуражи могат да съдържат селен, витамин А и витамин D в концентрация, надвишаваща 100 пъти съответното установено максимално съдържание в пълноценните фуражи.

Бозайници

Наименования и общо количество за всеки добавен микроелемент или витамин.

Крави: 2 седмици преди края на бременността до потвърждението за следваща бременност.

Свине майки: 7 дни преди — до 3 дни след раждането и 7 дни преди — до 3 дни след чифтосването.

Други женски бозайници: от последната част на бременността до потвърждението за следваща бременност.

Мъжки животни: по време на периоди на размножителна дейност.

Инструкциите за употреба на фуражите гарантират, че се спазват съответните законни максимални съдържания за пълноценните фуражи.

Да се посочи върху етикета на фуража:

„Насоки за ситуации, при които е целесъобразна употребата на фуражи.“

Високо ниво(а) на: витамин A и/или D

или

Високо ниво(а) на селен и/или цинк и/или минимално съдържание на витамин Е от 44 mg/kg за пълноценните фуражи със 12 % съдържание на влага.

Допълващите фуражи могат да съдържат селен, цинк, витамин А и витамин D в концентрация, надвишаваща 100 пъти съответното установено максимално съдържание в пълноценните фуражи.

Птици

Наименования и общо количество за всеки добавен микроелемент или витамин.

За женските животни: по време на разгонване

За мъжките животни: по време на периоди на размножителна дейност.“

д)

Между реда за специфична хранителна цел „Компенсиране на електролитните загуби в случаите на силно потене“ и „Хранително възстановяване, реконвалесценция“, вида или категорията животни: „еднокопитни“, се добавя следният ред:

„Подкрепа на подготовката за спортна дейност и възстановяването от нея“

Високо ниво на селен и минимално съдържание на витамин Е от 50 mg/kg за пълноценните фуражи със 12 % съдържание на влага.

Допълващите фуражи могат да съдържат съединения на селен в концентрация, надвишаваща 100 пъти съответното установено максимално съдържание в пълноценните фуражи.

Еднокопитни

Обща стойност на:

витамин E

селен.

До 8 седмици преди спортната дейност; До 4 седмици след спортната дейност

Инструкциите за употреба на фуражите гарантират, че се спазва законното максимално съдържание на селен за пълноценните фуражи.“


(1)  Производителят може да добави към специфичното предназначение на храната „котешка чернодробна липидоза“.