8.4.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 104/80


ПРЕПОРЪКА НА КОМИСИЯТА

от 4 април 2014 година

за намаляване наличието на кадмий в храните

(текст от значение за ЕИП)

(2014/193/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 от него,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията от 19 декември 2006 г. за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните (1) са установени максимално допустимите количества на кадмий в редица храни.

(2)

На 30 януари 2009 г. Експертната група по замърсителите в хранителната верига (Contam) на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) прие становище относно кадмия в храните (2). В това становище ЕОБХ определи нова допустима седмична доза (ДСД) от 2,5 μg/kg телесно тегло. В становището си относно „Повторна оценка на допустимата седмична доза за кадмий, определена от Contam през 2009 г.“ (3) ЕОБХ взе предвид последната оценка на риска, извършена от Съвместния експертен комитет на ФАО и СЗО по добавките в храните (JECFA) (4), и потвърди ДСД от 2,5 μg/kg телесно тегло.

(3)

В научното становище на Contam се стигна до заключението, че средните експозиции чрез храната в европейските държави са близки до или леко надвишават ДСД от 2,5 μg/kg телесно тегло. При някои подгрупи от населението ДСД може да бъде надвишено до около 2 пъти. Contam заключи също така, че независимо от това, че е малко вероятно за дадено лице, изложено на подобно количество, да възникнат неблагоприятни въздействия върху бъбречната функция, експозицията на населението на кадмий следва да бъде понижена.

(4)

Съгласно научното становище на Contam групите храни, които допринасят в най-голяма степен за експозицията на кадмий чрез храната, основно поради високата консумация, са: зърнени култури и продукти от зърнени култури, зеленчуци, ядки и варива, съдържащи нишесте кореноплодни и картофи, месо и месни продукти. Най-високи концентрации на кадмий са установени при хранителните стоки морски водорасли, риба и морски дарове, шоколад и храни със специално диетично предназначение, както и гъби, маслодайни семена и годна за консумация карантия.

(5)

През 2001 г. за кадмий са определени максимални количества по отношение на широка гама от храни, включително зърнени култури, зеленчуци, месо, риба, морски дарове, карантия и добавки в храни. Предвид заключенията на последния доклад на ЕОБХ бяха разгледани нови максимално допустими количества за бебешки храни и шоколадови/какаови продукти и се очаква те да бъдат скоро приети.

(6)

Освен това вследствие на научните становища на Contam относно кадмия Комисията проучи и възможностите за намаляване на някои от съществуващите максимално допустими количества за кадмий в храните, които са основни фактори за експозиция (а именно зърнени култури, зеленчуци, картофи).

(7)

Комисията счита, че трудно може да се постигне незабавно намаляване на максимално допустимите количества. Наличието на кадмий в храните не е еднородна, а силно променлива величина, която зависи от географското местоположение на площта за отглеждане (различни нива на природен кадмий в почвата, което се дължи на различно разпределение в земната кора), от наличието на кадмий в почвата (различна степен на прехвърляне от почвата в растенията в зависимост от стойността на pH на почвата и други почвени компоненти), от различията между сортовете растения с различна степен на натрупване на кадмий, но също така и от антропогенни фактори, като например селскостопанското използване на утайки от отпадъчни води, тор или фосфатни торове и други фактори. По отношение на наличието на кадмий във фосфатни торове, по което се работи в момента, Комисията е наясно, че трябва да предприеме действия в съответствие със своята стратегия за ограничаване на риска при кадмий и кадмиев окис, приета през 2008 г. (5)

(8)

Вече съществуват някои методи за намаляване наличието на кадмий в храните, които обаче се нуждаят от известно време, за да бъдат напълно приложени от земеделските производители и стопанските субекти в хранителната промишленост. В някои случаи съществуващите методи трябва да бъдат приспособени към конкретните култури и географски зони, в които следва да бъдат прилагани, и да бъдат по-добре оповестявани и популяризирани сред земеделските производители, за да се постигне намаляване на количествата кадмий в храните в средносрочен и в дългосрочен план. Следователно е целесъобразно държавите членки да предприемат необходимите мерки, за да гарантират, че наличните понастоящем методи за намаляване на тези количества са оповестени и популяризирани сред земеделските производители и че тяхното прилагане е започнало или е продължено с оглед намаляване количествата кадмий в храните. При необходимост следва да бъдат проведени допълнителни изследвания и проучвания с цел компенсиране на евентуалните неясноти във връзка с методите за намаляване на количествата кадмий.

(9)

Постигнатият благодарение на мерките напредък следва да бъде обект на редовен мониторинг и да бъде редовно докладван на Комисията. Допълнителни данни за наличието на кадмий следва да се събират и съобщават редовно на ЕОБХ, за да се даде възможност на Комисията да направи повторна оценка на ситуацията към 31 декември 2018 г. с оглед вземане на решение относно бъдещи целесъобразни мерки,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

1)

Държавите членки следва да гарантират, че наличните мерки за намаляване на количествата кадмий в храните, и по-специално в зърнените култури, зеленчуците и картофите, постепенно се прилагат от земеделските производители и от стопанските субекти в хранителната промишленост. Това включва ефикасни средства за оповестяване и популяризиране на познатите методи за намаляване на количествата кадмий в храните сред земеделските производители и стопанските субекти в хранителната промишленост.

2)

Държавите членки следва да гарантират, че когато е налице необходимост от допълнителна информация за определяне на подходящите мерки за намаляване на количествата кадмий, напр. в някои култури или в специфична географска зона, за целта ще се извършват проучвания/научни изследвания.

3)

Държавите членки следва редовно да наблюдават напредъка на предприетите мерки за намаляване на съдържанието на кадмий, като събират данни за количествата кадмий в храните. Държавите членки следва да гарантират, че:

1.

резултатите от анализите се предоставят редовно на ЕОБХ с цел тяхното обобщаване в единна база данни; и че

2.

през декември 2015 г. на Европейската комисия ще се представи доклад за напредъка по изпълнението на настоящата препоръка, последван от окончателен доклад най-късно през февруари 2018 г. В тези доклади следва да се обърне особено внимание на тези количества кадмий, които са близки или надвишават максимално допустимите количества.

4)

Вземането на проби и анализът следва да се извършват в съответствие с разпоредбите, предвидени в Регламент (ЕО) № 333/2007 на Комисията от 28 март 2007 г. за определяне на методите за вземане на проби и анализ за официалния контрол върху съдържанието на олово, кадмий, живак, неорганичен калай, 3-MCPD и бензо[a]пирен в храни (6).

Съставено в Брюксел на 4 април 2014 година.

За Комисията

Tonio BORG

Член на Комисията


(1)  ОВ L 364, 20.12.2006 г., стр. 5.

(2)  Бюлетин на ЕОБХ (The EFSA Journal ) (2009 г.) 980, 1-139.

(3)  Бюлетин на ЕОБХ (The EFSA Journal) (2011 г.); 9(2):1975.

(4)  64-та серия на СЗО за добавките в храните, 73-то заседание на Съвместния експертен комитет на ФАО и СЗО по добавките в храните (JECFA), Световна здравна организация, Женева, 2011 г.

(5)  Съобщение на Комисията относно резултатите от оценката на рисковете и стратегиите за тяхното ограничаване при веществата: кадмий и кадмиев окис (ОВ C 149, 14.6.2008 г., стр. 6).

(6)  ОВ L 88, 29.3.2007 г., стр. 29.