26.6.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 180/1


ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

от 21 юни 2013 година

за прекратяване на положението на прекомерен бюджетен дефицит в Малта

2013/C 180/01

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 126, параграф 7 от него,

като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 126 от Договора държавите-членки трябва да избягват прекомерния бюджетен дефицит.

(2)

Пактът за стабилност и растеж се основава на целта за осигуряване на стабилни публични финанси като средство за подобряване на условията за постигане на ценова стабилност и висок и устойчив растеж, водещ до създаване на трудова заетост.

(3)

На 21 юни 2013 г. Съветът реши съгласно член 126, параграф 6 от Договора, че в Малта е налице прекомерен дефицит.

(4)

В съответствие с член 126, параграф 7 от Договора, както и на член 3 от Регламент (ЕО) № 1467/97 за определяне и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит (1) Съветът отправя препоръка до съответната държава-членка за прекратяване на ситуацията на прекомерен дефицит в рамките на определен срок. В препоръката следва да се определи краен срок от най-много шест месеца за предприемане на ефективни действия от страна на съответната държава-членка за коригиране на прекомерния дефицит. Освен това, в препоръката за коригирането на прекомерния дефицит, Съветът изисква постигането на годишни бюджетни цели, които съгласно прогнозата, на която се базира препоръката, съответстват на минимално годишно подобрение на структурното салдо, т.е. коригираното спрямо фазата на икономическия цикъл салдо, без еднократните и другите временни мерки, от най-малко 0,5 % от БВП като референтна стойност.

(5)

В съответствие с член 2 от Регламент (ЕО) № 1467/97 бюджетната цел, която се препоръчва за последната година от периода за извършване на корекцията, трябва да гарантира, че изискваното намаление на разликата между съотношението на дълга към БВП и заложената в Договора референтна стойност от 60 % от БВП ще се осъществи в рамките на две години след коригирането на прекомерния дефицит въз основа на прогнозата на Комисията.

(6)

Според прогнозата на Комисията от пролетта на 2013 г. дефицитът ще надхвърли референтната стойност и през 2013 г. и 2014 г., като ще възлиза на съответно 3,7 % и 3,6 % от БВП. Тези бюджетни прогнози се основават на водената понастоящем политика, като е отчетен бюджетът за 2013 г., одобрен от парламента през април 2013 г., който включва експанзионистични мерки по отношение на приходите и разходите, както и вече планираната капиталова инжекция за Air Malta (0,6 % от БВП), с нетен ефект, водещ до увеличаване на дефицита с 0,3 % от БВП. Експанзионистичните мерки се компенсират само отчасти чрез увеличаване на акцизите, събиране на просрочените данъчни задължения, както и чрез икономии на разходи и по-високия размер на социалноосигурителните вноски вследствие на реформата на пенсионната система през 2006 г. Освен това, след 2012 г. в мерките за консолидация рязко ще намалее делът на набелязаните от Комисията еднократни мерки, водещи до нетно намаляване на дефицита. Поради очакваното запазване на първичните дефицити през 2013 г. и 2014 г., прогнозата на Комисията от пролетта на 2013 г. предвижда брутният държавен дълг да нарасне допълнително до 73,9 % от БВП през 2013 г. и 74,9 % от БВП през 2014 г. Очаква се през 2015 г. и 2016 г. бюджетният дефицит да остане над референтната стойност от 3 % от БВП, а съотношението на дълга към БВП да нарасне до 75,6 % от БВП до 2016 г.

(7)

Съгласно Регламент (ЕО) № 1467/97 корекцията на прекомерния дефицит следва да приключи в годината, следваща годината на неговото установяване, освен при наличието на особени обстоятелства. Следователно е оправдано корекцията на прекомерния дефицит да приключи до 2014 г. За да коригира дефицита по надежден и устойчив начин, Малта следва по-конкретно да постигне целеви стойности на номиналния бюджетен дефицит от 3,4 % от БВП през 2013 г. и 2,7 % от БВП през 2014 г., което съответства на годишно подобрение на структурното салдо от 0,7 % от БВП през 2013 г. и 0,7 % от БВП през 2014 г. Със заложената за 2014 г. цел се гарантира, че изискваното намаление на разликата между съотношението на дълга към БВП и заложената в Договора референтна стойност ще се осъществи в рамките на две години след коригирането на прекомерния дефицит. За постигането на посочените по-горе структурни цели Малта ще трябва, освен мерките, които вече са включени в базовия сценарий, да приеме допълнителни мерки за консолидация от около 0,4 % от БВП през 2013 г. и около ¾ % от БВП през 2014 г. Тези цели отчитат необходимостта от компенсиране на отрицателните вторични ефекти на фискалната консолидация върху публичните финанси вследствие на нейното въздействие върху растежа на БВП. Базовият сценарий, на който се основава планът за коригиране на дефицита, отразява прогнозата на Комисията от пролетта на 2013 г., като я разширява до 2016 г. посредством стандартни допускания по отношение на преодоляването на разликата между фактическия и потенциалния БВП и чувствителността на бюджета към стопанския цикъл; в него обаче не е отразена допълнителната капиталова инжекция за Air Malta, планирана за 2015 г. съгласно програмата за стабилност за 2013 г. Това дава основание да се допусне, че капиталовата инжекция няма да бъде осъществена или ще се компенсира чрез противоположни мерки.

(8)

Недостатъчната гъвкавост на фискалната рамка на Малта, нейният необвързващ характер, както и краткосрочния период на фискално планиране не спомагат за постигането на стабилна фискална позиция. Все още не е транспонирана Директива 2011/85/ЕС на Съвета от 8 ноември 2011 г. относно изискванията за бюджетните рамки на държавите-членки (2). Освен това, в съответствие с член 5 от Регламент (EC) № 473/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. относно общите разпоредби за мониторинг и оценка на проектите за бюджетни планове и за гарантиране на коригирането на прекомерния дефицит на държавите-членки в еврозоната (3), Малта следва да установи независими органи за мониторинг на спазването на фискалните правила. В програмата за стабилност е обявено намерението на правителството да създаде фискален съвет, но няма предвидени конкретни планове за това.

(9)

В съответствие с член 9, параграф 1 от Регламент (EC) № 473/2013, Малта следва да представи на Комисията и на Съвета програма за икономическо партньорство едновременно с доклада, който трябва да бъде предоставен в съответствие с член 3, параграф 4а от Регламент (ЕО) № 1467/97.

(10)

Съветът е на мнение, че мерките за бюджетна консолидация следва да гарантират трайно подобрение на бюджетното салдо, като в същото време бъдат насочени към повишаване на качеството на публичните финанси и укрепване на потенциала за икономически растеж,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

1.

Малта следва да прекрати съществуващото положение на прекомерен дефицит до 2014 г.

2.

По-конкретно, Малта следва:

а)

да постигне целева стойност на номиналния бюджетен дефицит от 3,4 % от БВП през 2013 г. и 2,7 % от БВП през 2014 г., което съответства на годишно подобрение на структурното салдо от 0,7 % от БВП през 2013 г. и 0,7 % от БВП през 2014 г. Този план за коригиране на дефицита ще позволи свеждане на номиналния бюджетен дефицит под референтната стойност от 3 % от БВП до 2014 г., като в същото време се осигури приближаване на съотношението на брутния държавен дълг до референтната стойност от 60 % от БВП със задоволителни темпове;

б)

да определи и стриктно приложи мерките, необходими за постигане на корекцията на прекомерния дефицит до 2014 г., и да използва всички извънредни приходи за намаляване на дефицита.

3.

Съветът определя 1 октомври 2013 г. като краен срок за Малта за предприемане на ефективни действия и за представяне на подробен доклад, в съответствие с член 3, параграф 4а от Регламент (ЕО) № 1467/97, относно стратегията за консолидация, предвидена за постигане на целите.

След като коригира прекомерния си дефицит, Малта се приканва да запази подходящи темпове за постигане на напредък към средносрочната цел за балансиран в структурно отношение бюджет, включително чрез спазване на референтните равнища за разходите. За да се ограничат рисковете за изпълнението на бюджета, Съветът приканва Малта да подобри ефективността на своята бюджетна рамка и да подобри мониторинга върху изпълнението на бюджета през цялата година. По-специално, Малта се приканва да въведе по-силно обвързваща многогодишна фискална рамка, основана на конкретни правила. Освен това следва да бъде засилена ролята на независимите органи, осъществяващи мониторинг върху фискалната политика, в съответствие с член 5 от Регламент (EC) № 473/2013.

И накрая, за да се гарантира успехът на стратегията за фискална консолидация, малтийските власти се приканват да подкрепят фискалната консолидация чрез мащабни структурни реформи в съответствие с препоръките на Съвета, отправени до Малта в контекста на европейския семестър, и по-специално тези по отношение на превантивните мерки в рамките на процедурата при макроикономически дисбаланси (4).

Адресат на настоящата препоръка е Малта.

Съставено в Люксембург на 21 юни 2013 година.

За Съвета

Председател

M. NOONAN


(1)  ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 6.

(2)  ОВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 41.

(3)  ОВ L 140, 27.5.2013 г., стр. 11.

(4)  Всички документи, свързани с процедурата при прекомерен дефицит за Малта, могат да бъдат намерени на: http://ec.europa.eu/economy_finance/economic_governance/sgp/deficit/countries/malta_en.htm