8.12.2011   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 358/8


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 1 декември 2011 година

за приемането на работния план за 2012 г., предназначен да послужи като решение за финансиране в рамките на втората програма за действие на Общността в областта на здравето (2008—2013 г.), и на критериите за подбор, предоставяне и другите критерии за финансово участие в дейностите по тази програма и за плащанията на ЕС по Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна

2011/C 358/06

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Решение № 1350/2007/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2007 г. за създаване на втора програма за действие на Общността в областта на здравето (2008—2013 г.) (1), и по-специално член 8, параграф 1 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета от 25 юни 2002 г. относно Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности (2), и по-специално член 53, букви а) и г), член 75 и член 110 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО, Евратом) № 2342/2002 на Комисията от 23 декември 2002 г. относно определянето на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета относно Финансовия регламент, приложим към общия бюджет на Европейските общности (3), и по-специално член 90 и член 168, параграф 1, букви в) и е) от него,

като взе предвид Решение 2004/858/ЕО на Комисията от 15 декември 2004 г. създаване на изпълнителна агенция, наречена „Изпълнителна агенция по програмата за обществено здравеопазване“, за управление на дейността на Общността в областта на общественото здравеопазване съгласно Регламент (ЕО) № 58/2003 на Съвета (4), и по-специално член 6 от него,

като има предвид, че:

(1)

С Решение 1350/2007/ЕО (наричано по-долу „решението за програмата“) беше създадена втора програма за действие на Общността в областта на здравето (2008—2013 г.), наричана по-долу „втората програма в областта на здравето“.

(2)

Предназначението на втората програма в областта на здравето е да допълва, да подкрепя и да осигурява добавена стойност към политиките на държавите-членки и да допринася за укрепване на солидарността и благополучието в Европейския съюз. Целите на програмата са подобряване на здравната сигурност на гражданите, насърчаване на здравословния начин на живот, включително намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването и съставяне и разпространение на здравна информация и познания.

(3)

Съгласно член 8, параграф 1, буква а) от решението за програмата Комисията приема годишен работен план, с който се определят приоритети и дейности, които трябва да се предприемат, включително отпускането на финансови ресурси, критерии за процента на финансовото участие на Комисията, включително критерии за оценяване, независимо дали се прилага критерият за особената полза, и механизми за прилагане на общите стратегии и дейности, посочени в член 9 от същото решение.

(4)

Съгласно член 8, параграф 1, буква б) от решението за програмата Комисията приема критериите за подбор, предоставяне и други критерии за финансово участие в действията по програмата в съответствие с член 4 от същото решение.

(5)

Съгласно членове 4 и 6 от Решение 2004/858/ЕО Изпълнителната агенция за здравеопазване и въпроси, свързани с потребителите, извършва определени дейности по изпълнението на втората програма в областта на здравето и следва да получава необходимите за целта бюджетни кредити.

(6)

В съответствие с член 75 от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 (наричан по-нататък „Финансовият регламент“), и член 90, параграф 1 от Регламент (ЕО, Евратом) № 2342/2002 (наричан по-нататък „Правилата за прилагане“), поемането на разходите като задължение се предхожда от решение за финансиране, прието от институцията или от органите, на които институцията е делегирала правомощия, в което се определят основните елементи на действие, пораждащи разход.

(7)

В съответствие с член 110 от Финансовия регламент и член 8, параграф 1 от програмата в областта на здравето трябва да бъде приет годишен работен план за изпълнението на втората програма в областта на здравето, както и критериите за подбор, предоставяне и другите критерии за финансово участие в дейностите по тази програма.

(8)

Работният план за 2012 г. представлява достатъчно подробна рамка по смисъла на член 90, параграфи 2 и 3 от Правилата за прилагане, поради което настоящото решение се явява решение за финансиране на разходите, предвидени в работния план, за предоставяне на безвъзмездни средства, обществени поръчки и други действия.

(9)

Съгласно член 168, параграф 1, буква в) от Правилата за прилагане безвъзмездни средства могат да бъдат отпускани без публикуване на покана за представяне на предложения в полза на организации, които имат монопол de jure или de facto, а съгласно член 168, параграф 1, буква е) — за действия със специфични характеристики, които изискват определен вид орган поради неговите технически познания, тясна специализираност или административни правомощия. В съответствие с тези разпоредби е целесъобразно отпускането на безвъзмездни средства без публикуване на покана за представяне на предложения на органите, посочени в приложения работен план, и при условията, предвидени в него.

(10)

Настоящото решение е също решение за финансиране за разходи при непряко централизирано или съвместно управление за сметка на бюджета на ЕС.

(11)

Настоящото решение е също решение за финансиране за плащания на ЕС по Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна.

(12)

Бяха получени доказателства за съществуването и правилното функциониране на елементите, изброени в член 56 от Финансовия регламент, в рамките на Изпълнителната агенция за здравеопазване и въпроси, свързани с потребителите, на която Комисията следва да възложи усвояването на средствата по фондовете на ЕС при непряко централизирано управление.

(13)

Настоящото решение следва да направи възможно плащането на дължими лихви за просрочени плащания по силата на член 83 от Финансовия регламент и член 106, параграф 5 от Правилата за прилагане.

(14)

За целите на прилагането на настоящото решение е целесъобразно да бъде дадено определение на термина „съществено изменение“ по смисъла на член 90, параграф 4 от Правилата за прилагане.

(15)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета, посочен в член 10 от решението за програмата,

РЕШИ:

Член 1

С настоящото се приема работният план за 2012 г. за изпълнение на втората програма в областта на здравето, изложен в приложение I, критериите за подбор, предоставяне и другите критерии за финансово участие в дейностите по тази програма, определени в приложения II, III, IV, V, VI и VII, и плащанията на ЕС по Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна.

Настоящото решение представлява решение за финансиране по смисъла на член 75 от Финансовия регламент.

Член 2

Максималният размер на финансовото участие, разрешено с настоящото решение за изпълнение на втората програма в областта на здравето, е 51 130 200 EUR, които следва да бъдат отпуснати по следните бюджетни редове на общия бюджет на Европейския съюз за 2012 г.:

бюджетен ред 17 03 06 — Действия на ЕС в областта на здравето: 48 300 000 EUR,

бюджетен ред № 17 01 04 02 — Разходи за административно управление: 1 400 000 EUR,

и прогнозното допълнително финансово участие от страна на държавите от ЕАСТ/ЕИП и Хърватия за участието им в програмата в областта на здравето:

държави от ЕАСТ/ЕИП: 1 292 200 EUR,

Хърватия: 138 000 EUR.

По този начин общият сбор за бюджетен ред 17 03 06 възлиза на 49 688 800 EUR, а общият сбор за бюджетен ред 17 01 04 02 — на 1 441 400 EUR.

Максималният размер на участието, разрешено с настоящото решение за плащанията по Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна, е определен на 200 000 EUR по бюджетен ред 17 03 05 „Международни споразумения и членство в международни организации в областта на общественото здраве и борбата с тютюнопушенето“.

От тези бюджетни кредити могат да бъдат покрити и разходите за дължими лихви за просрочени плащания в съответствие с член 83 от Финансовия регламент.

Изпълнението на настоящото решение зависи от наличността на бюджетните кредити, предвидени в проектобюджета за 2012 г. след приемането на бюджета за 2012 г. от бюджетния орган.

Член 3

Системата за управление, създадена от Изпълнителната агенция за здравеопазване и въпроси, свързани с потребителите, която ще бъде натоварена с функциите по усвояване на средствата по фондовете на ЕС, отговаря на условията за делегиране на пълномощия в процеса на непряко централизирано управление. Изпълнителната агенция ще приема мерки за предотвратяване на измамите, съизмерими с установените рискове. По този начин на упоменатото юридическо лице може да бъде възложено бюджетното изпълнение на задачи, свързани с безвъзмездни средства за изпълнение на проекти, предоставяне на безвъзмездни средства за оперативни разходи, безвъзмездни средства за съвместни действия, конференции и сключване на преки споразумения за предоставяне на безвъзмездни средства с международни организации, както и част от процедурите по възлагане на поръчки.

Бюджетните кредити, необходими за управлението на втората програма в областта на здравето, се предоставят на Изпълнителната агенция за здравеопазване и въпроси, свързани с потребителите, съгласно условията и в рамките на сумите, определени в приложение I към работния план.

Оперативната субсидия, вписана в бюджетен ред 17 01 04 30, се изплаща на Изпълнителната агенция за здравеопазване и въпроси, свързани с потребителите.

Член 4

Кумулативните изменения на средствата, отпуснати за включените в приложение I специфични финансови механизми, които не превишават 20 % от максималния размер на участието, разрешено с настоящото решение, за всяка бюджетна позиция, не се считат за съществени, при условие че не оказват значително влияние върху същността и целите на работния план. Това може да включва увеличение на максималния размер на финансовото участие, разрешено с настоящото решение, с до 20 %.

Разпоредителят с бюджетни кредити, в съответствие с член 59 от Финансовия регламент, може да приема такива промени съобразно принципите на доброто финансово управление и пропорционалността.

Генералният директор на ГД „Здраве и потребители“ гарантира цялостното изпълнение на настоящото решение за финансиране.

Член 5

Съгласно член 168, параграф 1, буква в) от правилата за прилагане безвъзмездни средства могат да бъдат отпускани без публикуване на покана за представяне на предложения в полза на организации, които имат монопол de jure или de facto, а съгласно член 168, параграф 1, буква е) — за действия със специфични характеристики, които изискват определен вид орган поради неговите технически познания, тясна специализираност или административни правомощия, в съответствие с подробно изложените в приложения работен план условия. Преди отпускането на безвъзмездни средства на бенефициери в монополно положение се провежда специфичен анализ на монополното положение въз основа на документни доказателства.

Съставено в Брюксел на 1 декември 2011 година.

За Комисията

John DALLI

Член на Комисията


(1)  ОВ L 301, 20.11.2007 г., стр. 3.

(2)  ОВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 357, 31.12.2002 г., стр. 1.

(4)  ОВ L 369, 16.12.2004 г., стр. 73.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Работен план за 2012 г. за втората програма за действие на Общността в областта на здравето (2008—2013 г.)

1.   ОБЩ КОНТЕКСТ

1.1.   Политически и правен контекст

Като основа за действията, представени в настоящия работен план, служат член 168 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) и произтичащите от него законови задължения и други ангажименти. В ДФЕС е предвидено, че действията на ЕС в областта на общественото здравеопазване са насочени към подобряване на общественото здраве, предотвратяване на физическите и психичните болести и заболявания и премахване на източниците на опасност за физическото и психичното здраве. Тези действия трябва да се провеждат в сътрудничество с държавите-членки. Здравната стратегия на ЕС, изложена в Бялата книга на Комисията „Заедно за здраве: Стратегически подход за ЕС 2008—2013 г.“, COM(2007) 630 окончателен (1) осигурява обща рамка за всички действия по настоящия работен план.

Втората програма за действие на Общността в областта на здравето (2008—2013 г.) (наричана по-нататък „втората програма в областта на здравето“ или „програмата“), приета с Решение № 1350/2007/ЕО (наричано по-нататък „решението за програмата“), подкрепя тази стратегия. Ролята на програмата в областта на здравето е да допълва, да подкрепя и да осигурява добавена стойност към политиките на държавите-членки. Нейната цел е да спомага за укрепване на солидарността и благополучието в ЕС посредством опазване и насърчаване на човешкото здраве и безопасност, както и чрез подобряване на общественото здравеопазване. Програмата работи за постигането на следните цели, посочени в член 2, параграф 2 от решението за програмата:

1.

подобряване здравната сигурност на гражданите;

2.

насърчаване на здравословния начин на живот, включително намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването;

3.

създаване и разпространяване на здравна информация и знания.

В член 8, параграф 1 от решението за програмата се посочва, че Комисията приема:

а)

годишен работен план за изпълнение на програмата, който определя:

i)

приоритети и дейности, които трябва да се предприемат, включително отпускането на финансови ресурси;

ii)

критерии за процента на финансовото участие на ЕС, включително критерии за особена полза;

iii)

механизми за прилагане на общите стратегии и дейности, посочени в член 9;

б)

критериите за подбор, предоставяне и други критерии за финансово участие в дейностите на програмата, в съответствие с член 4.

Съгласно член 75 от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 (наричан по-нататък „Финансовият регламент“), поемането на разходите като задължение се предхожда от решение за финансиране, прието от институцията или от органите, на които институцията е делегирала правомощия. Съгласно член 90 от Регламент (ЕО, Евратом) № 2342/2002 (наричан по-нататък „Правилата за прилагане“), решението за приемане на годишна работна програма, упоменато в член 110 от Финансовия регламент, се приема за решение за финансиране, при условие че създава достатъчно подробна рамка. С настоящия документ се цели изпълнението на посочените задължения и представяне на действията за 2012 г.

Програмата в областта на здравето е отворена за участие и на други държави, освен държавите-членки на Европейския съюз. Държавите от ЕАСТ/ЕИП — Исландия, Лихтенщайн и Норвегия — участват в програмата при условията, определени в Споразумението за ЕИП. Други държави, които не са членки на ЕС, по-специално държавите, участнички в европейската политика за добросъседски отношения, държавите, които са кандидатки, кандидатстват за такъв статут или са в процес на присъединяване към ЕС, както и държавите от западните Балкани, участващи в процеса на стабилизация и асоцииране, могат да участват в програмата, при условие че са налице необходимите за целта споразумения. От тези държави Хърватия е сключила такива договорености и участва в програмата.

1.2.   Ресурси

Решението за програмата определя общ бюджет в размер на 321 500 000 EUR за периода 1 януари 2008 г.—31 декември 2013 г. Бюджетът за 2012 г. възлиза на 49 700 000 EUR, при условие за одобряване на бюджета от бюджетния орган:

48 300 000 EUR за бюджетен ред 17 03 06 — „Действия на ЕС в областта на здравеопазването“ (оперативен бюджет),

1 400 000 EUR за бюджетен ред 17 01 04 02 — „Разходи за административно управление“ (административен бюджет).

Допълнителното финансово участие от държавите от ЕАСТ/ЕИП и Хърватия възлиза на 1 292 200 EUR за държавите от ЕАСТ/ЕИП и на 138 000 EUR за Хърватия.

По този начин общият сбор за бюджетен ред 17 03 06 възлиза на 49 688 800 EUR, а общият сбор за бюджетен ред 17 01 04 02 — на 1 441 400 EUR.

Сумите, посочени в следващите глави, са ориентировъчни. В съответствие с член 90, параграф 4 от Правилата за прилагане, са възможни несъществени вариации за сумата, разпределена за всеки от механизмите за финансиране.

Бюджетен ред 17 01 04 02 — „Разходи за административно управление“ е предназначен за покриване на разходите за проучвания, срещи на експерти, информация, публикации и техническа и административна помощ за информационни системи. Те са пряко свързани с постигането на целите на програмата или на мерките, приети за тази дейност.

Съгласно Решение C(2008) 4943 на Комисията от 9 септември 2008 г. в изпълнението на настоящия работен план Комисията се подпомага от Изпълнителната агенция за здравеопазване и въпроси, свързани с потребителите (ИАЗП). Бюджетният ред, съдържащ бюджетни кредити за административни разходи, свързани с ИАЗП, е 17 01 04 30.

За плащанията на ЕС по Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна по бюджетен ред 17 03 05 — „Международни споразумения и членство в международни организации в областта на общественото здраве и борбата с тютюнопушенето“ е предвиден общ бюджет от 200 000 EUR, при условие за одобряване на бюджета от бюджетния орган.

2.   МЕХАНИЗМИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ

Наличните бюджетни кредити по бюджетен ред 17 03 06 — „Действия на ЕС в областта на здравеопазването“ ще бъдат използвани за предоставяне на безвъзмездни средства за изпълнение на проекти, безвъзмездни средства за оперативни разходи, за съвместни действия, за организиране на конференции и отпускане на преки безвъзмездни средства за международни организации, както и за покриване на разходи за държавни поръчки и други действия. Всички безвъзмездни средства се предоставят въз основа на писмено споразумение.

В съответствие със съображение 33 от решението за програмата следва да се улесни сътрудничеството с трети страни, които не участват в програмата. Това не следва да включва финансиране от програмата. И все пак пътните и дневните разходи на експертите, поканени от или пътуващи до тези трети държави, могат да се смятат за допустими разходи в надлежно обосновани изключителни случаи, когато това пряко допринася за целите на програмата.

2.1.   Безвъзмездни средства за изпълнение на проекти

Общият индикативен размер на сумата за безвъзмездни средства за изпълнение на проекти възлиза на 13 171 820 EUR. Размерът на безвъзмездните средства за изпълнение на проекти се изчислява въз основа на направените допустими разходи. Максималната ставка на съфинансиране от ЕС е 60 %. Тя обаче може да достигне 80 % в случай, че предложението отговаря на критериите за особена полза. В приложение II се съдържат условията за изключване, допустимост, подбор и предоставяне на безвъзмездни средства за изпълнение на проекти. В приложение VII се съдържат критериите за особена полза.

В настоящия работен план са включени само предложения, които пряко отговарят на темата и описанието, изложени в него, и за които при подбора на финансов механизъм за финансиране е посочено „безвъзмездни средства за изпълнение на проект“. Няма да бъдат разглеждани за финансиране предложения, които разглеждат темата само в общ план, без да правят връзка с конкретното описание на дадено действие.

Индикативният срок за публикуване в Официален вестник на поканата за представяне на предложения за отпускане на безвъзмездни средства за изпълнение на проекти е четвъртото тримесечие на 2011 г.

2.2.   Безвъзмездни средства за оперативни разходи

Общият индикативен размер на сумата за безвъзмездни средства за оперативни разходи възлиза на 4 400 000 EUR. Тази сума се изчислява въз основа на направените допустими разходи. Максималната ставка на съфинансирането от ЕС е 60 %. Тя обаче може да достигне 80 % в случай, че предложението отговаря на критериите за особена полза.

Безвъзмездни средства за оперативни разходи могат да бъдат отпускани за подновяването на споразумения за отпускане на безвъзмездни средства за оперативни разходи на неправителствени органи и специализирани мрежи в рамките на работния план за 2011 г. Могат да бъдат отпускани нови безвъзмездни средства за оперативни разходи на неправителствени организации и специализирани мрежи, развиващи дейност в области, съответстващи на трите цели на програмата в областта на здравето. Дейността, финансирана от безвъзмездни средства за оперативни разходи, следва да допринася пряко за постигането на приоритетите на Европейския съюз, определени в Съобщение на Комисията COM(2010) 2020 от 3 март 2010 г.: „Европа 2020 — Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“ (2). Сред въпросите от особено значение са активното стареене в добро здраве, включително насърчаване на здравословния начин на живот и предотвратяване на заболяванията; предотвратяване на неравнопоставеността по отношение на здравеопазването, включително осигуряване на подобрен достъп до здравни грижи за всички, и въпроси, свързани с работната сила в здравния сектор.

Съгласно член 4, параграф 2 от решението за програмата при подновяването на финансовото участие, определено в параграф 1, буква б), за неправителствени организации и специализирани мрежи може да се направи изключение от принципа за постепенно намаляване. Като общо правило това освобождаване ще се прилага за организациите кандидатки, които не получават финансиране от частния сектор (3) или от други източници, при които се наблюдава конфликт на интереси при функционирането им (основно финансиране). За всички други видове подновено отпускане на безвъзмездни средства за оперативни разходи ще се прилага намаление от 1 процентен пункт в сравнение със ставката на съфинансиране от ЕС, договорена в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства след поканата за представяне на предложения за 2011 г. При всяко положение размерът на съфинансирането от ЕС не може да бъде по-висок от размера на предоставеното през 2011 г. съфинансиране. В приложение III се съдържат условията за изключване, допустимост, подбор и отпускане на безвъзмездни средства за оперативни разходи. В приложение VII се съдържат критериите за особена полза.

Индикативният срок за публикуване в Официален вестник на поканата за представяне на предложения за отпускане на безвъзмездни средства за оперативни разходи е четвъртото тримесечие на 2011 г.

2.3.   Безвъзмездни средства за съвместни действия

Общият индикативен размер на сумата за финансиране на съвместни действия възлиза на 8 950 000 EUR. Съвместните действия дават възможност на компетентните органи на държавите-членки и други държави, участващи в програмата в областта на здравето, и на Европейската комисия да постигнат напредък в работата по съвместно набелязаните проблеми. В съвместното действие могат да участват публичноправни или неправителствени организации, установени в държава-членка/друга държава участничка в програмата, която участва в съвместното действие. Те обаче трябва изрично да са получили мандат за това от органите на държавите-членки или други засегнати държави участнички.

Размерът на безвъзмездните средства за съвместни действия се изчислява въз основа на направените допустими разходи. Максималният размер на ставката на съфинансиране от ЕС е 50 %. Той обаче може да достигне 70 % в случай на особена полза. Съфинансиране в размер на 70 % поради особена полза е планирано за съвместната дейност „Улесняване на сътрудничеството в донорството на органи между националните органи в ЕС“ (виж точка 3.1.4.2) поради нейния принос за ефективното прилагане на законодателството на ЕС в тази област. В останалите случаи се прилагат критериите за определяне на особена полза в приложение VII. В приложение IV се съдържат условията за изключване, допустимост, подбор и отпускане на безвъзмездни средства за съвместни действия.

Държавите-членки/други държави, участващи в програмата за общественото здравеопазване, които възнамеряват да участват в едно или повече съвместни действия, трябва да декларират своето намерение пред Комисията преди изтичане на крайния срок за подаване на предложения. С изключение на НПО, работещи на равнище ЕС, само организации, установени в държави-членки или други държави, участващи в програмата в областта на здравето, които са направили такова изявление, могат да кандидатстват за участие в съвместни действия.

Индикативният срок за публикуване в Официален вестник на поканата за представяне на предложения за отпускане на безвъзмездни средства за оперативни разходи е четвъртото тримесечие на 2011 г.

2.4.   Безвъзмездни средства за организиране на конференции

Общият индикативен размер на безвъзмездните средства за организиране на конференции възлиза на 800 000 EUR: 200 000 EUR за конференции, организирани от председателството на ЕС, и 600 000 EUR за други конференции. По административни съображения всички допустими за съфинансиране конференции, с изключение на конференциите, организирани от председателството на ЕС, трябва да се проведат през 2013 г.

2.4.1.   Конференции, организирани от председателството на ЕС — de jure монополно положение

В съответствие с член 168, параграф 1, буква в) от Правилата за прилагане безвъзмездните средства могат да бъдат отпускани без публикуване на покана за представяне на предложения на организации, намиращи се в надлежно обосновано в решението за отпускане de jure или de facto монополно положение.

Конференциите, организирани от председателството на ЕС, които са от силно политическо естество и които предполагат представителство на най-високо равнище от националните органи и от европейските представители, ще се организират изключително от държавата-членка, която в момента упражнява председателството на ЕС. Предвид уникалната роля на председателството в рамките на дейностите на ЕС, държавата-членка, която отговаря за организирането на съответното мероприятие, се счита за страна с de jure монополно положение.

За всяка от двете конференции, организирани от председателствата на Европейския съюз — една за председателството през втората половина на 2012 г., а другата — за председателството през първата половина на 2013 г., може да бъде отпусната сума с максимален размер до 100 000 EUR. Максималният дял на съфинансирането от ЕС е 50 % от направените допустими разходи.

Председателството подава до ИАЗП искане за отпускане на безвъзмездни средства за въпросната конференция, чрез Постоянното представителство, като се използва формуляр, предоставен от ИАЗП. Това трябва да се направи поне четири месеца преди самото мероприятие.

Организираната от председателството конференция, която предстои да бъде финансирана по настоящия работен план, е „Първи стъпки към остаряването в добро здраве“, планирана за септември 2012 г. по време на кипърското председателство.

2.4.2.   Други конференции

Безвъзмездни средства за организиране на конференции могат да бъдат предоставяни за организирането на конференции, които отговарят на трите цели на програмата в областта на здравето. За да бъде отпуснато финансиране, конференциите трябва пряко да насърчават приоритетите на Европейския съюз, посочени в Съобщение на Комисията COM(2010) 2020 от 3 март 2010 г.„Европа 2020 — Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“. Сред въпросите, които са от особена важност, са активното стареене в добро здраве, включително насърчаване на здравословния начин на живот и предотвратяване на заболяванията; предотвратяване на неравнопоставеността в здравеопазването, включително осигуряване на подобрен достъп до здравни грижи за всички, и въпроси, свързани с работната сила в здравния сектор.

Конференциите трябва да имат широко европейско измерение. Те трябва да са организирани от публичноправна организация или организация с нестопанска цел, учредена в държава участничка в програмата в областта на здравето и разполагаща със съответния опит в сътрудничеството на равнище ЕС. За организирането на конференции могат да бъдат отпускани суми в размер до 100 000 EUR (най-много 50 % от общия размер на бюджета). В приложение V се съдържат условията за изключване, допустимост, подбор и отпускане на безвъзмездни средства за организиране на конференции, различни от конференциите, организирани от председателството.

Индикативният срок за публикуване в Официален вестник на поканата за представяне на предложения за отпускане на безвъзмездни средства за изпълнение на проекти е четвъртото тримесечие на 2011 г.

2.5.   Споразумения с международни организации за отпускане на преки безвъзмездни средства

Общият индикативен размер на сумата за преки безвъзмездни средства възлиза на 2 633 000 EUR. Те ще се основават на ефективно сътрудничество с Комисията.

В съответствие с член 168, параграф 1, буква е) от Правилата за прилагане финансирането за действия с участието на международни организации по теми, конкретно зададени в настоящия работен план, ще бъде отпускано без покана за представяне на предложения. На международните организации и националните или регионалните им представителства не може да бъде отпускано финансиране като основни или асоциирани бенефициери при каквито и да било покани за представяне на предложения. Максималната ставка на съфинансиране от ЕС е 60 % от действително направените допустими разходи. В съответствие със съображение 33 от решението за програмата дейности, в които се ангажират трети страни, които не участват в програмата, не се считат за допустими разходи. И все пак пътните и дневните разходи на експертите, поканени от или пътуващи до тези трети държави, могат да се смятат за допустими разходи в надлежно обосновани изключителни случаи, когато това пряко допринася за целите на програмата.

Съгласно настоящото решение за финансиране на следните международни организации ще се отпуска финансиране чрез преки безвъзмездни средства поради специфичната им компетентност и висока степен на специализация в сфери, обхванати от преките безвъзмездни средства, посочени в точки 3.1, 3.2 и 3.3:

Съвета на Европа (СЕ),

Международната агенция за изследване на рака (IARC),

Международната организация по миграция (МOM),

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

2.6.   Обществени поръчки

Общият индикативен размер на сумата за финансиране на обществени поръчки възлиза на 14 463 980 EUR.

Поръчките обхващат дейности като оценката и мониторинга на действия и политики; проучвания; осигуряване на консултации, данни и информация в областта на здравето; научно-техническа помощ; комуникационни дейности и дейности за повишаване на осведомеността и приложения на информационните технологии в подкрепа на политиките. Предвижда се поканите за представяне на предложения да бъдат публикувани в Официален вестник през първата половина на 2012 г. Рамковите договори и новите договори за услуги ще бъдат използвани съгласно посоченото в настоящия работен план.

2.7.   Други действия

Общият индикативен размер на сумата за финансиране на други действия възлиза на 5 270 000 EUR.

Това се отнася за вноски, изплащани от ЕС като вноски за участие в структури, в които той членува, по смисъла на член 108, параграф 2, буква г) от Финансовия регламент, по силата на административни споразумения със Съвместния изследователски център (СИЦ) и специални суми, плащани за възнаграждения на експерти за участие в заседания и работата им по научни становища съгласно точка 3.1.3.1 и съвети относно здравните системи съгласно точка 3.3.2.1.

2.8.   Плащания на ЕС по Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна

Европейският съюз е пълноправна страна по Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна (FCTC). Плащането на участието на ЕС за 2012 г. в FCTC ще се извърши по бюджетен ред 17 03 05 „Международни споразумения и членство в международни организации в областта на общественото здраве и борбата с тютюнопушенето“, а не от програма в областта на здравето. Размерът на това плащане се основава на решението относно работния план и бюджета за финансовия период 2012—2013 г., прието по време на Четвъртата конференция на страните по конвенцията през ноември 2010 г. (решение FCTC/COP/4/20).

Размерът на участието на ЕС за 2012 г. се определя на 145 225 USD. С оглед компенсиране колебанията на обменния курс, максималният размер за 2012 г. се определя на 200 000 EUR. Секретариатът на FCTC ще управлява средствата според финансовите правила на СЗО.

3.   ПРИОРИТЕТИ ЗА 2012 г.

Действията по настоящия работен план са до голяма степен насочени към оказване на подкрепа за постигането на приоритетите на ЕС, определени в стратегията„Европа 2020“, и изпълнението на законодателните задължения и политическите ангажименти. Приоритетите за интелигентен и приобщаващ растеж в рамките на стратегията„Европа 2020“ са от особено значение за настоящия работен план. Целите на стратегията„Европа 2020“ съвпадат с тези на стратегията на ЕС в областта на общественото здраве, според която инвестициите в здравеопазване могат да спомогнат за насърчаване на иновациите, създаване на нови умения и работни места и намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването.

През 2012 г. програмата в областта на здравето ще допринесе за постигането на целите на следните водещи инициативи по стратегията„Европа 2020“:

 

Пилотното партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве в рамките на водещата инициатива„Съюз за иновации“ (4) е вдъхновило действията по настоящия работен план, с които се цели да се даде възможност на европейските граждани да водят активен, здравословен и независим живот възможно най-дълго. Това действие ще спомогне за насърчаване на физическото и психичното здраве, включително за насърчаване на по-здравословното хранене и физическата активност, както и за предотвратяване на вредните за здравето навици. Ще бъдат потърсени начини за предотвратяване на социалнозначимите и хроничните заболявания чрез действия като онкологичния скрининг. Предоставянето на подходяща информация и съвети ще окаже подкрепа на държавите-членки в усилията им да постигнат и поддържат устойчиви и ефикасни системи на здравеопазване. Също така ще бъдат предприети действия за проучване на начини за разработване на иновационни продукти и услуги, които да отговорят на предизвикателствата, свързани със застаряването. С всички действия се цели в крайна сметка да се допринесе за постигането на общата цел на партньорството за добавяне на средно две години здравословен живот за всеки в Европа.

 

Европейската платформа срещу бедността и социалното изключване  (5) на стратегията„Европа 2020“ е вдъхновила действията, с които се цели премахване на неравнопоставеността. Тези действия са насочени към подобряване на достъпа на уязвимите групи от населението до здравеопазване, подпомагане на социалното им интегриране и борба с дискриминацията, с която те се сблъскват. Те допринасят за постигането на целта на ЕС за намаляване на бедността и социалното изключване с поне 20 милиона до 2020 г.

 

Програмата за нови умения и работни места  (6) предоставя работна рамка по въпросите, свързани с работната сила в здравния сектор. Тази дейност има за цел да допринесе за постигането на целта по отношение на трудовата заетост на стратегията„Европа 2020“ за заетост на 75 % от населението в трудоспособна възраст през 2020 г. Тя подкрепя по-специално целите по приоритет 2 от програмата, а именно снабдяването на хората с уменията, необходими за наемането им на работа.

Освен това, този работен план отговаря на допълнителни предизвикателства, при които предприемането на действия би могло да осигури реална добавена стойност на равнището на ЕС. Изграждането на безопасно и сигурно общество е предпоставка за икономическия растеж и за благополучието на гражданите. През последните години редица трансгранични заплахи за здравето ясно показаха необходимостта и добавената стойност от съгласуваните и ефективни действия на равнището на ЕС. Действията, предвидени съгласно настоящия работен план, са съсредоточени върху проучването и създаването на ефективни механизми за откриване и предотвратяване на разпространението на различни трансгранични заплахи за здравето, или свеждането до минимум на тяхното въздействие. С настоящия работен план също така се предвижда подкрепа за безопасни и сигурни системи и механизми в подкрепа на законодателството на ЕС за безопасност и качество на органите и веществата от човешки произход, кръвта и кръвните продукти. С дейностите се цели да бъдат спечелени и запазени доверието и увереността на гражданите на ЕС в тази област. По същия начин чрез целенасочени действия ще бъде подкрепено законодателството в областта на трансграничното здравно обслужване.

Запазването на здравето и активността на хората за по-дълго време има положителен ефект върху производителността и конкурентоспособността. Поради това се предвиждат допълнителни действия във връзка с основните рискови детерминанти на здравето като храненето, злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето, както и в областта на социалнозначимите, хроничните и редките заболявания.

На последно място се предвиждат няколко дейности, с които се цели изпълнение на третата цел на програмата — „Създаване и разпространяване на здравна информация и знания“. Отчасти в сътрудничество с външни партньорски организации, е планирана поредица от дейности за събиране на данни, изготвяне на научни доказателства и ефективна обработка на информация за гражданите, заинтересованите лица и лицата, които разработват политиките.

3.1.   Действия по първата цел — „Подобряване здравната сигурност на гражданите“

3.1.1.   Защита на гражданите от заплахи за здравето — Развиване на капацитет и процедури за управление на риска; подобряване на подготвеността и планирането за спешни случаи, свързани със здравето (точка 1.1.3 от приложението към решението за програмата)

3.1.1.1.   Обучение и практически занимания за подготвеност и реагиране на общественото здравеопазване

Целта на това действие е да се подобри и засили подготвеността на ЕС за реагиране с ответни действия на потенциалните рискове. Националните и европейските оценки относно пандемиите през 2009 г. показват ясно необходимостта от засилване на подготвеността чрез обмен на най-добри практики и по-нататъшно разработване на общи инструменти на равнището на ЕС. С това действие се цели задълбочаване на знанията сред длъжностните лица на държавите-членки относно трансграничните рискове и управлението на ответните действия от страна на общественото здравеопазване спрямо тях, както и ефективното използване на съответните средства на информационните технологии.

Това действие се състои от три работни пакета. Първият следва да се състои от две обучителни и практически сесии за длъжностни лица от държавите-членки за подготвеност и реагиране в случай на сериозни трансгранични заплахи за общественото здраве. Обучението и практическите занимания ще обхванат отговорностите и ролите на различните заинтересовани страни; подготвеността; комуникациите при кризи и използването на средствата на информационните технологии. Вторият работен пакет ще продължи обмена на експерти, започнат през 2011 г. с цел обмен на най-добри практики и опит в областта на управлението на кризи между длъжностни лица/заинтересовани страни от държавите-членки на ЕС. Третият работен пакет се състои от разработване на нов модул за електронно обучение по прилагане на Здравната информационна система за извънредни ситуации и заболявания (HEDIS) и описание на различните роли и функции, с цел допълване на разработените през 2010 г.

[Рамков договор и покана за представяне на предложения]

3.1.2.   Защита на гражданите от заплахи за здравето — Разработване на стратегии и механизми за профилактика, обмен на информация и реакция по отношение на заплахи за здравето от заразни и незаразни болести, на заплахи за здравето от физични, химични и биологични източници, включително в резултат на актове на умишлено изпускане (точка 1.1.1 от приложението към решението за програмата)

3.1.2.1.   Координацията на мерките на общественото здравеопазване при химически аварии

Целта на това действие е да се гарантират ефикасни ответни действия на сериозните трансгранични събития, предизвикани от химични агенти, чрез създаване на пилотни мрежи на равнището на ЕС, като същевременно се осигури комплементарност с работата на други сектори, като например Механизма на ЕС за гражданска защита (CPM). Наличието на една такава мрежа ще гарантира, че опитът и най-добрите практики, приети от една държава-членка в случай на инцидент, носят полза за всички държави-членки. То ще позволи предприемането на ефикасни и съгласувани ответни действия на равнище ЕС в случай на потенциално унищожителни трансгранични събития. Това е от особено значение за държавите-членки с по-малък капацитет и експертен опит за реагиране при химически аварии. На равнище ЕС не съществуват официални разпоредби в областта на общественото здраве за координирано реагиране при такива събития. Използваните досега ad hoc механизми обаче ясно показаха необходимостта и добавената стойност от създаването на структуриран механизъм за задействането на оценка на риска и координация на мерките в областта на общественото здраве на равнище ЕС. Това действие ще окаже подкрепа на държавите-членки при прилагането на новите Международни здравни норми.

Това действие следва да включва внимателно разглеждане на опита, придобит чрез мрежата за наблюдение и контрол на заразните болести, създадена с Решение № 2119/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 24 септември 1998 г. за създаване на мрежа за епидемиологично наблюдение и контрол на заразните болести в Общността (7). Тя следва да се основава на: а) проект на документ „СОП за КЗС мрежата за оценката и управлението на риска при химически аварии“, изготвен от Комисията с участието на химичната, биологична, радиологична и ядрена (ХБРЯ) секция на Комитета за здравна сигурност (КЗС), и който е на разположение като част от продуктите от инициативата CARRA-NET; б) данни, предоставени от проекта „Мрежа за оценка на химичния и радиологичен риск“ (CARRA-NET), стартирал през октомври 2010 г. съгласно Договор за услуга № EAHC/2010/Health/12 за изпълнение на Рамков договор № EAHC/2009/Health/06 лот 2 относно рамкови договори с множество изпълнители с ново откриване на конкурс за външна помощ във връзка с дейностите в областта на здравната сигурност „За създаване на мрежи за оценка на риска във връзка с токсични индустриални химикали и радиоактивни заплахи и рискове“ — поръчката беше възложена на Агенцията за защита на здравето и резултатите от нейното изпълнение ще проправят пътя за създаване на бъдещите мрежи за химични и радиоактивни заплахи; в) поуките, извлечени от трите симулационни учения за реагиране при химически аварии „IRIDIUM“, проведени на регионално равнище през 2011 г. — трите учения бяха осъществени в рамките на специфичен тематичен раздел „Учения за реагиране при химични аварии“ по Рамков договор № SANCO/c3-2007-01 (8) и г) данни, предоставени от инициативата „Химичен и радиологичен списък на медицински мерки за противодействие (CARIMEC)“, която стартира през декември 2010 г. съгласно договор за услуга № EAHC/2010/Health/17 за изпълнение на Рамков договор № EAHC/2009/Health/06 лот 2 относно рамкови договори с множество изпълнители с ново откриване на конкурс за външна помощ във връзка с дейностите в областта на здравната сигурност „за установяване на списък на мерките в областта на общественото здраве и медицинските мерки за противодействие за реагиране на заплахите и рисковете, свързани с токсични индустриални химични и радиоактивни вещества“. Инициативата CARIMEC се осъществява от Агенцията за защита на здравето.

Мрежата следва да започне работа в пилотен режим през 2013—2014 г. Тя следва да бъде изцяло свързана със съществуващите механизми и структури, разработени и въведени в други сектори, като например програмата „Извлечени поуки“ в рамките на механизма за гражданска защита на ЕС по отношение на социалнозначимите бедствия, включително аварии в химични предприятия, по повод на които той е бил задействан. Пилотният проект ще предостави ръководни насоки относно необходимостта и обхвата на по-нататъшни действия, включително създаването на по-траен механизъм.

[Безвъзмездни средства за изпълнение на проект]

Индикативен размер на сумата: 450 000 EUR

3.1.2.2.   Последици от заплахите за здравето, дължащи се на биологични, химични и радиологични агенти, за въздушния транспорт

Целта на това действие е да се гарантира ефикасно реагиране на равнище ЕС на сериозните трансгранични заплахи за здравето на борда на летателните апарати. На равнище ЕС не съществуват официални разпоредби за координирана реакция на такива заплахи. Използваните досега ad hoc механизми обаче ясно показаха необходимостта и добавената стойност от създаването на структуриран механизъм за задействането на оценка на риска и координация на мерките на равнище ЕС. Това действие ще окаже подкрепа на държавите-членки при прилагането на новите Международни здравни норми.

Действието следва да се основава на резултатите и опита, събрани в рамките на проектите, финансирани от програмата за общественото здраве в областта на морския транспорт, и по-специално „Оценка на полезността на програма на ЕС за хигиена на корабните канализации и за координирани действия за контрол на заразните болести на корабите за пътешествия и фериботите“ (SHIPSAN) и „Мрежа на ЕС за обучение по хигиена на корабните канализации“ (SHIPSAN TRAINET) (9).

Това действие следва да обхване най-малко основните международни летища на държавите-членки на ЕС, с участието и сътрудничеството на основните авиокомпании и летищните органи. Действието следва да спомогне за: а) определяне обхвата на Стандартните оперативни процедури (СОП), по-специално на ролята на различните участващи органи и създаване на подходящ механизъм за координация; б) набелязване на лица/структури за контакт с оглед на създаването на мрежа от органи на общественото здравеопазване с цел надзор и реагиране на заплахи за здравето, дължащи се на заразни болести и други заплахи, които биха могли да окажат въздействие върху зоните за международен превоз на определени летища; в) подпомагане на държавите-членки и техните летищни органи в развиването на основни компетенции и в изпълнението на новите Международни здравни правила, при по-специално съсредоточаване върху прилагането на основните изисквания за капацитет за наблюдение и реагиране на заплахи за здравето, дължащи се на заразни болести, и други трансгранични заплахи, които биха могли да окажат въздействие върху зоните за международен превоз на определени летища; г) проучване на въздействието върху допълнителните изисквания по отношение на летищната инфраструктура, както по отношение на персонала и оборудването и д) изграждане, въз основа на опита от сектора на морския транспорт, на мрежа от органи на общественото здравеопазване, отговарящи за гражданския въздушен транспорт, с правомощия, обхващащи най-малко на главните международни летища в държавите-членки, с участието и сътрудничеството на авиокомпаниите. Трябва да се осигури съгласуваност с подобни мерки, приети от Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) и от Европейската конференция за гражданска авиация (ECAC), за да се избегне повторението.

През първия етап следва да бъде създадена мрежа, която обхваща най-малко главните свързващи летища в държавите-членки на ЕС (най-малко 8 държави-членки и около 10 летища), с участието и сътрудничеството на основните европейски авиокомпании (най-малко 8 авиокомпании с общо около 300 курса). Във втората фаза следва да бъдат одобрени и подложени на изпитване СОП и процедури за провеждане на консултации. Накрая следва да бъдат проследени и оценени ограничен брой събития. Успоредно с надзора, реагирането и оценката на потребностите следва да се състои и развиването на основен капацитет. Мрежата следва да започне работа в пилотен режим през 2013—2014 г. Пилотният проект ще предостави ръководни насоки относно необходимостта и обхвата на по-нататъшни действия, включително създаването на по-траен механизъм.

[Безвъзмездни средства за изпълнение на проект]

Индикативен размер на сумата: 600 000 EUR.

3.1.2.3.   Последици за морския транспорт от заплахите за здравето, дължащи се на биологични, химични и радиологични агенти, включително и заразните болести

Целта на това действие е да се създаде интегрирана и устойчива стратегия на равнище ЕС за опазване здравето на пътниците и екипажа на пътническите и товарните кораби и предотвратяване на трансграничното разпространение на болести. Контролът и реагирането на сериозни трансгранични заплахи за здравето, пренасяни чрез морския транспорт, като например заразните болести или заплахите от химични, биологични и радиологични агенти, е трансграничен проблем, който трябва да бъде разгледан на равнище ЕС. Входящата миграция през морските граници е още една причина за същественото значение на подобряването на надзора на заразните болести и наблюдението на морския транспорт.

Това действие ще подкрепи прилагането на Решение № 2119/98/ЕО и мерките за неговото изпълнение, като например Решение 2000/57/ЕО на Комисията от 22 декември 1999 г. относно системата за ранно предупреждение и реагиране за превенцията и контрола на заразните болести съгласно Решение № 2119/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (10), Директива 2010/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 20 октомври 2010 г. относно формалностите за даване на сведения за кораби, пристигащи в и/или напускащи пристанищата на държавите-членки и за отмяна на Директива 2002/6/ЕО (11), и новите Международни здравни правила. То също така подкрепя прилагането на Директива 2009/13/ЕО на Съвета от 16 февруари 2009 г. за изпълнение на Споразумението, сключено между Асоциациите на корабособствениците от Европейската общност (ECSA) и Европейската федерация на транспортните работници (ETF) относно Морската трудова конвенция от 2006 г. и за изменение на Директива 1999/63/ЕО (12).

Действието следва да се основава на резултатите и опита, събрани в рамките на проектите, финансирани от програмата за общественото здраве в областта на морския транспорт, и по-специално „Оценка на полезността на програма на ЕС за хигиена на корабните канализации и за координирани действия за контрол на заразните болести на корабите за пътешествия и фериботите“ (SHIPSAN) и „Мрежа на ЕС за обучение по хигиена на корабните канализации“ (SHIPSAN TRAINET).

Това действие следва да е съсредоточено върху: а) оперативното функциониране на комуникационната платформа, разработена от проекта SHIPSAN за координиране на реакциите на реални събития на борда на кораби за пътешествия; б) разширяване към товарните кораби на подходящ и устойчив механизъм за насочване, актуализиране на техническите насоки, учебните модули, програмите за практическо обучение и ръководни насоки за оценяване съгласно сертификатите за контрол на хигиената на корабните канализации, разработени по проекта SHIPSAN. Това ще включва постоянна връзка със съществуващите механизми за контрол на заразните болести в корабите съгласно Решение № 2119/98/ЕО и с мерките за неговото изпълнение; в) обучение на персонала на борда на товарните кораби, на здравните работници в пристанищата и на длъжностните лица, които отговарят за поддържането на връзката между корабите, пристанищните власти и органите по обществено здравеопазване, отговарящи за уведомяването на другите държави-членки, Комисията и Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията; г) механизъм за предоставяне на възможност за оценка на риска и оказване на подкрепа за дейности по управление на риска и д) проучване на осъществимостта на използването на проекта SHIPSAN за въвеждането на Морска здравна декларация в електронен формат, съгласно предвиденото в Директива 2010/65/EC.

[Съвместно действие]

Индикативен размер на сумата: 1 800 000 EUR.

3.1.2.4.   Подобряване на превенцията на ХИВ в Европа

Целта на настоящото съвместно действие е да насърчи интегрирането на практиките за гарантиране на качеството (QA) и подобряване на качеството (QI) в програмите за превенция на ХИВ с цел повишаване ефективността на програмите за превенция на ХИВ. По-ефективните превантивни програми ще помогнат за намаляване на броя на новите случаи на заразяване с ХИВ в Европа. Те също така ще допринесат за борбата срещу дискриминацията и социалното изключване, на които хората, засегнати от ХИВ, често са жертва.

Настоящото съвместно действие подкрепя изпълнението на Съобщение на Комисията COM(2009) 569 окончателен от 26 октомври 2009 г.Борбата с ХИВ/СПИН в Европейския съюз и съседните страни за периода 2009—2013 г.  (13). Това съобщение осигурява рамка за подкрепа на националните стратегии за развитие и ръководни насоки за координиране на политиката за превенция на ХИВ между държавите-членки. То е конкретно насочено към по-ефективни превантивни мерки за борба с разпространението на ХИВ. Това действие, съвместно с други проекти, свързани с превенцията на ХИВ, превръща в действие целите по отношение на превенцията, определени в плана за действие за периода 2009—2013 г. (14). Настоящото съвместно действие ще допринесе за преодоляване на дискриминацията и засилване на интеграцията на хората с увреждания, етническите малцинства и имигрантите, мъжете, осъществяващи полови контакти с мъже, и други уязвими групи. Хората, изложени на най-голям риск от заразяване с ХИВ, често спадат към тези групи.

Предвиденото съвместно действие ще обхване разработването и включването на методики и инструменти за QA/QI в превенцията на ХИВ. Това ще включва: а) разработване и валидиране на Харта на стандарти и принципи за QA и QI от главните заинтересовани лица; б) разпространение на тези стандарти; в) мониторинг на тяхното интегриране в стратегиите за превенция и дейностите, насочени най-вече към основните приоритетни групи, набелязани в стратегията на ЕС; г) изграждане на устойчива мрежа от организации, които следят изпълнението на QA/QI в програмите за превенция на ХИВ и които биха могли да предоставят консултации относно QA/QI в превенцията на ХИВ и д) набелязване и подпомагане на пилотни проекти за демонстрация, основани на факти.

Сред резултатите ще фигурира валидирана харта за гарантиране и подобряване на качеството на програмите за превенция на ХИВ, която да се прилага в цяла Европа и извън нея; ръководство за успешното прилагане на програмите за превенция на ХИВ; анализ на каналите за ефективно разпространение на информация, свързана с общественото здраве; мрежа на експерти по гарантиране на качеството и превенция на ХИВ; и рамка за мониторинг и оценка на въздействието на програмите за превенция на ХИВ.

Настоящото съвместно действие ще допринесе за разработването и изпълнението на по-ефективни програми за превенция на ХИВ, които могат да бъдат адаптирани и към други региони.

[Съвместно действие]

Индикативен размер на сумата: 1 500 000 EUR.

3.1.3.   Подобряване безопасността на гражданите — Научни консултации (точка 1.2.1 от приложението към решението за програмата)

3.1.3.1.   Научна и техническа помощ за функционирането на научните комитети на Комисията и комуникация относно рисковете, включително специални възнаграждения

Целта на тази дейност е да се предоставят на Комисията независими и висококачествени консултации относно рисковете за здравето. Това ще помогне да се осигури стабилна научна основа за политики и мерки на ЕС в съответствие с принципите за по-добро регулиране. Такива консултации се предоставят от научните комитети в съответствие с Решение 2008/721/ЕО на Комисията от 5 август 2008 г. за създаване на съвещателна структура от научни комитети и експерти в областта на безопасността на потребителите, общественото здраве и околната среда и за отмяна на Решение 2004/210/ЕО (15). Това действие допринася за затвърждаване на ролята на науката в дебата относно политиката на ЕС и спомага за информирането на гражданите относно рисковете. То също така предоставя възможност на заинтересованите лица и на широката общественост за по-добро разбиране на политиките на ЕС и свързаните с тях предложения. Това действие има два компонента: на първо място, специални възнаграждения, заплащани на експертите за работата им по изготвянето на научни становища и на второ място, научна и техническа помощ за функционирането на научните комитети и съобщаването на рисковете.

Специалните възнаграждения се изплащат на експертите за работата им по научни становища съгласно предвиденото в Решение 2008/721/ЕО.

[Други действия]

Индикативен размер на сумата: 270 000 EUR.

Научната и техническа помощ за функционирането на научните комитети и съобщаване на рисковете включва: а) търсене, анализ и синтез на научна литература; б) съставяне на първоначални версии на научните становища; в) изготвяне на обобщения; г) търсене на данни; д) установяване на библиография на темите, разглеждани от комитетите и е) редактиране на текстове. Тази подкрепа е необходима, тъй като членовете на Комитетите не се ползват с подкрепата на своите организации. То също така обхваща организирането на научни срещи, работни заседания и тематични семинари.

[Покани за представяне на предложения]

3.1.4.   Подобряване безопасността на гражданите — Сигурност и качество на органи и вещества от човешки произход, кръв и кръвни продукти (точка 1.2.2 от приложението към решението за програмата)

3.1.4.1.   Мониторинг на прилагането на законодателството на ЕС по отношение на кръв, кръвни компоненти, тъкани и клетки

Целта на това действие е да се оцени степента на прилагане от страна на държавите-членки на законодателството на ЕС по отношение на кръвта и кръвните компоненти и тъкани и да бъдат представени съответните доклади за състоянието. Съответните законодателни актове са: а) Директива 2002/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27 януари 2003 г. за определяне на стандартите за качество и безопасност при вземането, диагностиката, преработката, съхранението и разпределянето на човешка кръв и кръвни съставки и за изменение на Директива 2001/83/ЕО (16) и свързаните с нея мерки за изпълнение (17) и б) Директива 2004/23/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 г. относно установяването на стандарти за качество и безопасност при даряването, доставянето, контрола, преработването, съхраняването, съхранението и разпределянето на човешки тъкани и клетки (18) и свързаните с нея директиви за изпълнение (19).

Събирането и доставката на кръв и кръвни компоненти е дейност с висока стойност за здравните системи на държавите-членки, посредством която се предлагат и подкрепят много възможности за лечение. Тези дейности също да допринасят за положителното развитие във фармацевтичния сектор. Рискът от предаване на болести е присъщ за използването на кръв и кръвни съставки и може да доведе до потенциални рискове за безопасността и качеството. Директива 2002/98/ЕО и свързаните с нея мерки за изпълнение имат за цел да отговорят на тези тревоги. Секторът на тъканите и клетките се разраства бързо, като осигурява все по-голям брой лечения. Той ще допринесе за икономическия растеж, както и за развитието на фармацевтичния сектор. Това ще бъде възможно само ако могат да бъдат гарантирани безопасността и качеството на събраните вещества от човешки произход. Директива 2004/23/ЕО и свързаните с нея директиви за изпълнение имат за цел да отговорят на тези тревоги.

Това действие ще предостави два доклада, съдържащи оценка на ключови точки за всички държави-членки. Получените доклади ще допринесат за а) изготвянето на докладите относно опита на държавите-членки в изпълнението на Директива 2004/23/ЕО, изисквани съгласно член 26, параграф 2 и Директива 2002/98/ЕО, изисквани съгласно член 26, параграф 2; б) идентифициране на държавите-членки, които са я приложили успешно, и подкрепа за държавите-членки, които са се натъкнали на проблеми; в) подпомагане за прилагането на това законодателство и г) набелязване на системни проблеми, които могат да наложат промени в законодателството. Приблизителният срок за представяне на докладите е краят на 2013 г.

[Покана за представяне на предложения]

3.1.4.2.   Улесняване на сътрудничеството между националните органи в ЕС в областта на донорството на органи

Целта на това действие е да се подкрепят държавите-членки в организирането на оптимално разпределение и използване/трансплантация на дарените органи чрез многостранни и двустранни споразумения и чрез трансплантация в други държави-членки. Това действие ще подпомогне изпълнението на Съобщение на Комисията COM(2008) 819/3 от 8 декември 2008 г. — „План за действие относно донорството и трансплантацията на органи (2009—2015 г.): активизирано сътрудничество между държавите-членки“ (20).

Това действие има за цел да създаде ИТ платформа на равнище ЕС за многостранен обмен на органи. Повечето държави-членки имат национални разпределящи органи, които определят наличните органи за потенциалните реципиенти и осигуряват оптимално разпределение и употреба на всеки орган. Някои държави-членки са обединили усилия в рамките на многонационални организации за обмен, като например „Евротрансплант“ и „Скандиатрансплант“. При все това, не всички органи могат да бъдат определени за конкретни реципиенти, разпределени и използвани в тези държави или мултинационални зони. Това важи най-вече за пациентите със силен имунитет, децата и редките органи. Това ще стане възможно с помощта на платформа на равнище ЕС, която да свързва съществуващите разпределящи органи в Европа. Това действие обхваща разработването на протоколи и съгласувани формати за лесен и бърз обмен на данни. В рамките на проекта „Координиране на Европейска инициатива сред националните организации за трансплантация на органи“ (COORENOR), финансиран от Програмата в областта на здравето, вече е предприета подготвителна работа. Той ще претърпи по-нататъшно развитие, ще бъде създадена конкретна платформа и броят на участващите държави-членки ще бъде увеличен. Провеждането на старателна правна, финансова и оперативна подготовка, водеща до конкретни споразумения между държавите–членки, ще допринесе за устойчивостта на платформата.

Това действие също ще помогне на националните власти да сключат двустранни споразумения за обмен на органи между държавите-членки. Не всички държави-членки разполагат с програми за донорството на трансплантанти за всички видове органи. Създаването на двустранни споразумения между държавите-членки за обмен на отделни видове органи осигурява на гражданите на ЕС достъп до грижи в център за трансплантации в друга държава-членка, специализиран в областта на органа, от който те се нуждаят. Тези органи могат също така да бъдат осигурени в една държава-членка и предадени на друга. Съществуващите споразумения са довели до увеличаване на мобилността на пациентите и използването на органи в Европа. С това действие ще бъдат проучени съществуващите практики, ще бъдат набелязани възможности за двустранни споразумения, ще бъдат подпомогнати държавите-членки в разработването на двустранни споразумения и ще бъде изградена оперативна структура. Предприетата в рамките на проекта COORENOR работа ще допринесе за това.

Това действие ще се използва и за решаване на проблеми, които възпрепятстват достъпа на гражданите на ЕС до програми за трансплантация в други държави-членки. Това действие ще предостави преглед на мобилността на пациентите в държавите-членки за целите на трансплантацията на органи и свързаните с това проблеми, заедно с предложения за тяхното разрешаване. Това действие ще осигури и преглед на системите и методите за даване на съгласие с оглед постигането на взаимно разбиране относно тези системи от държавите-членки с цел улесняване на донорството в други държави-членки, когато потенциалните донори са починали в друга държава. Приблизителният срок за представяне на резултатите е краят на 2015 г.

[Съвместно действие]

Индикативна сума: 1 150 000 EUR.

3.1.4.3.   Разпространение на най-добри практики в донорството/трансплантацията

Целта на тази дейност е да се подпомогне ефективното разпространение на най-добри практики в донорството и трансплантацията на органи, тъкани, клетки и кръв с помощта на Съвета на Европа (СЕ). Това действие води началото си от няколко проекта, финансирани от Програмата в областта на здравето и от извършената от различните работни групи работа за набелязване и разработване на най-добри практики в ЕС. Те обхващат по-специално: а) кампании за повишаване осведомеността на обществеността; б) идентификация, набиране и управление на данни за донори; в) донорство от живи донори на органи; г) практики за качество в лечебните заведения за работа с кръв и тъкани, по-специално по отношение на вземането, диагностиката, преработката, съхраняването и разпределението; д) мониторинг на безопасността на материалите с човешки произход; е) сътрудничество с отделенията за интензивни грижи и ж) проследяване след донорство и трансплантация/преливане.

Поради своите обхват и структура CE може значително да допринесе за разпространението на най-добри практики и да достигне до допълнителни групи. Сред тях са здравните специалисти и организациите, представлявани в много от експертните групи, управлявани от СЕ, и представители на компетентните органи в неговите експертни групи. Тези компетентни органи са отговорни за организацията на дейностите по донорство, трансплантация и кръвопреливане в държавите-членки.

За да се разшири този обхват и да се гарантира, че и други групи ще могат да се възползват от знанията, развити с помощта на финансиране от ЕС, СЕ ще разработи и приложи план за разпространение за различните целеви групи и географски области. Конкретните дейности могат да включват конференции, изграждане на платформа, информационни кампании, разпространение на данни чрез електронна поща/уебсайтове, публикуване на брошури/указателни материали и обучение.

Тези дейности ще допринесат за по-доброто прилагане на изискванията за безопасност и качество, определени в Директива 2010/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 7 юли 2010 г. относно стандартите за качество и безопасност на човешките органи, предназначени за трансплантация (21); Директива 2002/98/ЕО и законодателството за нейното прилагане и Директива 2004/23/ЕО и законодателството за нейното прилагане. Те ще допринесат също така за подобряване на ефикасността на системите и достъпа до вещества от човешки произход, по-специално на органи, в съответствие с плана за действие на Комисията относно донорството и трансплантацията на органи.

[Преки безвъзмездни средства за Съвета на Европа]

Индикативен размер на сумата: 100 000 EUR.

3.2.   Действия по втората цел — „Насърчаване на здравословен начин на живот“

3.2.1.   Увеличаване на броя години живот в добро здраве и насърчаване на остаряването в добро здраве (точка 2.1.1 от приложението към решението за програмата)

3.2.1.1.   Подкрепа за европейското партньорство за иновации за активен живот на възрастните хора и остаряване в добро здраве

Целта на това действие е да се допринесе за активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве като приоритет в стратегията„Европа 2020“. Това действие ще подкрепи изпълнението на Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и на остаряването в добро здраве, предвидено в Съобщение на Комисията COM(2010) 546 окончателен от 6 октомври 2010 г. относно Водеща инициатива на стратегията„Европа 2020“Съюз за иновации.

Това действие ще се концентрира върху определен брой конкретни дейности в съответствие със Стратегическия план за изпълнение на партньорството. С него се цели да бъде подкрепено разпространението на иновативни решения за предоставяне на грижи под формата на иновативни политики и бизнес модели за сътрудничество и интегрирани системи за предоставяне на грижи, които се основават на подход за непрекъснатост на здравните грижи. То ще се съсредоточи също така върху управлението на хроничните заболявания, като ще бъде насочено по-специално към пациенти с множество хронични заболявания. То ще включва три различни вида действия: а) начален капитал за пилотни проекти за промяна на предоставянето на грижи; б) подкрепа за партньорски подход за промяна в предоставянето на грижи и в) подкрепа за здравето на възрастните хора.

а)   Подкрепа за промяна в предоставянето на грижи

Ще се предоставя подкрепа под формата на начален капитал с цел да се подготви и осъществи промяна в социалните и здравните системи, която да доведе до предоставяне на интегрирани услуги на основата на иновационни бизнес модели и технологии. Тази дейност цели да подпомогне прехода към прилагането на интегрирани системи за медицински грижи, основани на насочени към пациента, координирани, интегрирани и непрекъснати модели на предоставяне на грижи. Въз основа на съществуващите доказателства моделите за предоставяне на грижи ще се занимават по-специално с управлението на хроничните болести. Интегрираните модели би следвало да спомогнат за намаляването на дългосрочната нетрудоспособност и неустойчивост на пациентите с множество хронични заболявания и за намаляване на случаите на ненужна и избежима хоспитализация. Освен подкрепа за системните промени, това действие ще гарантира също така и трансфер на знанията, натрупани в процеса на извършването на промените, към други съответни структури, т.е. структури, отговорни за организацията и предоставянето на грижи в целия ЕС.

б)   Партньорство за промяна

Това действие има за цел да подкрепи сътрудничеството със заинтересованите страни в промяната на социалните и здравни системи. Дейностите, който трябва да бъдат предприети в рамките на партньорския подход, могат да включват: а) създаване на нови бизнес модели, отразяващи новаторски решения, по-специално по отношение на управлението на много на брой хронични заболявания; б) разработване на нови клинични пътеки в хода на непрекъснатия процес на предоставяне на здравни грижи; в) разработване на насоки, основаващи се на нови решения/бизнес модели; г) разработване на модули за обучение за доставчиците на здравни услуги, отразяващи тези нови решения/бизнес модели; д) разработване на насоки за предоставянето на неформални грижи и е) подкрепа за модернизиране на съответните обществени поръчки, включващо функционалната спецификация за процедурите за възлагане на обществени поръчки, критерии за качество, изисквания за оперативна съвместимост, съвместни доставки на развойни продукти и насърчаване на подход към оценяването на инвестициите, основан на целия жизнен цикъл. Настоящото действие ще се съсредоточи върху дейности, чрез които това би могло да се приложи на практика нагледно.

в)   Подкрепа за здравето на възрастните хора

С това действие се цели да се постигне максимално въздействие от източниците за подобряване на здравето на възрастните хора посредством: а) по-добро сътрудничество и координация, напр. подкрепа и разпространение на модели на добри/най-добри практики за подобряване на здравето на застаряващото население; укрепване на системите за данни; б) изграждане на капацитет, например разработване на програми, насочени към формирането на здравна култура; обучение по геронтология; в) подкрепа за интервенции, които спомагат за предотвратяване на развиването на неустойчивост и г) идентифициращи мерки, за да се гарантира, че съображенията във връзка с остаряването са взети предвид при изготвянето на нови здравни политики.

[Безвъзмездни средства за изпълнение на проект]

Индикативен размер на сумата: 4 021 820 EUR.

3.2.2.   Определяне на причините, разглеждане и намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването в рамките на и между държавите-членки, с цел да се допринесе за просперитета и сближаването; подкрепа на сътрудничеството по въпроси на трансграничната медицинска помощ и мобилността на пациентите и медицинските специалисти (точка 2.1.2 от приложението към решението за програмата)

3.2.2.1.   Насърчаване на предоставянето на здравни грижи за мигранти, роми и други уязвими групи

Целта на това действие е да се подобри достъпът до и целесъобразността на услугите в областта на здравеопазването, да се насърчи здравословният начин на живот и да се проведе превенция с цел да се отговори на нуждите на мигранти, роми и други уязвими групи етнически малцинства, включително мигрантите с нередовни документи/незаконно пребиваващите мигранти.

Това действие има два компонента: Първият е съсредоточен върху насърчаването на подходящи здравни грижи за мигрантите по южните граници на ЕС, като по този начин ще се засили закрилата на общественото здраве в ЕС в по-дългосрочен план. Това действие се основава на резултатите от проекта „Повишаване на публичното здраве и безопасност по новата граница с Източна Европа“, финансиран по първата програма в областта на общественото здраве през 2006 г. Това действие подкрепя прилагането на Решение № 2119/98/ЕО; на Решение 2000/57/ЕО; на Директива 2003/9/ЕО на Съвета от 27 януари 2003 г. за определяне на минимални стандарти относно приемането на лица, търсещи убежище (22) и новите Международни здравни правила. То също така представлява принос за изпълнението на Съобщение на Комисията COM(2011) 292 от 24 май 2011 г.„Диалог за миграция, мобилност и сигурност с държавите от Южното Средиземноморие“.

Вторият компонент е съсредоточен върху ромите и други уязвими етнически малцинства, включително мигрантите с нередовни документи/незаконно пребиваващите мигранти. Това действие ще допринесе за постигането на целите на стратегията„Европа 2020“ относно необходимостта да се намали неравнопоставеността в здравеопазването. То допринася пряко за изпълнението на Съобщение на Комисията COM(2010) 758 окончателен от 16 декември 2010 г.„Европейската платформа за борба с бедността и социалното изключване: Европейска рамка за социално и териториално сближаване“ (23), Съобщение на Комисията COM(2009) 567 окончателен от 20 октомври 2009 г.„Солидарност в здравеопазването: намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването в ЕС“ (24), Съобщение на Комисията COM(2010) 133 окончателен от 7 април 2010 г.„Социалната и икономическата интеграция на ромите“ (25) и Съобщение на Комисията COM(2011) 173 окончателен от 5 април 2011 г.„Рамка на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите до 2020 г.“ (26).

То ще: а) създаде механизъм за установяване на контакти и обмен на добри практики между държавите-членки, присъединяващите се страни и съответните международни организации за подобряване на достъпа и целесъобразността на услугите в областта на здравеопазването, насърчаване на здравословния начин на живот и превенция, за да се отговори на нуждите на мигранти, роми и други уязвими етнически малцинствени групи, включително мигрантите с нередовни документи/незаконно пребиваващите мигранти; б) документира правната и политическа рамка, включително като извърши преглед на националните планове за здравето и подкрепи разработването и мониторинга на националните планове за действие за мигранти и етническите малцинства, за да включи специален акцент върху ромите; в) разработи критерии за сравнителен анализ и консенсусни насоки за добри практики относно достъпа до грижи за ромите и други уязвими етнически малцинства и имигрантски групи и г) ще направи преглед на програмите за обучение и изграждане на капацитет по отношение на здравето на етническите групи/мигрантите и разработването на консенсусна рамка за изграждането на капацитет за специалисти, включително основните компоненти на програмата за обучение и оперативните аспекти на нейното изпълнение и оценка. То ще доведе до укрепване на политиките и инициативите на национално и поднационално равнище, така че да се посрещнат потребностите от медицински грижи на ромите, мигрантите и малцинствените групи, както и ще допринесе за тяхното приобщаване.

[Преки безвъзмездни средства за Международната организация за миграция (IOM)]

Индикативен размер на сумата: 1 533 000 EUR.

3.2.2.2.   Набелязване на най-добрите практики в областта на контрола на тютюна с цел намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването

Целите на това действие са да се направи анализ на потреблението на тютюн сред различни групи на обществото и на ролята на употребата на тютюна като фактор, допринасящ за настоящите и бъдещите несъответствия в областта на здравеопазването. Освен това то ще включва анализ на влиянието на намесата на ЕС, държавите-членки и трети държави за намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването, свързана с употребата на тютюн. Тези мерки са насочени по-специално към групите с по-ниско образование, професионален статус и доходи, различните групи според пола и възрастта и специфични групи от населението в неравностойно социално положение, като например лицата с увреждания, бездомните хора, младежите със специални нужди и мигрантите.

Това действие ще предостави цялостна картина на предизвикателствата, възникващи поради неравнопоставеността, свързана с употребата на тютюн, в целия ЕС, посредством създаването на база от събрани факти и ще допринесе за обмена на най-добри практики. Като се има предвид, че някои маргинализирани групи трудно могат да бъдат достигнати, за държавите-членки е полезно да се учат взаимно от опита си и да избягват изразходването на ресурси за мерки, които вече са се оказали неефективни. Това действие ще осигури проучване, представляващо всеобхватен анализ на настоящите и бъдещите неравнопоставености, свързани с употребата на тютюн и преглед на най-разходноефективните мерки за тяхното отстраняване. То ще съдържа препоръки за интегриране на съображенията, свързани с равнопоставеността в здравеопазването, в политиките и законодателството за борба с тютюнопушенето на равнище държави-членки и на равнище ЕС. Очакваните резултати ще предоставят на лицата, отговорни за разработването на политиките на национално равнище и на равнището на ЕС, задълбочено разбиране относно добрите практики за намаляване на неравнопоставеността във връзка с тютюна. Очакваният срок за представяне на проучването е краят на 2013 г.

[Рамков договор/покана за представяне на предложения]

3.2.2.3.   Проучване относно увеличаването на правата на пациентите във връзка с Директивата за трансграничното здравно обслужване

Целта на това действие е да се окаже подкрепа на държавите-членки при прилагането на Директива 2011/24/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2011 г. за упражняване на правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване (27). Крайният срок за транспониране на директивата е 25 октомври 2013 г. Съгласно член 6 от директивата от държавите-членки се изисква да определят една или повече национални точки за контакт, които да предоставят на пациентите „подходяща информация по всички основни аспекти на трансграничното здравно обслужване“, която е необходима, „[з]а да могат пациентите да упражняват на практика правото си на трансгранично здравно обслужване“.

Това действие има за цел да проектира и проведе прогнозно проучване, имащо за цел да се оцени как най-добре националните точки за контакт могат да формулират и представят информация за пациентите. Критериите за оценка, които трябва да бъдат използвани, се отнасят до удовлетвореността на пациентите, възприемането и разбирането на информацията, и по-специално последователността в избора на пациентите. Ще бъдат формулирани научни хипотези и ще бъде направен преглед на съответната литература. Ще бъде изготвен предварителен проект на проучване, в който ще се направи разграничение между първичните и вторичните резултати, които трябва да бъдат измерени при произволно избрани групи от пациенти. Резултатите от това проучване трябва да намерят израз в препоръки за държавите-членки.

Това действие ще допринесе за увеличаването на правата на пациентите посредством по-голяма яснота по отношение на техните права във връзка с трансграничното лечение; за безопасността на пациентите посредством осигуряване на информация относно заведенията, предоставящи здравно обслужване, както и относно стандартите за качество и безопасност на предоставяните от тях здравни грижи; и чрез засилване на сътрудничеството между държавите-членки в областта на трансграничното здравно обслужване чрез мрежата от национални бюра за контакт, които ще обменят информация.

[Рамков договор]

3.2.2.4.   Прогнозиране на нуждите от работна сила в здравния сектор за ефективно планиране в ЕС

Целите на това действие са да се предостави на държавите-членки платформа за съвместна работа по прогнозиране на нуждите от работна сила в здравния сектор и разработване на методи за нейното планиране и да се намерят възможни решения за преодоляване на недостига на работна сила в здравния сектор в Европа. Това действие бе обявено в Съобщение на Комисията COM(2010) 0682 окончателен на 23 ноември 2010 г.„Програма за нови умения и работни места: Европейският принос за постигане на пълна заетост“ (28). То ще допринесе пряко за постигане на целите на приоритет 2: „Предоставяне на хората на уменията, необходими за започване на работа“. Държавите-членки също поискаха да бъде създадена такава платформа в заключенията на Съвета относно „Инвестиране в работната сила в здравния сектор на Европа на утрешния ден: поле за иновации и сътрудничество“, приети на заседанието му на 7 декември 2010 г. (29).

Създаването на всеобхватни и интегрирани механизми и стратегии за прогнозиране ще подпомогне държавите-членки при оценката на броя и вида на работната сила в здравния сектор, необходима на здравните им системи. Подходящото планиране и прогнозиране допринася за осигуряването на устойчивостта на здравните системи и за посрещане на настоящите и бъдещите предизвикателства. Те включват застаряването на работната сила и застаряването на пациентите; увеличаването на услугите за управление на хроничните заболявания, психичното здраве, дългосрочните грижи и социалните грижи; новите модели на работна сила в здравния сектор и нарастващата миграция на здравните работници в различните държави. Действията на равнище ЕС могат да придадат добавена стойност като очертават компетенциите и уменията, необходими за бъдещето, и като спомагат за предоставяне на необходимите знания и умения на здравните работници, както и като определят ключовите детерминанти за постигане на подходяща работна среда.

С това действие се цели: а) предоставянето на информация и обмена на най-добри използвани практики по отношение на методите на планиране. То ще предостави анализ на детерминантите, които определят успеха им, включително местните условия, културата и структурата на работната сила. Ще бъдат разработени база данни с най-добри практики и ръководни насоки за подобрено моделиране (2013—2014 г.) и ще бъде създадена постоянна платформа на равнище ЕС (2015 г.); б) извършването на приблизителна оценка на бъдещите нужди по отношение на уменията и компетенциите на работната сила в здравния сектор и тяхното разпределение. Ще бъде изготвен доклад за различните използвани методологии в ЕС, заедно с насоки за потребителя относно това как да се оценяват бъдещите нужди (2013 г.); в) описание на това по какъв начин може да бъде изграден капацитет за планиране на работната сила в държавите-членки (2014 г.). Това действие ще определи експерти по планирането на работната сила в държавите-членки, които могат да подпомогнат компетентните органи в други държави-членки в изграждането на капацитет за планиране на работната сила; г) разработване на европейски насоки за сътрудничество между отдаващите и получаващите държави, с цел да се намери взаимно изгодно решение по отношение на капацитета за обучение и циркулярната мобилност (2014—2015 г.) и д) предоставяне на информация за тенденциите по отношение на мобилността на специалистите от здравния сектор в държавите-членки (2013—2015 г.). Подобно сътрудничество вече е започнало в рамките на различни проекти за научни изследвания и иновации, като „Проучване на професионалната мобилност в здравния сектор в Европейския съюз“ (PROMeTHEUS) (30) или „Прогноза за медицинските сестри: планиране на човешките ресурси при медицинските сестри“ (RN4CAST) (31), но то трябва да бъде допълнително подкрепено. Платформата на ЕС ще има и тази функция. Настоящото съвместно действие следва да надгради постиженията на проектите PROMETHEUS, RN4CAST и „Мобилност на специалистите от здравния сектор“ (MoHProf) (32) и да използва резултатите от тях. Това действие ще допринесе за прилагането на Световния кодекс на СЗО на практиките при международно назначаване на здравен персонал, който служи като етична рамка за предоставянето на насоки на държавите-членки при наемането на работа на здравни работници, особено тези от развиващите се страни, изправени пред остър недостиг на здравни работници, като помага на държавите-членки на ЕС да предприемат ефективни мерки за образоване, задържане и поддържане на подходяща работна сила в здравния сектор, въз основа на основан на фактите план за работната сила в здравния сектор (точка 5.4 от Кодекса). Това действие ще включва и работен пакет с насоки за поддържане на сътрудничеството след като съвместното действие приключи.

[Съвместно действие]

Индикативен размер на сумата: 3 000 000 EUR.

3.2.3.   Мерки, насочени към здравните фактори с цел подобряване физическото и психичното здраве и предприемане на дейности, насочени към ключови фактори като хранене и физическа активност, а също така и по отношение на решаващи фактори, свързани с пристрастеността, например към тютюн и алкохол (точка 2.2.1 от приложението към решението за програмата)

3.2.3.1.   Психично здраве и благоденствие

Целта на настоящото съвместно действие е да се създаде процедура за структурирана работа по въпросите на психичното здраве с участието на държавите-членки, заинтересованите лица в здравния и в други съответни сектори и с участието на международните организации, по-специално СЗО и ОИСР. Настоящото съвместно действие ще се основава на тематичните конференции, проведени в периода 2009—2011 г. в рамките на Европейския пакт за психично здраве и благоденствие, чието изпълнение започна по време на словенското председателство през 2008 г. Заключенията на Съвета относно „Европейския пакт за психично здраве и благоденствие: резултати и бъдещи действия“, приети през юни 2011 г. (33), приканват държавите-членки и Комисията да предприемат съвместни действия в областта на психичното здраве и благоденствието в рамките на здравната програма.

Настоящото съвместно действие ще разработи референтна рамка за повсеместно подкрепяните дейности за насърчаване на психичното здраве и благоденствие и предпазване от психични здравни проблеми чрез здравните и социалните политики и условията на живот. Аспектите, на които трябва да се обърне внимание, включват: а) борба с психичните заболявания, като се отдели специално внимание на депресията, чрез здравните и социални системи, включително деинституционализирането на здравните услуги, тяхната интеграция в местните общности и техните контакти със социалните услуги; б) наличност на обучение за здравните работници; в) насърчаване на здравословните условия на работното място и г) насърчаване на психичното здраве и благоденствието на децата и младите хора посредством интегрирането на психичното здраве в училищната среда и в местните общности, дейности за повишаване на осведомеността на родителите и обучение на специалисти в училищата.

Това съвместно действие ще има три компонента. Първият, „рамка за действие в областта на психичното здраве“, ще разработи общоприети референтни рамки за действие по въпросите на психичното здраве, посредством здравните системи и социалната политика, както и в ключови житейски среди, като училището и работното място. Партньорските проверки ще бъдат използвани като средство за обмен на опит. Ще бъдат разгледани координирани дейности за повишаване на осведомеността. Вторият компонент, „Компас на психичното здраве“, доразвива „Компаса на ЕС за действие за психично здраве и благоденствие“ в механизъм за събиране, преглед и разпространение на добри практики в областта на здравеопазването и други ключови сектори. Третият компонент, „Информация за психичното здраве“, ще се съсредоточи върху събирането на информация относно състоянието на психичното здраве в държавите-членки. Ще бъде разгледано влиянието на социалните детерминанти и ще бъдат набелязани уязвимите групи. Ще бъде възложено извършването на проучване относно значението на психичното здраве и благоденствие за общественото здраве в ЕС и неговото значение за стратегията„Европа 2020“.

Това съвместно действие следва да се възползва от постиженията на изброените по-долу проекти за научни изследвания и иновации, да насърчава прилагането им в клиничната практика и да използва техните резултати и продукти: „Клиничен процес на вземане на решения и резултати от рутинните грижи за хора със сериозни психични заболявания“ (CEDAR) (34), „Деца на затворници, интервенции и предпазни мерки за укрепване на психичното здраве“ (COPING) (35), „Европейска мрежа на експертните центрове за биполярни изследвания“ (ENBREC), „Разпространение, годишна честота на заболеваемост и сериозност на симптомите на психични разстройства при възрастните хора: взаимовръзка с уврежданията, функционирането (ICF) и използването на услуги“ (MentDis_ICF65+) (36), „Последиците от „Системите за финансиране“ върху качеството на грижите за психичното здраве в Европа“ (REFINEMENT), „Пътна карта за психично здраве научни изследвания в Европа“ (ROAMER), „Да спасим живота на младите хора в Европа: насърчаване на добро здраве чрез предотвратяване на рисковете и саморазрушителното поведение“ (SEYLE) (37), „Адаптирано към хроничните заболявания прилагане“ (TICD) и „Да работим заедно, за да прекратим случаите на бягство от училище сред младите“ (WE-STAY).

Настоящото съвместно действие ще подкрепи държавите-членки в: а) подобряването на техните услуги, свързани с психичното здраве и в укрепването на насърчаването и превенцията; б) насърчаване на партньорства между здравния сектор и други сектори, за насърчаване на психичното здраве и благосъстояние; в) превенция на психичните разстройства и оказване на подкрепа на хората с психични разстройства; г) управление на прехода от институционални грижи към модели на грижи, основани на общностите; д) насърчаване на социалното приобщаване на хората с психически проблеми и преодоляване на тяхната дискриминация и стигматизация; и е) разработване на показатели за психичното здраве. Резултатите от това съвместно действие ще бъдат обобщени в доклад през 2015 г., в който ще бъдат предложени референтни рамки за действия във връзка с психичното здраве, както и варианти за по-нататъшни действия на равнище ЕС.

[Съвместно действие]

Индикативен размер на сумата: 1 500 000 EUR.

3.2.3.2.   Инициативи на местната общност, включително и инициативи в училищата, за предотвратяване на наднорменото тегло и затлъстяването сред децата и юношите

Целта на това действие е да се допринесе за намаляването на наднорменото тегло и здравословните проблеми, свързани със затлъстяването сред младите хора. Тази дейност подкрепя изпълнението на „Стратегия за Европа по отношение на храненето, наднорменото тегло и здравословните проблеми, свързани със затлъстяването“ (38) и отговаря пряко на обсъжданията в рамките на Групата на високо равнище по въпросите на храненето и физическата активност, както и в рамките на Платформата за действие на ЕС относно хранителния режим, физическата активност и здравето.

С мерките по това действие се цели разработването на иновативни интервенции и кампании, насочени към насърчаването на балансиран хранителен режим и физическа активност за деца и подрастващи в съответните условия. С тях се цели улесняване на обмена на опит при разработването на интервенции, насочени към децата и подрастващите, като се обръща специално внимание на социално необлагодетелстваните групи. Те също така целят разширяване на мащаба на успешните инициативи, насочени към местните общности и училищата, и разработване на иновативни медийни кампании, насочени към децата и подрастващите. За пример биха могли да послужат механизмите за партньорство EPODE (39) или Shape up (40), в които участват всички представители на гражданското общество и други участници на местно равнище, под ръководството на местните и/или училищните органи. Следва да бъдат обмислени изчерпателни кампании, включващи комуникационно и образователно измерение, които са съсредоточени върху балансираното хранене и физическата активност на подрастващите, основават се на солидни публично-частни партньорства и са насочени към няколко държави-членки или региони. Това действие има за цел оказването на подкрепа на проекти, които биха могли да се свържат в мрежа със съществуващите инициативи; определянето и разпространението на добри практики и подпомагането на развитието и разрастването на инициативите за местно/регионално партньорство, включително кампаниите, насочени към насърчаване на балансираното хранене и активния живот на децата, особено в регионите, в които тези съвместни подходи все още не са напълно въведени. Получените добри практики следва да се представят по такъв начин, че да могат да бъдат приложени лесно в различни условия в държавите-членки и да предоставят материал за допълване на събраните в рамките на СЗО добри практики от Европа. Това действие следва да се възползва от постиженията на изброените по-долу проекти за научни изследвания и иновации, да насърчава прилагането им в клиничната практика и да използва техните резултати и продукти: „Изследвания на Европейския енергиен баланс за предотвратяване на прекомерното наддаване на тегло сред младежите“ (ENERGY) (41), „Устойчива превенция на затлъстяването посредством интегрирани стратегии“ (SPOTLIGHT), „Ограничаване на изкушението от храните чрез лични и произхождащи от околната среда средства за саморегулиране“ (TEMPEST) (42) и „Адаптирано към хроничните заболявания прилагане“ (TICD). Инициативите, насочени към генериране на промени, като например за предотвратяване на наднорменото тегло и затлъстяването, следва също така да включват или да се основават на проучвания на поведението.

Очаква се с тези мерки да се засили ролята на интервенциите в ЕС, основани на местните общности, и те да доведат до положителна промяна в поведението на децата и подрастващите, особено в социално необлагодетелстваните групи. В крайна сметка това действие има за цел да допринесе за намаляване на случаите на наднормено тегло/затлъстяване или други утвърдени заместващи показатели в целевата група на децата и подрастващите до 2020 г.

[Безвъзмездни средства за изпълнение на проект]

Индикативен размер на сумата: 1 200 000 EUR.

3.2.3.3.   Оценка на Стратегията за Европа по отношение на здравословните проблеми, свързани с храненето, наднорменото тегло и затлъстяването

Целта на това действие е да се направи оценка на изпълнението на шестгодишната „Стратегия за Европа по отношение на храненето, наднорменото тегло и здравословните проблеми, свързани със затлъстяването“, посочена в Съобщение COM(2007) 279 окончателен от 30 май 2007 г. Стратегията има за цел установяването на интегриран европейски подход към този въпрос от основно значение в сферата на общественото здраве, който създава значителна тежест за здравните системи и за икономиката като цяло поради проблеми като отсъствието от работа, загубата на продуктивност и ранното пенсиониране. Действията на ЕС в тази област ще помогнат на държавите-членки да достигнат високо ниво на здраве на гражданите на ЕС, като по този начин се намалят разходите за влошено здраве. Това действие следва да използва достиженията на изброените по-долу проекти за научни изследвания и иновации, да насърчи тяхното прилагане в клиничната практика и да използва резултатите и продуктите от тях: „Ефективни екологични стратегии за предотвратяване на злоупотребата с алкохол сред подрастващите в Европа“ (AAA-PREVENT) (43), „Съюз за изследване на мерките в областта на общественото здраве по отношение на алкохола“ (AMPHORA) (44) и „Оптимизиране на предоставянето на здравни грижи“ (ODHIN). Това ще допринесе за постигането на целите на стратегията„Европа 2020“ за по-добри работни места, иновации и активно остаряване в добро здраве.

Това действие обхваща: а) анализ на информация, основана на доказателства, относно прилагането на стратегията от държавите-членки и Комисията; б) оценяване приноса на заинтересованите страни в ЕС, в частност в рамките на Платформата за действие на ЕС относно хранителния режим, физическата активност и здравето; в) оценка на приноса на политиките на ЕС; г) оценка на стратегията за подкрепа на държавите-членки; и д) подпомагане на процеса на извършване на оценка на въздействието, който води до последващи действия по стратегията. Това действие следва да осигури значителен принос за политическите решения относно последващите действия. Очакваният период за изпълнение на това действие е една година.

[Рамков договор]

3.2.3.4.   Действия за предотвратяване и намаляване на вредата от алкохола

Целите на това действие са предпазване на децата и младежите от вредна консумация на алкохол, както и повишаване на осведомеността относно нискорисковите навици на потребление. Това действие ще подкрепи прилагането на стратегията на ЕС за алкохола, изложена в Съобщение на Комисията COM(2006) 625 окончателен от 24 октомври 2006 г.„Стратегия на ЕС за оказване на подкрепа на държавите-членки за намаляване на вредата от алкохола“ (45). То се явява и отговор на заключенията на Съвета от 1 декември 2009 г. относно алкохола и здравето (2009/C 302/07) (46), в които Комисията се приканва да приеме допълнителни мерки за защита на децата, подрастващите и младите хора от вредата, свързана с употребата на алкохол.

Това действие има два компонента: Първият е насочен към извършване на оценка на степента и ефективността на използването на етикети върху алкохолните продукти за съобщаване на информация, свързана със здравето. Производителите на алкохол в ЕС все повече използват предупредителни етикети върху алкохолните напитки, главно на доброволни начала. Въпреки това, не съществува адекватна информация относно мащаба на тези практики, нито относно тяхната ефективност от гледна точка на видимостта и информационната им стойност. Предишните обобщения относно доброволните схеми за етикетиране се опираха на информацията, събрана чрез проучвания. Научноизследователската дейност за съставяне на цялостна картина включва провеждането на проучвания на място за събиране на представителна извадка от опаковки на алкохолни напитки от обектите за търговия на дребно в държавите-членки с цел оценка на ефективността на информацията, свързана със здравето. По отношение на ограничаването на консумацията при непълнолетните, прилагането на възрастови ограничения при продажбата и сервирането на алкохолни напитки е сред най-ефективните инструменти. Досегашната работа по набелязване на най-добри практики при повишаването на степента на спазване на възрастовите ограничения беше съсредоточена главно върху инициативи на НПО или стопански субекти от сектора на алкохолните напитки. Все пак, за да се получи цялостна картина, следва да бъде взет предвид също и опитът от инициативи, включващи местни или национални органи, по-специално предвид факта, че съгласно научните констатации най-добри резултати могат да се постигнат чрез многостранно сътрудничество между заинтересованите страни. Ще бъдат събрани примери за добри практики и ще се подпомага техният обмен и разпространението им. Това действие ще даде възможност на държавите-членки, НПО и промишлеността да съсредоточат своите текущи или планирани дейности върху подходи от най-добрите практики за етикетиране и прилагане на ограниченията във връзка с възрастовите ограничения за продажба и сервиране на алкохолни напитки. Очакваният период за изпълнение на това действие е една година.

[Покана за представяне на предложения]

Вторият компонент е съсредоточен върху три пилотни проекта, насочени към основните младежки организации на равнище ЕС. Целта е да се разработят добри практики и методи на работа за подкрепяне на избора на здравословен начин на живот и засилване на житейските умения за предотвратяване на вредата от употребата на алкохол, интегрирани в редовни младежки дейности, или чрез партньорска подкрепа. Този компонент следва да доведе до подобрен преглед на добрите практики и методи за предотвратяване на вредата, свързана с алкохола, в работата на главните младежки организации.

[Безвъзмездни средства за изпълнение на проект]

Индикативен размер на сумата: 500 000 EUR.

3.2.3.5.   Мониторинг на Европейската платформа за действие относно хранителните режими, физическата активност и здравето, както и на Европейския форум „Алкохол и здраве“

Целта на това действие е да се получи независим анализ и информация за напредъка на Платформата за действие на ЕС относно хранителните режими, физическата активност и здравето и на Европейския форум „Алкохол и здраве“, ръководен от основните заинтересовани страни и основните икономически оператори, които желаят да подкрепят държавите-членки в подобряването на здравето на европейските граждани. То е в подкрепа на Стратегията за Европа по отношение на храненето, наднорменото тегло и здравословните проблеми, свързани със затлъстяването, изложена в документ COM(2007) 279 окончателен, и на Стратегията на ЕС за оказване на подкрепа на държавите-членки за намаляване на вредата от алкохола, изложена в документ COM(2006) 625 окончателен.

Това действие ще допринесе за: а) по-доброто разбиране на ангажиментите на Платформата и на членовете на форума и тяхната релевантност за целите на Платформата и на Форума; б) адаптирането на тези ангажименти; в) разбирането на това какво трябва да се направи и как по-добре да се интегрират всички ангажименти; г) внушаването на доверие у по-широк кръг заинтересовани лица и д) евентуалното разпространение на добри практики. Това действие ще улесни провеждането на пленарни дискусии относно ангажиментите на Платформата и на Форума във всяка ключова област. Това са: информация за потребителите, включително етикетиране; образование; насърчаване на физическата активност; маркетинг и реклама; състав на храните, наличност на варианти на здравословни храни, размери на порциите; и оказване на подкрепа, работа по изготвяне на политики и обмен на информация за подобряване на въздействието на отделните инициативи; както и ключови области от дейността на Форума относно алкохола, разработени в неговата харта. Това действие обхваща също изготвянето на годишни доклади относно постиженията на Платформата и на Форума, включително отделните ангажименти и ангажиментите на Платформата и на Форума. Очакваният срок за изпълнение е две години.

[Рамков договор]

3.2.3.6.   Комуникационна кампания, насочена към насърчаване на спирането на тютюнопушенето

Целите на това действие са повишаване на осведомеността относно вредата от тютюна и насърчаване на хората да откажат тютюнопушенето. То е насочено към младите пълнолетни лица, групите от обществото, сред които разпространението на тютюнопушенето е по-високо от средното, както и групите в неравностойно положение. Аспектът, свързан с половата принадлежност, също ще бъде разгледан. Това действие е от основно значение за усилията на ЕС в областта на контрола върху тютюна и подкрепя прилагането на Директива 2001/37/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2001 г. за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите-членки относно производството, представянето и продажбата на тютюневи изделия (47), Директива 2003/33/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 26 май 2003 г. за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите-членки относно рекламирането и спонсорството на тютюневи изделия (48), Директива 2010/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 10 март 2010 г. за координирането на някои разпоредби, установени в закони, подзаконови и административни актове на държавите-членки, отнасящи се до предоставянето на аудиовизуални медийни услуги (49) и Препоръка на Съвета 2003/54/ЕО от 2 декември 2002 г. за предпазване от пушене и за инициативи за подобряване на контрола върху тютюнопушенето (50).

Това действие ще допълни и подкрепи усилията за спиране на тютюнопушенето, предприети от държавите-членки. То ще изпрати във всички държави-членки послание с еднородно съдържание, като ще постигне икономии от мащаба и в крайна сметка ще допринесе за намаляването на неравнопоставеността в здравеопазването в целия ЕС. С цел осигуряване на по-голяма ефективност чрез обединяване на усилията и ефективна координация ще бъдат разработени и приложени специфични дейности в сътрудничество със здравните органи на държавите-членки.

Действието, изразяващо се в тази кампания, представлява устойчиво структурно усилие с обща продължителност от три години. Първата година от кампанията (2011 г.) се характеризираше с разработването и прилагането на понятието. През втората година (2012 г.) се акцентира върху възнаграждаване на бившите пушачи, а през третата година (2013 г.) се представят свидетелства на бивши пушачи, така че да се съдейства в по-голяма степен за отказването от тютюнопушенето, и се показват първите резултати от кампанията. За да се достигане до конкретни групи хора, като например жените от социално-икономическите групи в неравностойно положение, ще бъдат използвани най-подходящите за целта средства. Компонентите на кампанията по настоящия работен план са: а) прояви за повишаване на осведомеността с европейско измерение, като например пътуващи изложения, щандове и ателиета на работното място; б) информационни материали, като публикации и видеоклипове, за постигане на целите на кампанията и в) създаване на интернет страница и захранване на уебсайта с информация и поддържане на средство за обучение онлайн на всички официални езици на Европейския съюз. То обхваща също изпитвания, научни становища, събиране на данни и доказателства и оценяване.

[Покана за представяне на предложения]

3.2.3.7.   Научна и техническа подкрепа за Европейския форум по въпросите на здравеопазването

Целта на това действие е да се осигури научна и техническа подкрепа на Европейския форум по въпросите на здравеопазването. Активното участие на заинтересованите страни от здравната област в разработването на политиките, по-специално във връзка със Здравния форум, е предвидено в Съобщение на Комисията (COM(2007) 630 окончателен от 23 октомври 2007 г.„Заедно за здраве: Стратегически подход за ЕС 2008—2013 г.“. Това действие допринася също за постигането на целите на Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве.

Това действие обхваща организиране и подкрепа на дейности на Форума за политиката на ЕС за здравеопазване и на Открития форум през 2013 г. Това включва научна и техническа работа във връзка със следните области от стратегическо приоритетно значение: а) икономическа промяна: здравето като двигател на икономиката и като разход; б) демографски промени: влиянието им върху системите на здравеопазване и здравните нужди; в) промяна в околната среда: влиянието ѝ върху организацията на здравните услуги и въздействието ѝ върху здравето; г) социални промени и общественото здраве и д) технологични промени: иновации и развитие.

Това действие позволява активно ангажиране на заинтересованите страни от здравната област и значим принос от тяхна страна в политиките на ЕС, по-специално за инициативата „Европейско партньорство за иновации за активен живот на възрастните хора и остаряване в добро здраве“. Работата на Форума по въпросите на здравеопазването също помага да се гарантира, че дейностите на ЕС в областта на здравето са значими за общественото здраве и получават разбиране сред широката общественост.

[Рамков договор]

3.2.4.   Профилактика на социалнозначимите заболявания и редките болести (точка 2.2.2 от приложението към програмата в областта на здравето)

3.2.4.1.   Предоставяне на информация за рака и полагане на усилия за по-добра превенция и контрол на рака

Целите на това действие са получаване на най-новата налична информация относно разпространението и последиците от рака в ЕС и напредък в работата по превенция и контрол на рака въз основа на най-новите научни достижения и знания. Това действие допринася пряко за постигането на целите на Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряване в добро здраве. Като се имат предвид ограничените ресурси и експертен опит на национално равнище, действията на равнище ЕС създават значителни икономии от мащаба.

Това действие e в отговор на необходимостта от точни и сравними данни относно случаите на ракови заболявания, честотата, лечението, преживяемостта и смъртността в ЕС, както се препоръчва в Съобщение на Комисията COM(2009) 291 окончателен от 24 юни 2009 г.„Действия срещу рака: европейско партньорство“ (51). Тези данни ще предоставят основа за разработването на ефективна политика за борба с раковите заболявания.

То също така отговаря на необходимостта от актуализиране на насоките за онкологичен скрининг, както е посочено в Препоръката 2003/878/ЕО на Съвета от 2 декември 2003 г. относно онкологичния скрининг (52). Целта е да се осигури ново издание на Европейските насоки за гарантиране на качеството на скрининга и диагностиката на рака на гърдата, съобразено с най-новите научни достижения. Очакваният срок за изпълнение е три години.

То също така е насочено към разработване на доброволна европейска акредитационна схема за услуги във връзка с рака на гърдата. Това е в отговор на заключенията на заседанието на Съвета от 10 юни 2008 г.относно намаляването на тежестта, свързана с раковите заболявания  (53) и исканията на Европейския парламент, като например писмената декларация на Европейския парламент от 14 декември 2009 г.относно борбата с рака на гърдата в Европейския съюз (0071/2009). Очакваният срок за изпълнение е 3 години.

[Административно споразумение със Съвместния изследователски център]

Индикативен размер на сумата: 3 500 000 EUR.

Това действие ще предостави също така обучение по цифрова мамография за здравни специалисти, участващи в програми за скрининг, въз основа на резултатите от проекта „Европейско сътрудничество за развитие и прилагане на онкологичния скрининг и насоки за предотвратяване“ (54). Това включва изготвянето и провеждането на два обучителни курса. Това действие допринася за изпълнението на Препоръка 2003/878/ЕО. Очакваният срок за изпълнение е една година.

[Административно споразумение с JRC/Преки безвъзмездни средства за Международната агенция за изследване на рака (IARC)]

Индикативен размер на сумата: 500 000 EUR.

С това действие също ще бъдат положени усилия за формулиране на цялостната грижа за раковоболните пациенти, включваща интердисциплинарно лечение за пациентите, и ще се дадат примери за най-добри практики в цялостната грижа за раковоболните. Това е в отговор на Съобщение на Комисията COM(2009) 291 окончателен от 24 юни 2009 г.„Действия срещу рака: Европейско партньорство“, което поставя като цел намаляването на неравенствата по отношение на лечението на рака със 70 % до 2020 г.

[Безвъзмездни средства за изпълнение на проект]

Индикативен размер на сумата: 500 000 EUR.

3.2.4.2.   Превенция на хронични заболявания

Целта на това действие е да се помогне на държавите-членки в разработването и прилагането на икономически по-ефективни политики за превенция на хронични заболявания.

Това действие има за цел да подкрепя проекти, които разглеждат ефективността спрямо разходите на интегрираните подходи за превенция на хронични заболявания, и по-специално на диабета, сърдечносъдовите заболявания или респираторните заболявания. Това ще включва разходната ефективност на различните интервенции за превенция, скрининг и лечение на хронични заболявания. Проектите ще разгледат също възможността да се постави акцент върху намаляването на неравенствата по отношение на здравето и ефекта върху населението с най-висок дял на преждевременна смъртност. Работата ще се съсредоточи върху икономическата оценка, по-специално върху анализа на разходите спрямо ползите и приблизителните оценки за разширяване към национално и международно ниво.

Като допринесе за намаляване на преждевременната смъртност и заболеваемост, включително при уязвимите групи, това действие ще допринесе за постигане на целите на Съобщение на Комисията COM(2009) 567 от 20 октомври 2009 г.„Солидарност в здравеопазването: намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването в ЕС“. То също отговаря на заключенията на Съвета: „Иновативни подходи към хроничните болести в общественото здравеопазване и в системите на здравеопазване“, приети на заседанието му от 7 декември 2010 г. (55). Това действие ще се основава и ще допринася за изпълнението на заключителния документ от специалната сесия на ООН на високо равнище относно незаразните болести.

[Безвъзмездни средства за изпълнение на проект]

Индикативен размер на сумата: 1 400 000 EUR.

3.2.4.3.   Подкрепа за Европейските информационни мрежи в областта на редките заболявания

Целта на тази дейност е подкрепа за създаването на нови регистри на редките заболявания или информационни мрежи за редки заболявания. Това действие допринася за изпълнението на Съобщение на Комисията COM(2008) 679 окончателен от 11 ноември 2008 г.„Редките заболявания — Предизвикателствата за Европа“ (56) и Препоръка на Съвета от 8 юни 2009 г. за действия в областта на редките заболявания (2009/C 151/02) (57).

Регистрите на редките заболявания и информационните мрежи са ключови инструменти за увеличаването на познанията за редките заболявания и развитието на клиничните изследвания. Те са единственият начин за обединяване на данните с цел да бъде постигнат достатъчно голям размер на извадката за епидемиологични и/или клинични изследвания. Поради малкия размер на пробите на национално ниво тези регистри и информационни мрежи могат да бъдат създадени само на равнище ЕС. Съвместните усилия за обединяване на данните и поддържането им ще бъдат предприети при условие че въпросните източници са открити и достъпни. Регистрацията на пациентите е от ключово значение за всякакви допълнителни действия за подобряване на тяхното качество на живот. Това е необходимо за обозначаването на лекарствата сираци, за установяването на приоритети за научните изследвания и за определянето и акредитацията на европейските референтни мрежи (ERN) за редки заболявания. Това действие ще допринесе и за процеса на размисъл по критериите за определяне на ERN в рамката, установена с Директива 2011/24/ЕС. Приоритетни области за това действие са редките тумори, редките анемии, церебралната парализа, невромускулните заболявания, кистозната фиброза, редките неврологични разстройства и редките синдроми, свързани с аутизма. Други редки заболявания могат също да бъдат взети предвид. Стремежът е това действие да съфинансира най-малко пет мрежи.

[Безвъзмездни средства за изпълнение на проект]

Индикативен размер на сумата: 4 500 000 EUR.

3.3.   Действия по третата цел: „Създаване и разпространяване на здравна информация и знания“

3.3.1.   Европейска система за здравна информация (точка 3.2.1 от приложението към решението за програмата)

3.3.1.1.   Оценка на използването и въздействието на показателите, разработени от Съвместно действие за мониторинг и показатели на Европейската общност (European Community Health Indicators and Monitoring)

Целта на това действие е да се направи оценка на използването и ефекта от показателите, разработени от Съвместното действие за мониторинг и показатели на Европейската общност, финансирано от Програма в областта на здравето в рамките на работния план за 2009 г. Здравните показатели на Европейската общност (ЗПЕО) са основният компонент на Европейската система за мониторинг на здравето, която дава възможност на Комисията и държавите-членки да набелязват и обменят най-добри практики, както е определено в член 168 от Договора за функционирането на ЕС, както и да извършват оценка на резултатите и на устойчивостта на здравните системи, както е определено в стратегията„Европа 2020“. Това действие има за цел да се оцени степента, в която тези показатели се използват в процеса на вземане на решения в държавите-членки и на равнище ЕС. То ще анализира начина, по който държавите-членки използват ЗПЕО при мониторинга и оценяването на своите здравни политики и при оценяването на резултатите на своите системи на здравеопазване, като се отделя особено внимание на устойчивостта.

[Рамков договор]

3.3.1.2.   Събиране и разпространение на здравна информация в сътрудничество с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие

Целта на това действие е събирането, в сътрудничество с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), на информация от съществено значение за процеса на вземане на решения в областта на здравните грижи и системите на здравеопазване. Това се отнася за: а) информация за Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве, в рамките на което ще бъдат приложени пилотно новаторски подходи в предоставянето на здравни и социални грижи за застаряващото население; б) реагиране на търсенето от страна на държавите-членки на подкрепа и съвети относно устойчивостта на националните системи на здравеопазване посредством изследване на рентабилността на мерките за превенция и ефективността, ефикасността и въздействието на здравните интервенции и в) създаване и прилагане на основни показатели в областта на здравеопазването и системите на здравеопазване.

Това действие е съставено от два работни пакета. Първият работен пакет е съсредоточен върху оценяването на ефективността спрямо разходите на дейностите за предотвратяване на хронични заболявания и общото икономическо отражение на хроничните заболявания, като сравнява алтернативни сценарии за политики/интервенции за бъдещите политики за предотвратяване на хронични заболявания. Той следва да включва интервенции, свързани с основните рискови детерминанти за социалнозначимите хронични болести (тютюнопушене, хранене, физическа активност и вредна консумация на алкохол), както и програми за предотвратяване/контрол на хронични заболявания като рак, сърдечносъдови заболявания, диабет, психични заболявания и хронични белодробни заболявания. Той ще доведе до разработването на типология на обхвата и задълбочеността на насърчаването на здравословния начин на живот и превантивните интервенции, като се обръща по-специално внимание на злоупотребата с алкохол, тютюнопушенето, храненето и физическата активност. Той ще включва оценка на резултатите от тези интервенции в светлината на здравните данни на ОИСР относно немедицинските детерминанти на здравето — хранене, злоупотреба с алкохол и тютюнопушене — с оглед на начина, по който това би могло да повлияе на хроничните болести и тяхното икономическо отражение. Той ще направи оценка на качеството на системите за първична медицинска помощ за посрещане на нуждите на хората с хронични заболявания чрез отчитане на техните резултати в светлината на избраните основани на демографията мерки за качество. Той също така ще разгледа ролята и потенциалното въздействие на програмите за управление на болестите и схемите, предоставящи заплащане срещу положителни резултати, както и другите схеми за стимулиране.

Вторият работен пакет ще продължи по-нататъшната работа по показателите за безопасност на пациентите, започната от Комисията и от ОИСР в рамките на проекта „Показатели за качество на здравните грижи“ (58) на ОИСР, чието начало бе поставено през 2010 г. Комисията съфинансира проекта през периода 2006—2007 г. чрез проект 2005 151 „Показатели за качеството на здравни грижи“ и през периода 2009—2011 г. чрез проект 2009 53 02„Европейско издание на „Накратко за здравето“ и здравни показатели за качество: преминаване към следващото ниво — Здравни данни“. Това действие е в отговор на Препоръка на Съвета от 9 юни 2009 г. относно безопасността на пациентите, включително превенцията и контрола на инфекциите, свързани със здравните грижи (2009/C 151/01) (59), която препоръчва разработването на набор от надеждни и съпоставими индикатори с цел да се улесни взаимното обучение, като се взема под внимание извършената от международните организации работа. Действието допринася също така за прилагането на Директива 2011/24/ЕС. Тази работа ще включи: а) увеличаване на броя на потенциалните показатели; б) събиране на данни в държавите-членки, които все още не са допринесли за събирането на данни и в) разработване на показатели, които могат да бъдат използвани на ниво болници/болнични заведения.

[Преки безвъзмездни средства за ОИСР]

Индикативен размер на сумата: 500 000 EUR.

3.3.1.3.   Такса за членство на Комисията в Европейския орган за наблюдение на здравните системи и политики

Това действие е в изпълнение на Решение на Комисията (C(2009) 10213 окончателен) от 21 декември 2009 г. относно включването ѝ като участваща организация в Европейския център за наблюдение на здравните системи и политики до прекратяването на текущата програма в областта на здравето през 2013 г. Решението определя размера на таксата за членство на Комисията на 500 000 EUR годишно.

Целта на участието на Комисията в Центъра за наблюдение е съставяне и разпространение на качествена информация и конкретни доказателства за системите на здравеопазване в ЕС. Центърът за наблюдение има ролята на архив за технически експертни познания, за независим анализ и ценени съвети. Центърът за наблюдение е проект за партньорство на регионалното бюро на Световната здравна организация за Европа, правителствата на Белгия, Финландия, Норвегия, Словения, Испания и Швеция и регион Veneto в Италия; Европейската комисия (през цялата продължителност на програмата за общественото здравеопазване 2009—2013 г.), Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), Международната банка за възстановяване и развитие (Световната банка); Френския съюз на здравните фондове (UNCAM); London School of Economics (LSE) и London School for Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM).

Комисията ще е привилегирован партньор и в работната програма на центъра ще бъдат включени въпроси от интерес за нея, които са свързани не само със системите на здравеопазване, а също и с детерминантите на здравето и с насърчаването на здравословния начин на живот и превенцията на болестите, в частност превенцията на хроничните заболявания. Възможно е възлагането на специфични изследвания за краткосрочно изпълнение в специфични области, по-специално в подкрепа на изпълнението на Директивата за упражняване на правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване.

[Други действия]

Индикативен размер на сумата: 500 000 EUR.

3.3.2.   Разпространение, анализ и приложение на здравна информация; предоставяне на информация на гражданите, заинтересованите лица и на лицата, които разработват политиките (точка 3.2.2 от приложението към решението за програмата)

3.3.2.1.   Възнаграждения на експерти за консултации по здравните системи

Целта на това действие е да се осигури механизъм за получаване на експертна консултативна помощ при поискване от държавите-членки и от Комисията относно ефикасността и ефективността на здравните системи. В заключенията от заседанието на Съвета от 6 юни 2011 г.„Към модерни, реактивни и устойчиви здравни системи“ се приканва Комисията да създаде механизъм за тази цел. Това ще бъде направено посредством създаването на мултидисциплинарен механизъм, съставен от високо квалифицирани експерти в съответните области, включително обществено здраве, управление на здравните системи, епидемиология, социална сигурност, икономика на здравето и публични финанси. Експертите следва да идват от академичните среди, промишлеността и гражданското общество. Механизмът ще бъде управляван от Комисията. Това ще включва, когато е необходимо, подготовка на съпровождащ материал, който да се прилага към въпросите, и осъществяване на връзка с експертите. Становищата, одобрени от експертите, трябва да са приспособени към специфичните нужди и особеното положение на държавата-членка, представяща искането. Този механизъм може да предостави на Комисията експертни становища по здравни въпроси във връзка с Годишното изследване на прираста и националните планове за реформа. Това действие обхваща възнагражденията, които се изплащат на експертите за тяхната работа.

[Други действия]

Индикативен размер на сумата: 1 000 000 EUR.

3.3.2.2.   Комуникационна дейност и популяризиране на политиките на ЕС в областта на здравеопазването и резултатите от програмите в областта на здравето

Целта на това действие е да предостави на гражданите на ЕС точни и актуални сведения за дейностите на ЕС в областта на общественото здравеопазване, както е предвидено в член 168 от ДФЕС, като по този начин доближи Европа до нейните граждани. Това действие цели и да насърчи действията на ЕС в областта на общественото здраве, които са свързани с новите приоритети, включително стратегията„Европа 2020“.

Това действие има три компонента. Първият от тях е насърчаването на прилагането на Директива 2011/24/ЕС. Директивата предвижда нов и иновативен подход за възстановяване на разходите за трансгранични здравни грижи, улеснява признаването на рецептите от други държави-членки, помага на пациентите, които имат нужда от специализирано лечение, и улеснява обмена на информация относно стандартите за качество и безопасност на здравното обслужване. Успешното ѝ прилагане зависи от степента на информираност на заинтересованите страни и широката публика относно нейните разпоредби. Действието се стреми да гарантира това посредством ясни и целенасочени мерки. Мерките включват листовки, разпространение на информация в интернет и участие в конференции със заинтересованите страни.

Вторият компонент е организирането на четвъртото връчване на журналистическата награда на ЕС. Това действие има за цел да развие допълнително и да поддържа неформална мрежа от журналисти в държавите-членки, чиято работа е съсредоточена върху здравето. Това ще допринесе също и за по-добро отразяване на равнище ЕС на новините в областта на здравеопазването в държавите-членки и по този начин — за повишаване на осведомеността за действията на ЕС по отношение на здравето, здравеопазването и правата на пациентите.

Третият компонент включва подготовка и разпространение на информационни и комуникационни материали, разясняващи европейските здравни дейности и инициативи. В допълнение към дейностите, свързани с текущи здравни инициативи и популяризиране на резултатите от програмите в областта на здравето, дейностите са съсредоточени по-специално върху обясняване на заинтересованите страни и гражданите на Инициативата относно тютюневите изделия и Инициативата за здравна сигурност. Дейностите включват изготвяне и разпространение на аудиовизуални материали и публикации в електронен формат и на хартия, организиране и участие в работни семинари и срещи на експерти и осигуряване на информационни щандове и други комуникационни/материали за връзки с обществеността.

[Рамков договор]

3.3.2.3.   Приложения на информационните технологии в подкрепа на политиките в областта на общественото здравеопазване

Целта на мерките, предмет на това действие, е да се подкрепят политиките на ЕС в областта на общественото здравеопазване, както е посочено в член 168 от ДФЕС, чрез съответни ИТ приложения. Тези ИТ средства също подкрепят стратегията„Европа 2020“, по-специално чрез пренасочване на иновациите към предизвикателствата, пред които е изправено нашето общество в областта на здравеопазването, насърчаване на електронното здравеопазване, намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването, насърчаване на активното остаряване в добро здраве, преодоляването на новите рискове за здравето и осигуряване на по-добър достъп до системите на здравеопазване.

Това действие обхваща следните приложения: а) Здравен портал на ЕС — уебсайт за обществено здраве и неговите страници „Европа за пациентите“, „Общуване при кризи“, „Журналистическа награда“ и „Здравето на младежите“; б) База данни относно вредите (Injury Data Base/IDB) и „Здравето в Европа“: средство за данни„Интерфейс за информация и данни“ (HEIDI); в) HEIDI Wiki; г) Информационна система за здраве и болести (HEDIS), Система за медицинско разузнаване (MedISys) и Проект за ранно предупреждение и докладване (EAR); д) Здравен механизъм за спешни операции (HEOF) — кризисен интранет; е) система за бързо предупреждение и обмен на информация относно заплахите за здравето, дължащи се на умишлено изпускане на химични, биологични и радиологични и ядрени агенти — RAS-BICHAT и система за бързо предупреждение за обмен на информация за инциденти, включващи химични агенти — RAS-CHEM; ж) платформите: събиране на данни за действия в областта на хранителните режими, физическата активност и здравето; База данни за Европейския форум „Алкохол и здраве“ (Alcohol Clearing House — ACH); Компас на психичното здраве: Свързана с форум система за управление на документи; база данни за НПО; з) приложения относно кръвта, клетките и тъканите и тютюна: ежегодно събиране на данни за сериозни нежелани реакции или събития, свързани с преливането на кръв или трансплантацията на клетки/тъкани (SARE); регистър на всички тъканни банки в ЕС, достъпен за компетентните органи на държавите-членки; система за годишно докладване за доброволното безвъзмездно даряване, задължително годишно докладване за държавите-членки; регистър на заведенията, провеждащи изпитвания върху тютюна в ЕС и регистър на предупрежденията, текстовете и изображенията във връзка с вредата от тютюна, достъпен за компетентните органи в държавите-членки, и регистър за система на ЕС за идентифициране на човешките тъкани и клетки; и) трансгранични здравни грижи, регистър на рецептите, регистър на лекарствата и й) услуги от различни политики за приложения и системи за обществено здраве.

[Рамкови договори]

3.3.3.   Анализ и отчетност (точка 3.2.3 от приложението към решението за програмата)

3.3.3.1.   Предоставяне на сравними данни, основани на доказателства, и на информация в подкрепа на мерките на политиките

Целта на това действие е да се осигури анализ, съпоставима информация и независими, висококачествени научни данни за основано на доказателства разработване, прилагане и оценка на действията в областта на здравеопазването на равнище ЕС и в държавите-членки, включително за Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве. То ще спомогне за увеличаване на устойчивостта на проектите, финансирани от Програмата в областта на здравето, като поддържа и надгражда получените досега информация и данни. Представянето на здравни факти и докладването на равнището на ЕС позволява да се сравнят политиките в подкрепа на изготвянето и оценяването на политики и спомага за набелязването, разпространението и прилагането на най-добри практики. Това дава възможност на ЕС и държавите-членки да открият пречките пред растежа, свързани със здравето, и по този начин да окажат по-добра подкрепа за националните здравни системи.

Това действие има три компонента. Първият компонент се състои от събиране, анализ и разпространение на сравними, основани на доказателства данни и информация за подпомагане и оценяване на политиките на здравеопазване и предоставяне на информация за лицата, отговорни за изготвянето на политиките, експертите и гражданите в ЕС.

[Рамкови договори]

Вторият компонент допринася с данни в подкрепа на активното остаряване в добро здраве и други приоритетни области за Европейската система за здравна информация и знания с цел да предостави актуална информация за лицата, отговорни за съставянето на политиките, здравните експерти и гражданите в ЕС.

[Покана за представяне на предложения]

Третият компонент е проучване на Евробарометър за тютюнопушенето с цел да се предоставят данни за поведението на пушачите, излагането на вторичен тютюнев дим и някои ключови нагласи на пушачите и непушачите, както и да се актуализират показателите за контрол на тютюна за мониторинг на прилагането на политиките за контрол на тютюнопушенето. Резултатите ще бъдат използвани като базови сведения за дискусиите в Европейския парламент и в Съвета относно предложението на Комисията за преразглеждане на Директива 2001/37/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2001 г. за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите-членки относно производството, представянето и продажбата на тютюневи изделия (60), както и в междуинституционалното обсъждане относно евентуална инициатива за защита на работниците от тютюнев дим на работното място и разработването на други инициативи за борба с тютюнопушенето.

[Рамков договор]


(1)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2007:0630:FIN:BG:PDF

(2)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:2020:FIN:BG:PDF

(3)  Понятието „частен сектор“ обхваща дружествата/предприятията/корпорациите, които не са с идеална цел, търговски организации или други лица, независимо от правното им естество (регистрирани/нерегистрирани), собственост (изцяло или частично частна/държавна) или размер (големи/малки), ако не са контролирани от държавата.

(4)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:0546:FIN:BG:PDF

(5)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:0758:FIN:BG:PDF

(6)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:0682:FIN:BG:PDF

(7)  ОВ L 268, 3.10.1998 г., стр. 1.

(8)  Резултатите са достъпни на адрес: http://ec.europa.eu/health/preparedness_response/docs/iridium_1_2011_frep_en.pdf

(9)  http://www.shipsan.eu/

(10)  ОВ L 21, 26.1.2000 г., стр. 32.

(11)  ОВ L 283, 29.10.2010 г., стр. 1.

(12)  ОВ L 124, 20.5.2009 г., стр. 30.

(13)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52009DC0569:BG:NOT

(14)  http://ec.europa.eu/health/sti_prevention/docs/eu_communication_2009_action_en.pdf

(15)  ОВ L 241,10.9.2008 г., стр. 21.

(16)  ОВ L 33, 8.2.2003 г., стр. 30.

(17)  Директива 2005/62/ЕО на Комисията от 30 септември 2005 г. за прилагане на Директива 2002/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на стандарти и спецификации на Общността, свързани със система за качество на кръвни центрове ОВ L 256, 1.10.2005 г., стp. 41 и ОВ L 287М, 18.10.2006 г., стp. 359; Директива 2005/61/ЕО на Комисията от 30 септември 2005 г. за прилагане на Директива 2002/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за проследяване и уведомяване за сериозни нежелани реакции и инциденти, ОВ L 256, 1.10.2005 г., стр. 32 и ОВ L 287М, 18.10.2006 г., стp. 350; Директива 2004/33/ЕО на Комисията от 22 март 2004 г. за прилагане на Директива 2002/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно някои технически изисквания за кръвта и кръвните съставки, ОВ L 91, 30.3.2004 г., стр. 25.

(18)  ОВ L 102, 7.4.2004 г., стр. 48.

(19)  Директива 2006/17/ЕО на Комисията от 8 февруари 2006 г. за прилагане на Директива 2004/23/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за определени технически изисквания по отношение на даряването, доставянето и контрола на човешки тъкани и клетки, ОВ L 38, 9.2.2006 г., стp. 40 и ОВ L 330М, 28.11.2006 г., стp. 162; Директива 2006/86/ЕО на Комисията от 24 октомври 2006 г. за прилагане на Директива 2004/23/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно установяването на изисквания за проследимост, съобщаване на сериозни нежелани реакции и събития и определени технически изисквания по отношение на кодиране, преработване, съхраняване, съхранение и предоставяне на човешки тъкани и клетки, ОВ L 294, 25.10.2006 г., стp. 32 и ОВ L 314М, 1.12.2007 г., стp. 272.

(20)  http://ec.europa.eu/health/ph_threats/human_substance/oc_organs/docs/organs_action_bg.pdf

(21)  ОВ L 207, 6.8.2010 г., стр. 14.

(22)  ОВ L 31, 6.2.2003 г., стр. 18.

(23)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:0758:FIN:BG:PDF

(24)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2009:0567:FIN:BG:PDF

(25)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:0133:FIN:BG:PDF

(26)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2011:0173:FIN:BG:PDF

(27)  ОВ L 88, 4.4.2011 г., стр. 45.

(28)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:0682:FIN:BG:PDF

(29)  3053rd Заседание на Съвета „Заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси“.

(30)  http://www.euro.who.int/en/home/projects/observatory/activities/research-studies-and-projects/prometheus

(31)  http://www.rn4cast.eu/en/index.php

(32)  http://www.mohprof.eu/LIVE/

(33)  3095-о заседание на Съвета (Заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси).

(34)  http://www.cedar-net.eu

(35)  http://www.coping-project.eu/

(36)  http://www.mentdiselderly.eu

(37)  http://www.seyle.org

(38)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2007:0279:FIN:BG:PDF

(39)  http://www.epode.org/

(40)  http://ec.europa.eu/eahc/phea_ami/pdbview40/printing/print_prjdet.cfm?prjno=2005316

(41)  http://www.projectenergy.eu

(42)  http://www.tempestproject.eu

(43)  http://www.aaaprevent.yse.nl

(44)  http://www.amphoraproject.net

(45)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/en/com/2006/com2006_0625en01.pdf

(46)  ОВ С 302, 12.12.2009 г., стр. 15.

(47)  ОВ L 194, 18.7.2001 г., стр. 26.

(48)  ОВ L 152, 20.6.2003 г., стр. 16.

(49)  ОВ L 95, 15.4.2010 г., стр. 1.

(50)  ОВ L 22, 25.1.2003 г., стр. 31.

(51)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2009:0291:FIN:BG:PDF

(52)  ОВ L 327, 16.12.2003 г., стр. 34.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2003:327:0034:0038:EN:PDF

(53)  http://www.eu2008.si/en/News_and_Documents/Council_Conclusions/June/0609_EPSCO-cancer.pdf

(54)  http://ec.europa.eu/eahc/phea_ami/pdbview40/printing/print_prjdet.cfm?prjno=2006322

(55)  3053rd Заседание на Съвета „Заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси“.

(56)  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2008:0679:FIN:BG:PDF

(57)  ОВ С 151, 3.7.2009 г., стр. 7.

(58)  http:/project.www.oecd.org/document/34/0,3746,en_2649_37407_37088930_1_1_1_37407,00.html

(59)  ОВ С 151, 3.7.2009 г., стр. 1.

(60)  Преразгледаната директива за тютюневите изделия (2001/37/ЕО) е включена в приложение II (възможни инициативи за 2012 г.) към работната програма на Комисията за 2011 г. (COM(2010) 623 окончателен).


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Критерии за отпускане на финансово участие на проекти по втората програма за действие на Общността в областта на здравето (2008 г.—2013 г.)

Член 4, параграф 1, буква a) от Решение № 1350/2007/ЕО

1.   ОБЩИ ПРИНЦИПИ

1.   Финансовият регламент и правилата за неговото прилагане са референтните документи за изпълнението на програмата в областта на здравето.

2.   Отпускането на безвъзмездни средства трябва да бъде съобразено със следните принципи:

правило за съфинансиране: изисква се външно съфинансиране от източник, различен от фондовете на ЕС — чрез собствени средства на бенефициера или чрез финансови средства от трети страни. Вноските в натура от трети страни могат да се смятат за съфинансиране, в случай че бъдат счетени за необходими или уместни (член 113 от Финансовия регламент и член 172 от Правилата за прилагане),

правило за недопускане на печалба: безвъзмездните средства не могат да имат за цел или резултат създаването на печалба за бенефициера (член 109, параграф 2 от Финансовия регламент и член 165 от Правилата за прилагане),

правило без обратна сила: допустимите за финансиране разходи трябва да са направени след подписването на споразумението. В изключителни случаи могат да бъдат признати разходи, направени от датата на подаване на заявлението за отпускане на безвъзмездни средства, но не по-рано (член 112 от Финансовия регламент),

правило за недопускане на натрупване: на един бенефициер може да бъде отпусната само една оперативна сума безвъзмездни средства за специфичен проект (член 111 от Финансовия регламент) (1).

3.   Предложенията за действия ще бъдат оценявани въз основа на три категории критерии:

критерии за изключване и за допустимост, с цел оценяване на допустимостта на заявителя (член 114 от Финансовия регламент),

критерии за подбор, с цел оценяване на финансовия и оперативния капацитет на заявителя за изпълнение на предложения проект (член 115 от Финансовия регламент),

критерии за отпускане, с цел оценяване на качеството на предложението, като се взема предвид неговата стойност.

Тези три категории критерии ще се разглеждат последователно в хода на процедурата за оценяване. Предложение, което не отговаря на изискванията на една от категориите, няма да бъде разглеждано на следващия етап на оценяване и ще бъде отхвърлено.

4.   Проектите трябва да:

се отличават с иновационен характер и да не се повтарят,

да осигуряват добавена стойност на равнището на ЕС в областта на здравеопазването: проекти, които осигуряват съответни икономии от мащаба, включват съответен брой отговарящи на критериите държави във връзка с обхвата на проекта и могат да се прилагат и на други места,

допринасят за и подкрепят разработването на политики на ЕС в областта на здравеопазването,

имат ефективна управленска структура, ясен процес на оценяване и точно описание на очакваните резултати,

включват план за използване и разпространение на резултатите на равнището на ЕС към съответните целеви групи.

2.   КРИТЕРИИ ЗА ИЗКЛЮЧВАНЕ И ДОПУСТИМОСТ

1.   Заявителите ще бъдат изключени от участие в процедура по възлагане по програмата в областта на здравето, ако се окажат в едно от положенията, даващи повод за отстраняване, описани в член 93, параграф 1 и член 94 от Финансовия регламент.

Доказателствен материал: заявителите следва да представят клетвена декларация, надлежно подписана и с отбелязана дата, в която заявяват, че не се намират в някое от упоменатите по-горе положения.

2.   Предложения, които включват само една отговаряща на критериите държава или регион от дадена държава, ще бъдат отхвърляни.

3.   Предложения, получени след обявения краен срок за получаване, непълни предложения, както и такива, които не отговорят на формалните изисквания, посочени в поканата за подаване на предложения, няма да бъдат разглеждани за финансиране. Това не важи за очевидни технически грешки по смисъла на член 178, параграф 2 от Правилата за прилагане.

Всяко заявление трябва да съдържа документацията, изисквана в поканата за представяне на предложения, включително:

административни данни за основния партньор и партньорите съдружници,

техническо описание на проекта,

общ бюджет на проекта и заявено ниво на съфинансиране от ЕС.

Доказателствен материал: съдържание на кандидатурата.

4.   Действия, започнати преди датата, на която е регистрирано заявлението за отпускане на безвъзмездни средства, ще бъдат изключени от участие в програмата в областта на здравето.

Доказателствен материал: предвидената начална дата и продължителността на действието трябва да бъдат посочени в заявлението за отпускане на безвъзмездни средства.

3.   КРИТЕРИИ ЗА ПОДБОР

Само предложенията, които не подлежат на изключване и отговарят на критериите за допустимост, ще бъдат допустими за оценяване. Трябва да бъдат изпълнени всички критерии за подбор, посочени по-долу.

1.   Финансов капацитет

Заявителите трябва да разполагат със стабилни и достатъчни източници на финансиране за поддържане на тяхната дейност през целия период на изпълнение на дейността и да участват в съфинансирането ѝ.

Доказателствен материал: заявителите трябва да представят отчета за приходите и разходите, както и счетоводния баланс за последните две приключени финансови години.

Проверката на финансовия капацитет не се прилага към публичните органи или към международни обществени организации, създадени по силата на междуправителствени споразумения, или за специализирани агенции, създадени по силата на посочените споразумения.

2.   Оперативен капацитет

Заявителите трябва да разполагат с професионалните ресурси, компетентност и квалификации, необходими за изпълнение на предложения проект.

Доказателствен материал: заявителите трябва да представят последния годишен отчет на организацията за дейността, който да включва оперативни, финансови и технически подробности, както и биографични справки за целия съответен персонал на всички организации, участващи в предложеното действие.

3.   Допълнителни документи, които следва да бъдат предоставени при поискване от Комисията

Ако това бъде поискано, заявителите трябва да предоставят доклад от външен одит, изготвен от одобрен одитор, който заверява отчетите за последната налична финансова година и дава оценка за финансовата жизнеспособност на кандидата.

4.   КРИТЕРИИ ЗА ОТПУСКАНЕ

Единствено проекти, които не подлежат на изключване и отговарят на критериите за допустимост и подбор, ще бъдат допустими за по-нататъшно оценяване въз основа на посочените по-долу критерии за отпускане на безвъзмездни средства.

1.   Приложимост на проекта от гледна точка на политиките и контекста (40 точки: минимален праг: 20 точки):

а)

принос на проекта към постигането на целите и приоритетите, определени в работния план за 2012 г. (8 точки);

б)

стратегическа уместност по отношение на здравната стратегия на ЕС (2), както и по отношение на очаквания принос към съществуващите знания и въздействието върху здравето (8 точки);

в)

допълнително предимство на равнището на ЕС в областта на общественото здраве (8 точки):

въздействие върху целевите групи, дълготраен ефект и потенциални мултипликационни ефекти като дейности, които позволяват повторно осъществяване, прехвърляне и устойчиви дейности,

принос за комплементарността, синергията и съвместимостта със съответните политики и програми на ЕС;

г)

значимост на географския обхват (8 точки):

Заявителите трябва да гарантират, че географският обхват на проекта е съизмерим с неговите цели и да обяснят ролята на отговарящите на критериите държави като партньори, както и целесъобразността на средствата на проекта или целевите групи от населението, които представляват;

д)

социален, културен и политически контекст (8 точки):

Заявителите трябва да обяснят по какъв начин проектът е свързан с положението на държавите или съответните специфични области, като гарантират съвместимост на предвидените действия с културата и възгледите на целевите групи.

2.   Технически характеристики (30 точки, минимален праг: 15 точки)

а)

доказателствена основа (6 точки):

Заявителите трябва да включат анализ на проблемите и ясно описание на детерминантите, въздействието, ефективността и приложимостта на предложените мерки;

б)

спецификация на съдържанието (6 точки):

Заявителите трябва ясно да опишат конкретните и общите цели, целевите групи, включително и съответните географски детерминанти, методите, очакваните ефекти и резултати;

в)

новаторски характер, допълването в техническо отношение и избягване на дублирането на вече съществуващи действия на ниво на ЕС (6 точки):

Заявителите трябва ясно да посочат напредъка, поставен като цел на проекта в съответната област, в сравнение с настоящото положение и да гарантират избягване на неуместно дублиране или частично или пълно припокриване между проекти и дейности, вече извършени на европейско и международно равнище;

г)

стратегия за оценяване (6 точки):

Заявителите трябва ясно да обяснят предложените методи и избраните показатели и тяхната адекватност;

д)

стратегия за разпространението (6 точки):

Заявителите трябва ясно да покажат адекватността на предвидената стратегия и на предложената методология, с цел да се гарантира приемственост на резултатите и устойчивост на разпространението;

3.   Качество на управлението и бюджет (30 точки, минимален праг: 15 точки):

а)

Планиране и организация (5 точки):

Заявителите трябва ясно да опишат дейностите, които ще бъдат осъществени, графика и основните етапи, резултатите, естеството и разпределението на задачите, както и да извършат анализ на риска;

б)

организационен капацитет (5 точки):

Заявителите трябва ясно да опишат управленската структура, компетентността на персонала, отговорностите, вътрешната комуникация, вземането на решения, мониторинга и надзора;

в)

качество на партньорството (5 точки):

Заявителите следва ясно да опишат предвидените партньорства от гледна точка на обхвата, ролите и отговорностите, взаимоотношенията между различните партньори, синергията и комплементарността между партньорите и структурата на мрежата;

г)

комуникационна стратегия (5 точки):

Заявителите трябва ясно да опишат комуникационната си стратегия по отношение на планирането, целевите групи, уместността на използваните канали, както и прозрачността на съфинансирането от страна на ЕС;

д)

цялостен и подробен бюджет, в това число финансово управление (10 точки, минимален праг: 5 точки):

 

Заявителите трябва да гарантират, че бюджетът е релевантен, целесъобразен, балансиран и последователен сам по себе си и по отношение на партньорите и на конкретните цели на проекта. Бюджетът следва да бъде разпределен между партньорите на минимално приемливо равнище, като се избягва прекомерната му разбивка.

 

Заявителите трябва ясно да опишат финансовите потоци, отговорностите, процедурите за отчитане и проверка.

Всяко предложение, което не достига всички прагове, ще бъде отхвърлено.

След процедурата по оценяване ще бъде съставен списък с предложените за финансиране предложения, класирани според общия брой набрани точки. В зависимост от бюджетната наличност предложенията с най-голям брой точки ще получат съфинансиране.


(1)  Това означава, че конкретно действие, за което даден заявител е кандидатствал за безвъзмездна помощ, може да бъде одобрено за съфинансиране от Комисията само веднъж, независимо от продължителността на съответното действие.

(2)  COM (2007) 630 окончателен; http://ec.europa.eu/health/ph_overview/strategy/health_strategy_bg.htm


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Критерии за отпускане на финансово участие за дейността на неправителствени организации или специализирани мрежи (безвъзмездни средства за оперативни разходи) по втората програма за действие на Общността в областта на здравето (2008—2013 г.)

Член 4, параграф 1, буква б) от Решение № 1350/2007/ЕО

1.   ОБЩИ ПРИНЦИПИ

1.

Финансовият регламент и правилата за неговото прилагане са референтните документи за изпълнението на здравната програма.

2.

Отпускането на безвъзмездни средства трябва да бъде съобразено със следните принципи:

правило за съфинансиране: изисква се външно съфинансиране от източник, различен от фондовете на ЕС — чрез собствени средства на бенефициера или чрез финансови средства от трети страни. Вноските в натура от трети страни могат да се смятат за съфинансиране, в случай че бъдат счетени за целесъобразни или подходящи (член 113 от Финансовия регламент и член 172 от Правилата за прилагане),

правило за недопускане на печалба: безвъзмездните средства не могат да имат за цел или резултат създаването на печалба за бенефициера (член 109, параграф 2 от Финансовия регламент и член 165 от Правилата за прилагане),

правило без обратна сила: допустимите за финансиране разходи трябва да са направени след подписването на споразумението. В изключителни случаи могат да бъдат признати разходи, направени от датата на подаване на заявлението за отпускане на безвъзмездни средства, но не по-рано (член 112 от Финансовия регламент),

правило за недопускане на натрупване: само една оперативна сума безвъзмездни средства може да бъде отпусната за даден бенефициер за съответната финансова година (член 111 от Финансовия регламент) (1).

3.

Предложенията за действия ще бъдат оценявани въз основа на три категории критерии:

критерии за изключване и за допустимост, с цел оценяване допустимостта на заявителя (член 114 от Финансовия регламент),

критерии за подбор, с цел оценяване на финансовия и оперативния капацитет на заявителя за изпълнение на предложения проект (член 115 от Финансовия регламент),

критерии за отпускане, с цел оценяване на качеството на предложението, като се взема предвид неговата стойност.

Тези три категории критерии ще се разглеждат последователно в хода на процедурата за оценяване. Предложение, което не отговаря на изискванията на една от категориите, няма да бъде разглеждано на следващия етап на оценяване и ще бъде отхвърлено.

2.   КРИТЕРИИ ЗА ИЗКЛЮЧВАНЕ И ДОПУСТИМОСТ

1.

Финансовото участие на ЕС може да бъде предоставено за дейността на неправителствен орган или за разходите, свързани с координацията на специализирана мрежа, осъществявана от организация с нестопанска цел. Специализираната мрежа е европейска мрежа, която представлява организации с нестопанска цел, които осъществяват дейност в държавите-членки или в страните, участващи в програмата в областта на здравето, и насърчава принципите и политиките, отговарящи на целите на програмата, по които има серия от общи постижения (напр. успешно изпълнени проекти и/или съвместни публикации) и установени правила за сътрудничество (напр. стандартни оперативни процедури или меморандум за разбирателство). Дадена организация или специализирана мрежа може да получи финансиране, ако:

е с нестопанска цел и е независима от промишлени, търговски, стопански или от други конфликтни интереси,

има членове в поне половината от държавите-членки,

е с балансиран географски обхват,

има за своя основна цел постигането на една или повече от целите на програмата в областта на здравето,

не преследва общи цели, които пряко или непряко са в противоречие с политиките на ЕС, и не притежава имидж, който може да навреди на имиджа на ЕС,

е предоставила на Комисията задоволителни отчети за своите членове, вътрешни правила и източници на финансиране,

е представила на Комисията годишната си работна програма за финансовата година и най-актуалния годишен доклад за дейността си и ако има такъв, последния доклад за оценката,

не отговаря на никое от условията за изключване, изброени в член 93, параграф 1 и член 94 от Финансовия регламент.

Заявителите, работещи с участници от частния сектор, които не отговарят на условията за участие поради естеството на дейността си, която е несъвместима с основните принципи на Европейския съюз, посочени в членове 2 и 3 от Договора за ЕС, могат да бъдат счетени за неотговарящи на критериите за допустимост.

2.

Предложенията, получени след обявения краен срок за получаване, непълните предложения, както и тези, които не отговорят на формалните изисквания, посочени в поканата за представяне на предложения, няма да бъдат разглеждани за финансиране. Това не важи за очевидни технически грешки по смисъла на член 178, параграф 2 от Правилата за прилагане.

3.

Съответствието с критерия „независима от промишлени, търговски, стопански или от други конфликтни интереси“ ще бъде оценено в съответствие с приложение VI.

3.   КРИТЕРИИ ЗА ПОДБОР

Само предложенията, които не подлежат на изключване и отговарят на критериите за допустимост, ще бъдат допустими за оценяване.

Критериите за подбор дават възможност да бъде оценен финансовият и оперативният капацитет на заявителя за изпълнение на предложената работна програма.

Единствено организации, разполагащи с необходимите ресурси, които да гарантират тяхното функциониране, имат право да получават безвъзмездни средства. Като доказателство за това те трябва:

да приложат копие от годишните отчети на организацията за последната финансова година, за която отчетите са били приключени, преди подаването на заявлението. Ако заявлението за отпускане на безвъзмездни средства е от нова европейска организация, заявителят трябва да представи годишния отчет (включително счетоводен баланс и отчет за приходите и разходите) на организациите, членуващи в новата организация, за последната финансова година, за която сметките са били приключени преди подаването на заявлението,

да представят подробен предварителен бюджет на организацията, балансиран по отношение на приходите и разходите,

да приложат доклад от външен одит, изготвен от одобрен одитор, който заверява отчетите за последната финансова година и дава оценка за платежоспособността на кандидата, в случай на кандидатстване за безвъзмездни средства за оперативни разходи, надвишаващи сумата от 100 000 EUR.

Единствено организации, разполагащи с необходимите оперативни ресурси, компетентност и професионален опит, могат да получат безвъзмездни средства. За тази цел трябва да бъде предоставена следната информация в подкрепа на заявлението:

последният годишен отчет за дейността на организацията или — за новоучредена организация — биографични справки за членовете на управителния съвет и за друг персонал и годишните отчети за дейността на организациите членки на новия орган,

всякакви необходими документи за справка, свързани с участието в или с кандидатстването за финансиране на действия от ЕС, със сключването на споразумения за предоставяне на безвъзмездни средства, както и със сключването на договори по бюджета на ЕС.

4.   КРИТЕРИИ ЗА ОТПУСКАНЕ

Само предложенията, които не подлежат на изключване и отговарят на критериите за допустимост и подбор, ще бъдат допуснати за оценяване.

Критериите за отпускане на безвъзмездни средства дават възможност да се избират работни програми, които могат да гарантират съответствие с целите и приоритетите на ЕС, както и правилното разпространение и обмен на информация, включително прозрачност на финансирането от ЕС.

За тази цел годишната работна програма, представена с оглед да бъде получено финансиране от ЕС, трябва да отговаря на следните критерии:

1.

Приложимост на годишната работна програма на неправителствения орган или на специализираната мрежа от гледна точка на политиките и контекста (25 точки, минимален праг: 13 точки):

а)

последователност на годишната работна програма по отношение на програмата в областта на здравето и нейния годишен работен план по отношение на целите и приоритетите (10 точки);

б)

дейностите на организацията (2) трябва да бъдат описани във връзка с приоритетите, изброени в работния план на програмата в областта на здравето за 2012 г. (10 точки);

в)

значимостта на географския обхват на неправителствения орган или специализираната мрежа. Годишната работна програма на заявителя следва да включва дейности в представителен брой участващи страни (5 точки).

2.

Технически характеристики на предложената годишна работна програма (40 точки, минимален праг: 20 точки):

а)

цел на годишната работна програма: работната програма на заявителя трябва ясно да описва всички цели на организацията или на специализираната мрежа, както и това до каква степен те са подходящи за постигането на очакваните резултати. Заявителят трябва да докаже, че предложената работна програма отразява достоверно и обективно всички дейности, планирани за организацията/специализираната мрежа за 2012 г., включително дейностите, които не влизат в работния план за 2012 г. на програмата в областта на здравето (10 точки);

б)

оперативна рамка: работната програма на заявителите трябва ясно да описва планираните дейности, задачи, отговорности и срокове за частта от работната програма, която съответства на работния план за 2012 г. на програмата в областта на здравето, и да описва взаимоотношенията ѝ с други части от тяхната дейност (10 точки);

в)

стратегия за оценяване: работната програма на заявителите трябва ясно да описва вътрешната и външната оценка на техните дейности и показателите, които трябва да се използват (10 точки);

г)

стратегия за разпространение: заявителите трябва ясно да покажат доколко адекватни са дейностите и методите за общуване и разпространение (10 точки).

3.

Качество на управлението (35 точки, минимален праг: 18 точки):

а)

планиране на годишната работа: заявителите трябва ясно да опишат дейностите, които ще бъдат осъществени, графика и основните етапи, резултатите, естеството и разпределението на задачите, както и да извършат анализ на риска (10 точки);

б)

организационен капацитет: заявителите трябва ясно да опишат процеса на управление, човешките ресурси и компетентността на персонала, отговорностите, вътрешната комуникация, вземането на решения, мониторинга и надзора. Заявителите трябва също така да уточнят какви са работните взаимоотношения със съответните партньори и заинтересованите страни (10 точки);

в)

общ и подробен бюджет: заявителите трябва да гарантират, че бюджетът е релевантен, целесъобразен, балансиран и вътрешно последователен сам по себе си и по отношение на планираните дейности (10 точки);

г)

финансово управление: заявителите трябва ясно да опишат финансовите потоци, отговорностите, процедурите за отчитане и, където е възможно, за проверка (5 точки).

Всяко предложение, което не достига всички прагове, ще бъде отхвърлено.

След процедурата по оценяване ще бъде съставен списък с предложените за финансиране предложения, класирани според общия брой набрани точки. В зависимост от бюджетната наличност предложенията с най-голям брой точки ще получат съфинансиране.


(1)  Това означава, че годишна работна програма, представена от заявителя за безвъзмездни средства за оперативни разходи, може да бъде одобрена за съфинансиране от Комисията само веднъж.

(2)  Дейности във връзка с лобирането, които са изключително насочени към институциите на ЕС, са изключени от обхвата на финансирането.


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Критерии за отпускане на финансово участие за съвместни действия по втората програма за действие на Общността в областта на здравето (2008 г.—2013 г.)

Член 4, параграф 3 от Решение № 1350/2007/ЕО

1.   ОБЩИ ПРИНЦИПИ

1.

Финансовият регламент и правилата за неговото прилагане са референтните документи за изпълнението на здравната програма.

2.

Отпускането на безвъзмездни средства трябва да бъде съобразено със следните принципи:

правило за съфинансиране: изисква се външно съфинансиране от източник, различен от фондовете на ЕС — чрез собствени средства на бенефициера или чрез финансови средства от трети страни. Вноските в натура от трети страни могат да се смятат за съфинансиране, в случай че бъдат счетени за целесъобразни или подходящи (член 113 от Финансовия регламент и член 172 от Правилата за прилагане),

правило за недопускане на печалба: безвъзмездните средства не могат да имат за цел или резултат създаването на печалба за бенефициера (член 109, параграф 2 от Финансовия регламент и член 165 от Правилата за прилагане),

правило без обратна сила: допустимите за финансиране разходи трябва да са направени след подписването на споразумението. В изключителни случаи могат да бъдат признати разходи, направени от датата на подаване на заявлението за отпускане на безвъзмездни средства, но не по-рано (член 112 от Финансовия регламент),

правило за недопускане на натрупване: на един бенефициер може да бъде отпусната само една оперативна сума безвъзмездни средства за специфично съвместно действие (член 111 от Финансовия регламент) (1).

3.

Предложенията за действия ще бъдат оценявани въз основа на три категории критерии:

критерии за изключване и за допустимост, с цел оценяване допустимостта на заявителя (член 114 от Финансовия регламент),

критерии за подбор, с цел оценяване на финансовия и оперативния капацитет на заявителя за изпълнение на предложения проект (член 115 от Финансовия регламент),

критерии за отпускане, с цел оценяване на качеството на предложението, като се взема предвид неговата стойност.

Тези три категории критерии ще се разглеждат последователно в хода на процедурата за оценяване. Предложение, което не отговаря на изискванията на една от категориите, няма да бъде разглеждано на следващия етап на оценяване и ще бъде отхвърлено.

2.   КРИТЕРИИ ЗА ИЗКЛЮЧВАНЕ И ДОПУСТИМОСТ

1.

Съвместни действия могат да бъдат изпълнявани в сътрудничество с публичноправни или неправителствени организации, които:

са с нестопанска цел и са независими от промишлени, търговски, стопански или други конфликтни интереси,

имат за своя основна цел постигането на една или повече от целите на здравната програма,

не преследват общи цели, които пряко или непряко са в противоречие с политиките на ЕС или са свързани с неподходящ имидж,

са предоставили на Комисията задоволителни отчети за своите членове, вътрешни правила и източници на финансиране,

които са определени чрез прозрачна процедура от държавата-членка или от съответния компетентен орган и одобрени от Комисията,

не се намират в никое от положенията, даващи повод за изключване, описани в член 93, параграф 1 и член 94 от Финансовия регламент.

Заявителите, работещи с участници от частния сектор, които не отговарят на условията за участие поради естеството на дейността си, която е несъвместима с основните принципи на Европейския съюз, посочени в членове 2 и 3 от Договора за ЕС, могат да бъдат счетени за неотговарящи на критериите за допустимост.

2.

Предложенията, получени след обявения краен срок за получаване, непълните предложения, както и тези, които не отговорят на формалните изисквания, посочени в поканата за представяне на предложения, няма да бъдат разглеждани за финансиране. Това не важи за очевидни технически грешки по смисъла на член 178, параграф 2 от Правилата за прилагане.

3.

Съответствието с критерия „независима от промишлени, търговски, стопански или от други конфликтни интереси“ ще бъде оценено в съответствие с приложение VI.

3.   КРИТЕРИИ ЗА ПОДБОР

Само предложенията, които не подлежат на изключване и отговарят на критериите за допустимост, ще бъдат допустими за оценяване.

Критериите за подбор дават възможност да се извърши оценка на финансовото състояние и оперативния капацитет на заявителя за изпълнение на предложеното действие.

Заявителите трябва да разполагат с професионалните ресурси, компетентност и квалификации, необходими за изпълнение на предложения проект.

Заявителите трябва да разполагат с достатъчни финансови ресурси за поддържане на дейността си през целия период на извършване на дейността и за участие в нейното съфинансиране.

Всеки заявител трябва да предостави:

ясен, изчерпателен и подробен прогнозен бюджет за разходите за съответните дейности, извършвани от всяка структура, участваща в съвместното действие,

екземпляр от годишните отчети за последната финансова година, за която сметките са били приключени преди подаването на заявлението (за нестопански организации, различни от публичноправни организации).

4.   КРИТЕРИИ ЗА ОТПУСКАНЕ

Единствено съвместни действия, които не подлежат на изключване и отговарят на критериите за допустимост и подбор, ще бъдат допустими за по-нататъшно оценяване въз основа на посочените по-долу критерии за отпускане.

1.

Приложимост на проекта от гледна точка на политиките и контекста (40 точки: минимален праг: 20 точки):

а)

принос на съвместното действие за постигането на целите и приоритетите, определени в работния план за 2012 г. (8 точки);

б)

стратегическа уместност по отношение на здравната стратегия на ЕС (2), както и по отношение на очаквания принос към съществуващите знания и въздействието върху здравето (8 точки);

в)

допълнително предимство на равнището на ЕС в областта на общественото здраве (8 точки):

въздействие върху целевите групи, дълготраен ефект и потенциални мултипликационни ефекти като дейности, които позволяват повторно осъществяване, прехвърляне или които водят до устойчиви дейности,

принос към нивото на допълване, полезно взаимодействие и съвместимост със съответните политики на ЕС и други програми;

г)

значимост на географския обхват (8 точки):

Заявителите трябва да гарантират, че географското покритие на действието е съобразено с неговите цели, да обяснят ролята на отговарящите на критериите страни като партньори, както и уместността на ресурсите на действието или целевите групи, които представляват; Предложенията, които включват само една отговаряща на критериите за допустимост държава или регион от дадена държава, ще бъдат отхвърлени;

д)

социален, културен и политически контекст (8 точки):

Заявителите трябва да обяснят по какъв начин съвместното действие е свързано с положението на държавите или съответните специфични области, като гарантират съвместимост на предвидените дейности с културата и възгледите на целевите групи.

2.

Технически характеристики (30 точки, минимален праг: 15 точки):

а)

доказателствена основа (6 точки):

Заявителите трябва да включат анализ на проблемите и ясно описание на детерминантите, въздействието, ефективността и приложимостта на предложените мерки;

б)

Спецификация на съдържанието (6 точки)

Заявителите следва ясно да опишат целите, целевите групи, включително и съответните географски детерминанти, методите, очакваните ефекти и резултати;

в)

новаторски характер, техническа комплементарност и избягване на дублирането на вече съществуващи действия на равнище на ЕС (6 точки):

Заявителите следва ясно да посочат напредъка, поставен като цел на съвместното действие в сравнение с настоящото положение и да гарантират избягване на неуместното дублиране или частично или пълно припокриване между проекти и дейности, вече извършени на европейско и международно равнище;

г)

стратегия за оценяване (6 точки):

Заявителите трябва ясно да обяснят предложените методи и избраните показатели и тяхната адекватност;

д)

стратегия за разпространението (6 точки):

Заявителите трябва ясно да покажат адекватността на предвидената стратегия и на предложената методология, с цел да се гарантира приемственост на резултатите и устойчивост на разпространението;

3.

Качество на управлението и бюджет (30 точки, минимален праг: 15 точки):

а)

Планиране и организация (5 точки):

Заявителите трябва ясно да опишат дейностите, които ще бъдат осъществени, графика и основните етапи, резултатите, естеството и разпределението на задачите, както и да извършат анализ на риска;

б)

организационен капацитет (5 точки):

Заявителите трябва ясно да опишат управленската структура, компетентността на персонала, отговорностите, вътрешната комуникация, вземането на решения, мониторинга и надзора;

в)

качество на партньорството (5 точки):

Заявителите трябва ясно да опишат предвидените партньорства от гледна точка на обхвата, ролите и отговорностите, взаимоотношенията между различните партньори, синергията и комплементарността между партньорите и структурата на мрежата;

г)

комуникационна стратегия (5 точки):

Заявителите трябва ясно да опишат комуникационната си стратегия по отношение на планирането, целевите групи, уместността на използваните канали, както и прозрачността на съфинансирането от страна на ЕС;

д)

цялостен и подробен бюджет, в това число финансово управление (10 точки, минимален праг: 5 точки):

Заявителите трябва да гарантират, че бюджетът е приложим, целесъобразен, балансиран и последователен сам по себе си, по отношение на партньорите и по отношение на конкретните цели на съвместното действие. Бюджетът следва да бъде разпределен между партньорите на минимално приемливо равнище, като се избягва прекомерната му разбивка.

Заявителите трябва ясно да опишат финансовите потоци, отговорностите, процедурите за отчитане и контрол.

Всяко предложение, което не достига всички прагове, ще бъде отхвърлено.

След процедурата по оценяване ще бъде съставен списък с предложените за финансиране предложения, класирани според общия брой набрани точки.


(1)  Това означава, че конкретна дейност, за която даден заявител е кандидатствал за безвъзмездна помощ, може да бъде одобрена за съфинансиране от Комисията само веднъж, независимо от продължителността на съответната дейност.

(2)  COM (2007) 630 окончателен; http://ec.europa.eu/health/ph_overview/strategy/health_strategy_bg.htm


ПРИЛОЖЕНИЕ V

Критерии за отпускане на финансово участие за конференции по втората програма за действие на Общността в областта на здравето (2008 г.—2013 г.)

Член 4, параграф 1, буква a) от Решение № 1350/2007/ЕО

1.   ОБЩИ ПРИНЦИПИ

1.   Финансовият регламент и правилата за неговото прилагане са референтните документи за изпълнението на здравната програма.

2.   Отпускането на безвъзмездни средства трябва да бъде съобразено със следните принципи:

правило за съфинансиране: изисква се външно съфинансиране от източник, различен от фондовете на ЕС — чрез собствени средства на бенефициера или чрез финансови средства от трети страни. Вноските в натура от трети страни могат да се смятат за съфинансиране, в случай че бъдат счетени за целесъобразни или подходящи (член 113 от Финансовия регламент и член 172 от Правилата за прилагане),

правило за недопускане на печалба: безвъзмездните средства не могат да имат за цел или резултат създаването на печалба за бенефициера (член 109, параграф 2 от Финансовия регламент и член 165 от Правилата за прилагане),

правило без обратна сила: допустимите за финансиране разходи трябва да са направени след подписването на споразумението. В изключителни случаи могат да бъдат признати разходи, направени от датата на подаване на заявлението за отпускане на безвъзмездни средства, но не по-рано (член 112 от Финансовия регламент),

правило за недопускане на натрупване: на един бенефициер може да бъде отпусната само една оперативна сума безвъзмездни средства за специфична конференция (член 111 от Финансовия регламент) (1).

3.   Предложенията за действия ще бъдат оценявани въз основа на три категории критерии,

критерии за изключване и за допустимост, с цел оценяване допустимостта на заявителя (член 114 от Финансовия регламент),

критерии за подбор, с цел оценяване на финансовия и оперативния капацитет на заявителя за изпълнение на предложения проект (член 115 от Финансовия регламент),

критерии за отпускане, с цел оценяване на качеството на предложението, като се взема предвид неговата стойност.

Тези три категории критерии ще се разглеждат последователно в хода на процедурата за оценяване. Предложение, което не отговаря на изискванията на една от категориите, няма да бъде разглеждано на следващия етап на оценяване и ще бъде отхвърлено.

2.   КРИТЕРИИ ЗА ИЗКЛЮЧВАНЕ И ДОПУСТИМОСТ

1.   Заявителите ще бъдат изключени от участие в процедура по възлагане по програмата в областта на здравето ако се окажат в едно от положенията, даващи повод за отстраняване, описани в член 93, параграф 1 и член 94 от Финансовия регламент.

Доказателствен материал: заявителите следва да представят клетвена декларация, надлежно подписана и с отбелязана дата, в която заявяват, че не се намират в никое от упоменатите по-горе положения.

2.   Предложенията, получени след обявения краен срок за получаване, непълните предложения, както и тези, които не отговорят на формалните изисквания, посочени в поканата за представяне на предложения, няма да бъдат разглеждани за финансиране. Това не важи за очевидни технически грешки по смисъла на член 178, параграф 2 от Правилата за прилагане.

3.   Всяко заявление трябва да съдържа документацията, изисквана в поканата за представяне на предложения, включително:

административни данни за основния партньор,

техническо описание на конференцията,

общ бюджет на конференцията и заявеното ниво на съфинансиране от ЕС.

Доказателствен материал: съдържание на кандидатурата.

4.   Действия, започнати преди датата, на която е регистрирано заявлението за отпускане на безвъзмездни средства, ще бъдат изключени от участие в програмата в областта на здравето. Продължителността на проекта не трябва да надвишава 12 месеца.

Доказателствен материал: предвидената начална дата и продължителността на действието трябва да бъдат посочени в заявлението за отпускане на безвъзмездни средства.

3.   КРИТЕРИИ ЗА ПОДБОР

Само предложенията, които не подлежат на изключване и отговарят на критериите за допустимост, ще бъдат допустими за оценяване. Трябва да бъдат изпълнени всички критерии за подбор, посочени по-долу.

1.   Финансов капацитет

Заявителите трябва да разполагат със стабилни и достатъчни източници на финансиране за поддържане на тяхната дейност през целия период на изпълнение на дейността и да участват в съфинансирането ѝ.

Доказателствен материал: заявителите трябва да представят отчета за печалбата и загубата, както и счетоводния баланс за последните две приключени финансови години.

Проверката на финансовия капацитет не се прилага към публичните органи или към международни обществени организации, създадени по силата на междуправителствени споразумения, или за специализирани агенции, създадени по силата на посочените споразумения.

2.   Оперативен капацитет

Заявителите трябва да разполагат с професионалните ресурси, компетентност и квалификации, необходими за изпълнение на предложения проект.

Доказателствен материал: заявителите трябва да представят последния годишен отчет на организацията за дейността, който да включва оперативни, финансови и технически подробности, както и биографични справки за целия съответен персонал на всички организации, участващи в предложеното действие.

3.   Допълнителни документи, които следва да бъдат предоставени по искане на Комисията

Ако това бъде поискано, заявителите трябва да предоставят доклад от външен одит, изготвен от одобрен одитор, който заверява отчетите за последната налична финансова година и дава оценка за финансовата жизнеспособност на кандидата.

4.   КРИТЕРИИ ЗА ОТПУСКАНЕ

1.   Съдържание на предложението (60 точки, минимален праг: 30 точки):

а)

приложимост на съдържанието и очаквани резултати от проявата по отношение на целите и приоритетите, описани в работния план за 2012 г.;

б)

участие (15 точки):

Заявителите трябва да опишат очаквания брой и профил/функция на целевите участници в проявата, като посочват и разбивката по държави-членки, организацията и вида на експертните познания;

в)

европейско измерение (15 точки):

конференциите трябва да имат широко европейско измерение, като включват участници от 10 или повече държави участнички в програмата в областта на здравето;

г)

последващи действия и методология на оценяване (15 точки):

Заявителите трябва ясно да опишат стратегията за разпространението. Трябва да се предвиди адекватна оценка, базирана на план за оценка със съответния проект, метод, отговорности и разпределение на времето, като се използват показатели.

2.   Качество на управлението (40 точки, минимален праг: 20 точки):

а)

планиране на проявата (15 точки):

Заявителите трябва ясно да опишат методологията, средствата, графика и основните етапи, резултатите, естеството и разпределението на задачите, както и финансовите схеми, и да направят анализ на риска;

б)

организационен капацитет (10 точки):

Заявителят трябва ясно да опише управленската структура, компетентността на персонала, отговорностите, вземането на решения, мониторинга и надзора.

в)

общ и подробен бюджет (15 точки)

Заявителите трябва да гарантират, че бюджетът е приложим, целесъобразен, балансиран и последователен сам по себе си и по отношение на целите на конференцията.

Всяко предложение, което не достига всички прагове, ще бъде отхвърлено.

След процедурата по оценяване ще бъде съставен списък с предложените за финансиране предложения, класирани според общия брой набрани точки. В зависимост от бюджетната наличност предложенията с най-голям брой точки ще получат съфинансиране.


(1)  Това означава, че конкретно действие, за което даден заявител е кандидатствал за безвъзмездна помощ, може да бъде одобрено за съфинансиране от Комисията само веднъж, независимо от продължителността на съответното действие.


ПРИЛОЖЕНИЕ VI

Критерии за независимост от промишлени, търговски и стопански или други конфликтни интереси, приложими по отношение на отпускането на безвъзмездни средства за оперативни разходи и безвъзмездни средства за съвместни действия по втората програма за действие на Общността в областта на здравето (2008—2013 г.)

Член 4, параграф 1, буква б) и член 4.3 от Решение № 1350/2007/ЕО

Конфликт на интереси е налице, когато даден индивид или организация има интереси от различно естество, като един от тях би могъл евентуално да повлияе негативно на мотивацията за действия в посока на друг.

Критерият „независима от промишлени, търговски, стопански или от други конфликтни интереси“ се отнася до три аспекта, всички от които трябва да бъдат изпълнени от организацията заявител.

1.   ПРАВНА НЕЗАВИСИМОСТ

За да отговарят на условията за отпускане на финансиране, НПО трябва да са независими от други юридически лица, представляващи промишлени, търговски, стопански или други конфликтни интереси.

Две юридически лица се разглеждат като независими едно от друго, ако никое от тях не е под пряк или непряк контрол на другото и двете не се намират под пряк или непряк контрол на едно и също трето лице.

По-конкретно, контролът може да придобие една от следните форми:

а)

пряко или косвено притежание на повече от 50 % от номиналната стойност на емитирания акционерен капитал в съответното юридическо лице или мнозинството от правата на глас на акционерите или съдружниците в това юридическо лице;

б)

пряко или косвено притежание, фактически или по закон, на правомощията за вземане на решения в съответното юридическо лице.

Все пак не се счита, че следните отношения между юридически лица сами по себе си представляват отношения на контрол:

в)

прякото или косвеното притежание на повече от 50 % от номиналната стойност на емитирания акционерен капитал в съответната организация заявител или на мнозинството от правата на глас на акционерите или съдружниците в юридическото лице от същия публичен орган;

г)

съответните юридически лица се притежават или наблюдават от един и същ публичен орган.

2.   ФИНАНСОВА НЕЗАВИСИМОСТ

За да се счита за независима, дадена организация заявител трябва едностранно да се ангажира с изявление, че получава не повече от 20 % от основното си финансиране от организации от частния сектор (1), представляващи конфликтни интереси, или от други източници, представляващи конфликтни интереси, през финансовите години, за които се отпускат безвъзмездните средства.

„Основно финансиране“ е финансирането, необходимо за основната структура и организация, включително заплатите на персонала, назначен на пълен работен ден, съоръженията, оборудването, средствата за комуникация и преките разходи за ежедневна работа. Основното финансиране включва също така финансирането на всички постоянни или редовно повтарящи се дейности. Необходимото основно финансиране често се бюджетира отделно от другите разходи, като например специфични действия или проекти.

3.   ПРОЗРАЧНОСТ НА ДЕЙНОСТИТЕ И ФИНАНСИРАНЕТО НА ЗАЯВИТЕЛЯ

Всички дейности следва да бъдат отбелязани в годишния доклад на заявителя (2).

Цялата информация за финансирането ще се предостави за обществено ползване посредством уебсайта на заявителя според вида (основно или проектно финансиране, в натура) и според финансиращата институция.

Съществуващите становища на заявителите по отношение на изискването за прозрачност следва да бъдат публично достъпни.

4.   ОЦЕНКА НА НЕЗАВИСИМОСТТА

Юридическата независимост и прозрачност се оценява въз основа на най-скорошната налична информация, предоставена от заявителя, заедно със заявлението. Финансовата независимост ще бъде оценена въз основа на финансовата информация за финансовата година, за която ще бъдат отпуснати безвъзмездни средства към момента на изготвяне на окончателния доклад. Тази информация трябва да бъде предоставяна в съответствие с модела, публикуван заедно с поканата за представяне на предложения, и трябва да бъде потвърдена от независим одитор. Ако одитната документация покаже, че през някоя от финансовите години, за които се отпускат безвъзмездните средства, бенефициерите са получили повече от 20 % от основното си финансиране от организации от частния сектор, представляващи конфликтни интереси, или от други източници, представляващи конфликтни интереси, отпуснатите безвъзмездни средства подлежат на възстановяване в пълен размер.


(1)  Понятието „частен сектор“ обхваща дружествата/предприятията/корпорациите, които не са с идеална цел, търговските организации или други лица, независимо от правното им естество (регистрирани/нерегистрирани), собственост (изцяло или частично частна/държавна) или размер (големи/малки), ако не са контролирани от държавата.

(2)  Съставя се списък със сътрудници в ситуация, която може да доведе до конфликт на интереси (член 52 от Финансовия регламент и член 34 от Правилата за прилагане).


ПРИЛОЖЕНИЕ VII

Критерии за определяне на особена полза за отпускане на безвъзмездни средства за изпълнение на проекти, безвъзмездни средства за оперативни разходи и безвъзмездни средства за съвместни действия по втората програма за действие на Общността в областта на здравето (2008 г.—2013 г.)

Член 4, параграф 1, букви a) и б) и член 4, параграф 3 от Решение 1350/2007/ЕО на

1.   ОБЩИ ПРИНЦИПИ

За предложения с особена полза могат да бъдат считани тези, които предлагат значително допълнително предимство в европейски мащаб в следните сфери:

принос за:

подобряване на здравето на европейските граждани, измеримо, когато е възможно, чрез съответните показатели, включително показателя „Години, през които индивидът е в добро здраве“,

намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването във и между държавите-членки на ЕС и регионите,

изграждане на капацитет за разработване и прилагане на ефективни политики по отношение на общественото здравеопазване в сферите, където това е най-необходимо,

привличане на нови (нетрадиционни) участници в здравеопазването за изпълнение на устойчиви, добри съвместни и етични действия на регионално или на местно ниво и в страните участнички. Това включва публичния сектор, частния сектор и заинтересовани страни от по-широк кръг от гражданското общество, чиито основни цели не са ограничени до общественото здраве (например младежи, представители на етническите групи и други сфери на обществени интереси, като околна среда и спорт).

Предложения, които отговарят на горепосочените критерии, могат да се считат за предложения с особена полза. Кандидатите трябва да могат да покажат по какъв начин предложеното действие ще допринесе в посочените по-горе области, при спазване на критериите, изложени по-долу.

2.   ОСОБЕНА ПОЛЗА НА ПРОЕКТИ

Може да бъде предвидено максимално участие на ЕС за всеки бенефициер (т.е. за всеки основен и за всеки асоцииран бенефициер) в размер на 80 % от допустимите разходи за предложения с особена полза, съгласно посоченото в раздел „Общи принципи“ по-горе. Съфинансиране от ЕС в размер на повече от 60 % следва да се предостави на не повече от 10 % от финансираните проекти. Предложенията за проекти, за които се иска над 60 % съфинансиране, трябва да отговарят на следните критерии:

поне 60 % от общия бюджет по действието трябва да се използва за възнаграждения за персонал. С този критерий се цели да се насърчи изграждането на капацитет за разработването и изпълнението на ефективни политики в областта на общественото здраве,

най-малко 25 % от бюджета на предложеното действие трябва да бъдат разпределени на държави-членки с БВП на глава от населението (както е публикувано от ЕВРОСТАТ в последния му статистически доклад) в най-ниския квартил от всички държави-членки на ЕС. Предназначението на този критерий е да допринесе за намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването сред държавите-членки на ЕС,

трябва да бъде постигната оценка поне 5 по 8-балната система за всички критерии за отпускане по споменатата в приложение II съвкупност от показатели за релевантност по отношение на политиките. С този критерий се цели насърчаване на подобряването на здравословното състояние на европейските граждани, от гледна точка на подсилването на релевантността по отношение на политиките,

поне 10 % от бюджета трябва да бъдат отпуснати за организации, които не са получавали финансиране по първата и по втората програма в областта на здравето през последните 5 години. С този критерий се цели насърчаване на ангажирането на нови участници в областта на здравеопазването.

3.   ОСОБЕНА ПОЛЗА НА БЕЗВЪЗМЕЗДНИТЕ СРЕДСТВА ЗА ОПЕРАТИВНИ РАЗХОДИ

Участие на ЕС в максимален размер от 80 % от допустимите разходи може да бъде предвидено за предложения за отпускане на безвъзмездни средства за оперативни разходи с особена полза, както е посочено в раздел „Общи принципи“ по-горе. Предложенията за отпускане на нови безвъзмездни средства за оперативни разходи, за които се иска над 60 % съфинансиране, ще трябва да отговарят на следните критерии:

поне 25 % от членовете или кандидат-членовете от неправителствените структури или организации, сформиращи специализираната мрежа, да са от държави-членки с БВП на глава от населението (както е публикувано от ЕВРОСТАТ в последния му статистически доклад) в най-ниския квартил от всички държави-членки на ЕС,

намаляването на неравнопоставеността в здравеопазването на равнище на ЕС, на национално или регионално равнище да присъства в мисията, както и в годишната работна програма на кандидатстващата организация/специализирана мрежа.

За безвъзмездните средства за оперативни разходи, които са подновени, статутът им на особена полза ще остане същият като при поканите за представяне на предложения за 2011 г., при условие че положението на бенефициера по отношение на гореописаните два критерия не се е променило.

4.   ОСОБЕНА ПОЛЗА НА СЪВМЕСТНИТЕ ДЕЙСТВИЯ

Може да бъде предвидено участие на ЕС с максимален размер от 70 % от допустимите разходи за предложения за съвместни действия с особена полза, както е посочено в раздел „Общи принципи“ по-горе. Предложенията за съвместни действия, за които се иска над 50 % съфинансиране, ще трябва да отговарят на следните критерии:

поне 60 % от общия бюджет на действието трябва да се използват за възнаграждения за персонал. С този критерий се цели да се насърчи изграждането на капацитет за разработването и изпълнението на ефективни политики в областта на общественото здраве,

най-малко 25 % от бюджета на предложеното действие трябва да бъдат разпределени на държави-членки с БВП на глава от населението (както е публикувано от ЕВРОСТАТ в последния му статистически доклад) в най-ниския квартил от всички държави-членки на ЕС. Предназначението на този критерий е да допринесе за намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването сред държавите-членки на ЕС,

трябва да бъде постигната оценка поне 5 по 8-балната система за всички критерии за отпускане по споменатата в приложение IV съвкупност от показатели за релевантност по отношение на политиките. С този критерий се цели насърчаване на подобряването на здравословното състояние на европейските граждани, от гледна точка на подсилването на релевантността по отношение на политиките,

поне 10 % от бюджета трябва да бъдат отпуснати на организации, които не са получавали финансиране по първата и по втората програма в областта на здравето през последните 5 години. С този критерий се цели насърчаване на ангажирането на нови участници в областта на здравеопазването,

в съвместното действие следва да участват органи от поне 10 държави участнички или органи от 3 държави участнички, когато действието е предложено от орган на държава-членка, която се е присъединила към Европейския съюз на 1 май 2004 г. или след това, или от страна кандидатка.