28.7.2011   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 196/21


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 27 юли 2011 година

относно изискванията за безопасност, на които трябва да отговарят европейските стандарти, за да са взети мерки срещу определени рискове за децата, произтичащи от вътрешни щори, прозоречни покривала с върви и обезопасяващи устройства съгласно Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

(2011/477/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 3 декември 2001 г. относно общата безопасност на продуктите (1), и по-специално член 4, параграф 1, буква а) от нея,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 3, параграф 2, втората алинея от Директива 2001/95/ЕО даден продукт се счита за безопасен, когато е в съответствие с доброволните национални стандарти, с които се транспонират европейските стандарти, позовавания на които са публикувани в Официален вестник на Европейския съюз.

(2)

Гореспоменатите европейски стандарти следва да бъдат създадени от европейските органи по стандартизация въз основа на конкретни изисквания за безопасност, определени от Комисията.

(3)

В много домове има щори и други прозоречни покривала с върви, които се използват за вдигане или сваляне на продукта (връв за задвижване) или за свързване на различните му части (вътрешна връв). Тези върви представляват опасност от задушаване за децата, тъй като може да се образуват клупове и деца могат да се оплетат в тях, докато играят в близост до прозореца. Децата може да се покатерят на первазите на прозорците или мебелите, за да получат достъп до вървите. Злополуки може да се случат и когато леглата или детските легла са поставени близо до прозорци, при които вървите са в обсега на децата.

(4)

През 1998 г. в извадка от болници в 15-те държави-членки на Европейския съюз, 129 деца са били приети в болница поради контузия, свързана с примка на щора на прозорец или връв на завеса (2). В Обединеното кралство се смята, че всяка година едно или две деца умират, след като са се оплели във вървите на щори. Неотдавна Комисията научи за десет злополуки със смъртен изход, свързани с деца на възраст между 15 и 36 месеца, случили се в Ирландия, Финландия, Нидерландия, Обединеното кралство и Турция в периода от 2008 до 2010 година. В Съединените щати е съобщено, че от 1999 г. насам е имало 119 смъртни случая и 111 инцидента, свързани с прозоречни покривала с върви. В Канада от 1986 г. насам със същите продукти са свързани 28 смъртни случая и 23 инцидента. В Австралия най-малко 10 деца са били случайно задушени от върви на щори от 2000 г. насам (3). Тези числа обаче съответстват само на част от проблема, тъй като много такива инциденти не се съобщават (4).

(5)

Изследванията сочат, че повечето нещастни случаи, включващи върви на щори, се случват в спални помещения и пострадалите деца са на възраст между 16 месеца и 36 месеца. Над половината от тези злополуки се случват с деца около 23 месеца. Въпреки че на тази възраст децата са напълно подвижни, на тях им е трудно да се освободят, ако са се оплели във вървите, тъй като главите им все още тежат повече спрямо телата им в сравнение със случая при възрастните, и техният контрол на мускулите все още не е напълно развит. Освен това трахеите им все още не са напълно развити и следователно са по-малки и по-малко устойчиви отколкото при възрастните и по-големите деца, така че те се задушават по-бързо, ако вратовете им са стиснати (5).

(6)

В европейски стандарт EN 13120:2009 се съдържат изисквания към показателите на вътрешните щори, включително към безопасността. Въпреки това, някои модели щори, които са свързани със злополуки, не са включени в обхвата на този стандарт.

(7)

Европейски стандарт EN 13120:2009 се отнася както за ръчно задвижваните, така и за електрически задвижваните вътрешни щори, като последните са включени във връзка с Директива 2006/42/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2006 г. относно машините (6). Тази директива обаче не обхваща безопасността на децата във връзка със специфичния риск от задушаване и не се прилага за ръчно задвижвани щори с връв.

(8)

Предвиждането на двигател може да премахне рисковете, свързани с вървите за задвижване, но не и рисковете, свързани с вътрешните върви.

(9)

Други прозоречни покривала с опасно открити върви представляват подобен риск за децата.

(10)

Доклади за злополуки, свързани с вървите, дават като причина за смъртта вътрешно задушаване. Съществуващите европейски стандарти, свързани с прозоречните покривала и щори, не съдържат изисквания за мерки срещу този риск.

(11)

За обхващане на риска от неправилно монтиране или липса на монтиране, производителите следва да подобрят конструкцията на обезопасяващите устройства или на прозоречните покривала, за да се предотврати използване на продукта, когато обезопасяващите устройства не са монтирани правилно.

(12)

Следователно е необходимо да се формулират изисквания за безопасност, за да се гарантира, че вътрешните щори и други прозоречни покривала с върви са поначало безопасни за деца, като премахват риска от задушаване и вътрешно задушаване поради достъпни върви и дребни части.

(13)

В допълнение към изискванията за безопасна експлоатация на прозоречни покривала с върви и на щори, изисквания и информация за безопасността на продуктите трябва да бъдат разработени и за обезопасяващите устройства.

(14)

Предвидените в настоящото решение мерки са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно член 15 от Директива 2001/95/ЕО и нито Европейският парламент, нито Съветът са се противопоставили на тези мерки,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

За целите на настоящото решение се прилагат следните определения:

а)

вътрешни щори“ означава продукт, който покрива прозорец и е монтиран във вътрешната повърхност на сградата;

б)

прозоречни покривала с върви“ означава продукт, който има открити върви и се използва за покриване на прозорец, различен от вътрешна щора. Покривалата за прозорци могат да бъдат поставени вън от прозореца, вътре между две стъкла на прозореца или пред прозореца;

в)

опасна примка“ означава клуп на открита връв, верижка или други подобни, комбиниран или не с тъкан и който може да обхване главата или врата на малко дете, създавайки опасност от задушаване,

г)

обезопасяващи устройства“ означава устройства или конструкции, които защитават малкото дете от опасността от задушаване например като предотвратяват образуването на опасна примка във връвта или верижката, прекъсват опасната примка, освобождават връвта или верижката, когато се образува опасна примка или връвта или веригата се затегнат, правят връвта или верижката недостъпна за деца, предотвратяват заплитането на вървите;

д)

достъпна(и) връв(и), верижка(и), верижка(и) от топчета или други подобни“ означава връв(и), верижка(и), верижка(и) от топчета или други подобни, които са открити отпред, отзад или отстрани на щората или покривалото за прозорец и могат да бъдат достигнати и дръпнати от малко дете, създавайки опасност от задушаване. Височината не се счита за ограничаваща достъпа.

Член 2

Изисквания за безопасност на вътрешните щори, прозоречните покривала с върви и обезопасяващите устройства, на които трябва да отговарят европейските стандарти съгласно член 4 от Директива 2001/95/ЕО, са формулирани в приложението към настоящото решение.

Член 3

Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 27 юли 2011 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 11, 15.1.2002 г., стр. 4.

(2)  http://ec.europa.eu/consumers/reports/rights_child_safety_prod.pdf

(3)  http://www.ocba.sa.gov.au/productsafety/warning/blindcords.html

(4)  http://www.cpsc.gov/CPSCPUB/PREREL/PRHTML97/97136.html

(5)  http://www.rospa.com/about/currentcampaigns/blindcords/

(6)  ОВ L 157, 9.6.2006 г., стр. 24.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Изисквания за безопасност на вътрешни щори, прозоречни покривала с върви и обезопасяващи устройства

1.   ОБХВАТ

Изискванията за безопасност, описани подробно в този документ, важат за всички вътрешни щори и прозоречни покривала с върви независимо от тяхната конструкция и естеството на използваните материали, като например:

венециански щори,

навиващи се (ролетни) щори,

вертикални щори,

разтягащи се щори и разтягащи се щори, имащи напречно сечение „пчелна килийка“,

римски щори,

австрийски щори/щори гирлянди,

панелни щори,

капаци за прозорци стил „плантация“,

навиващи се (ролетни) щори.

Ако се задвижват с върви, верижки, верижки от топчета или други подобни, които са достъпни и образуват опасни примки, завесите, мрежите против насекоми и щорите в херметични стъклопакети също са предмет на тези изисквания.

Тези изисквания за безопасност се отнасят за деца („малки деца“) на минимална възраст от 0 до 42 месеца.

2.   ИЗИСКВАНИЯ

При определянето на експлоатационните изисквания за вътрешните щори и прозоречните покривала с върви е от основно значение да бъдат взети предвид логично предвидимите условия на употребата им, както и потенциалните опасности, които могат да възникнат за децата поради достъп до върви, верижки, верижки от топчета или други подобни.

С цел да се намали рискът от задушаване и вътрешно задушаване, вътрешните щори за прозорци (и прозоречните покривала с върви) трябва да бъдат поначало с безопасна конструкция. Всяко възможно технологично средство, основаващо се на съвременното технологично равнище, трябва да се взема предвид за целите на безопасната конструкция на продукта, когато той се използва във всички логично предвидими места, на които малки деца имат достъп до него или има вероятност да присъстват като например жилища, хотели, болници, църкви, магазини, училища, детски кътове и обществени места по принцип. Щорите и покривалата за прозорци, които се монтират в служебни помещения или на други места, които са преустроени от първоначалното си предназначение и където има вероятност да има малки деца, също са предмет на настоящите изисквания.

Вътрешните щори и прозоречните покривала с върви, които са с достъпни върви, верижки, верижки от топчета или подобни, трябва да отговарят на следните минимални изисквания:

1.

вървите, верижките, верижките от топчета или подобните на тях не трябва да образуват опасна примка;

2.

ако конструкцията на продукта не изключва риска да се образува опасна примка, продуктът трябва да бъдат снабден с подходящи обезопасяващи устройства, с цел минимизиране на риска от задушаване;

3.

обезопасяващите устройства трябва да са предвидени като неразделна част от продукта;

4.

обезопасяващи устройства, които не са неразделна част от продукта (като например устройства, на които се навиват вървите с цел застопоряване), трябва да бъдат предварително монтирани на вървите, верижките или верижките от топчета за задвижване на щорите или покривалото за прозорец. Освен това върху обезопасяващото устройство трябва да има ясно видимо предупреждение. Предупреждението трябва да съдържа най-малко следните послания: „Ако това устройство не е монтирано, може да бъдат задушени деца. Прочетете внимателно инструкциите и монтирайте в съответствие с тях. Винаги използвайте това устройство, за да не могат вървите или верижките да бъдат достигани от деца“;

5.

ако има такова(ива), обезопасяващото(ите) устройство(а) трябва да бъде(ат) устойчиво(и) на действията на малки деца. Освен това, обезопасяващото(ите) устройство(а), не трябва да носи(ят) риск от физическо нараняване на деца, например поради остри ръбове, заклещване на пръстите или стърчащи части. Обезопасяващите устройства трябва да преминат изпитвания на издръжливост и умора (износване) и трябва да са устойчиви на стареене, дължащо се на климатичните условия. От обезопасяващото устройство не трябва да се отделят дребни части, които могат да доведат до вътрешно задушаване на детето;

6.

вървите, верижките, верижките от топчета или подобните на тях не трябва да отделят дребни части, които могат да доведат до вътрешно задушаване на детето.

3.   ИНФОРМАЦИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТТА НА ПРОДУКТА

Трябва да бъдат осигурени ясни предупреждения на видни места в пункта за продажба, върху опаковката, върху продукта и в информацията за употреба. Предупрежденията трябва да съдържат най-малко следното:

„Малки деца са задушавани от примки на вървите за дърпане, верижките и лентите, с които продуктът действа“.

„За да предотвратите задушаване, пазете вървите далече от обсега на малки деца. Вървите може да се увият около врата на детето“.

„Преместете леглата, детските легла и мебелите далече от вървите на прозоречните покривала“.

„Не завързвайте вървите заедно. Уверете се, че вървите не са усукани и не образуват примка“.

Предупрежденията трябва да съдържат съответна пиктограма.

Името или търговската марка на производителя или вносителя и професионалния монтажник (ако има такива) също трябва да са посочени върху продукта.

В комплекта трябва да са включени инструкции за сглобяване, монтиране и безопасно използване на щорите или покривалото за прозорец (включително обезопасяващото(ите) устройство(а).

4.   ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОБЕЗОПАСЯВАЩИТЕ УСТРОЙСТВА, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНО МОНТИРАНЕ КЪМ СЪЩЕСТВУВАЩ ПРОДУКТ

Вътрешните щори и покривалата за прозорец с върви, оборудвани със съответните обезопасяващо(и) устройство(а), трябва да отговарят на изискванията, формулирани в раздел 2.

Обезопасяващото(ите) устройство(а) трябва да бъде придружено от следните предупреждения, информация и инструкции:

името или търговската марка на производителя или вносителя и професионалния монтажник (ако има такива),

указанията: „Прочетете внимателно тази инструкция, преди да монтирате и използвате устройството. Ако устройството не е монтирано правилно, може да бъдат задушени деца. Пазете инструкциите за бъдещи справки“, „Използването на допълнителни обезопасяващи устройства помага за намаляване на риска от задушаване, но не може да се счита за напълно обезопасяващо срещу несъобразено използване“,

указанията: „Изпробвайте устройството, ако не се използва редовно“ и „Сменете устройство, ако е неизправно“,

предупреждение, че отделянето на дребни части може да доведе до вътрешно задушаване на детето;

информация относно вида вътрешни щори или прозоречно покривало с върви, за които е конструиран и изпитан продуктът,

информация за употребата (предназначение и възможни ограничения на обезопасяващото устройство),

точни инструкции за правилното монтиране и разполагане на устройството(ата). Ако за сглобяването е необходим специален инструмент, той се осигурява от доставчика на устройството(ата),

инструкциите трябва да бъдат придружени от пиктограми за по-лесно разбиране,

всякаква друга информация за безопасното използване.