13.1.2011   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 9/5


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 12 януари 2011 година

за изменение на Решение 2007/134/ЕО за създаване на Европейски научноизследователски съвет

(2011/12/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Решение № 1982/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007—2013 г.) (1), и по-специално членове 2 и 3 от него,

като взе предвид Решение 2006/972/ЕО на Съвета от 19 декември 2006 г. относно специалната програма „Идеи“ за изпълнение на Седма рамкова програма (2007—2013 г.) на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2), и по-специално член 4, параграфи 2 и 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Европейският научноизследователски съвет (ЕНС) беше създаден с Решение 2007/134/ЕО на Комисията (3).

(2)

Съгласно предвиденото в специфичната програма „Идеи“ е извършен независим преглед на структурите и механизмите на ЕНС с оглед на критериите за върхови научни постижения, автономност, ефикасност и прозрачност и с пълната ангажираност на Научния съвет. Групата, извършила прегледа, предложи редица промени с оглед подсигуряването на по-ефективна работа на Европейския научноизследователски съвет и на по-последователното представяне на дейността на ЕНС на заинтересованите лица.

(3)

Въз основа на направения преглед и амбицията ЕНС да бъде устойчив в пълна степен, Съобщението на Комисията до Съвета и Европейския парламент: „Европейският съвет по научни изследвания — отговор на предизвикателството за върхови постижения на световно ниво“ (4), определя целите на втората фаза от развитието на ЕНС. То включва редица конкретни мерки за подобряването на дейността на ЕНС с цел подсигуряване на ефективно и ефикасно прилагане на специфичната програма „Идеи“.

(4)

В съответствие с това съобщение е необходимо да се подсигури единна, ясна и прозрачна визия и гладка връзка между стратегията на ЕНС и оперативното прилагане, като се отразят дейностите както на Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет (ERCEA), създадена с Решение 2008/37/ЕО на Комисията (5), така и на Научния съвет, и да се разработва и прилага последователна и свързана комуникационна стратегия.

(5)

Като признание за личната ангажираност на членовете на Научния съвет, и по-специално на председателя и заместник-председателите, е уместно да се въведе възнаграждение за участие в пленарните заседания на Научния съвет. Възнаграждението следва да отразява отговорностите и да бъде съпоставимо с подобни разпоредби в подобни структури и държави-членки. Освен това е уместно да се подсигури финансирането на постоянен комитет за определяне на бъдещи членове на Научния съвет.

(6)

Необходимо е да бъдат продължени споразуменията за подкрепа на място на председателя и заместник-председателите на Научния съвет, като се използва финансовия инструмент за отпускане на безвъзмездни средства „Координация и спомагателни дейности“ на Седмата рамкова програма.

(7)

Мандатът на учредителите на Научния съвет изтича на 1 февруари 2011 г. и е необходима поетапна ротация на Научния съвет, както е предвидено в член 4, параграф 6 от Решение 2007/134/ЕО. Новите членове бяха определени с помощта на независим комитет за определяне на нови членове и в съответствие с разпоредбите на член 4, параграф 4 от Решение 2007/134/ЕО, включително доклад до Парламента и Съвета. Комитетът отправи препоръки за поетапно обновяване на Научния съвет, които бяха приети.

(8)

Решение 2007/134/ЕО следва да бъде съответно изменено,

РЕШИ:

Член 1

Решение 2007/134/ЕО се изменя, както следва:

1.

Член 1 се заменя със следния текст:

„Член 1

Създаване

С настоящото се създава Европейски научноизследователски съвет за периода от 2 февруари 2007 г. до 31 декември 2013 г. за изпълнение на специфичната програма „Идеи“. Той се състои от Научен съвет и Изпълнителна агенция на Европейския научноизследователски съвет, както е установено от Решение 2008/37/ЕО на Комисията (6).

2.

В член 3 се добавя следният параграф 3:

„3.   Научният съвет и Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет си сътрудничат за подсигуряването на последователно и ефикасно прилагане на специфичната програма „Идеи“ и за тясната координация на научните и административните аспекти на дейността на ЕНС. Това сътрудничество включва активни комуникации по отношение на дейностите на ЕНС, които се осъществяват също така чрез общ уебсайт и обхващат различните аспекти на дейността на ЕНС.“

3.

Член 4 се изменя, както следва:

а)

параграф 4 се заменя със следния текст:

„4.   Бъдещи членове се назначават от Комисията въз основа на факторите и критериите, изложени в приложение I и след независима и прозрачна процедура за тяхното определяне, договорена с Научния съвет, включваща допитване до научната общност и доклад до Европейския парламент и Съвета. Назначаването на бъдещи членове се публикува в съответствие с Регламент (ЕО) № 45/2001. За тази цел може да бъде учреден постоянен комитет на високо равнище за определяне на членове на Научния съвет, който се състои от независими експерти, под формата на експертна група, чиито възнаграждения се плащат от оперативния бюджет на специфичната програма „Идеи“.“;

б)

параграф 9 се заличава.

4.

Член 5 се изменя, както следва:

а)

параграф 4 се заменя със следния текст:

„4.   Научният съвет е отговорен пред Комисията, поддържа постоянна тясна връзка с нея и създадената за целта Изпълнителна агенция на Европейския научноизследователски съвет и взема всички необходими мерки за тази цел.“;

б)

параграф 6 се заменя със следния текст:

„6.   Комисията предоставя информация и помощ, необходими за дейността на Научния съвет, които му позволяват да работи в условия на самостоятелност и независимост. Инструментът „Координация и спомагателни дейности“, както е посочено в приложение III към Решение № 1982/2006/ЕО, може да бъде използван, за да се подсигури административна помощ на място или консултативна помощ за председателя и заместник-председателите на Научния съвет.“;

в)

добавя се следният параграф 8:

„8.   Осигурява се достъп на Научният съвет до документите и данните, притежавани от Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет в съответствие с процедурата, изложена в приложение III.“

5.

Член 6 се изменя, както следва:

а)

параграфи 3 и 4 се заменят със следното:

„3.   Научният съвет приема свой процедурен правилник, който включва подробни разпоредби за избора, упоменат в параграф 1 от настоящия член, както и кодекс за спазване на поверителност, за възможни конфликти на интереси и за обработка на лични данни, в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕО) № 45/2001.

4.   Научният съвет се събира за пленарни заседания до пет пъти годишно, в зависимост от това какво налага неговата работа. На интернет страницата на ЕНС се публикува резюмиран протокол от пленарните заседания.“;

б)

добавя се следният параграф 6:

„6.   Научният съвет може да създава постоянни комитети, работни групи и други структури, съставени от негови членове, за изпълнение на специални задачи на Научния съвет.“

6.

Член 8 се заменя със следния текст:

„Член 8

Възнаграждения и разходи за заседания

1.   Членовете на Научния съвет получават компенсации за извършените от тях задачи под формата на възнаграждения за участие в пленарните заседания на Научния съвет. Възнагражденията, пътните разходи и командировъчните ще бъдат за сметка на оперативния бюджет, заделен за специфична програма „Идеи“. Възнагражденията и свързаните с тях процедурни правила са посочени в приложение IV.

2.   За заседания, различни от пленарните, Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет възстановява пътни разходи и, когато е уместно, командировъчни на членовете на Научния съвет, необходими за изпълнение на тяхната дейност, в съответствие с правилника на Комисията за възнаграждение на външни експерти (7). При наличието на предварително одобрение от Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет разходите за път и командировъчни, свързани с такива други заседания, необходими за изпълнението на дейността на Научния съвет, също могат да бъдат покрити.

7.

Приложение II се заменя в съответствие с предвиденото в приложението към настоящото решение.

8.

Добавят се приложения III и IV, както са изложени в приложението към настоящото решение.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 12 януари 2011 година.

За Комисията

Máire GEOGHEGAN-QUINN

Член на Комисията


(1)  ОВ L 412, 30.12.2006 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 400, 30.12.2006 г., стр. 243.

(3)  ОВ L 57, 24.2.2007 г., стр. 14.

(4)  COM(2009) 552 окончателен.

(5)  ОВ L 9, 12.1.2008 г., стр. 15.

(6)  ОВ L 9, 12.1.2008 г., стр. 15.“

(7)  Решение С(2007) 5858 на Комисията.“


ПРИЛОЖЕНИЕ

ПРИЛОЖЕНИЕ II

ЧЛЕНОВЕ НА НАУЧНИЯ СЪВЕТ НА ЕНС

Име и институция

Край на мандата

Claudio BORDIGNON, San Raffaele Scientific Institute, Милано

1 февруари 2013 г.

Nicholas CANNY, National University of Ireland, Голуей

31 декември 2013 г.

Sierd A.P.L. CLOETINGH, Free University of Amsterdam

26 април 2013 г.

Mathias DEWATRIPONT, Université Libre de Bruxelles

1 февруари 2013 г.

Tomasz DIETL, Polish Academy of Sciences

31 декември 2013 г.

Daniel DOLEV, The Hebrew University of Jerusalem

31 декември 2013 г.

Carlos M. DUARTE, Spanish Council for Scientific Research, Майорка

26 април 2013 г.

Daniel ESTEVE, CEA Saclay

31 декември 2013 г.

Pavel EXNER, Doppler Institute, Прага

31 декември 2013 г.

Hans-Joachim FREUND, Fritz-Haber-Institute, Берлин

1 февруари 2013 г.

Timothy HUNT, London Research Institute

31 декември 2013 г.

Carl-Henrik HELDIN, Ludwig Institute for Cancer Research

31 декември 2013 г.

Norbert KROÓ, Hungarian Academy of Sciences

1 февруари 2013 г.

Maria Teresa LAGO, University of Porto

1 февруари 2013 г.

Henrietta L. MOORE, University of Cambridge

26 април 2013 г.

Helga NOWOTNY, Wissenschaftszentrum, Wien

31 декември 2013 г.

Christiane NÜSSLEIN-VOLHARD, Max-Planck-Institute for Developmental Biology, Тюбинген

1 февруари 2013 г.

Alain PEYRAUBE, CNRS, Париж

31 декември 2013 г.

Jens ROSTRUP-NIELSEN, Haldor Topsoe A/S

1 февруари 2013 г.

Mart SAARMA, University of Helsinki

31 декември 2013 г.

Anna TRAMONTANO, University of Rome La Sapienza

31 декември 2013 г.

Isabelle VERNOS, Centre Regulació Genómica, Барселона

31 декември 2013 г.

ПРИЛОЖЕНИЕ III

ДОСТЪП ДО ДОКУМЕНТИ И ДАННИ

Достъп до документи и данни

1.

С оглед на изпълнението на възложените му задачи Научният съвет може да поиска достъп до документи и да обработва данни, с които разполага Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет.

2.

Освен материалите, до които има право на достъп съгласно режима, свързан с публичния достъп до документи (1), Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет осигурява на Научния съвет документи и данни, необходими за изпълнението на задачите, възложени на Научния съвет, доколкото това е в съответствие със и в рамките на задълженията за поверителност, сигурност и защита на личните данни, както се предвижда в законодателството на Европейския съюз.

3.

Членовете на Научния съвет използват такива документи и данни само за целите и задачите, за които те са предоставени, и се ангажират със задължението за спазване на поверителност.

4.

Вземат се съответните организационни и технически мерки за подсигуряване на сигурност и поверителност на достъпа и обработката на данни, за да се предотврати всякакво неразрешено разгласяване или достъп до информация, случайно или незаконно унищожаване, загуба или подмяна на данни и документи.

Достъп до лични данни

5.

За целите на обработката на лични данни, членовете на Научния съвет, които получават тези лични данни, гарантират равнище на защита на личните данни в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Директива 95/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (2).

6.

Членовете на Научния съвет не обработват личните данни по начин, който е несъвместим с целите и задачите, за които те са предоставени.

7.

Членовете на Научния съвет отдават необходимото внимание на легитимността, адекватността, точността, необходимостта и ограниченията във времето на събраните и обработените лични данни.

Информация

8.

В случай че не може бъде предоставен достъп до документи и данни или достъп до лични данни поради защита на личните данни, поверителност, сигурност или по причини от обществен интерес, Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет представя на Научния съвет писмено обяснение за причините, поради които не може да бъде осигурен достъп, както и всякаква информация относно съответната тема, която тя смята, че може да бъде предоставена в рамките на разпоредбите на регламентите.

ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Възнаграждения и процедурни правила за участието на членовете на Научния съвет на ЕНС на пленарните заседания на Научния съвет

Възнагражденията, разходите за път и командировъчните за участието в до пет пленарни заседания годишно се осигуряват чрез ad hoc командировъчно писмо в съответствие с посочените по-долу условия.

Пленарните заседания на Научния съвет обичайно са с продължителност от 1,5 дни.

Възнагражденията на членовете на Научния съвет са в размер на 2 000 EUR за пълно участие в пленарно заседание на Научния съвет или 1 000 EUR за частично участие.

Възнагражденията на заместник-председателите на Научния съвет са в размер на 3 500 EUR за пълно участие в пленарно заседание на Научния съвет или 1 750 EUR за частично участие.

Възнагражденията на председателя на Научния съвет са в размер на 5 000 EUR за пълно участие в пленарно заседание на Научния съвет или 2 500 EUR за частично участие.

Плащанията ще бъдат отпускани от директора на Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет или негов/неин упълномощен заместник въз основа на присъствен списък, заверен от председателя на Научния съвет и директора на Изпълнителната агенция на Европейския научноизследователски съвет или техни надлежно упълномощени заместници. Присъственият списък посочва дали участието на всеки член обхваща пълната продължителност на заседанието („пълно присъствие“) или не („частично присъствие“).


(1)  Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43).

(2)  ОВ L 281, 23.11.1995 г., стр. 31.