21.5.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 125/40


РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

от 19 януари 2010 година

относно наличието на прекомерен дефицит в Италия

(2010/286/ЕС)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 126, параграф 6 във връзка с член 126, параграф 13 и член 136 от него,

като взе предвид препоръката на Комисията,

като взе предвид съображенията, представени от Италия,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 126, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз държавите-членки трябва да избягват прекомерен бюджетен дефицит.

(2)

Пактът за стабилност и растеж се основава на целта за осигуряване на стабилни публични финанси като средство за засилване на предпоставките за ценова стабилност и висок и устойчив растеж, водещ до създаване на трудова заетост.

(3)

Процедурата при прекомерен дефицит (ППД) съгласно член 126 от Договора за функционирането на Европейския съюз, уточнена в Регламент (ЕО) № 1467/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за определяне и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит (1) (който е част от Пакта за стабилност и растеж), предвижда вземането на решение за наличието на прекомерен дефицит. С Регламент (ЕО) № 1467/97 също така се установяват разпоредби за изпълнение на член 104 от Договора за създаване на Европейската общност, който стана член 126 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Протоколът относно процедурата при прекомерен дефицит, приложен към Договора за функционирането на Европейския съюз, определя допълнителни разпоредби, свързани с прилагането на ППД. С Регламент (ЕО) № 479/2009 на Съвета (2) се установяват подробни правила и определения за прилагането на разпоредбите от посочения протокол.

(4)

Реформата на Пакта за стабилност и растеж от 2005 г. имаше за цел да засили неговата ефективност и да заздрави икономическата му основа, както и да запази устойчивостта на публичните финанси в дългосрочен план. По-специално тя целеше да гарантира, че икономическият и бюджетният контекст са взети предвид изцяло на всеки етап от ППД. По този начин Пактът за стабилност и растеж осигурява рамката за подкрепа на държавните политики за бързо възстановяване на стабилното състояние на бюджета, като се отчита икономическата ситуация.

(5)

В член 104, параграф 5 от Договора за създаване на Европейската общност, който стана член 126, параграф 5 от Договора за функционирането на Европейския съюз, се изисква Комисията да изпрати становище до Съвета, ако тя счита, че в дадена държава-членка съществува или може да възникне прекомерен дефицит. Като взе предвид доклада си в съответствие с член 104, параграф 3 от Договора за създаване на Европейската общност, който стана член 126, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз, и становището на Икономическия и финансов комитет в съответствие с член 104, параграф 4 от Договора за създаване на Европейската общност, който стана член 126, параграф 4 от Договора за функционирането на Европейския съюз, Комисията заключи, че в Италия съществува прекомерен дефицит. Следователно на 11 ноември 2009 г. Комисията изпрати становище до Съвета по отношение на Италия (3).

(6)

В член 126, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз се предвижда, че Съветът следва да разгледа всички съображения, които заинтересованата държава-членка може да желае да представи, преди да реши след цялостна оценка дали съществува прекомерен дефицит. В случая с Италия цялостната оценка води до заключенията, посочени в настоящото решение.

(7)

Според данните, предоставени от италианските власти през октомври 2009 г., дефицитът по консолидирания държавен бюджет на Италия се очаква да достигне 5,3 % от БВП през 2009 г., надвишавайки по този начин значително референтната стойност от 3 % от БВП. Планираното превишение на референтната стойност може да се определи като извънредно по смисъла на Договора и на Пакта за стабилност и растеж. По-специално то е вследствие на силен спад в икономиката по смисъла на Договора и на Пакта за стабилност и растеж. Според прогнозата на службите на Комисията от есента на 2009 г. реалният БВП в Италия ще се свие с 4,7 % през 2009 г., след отбелязания спад с 1 % през 2008 г. През 2010 г. се очаква умерено възстановяване, което ще се засили през 2011 г. Освен това планираното превишение на референтната стойност не може да бъде считано за временно, тъй като се очаква дефицитът да продължи да нараства през 2010 г., а през 2011 г. да отбележи лек спад, при условие че политиката остане непроменена. Не се очаква дискреционните мерки, предприети с последователните пакети за възстановяване в отговор на кризата и в съответствие с Европейския план за икономическо възстановяване (ЕПИВ) (които имат за цел да подкрепят лицата с ниски доходи и ключови промишлени сектори), да повлияят силно на салдото на държавния бюджет, тъй като според италианските власти те са изцяло финансирани предимно чрез преразпределяне на наличните средства. Залегналият в Договора критерий за дефицита не е изпълнен.

(8)

Според данните, предоставени от италианските власти през октомври 2009 г., от периода преди началото на третия етап от Икономическия и паричен съюз до момента консолидираният брутен държавен дълг е далеч над референтната стойност от 60 % от БВП, като през 2009 г. се очаква той да възлиза на 115,1 % от БВП. В прогнозата на службите на Комисията от есента на 2009 г. се предвижда съотношението на дълга да нарасне допълнително до 117,8 % през 2011 г. Съотношението на дълга не може да се счита за намаляващо в достатъчна степен и приближаващо се със задоволителни темпове до референтната стойност по смисъла на Договора и на Пакта за стабилност и растеж. Заложеният в Договора критерий за дълга не е изпълнен.

(9)

Съгласно член 2, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 1467/97 на Съвета „значимите фактори“ могат да бъдат взети предвид при етапите, водещи до вземане на решение на Съвета за наличието на прекомерен дефицит в съответствие с член 126, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз, само ако е изпълнено двойното условие — дефицитът да бъде близо до референтната стойност и превишението над референтната стойност да е временно. В случая с Италия двойното условие не е изпълнено. Следователно значимите фактори не са взети предвид при етапите, водещи до настоящото решение,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

От цялостната оценка следва, че в Италия съществува прекомерен дефицит.

Член 2

Адресат на настоящото решение е Италианската република.

Съставено в Брюксел на 19 януари 2010 година.

За Съвета

Председател

E. SALGADO


(1)  ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 6.

(2)  ОВ L 145, 10.6.2009 г., стр. 1.

(3)  Всички документи, свързани с ППД за Италия, могат да бъдат намерени на следния уебсайт: http://ec.europa.eu/economy_finance/netstartsearch/pdfsearch/pdf.cfm?mode = _m2