8.12.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 321/44


РЕШЕНИЕ 2009/902/ПВР НА СЪВЕТА

от 30 ноември 2009 година

за създаване на Европейска мрежа за превенция на престъпността (ЕМПП) и за отмяна на Решение 2001/427/ПВР

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз и по-специално член 30, параграф 1, член 31 и член 34, параграф 2, буква в) от него,

като взе предвид инициативата на Кралство Белгия, Чешката република, Федерална република Германия, Кралство Испания, Френската република, Република Унгария, Кралство Нидерландия, Словашката република, Република Финландия, Кралство Швеция, Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия (1),

като взе предвид становището на Европейския парламент,

като има предвид, че:

(1)

В заключенията на Европейския съвет в Тампере от 15 и 16 октомври 1999 г. се посочва, че е необходимо да се разработят мерки за превенция на престъпността, да се обменят добри практики и да се укрепи мрежата от компетентни национални органи за превенция на престъпността, както и сътрудничеството между националните организации, специализирани в тази област, като се уточнява, че главните приоритети на това сътрудничество биха могли да бъдат детската, градската и свързаната с наркотици престъпност. Установено бе, че за тази цел е необходимо да се извърши проучване на възможността за програма, финансирана от Общността.

(2)

Препоръка № 6 от стратегията на Европейския съюз за превенция и контрол на организираната престъпност (2) в началото на новото хилядолетие призовава Съвета да получава съдействие от експерти с подходяща квалификация в областта на превенцията на престъпността, като националните центрове за координация, или като се изгради мрежа от експерти от националните органи за превенция на престъпността.

(3)

С Решение 2001/427/ПВР на Съвета бе създадена Европейска мрежа за предотвратяване на престъпността (3).

(4)

Проведената през 2008—2009 г. външна оценка на Европейската мрежа за превенция на престъпността набеляза възможности за укрепване на Мрежата, които бяха приети от управителния съвет на ЕМПП и които налагат да се отмени Решение 2001/427/ПВР и да се замени с ново решение на Съвета относно Мрежата.

(5)

Оценката установи, че е необходимо по-голямо ангажиране на националните представители в дейността на Мрежата.

(6)

За укрепване на Мрежата са необходими редица промени, сред които изменения в разпоредбите относно точките за контакт, секретариата, структурата и задачите на управителния съвет, включително назначаването на председател.

(7)

Промените в състава на Мрежата следва да бъдат ефикасни и икономически ефективни, като се основават на досегашния опит на държавите-членки при финансирането и изпълнението на задачите на секретариата и Мрежата. Управителният съвет следва да увеличи усилията за сътрудничество при проучването и пълноценното оползотворяване на възможностите за финансиране чрез общия бюджет на Европейския съюз. Това би могло да стане въз основа или на рамкови партньорства, или ако Мрежата бъде включена в списъка на органите с признато монополно положение по съответната програма за финансиране.

(8)

Останалите разпоредби следва да се основават на Решение 2001/427/ПВР,

РЕШИ:

Член 1

Създаване

Създава се Европейска мрежа за превенция на престъпността, по-нататък наричана „мрежата“. Тя се разглежда като приемник на Европейската мрежа за предотвратяване на престъпността, създадена с Решение 2001/427/ПВР.

Член 2

Цел

1.   Мрежата спомага за подобряване на различните аспекти на превенцията на престъпността на равнище Съюз, като взема под внимание стратегията на Европейския съюз за превенция на престъпността, и подпомага дейностите по превенция на престъпността на национално и местно равнище.

2.   Превенцията на престъпността обхваща всички мерки, които имат за цел да намалят или да спомогнат по друг начин за намаляване на престъпността и на чувството за несигурност у гражданите както качествено, така и количествено, чрез пряко възпиране на престъпните дейности или чрез политики и действия, предназначени да намалят потенциала за извършване на престъпления и причините за престъпността. Тя съчетава усилията на правителствата, компетентните органи, органите на наказателното правораздаване, органите на местната власт и създадените от тях специализирани асоциации в Европа, частния сектор, доброволните организации, изследователите и обществеността с подкрепата на средствата за масово осведомяване.

Член 3

Структура и състав

1.   Мрежата се състои от управителен съвет и секретариат, както и точки за контакт, които може да се определят от всяка държава-членка.

2.   Управителният съвет се състои от национални представители, заедно с председател и изпълнителен комитет.

3.   Всяка държава-членка назначава национален представител и може да назначи заместник.

4.   Председателят се назначава от състава на националните представители.

5.   Изпълнителният комитет се ръководи от председателя и се състои от най-много шест други членове на управителния съвет, както и от представител, определен от Комисията.

Член 4

Задачи на Мрежата

По-специално, Мрежата:

а)

улеснява сътрудничеството, контактите и обмена на информация и опит между участниците в областта на превенцията на престъпността;

б)

събира, анализира и разпространява оценена информация, включително добри практики относно съществуващите дейности по превенция на престъпността;

в)

организира конференции, по-специално годишна конференция за добри практики, както и други дейности, включително годишната европейска награда за превенция на престъпността, които са предназначени да постигат целите на Мрежата и да разпространяват широко резултатите от тях;

г)

предоставя експертния си опит на Съвета и на Комисията според необходимостта;

д)

ежегодно се отчита пред Съвета за дейността си посредством управителния съвет и компетентните работни групи. Съветът се приканван да одобри доклада и да го препрати на Европейския парламент.

е)

разработва и изпълнява работна програма, основана на ясно определена стратегия, отчитаща установяването на и реагирането срещу съответни заплахи от престъпления.

Член 5

Обмен на информация

За изпълнение на задачите си Мрежата:

а)

насърчава мултидисциплинарния подход;

б)

поддържа тесни връзки чрез националните представители и точките за контакт с органите за превенция на престъпността, органите на местната власт, местните партньори и гражданското общество, както и с научноизследователски институти и неправителствени организации в държавите-членки;

в)

създава и поддържа свой уебсайт, който предоставя достъп до редовните ѝ доклади и до друга полезна информация, по-специално сборник с най-добри практики;

г)

полага усилия за използване и популяризиране на резултатите от проекти от значение за превенцията на престъпността, финансирани чрез програми на Съюза.

Член 6

Отговорности

1.   Изпълнителният комитет подпомага председателя, за да се гарантират, inter alia:

а)

разработването на стратегията на Мрежата за одобрение от управителния съвет;

б)

ефективното функциониране на управителния съвет, както и

в)

разработването и изпълнението на работната програма.

2.   Задачите на управителния съвет включват:

а)

да осигури доброто функциониране на Мрежата в съответствие с настоящото решение, включително вземането на решения във връзка с практическото организиране на функциите на секретариата;

б)

да изготви и приеме финансов регламент;

в)

да одобри стратегията на Мрежата, която способства за развитие на превенцията на престъпността на равнище Съюз;

г)

да приеме и осигури изпълнението на работната програма на Мрежата;

д)

да приеме годишен доклад за дейността на Мрежата.

3.   Управителният съвет приема с единодушие процедурния си правилник, който inter alia съдържа разпоредби относно назначаването и срока на мандата на председателя и на членовете на изпълнителния комитет, процедурите за вземане на решения от управителния съвет, езиковия режим, задачите, организацията и ресурсите на секретариата, както и административните процедури за сътрудничество с други образувания, посочени в член 8.

4.   Секретариатът подпомага управителния съвет. Той функционира на постоянна основа в полза на цялата Мрежа, като същевременно спазва поверителността съгласно изискванията. Той има следните задачи:

а)

да предоставя административно и общо съдействие при подготовката на заседанията, семинарите и конференциите; да изготвя годишния доклад и работната програма, да подкрепя изпълнението на работната програма и да действа като център за комуникация с членовете на Мрежата;

б)

да осъществява аналитична функция и да оказва съдействие в търсенето на текущи научноизследователски дейности в областта на превенцията на престъпността и свързаната с тях информация, които биха били полезни за Мрежата;

в)

да поеме изцяло задълженията за хостинга, разработването и поддържането на уебсайта на Мрежата.

5.   Всеки национален представител популяризира дейността на Мрежата на национално и местно равнище и улеснява предоставянето, поддържането и обмена на материали, свързани с превенцията на престъпността, между неговата държава-членка и Мрежата.

6.   Точките за контакт подпомагат националните представители при обмена на национална информация и експертен опит в областта на превенцията на престъпността в рамките на Мрежата.

7.   Секретариатът се отчита пред председателя и пред изпълнителния комитет, които осъществяват надзор върху дейността му.

8.   Държавите-членки отговарят за финансирането на Мрежата и на дейността ѝ. Чрез управителния съвет държавите-членки си сътрудничат, за да гарантират икономически ефективно финансиране на Мрежата и на дейността ѝ.

9.   Параграф 8 не засяга възможностите за търсене и придобиване на финансово подпомагане от общия бюджет на Европейския съюз.

Член 7

Заседания на управителния съвет

Управителният съвет заседава поне веднъж на всяко полугодие по покана на председателя.

Член 8

Сътрудничество с други органи

Мрежата може да си сътрудничи с други образувания, компетентни в областта на превенцията на престъпността, когато това е от значение за постигането на целите ѝ.

Член 9

Оценка

До 30 ноември 2012 г. Комисията представя на Съвета доклад за оценка на дейността на Мрежата със специален акцент върху ефикасността на работата на Мрежата и нейния секретариат, като взема надлежно предвид взаимодействието между Мрежата и други съответни заинтересовани страни. Въз основа на резултатите от тази оценка се прави оценка, с цел да се определят евентуалните възможности, които биха могли да бъдат постигнати например чрез прехвърляне на секретариата към съществуваща агенция.

Член 10

Отмяна

Решение 2001/427/ПВР се отменя.

Член 11

Пораждане на действие

Настоящото решение поражда действие в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 30 ноември 2009 година.

За Съвета

Председател

B. ASK


(1)  ОВ C 222, 15.9.2009 г., стр. 2.

(2)  ОВ C 124, 3.5.2000 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 153, 8.6.2001 г., стр. 1.