29.7.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 197/96


РЕШЕНИЕ 2009/569/ОВППС НА СЪВЕТА

от 27 юли 2009 година

в подкрепа на дейностите на ОЗХО в рамките на изпълнението на стратегията на ЕС срещу разпространение на оръжия за масово унищожение

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 13, параграф 3 и член 23, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

(1)

На 12 декември 2003 г. Европейският съвет прие стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжията за масово унищожение (наричана по-долу „стратегията на ЕС“), в глава III на която се съдържа списък на мерките за борба срещу такова разпространение.

(2)

В стратегията на ЕС се подчертава важната роля на Конвенцията за химическото оръжие (КХО) и на Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО) за създаване на свят, свободен от химическо оръжие. Като част от тази стратегия на ЕС, ЕС се ангажира да работи за всеобщо присъединяване към основните договори и споразумения за разоръжаване и неразпространение, включително КХО. Целите на стратегията на ЕС допълват целите, преследвани от ОЗХО, в контекста на отговорността на организацията за изпълнението на КХО.

(3)

На 22 ноември 2004 г. Съветът прие Съвместно действие 2004/797/ОВППС в подкрепа на дейностите на ОЗХО в рамките на изпълнението на стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжията за масово унищожение (1), а след изтичането на срока му на действие — Съвместно действие 2005/913/ОВППС от 12 декември 2005 г. (2) и Съвместно действие 2007/185/ОВППС от 19 март 2007 г. (3) Срокът на действие на последното изтича на 31 юли 2009 г.

(4)

Продължаването на такава интензивна и целенасочена помощ от страна на ЕС за ОЗХО е необходимо в условията на активно изпълнение на глава III от стратегията на ЕС. Мерките, свързани с придаването на всеобхватен характер на КХО, следва да продължават и да се адаптират и насочват към намаляващия брой държави, които не са страни по конвенцията. Тези дейности следва да се допълват от нови дейности в подкрепа на специфични проекти, изпълнявани от ОЗХО, които са насочени към цялостното изпълнение на КХО и укрепването на международното сътрудничество в областта на химическите дейности,

РЕШИ:

Член 1

1.   С оглед осигуряване на непосредственото и практическо прилагане на някои елементи от стратегията на ЕС, Европейският съюз подкрепя дейностите на ОЗХО със следните цели:

да се укрепят способностите на държавите — страни по конвенцията, да изпълняват задълженията си по нея, и

да се насърчава всеобхватният характер на конвенцията, като се окуражават държавите, които не са страни по нея, да се присъединят.

2.   Във връзка с това проектите на ОЗХО, които съответстват на мерките от стратегията на ЕС, са следните:

 

Проект I: национално изпълнение, проверки и всеобхватност

Дейности:

двустранни посещения за оказване на техническо съдействие;

обучение на митнически служители по техническите аспекти на режима за предаване на химически вещества съгласно конвенцията;

обучение на националните съпровождащи групи;

обучение на националните органи по използване на електронни средства за представяне на декларации;

полево учение в областта на инспекциите по поискване.

 

Проект II: международно сътрудничество

Дейности:

курс за развиване на аналитичните способности;

работна среща, посветена на КХО и безопасността на химическите процеси.

 

Проект III: семинар — приносът на ОЗХО за измерението на международната сигурност и предизвикателствата пред нея

 

Проект IV: посещения на представители на изпълнителния съвет в обекти за унищожаване на химическо оръжие

 

Проект V: втора сесия на научно-консултативния съвет

 

Проект VI: семинар — приносът на ОЗХО в областта на сигурността и неразпространението

 

Проект VII: готовност на държавите — страни по конвенцията, да предотвратят и отговорят на нападение с употреба на химически вещества

Дейности:

симулационно учение;

регионална работна среща по член Х от конвенцията.

 

Проект VIII: програма за Африка

Дейности:

двустранни посещения за оказване на техническо съдействие;

дейност за популяризиране — институция за обучение на академично равнище — център „Кофи Анан“;

обучение на митнически служители по техническите аспекти на режима за предаване на химически вещества съгласно конвенцията;

дейности в помощ на държави, които не са страни по конвенцията;

курс за развиване на аналитичните способности;

в помощ на промишлеността: работна среща, посветена на КХО и безопасността на химическите процеси;

регионална работна среща: член Х и въпроси на регионалното сътрудничество в областта на подпомагането и реагирането в неотложни ситуации.

Приложение I към настоящото решение включва подробно описание на проектите.

Член 2

1.   Председателството, подпомагано от генералния секретар на Съвета/върховен представител за ОВППС (ГС/ВП), отговаря за изпълнението на настоящото решение. Комисията се присъединява изцяло.

2.   Техническото изпълнение на проекта, посочен в член 1, параграф 2, се осъществява от техническия секретариат на ОЗХО (наричан по-долу „техническият секретариат“). Той изпълнява тази задача под ръководството на председателството и контрола на ГС/ВП. За тази цел ГС/ВП сключва необходимите договорености с техническия секретариат.

3.   Председателството, ГС/ВП и Комисията редовно координират дейностите си относно проекта в съответствие със техните съответни правомощия.

Член 3

1.   Референтната финансова сума за изпълнението на проектите, посочени в член 1, параграф 2, е 2 110 000 EUR.

2.   Разходите, финансирани от предвидената в параграф 1 сума, се управляват в съответствие с процедурите и правилата, приложими за общия бюджет на Европейските общности.

3.   Комисията упражнява надзор върху правилното управление на разходите, посочени в параграф 1. За тази цел тя сключва споразумение за финансиране с техническия секретариат. Споразумението предвижда, че техническият секретариат следва да осигури видимост на приноса на ЕС в съответствие с неговия размер.

4.   Комисията полага усилия да сключи посоченото в параграф 3 споразумение за финансиране във възможно най-кратък срок след влизането в сила на настоящото решение. Тя информира Съвета за всякакви трудности в хода на този процес, както и за датата на сключване на споразумението за финансиране. Комисията публикува в Официален вестник на Европейския съюз, серия С обявление за датата на сключване на финансовото споразумение.

Член 4

Председателството, подпомагано от ГС/ВП, докладва на Съвета за изпълнението на настоящото решение въз основа на редовни доклади, изготвяни от техническия секретариат. Тези доклади представляват основа за оценката, извършвана от Съвета. Комисията се присъединява изцяло. Тя докладва за финансовите аспекти на проектите, посочени в член 1, параграф 2.

Член 5

1.   Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

2.   Срокът на действие на настоящото решение изтича 18 месеца след датата на сключване на споразумението за финансиране, посочено в член 3, параграф 3. Срокът на действие обаче изтича 6 месеца след влизането на решението в сила, ако към този момент споразумението за финансиране още не е сключено.

Член 6

Настоящото решение се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 27 юли 2009 година.

За Съвета

Председател

C. BILDT


(1)  ОВ L 349, 25.11.2004 г., стр. 63.

(2)  ОВ L 331, 17.12.2005 г., стр. 34.

(3)  ОВ L 85, 27.3.2007 г., стр. 10.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Подкрепа на ЕС за дейностите на ОЗХО в рамките на изпълнението на стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжията за масово унищожение

Проект I: национално изпълнение, проверка и всеобхватност

Цел:

Да се укрепят способностите на държавите — страни по конвенцията, да изпълняват задълженията си по нея и да се насърчават държавите, които не са страни по нея, да се запознаят по-добре с ползите от присъединяването към конвенцията и по-активното включване в дейностите на ОЗХО.

Цел:

—   Цел 1

Държавите — страни по конвенцията, да постигнат напредък по отношение на:

осъществяването на националните мерки за изпълнение съгласно член VII от конвенцията;

спазването на изискванията за декларации и за инспекции на декларациите, съгласно член VI от конвенцията;

разбирането на процедурите за инспекции по поискване съгласно член IХ от конвенцията, както и свързаните с това проблеми и други въпроси.

—   Цел 2

Държавите, които не са страни по конвенцията, да се включат по-активно в дейностите на ОЗХО и да се запознаят по-добре с конвенцията и ползите от нея.

Резултати:

—   Резултат 1

националните органи са подобрили способността си за разработване на национално законодателство за изпълнение на конвенцията;

митническите служители са подобрили способността си да установяват химическите вещества, включени в конвенцията, и да представят на националните органи точни данни за предаване на химически вещества от списъците към конвенцията;

националните органи са подобрили способността си да изготвят и представят своевременно декларации, по-специално в електронен формат;

длъжностните лица от националните органи са обучени да съпровождат инспекционните групи от ОЗХО; и

държавите — страни по конвенцията, познават по-добре механизма на инспекциите по поискване като основно средство за проверка, с което разполагат, за да установят възможни несъответствия с конвенцията;

държавите — страни по конвенцията, получават уверения за готовността на техническия секретариат за успешно провеждане на инспекции по поискване и ефективно прилагане на режима за проверки съгласно конвенцията.

—   Резултат 2

държавите, които не са страни по конвенцията, се включват по-активно в дейностите на ОЗХО и са се запознали по-добре с ползите от присъединяването към нея.

Дейности:

Двустранни посещения за оказване на техническо съдействие: държавите — страни по конвенцията, ще получават подкрепа чрез посещения за техническо съдействие, които ще се планират за всеки конкретен случай и ще се провеждат с цел целенасочено съдействие в отговор на нуждите, определени в отправените от тях искания. Тази подкрепа ще включва усилия за осведомяване и популяризиране посредством национални информационни работни срещи, специализирани курсове за обучение, съдействие при разработване на национално законодателство за изпълнение на конвенцията и свързани с това мерки, както и въпроси свързани с промишлеността съгласно член VI.

Обучение на митнически служители по техническите аспекти на режима за предаване на химически вещества съгласно конвенцията: на митническите служители вече бе предоставена подкрепа по линия на трите предходни съвместни действия. Въз основа на натрупания опит ще бъде оказано съдействие на митническите служители чрез курсове за обучение с цел по-успешно набиране и предаване на данни, свързани с внос и износ на химически вещества от списъците към конвенцията, на националните органи. Курсовете, които ще се организират на регионално и подрегионално ниво, ще включват практически демонстрации и упражнения.

Обучение на национални съпровождащи групи: ще бъде организиран курс за повишаване на осведомеността сред държавите участнички относно правата и задълженията им при провеждане на инспекциите по член VI. Обучението на националните съпровождащи групи ще се извърши чрез подрегионален курс, на който ще бъде предоставена съществена информация за режима за проверки, и по-специално за провеждането на инспекциите по член VI. Този курс ще включва и практически упражнения на обектите, както и симулационни учения.

Обучение на националните органи по използване на електронни средства за представяне на декларации: ще бъдат организирани информационни работни срещи и курсове на регионално и подрегионално ниво, на които служителите от националните органи ще получат средствата и ще придобият знанията да набират, поддържат и анализират информацията за производството, обработката и използването на химически вещества с двойна употреба, ще бъдат по-добре оборудвани да подават точни и своевременни декларации и да откриват потенциални заплахи и/или дейности по разпространение.

Полево учение в областта на инспекциите по поискване: ще бъде проведено широкомащабно полево учение за подобряване на познанията и разбирането на процедурите, свързани с инспекциите по поискване, в държавите страни по конвенцията. Това учение ще предостави възможност и на техническия секретариат да изпита и подобри уменията и способностите си за организиране на инспекции по поискване, както и да набележи проблемите, чието наличие или непознаване би попречило на готовността на секретариата за реално провеждане на инспекция по поискване.

Дейности в помощ на държави, които не са страни по конвенцията: ще бъде финансирано участието на представители от тези държави, които могат да окажат въздействие върху националните действия по присъединяване/ратифициране, както и на тези, които са пряко свързани със съществени за конвенцията въпроси, в различни програми, организирани от отдела за международно сътрудничество и подпомагане. Тези програми ще включват регионални работни срещи за националните органи от държавите — страни по конвенцията, както и регионални работни срещи за митническите органи. При необходимост служители на отдела за външни отношения към техническия секретариат също ще бъдат спонсорирани да участват в тези срещи, за да установят необходимите контакти и взаимодействие с представителите на държавите, които не са страни по конвенцията. Освен това в рамките на схемата за подпомагане на държавите, които не са страни по конвенцията, се предвижда и организиране на специализирани посещения и договорености в случай на необходимост.

Проект II: международно сътрудничество

Цел:

Да се подобри технологичният капацитет на държавите — страни по конвенцията, чрез международно сътрудничество в областта на химическите дейности за целите, които не са забранени от конвенцията.

Цел:

—   Цел 1

държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход да се включат в инициативи на международното сътрудничество за използване на химията за мирни цели;

държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход да подобрят капацитета на държавно финансираните си лаборатории за изпълнение на конвенцията в областта на използването на химията за мирни цели.

—   Цел 2

държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход да постигнат напредък в областта на свързаните с промишлеността аспекти на националното изпълнение на конвенцията в съответствие с член ХI, като развият подходите за управление на безопасността на химическите процеси.

Резултати:

—   Резултат 1

по-висок капацитет на държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход за участие в инициативи на международното сътрудничество за използване на химията за мирни цели;

по-високо равнище на техническа компетентност на държавно финансираните лаборатории в държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход, за анализ на химически вещества във връзка с националното изпълнение на конвенцията и за прилагането на химията за мирни цели, при използване на модерни аналитични методи, по-специално газова хроматография (ГХ) и газова хроматография/мас-спектрометрия (ГХ/МС).

—   Резултат 2

по-висок капацитет на държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход за участие в инициативи на международното сътрудничество за използване на химическите вещества за мирни цели;

по-добро равнище на компетентност и осведоменост на служителите в малките и средните предприятия, на представителите на промишлени асоциации и на националните органи или правителствените институции в държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход, в областта на практиките по управление на безопасността в малките и средни химически предприятия.

Дейности:

Курс за развиване на аналитичните способности: участниците в този двуседмичен курс ще преминат теоретично обучение и ще придобият практически опит в областта на газовата хроматография и газовата хроматография/мас-спектрометрия, които обхващат материалната база, валидирането и оптимизирането на системите и откриването на причините за възникнали проблеми. Ще се обърне специално внимание и на вземането на проби от околната среда и на анализа им по методите на ГХ и ГХ/МС за химически вещества, свързани с конвенцията. Участниците ще преминат също така интензивно практическо обучение за изготвяне на различни еталонни матрици, които да се анализират по метода на ГХ с мас-селективни детектори и по метода на ГХ/МС при йонизация чрез електронен удар или химическа йонизация, след което матриците ще бъдат подложени на процедури по извличане, изчистване и дериватизиране. Курсът ще се проведе с помощта на Финландския институт за проверка по Конвенцията за химическото оръжие (VERIFIN) или Технологичния институт в Делфт, или на други реномирани институции, подбрани по прозрачен начин.

В помощ на промишлеността: работна среща, посветена на КХО и безопасността на химическите процеси — ще започне с въведение, посветено на конвенцията и програмите за международно сътрудничество, които се прилагат в съответствие с нея. По време на срещата ще бъдат обсъдени, наред с другото, най-добрите промишлени практики и елементите на концепцията за управление на безопасността на процесите. Освен общ преглед на анализа на опасностите в хода на промишлените процеси (Process Hazard Analysis — PHA) и анализа на опасностите и работоспособността (Hazard and Operability — HAZOP), темите, обсъждани на работната среща, ще обхванат и принципите на човешкия фактор, управлението на промяната, културата на безопасността/участието на служителите.

Проект III: семинар — приносът на ОЗХО за измерението на международната сигурност и предизвикателствата пред нея

Цел:

Да се подпомогне ефективното изпълнение на конвенцията и да се укрепи разбирането на приноса ѝ в световен мащаб за международния мир и сигурност

Цел:

Цел 1 — да се даде всеобхватна представа за ролята и значението на конвенцията за структурата на международната сигурност.

Цел 2 — да се повиши осведомеността на основните заинтересовани участници на национално, регионално и международно равнище относно разпоредбите и стратегиите за изпълнението на конвенцията.

Цел 3 — да се насърчи работата в мрежа и позитивните взаимодействия, както и други методи на сътрудничество в областта на международната сигурност.

Резултати:

Резултат 1 — основните заинтересовани участници, по-добре запознати със значението на конвенцията, увеличават подкрепата си за работата на ОЗХО, включително за програмата и дейностите ѝ в световен мащаб.

Резултат 2 — основните заинтересовани участници познават по-добре конвенцията и иновативните стратегии за изпълнението ѝ.

Резултат 3 — държавите, които не са страни по конвенцията, са активизирали диалога и сътрудничеството си с ОЗХО в подкрепа на усилията им за присъединяване към конвенцията.

Резултат 4 — химическата промишленост повишава капацитета си за координиране на съвместни инициативи в изпълнение на конвенцията.

Дейности:

Семинар: ще се проведе в Хага или друга заинтересована държава — страна по конвенцията. Служители на техническия секретариат и представители на други междуправителствени организации, на държави — страни по конвенцията, на химическата промишленост и на академичната общност ще представят съществени въпроси, свързани с конвенцията. Проявата ще даде възможност на техническия секретариат да проведе двустранни консултации с участващите междуправителствени организации и държавите, които не са страни по конвенцията. Семинарът ще бъде организиран в партньорство или с подкрепата на страната домакин и всяка заинтересована (и имаща отношение) организация.

Проект IV: посещения на представители на изпълнителния съвет в обекти за унищожаване на химическо оръжие

Цел:

Да се постигне напредък в унищожаването на натрупаното химическо оръжие и на обектите за производство на химическо оръжие, които подлежат на мерките за проверка съгласно конвенцията.

Цел:

Цел 1 — държавите — страни по конвенцията, да са в състояние да следят напредъка към пълно унищожаване на натрупаното химическо оръжие и да могат да идентифицират и разрешават проблемите с цел унищожаване на ранен етап.

Цел 2 — държавите — страни по конвенцията, да придобият по-голяма увереност, че се предприемат реални и конкретни мерки за пълното унищожаване на натрупаното химическо оръжие.

Резултати:

Резултат 1 — държавите — страни по конвенцията, имат по-ясна представа за проблемите и техническите трудности, свързани с унищожаването на химическото оръжие.

Резултат 2 — държавите — страни по конвенцията, имат по-голяма увереност, че се предприемат реални и конкретни мерки за пълното унищожаване на натрупаното химическо оръжие.

Дейности:

Посещения в обекти за унищожаване на химическо оръжие (ОУХО): до момента са проведени три такива посещения — на ОУХО Anniston в САЩ (октомври 2007 г.), ОУХО Shchuchye в Руската федерация (септември 2008 г.) и на ОУХО Pueblo и Umatilla, също в САЩ (юни 2009 г.). Тези три посещения се оказаха ползотворни като възможност да се засегнат въпроси или опасения, свързани с програмата на държави, притежаващи химическо оръжие, за изпълнение на задълженията им по неговото унищожаване в рамките на одобрения удължен срок. Ето защо е очевидно, че съгласно решението на конференцията, в периода до 2012 г. и в двете държави, притежаващи химическо оръжие, ще бъдат проведени още такива посещения на действащите обекти за унищожаване на химическо оръжие, както и на обектите, които се изграждат в момента.

Проект V: втора сесия на научно-консултативния съвет

Цел:

Да се даде възможност на конференцията на държавите — страни по конвенцията, на изпълнителния съвет или на държавите — страни по конвенцията, да отчетат в по-пълна степен научно-техническия напредък и потенциалното му въздействие върху изпълнението на конвенцията.

Цел:

Да позволи на генералния директор да предостави специални консултации на органите на ОЗХО, определящи политиките, и на държавите — страни по конвенцията, относно свързаните с конвенцията научно-технически области.

Резултати:

Резултат 1 — държавите — страни по конвенцията, получават съвети и препоръки относно свързаните с конвенцията научно-технически области.

Резултат 2 — държавите — страни по конвенцията, разполагат с повече и по-актуална информация относно свързаните с конвенцията научно-технически области.

Дейности:

Научен консултативен съвет (НКС): през есента на 2009 г. ще бъде проведена втора сесия на НКС в Хага. Сесията ще продължи три дни, през които Съветът ще продължи да разглежда въпроси, свързани с научно-техническия напредък и потенциалното му въздействие върху изпълнението на конвенцията. Ще бъде разгледан и доклад на временната работна група по вземането на проби и анализ, който ще бъде изготвен на срещата на групата, свикана преди втората сесия на НКС. Временната работна група се занимава с въпроси, свързани с нови и допълнителни техники за анализ на проби на място, извън него и анализ на токсини (рицин и сакситоксин) както на място, така и извън него.

Проект VI: семинар — приносът на ОЗХО в областта на сигурността и неразпространението

Цел:

Да се подпомогнат усилията в световен мащаб за неразпространение на оръжия за масово унищожение, по-специално на химическо оръжие.

Цел:

Цел 1 — да се подобри капацитетът на националните органи и другите заинтересовани участници, които имат отношение към изпълнението на конвенцията, за предотвратяване на разпространението на химическо оръжие и използването на химически вещества при терористични нападения.

Цел 2 — да се създаде многостранен форум за сътрудничество като средство в подкрепа на конкретните действия на държавите — страни по конвенцията, в областта на неразпространението на химическо оръжие и борбата с тероризма.

Резултати:

Резултат 1 — заинтересованите участници са по-информирани относно заплахата от разпространение и предизвикателствата, произтичащи от химическото оръжие и употребата на токсични химически вещества при терористични нападения.

Резултат 2 — държавите — страни по конвенцията, са по-подготвени да посрещнат терористични заплахи, свързани с употреба на химическо оръжие в различни условия.

Резултат 3 — националните органи и съответните национални и международни партньори, химическата промишленост, академичната общност и ОЗХО могат да подобрят взаимодействията и по-нататъшните контакти помежду си с една обща цел — пълното и ефективно изпълнение на конвенцията.

Резултат 4 — държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход се включват в обмена на знания и опит в областта на проверките, както и по други мерки за изпълнение, и са по-добре запознати с последните развития, свързани с режима за проверки съгласно конвенцията и защитата срещу химическо оръжие.

Дейности:

Семинар: техническият секретариат ще представи различни въпроси, свързани с изпълнението на конвенцията и нейния принос за сигурността и неразпространението. Те ще бъдат представени от различни заинтересовани участници, като в контекста на семинара ще се организират специализирани работни срещи по съществени аспекти на рисковете от разпространението на химическо оръжие и употребата на токсични химически вещества при терористични нападения. Семинарът ще предостави също така възможност да бъдат обсъдени и поставени въпроси по проблеми, свързани с приноса на ОЗХО за сигурността и неразпространението.

Проект VII: готовност на държавите — страни по конвенцията, да предотвратят и отговорят на нападение, включващо употреба на химически вещества

Цел:

Да се подпомогне развитието на националния капацитет на държавите — страни по конвенцията, за намаляване на рисковете от терористични нападения с употреба на химически вещества и да се подобри готовността им за отговор на искания за съдействие в случай на употреба или опасност от употреба на химически вещества.

Цел:

—   Цел 1 — държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход да повишат капацитета си за:

намаляване на рисковете от евентуален достъп на терористи до материали, оборудване и знания, които биха могли да се използват за терористично нападение на химически инсталации;

оценка на адекватността на съществуващи планове, политики и процедури за отговор на терористично нападение на химически инсталации;

отговор на терористично нападение с химически вещества;

осъществяване на процеса на вземане на решения, включително обмен на информация и съгласуване на действията с националните и международните партньори в случай на терористично нападение на химически инсталации;

започване на работа по изграждане на платформа за сътрудничество между целеви групи с оглед на отговор на терористичен акт с отделяне на токсични химически вещества.

—   Цел 2

държавите — страни по конвенцията, да осъзнаят в по-висока степен значението на своевременното представяне на изчерпателни декларации за националните програми, свързани със защитни цели;

държавите — страни по конвенцията, да допринесат за готовността на ОЗХО за отговор на искане за съдействие;

държавите — страни по конвенцията, по региони и подрегиони да бъдат насърчени да задълбочат контактите си за изграждане на регионални мрежи с оглед осигуряване на координиран отговор на неотложна ситуация с употреба на химическо оръжие.

Резултати:

—   Резултат 1 — по-добра информираност на държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход относно:

използването на токсични химически вещества от терористи и/или безопасността и сигурност на химическите инсталации;

необходимостта да се насърчава сътрудничеството, свързано с неотложни ситуации с употреба на химическо оръжие в случай на терористично нападение.

—   Резултат 2 — по-висок капацитет на държавите — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход за:

намаляване на рисковете от евентуален достъп на терористи до материали, оборудване и знания, които биха могли да се използват за терористично нападение на химически инсталации;

отговор в случай на терористично нападение с токсични химически вещества;

обмен на информация и съгласуване на действията с националните и международните партньори в случай на терористично нападение на химически инсталации.

—   Резултат 3 — държавите — страни по конвенцията, са осъзнали значението на своевременното представяне на изчерпателни декларации за националните програми, свързани със защитни цели.

—   Резултат 4 — държавите — страни по конвенцията, са по-подготвени да предлагат съдействие на ОЗХО в отговор на искане за съдействие.

—   Резултат 5 —държавите — страни по конвенцията, са установили контакти, които могат да прераснат в бъдещо сътрудничество на регионално равнище с оглед на отговор на неотложни ситуации с употреба на химическо оръжие.

Дейности:

Симулационно учение: тази дейност цели да подпомогне развитието на способностите на държавите — страни по конвенцията, да намалят рисковете от придобиване или използване на химическо оръжие за терористични цели. Това ще включва предотвратяване на евентуален достъп на терористи до материали, оборудване и знания, които биха могли да се използват за разработване или производство на химическо оръжие. Ще бъде разработена подробна концепция за симулационното учение. Основен сценарий ще бъде терористично нападение на химически завод с отделяне на токсични химически вещества. В рамките на учението ще бъдат разгледани междуправителственото вземане на решения, обмена на информация и предоставянето на съдействие между съответните национални и международни организации. Симулационното учение ще бъде повторено в бъдеще в други региони въз основа на модула, разработен от техническия секретариат и държавите — страни по конвенцията. В проявата ще участват съответните подразделения на отдела за сътрудничество и подпомагане, отдела за проверки и отдела за инспекции. Учението ще бъде организирано от службата за специални проекти.

Регионална работна среща: ще бъде насочена към активизиране на дискусиите и анализите по редица въпроси на подпомагането и защитата, със специален акцент върху области като права и задължения на държавите страни по конвенцията по член X от конвенцията, подаване на декларации за програми, свързани със защитата, анализ на слабостите и проблемните аспекти по член X и общ преглед на дейностите по подпомагане и защита в региона. Предвидени са представяния от държавите — страни по конвенцията, с цел споделяне на опит и на извлечени поуки.

Проект VIII: програма за Африка

Цел:

Да се укрепят способностите на държавите — страни по конвенцията да изпълняват задълженията си по конвенцията и да се насърчават държавите, които не са страни по нея, да се запознаят по-добре с ползите от присъединяването към конвенцията и по-активното включване в дейностите на ОЗХО.

Цел:

—   Цел 1 — африканските държави да постигнат напредък по отношение на:

осъществяването на националните мерки за изпълнение съгласно член VII от конвенцията;

спазването на изискванията за декларации и за инспекции на декларациите, съгласно член VI от конвенцията.

—   Цел 2

африканските държави — страни по конвенцията, да постигнат напредък във връзка с включването на конвенцията в учебното съдържание на Международния център за обучение в областта на опазването на мира „Кофи Анан“.

—   Цел 3

държавите, които не са страни по конвенцията, да се включат по-активно в дейностите на ОЗХО и да се запознаят по-добре с конвенцията и ползите от нея.

—   Цел 4

африканските държави — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход да се включат в инициативи на международното сътрудничество за използване на химията за мирни цели;

африканските държави — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход да подобрят капацитета на държавно финансираните си лаборатории за изпълнение на конвенцията в областта на използването на химията за мирни цели.

—   Цел 5

африканските държави — страни по конвенцията, да осъзнаят в по-висока степен значението на своевременното представяне на изчерпателни декларации за националните програми, свързани със защитни цели;

африканските държави — страни по конвенцията, да допринесат за готовността на ОЗХО за отговор на искане за съдействие;

африканските държави — страни по конвенцията, по региони и подрегиони да бъдат насърчени да задълбочат контактите си за изграждане на регионални мрежи с оглед осигуряване на координиран отговор на неотложна ситуация с употреба на химическо оръжие.

Резултати:

—   Резултат 1

националните органи са подобрили способностите си за разработване на национално законодателство по изпълнението на конвенцията;

митническите служители са подобрили способността си да идентифицират химическите вещества, включени в конвенцията, и да представят на националните органи точни данни за предавания на химически вещества от списъците към конвенцията;

националните органи са подобрили способността си да изготвят и представят своевременно декларации, по-специално в електронен формат;

длъжностните лица от националните органи са обучени да съпровождат инспекционните групи от ОЗХО.

—   Резултат 2

служителите на Международния център за обучение в областта на опазването на мира „Кофи Анан“ и участниците в програмите на центъра са по-добре запознати с конвенцията.

—   Резултат 3

държавите, които не ca страни по конвенцията, се включват по-активно в дейностите на ОЗХО и са се запознали по-добре с ползите от присъединяването към нея.

—   Резултат 4

по-висок капацитет на африканските държави — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход за участие в инициативи на международното сътрудничество за използване на химията за мирни цели;

по-високо равнище на техническа компетентност на държавно финансираните лаборатории в африканските държави — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход, за анализ на химически вещества във връзка с националното изпълнение на конвенцията и за прилагането на химията за мирни цели, при използване на модерни аналитични методи, по-специално ГХ и ГХ/МС;

по-висок капацитет на африканските държави — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход за участие в инициативи на международното сътрудничество за използване на химическите вещества за мирни цели;

по-добро равнище на компетентност и осведоменост на служителите в малките и средните предприятия, на представителите на промишлени асоциации и на националните органи/правителствените институции на африканските държави — страни по конвенцията, с развиващи се икономики или икономики в преход, в областта на практиките по управление на безопасността в малките и средни химически предприятия.

—   Резултат 5

африканските държави — страни по конвенцията, са осъзнали значението на своевременното представяне на изчерпателни декларации за националните програми, свързани със защитни цели;

африканските държави — страни по конвенцията, са по-подготвени да предлагат съдействие на ОЗХО в отговор на искане за съдействие;

африканските държави — страни по конвенцията, са установили контакти, които могат да прераснат в бъдещо сътрудничество на регионално равнище с оглед на отговор на неотложни ситуации с употреба на химическо оръжие.

Дейности:

Двустранни посещения за оказване на техническо съдействие: африканските държави — страни по конвенцията, ще получават подкрепа чрез посещения за техническо съдействие, които ще се планират за всеки конкретен случай и ще се провеждат с цел целенасочено съдействие в отговор на нуждите, определени в отправените от тях искания. Тази подкрепа ще включва усилия за осведомяване и популяризиране посредством информационни работни срещи, специализирани курсове за обучение, съдействие при разработване на национално законодателство по изпълнението на конвенцията и свързани с това мерки, както и въпроси свързани с промишлеността съгласно член VI.

Дейност за популяризиране — институция за обучение на академично равнище — център „Кофи Анан“: служители на ОЗХО ще посетят центъра, за да представят различни аспекти на конвенцията. Тъй като центърът предлага широк спектър програми за обучение както за военни, така и за цивилни длъжностни лица, които се очаква да определят политиките на правителствено равнище, тази организирана от техническия секретариат проява цели да ускори включването на конвенцията в учебното съдържание на центъра.

Обучение на митнически служители по техническите аспекти на режима за предаване на химически вещества съгласно конвенцията: на митническите служители вече бе предоставена подкрепа по линия на трите предходни съвместни действия. Въз основа на натрупания опит ще бъде оказано съдействие на митническите служители чрез курсове за обучение с цел по-успешно набиране и предаване на данни, свързани с внос и износ на химически вещества от списъците към конвенцията, на националните органи. Курсовете, които ще се организират на регионално и подрегионално ниво, ще включват практически демонстрации и упражнения.

Дейности в помощ на държави, които не са страни по конвенцията: ще бъде финансирано участието на такива представители от африканските държави, неприсъединили се към конвенцията, които могат да окажат въздействие върху отношението към присъединяването/ратифицирането, както и на лицата, пряко свързани със съществени за конвенцията въпроси — включително митниците — в различни програми, организирани от подразделението за международно сътрудничество и подпомагане. Тези програми ще включват регионални работни срещи за националните органи от държавите — страни по конвенцията, както и регионални работни срещи за митническите органи. При необходимост служители на отдела за външни отношения към техническия секретариат също ще участват в тези срещи, за да установят необходимите контакти и взаимодействие с участниците от държавите, които не са страни по конвенцията.

Курс за развиване на аналитичните способности: участниците от африканските държави в този двуседмичен курс ще преминат теоретично обучение и ще придобият практически опит в областта на газовата хроматография и газовата хроматография/мас-спектрометрия, които обхващат материалната база, валидирането и оптимизирането на системите и откриването на причините за възникнали проблеми. Ще бъде обърнато специално внимание и на вземането на проби от околната среда и на анализа им по методите на ГХ и ГХ/МС за химически вещества, свързани с конвенцията. Участниците ще преминат също така интензивно практическо обучение за изготвяне на различни еталонни матрици, които ще се анализират по метода на ГХ с мас-селективни детектори и по метода на ГХ/МС при йонизация чрез електронен удар или химическа йонизация, след което матриците ще бъдат подложени на процедури по извличане, изчистване и дериватизиране. Курсът ще се проведе с помощта на Финландския институт за проверка по Конвенцията за химическото оръжие (VERIFIN) или Технологичния институт в Делфт, или на други реномирани институции, подбрани по прозрачен начин.

В помощ на промишлеността: работна среща, посветена на КХО и безопасността на химическите процеси — ще започне с въведение, посветено на конвенцията и програмите за международно сътрудничество, които се прилагат в съответствие с нея. По време на срещата ще бъдат обсъдени, наред с другото, най-добрите промишлени практики и елементите на концепцията за управление на безопасността на процесите. Освен общ преглед на анализа на опасностите в хода на промишлените процеси (Process Hazard Analysis — PHA) и анализа на опасностите и работоспособността (Hazard and Operability — HAZOP), темите на работната среща ще обхванат и принципите на човешкия фактор, управлението на промяната, културата на безопасността/участието на служителите.

Регионална работна среща — член Х и въпроси на регионалното сътрудничество в областта на подпомагането и реагирането в неотложни ситуации: ще бъде насочена към активизиране на дискусиите и анализите по редица въпроси на подпомагането и защитата, със специален акцент върху области като права и задължения на държавите — страни по конвенцията, по член X от конвенцията, подаване на декларации за програми, свързани със защитата, анализ на слабостите и проблемните аспекти по член X и общ преглед на дейностите по подпомагане и защита в региона. Предвидени са представяния от африканските държави — страни по конвенцията, с цел споделяне на опит и на извлечени поуки.