30.7.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 201/29


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 737/2008 НА КОМИСИЯТА

от 28 юли 2008 година

за определяне на референтните лаборатории на Общността за болести по ракообразните, бяс и туберкулоза по говедата, за установяване на допълнителни отговорности и задачи на референтните лаборатории на Общността за бяс и за туберкулоза по говедата и за изменение на приложение VII към Регламент (ЕО) № 882/2004 на Европейския парламент и на Съвета

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 882/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година относно официалния контрол, провеждан с цел осигуряване на проверка на съответствието със законодателството в областта на фуражите и храните и правилата за опазване здравето на животните и хуманното отношение към животните (1), и по-специално член 32, параграфи 5 и 6 от него,

като взе предвид Директива 2006/88/ЕО на Съвета от 24 октомври 2006 година относно ветеринарномедицинските изисквания за аквакултури и продукти от тях и за предотвратяване и борба с някои болести по водните животни (2), и по-специално член 55, параграф 1 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕО) № 882/2004 определя общите задачи, задължения и изисквания за референтните лаборатории на Общността за фуражи и храни и за здравето на животните. Референтните лаборатории на Общността за здраве на животните и живи животни са изброени в част II от приложение VII към посочения регламент.

(2)

Директива 2006/88/ЕО определя ветеринарномедицинските изисквания за пускане на пазара и за внос и транзитно преминаване през територията на Общността на аквакултури и продукти от тях, както и някои минимални мерки за превенция и контрол на определени заболявания по тези животни. Съгласно посочената директива референтните лаборатории на Общността за болести по водните животни спазват функциите и задълженията, определени в част I на приложение VI към нея.

(3)

След приключване на процедурата по подбор в рамките на процеса за определяне, Centre for Environment, Fisheries & Aquaculture Science (Cefas), Weymouth Laboratory, Обединеното кралство, следва да бъде определена за референтна лаборатория на Общността за болести по ракообразните.

(4)

След приключване на процедурата по подбор в рамките на процеса за определяне, Laboratoire d’études sur la rage et la pathologie des animaux sauvages of the Agence Française de Sécurité Sanitaire des Aliments (AFSSA), Нанси, Франция, следва да бъде определена за референтна лаборатория на Общността за бяс.

(5)

След приключване на процедурата по подбор в рамките на процеса за определяне, Laboratorio de Vigilancia Veterinaria (VISAVET) of the Facultad de Veterinaria, Universidad Complutense de Madrid, Мадрид, Испания, следва да бъде определена за референтна лаборатория на Общността за туберкулоза по говедата.

(6)

Референтните лаборатории на Общността за болести по ракообразните, бяс и туберкулоза по говедата се определят за първоначален период от пет години, считано от 1 юли 2008 г., с цел да се предостави възможност за оценка на тяхната дейност и пригодността им.

(7)

В допълнение към общите функции и задължения, посочени в член 32, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 882/2004, и с цел да се гарантира по-висока степен на координация, някои специфични отговорности и задачи, свързани с характеристиките на агентите, причиняващи болестта, следва да бъдат поемани на равнище на Общността. Следователно посочените допълнителни отговорности и задачи следва да бъдат определени в настоящия регламент за референтните лаборатории на Общността за бяс и за туберкулоза по говедата.

(8)

Част II от приложение VII към Регламент (ЕО) № 882/2004 следва да бъде съответно изменена.

(9)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

За Референтна лаборатория на Общността за болести по ракообразните за периода от 1 юли 2008 г. до 30 юни 2013 г. се определя The Centre for Environment, Fisheries & Aquaculture Science (Cefas), Weymouth Laboratory, Обединеното кралство.

Член 2

За Референтна лаборатория на Общността за бяс за периода от 1 юли 2008 г. до 30 юни 2013 г. се определя Laboratoire d’études sur la rage et la pathologie des animaux sauvages of the Agence Française de Sécurité Sanitaire des Aliments (AFSSA), Нанси, Франция.

Някои отговорности и задачи за посочената лаборатория са посочени в приложение I.

Член 3

За Референтна лаборатория на Общността за туберкулоза по говедата за периода от 1 юли 2008 г. до 30 юни 2013 г. се определя Laboratorio de Vigilancia Veterinaria (VISAVET), Facultad de Veterinaria, Universidad Complutense de Madrid, Мадрид, Испания.

Някои отговорности и задачи за посочената лаборатория са посочени в приложение II.

Член 4

В част II от приложение VII към Регламент (ЕО) № 882/2004 се добавят следните точки 15, 16 и 17:

„15.

Референтна лаборатория на Общността за болести по ракообразните

Centre for Environment, Fisheries & Aquaculture Science (Cefas)

Weymouth Laboratory

The Nothe

Barrack Road

Weymouth

Dorset DT4 8UB

Обединеното кралство

16.

Референтна лаборатория на Общността за бяс

AFSSA — Laboratoire d’études sur la rage et la pathologie des animaux sauvages, Nancy, France

54220 Malzéville

Франция

17.

Референтна лаборатория на Общността за туберкулоза по говедата

VISAVET — Laboratorio de vigilancia veterinaria, Facultad de Veterinaria, Universidad Complutense de Madrid

Avda. Puerta de Hierro, s/n. Ciudad Universitaria

28040 Madrid

Испания“

Член 5

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 28 юли 2008 година.

За Комисията

Androulla VASSILIOU

Член на Комисията


(1)  ОВ L 165, 30.4.2004 г., стр. 1; поправен в ОВ L 191, 28.5.2004 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 301/2008 на Съвета (ОВ L 97, 9.4.2008 г., стр. 85).

(2)  ОВ L 328, 24.11.2006 г., стр. 14. Директива, изменена с Директива 2008/53/ЕО на Комисията (ОВ L 117, 1.5.2008 г., стр. 27).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

НЯКОИ ОТГОВОРНОСТИ И ЗАДАЧИ НА РЕФЕРЕНТНАТА ЛАБОРАТОРИЯ НА ОБЩНОСТТА ЗА БЯС

В допълнение към основните функции и задължения на референтните лаборатории на Общността в областта на здравето на животните, съгласно член 32, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 882/2004, Референтната лаборатория на Общността за бяс поема отговорностите и задачите, посочени в точки от 1 до 5.

1.

Да координира, като се консултира с Комисията, използваните в държавите-членки методи за диагностика на бяс, по-конкретно като:

а)

определя типа, съхранява и доставя щамове на вируса на бяс;

б)

подготвя, контролира и доставя международни стандартни серуми и други референтни реагенти на националните референтни лаборатории, с цел да се стандартизират тестовете и реагентите, използвани в държавите-членки;

в)

валидира референтни реагенти, включително антигени и международни стандартни серуми, предоставени от националните референтни лаборатории;

г)

изгражда и поддържа банка за серуми и набор от вируси на бяс и поддържа база данни с изолирани щамове от територията на Общността, включително тяхната типологизация;

д)

организира периодични сравнителни проверки на диагностични процедури на равнище Общност и извършва проверки за вещина на националните референтни лаборатории;

е)

събира и сверява данни и информация за използваните диагностични методи и резултатите от извършваните в Общността тестове;

ж)

определя характеристиките на вирусите на бяс с най-съвременните налични методи, за да се даде възможност за по-добро разбиране на епидемиологията на посочената болест;

з)

следи развитието в областта на надзора, епидемиологията и профилактиката на бяс в целия свят;

и)

придобива задълбочени познания за подготовката и използването на продукти на ветеринарната имунология, използвани за ликвидиране и контрол на бяс, включително оценка на ваксините.

2.

Да улесни хармонизирането на техниките, използвани на цялата територия на Общността, по-конкретно чрез определяне на стандартни методологии за извършване на тестове.

3.

Да организира работни срещи, предназначени за националните референтни лаборатории, както е договорено според работната програма и годишния бюджет, посочени в членове от 2 до 4 от Регламент (ЕО) № 156/2004 на Комисията (1), включително обучения на експерти от държавите-членки и, когато е целесъобразно, от трети страни, във връзка с новите аналитични методологии.

4.

Да предоставя техническа помощ на Комисията и, по нейно искане, да участва в международни форуми, свързани с болестта бяс, отнасящи се по-конкретно до стандартизацията на аналитичните диагностични методи и тяхното прилагане.

5.

Да извършва изследователски дейности и винаги, когато е възможно, да координира изследователски дейности, насочени към по-успешен контрол и ликвидиране на болестта бяс, по-конкретно като:

а)

провежда или сътрудничи на националните лаборатории при провеждането на проучвания за валидиране на тестове;

б)

предоставя експертно мнение на Комисията и събира информация и доклади, свързани с дейностите на референтната лаборатория на Общността.


(1)  ОВ L 27, 30.1.2004 г., стр. 5.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

НЯКОИ ОТГОВОРНОСТИ И ЗАДАЧИ НА РЕФЕРЕНТНАТА ЛАБОРАТОРИЯ НА ОБЩНОСТТА ЗА ТУБЕРКУЛОЗА ПО ГОВЕДАТА

В допълнение към основните функции и задължения на референтните лаборатории на Общността в областта на здравето на животните, съгласно член 32, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 882/2004, Референтната лаборатория на Общността за туберкулоза по говедата поема отговорностите и задачите, посочени в точки от 1 до 5.

1.

Да координира, като се консултира с Комисията, използваните в държавите-членки методи за диагностика на туберкулозата по говедата, по-конкретно като:

а)

определя типа, съхранява и доставя щамове на Mycobacterium sp., причиняващи туберкулоза при животните;

б)

подготвя, контролира и доставя референтни реагенти на националните референтни лаборатории, с цел да се стандартизират тестовете и реагентите, използвани в държавите-членки;

в)

валидира референтни реагенти, включително антигени и туберкулини, предоставени от националните референтни лаборатории за туберкулоза по говедата;

г)

изгражда и поддържа набор от Mycobacterium sp., причиняващи туберкулоза при животните, и поддържа база данни с изолирани щамове от територията на Общността, включително тяхната типологизация;

д)

организира периодични сравнителни проверки на диагностични процедури на равнище Общност и извършва проверки за вещина на националните референтни лаборатории;

е)

събира и сверява данни и информация за използваните диагностични методи и резултатите от извършваните в Общността тестове;

ж)

определя характеристиките на Mycobacterium sp., причиняващи туберкулоза при животните, с най-съвременните налични методи, за да се даде възможност за по-добро разбиране на епидемиологията на посочената болест;

з)

следи развитието в областта на надзора, епидемиологията и профилактиката на туберкулозата по говедата в целия свят;

и)

придобива задълбочени познания за подготовката и използването на продукти на ветеринарната имунология, използвани за ликвидиране и контрол на туберкулозата по говедата, включително оценка на ваксините.

2.

Да улесни хармонизирането на техниките, използвани на цялата територия на Общността, по-конкретно чрез определяне на стандартни методологии за извършване на тестове.

3.

Да организира работни срещи, предназначени за националните референтни лаборатории, както е договорено според работната програма и годишния бюджет, посочени в членове от 2 до 4 от Регламент (ЕО) № 156/2004, включително обучения на експерти от държавите-членки и, когато е целесъобразно, от трети страни, във връзка с новите аналитични методологии.

4.

Да предоставя техническа помощ на Комисията и, по нейно искане, да участва в международни форуми, свързани с диагностиката на туберкулозата по говедата, отнасящи се по-конкретно до стандартизацията на аналитичните диагностични методи и тяхното прилагане.

5.

Да извършва изследователски дейности и винаги, когато е възможно, да координира изследователски дейности, насочени към по-успешен контрол и ликвидиране на туберкулозата по говедата, по-конкретно като:

а)

провежда или сътрудничи на националните лаборатории при провеждането на проучвания за валидиране на тестове;

б)

предоставя експертно мнение на Комисията и събира информация и доклади, свързани с дейностите на референтната лаборатория на Общността.