14.2.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 40/16


СЪВМЕСТНО ДЕЙСТВИЕ 2008/113/ОВППС НА СЪВЕТА

от 12 февруари 2008 година

в подкрепа на Международния инструмент, позволяващ на държавите своевременно и надеждно да идентифицират и проследяват незаконното леко стрелково и малокалибрено оръжие (ЛСМО) в рамките на стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика с ЛСМО и боеприпаси за тях

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейски съюз, и по-специално член 14 от него,

като има предвид, че:

(1)

На 8 декември 2005 г. Общото събрание на ООН прие Международен инструмент, позволяващ на държавите своевременно и надеждно да идентифицират и проследяват незаконното леко стрелково и малокалибрено оръжие (ЛСМО)(наричан по-долу „Международен инструмент за проследяване“).

(2)

На 15 и 16 декември 2005 г. Европейският съвет прие Стратегия на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика с ЛСМО и боеприпасите за тях („Стратегия на ЕС за ЛСМО“), която призовава за подкрепа на приемането на правно обвързващ международен инструмент за проследяване и маркиране на ЛСМО и боеприпаси.

(3)

С приемането на Международния инструмент за проследяване държавите се ангажираха да предприемат редица мерки за осигуряване на подходящо маркиране на ЛСМО и поддържане на документация за тях и за засилване на сътрудничеството в проследяването на незаконни ЛСМО. По-специално държавите следва да гарантират, че са в състояние да предприемат проследяване и да отговарят на искания за проследяване в съответствие с изискванията на Международния инструмент за проследяване. В инструмента се постановява, че държавите ще сътрудничат по подходящ начин на Обединените нации в подкрепа на неговото ефективно прилагане.

(4)

На 6 декември 2006 г. Общото събрание на Организацията на Обединените нации прие резолюция 61/66 относно „Незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти“, в която се призовават държавите да прилагат Международния инструмент за проследяване, прилагането на който ще бъде обсъдено по време на двугодишната среща на държавите през 2008 г.

(5)

Настоящото съвместно действие следва да се изпълни в съответствие с финансовото и административно рамково споразумение, сключено от Европейската общност с ООН.

(6)

В съответствие с параграфи 27, 29 и 30 от Международния инструмент за проследяване секретариатът на ООН (Службата по въпросите на разоръжаването) търси финансова помощ за подкрепа на дейности, които имат за цел да съдействат на Международния инструмент за проследяване,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО СЪВМЕСТНО ДЕЙСТВИЕ

Член 1

1.   Европейският съюз се стреми да съдейства на Международния инструмент за проследяване.

2.   За постигане на целта, посочена в параграф 1, Европейския съюз подкрепя проект на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (наричана по-долу „СВР-ООН“) за съдействие на Международния инструмент за проследяване през 2008 г., което включва три регионални семинара за по-добро запознаване на съответните правителствени длъжностни и други лица (включително лица за контакт по ЛСМО), длъжностни лица в правоприлагащите органи, членове на национални координиращи органи и парламентаристи) с разпоредбите на Международния инструмент за проследяване.

Описание на проекта е изложено в приложението.

Член 2

1.   Председателството, подпомагано от генералния секретар/върховен представител за ОППВС (наричан по-долу „ГС/ВП“), отговаря за изпълнението на настоящото съвместно действие. Комисията се присъединява изцяло.

2.   Техническото изпълнение на дейностите, които произтичат от приноса на ЕС, се осъществява от СВР-ООН, който изпълнява задачите си под контрола на ГС/ВП, подпомаган от председателството. За тази цел ГС/ВП постига необходимите договорености със СВР-ООН.

3.   Председателството, ГС/ВП и Комисията редовно се информират взаимно за изпълнението на настоящото съвместно действие, в съответствие със съответните им области на компетентност.

Член 3

1.   Финансовата референтна сума за изпълнението на настоящото съвместно действие възлиза на 299 825 EUR, които се предоставят от общия бюджет на Европейския съюз.

2.   Разходите, финансирани чрез сумата, посочена в параграф 1, се управляват в съответствие с процедурите и правилата на Европейския съюз, приложими към общия бюджет на Европейския съюз.

3.   Комисията контролира правилното управление на разходите, посочени в параграф 2, които се отпускат под формата на безвъзмездни средства. За тази цел тя сключва споразумение за финансиране със СВР-ООН. В него се предвижда, че СВР-ООН осигурява публичност на приноса на ЕС, съответстваща на неговия размер.

4.   Комисията се стреми да сключи споразумението за финансиране, посочено в параграф 3, възможно най-бързо след влизането в сила на настоящото съвместно действие. Тя информира Съвета за всички трудности в хода на този процес, както и за датата на сключване на споразумението за финансиране.

Член 4

Председателството, подпомагано от ГС/ВП, докладва на Съвета за изпълнението на настоящото съвместно действие на базата на доклади, изготвяни от СВР-ООН. Тези доклади представляват основа за оценката, извършвана от Съвета. Комисията се присъединява изцяло. Тя докладва по финансовите аспекти на изпълнението на настоящото съвместно действие.

Член 5

Настоящото съвместно действие влиза в сила в деня на приемането му.

Срокът му на действие изтича 12 месеца след датата на сключване на споразумението за финансиране, посочено в член 3, параграф 3, или 6 месеца след датата на приемането му, ако през този период не е сключено споразумение за финансиране.

Член 6

Настоящото съвместно действие се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 12 февруари 2008 година.

За Съвета

Председател

A. BAJUK


ПРИЛОЖЕНИЕ

ПРИНОС НА ЕС КЪМ ПРОЕКТА НА ООН В ПОДКРЕПА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ИНСТРУМЕНТ ЗА ПРОСЛЕДЯВАНЕ

1.   Въведение

Секретариатът на ООН (Служба по въпросите на разоръжаването) (наричан по-долу „СВР-ООН“) има намерение да организира през 2008 г. поредица регионални и подрегионални семинари, за да се даде възможност на съответните правителствени длъжностни и други лица (включително лица за контакт по ЛСМО, длъжностни лица в правоприлагащите органи, членове на национални координиращи органи и парламентаристи) да се запознаят по-добре с разпоредбите на Международния инструмент, позволяващ на държавите своевременно и надеждно да идентифицират и проследяват незаконното леко стрелково и малокалибрено оръжие (ЛСМО) (наричан по-долу „Международен инструмент за проследяване“), приет от Общото събрание на Организацията на обединените нации на 8 декември 2005 г.

2.   Описание на проекта

Семинарите ще са с практическа насоченост, ще продължават два дни и ще предоставят на участниците информация, предназначена да разшири разбирането им на Международния инструмент за проследяване, неговото значение и възможностите, уменията и средствата, които ще са нужни да се осигури прилагането му на национално равнище. В допълнение семинарите ще имат за цел да дадат началото на специфични оценки на нуждите на определени страни.

Отделът за конвенционални оръжия (ОКО) на СВР-ООН има намерение да организира и осъществи семинарите в сътрудничество с отдела за регионално разоръжаване на Службата, който включва три регионални центъра на ООН за разоръжаване. В допълнение, СВР-ООН ще се стреми да работи в партньорство със заинтересованите правителства, значими регионални и/или подрегионални организации, международни организации и организации на гражданското общество, които имат опит в областта на маркирането и проследяването на ЛСМО, включително Международния център за конверсия в Бон (BICC), Групата по изследвания и информация в областта на мира и сигурността (GRIP) и Изследването на малокалибрените оръжия (SAS). В тясно сътрудничество с Интерпол ще бъдат осигурени също технически демонстрации с цел да бъдат запознати участниците с наличните технически средства и да бъдат подпомогнати служителите в правоприлагащите органи при идентифицирането и проследяването на незаконни ЛСМО.

2.1.   Западна Африка

Възможни места за провеждане на семинара в Южна Африка са Бамако (Мали), Абуджа (Нигерия), Либревил (Габон) или Регионалният център на ООН за мир и разоръжаване в Ломе (Того). Окончателно решение за мястото на семинара ще бъде взето от СВР-ООН в координация с председателството, подпомагано от ГС/ВП.

Държавите членки на подрегионалните организации „Икономическа общност на западноафриканските държави“ (ECOWAS) и „Икономическа общност на централноафриканските държави“ (ECCAS) отговарят на условията за участие (1) в семинара:

ECOWAS: Бенин, Буркина Фасо, Кабо Верде, Кот д’Ивоар, Гамбия, Гана, Гвинея, Гвинея-Бисау, Либерия, Мали, Нигер, Нигерия, Сенегал, Сиера Леоне, Того. ECCAS: Ангола, Бурунди, Демократична република Конго, Руанда, Камерун, Централноафриканска република, Чад, Конго, Габон, Екваториална Гвинея, Сао Томе и Принсипи.

2.2.   Азия

Семинарът в Азия ще се проведе в Сеул, Република Корея.

Следните държави отговарят на условията за участие в семинара:

Афганистан, Австралия (2), Бангладеш, Камбоджа, Китай, Индия, Индонезия, Япония (2), Казахстан, Киргизката република, Малайзия, Мианмар, Непал, Пакистан, Папуа-Нова Гвинея, Филипини, Соломонови острови, Шри Ланка, Таджикистан, Тайланд, Тимор-Лесте, Туркменистан, Узбекистан, Виетнам.

2.3.   Латинска Америка и Карибският басейн

Семинарът в Латинска Америка и Карибския басейн ще се проведе в Бразилия. Окончателно решение за мястото на семинара ще бъде взето от ООН-ОВР в координация с председателството, подпомагано от ГС/ВП.

Следните държави отговарят на условията за участие в семинара:

Аржентина, Бахамски острови, Барбадос, Боливия, Бразилия, Чили, Колумбия, Куба, Коста Рика, Доминиканската република, Еквадор, Салвадор, Гватемала, Гвиана, Хаити, Хондурас, Ямайка, Мексико, Никарагуа, Панама, Парагвай, Перу, Тринидад и Тобаго, Уругвай, Венецуела.

3.   Времетраене

Общото прогнозирано времетраене на проектите ще бъде 12 месеца.

4.   Бенефициери

Бенефициери на семинарите са държавите в Африка, Азия и Латинска Америка, посочени по-горе, които според СВР-ООН се нуждаят от разширяване на разбирането им на разпоредбите на Международния инструмент за проследяване, както и да идентифицират възможностите, уменията и средствата, които биха били нужни да се осигури прилагането му на национално равнище.

Потенциални регионални и други донори на техническа помощ, както и съответните международни регионални и подрегионални организации, също ще бъдат поканени да присъстват.

5.   Организация, натоварена с изпълнението

В контекста на цялостните си отговорности СВР-ООН ще осъществи изпълнението на техническите дейности, които произтичат от приноса на ЕС, както е предвидено в настоящото съвместно действие, под контрола на ГС/ВП, подпомаган от председателството.

6.   Прогнозирани общи разходи по проекта и финансов принос на ЕС

Проектът ще се финансира съвместно от ЕС и други донори. Приносът на ЕС ще покрие участието на представители от държавите бенефициери и на експерти в семинарите, с изключение на персонала на ООН, както и разходите за конференции. Приносът на ЕС ще финансира като приоритет отговарящите на условията дейности за семинара в Африка. Разходите, направени от съответните регионални и подрегионални организации, също могат да бъдат покрити, доколкото са пряко свързани с участието на тези организации в дейности по проектите. СВР-ООН ще отговоря за общата координация на приносите на другите донори, които ще финансират останалите разходи по проекта.

Общите предвиждани разходи по проекта възлизат на 798 800 $, от които ЕС ще осигури 299 825 EUR.


(1)  СВР-ООН организира семинар за Северна, Източна и Южна Африка през декември 2007 г.

(2)  Правителствата на Австралия и Япония ще поемат пътните разходи на своите участници.