7.5.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 120/11


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 23 април 2008 година

относно специфичните изисквания за безопасност спрямо децата, на които трябва да отговарят европейските стандарти за запалки съгласно Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

(2008/357/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

Като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 3 декември 2001 г. относно общата безопасност на продуктите (1), и по-специално член 4, параграф 1, буква а) от нея,

като има предвид, че:

(1)

Директива 2001/95/ЕО определя задължението за производителите да пускат на пазара единствено безопасни продукти.

(2)

Съгласно Директива 2001/95/ЕО, даден продукт се счита за безопасен по отношение на рисковете и категориите рискове, обхванати от съответните национални стандарти, ако този продукт е съобразен с незадължителните национални стандарти, транспониращи европейските стандарти.

(3)

Директива 2001/95/ЕО предвижда, че европейските стандарти следва да бъдат установени от европейските органи по стандартизация. Тези стандарти следва да гарантират, че продуктите отговарят на общите изисквания за безопасност, наложени от директивата.

(4)

По своята същност запалките са опасни продукти, тъй като предизвикват пламък или топлина и защото съдържат запалителна течност или газ, които са често под налягане. Най-очевидните потенциални рискове, свързани с неправилната употреба на запалките са рисковете от пожар, изгаряне и избухване, които могат да доведат до експлозия в присъствието на източник на топлина.

(5)

Запалките не са предназначени за деца. Въпреки това, неправилната им употреба, по-специално от малки деца, не е рядкост и трябва да бъде взета под внимание при оценяването на безопасността на тези продукти. Това е особено наложително за запалките за еднократна употреба, продавани в големи количества, често пъти в партиди, съдържащи много запалки и използвани от потребителите като продукти за еднократна употреба с ниска стойност, както и за запалките, които са особено привлекателни за малките деца, поради това,че имат форма или забавни характеристики, които са привлекателни за децата.

(6)

Неправилната употреба на запалките от малките деца може да причини пожар, който води до значителни телесни и имуществени вреди, включително и смъртни случаи. Следователно, запалките представляват сериозен риск поради неправилната им употреба от страна на малките деца.

(7)

През 1998 г. Комисията повери на Европейския комитет по стандартизация (CEN) мандат за стандартизация номер M/266 относно безопасността на потребителите и децата във връзка със запалките, който доведе до европейския стандарт EN 13869:2002: Запалки – Обезопасяване на запалките спрямо деца — Изисквания за безопасност и методи за изпитване.

(8)

Предвид факта, че са застрашени здравето и безопасността на потребителите, в частност заради възможността и вероятността малките деца да задействат и неправилно да употребят запалките, както и възможността този риск да бъде отстранен ефикасно единствено с подходящи мерки, приложими на равнище Общност, по силата на разпоредбите на член 13 от Директива 2001/95/ЕО, Комисията прие на 11 май 2006 г. Решение 2006/502/ЕО (2), изискващо от държавите-членки да вземат мерки, за да гарантират, че на пазара се пускат единствено запалки, които са обезопасени спрямо деца, и да забранят пускането на пазара на запалки с нестандартен дизайн.

(9)

Предвид факта, че решенията, приети по силата на член 13 от Директива 2001/95/ЕО представляват временни мерки с максимална валидност една година, всяка от които може да бъде продължена с максимум още една година, Комисията прие на 12 април 2007 г. Решение 2007/231/ЕО (3) за удължаване на валидността на Решение 2006/502/ЕО с една година.

(10)

Независимо от това, че препратката към европейския стандарт EN 13869 не е публикувана в официалния вестник, в съответствие с разпоредбите на Директива 2001/95/ЕО, Решение 2006/502/ЕО на Комисията установява презумпция за съответствие на запалките, които отговарят на националните стандарти, въвеждащи стандарт EN 13869.

(11)

С оглед на необходимостта от използване на подходящи технически решения за оценяване на изискванията за безопасност спрямо децата на запалките, държавите-членки и Комисията, в сътрудничество с европейските органи по стандартизация и след провеждането на консултация със заинтересованите страни, стигнаха до заключението, че е необходимо да се преразгледа европейския стандарт EN 13869.

(12)

Основният проблем, произтичащ от настоящия стандарт, се състои в това, че той се позовава на извършването на опити с участието на деца, за да се провери дали дадена запалка действително е обезопасена спрямо деца. Въпреки, че провеждането на опити с участието на деца показва, че това е надежден метод, би било целесъобразно да се намерят алтернативни методи за определяне на обезопасяването на запалките спрямо деца, при условие, че другите алтернативи са също толкова ефективни и надеждни. Освен това, съществуващата дефиниция на запалките, които са особено привлекателни за деца (така наречените „запалки с нестандартен дизайн “) подлежи на тълкуване, което може да доведе до различно прилагане на забраната за тези запалки. В крайна сметка е необходимо да се разгледат различни други въпроси, за да може стандартът да отговаря напълно на предназначението си, предоставяйки подходящите технически решения.

(13)

Специфичните изисквания за безопасност спрямо децата на запалките следва да бъдат установени по силата на разпоредбите на член 4 от Директива 2001/95/ЕО, с цел да се изиска от органите по стандартизация да преразгледат EN 13869 съгласно процедурата, определена в Директива 98/34/ЕО (4) относно предоставянето на информация в областта на техническите стандарти и регламенти и преразгледаният стандарт да може да бъде публикуван в Официален вестник.

(14)

Когато препращането към промененият стандарт бъде публикувано в Официален вестник, ще се счита, че запалките, произведени в съответствие със стандарта отговарят на изискването за обща безопасност на Директива 2001/95/ЕО относно общата безопасност на продуктите, по отношение на специфичните изисквания за безопасност спрямо децата, обхванати от стандарта.

(15)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, учреден по силата на Директива 2001/95/ЕО,

РЕШИ:

Член 1

Цел

Целта на настоящото решение е да установи изисквания, въз основа на които Комисията може да изиска от компетентните органи по стандартизация да изменят приложимият стандарт за запалки.

За целите на настоящото решение:

 

„запалка“ означава ръчно задействано устройство, произвеждащо пламък чрез използване на гориво, което нормално се използва за запалване на цигари, пури и лули и за което може да се предвиди, че ще се използва за запалване на материали, като хартия, фитили, свещи и газови лампи, произведени с неделим запас от гориво, предвидено да бъде презареждано или не.

 

„запалка, обезопасена спрямо деца“ означава запалка, проектирана и изработена по начин, гарантиращ, че при нормални или разумно предвидими условия на употреба тя не може да бъде задействана от деца на възраст под 51 месеца поради, например, силата, необходима за нейното задействане, или поради нейния дизайн или защитата на запалителния механизъм, или сложността или последователността на операциите, необходими за запалването.

 

„запалка, привлекателна за деца“ означава запалка, чийто дизайн наподобява под каквато и да е форма друг предмет, общопризнат като привлекателен за деца по малки от 51 месеца или който е предназначен да бъде използван от тях.

Член 2

Изисквания

1.   за целите на член 4 от Директива 2001/95/ЕО, специфичните изисквания за безопасност на запалките спрямо деца са следните:

а)

запалките трябва да са обезопасени спрямо деца, за да се сведе до минимум възможността и вероятността деца, по-малки от 51 месеца да ги задействат;

б)

запалките не трябва да са привлекателни за деца, по-малки от 51 месеца.

2.   Параграф 1, буква а) не се прилага за запалки, които могат да бъдат презареждани, за които производителите предоставят при поискване от компетентните органи необходимата документация, потвърждаваща, че запалките са проектирани, произведени и пуснати на пазара по начин, който обезпечава непрекъснатата очаквана безопасна употреба за период на експлоатация най-малко пет години, подлежат на ремонт и отговарят на посочените по-долу изисквания:

а)

писмена гаранция от производителя от най-малко две години за всяка запалка в съответствие с Директива 1999/44/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (5);

б)

практическа възможност да бъдат ремонтирани и повторно заредени по безопасен начин през цялото време на експлоатация, в т.ч. наличието на запалителен механизъм, който може да бъде ремонтиран;

в)

частите, които не са предназначени за еднократна употреба, но може да се износят или да се повредят при постоянна употреба след гаранционния срок, са достъпни за подмяна или поправка от оторизиран или специализиран сервиз за извънгаранционно обслужване, намиращ се на територията на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 23 април 2008 година.

За Комисията

Меглена КУНЕВА

Член на Комисията


(1)  ОВ L 11, 15.1.2002 г., стр. 4.

(2)  ОВ L 198, 20.7.2006 г., стр. 41

(3)  ОВ L 99, 14.4.2007 г., стр. 16.

(4)  ОВ L 204, 21.7.1998 г., стp. 37.

(5)  ОВ L 171, 7.7.1999 г., стр. 12.