3.2.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 28/14


ДИРЕКТИВА 2007/4/ЕО НА КОМИСИЯТА

от 2 февруари 2007 година

за изменение, за целите на привеждане в съответствие с техническия прогрес, на приложение II към Директива 96/73/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно някои методи за количествен анализ на двукомпонентни смеси за текстилни влакна

(текст от значение за ЕИП)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Директива 96/73/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 1996 г. относно някои методи за количествен анализ на двукомпонентни смеси от текстилни влакна (1), и по-специално член 5, параграф 2 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Директива 96/74/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 1996 г. относно наименованията на текстилните продукти (2) изисква етикетиране, за да се посочва съставът от влакна на текстилни продукти, като проверки се извършват чрез анализ на съответствието на тези продукти с информацията, посочена на етикета.

(2)

В Директива 96/73/ЕО са предвидени унифицирани методи за количествен анализ на двукомпонентни смеси за текстилни влакна.

(3)

Въз основа на неотдавнашните констатации на техническа работна група Директива 96/74/ЕО беше приведена в съответствие с техническия прогрес, като се добави влакното elastolefin към списъка на влакна, установен в приложения I и II към посочената директива.

(4)

Поради това е необходимо да се определят унифицирани методи за изпитване на elastolefin.

(5)

Директива 96/73/ЕО следва съответно да бъде изменена.

(6)

Мерките, предвидени в настоящата директива, са в съответствие със становището на Комитета за директивите, отнасящи се до наименованията на текстилните продукти и етикетирането им,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

Приложение II към Директива 96/73/ЕО се изменя в съответствие с приложението към настоящата директива.

Член 2

1.   Държавите-членки въвеждат в сила необходимите законови, подзаконови и административни разпоредби, за да се съобразят с настоящата директива най-късно до 2 февруари 2008 г. Те незабавно съобщават на Комисията текста на тези разпоредби, както и таблица на съответствието между тези разпоредби и настоящата директива.

Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

2.   Държавите-членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното си законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

Член 3

Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 4

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 2 февруари 2007 година.

За Комисията

Günter VERHEUGEN

Заместник-председател


(1)  ОВ L 32, 3.2.1997 г., стр. 1 Директива, последно изменена с Директива 2006/2/ЕО на Комисията (OВ L 5, 10.1.2006 г., стр. 10).

(2)  OВ L 32, 3.2.1997 г., стр. 38. Директива, последно изменена с Директива 2006/3/EC на Комисията (OВ L 5, 10.1.2006 г., стр. 14).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложение II към Директива 96/73/ЕО се изменя, както следва:

1.

Глава 1, раздел I се изменя, както следва:

а)

в точка I.3 „материали и оборудване“ се добавят следните вписвания:

„I.3.2.4

Ацетон.

I.3.2.5

Ортофосфорна киселина

I.3.2.6

Карбамид

I.3.2.7

Натриев бикарбонат“;

б)

точка I.6 „Предварителна обработка на лабораторната проба за тестване“ се заменя със следното:

„В случай че в пробата има вещество, което не трябва да се взема под внимание в изчисленията на частите (виж член 12, параграф 3 от Директива 96/74/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 1996 г. относно наименованията на текстилните продукти), то трябва най-напред да бъде отстранено чрез подходящ метод, който да не засегне никой от компонентите на влакното.

За целта невлакнестата материя, която може да бъде екстрахирана с петролен етер и вода, се премахва, като изсушената проба се обработва в Сокслетов екстрактор с петролен етер за време от един час при най-малко 6 цикъла/час. Оставя се петролният етер да се изпари от пробата, която след това се обработва директно чрез накисване на образеца във вода със стайна температура за 1 час и след това чрез накисване във вода с температура 65 °С ± 5 °С за още 1 час, като течността от време на време се разбърква. Използва се съотношение образец/течност = 1:100. Излишната вода се отстранява чрез изстискване, всмукване или центрофугиране и след това пробата се оставя да изсъхне.

Тази процедура трябва леко да се измени, всъщност петролният етер трябва да се замени с ацетон, в случай на elastolefin или смеси за влакна, съдържащи elastolefin и други влакна (вълна, животинска козина, коприна, памук, лен, истински коноп, юта, манилски коноп, алфа, влакна от кокосов орех, метла, рамия, сизал, купро, модал, протеин, вискоза, акрил, полиамид или найлон, полиестер, еластомултиестер).

В случай на двукомпонентни смеси, съдържащи elastolefin и ацетат, следната процедура трябва да се прилага като предварителна обработка. Пробата се обработва за 10 минути при температура 80 °C с разтвор, съдържащ 25 g/l 50 % ортофосфорна киселина и 50 g/l карбамид. Използва се съотношение образец/течност = 1:100. Образецът се измива във вода, след това се изсушава и се измива в 0.1 % разтвор на натриев бикарбонат, и накрая се измива внимателно във вода.

Когато невлакнестата материя не може да се отдели с петролен етер и вода, тя трябва да се отстрани, като се замести посоченият по-горе воден метод с друг подходящ метод, който да не засегне никоя от съставките на влакното. Относно някои неизбелени естествени растителни влакна (напр. юта, влакна от кокосов орех) следва да се отбележи, че обикновената предварителна обработка с петролен етер и вода не отстранява всички естествени невлакнести съставки; въпреки това не се прилага допълнителна предварителна обработка, освен ако пробата съдържа апретура, неразтворима както в петролния етер, така и във водата.

Протоколите от изпитването трябва да съдържат пълна информация за използваните методи при предварителната обработка.“

2.

Глава 2 се изменя, както следва:

а)

специалните методи – Обобщена таблица се заменя със следното:

„2.   СПЕЦИАЛНИ МЕТОДИ – ОБОБЩЕНА ТАБЛИЦА

Метод

Област на приложение

Реагент

Разтворим компонент

Неразтворим компонент

№ 1

Ацетат

Някои други влакна

Ацетон

№ 2

Някои протеинови влакна

Някои други влакна

Хипохлорит

№ 3

Вискоза, купро и някои типове модал

Памук или elastolefin

Мравчена киселина и цинков хлорид

№ 4

Полиамид или найлон

Някои други влакна

Мравчена киселина 80 % m/m

№ 5

Ацетат

Триацетат или elastolefin

Бензил алкохол

№ 6

Триацетат или полилактид

Някои други влакна

Дихлорметан

№ 7

Някои целулозни влакна

Полиестер, елстомултиестер или elastolefin

Сярна киселина 75 % m/m

№ 8

Акрили, някои модакрилни или някои хлорирани влакна

Някои други влакна

Диметилформамид

№ 9

Някои хлорирани влакна

Някои други влакна

Въглероден дисулфид/ацетон, 55,5/44,5 v/v

№ 10

Ацетат

Някои хлорирани влакна или elastolefin

Ледена оцетна киселина

№ 11

Коприна

Вълна, козина или elastolefin

Сярна киселина 75 % m/m

№ 12

Юта

Някои животински влакна

Методът със съдържание на азот

№ 13

Полипропилен

Някои други влакна

Ксилол

№ 14

Някои други влакна

Хлорирани влакна (хомополимери на винил хлорид) или elastolefin

Методът с концентрирана сярна киселина

№ 15

Хлорирани влакна, някои модакрили, някои еластани, ацетати, триацетати

Някои други влакна

Циклохексанон“

б)

точка 1.2 от метод № 1 се заменя със следното:

„2.

вълна (1), животинска козина (2 и 3), коприна (4), памук (5), лен (7), истински коноп (8), юта (9), манилски коноп (10), алфа (11), влакна от кокосов орех (12), метла (13), рамия (14), сизал (15), купро (21), модал (22), протеин (23), вискоза (25), акрил (26), полиамид или найлон (30), полиестер (34), еластомултиестер (45) и elastolefin (46).

Този метод не трябва да се прилага при никакви обстоятелства за ацетатни влакна, които са деацетизирани на повърхността.“

в)

точка 1.2 от метод № 2 се заменя със следното:

„2.

памук (5), купро (21), вискоза (25), акрил (26), хлорирани влакна (27), полиамид или найлон (30), полиестер (34), полипропилен (36), еластан (42), стъкловлакна (43), еластомултиестер (45) и elastolefin (46).

Ако сместа съдържа различни протеинови влакна, методът дава резултат за техния общ дял, а не за индивидуалните количества.“

г)

точка 1.2 от метод № 3 се заменя със следното:

„2.

памук (5) и elastolefin (46).“

д)

точка 5 от метод № 3 се заменя със следното:

„5.   ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗРАЗЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Резултатите се изчисляват, както е описано в общите инструкции. Стойността на „d“ е 1,02 за памук и 1,00 за elastolefin.“

е)

точка 1.2 от метод № 4 се заменя със следното:

„2.

вълна (1), животинска козина (2 и 3), памук (5), купро (21), модал (22), вискоза (25), акрил (26), хлорирани влакна (27), полиестер (34), полипропилен (36), стъкловлакна (43), еластомултиестер (45) и elastolefin (46).

Както вече бе отбелязано, метод № 2 също е приложим при смеси с вълна, но той се прилага само когато съдържанието на вълна надвишава 25 % (вълната се разтваря в разтвор на алкален натриев хипохлорид).“

ж)

точка 1 от метод № 5 се заменя със следното:

„1.   ОБЛАСТ НА ПРИЛОЖЕНИЕ

Настоящият метод се прилага след отстраняване на невлакнестия материал за двукомпонентни смеси от:

ацетат (19)

с

триацетат (24) и elastolefin (46).“

з)

метод № 6 се изменя, както следва:

i)

точка 1.2 се заменя със следното:

„2.

вълна (1), животинска козина (2 и 3), коприна(4), памук (5), купро (21), модал (22), вискоза (25), акрил (26), полиамид или найлон (30), полиестер (34), стъкловлакно (43), еластомултиестер (45) и elastolefin (46).

Бележка

Триацетатни влакна, които са получили апретура, водеща до частична хидролиза, престават да са напълно разтворими в реагента. В тези случаи методът е неприложим.“

ii)

точка 5 се заменя със следното:

„5.   ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗРАЗЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Резултатите се изчисляват, както е описано в общите инструкции. Стойността на „d“ е 1,00, с изключение на полиестер, еластомултиестер и elastolefin, за които стойността „d“ е 1,01.“

и)

точка 1.2 от метод № 7 се заменя със следното:

„2.

полиестер (34), еластомултиестер (45) и elastolefin (46).“

й)

точка 1.2 от метод № 8 се заменя със следното:

„2.

вълна (1), животинска козина (2 и 3), коприна (4), памук (5), купро (21), модал (22), вискоза (25), полиамид или найлон (30), полиестер (34), еластомултиестер(45) и elastolefin (46).

Той е еднакво приложим както за акрилни влакна, така и за някои модакрилни влакна, обработени с металосъдържащи багрила, но не за такива, оцветени с хромирани бои.“

к)

точка 1.2 от метод № 10 се заменя със следното:

„2.

някои хлорирани влакна (27), по-точно поливинилхлоридни влакна, независимо дали те са били впоследствие хлорирани или не, и elastolefin (46).“

л)

метод № 11 се изменя, както следва:

i)

точка 1.2 се заменя със следното:

„2.

вълна (1), животинска козина (2 и 3) и elastolefin (46)“;

ii)

точка 5 се заменя със следното:

„5.   ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗРАЗЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Резултатите се изчисляват, както е описано в общите инструкции. Стойността на „d“ е 0,985 за вълна и 1,00 за elastolefin.“

м)

метод № 14 се изменя, както следва:

i)

точка 1.1 се заменя със следното:

„1.

хлорирани влакна (27) на база хомополимери на винилхлорид, независимо дали след хлориране или нехлорирани, elastolefin (46)

с“

ii)

точка 2 се заменя със следното:

„2.   ПРИНЦИП

Съставните части, с изключение на хлорираното влакно или elastolefin (тоест влакната, посочени в параграф 1, точка 2), от определена суха маса на сместа се разтварят в концентрирана сярна киселина (относителна плътност 1,84 при 20 °С). Утайката, състояща се от хлорирани влакна или elastolefin, се събира, промива, подсушава и претегля; нейната маса, коригирана при необходимост, се изразява като процент от общата суха маса на сместа. Процентното съдържание на втория компонент се получава от разликата.“