16.2.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 46/59


СЪВМЕСТНО ДЕЙСТВИЕ 2007/107/ОВППС НА СЪВЕТА

от 15 февруари 2007 гoдина

за назначаване на Специален представител на Европейския съюз за Република Молдова

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално членове 14, 18, параграф 5 и член 23, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

На 20 февруари 2006 г. Съветът прие Съвместно действие 2006/120/ОВППС за удължаване на мандата на Специалния представител на Европейския съюз за Молдова (1).

(2)

На 7 юни 2006 г. Съветът одобри политиката на Европейския съюз относно сигурността на персонала, изпратен извън Европейския съюз с възложени оперативни функции съгласно дял V от Договора за Европейския съюз.

(3)

Мандатът на Специалния представител на Европейския съюз (СПЕС) следва да се удължи с 12 месеца въз основа на преразглеждане на Съвместно действие 2006/120/ОВППС.

(4)

Г-н Adriaan Jacobovits de Szeged информираха Генералния секретар/ Върховен представител (ГС/ВП) за намерението си да подаде оставка в края на месец февруари 2007 г. Поради това следва да бъде назначен нов СПЕС, считано от 1 март 2007 г.

(5)

На 31 януари 2007 г. ГС/ВП препоръча г-н Kàlmàn MIZSEI да бъде назначен за нов СПЕС за Република Молдова.

(6)

СПЕС ще изпълнява мандата си в ситуация, която може да се влоши и да възпрепятства постигането на целите на общата външна политика и политика на сигурност, определени в член 11 на Договора,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО СЪВМЕСТНО ДЕЙСТВИЕ:

Член 1

Назначаване

Г-н Kàlmàn MIZSEI се назначава за Специален представител на Европейския съюз (СПЕС) в Република Молдова, считано от 1 март 2007 г. до 29 февруари 2008 г.

Член 2

Цели на политиката

1.   Мандатът на СПЕС се основава на целите на политиката на Европейския съюз за Република Молдова. Тези цели включват:

а)

способстване за мирното уреждане на конфликта в Транснистрия (Приднестровието) и за изпълнението на тези договорености въз основа на приложимо решение, при зачитане на суверенитета и териториалната цялост на Република Молдова в границите, признати на международно ниво;

б)

способстване за укрепването на демокрацията, принципа на правова държава и зачитането на правата на човека и основни свободи за всички граждани на Република Молдова;

в)

насърчаване на добри и близки отношения между Република Молдова и ЕС на основата на общи ценности и интереси, определени в Плана за действие на Европейската политика на съседство (ЕПС)

г)

подпомагане на борбата с трафика на хора, на оръжия и други стоки от и през територията на Република Молдова;

д)

способстване за укрепване на стабилността и сътрудничеството в региона;

е)

засилване на ефективността на политиките на Европейския съюз и представянето им на обществеността в Република Молдова и региона;

ж)

засилване на ефективността на граничния и митнически контрол и дейностите по гранично наблюдение в Република Молдова и Украйна по продължение на общата им граница, като се обърне специално внимание на участъка на Транснистрия (Приднестровието), особено чрез Гранична мисия на ЕС.

2.   СПЕС подпомага дейността на Генералния секретар/Върховен представител (ГС/ВП) в Република Молдова и региона, и работи в тясно сътрудничество с Председателството, ръководителите на мисии на ЕС и Комисията.

Член 3

Мандат

1.   С оглед постигане на целите на провежданата политика, мандатът на СПЕС включва:

а)

засилване на участието на ЕС в разрешаването на конфликта в Транснистрия (Приднестровието) в съответствие с приетите цели на политиката на Европейския съюз и в тясно сътрудничество с ОССЕ, като представлява Европейския съюз чрез подходящи процедурни средства и на съгласувани платформи за диалог, както и чрез развиване и поддържане на тесни връзки с всички заинтересовани участници;

б)

подпомагане на подготовката, по целесъобразност, на участието на Европейския съюз в прилагането на възможно решение на конфликта;

в)

внимателно проследяване на политическите събития в Република Молдова, включително на тези в Транснистрийския регион (Приднестровието), чрез развиване и поддържане на тесни връзки с правителството на Република Молдова и други вътрешни участници, и предлагане по целесъобразност на съвет и съдействие от страна на Европейския съюз;

г)

съдействие за по-нататъшно развитие на политиката на Европейския съюз за Република Молдова и региона, по-специално относно предотвратяване и разрешаване на конфликти;

д)

чрез помощен екип, ръководен от старши политически съветник на СПЕС:

i)

осигурява политически обзор на събитията и дейностите, свързани с молдовско-украинската държавна граница;

ii)

извършва анализ на политическите ангажименти на Република Молдова и Украйна за подобряване на граничното управление;

iii)

насърчава сътрудничеството по въпроси, свързани с границите, между молдовската и украинска страна, както и с оглед създаване на предпоставки за уреждане на конфликта в Транснистрия (Приднестровието).

е)

способства за осъществяване на политиката на Европейския съюз и насоките на Европейския съюз в областта на правата на човека, по-специално по отношение на децата и жените в засегнатите от конфликта области, особено чрез наблюдение и разглеждане на събитията в това отношение.

2.   За целите на изпълнение на мандата си, СПЕС поддържа обща информираност относно всички дейности на Европейския съюз, особено съответните аспекти на Плана за действие на ЕПД.

Член 4

Изпълнение на мандата

1.   СПЕС отговаря за изпълнението на мандата под ръководството и на пряко подчинение на ГС/ВП. СПЕС се отчита пред Комисията за всички разходи.

2.   Комитетът по политиката и сигурността (КПС) поддържа привилегировани отношения със СПЕС и е основното лице за контакти със Съвета. КПС осигурява стратегически насоки и политическа информация на СПЕС в рамките на мандата му.

Член 5

Финансиране

1.   Референтната сума, предназначена за покриване на разходите, свързани с мандата на СПЕС в периода от 1 март 2007 г. до 29 февруари 2008 г., е в размер на 1 100 000 EUR.

2.   Управлението на разходите, финансирани от предвидената в параграф 1 сума, се извършва в съответствие с процедурите и нормите, приложими към общия бюджет на Европейския съюз, с изключение на това, че предварително предоставените финансови средства не остават собственост на Общността.

3.   Управлението на разходите подлежи на договаряне между СПЕС и Комисията. Извършването на разходите е допустимо, считано от 1 март 2007 г.

4.   Председателството, Комисията и/или държавите-членки, както е целесъобразно, осигуряват логистична подкрепа в региона.

Член 6

Съставане на екипа

1.   В рамките на мандата му и предоставените му финансови средства СПЕС отговаря за създаваното на свой екип след консултация с Председателството, със съдействието на ГС/ВП и в пълно взаимодействие с Комисията. СПЕС информира Председателството и Комисията за окончателния състав на екипа си.

2.   Държавите-членки и институциите на Европейския съюз могат да предложат да командироват персонал, който да работи със СПЕС. Възнаграждението на този персонал, който може да бъде командирован от държава-членка или институция на ЕС в подкрепа на СПЕС, се заплаща от съответната държава-членка или институция на ЕС.

3.   Всички длъжности от категория „А“, на които не са назначени командировани лица, се обявяват от Генералния секретариат на Съвета и също се нотифицират на държавите-членки и институциите на ЕС, за да се извърши подбор на най-квалифицираните кандидати.

4.   Привилегиите, имунитетите и допълнителните гаранции, необходими за изпълнението и безпроблемното протичане на мисията на СПЕС и членовете на екипа му, се определят от страните. За тази цел държавите-членки и Комисията предоставят необходимото съдействие.

Член 7

Сигурност

1.   СПЕС и членовете на неговия екип спазват изискванията за сигурност и минималните стандарти, постановени с Решение № 2001/264/ЕО на Съвета от 19 март 2001 г. за приемане на правилата за сигурност на Съвета (2), по-специално при управление на класифицирана информация на ЕС.

2.   В съответствие с политиката на Европейския съюз за сигурността на персонала, командирован извън Европейския съюз, в качеството на оперативен персонал съгласно Дял V от ДЕС, СПЕС предприема всички разумно приложими мерки, съобразени с мандата му и ситуацията на сигурността в географския регион, за който отговаря, за сигурността на целия персонал под негово ръководство, по-специално чрез:

а)

създаване inter alia на конкретен за мисията план за сигурност въз основа на насоките на Генералния секретариат на Съвета, включително конкретни за мисията мерки за физическа, организационна и процедурна сигурност, който предвижда управлението на безопасното придвижване на персонала до и в границите на района на мисията, управлението на инциденти, свързани със сигурността и план на мисията за извънредни ситуации и евакуация.

б)

осигуряване, че целият персонал, изпратен извън Европейския съюз, е застрахован срещу висока степен на риск съобразно условията в района на мисията;

в)

осигуряване, че всички членове на неговия екип, които ще бъдат изпратени извън Европейския съюз, включително местно нает персонал, е преминал през подходящо обучение за сигурност преди или при пристигане в района на мисията, въз основа на степента на риск, определена за района на мисията от секретариата на Съвета.

г)

гарантиране, че се изпълняват всички съгласувани препоръки, отправени след редовни оценки на сигурността, и предоставяне на писмени доклади за тяхното изпълнение, както и за други въпроси, свързани със сигурността в рамките на междинния и окончателен доклад за изпълнение на мандата, на ГС/ВП, Съвета и Комисията;

д)

осигуряване, когато е необходимо и в рамките на неговите отговорности като част от йерархията, на приемането на последователен подход относно сигурността на персонала спрямо всички елементи на Европейския съюз, присъстващи в операция по управление на криза или операции в неговия географски район на отговорност.

Член 8

Докладване

Като правило СПЕС се отчита лично пред ГС/ВП и пред КПС, като също така може да се отчита пред съответната работна група. На ГС/ВП, Съвета и Комисията се изпращат редовни писмени доклади. По препоръка на ГС/ВП и на КПС, СПЕС може да докладва на Съвета по общи въпроси и външни отношения.

Член 9

Координация

1.   За да се осигури съгласуваност на външните действия на Европейския съюз, дейностите на СПЕС се координират с тези на ГС/ВП, Председателството и Комисията. СПЕС провежда редовни брифинги за мисиите на държавите-членки и делегациите на Комисията. На място се поддържат тесни връзки с Председателството, Комисията и ръководителите на мисиите, които полагат всички възможни усилия, за да съдействат на СПЕС за изпълнението на мандата му. СПЕС също осъществява връзка с други участници на международно и регионално ниво на място.

2.   Съветът и Комисията, в рамките на своите пълномощия, гарантират последователността между изпълнението на настоящото съвместно действие и външни дейности на Общността в съответствие с втора алинея на член 3 на Договора. За тази цел Съветът и Комисията си сътрудничат.

Член 10

Преглед

Изпълнението на настоящото съвместно действие и неговата съгласуваност с други участия на ЕС в този регион подлежи на редовен преглед. СПЕС представя на ГС/ВП, Съвета и Комисията доклад за напредъка преди края на месец юни 2007 г. и обстоен доклад за изпълнението на мандата до средата на месец ноември 2007 г. Тези доклади представляват основа за оценка на настоящото съвместно действие в съответните работни групи и от КПС. В контекста на общите приоритети за разгръщане, ГС/ВП отправят препоръки към КПС относно решението на Съвета за подновяване, изменение или прекратяване на мандата.

Член 11

Влизане в сила

Настоящото съвместно действие влиза в сила на датата на неговото приемане.

Член 12

Публикуване

Настоящото съвместно действие се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 15 февруари 2007 гoдина.

За Съвета

Председател

W. SCHÄUBLE


(1)  ОВ L 49, 21.2.2006 г., стр. 11.

(2)  OВ L 101, 11.4.2001 г., стр. 1. Решение, последно изменено с Решение 2005/952/EО (OВ L 346, 29.12.2005 г., стр. 18).