29.3.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 88/47


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 14 ноември 2006 година

обявяващо операция по концентрация, съвместима с общия пазар и с функционирането на споразумението за EИП

(дело COMP/M.4180 — Gaz de France/Suez)

(нотифицирано под номер C(2006) 5419)

(само текстът на френски език е автентичен)

(2007/194/ЕО)

На 14 ноември 2006 г. Комисията прие решение по дело за концентрация при прилагане на Регламент (ЕО) № 139/2004 на Съвета от 20 януари 2004 г. относно контрола на концентрациите между предприятия (1), и по-специално член 8, параграф 2 от него. Неповерителна версия на пълния текст на решението на автентичния език се намира на интернет сайта на Генерална дирекция „Конкуренция“ на следния адрес: http://ec.europa.eu/comm/competition/index_fr.html

A.   СТРАНИТЕ

(1)

GDF е енергийна група, която присъства във всички професии от газовия сектор и свързаните с него енергийни услуги; тя е активна в износа, производството, преноса, съхранението, разпространението и продажбата на природен газ предимно във Франция, но също така в Белгия, Германия, Обединеното кралство, Люксембург, Унгария и Испания. В Белгия Gaz de France упражнява заедно с Centrica съвместния контрол върху SPE (2), която участва в пазара на електричество и газ в Белгия и предлага енергийни услуги.

(2)

Групата Suez е активна в промишлеността и обществените услуги. Организацията на групата е обединена около четири оперативни клона в две области на дейност — енергията и околната среда. Основните структури на Suez в областта на енергията са Electrabel (електроенергия и газ), Distrigaz (газ), Fluxys (пренос и съхранение на газ), Elyo (преименувана в Suez Energy Services от януари 2006 г.), Fabricom, GTI, Axima и Tractebel Engineering в сектора на енергийните услуги. Според информацията, предоставена от страните, Suez Energie Europe притежава миноритарно участие от 27,5 % в Elia, която стопанисва електропреносната мрежа в Белгия.

Б.   ОПЕРАЦИЯТА

(3)

Чрез обявената операция GDF ще погълне Suez, която ще изчезне като юридически субект. Предложението за концентрация ще бъде предложено за одобрение с квалифицирано мнозинство на извънредните общи събрания на двете групи и не се нуждае от представяне на публична оферта за акциите на Suez. Управителните съвети на двете групи, съответно на 25 февруари 2006 г. за Suez и на 26 февруари 2006 г. за GDF, вече одобриха проекта за сливане. То ще се осъществи посредством размяната на акции една по една.

(4)

Осъществяването на въпросната операция зависи от изменението, от страна на френския парламент, на закона от 9 август 2004 г., целящ да ограничи държавното участие в капитала на GDF на по-малко от 50 %.

(5)

Като се имат предвид предходните съображения, обявената операция представлява концентрация по смисъла на член 3, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕО) № 139/2004 („Регламента за концентрациите“).

В.   КОНКУРЕНТЕН АНАЛИЗ

1.   Конкурентни проблеми, предизвикани от концентрацията

(6)

В решението Комисията счита, че концентрацията би попречила в значителна степен на ефективната конкуренция в четири сектора: газовия сектор в Белгия, газовия сектор във Франция, електрическия сектор в Белгия и топлинните мрежи във Франция.

Газовият сектор в Белгия

(7)

Що се отнася до газовия сектор в Белгия, значителни пречки за ефективна конкуренция се констатират на следните пазари (в национален мащаб) на доставките на H- и/или L-газ:

за междинните дистрибутори (т.е. така наречените „intercommunales“, „задочни доставчици“ като ECS (Electrabel Customer Solutions) и новопристигнали фирми на пазара на доставките на газ в Белгия като Essent и Nuon),

за големите промишлени потребители,

за малките промишлени и търговски потребители,

за битовите клиенти; решението не уточнява дали тези географски пазари са национални или по-ограничени (трите региона Брюксел, Фландрия и Валония, които прилагат различни календари за либерализация),

за газовите електроцентрали.

Страните ще притежават много високи кумулирани пазарни дялове и ще заемат господстващо положение на всички тези пазари.

(8)

Концентрацията ще елиминира най-добре пласирания конкурент на традиционния доставчик. Освен това никое друго дружество няма да бъде в състояние да възпроизведе същото ниво на конкурентен натиск като GDF. Може да се счита, че значителните пазарни дялове на GDF се обясняват чрез известен брой козове и предимства, с които дружеството разполага и които не са свойствени на никой нов конкурент в подобна степен. Освен че става въпрос за традиционния доставчик на голяма съседна страна, който има достъп до обширна и разнообразна група газови източници и предимно за GDL, GDF разполага с приоритетен достъп до съхранението на H-газ в Белгия, притежава капацитет за съхранение на L-газ във Франция близо до белгийската граница, тя е съсобственик на някои транзитни газопроводи, преминаващи през Белгия, и упражнява съвместен контрол върху някои входни точки, като притежава свободни капацитети на някои входни точки. Що се отнася до L-газ например, новите конкуренти на белгийския пазар, като Nuon и Essent, могат да си доставят газ само от Suez и GDF, които са обвързани с договор с […] (3), покриващ целия износ на последната към Белгия и Франция.

(9)

Накрая решението подчертава, че съществуват значителни препятствия, които усилват хоризонталните ефекти, произлизащи от кумулацията на описаните по-горе пазарни дялове. Тези пречки се отнасят до достъпа до газ (страните по концентрацията имат достъп до по-голямата част от газа, който се внася в Белгия, и притежават почти всички дългосрочни договори за внос), достъпа до инфраструктурите (включващ контрола, упражняван от страните върху Fluxys, която стопанисва мрежата, управлението на транзитните мрежи от Distrigaz, недостатъчен входен капацитет, задръстването на мрежата), достъпа до GDL (единственият терминал в Белгия се намира в Зеебрюге и се управлява от Fluxys LNG, филиал на Suez), достъпа до съхранението на H-газ в Белгия (френският капацитет за съхранение се притежава от GDF и е единственото резервно решение извън Белгия), качествените спецификации и липсата на ликвидност на терминала в Зеебрюге. Въпреки че голям брой от тези пречки съществуваха и преди концентрацията, някои от тях се усилват в резултат от нея (като собствеността на газопроводите, както и свободните капацитети и възможностите за съхранение).

Газовият сектор във Франция

(10)

Що се отнася до газовия сектор във Франция, засегнатите географски пазари се основават на разделението на пет зони на уравновесяване — север, запад, изток, юг и югозапад; основната преносна мрежа за последната зона се управлява от Total Infrastructure Gaz France (TIGF), 100 % филиал на Total, а тази на първите четири зони — от GDF Réseau transport (GRTgaz), 100 % филиал на GDF. Според пазарното проучване петте зони на уравновесяване се характеризират от различни конкурентни условия, както показват предимно съществуващите задръствания между различните зони.

(11)

Като се има предвид географското разделение на пет зони, решението разкрива сериозни пречки за ефективна конкуренция на следните пазари:

пазарите на доставките на H-газ за големите клиенти, които са упражнили правото си на избор на доставчик в зоните север, изток, запад и юг, както и за L-газ в зона север,

пазарите на доставките на H-газ за малките клиенти, които са упражнили правото си на избор на доставчик във всяка една от петте зони, както и за L-газ в зона север,

пазарите на доставките на H-газ за местните разпределителни предприятия, които са упражнили правото си на избор на доставчик в зоните север и изток, както и за L-газ в зона север,

пазарите на доставките на H-газ за битовите клиенти от 1 юли 2007 г. във всяка една от петте географски зони, както и за L-газ в зона север; тези пазари остават потенциални за известен брой месеци; въпреки това създаването на нова структура и породеният от това резултат, а именно изчезването на Suez (4) като конкурент на GDF, ще обезкуражи появата на други потенциални конкуренти и следователно ще увеличи вече съществуващите пречки на входа на този пазар,

пазарите на доставките на H-газ за електрическите централи, работещи на газ в зоните север и изток, както и в зона север за L-газ. Тези пазари остават потенциални (5), но като се имат предвид проектите за изграждане на подобни централи в следващите години, операцията има за цел да премахне най-добре пласирания конкурент на GDF в тази област.

GDF има господстващо положение на всички тези пазари. При всички положения изчезването на Suez (Distrigaz) от пазара ще подсили доминиращия играч, като елиминира един от най-добре пласираните и най-мощните му конкуренти.

(12)

Както в Белгия, решението обяснява по какъв начин сериозни пречки на входа на пазара усилват хоризонталните ефекти на концентрацията, що се отнася до достъпа до газ и до инфраструктурите. Що се отнася до достъпа до газ, страните по концентрацията имат достъп до основното количество газ, което се внася във Франция, и притежават почти всички дългосрочни договори за внос. Що се отнася до газовите инфраструктури, почти всички инфраструктури (само тези в югозападната зона се притежават и упрваляват от Total) са собственост на GDF или директно, или чрез 100 %-вия ѝ филиал GRTgaz.

Електрическият сектор в Белгия

(13)

Решението разкрива сериозни пречки за ефективна конкуренция на следните пазари:

националния белгийски пазар на производство и продажба на едро на електроенергия: чрез концентрацията традиционният белгийски доставчик Electrabel (Suez) поглъща най-сериозният си конкурент, чиито централи се намират в средната и горната част на кривата на заслугите (6); това увеличава още повече капацитета на смесената структура да определя цените на пазара на едро на електричество в Белгия,

националния пазар на допълнителни услуги и на уравновесяващия поток, където концентрацията слива двата единствени доставчика на въпросните услуги с Elia, която стопанисва преносната мрежа,

националният пазар на доставка на електричество за големите промишлени и търговски клиенти (> 70 kV), където освен Electrabel (Suez) единствено RWE и EDF са активни в момента (SPE (GDF) наскоро започна дейността си); на този пазар господстващото положение, което се държи в момента от Electrabel (Suez), се подсилва чрез елиминирането на един от двата добре пласирани конкуренти (SPE (GDF) и EDF),

националният пазар на доставка на електричество за малките промишлени и търговски клиенти (< 70 kV), където пазарният дял на SPE (GDF) подсилва вече господстващото положение на Suez,

доставката на електричество за битовите клиенти, които могат да избират доставчик — пазар, където страните ще запазят и подсилят господстващото си положение чрез дефиниране едновременно на регионални и на национални граници на съответния географски пазар.

(14)

Освен хоризонталните ефекти от концентрацията, решението разкрива известен брой вертикални ефекти от тази операция, които подсилват господстващото положение на Suez на пазарите на електричество в Белгия.

(15)

Тъй като газът е суровина, която се използва за производството на електричество, решението разкрива капацитета и интереса на страните за увеличаване на цената на газа и особено цената на гъвкавото снабдяване на газовите електроцентрали.

(16)

Решението подчертава също така, че страните ще познават в детайли най-важният ценови елемент на газовите електроцентрали на техните конкуренти и следователно тяхната ценова и производствена политика.

(17)

Тъй като страните са основните доставчици на допълнителни услуги и на уравновесяващ поток за Elia, решението разкрива капацитета и интереса на страните да увеличат цените на допълнителните услуги и на уравновесяващия поток за конкурентите.

(18)

Четвъртият повод за загриженост относно вертикалните ефекти от концентрацията, подчертан в решението, е елиминирането на единствения конкурент на Suez, който понастоящем е в състояние да предлага двойни оферти (газ + електричество) на малките предприятия и на битовите клиенти.

(19)

Решението обяснява защо сериозните пречки на входа на пазара относно i) достъпа до капацитета за производство на електричество, ii) зелените сертификати и CHP, iii) неликвидността на търговията с електричество и iv) достъпа до инфраструктурата за пренос и разпределение подсилват хоризонталните ефекти от концентрацията.

Топлинни мрежи във Франция

(20)

Между различните „услуги, свързани с енергията“, предоставени от двете страни, операцията води до конкурентни проблеми за една от тях: това е пазарът, определен като национален, на делегирането на управлението на държавната служба за градско отопление във Франция („топлинна мрежа“).

(21)

Общините сключват дългосрочни договори (от 12 до 24 години) за управление на топлинните мрежи посредством обявяване на търгове, на които в действителност участват само някои специализирани френски дружества. Става въпрос за следните доставчици: Dalkia (група Veolia), SES-Elyo (група Suez), Soccram (група Thion) и Cogac (Cofathec-Coriance, група GDF). Cogac (група GDF) притежава значително участие в Soccram (група Thion) и, несъмнено, съвместния контрол върху това дружество.

(22)

След завършване на концентрацията страните ще бъдат несъмнено основният играч на пазара. Операцията елиминира Cogac (група GDF), която имаше ролята на самостоятелен играч, което обяснява липсата на координация на пазара.

(23)

Освен това положението на GDF като господстващ доставчик на газ представлява допълнителен фактор за намаляване на конкурентния натиск на пазара за всеки, който участва в търговете относно управлението на топлинна мрежа във Франция.

2.   Представени ангажименти от страните

(24)

С цел да се решат конкурентните проблеми, подчертани от Комисията, страните представиха ангажименти на 20 септември 2006 г.

(25)

Отговорите на участниците на пазара, до които се допита Комисията, показаха в голямата си част, че тези ангажименти не са достатъчни, за да решат конкурентните проблеми, предизвикани от обявената операция.

(26)

След като бяха информирани от Комисията за резултатите от допитването до участниците на пазара, страните промениха първоначалните си ангажименти на 13 октомври 2006 г.

Съдържание на ангажиментите от 13 октомври 2006 г.

(27)

Представените ангажименти от страните се състоят от пет основни елемента:

отстъпване на участието на групата Suez в Distrigaz. По този начин смесената структура ще може да поиска от Distrigaz да й доставя газ за нуждите на електрическите ѝ централи и на клиентелата на ECS. Въпреки това обемът на доставките ще бъде ограничен и постепенно ще намалява с времето, като максималният срок на договорите, отнасящи се до тях, ще бъде […] * години (считано от датата на отстъпване на Distrigaz) за по-голямата част от въпросните количества,

отстъпване на 25,5 %-овото участие на Gaz de France в SPE,

отказ на страните от всякакъв контрол — формален или неформален — върху Fluxys SA, която, вследствие на реорганизацията на дейността си, единствена ще стопанисва отсега нататък всички регулирани газови инфраструктури в Белгия (транзитно-преносна мрежа, съхранение, терминал за втечнен природен газ в Зеебрюге). По този начин управителният комитет на Fluxys SA няма да може да бъде контролиран от страните и ще решава суверенно за глобалния план на инвестициите, свързани с регулираните газови инфраструктури,

редица допълнителни мерки, свързани с газовите инфраструктури в Белгия и Франция,

отстъпване на Cofathec Coriance, заедно с топлинните мрежи на Cofathec Service, с изключение на участието на Cofathec Coriance в Climespace et SESAS.

Оценка на представените ангажименти от Комисията

(28)

На базата на оценката на информацията, получена в рамките на разследването, и основно на резултатите от направеното по-рано допитване до участниците на пазара, Комисията счита, че променените ангажименти, предложени от страните на 13 октомври 2006 г., са достатъчни, за да решат конкурентните проблеми, породени от обявената операция, както в Белгия, така и във Франция:

отстъпването на Distrigaz, на участието на GDF в SPE, на Cofathec Coriance, както и на топлинните мрежи на Cofathec Service, премахват застъпванията между страните на всички пазари, където те биха могли да провокират конкурентни проблеми. Така се решават също проблемите с вертикалното закриване на предприятия между пазарите на газ и електричество,

загубата на контрол на страните върху Fluxys SA и корективните мерки, свързани с газовите инфраструктури в Белгия и Франция, са достатъчни, за да намалят пречките на входа на пазара в степен, позволяваща развитието на ефективна конкуренция.

Г.   ЗАКЛЮЧЕНИЕ

(29)

Концентрацията, такава каквато бе обявена, би възпрепятствала в значителна степен конкуренцията на известен брой пазари. Променените ангажименти, предложени от страните на 13 октомври 2006 г., са достатъчни, за да решат констатираните конкурентни проблеми. Поради тази причина решението констатира, че при спазване на ангажиментите, предложени от страните на 13 октомври 2006 г. и повторени на 6 ноември 2006 г., концентрацията е съвместима с общия пазар.

(30)

Следователно настоящото решение на Комисията обявява операцията за съвместима с общия пазар и функционирането на споразумението за ЕИП при прилагане на член 8, параграф 2, от регламента за концентрациите.


(1)  ОВ L 24, 29.1.2004 г., стр. 1.

(2)  GDF и Centrica притежават всяка по 50 % от холдингово дружество, което закупи 51 % от SPE през 2005 г. Те упражняват съвместен контрол върху SPE. Бившите собственици на SPE, ALG и Publilum, притежават 49 % от SPE посредством друго холдингово дружество, но не упражняват контрол.

(3)  Някои откъси от настоящия документ бяха премахнати, с цел да не се разкрива поверителна информация; те са сложени в скоби и са обозначени със звездичка.

(4)  Групата Suez си е спечелила важна водеща позиция сред големите промишлени клиенти на газ (чрез Distrigaz) и разполага вече с контакти с милиони битови клиенти като дистрибутор на вода във Франция (чрез Lyonnaise des Еaux), което я превръща в един от най-добре пласираните конкуренти на GDF при отварянето на пазара на битовите клиенти на 1 юли 2007 г.

(5)  Към момента на настоящото решение GDF ескплоатира единствената съществуваща газова електроцентрала във Франция, като й доставя необходимия газ.

(6)  На един конкурентен пазар цените на електричеството се определят от централата с най-високите маргинални цени, която произвежда електричеството в един определен момент, т.е. от производителя, който се намира на горния край на кривата на предлагането (често наричана в електрическия сектор „качествена крива“).