29.3.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 72/13


СТАНОВИЩЕ НА СЪВЕТА

от 27 февруари 2007 година

относно актуализираната програма за сближаване на Полша, 2006-2009 г.

(2007/C 72/04)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за засилване на надзора върху състоянието на бюджета и на надзора и координацията на икономическите политики (1), и по-специално член 9, параграф 3 от него,

като взе предвид препоръката на Комисията,

след консултации с Икономическия и финансов комитет,

ИЗРАЗИ НАСТОЯЩОТО СТАНОВИЩЕ:

(1)

На 27 февруари 2007 г. Съветът разгледа актуализираната програма за сближаване на Полша, която обхваща периода от 2006 г. до 2009 г.

(2)

Макроикономическият сценарий, който стои в основата на програмата, предвижда реалният ръст на БВП да достигне 5,4 % през 2006 г. и до голяма степен да се стабилизира (средно около 5,25 %) през остатъка от програмния период. Оценяван въз основа на наличната към момента информация, този сценарий явно се основава на предвиждания за растежа, които са предпазливи през 2007 г. и доста оптимистични след това, тъй като пазарът на труда може да не се подобри толкова бързо, колкото е предвидено в програмата. Предвижданията в програмата относно инфлацията изглеждат реалистични, с тенденция към занижаване към края на обхванатия период, преди всичко поради повишаването на натиска върху доходите от страна на свиващия се пазар на труда.

(3)

В програмата за сближаване от януари 2006 г. планираната стойност на бюджетното салдо през 2006 г. е определена на -2,6 % от БВП, прогнозите на службите на Комисията от есента са за стойност от -2,2 % от БВП, докато актуализацията на програмата за сближаване от ноември 2006 г. определя за 2006 г. резултат от -1,9 % от БВП. Постигането на резултат, който е по-добър от очаквания, се дължи главно на непълното изпълнение на планираните разходи (по-специално социалните плащания и държавните инвестиции), докато увеличението на приходите се дължи предимно на това, че растежът е по-голям от очакваното. Споменатите по-горе стойности на дефицита изключват разходите за пенсионната реформа, които възлизат на близо 2 % от БВП през 2006 г., в съответствие с преходния период за изпълнение на решението на Евростат от 2 март 2004 г. за класификация на консолидираните пенсионни схеми (2), който изтича през пролетта на 2007 г. Главната цел на бюджетната стратегия в актуализирания документ от ноември 2006 г. е да се коригира прекомерният дефицит до 2007 г., като се отговори на изискванията на реформирания Пакт, което позволява да бъдат приспаднати част от разходите за пенсионната реформа. За следващите години програмата планира постепенно намаляване на дефицита, така че референтната стойност 3 % от БВП да бъде достигната през 2009 г.

(4)

Планира се дефицитът да се снижава с 0,4 процентни пункта от БВП годишно (0,3 процентни пункта, ако се включат разходите за пенсионната реформа), от 1,9 % от БВП през 2006 г. до 0,6 % от БВП през 2009 г. Планира се първичният излишък да се повиши от 0,5 % от БВП през 2006 г. до 1,7 % от БВП през 2009 г. Ако се включи въздействието на гореспоменатото решение на Евростат, дефицитът в актуализираната програма ще намалее от 3,9 % от БВП през 2006 г. до 2,9 % през 2009 г. Планира се корекцията през 2007 г. да се базира на приходите (увеличаване на съотношението на приходите с 0,6 процентни пункта от БВП, с почти константно съотношение на разходите), а през 2008-2009 г. — в голяма степен на разходите, така че не само да компенсира голямото намаление на относителния дял на приходите (средно годишно намаление на съотношението на разходите с 1,6 процентни пункта, особено при потреблението и социалните плащания, при намаляване на съотношението на приходите средно с 1,2 процентни пункта, отразяващо предимно намаление на социалните вноски, промени в системата за облагане на личните доходи и други промени в данъчната система, които не винаги са напълно уточнени). В сравнение с предходната програма, планираните стойности на дефицита са коригирани в низходяща посока предвид значително по-динамичния растеж и по-добрите от очакваните резултати през 2006 г.

(5)

Структурното салдо (т.е. коригираното според промените в икономическата конюнктура салдо, без отчитане на еднократните и други временни мерки), изчислено по общоприетата методология, се очаква да се подобри от -2 % от БВП през 2006 г. до -

Formula

% от БВП през 2009 г. в края на програмния период (без включване на разходите за пенсионната реформа). Както и в предишната актуализация на програмата за сближаване, средносрочната цел за състоянието на бюджета е структурен дефицит от 1 % от БВП, чието постигане програмата не предвижда в рамките на програмния период. Тъй като средносрочната бюджетна цел е по-амбициозна от минималната референтна стойност (изчислена при дефицит от около 1

Formula

% от БВП), постигането ѝ би означавало осигуряване на резерв срещу появата на прекомерен дефицит. Средносрочната цел адекватно отразява коефициента на задлъжнялост и средния потенциален ръст на производството в дългосрочен план.

(6)

Бюджетните резултати биха могли да бъдат по-лоши от планираните стойности в програмата, по-специално през годините извън програмния период. Съществува значителна несигурност относно ефективното изпълнение на планираните реформи, тъй като липсват конкретни мерки в подкрепа на предвиденото ограничение на разходите. Освен това, има рискове, свързани с твърде благоприятния макроикономически сценарий за годините извън програмния период. Следователно, предприетите досега действия не са достатъчни и планираните мерки следва да се засилят, за да се постигне този резултат.

(7)

С оглед на тази оценка на риска, бюджетната ориентация на програмата не изглежда съвместима с корекция на прекомерния дефицит до 2007 г., както се препоръчва от Съвета. Бюджетните цели не предоставят достатъчен резерв срещу надхвърляне прага на дефицита от 3 % от БВП при нормални макроикономически колебания през периода на програмата. През годините след корекцията на прекомерния дефицит, темпото на структурна корекция за постигане на поставената в програмата средносрочна цел следва да се засили, като се използват предимствата на периодите на благоприятна икономическа конюнктура, и да се подкрепи чрез подходящи мерки.

(8)

Брутният държавен дълг се изчислява на 42,0 % от БВП през 2006 г., много под определената в Договора референтна стойност от 60 % от БВП. Програмата предвижда коефициентът на дълга да намалее с 1,4 процентни пункта през периода на програмата. Ако се включи въздействието на споменатото решение на Евростат, брутният държавен дълг би се увеличил от 48,9 % през 2006 г. на 50,2 % през 2009 г.

(9)

Дългосрочното влияние на застаряването на населението в Полша върху бюджета е най-ниското в ЕС, като се очаква разходите, свързани със застаряването, да се съкратят отчасти в резултат на значителния ефект на намаляване на разходите вследствие реформата на пенсионната система — ако се приеме, че пенсионните реформи бъдат проведени докрай. Първоначалното състояние на бюджета, макар и по-добро от това през 2005 г., все още представлява риск за устойчивостта на публичните финанси, преди да се вземе предвид дългосрочното въздействие на застаряването на населението върху бюджета. По-нататъшната бюджетна консолидация, предвидена в програмата, би допринесла за ограничаване на рисковете за устойчивостта на публичните финанси. Като цяло, Полша изглежда е изложена на нисък риск по отношение на устойчивостта на публичните финанси.

(10)

Програмата за сближаване съдържа качествена оценка за общото въздействие на реформите, изброени в доклада от октомври 2006 г. за изпълнение на националната програма за реформи в рамките на средносрочната фискална стратегия. Освен това, тя предоставя известна информация за преките бюджетни разходи или икономии от основните реформи, предвидени в националната програма за реформи, като нейните предвиждания за бюджета явно вземат под внимание отражението на дейностите от националната програма за реформи върху публичните финанси. Мерките в областта на публичните финанси, предвидени в програмата за сближаване, изглеждат съвместими с предвидените в националната програма за реформи. В частност, и двете програми предвиждат известна хармонизация на системата за социално осигуряване на селскостопанските производители с общата национална система, постепенна хармонизация на добавките при инвалидност с реформираната пенсионна система и прилагането на пакет от гарантирани медицински услуги.

(11)

Бюджетната стратегия в програмата съответства отчасти на общите насоки на икономическата политика, включени в интегрираните насоки за периода 2005-2008 г. По-конкретно, предприетите действия за корекция на прекомерния дефицит не изглеждат адекватни.

(12)

Относно изискванията за данните, определени в етичния кодекс за програмите за стабилност и сближаване, програмата предоставя всички задължителни и повечето от незадължителните данни (3).

Програмата предвижда корекция на прекомерния дефицит до 2007 г., позовавайки се на изискването на член 2, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 1467/97 на Съвета, но Съветът напомня, че предприетите досега действия изглеждат неадекватни, а планираните мерки — недостатъчни за постигане на този резултат.

Въпреки че през следващите години програмата предвижда подходящ напредък по отношение на средносрочните цели в контекста на перспективите за силен растеж, съществуват значителни рискове за постигането на бюджетните цели и трайността на корекциите.

С оглед на горната оценка и като има предвид, че на 27 февруари 2007 г. е приета от Съвета нова препоръка към Полша за коригиране на прекомерния дефицит съгласно член 104, параграф 7 от Договора, Съветът приканва Полша да:

i)

осигури коригиране на прекомерния дефицит до 2007 г. в съответствие с новата препоръка по член 104, параграф 7;

ii)

възползвайки се от периодите на благоприятна икономическа конюнктура и като използва всеки допълнителен приход за намаляване на дефицита, след планираната корекция на прекомерния дефицит да засили темпа на корекция за постигане на средносрочните цели, като уточни и приложи допълнителните мерки, особено по отношение на разходите, необходими за постигането на предвидената корекция;

iii)

съхрани резултатите от пенсионната реформа.

Сравнение на ключови макроикономически и бюджетни предвиждания

 

2005

2006

2007

2008

2009

Реален БВП

(промяна в %)

ПС ноември 2006 г.

3,5

5,4

5,1

5,1

5,6

КOM ноември 2006 г.

3,2

5,2

4,7

4,8

неприложимо

ПС януари 2006 г.

3,3

4,3

4,6

5,0

неприложимо

Инфлация според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ)

(%)

ПС ноември 2006 г.

2,2

1,4

2,1

2,5

2,5

КOM ноември 2006 г.

2,2

1,4

2,5

2,8

неприложимо

ПС януари 2006 г.

2,2

1,5

2,2

2,5

неприложимо

Разлика между потенциален и реален БВП

(% от потенциалния БВП)

ПС ноември 2006 г.  (4)

– 0,4

0,5

0,5

0,3

0,4

КOM ноември 2006 г. (6)

– 0,3

0,4

0,3

0,1

неприложимо

ПС януари 2006 г.  (4)

0,1

0,3

0,3

0,6

неприложимо

Бюджетно салдо

(без разхода за пенсионната реформа)

(% от БВП)

ПС ноември 2006 г.

– 2,5

– 1,9

– 1,4

– 1,0

– 0,6

КOM ноември 2006 г.

– 2,5

– 2,2

– 2,0

– 1,8

неприложимо

ПС януари 2006 г.

– 2,9

– 2,6

– 2,2

– 1,9

неприложимо

Бюджетно салдо

(с включен разход за пенсионната реформа)

(% от БВП)

ПС ноември 2006 г.

– 4,4

– 3,9

– 3,4

– 3,1

– 2,9

КOM ноември 2006 г.

– 4,4

– 4,2

– 4,0

– 3,9

неприложимо

ПС януари 2006 г.

– 4,7

– 4,6

– 4,1

– 3,7

неприложимо

Първично салдо

(без разхода за пенсионната реформа)

(% от БВП)

ПС ноември 2006 г.

0,1

0,5

1,0

1,4

1,7

КOM ноември 2006 г.

0,1

0,2

0,4

0,6

неприложимо

ПС януари 2006 г.

– 0,3

– 0,2

0,3

0,6

неприложимо

Структурно салдо (5)

(без разхода за пенсионната реформа)

(% от БВП)

ПС ноември 2006 г.

– 2,4

– 2,1

– 1,6

– 1,1

– 0,7

КOM ноември 2006 г.

– 2,3

– 2,3

– 2,1

– 1,8

неприложимо

ПС януари 2006 г.

– 2,1

– 2,7

– 2,4

– 2,1

неприложимо

Структурно салдо (5)

(с включен разход за пенсионната реформа)

(% от БВП)

ПС ноември 2006 г.

– 4,3

– 4,1

– 3,6

– 3,2

– 3,0

КOM ноември 2006 г.

– 4,2

– 4,3

– 4,1

– 3,9

неприложимо

ПС януари 2006 г.

– 4,7

– 4,7

– 4,2

– 3,9

неприложимо

Брутен държавен дълг

(без разхода за пенсионната реформа)

(% от БВП)

ПС ноември 2006 г.

41,9

42,0

42,1

41,4

40,6

КOM ноември 2006 г.

42,0

42,4

43,1

42,7

неприложимо

ПС януари 2006 г.

42,5

45,0

45,3

45,4

неприложимо

Брутен държавен дълг

(с включен разход за пенсионната реформа)

(% от БВП)

ПС ноември 2006 г.

47,3

48,9

50,0

50,3

50,2

КOM ноември 2006 г.

47,4

49,3

51,0

51,6

неприложимо

ПС януари 2006 г

47,9

51,2

52,1

52,6

неприложимо

Източник:

Програма за сближаване (ПС); Прогнози на службите на Комисията от есента на 2006 г. (КOM); Изчисления на службите на Комисията.


(1)  ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (ЕО) № 1055/2005 (ОВ L 174, 7.7.2005 г., стр. 1). Документите, цитирани в настоящия текст, се намират на следния електронен адрес:

http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

(2)  Виж издание на Евростат № 30/2004 от 2 март 2004 г. и № 117/2004 от 23 септември 2004 г.

(3)  По-конкретно, не са представени данните за заетостта в отработени часове и производителността на труда в БВП за отработен час. Липсват също приноси за потенциалния растеж.

(4)  Изчисления на службите на Комисията въз основа на данни от програмата.

(5)  Салдо, коригирано според промените в икономическата конюнктура, без отчитане на еднократните и други временни мерки. Салдото, коригирано според промените в икономическата конюнктура, и структурното салдо са еднакви, тъй като еднократните и другите временни мерки, взети по програмата, са незначителни.

(6)  Въз основа на изчислен потенциален ръст от 4,1 %, 4,4 %, 4,8 % и 5,0 % съответно за периода 2005-2008 г.

Източник:

Програма за сближаване (ПС); Прогнози на службите на Комисията от есента на 2006 г. (КOM); Изчисления на службите на Комисията.