18/ 05

BG

Официален вестник на Европейския съюз

13


32006E0276


L 101/5

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


ОБЩА ПОЗИЦИЯ 2006/276/ОВППС НА СЪВЕТА

от 10 април 2006 година

относно ограничителните мерки срещу някои длъжностни лица на Беларус и за отмяна на Обща позиция 2004/661/ОВППС

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 15 от него,

като има предвид, че:

(1)

На 24 септември 2004 г. Съветът прие Обща позиция 2004/661/ОВППС относно ограничителни мерки срещу някои длъжностни лица на Беларус (1) по отношение на някои длъжностни лица на Беларус, които са отговорни, но които не започнаха инициирането на независимо разследване и съдебно преследване на предполагаемите престъпления, и тези, които се считат съгласно Доклада Pourgourides (Пургурид) за основни участници в изчезването на четири известни лица в Беларус през 1999/2000 и последвалото покриване на въпроса с оглед очевидното възпрепятстване на правосъдието.

(2)

На 13 декември 2004 година Съветът прие Обща позиция 2004/848/ОВППС за изменение на Обща позиция 2004/661/ОВППС (2) с цел разширяване на обхвата на рестриктивните мерки срещу лицата, директно отговорни за подправените избори и референдум в Беларус на 17 октомври 2004 г., и отговорните за сериозни нарушения на права на човека при възпиране на мирни демонстранти след изборите и референдума в Беларус.

(3)

На 23 март 2006 г. Европейският съвет заклейми действията, предприети на този ден от властите на Беларус за арестуване на мирни демонстранти, които са изразявали своето законно право на свободно събиране за протест срещу проведените президентски избори на 19 март 2006 г. Европейският съвет осъди провала на беларуските власти да изпълнят ангажиментите в рамките на ОССЕ за демократични избори и счита, че президентските избори са сериозно подправени.

(4)

Европейският съвет впоследствие реши, че ЕС следва да приеме ограничителни мерки срещу отговорниците за нарушенията на международните избирателни стандарти, включително и президента Лукашенко.

(5)

Следва да се приемат ограничителни мерки и срещу лидерите в Беларус и длъжностните лица, отговорни за нарушения на международните изборни стандарти и предприетите мерки срещу гражданското общество и демократичната опозиция.

(6)

Ограничителните мерки, наложени с Обща позиция 2004/661/ОВППС, и допълнителните ограничителни мерки следва да бъдат обединени в един общ инструмент. В тази връзка Обща позиция 2004/661/ОВППС следва да бъде отменена.

(7)

Що се отнася до мерките, посочени в съображение 1, ЕС ще преразгледа своята позиция в светлината на бъдещото развитие, като вземе предвид желанието на беларуските власти за пълно и прозрачно разследване на изчезванията, както и отговорниците за тези престъпления да бъдат подведени под отговорност.

(8)

Ограничителните мерки срещу лицата, директно отговорни за подправените избори и референдума в Беларус на 17 октомври 2004 г., и срещу тези, отговорни за сериозни нарушения на правата на човека при възпиране на мирни демонстранти след изборите и референдума в Беларус, следва да бъдат преразгледани в светлината на реформите, въведени в Избирателния кодекс с цел неговото съобразяване с ангажиментите в рамките на ОССЕ и други международни стандарти за демократични избори, препоръчани от ОССЕ/ОДИЧП, и в светлината на конкретни действия на беларуските власти за спазване на човешките права при мирни демонстрации.

(9)

Ограничителните мерки срещу лицата, отговорни за нарушаване на международните избирателни стандарти по време на изборите на 19 март 2006 г. и за мерките срещу гражданското общество в контекста на тези избори, следва да бъдат преразгледани с оглед на бързото освобождаване и рехабилитиране на всички задържани лица по политически причини и в светлината на реформите, въведени в Избирателния кодекс с цел неговото съобразяване с ангажиментите в рамките на ОССЕ и други международни стандарти за демократични избори, препоръчани от ОССЕ/ОДИЧП, организирането на бъдещите избори и конкретни действия на властите, насочени към спазване на демократичните ценности, законовото управление, човешките права и основните права, особено правото на изразяване и на медия, правото на събиране и политическо сдружаване,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ОБЩА ПОЗИЦИЯ:

Член 1

1.   Държавите-членки следва да предприемат необходимите мерки, за да предотвратят влизането или преминаването през тяхната територия на лицата, които са отговорни:

а)

за, но не започнали инициирането на независимо разследване и съдебно преследване на предполагаемите престъпления, и тези, които се считат съгласно Доклада Pourgourides (Пургурид) за основни участници в изчезването на четири известни лица в Беларус през 1999/2000 г. и последвалото покриване на въпроса с оглед очевидното възпрепятстване на правосъдието съгласно приложение I;

б)

за подправените избори и референдум в Беларус на 17 октомври 2004 г. и тези, отговорни за сериозни нарушения на човешките права при възпиране на мирни демонстранти в резултат от изборите и референдума в Беларус съгласно приложение II;

в)

за нарушения на международните изборни стандарти по време на президентските избори на 19 март 2006 г. и предприетите мерки срещу гражданското общество и демократичната опозиция съгласно приложение III.

2.   Параграф 1 не задължава държава-членка да откаже достъп на своя територия на свои граждани.

3.   Параграф 1 не следва да е в ущърб на случаи, в които държавата-членка е обвързана със задължения по международно законодателство, и по-точно:

i)

като държава-домакин на международна междуправителствена организация;

ii)

като държава-домакин на международна конференция, организирана или под егидата на Обединените нации;

iii)

съгласно многостранно споразумение, предвиждащо привилегии и имунитет, или

iv)

съгласно Договора за помирение (Латерански договор) от 1929 г., сключен между Папския престол (Ватикана) и Италия.

4.   Параграф 3 се прилага също в случаи, когато държава-членка е и държава — домакин на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

5.   Съветът следва надлежно да е информиран за всички случаи, при които държава-членка предоставя изключение съгласно параграф 3 или 4.

6.   Държавите-членки могат да предоставят изключения от мерките, наложени в параграф 1, когато пътуването е обосновано със спешна хуманитарна необходимост или е във връзка с присъствието на междуправителствена среща, включително тези, организирани от Европейския съюз или когато домакин е държава-членка, председателстваща ОССЕ, където има политически диалог, директно насърчаващ демокрацията, правата на човека и правовата държава в Беларус.

7.   Държава-членка, която иска да предостави изключения съгласно параграф 6 следва да нотифицира Съвета писмено. Изключението следва да бъде предоставено освен в случаите, когато поне една или повече членки на Съвета повдигнат писмено възражение в рамките на два работни дни от получаването на нотификацията за предложеното изключение. Ако един или повече от членовете на Съвета повдигнат възражение, Съветът може да реши да предостави предложеното изключението с квалифицирано мнозинство.

8.   В случаи, когато съгласно параграфи 3, 4, 6 и 7 държава-членка оторизира влизането или транзита през своята територия на лица съгласно приложения I, II и III, разрешението следва да бъде ограничено в рамките на предвидената цел и за съответните лица.

Член 2

Съветът по предложение на държава-членка или на Комисията следва да приеме изменения на списъците съгласно приложения I, II и III съгласно политическата ситуация в Беларус.

Член 3

С цел да се засили въздействието на горепосочените мерки ЕС следва да насърчи трети страни да приемат ограничителни мерки, подобни на тези, предвидени в настоящата обща позиция.

Член 4

Общата позиция се прилага за период от 12 месеца. Тя подлежи на постоянен преглед. Тя следва да бъде съответно подновена или изменена, ако Съветът сметне, че целите ѝ не са постигнати.

Член 5

Обща позиция 2004/661/ОВППС се отменя.

Член 6

Настоящата обща позиция влиза в сила в деня на приемането ѝ.

Член 7

Настоящата Обща позиция се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 10 април 2006 година.

За Съвета

Председател

U. PLASSNIK


(1)  ОВ L 301, 28.9.2004 г., стр. 67. Обща позиция, последно изменена с Обща позиция 2005/666/ОВППС (ОВ L 247, 23.9.2005 г., стр. 40).

(2)  ОВ L 367, 14.12.2004 г., стр. 35.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

1.

SIVAKOV, YURY (YURIJ) Leonidovich, бивш министър на туризма и спорта на Беларус, роден на 5 август 1946 година в регион Сахалин, бивша Руска съветска федеративна социалистическа република.

2.

SHEYMAN (SHEIMAN), VICTOR Vladimirovich, държавен секретар на Съвета по сигурността на Беларус, роден на 26 май 1958 година в регион Гродно.

3.

PAVLICHENKO (PAVLIUCHENKO), DMITRI (Dmitry) Valeriyevich, началник на Специален отряд в Министерството на вътрешните работи (SOBR) на Беларус, роден 1966 година във Витебск.

4.

NAUMOV, VLADIMIR Vladimïrovich, министър на вътрешните работи, роден 1956 година.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

1.

Lydia Mihajlovna YERMOSHINA, председател на Централната избирателна комисия на Беларус, родена на 29 януари 1953 година в Slutsk (регион Минск).

2.

Yuri Nikolaevich PODOBED, лейтенант-полковник от Милицията, Отдел за специални цели (OMON), Министерство на вътрешните работи, роден на 5 март 1962 г. в Slutsk (регион Минск).


ПРИЛОЖЕНИЕ III

1.

LUKASHENKO Aleksandr Grigorievich (30.8.1954 г. Kopys, област Vitebsk) президент

2.

NIEVYHLAS Hienadz Mikalayevich; Nevyglas Gennady Nikolaevich (11.2.1954 г. Parahonsk, Pinsk district) началник на администрацията на Президента

3.

PETKEVICH Nataliya Vladimirovna (1972 г. Minsk) заместник-началник на администрацията на президента

4.

RUBINOV Anatoly Nikolaevich (15.4.1939 г.) заместник-началник по въпросите на медиите и идеологията към администрацията на президента

5.

PRALIASKOWSKI Alieh Vitoldavich; Proleskovskiy Oleg Vitoldovich (1.10.1963. Zagorsk-Russia, now Sergijev Posad) помощник и началник отдел Основни идеологии към администрацията на президента

6.

RADKOV Aleksandr Mikhailovich (1.7.1951 г. Votnya) министър на образованието

7.

RUSAKEVICH Vladimir Vasilevich (13.9.1947 г. Vygonoshchi) министър на информацията

8.

HALAVANAW Viktar Ryhoravich; Golovanov Viktor Grigorevich (1952 г. Borisov) министър на правосъдието

9.

ZIMOWSKI Aliaksandr Lieanidavich; Zimovsky Alexander Leonidovich (10.1.1961 г. Possibly Ukraine) член на Горната камара на Парламента, началник на националната радио-телевизионна компания.

10.

KANAPLIOW Uladzimir Mikalayevich; Konoplyev Vladimir Nikolaevich (3.1.1954 г. Akulintsy) председател на Долната камера на Парламента

11.

CHARHINIETS Mikalay Ivanavich; Cherginets Nikolai Ivanovich (17.10.1937. Minsk) председател на Комисията по външните въпроси на Горната камара.

12.

KASTSIAN Siarhiey Ivanavich; Kostyan Sergey Ivanovich (15.1.1941. Usokhi, Mogilev oblast) Председател на Комисията по външните въпроси на Долната камара.

13.

ORDA Mikhail Siarhieyevich, Orda Mikhail Sergeyevich (28.9.1966 г. Dyatlovo, Grodno oblast) член на Горната камара, лидер на Беларуския републикански съюз на младежта

14.

LOZOVIK Nikolay Ivanovich (1951. Nevinyany, Minsk oblast), заместник на Централната избирателна комисия на Беларус.

15.

MIKLASHEVICH Pyotr Petrovich (1954 г. Kosuta, Minsk oblast) главен прокурор

16.

SLIZHEVSKY Oleg Leonidovich, началник на отдел Социални организации, партии и НПО, Министерство на правосъдието.

17.

KHARITON Alexandr, консултант в отдел социални организации, партии и НПО, Министерство на правосъдието

18.

SMYRNOV Yevgeny (1949 г. Ryazan oblast, Russia), първи заместник на председателя на Икономическия съд.

19.

REUTSKAYA Nadezhda, съдия в Московски район на Минск

20.

TRUBNIKOV Nikolay, съдия в Партизански район в Минск

21.

KUPRIYANOV Nikolai, прокурор на Минск

22.

SUKHORENKO Stepan Nikolaevich (27.1.1957 г. Zdudichi, Mogilev oblast) председател на КГБ

23.

DEMENTEI Vasily Ivanovich, първи заместник, КГБ

24.

KOZIK Lieanid Piatrovich; Kozik Leonid Petrovich (13.7.1948 г. Borisov) председател на Федерацията на синдикатите

25.

KOLEDA Alexandr, председател на Централната избирателна комисия на област Брест

26.

USOV, N.D., председател на Централната избирателна комисия на област Гомел

27.

LUCHINA Leonid, председател на Централната избирателна комисия на област Гродно

28.

KRAVCHENKO Tayana Aleksandrovna, председател на Централната избирателна комисия на град Минск

29.

KURLOVICH Vladimir, председател на Централната избирателна комисия на област Минск

30.

METELITSA Nikolai, председател на Централната избирателна комисия на област Могилев

31.

PISCHULENOK, M.V., председател на Централната избирателна комисия на област Витебск