03/ 81

BG

Официален вестник на Европейския съюз

153


32006D0968


L 401/41

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 15 декември 2006 година

за прилагане на Регламент (ЕО) № 21/2004 на Съвета по отношение на насоки и процедури за електронната идентификация на животни от рода на овцете и козите

(нотифицирано под номер C(2006) 6522)

(текст от значение за ЕИП)

(2006/968/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (EО) № 21/2004 на Съвета от 17 декември 2003 г. относно система за идентификация и регистрация на животни от рода на овцете и козите и за изменение на Регламент (EO) № 1782/2003 и на Директиви 92/102/ЕИО и 64/432/ЕИО (1), и по-специално член 9, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (EО) № 21/2004 предвижда всяка държава-членка да създаде система за идентификация и регистрация на животни от рода на овцете и козите в съответствие с посочения регламент.

(2)

Регламент (EО) № 21/2004 също предвижда всички животни в стопанство, родени след 9 юли 2005 г., да бъдат идентифицирани чрез две средства за идентификация. Първите средства за идентификация са ушни марки, а вторите средства за идентификация са определени в точка 4 от раздел A от приложението към посочения регламент. Едно от вторите средства на идентификация е електронен транспондер. В допълнение член 9 от Регламент (EО) № 21/2004 предвижда, че от 1 януари 2008 г. или друга дата, която може да бъде определена от Съвета, електронната идентификация като второ средство на идентификация е задължителна за всички животни.

(3)

Регламент (EО) № 21/2004 предвижда приемането на насоки и процедури за прилагането на електронната идентификация от Комисията, с цел да се подобри неговото прилагане. Тези насоки и процедури се прилагат за животни, за които електронната идентификация вече е използвана като второ средство за идентификация, и за всички животни от датата, предвидена в член 9, параграф 3 от посочения регламент.

(4)

За да се гарантира, че идентификаторите, които ще се прилагат на животни от рода на овцете и козите, са четливи във всички държави-членки, за целта на Регламент (EО) № 21/2004 в настоящото решение се определят минимални изисквания относно определени тестове за съответствие и изпълнение за одобрението на идентификаторите.

(5)

За да се представят насоки на държавите-членки по отношение на четците, в настоящото решение се определят минимални изисквания относно определени тестове за съответствие и изпълнение, като се вземе предвид, че Регламент (EО) № 21/2004 не предвижда, че всеки стопански субект трябва да притежава четящо устройство.

(6)

Поради различните географски условия и животновъдни системи, при които животните от рода на овцете и козите се отглеждат в Общността, държавите-членки имат възможността да изискат допълнителни тестове за изпълнение, вземайки предвид техните специфични национални условия.

(7)

Международната организация по стандартизация (ISO) е публикувала стандарти, които се занимават с аспектите на радиочестотната идентификация (RFID) на животните. В допълнение Международният комитет за контрол на животните (ICAR) е разработил процедури, насочени да потвърдят съответствието на някои характеристики на RFID със стандартите по ISO. Тези процедури са публикувани в Международното споразумение по практиките за водене на записи във версията, одобрена от Общото събрание на ICAR през юни 2004 г. Стандартите по ISO са приети и се използват международно и затова са взети предвид в настоящото решение.

(8)

Съвместният изследователски център (JRC) на Комисията е разработил технически насоки, които специфицират тестове за оценяване на изпълнението и надеждността на устройствата RFID, които са публикувани на сайта на JRC като технически стандарти на JRC. Съществените елементи на тези насоки се вземат предвид в настоящото решение.

(9)

Европейския комитет по стандартизация (CEN) е публикувал технически стандарти, които се занимават с акредитацията на лабораториите за тестове. Тези стандарти (стандарти EN) са приети и се използват международно и следователно се вземат предвид в настоящото решение.

(10)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Приложението към настоящото решение определя насоките и процедурите за електронната идентификация на животните:

a)

за вторите средства за идентификация, както е предвидено в член 4, параграф 2, буква б) от Регламент (EО) № 21/2004 и споменато в раздел A, точка 4, четвърто тире от приложението към посочения регламент; и

б)

предвидени в член 9, параграф 3, първа алинея от Регламент (EО) № 21/2004.

Член 2

Настоящото решение се прилага от двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 3

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 15 декември 2006 година.

За Комисията

Markos KYPRIANOU

Член на Комисията


(1)  ОВ L 5, 9.1.2004 г., стр. 8.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Насоки и процедури за одобряването на идентификатори и четци за електронната идентификация на животни от рода на овцете и козите съгласно Регламент (EО) № 21/2004

ГЛАВА I

Дефиниции

За целите на настоящите насоки се прилагат следните дефиниции:

a)

„код на страната“ означава трицифрен код, представляващ името на страната в съответствие с ISO стандарт 3166;

б)

„национален идентификационен код“ означава дванадесетцифрен код за идентифициране на отделно животно на национално равнище;

в)

„код на транспондер“ означава 64-битов електронен код, програмиран в транспондера и съдържащ, inter alia, кода на страната и национален идентификационен код, и се използва за електронната идентификация на животни;

г)

„идентификатор“ означава пасивен транспондер, предназначен единствено за четене, който прилага HDX- или FDX-B технология, както е определено в ISO стандарти 11784 и 11785, и обединен в различни средства за идентификация, както е споменато в приложение A към Регламент (EО) № 21/2004;

д)

„четящо устройство“ означава синхронизиращо или несинхронизиращо приемо-предавателно устройство, което е най-малко способно да:

i)

чете идентификаторите; и

ii)

показва кода на страната и националния идентификационен код;

е)

„синхронизиращо приемо-предавателно устройство“ означава приемо-предавателно устройство, което напълно отговаря на ISO стандарт 11785 и може да открива присъствието на други приемо-предавателни устройства;

ж)

„несинхронизиращо приемо-предавателно устройство“ означава приемо-предавателно устройство, което не отговаря на точка 6 от ISO стандарт 11785 и не може да открива присъствието на други приемо-предавателни устройства.

ГЛАВА II

Идентификатори

1.

Компетентният орган одобрява употребата само на идентификатори, които най-малко са били тествани с благоприятни резултати в съответствие с методите, определени в Международното споразумение по практиките за водене на регистър на Международният комитет за контрол на животните (Насоки за водене на регистър ICAR), както е посочено в следните букви a) и б), относно тяхното:

a)

съобразяване с ISO стандартите 11784 и ISO 11785 в съответствие с метода, определен в раздел 10.2.6.2.1 „Оценка за съответствие на устройствата RFID, част 1: ISO 11784/11785 — съответствие на транспондери включително даването и използването на код на производителя“; и

б)

постигане на изпълнение на четящите разстояния, както е определено в третото тире от раздел A.6 от приложението към Регламент (EО) № 21/2004, в съответствие с метода, определен в раздел 10, допълнение 10.5 „Оценка на изпълнението на устройствата RFID, част 1: ISO 11784/11785 — изпълнение на транспондери“, което ще включи размери на:

i)

силата на активното поле;

ii)

диполен момент; и

iii)

устойчивост на дължината на частицата за FDX-B и устойчивост на честотата за HDX.

2.

Тестовете съгласно точка 1 се извършват върху минимално количество от 50 идентификатора от всеки модел, който се тества.

3.

Структурата на кода на транспондера е в съответствие с ISO стандарт 11784 и описанията, посочени в следната таблица:

Номер на бита

Номер на числото

Номер на комбинации

Описание

1

1

2

Този бит посочва дали идентификаторът се използва за идентификация на животни, или не. Във всички заявки за животните този бит е „1“

2—4

1

8

Брояч за повторно маркиране (от 0 до 7)

5—9

2

32

Поле за информация на потребителя. Този бит съдържа „04“ и систематизира кода по КН за овце и кози в съответствие с глава 1, раздел I, част II от приложението към Регламент (EИО) № 2658/87 на Съвета (1)

10—15

2

64

Празно — само нули (запазени зони за бъдещо прилагане).

16

1

2

Този бит посочва дали съществува, или не блокиране на данни (за употребата при животни този бит ще бъде „0“ = няма блокиране на данни).

17—26

4

1 024

Код на страната, както е определено в буква a) от глава 1

27—64

12

274 877 906 944

Национален идентификационен код, както е определено в буква б) от глава 1. Ако националният идентификационен код е по-малък от 12 цифри, пространството между националния идентификационен код и кода на страната се попълва с нули.

4.

Компетентният орган може да изиска допълнителни тестове за здравина и издръжливост на идентификаторите в съответствие с процедурите, описани в част 2 от Техническите насоки на съвместния изследователски център (JRC) на Комисията.

5.

Компетентният орган може да изиска друг критерии за изпълнение, за да гарантира функционалността на идентификаторите при специфичните географски, климатични и управленски условия на засегнатите държави-членки.

ГЛАВА III

Четящи устройства

1.

Компетентният орган одобрява употребата само на четящи устройства, които поне са били тествани за тяхното съответствие с ISO стандарти 11784 и 11785, с благоприятни резултати, в съответствие с методите, определени в Насоките на ICAR за водене на записи, както е посочено в следните букви a) и б), чрез тест за съответствие за:

a)

синхронизиращи предавателни устройства в съответствие с методите, определени в раздел 10.3.5.2 „Оценка на съответствие на устройствата RFID, част 2: ISO 11784/11785 — съответствие на предавателни устройства“; или

б)

несинхронизиращи приемо-предавателни устройства в съответствие с методите, определени в раздел 10.4.5.2 „Оценка на съответствие на устройствата RFID, част 3: Тест за съответствие за несинхронизиращи приемо-предавателни устройства за четящи ISO 11784/11785 транспондери“.

2.

Компетентният орган може да изиска:

a)

допълнителни тестове за механичната и топлинна здравина и издръжливост на четящите устройства съгласно процедурите, описани в част 2 от Техническите насоки на JRC; и

б)

тестове за електромагнетично изпълнение, както е определено в Насоките за водене на записи на ICAR, раздел 10, допълнение 10.6.2 „Оценка на изпълнението на устройствата RFID, част 2: ISO 11784/11785 — изпълнение на ръчни приемо-предавателни устройства.“

ГЛАВА IV

Лаборатории за тестове

1.

Компетентният орган определя лаборатории за тестове за извършване на тестовете, предвидени в глави II и III.

Компетентният орган може да определи само лаборатории, които функционират и са оценени и акредитирани в съответствие със следните европейски стандарти („EN стандарти“) или еквивалентни стандарти:

a)

EN ISO/IEC 17025 „Общи изисквания за компетентността на лабораториите за тестване и калибриране“;

б)

EN 45002 „Общи критерии за оценката на лабораториите за тестове“; и

в)

EN 45003 „Система за акредитация на лаборатории за калибриране и извършване на тестове — Общи изисквания за работа и признаване“.

2.

Държавите-членки изготвят и актуализират списъци на лаборатории за тестове, определени от компетентните органи, и предоставят тази информация на разположение на другите държави-членки и обществото на сайт.


(1)  ОВ L 256, 7.9.1987 г., стр. 1.