13/ 51

BG

Официален вестник на Европейския съюз

174


32005D0928


L 344/47

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 20 декември 2005 година

относно хармонизирането на честотната лента 169,4—169,8125 MHz в Общността

(нотифицирано под номер С(2005) 5003)

(текст от значение за ЕИП)

(2005/928/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно регулаторната рамка за политиката в областта на радиочестотния спектър в Европейската общност (Решение относно радиочестотния спектър) (1), и по-специално член 4, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Директива 90/544/ЕИО на Съвета от 9 октомври 1990 г. относно честотните ленти, предназначени за координирано въвеждане на паневропейски наземно базиран обществен радиопейджинг в Общността (Директива ERMES) (2) беше отменена на 27 декември 2005 г. с Директива 2005/82/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (3). Посочената директива изискваше държавите-членки да определят в лентата на радиочестотния спектър от 169,4 до 169,8 MHz четири канала за услугата за обществен радиопейджинг (наричана по-долу „ERMES“) и да осигурят ERMES услугите да заемат колкото се може по-бързо цялата лента на радиочестотния спектър от 169,4 до 169,8 MHz в съответствие с търговското търсене.

(2)

Използването на лентата на радиочестотния спектър от 169,4 до 169,8 MHz за ERMES услуги в Общността намаля драматично или изцяло беше прекратено. В резултат на това тази лента на радиочестотния спектър не е използвана ефикасно от ERMES услугите и би могла следователно да бъде по-добре използвана за задоволяване на други нужди, възникнали във връзка с реализацията на политиките на Общността.

(3)

Съгласно член 4, параграф 2 от Решението относно радиочестотния спектър Комисията предостави на 7 юли 2003 г. мандат на Европейската конференция на пощенските и телекомуникационните администрации (наричана по-долу „CEPT“) да събере информация относно текущите и бъдещите възможни приложения, които използват лентата от 169,4 до 169,8 MHz, за да подготви списък на алтернативни възможности за употребата на тази лента от радиочестотния спектър и по-специално тези от тях, които не са свързани единствено с традиционните електронни комуникации. CEPT беше помолена да оцени за всяко възможно приложение съвместното съществуване между различните приложения и възможността да се използват алтернативни ленти на радиочестотния спектър в съответствие с принципите на Рамковата директива. Лентата на радиочестотния спектър, която е вече частично хармонизирана, е подходяща за някои приложения, свързани с установяването и функционирането на вътрешния пазар в редица области на политиките на Общността, някои между които биха могли да бъдат полезни за хората с увреждания или да подпомогнат сътрудничеството в областта на правосъдието и вътрешните работи в Европейския съюз.

(4)

Член 8, параграф 4 от Директива 2002/21/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно общата регулаторна рамка за електронните съобщителни мрежи и услуги (Рамковата директива) (4) изисква от държавите-членки да поддържат интересите на гражданите на Европейския съюз, като в това число отговарят на нуждите на специфични социални групи, по-специално на хората с увреждания и на хората, които се нуждаят от спешна помощ.

(5)

На основата на технически изследвания и на събраната информация CEPT потвърди, че въпреки приемането на Директива 90/544/ЕИО, използването на тази лента на радиочестотния спектър за ERMES услуги остана много ограничено и че нуждите във връзка със системите за изпращане на радиосъобщения или с пейджинг-системи се промениха в Европа, тъй като споменатите функции бяха заместени с други технологии, като например системите за изпращане на кратки съобщения (SMS) на базата на GSM.

(6)

Предназначението на части от лентата на радиочестотния спектър от 169,4 до 169,8 MHz за ERMES услуги следва следователно да бъде променено в Общността, за да се осигури по-ефикасно използване на тази лента на радиочестотния спектър, като при това се запази нейният хармонизиран характер.

(7)

В съответствие с получения мандат CEPT изработи нов честотен план и разпределение на каналите, които позволяват шест типа привилегировани приложения да използват заедно лентата на радиочестотния спектър от 169,4 до 169,8125 MHz, с цел да се удовлетворят нуждите на няколко политики на Общността. Тези нужди включват слухови системи за подпомагане на хората със слухови смущения, за които хармонизирането на лента на радиочестотния спектър в Общността би подобрило условията за пътуване между държавите-членки и би намалило цените на оборудването чрез увеличаване на мащаба на пазара; развитието на вътрешния пазар за социални системи за аларма, които позволяват на възрастни хора или хора с увреждания да изпращат алармени съобщения за помощ, локализиране на вещи или устройства за проследяване, които биха спомогнали за локализирането и връщането на откраднати стоки в цялата Общност, системи за отчитане, използвани от дружества за водоснабдяване и електроснабдяване, и съществуващи системи за пейджинг, като ERMES, както и частни мобилни радиосистеми (PMR), когато се използват временно във връзка със специални временни събития за период от няколко дни до няколко месеца.

(8)

Резултатите от мандата, възложен на CEPT, които Комисията разглежда като удовлетворителни, следва да станат приложими в Общността и да бъдат реализирани от държавите-членки. Следва да бъде разрешено оставащите лицензи за ERMES услуги и/или PMR приложения, които не са в съответствие с новия честотен план и разпределение на каналите, да останат неповлияни до изтичане на срока на тяхната валидност или докато ERMES услугите и/или PMR приложенията могат да бъдат преместени към подходящите ленти на радиочестотния спектър без излишни трудности.

(9)

При разрешаване на достъпа до радиочестотния спектър трябва да бъде използвана най-малко обременителната система на лицензи в съответствие с Директива 2002/20/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно разрешаването на електронните съобщителни мрежи и услуги (Директива за разрешение) (5), включително липсата на индивидуални права за ползване.

(10)

Без да се засяга фактът, че изискванията към спектъра на отделните политики могат да наложат изключителното използване на някои честоти, подходящо е най-общо да се предложи разпределението на честотите в максималната възможна степен да е необвързващо, така че тяхното използване да се определя само чрез задаване на специфични ограничения при използването, като например цикъла на работа или нивата на мощността, и да се осигури чрез използването на хармонизирани стандарти съгласно Директива 1999/5/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 1999 г. относно радионавигационното оборудване и далекосъобщителното крайно оборудване и взаимното признаване на тяхното съответствие (6) съоръженията, работещи в определения радиоспектър, да минимизират употребата на радиочестотния спектър, така че да се избегнат взаимни смущения.

(11)

Координирането на каналите в частта с висока мощност на лентата от 169,4 до 169,8125 MHz между съседни страни се осъществява чрез двустранни или многостранни споразумения.

(12)

С оглед да се осигури ефективното използване на лентата от 169,4 до 169,8125 MHz също така в дългосрочен план администрациите следва да продължат да извършват изследвания, които могат да повишат ефективността и по-специално употребата на идентифицираната защитена лента.

(13)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета по радиочестотния спектър,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Предмет

Предметната област на настоящото решение е хармонизирането на условията на достъп и ефективно използване на лентата на радиочестотния спектър от 169,4 до 169,8125 MHz в Общността.

Член 2

Дефиниции

По смисъла на настоящото решение:

а)

„слухова система“ означава радиокомуникационна система, която обикновено включва един или повече предаватели, които позволяват на хората със слухови смущения да повишат своите възможности за чуване;

б)

„социална система за аларма“ означава надеждна радиокомуникационна система и мрежа, включително преносимо оборудване, което позволява на хора в беда в ограничена област да изпратят апел за помощ чрез проста манипулация;

в)

„система за отчитане“ означава система, която позволява отдалечено наблюдение на състоянието, отчитане на показанията и поддържане на измервателни уреди с помощта на радиокомуникационни устройства;

г)

„система за локализиране и за проследяване на вещи“ означава система, която позволява локализирането и проследяването на стоки, водеща до тяхното възстановяване, състояща се най-общо от радиопредавател, поставен в защитаваната вещ, и приемател и може освен това да включва алармена система;

д)

„пейджинг-система“ означава система, която позволява еднопосочни радиовръзки между изпращача и получателя, при която се използва базова станция, като получателят е мобилен;

е)

„частни мобилни радиокомуникации (PMR)“ означава наземна мобилна комуникационна услуга, която работи в симплекс, половин дуплекс и евентуално, пълен дуплекс режими на ниво на крайно устройство, с оглед да се осигурят комуникациите между затворена група потребители.

Член 3

Хармонизирани приложения

1.   Честотната лента 169,4–169,8125 MHz се разделя на две части: с ниска мощност и с висока мощност. Техните честотни планове и разпределение на каналите са дадени в приложението към настоящото решение.

2.   В частта с ниска мощност на лентата на радиочестотния спектър 169,4–169,8125 MHz се намират следните привилегировани приложения:

а)

изключително използване на слухови системи;

б)

изключително използване на социални системи за аларма;

в)

неизключително използване на системи за отчитане;

г)

неизключително използване на предаватели с ниска мощност за системи за локализиране и за проследяване на вещи.

3.   В частта с висока мощност на лентата на радиочестотния спектър 169,4–169,8125 MHz се намират следните преференциални приложения:

а)

предаватели с висока мощност за системи за локализиране и за проследяване на вещи;

б)

съществуващи пейджинг-системи или пейджинг-системи, преместени от други канали на лентата на радиочестотния спектър.

4.   В лента 169,4–169,8125 MHz на радиочестотния спектър могат да бъдат реализирани алтернативни приложения, при условие че те не нарушават хармонизираното прилагане на привилегированите приложения. Тези алтернативни приложения могат да бъдат:

а)

слухови системи за неизключителната част от лентата на радиочестотния спектър с ниска мощност;

б)

локализиране, пейджинг, временно използване или частни мобилни радиокомуникации на национална основа в частта на лентата с висока мощност.

5.   Максималната излъчвана мощност в частта на лентата 169,4–169,8125 MHz на радиочестотния спектър с ниска мощност се ограничава на 0,5 W ефективна излъчена мощност (е.r.p.). Максималните цикли на работа на системи за отчитане и на системи за локализиране и за проследяване на вещи в частта с ниска мощност на лентата 169,4–169,8125 MHz на радиочестотния спектър са съответно < 10 % и < 1 %.

6.   Използването на лентата 169,4–169,8125 MHz на радиочестотния спектър от пейджинг-системи и частни мобилни радиокомуникационни системи, които са лицензирани към датата на нотифицирането на настоящото решение и които не са в съответствие с член 3, параграфи от 1 до 5, може да продължи до изтичането на срока на валидност на лицензите за такива услуги, съществуващи към датата на нотифицирането на настоящото решение.

Член 4

Прилагане на член 3

Член 3 се прилага от 27 декември 2005 г.

Член 5

Преглед

Държавите-членки следва да преглеждат използването на лентата 169,4–169,8125 MHz на радиочестотния спектър с оглед на нейното ефективно използване и да докладват техните констатации на Комисията.

Член 6

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 20 декември 2005 година.

За Комисията

Viviane REDING

Член на Комисията


(1)  ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 310, 9.11.1990 г., стр. 28.

(3)  ОВ L 344, 27.12.2005 г., стр. 38.

(4)  ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 33.

(5)  ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 21.

(6)  ОВ L 91, 7.4.1999 г., стр. 10. Директива, изменена с Регламент (ЕО) № 1882/2003 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 284, 31.10.2003 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Честотен план за лентата 169,4–169,8125 MHz на радиочестотния спектър

Image

Разпределение на каналите за лентата 169,4–169,8125 MHz

Широчина на лентата 12,5 KHz

Широчина на лентата 25 KHz

Широчина на лентата 50 KHz

Канал номер

Централна честота

Канал номер

Централна честота

Канал номер

Централна честота

1a

169,406250

1

169,412500

 

 

1b

169,418750

„0“

169,437500

2a

169,431250

2

169,437500

2b

169,443750

3a

169,456250

3

169,462500

3b

169,468750

 

 

4a

169,481250

4

169,487500

4b

169,493750

„1“

169,512500

5a

169,506250

5

169,512500

5b

169,518750

6a

169,531250

6

169,537500

6b

169,543750

„2“

169,562500

7a

169,556250

7

169,562500

7b

169,568750

8a

169,581250

8

169,587500

8b

169,593750

 

 

12,5 kHz „запазена лента“

9a

169,618750

9

169,62500

9b

169,631250

10a

169,643750

10

169,65000

10b

169,656250

11a

169,668750

11

169,67500

11b

169,681250

12a

169,693750

12

169,70000

12b

169,706250

13a

169,718750

13

169,72500

13b

169,731250

14a

169,743750

14

169,75000

14b

169,756250

15a

169,768750

15

169,77500

15b

169,781250

16a

169,793750

16

169,80000

16b

169,806250