06/ 07

BG

Официален вестник на Европейския съюз

51


32004D0006


L 003/30

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 5 ноември 2003 година

за създаване на Комитет за европейско застраховане и професионален пенсионен надзор

(текст от значение за ЕИП)

(2004/6/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като има предвид, че:

(1)

През юни 2001 г. Комисията прие Решения 2001/527/ЕО (1) и 2001/528/ЕО (2) за създаване съответно на Комитета за европейските осигурителни регулатори и Комитета за европейско осигуряване.

(2)

В своите резолюции от 5 февруари и 21 ноември 2002 г. Европейският парламент одобри четиристепенната регулаторна рамка, застъпена в доклада на Комитета на мъдреците и призова някои аспекти на този подход да бъдат приложени също за банковия и застрахователния сектор за ясен ангажимент на Съвета за реформиране, за да се гарантира подходящ институционален баланс.

(3)

На 3 декември 2002 г. Съветът призова Комисията да въведе такива разпоредби в областта на банковото дело и застраховането, както и професионалните пенсии, и да установи възможно най-скоро нови комитети с консултативен капацитет по отношение на тези области.

(4)

Следва да бъде създаден Комитет за европейско застраховане и професионален пенсионен надзор (наричан по-долу „Комитетът“), който да служи като независим орган за обсъждане, дебат и консултации на Комисията в областта на застраховането, презастраховането и професионалните пенсии. Въпреки това, по отношение на областта на професионалните пенсии, докато Комитетът следва да преценява регулаторните и надзорни аспекти, свързани с такива разпоредби, той не следва да се отнася до аспектите на трудовото и социалното право, като организация на професионалните режими и по-специално въпроси, свързани със задължително членство или с резултати, произтичащи от колективни трудови договори.

(5)

Комитетът следва да допринася за последователното и навременно въвеждане на законодателството на Общността в държавите-членки, като осигурява по-ефективно сътрудничество между националните надзорни органи, като провежда експертни проверки и насърчава най-добрите практики.

(6)

Комитетът следва да организира свои собствени оперативни разпоредби, по-специално да отчита специфичността на съответните компетентни власти и да поддържа тесни оперативни връзки с Комисията и с комитета, създаден с Решение 2004/9/ЕО на Комисията от 5 ноември 2003 г., относно създаване на Комитет за европейско застраховане и професионални пенсии (3). Той следва да избере свой председател от членовете си.

(7)

Комитетът следва на ранен етап да се консултира подробно и по открит и прозрачен начин с участниците на пазара, потребителите и крайните ползватели.

(8)

Комитетът следва да изработи свой процедурен правилник и напълно да зачита прерогативите на институциите и институционалния баланс, установен с Договора,

РЕШИ:

Член 1

Създава се независима консултантска група за застраховане и професионални пенсии в Общността, наречена „Комитет за европейско застраховане и професионален пенсионен надзор“, наричан по-долу „Комитетът“,

Член 2

Ролята на Комитета е да консултира Комисията, или по искане на Комисията, в срок, който Комисията може да определи, съгласно спешността на въпроса, или по собствена инициатива на Комитета, по-специално по отношение на подготовката на проект на изпълнителните мерки в областта на застраховането, презастраховането и професионалните пенсии.

Комитетът съдейства за последователното прилагане на директивите на Общността и за сближаването на надзорните практики на държавите-членки в Общността.

Комитетът също така установява форум за надзорно сътрудничество, включващ обмяна на информация относно контролираните институции.

Член 3

Комитетът се състои от представители на високо равнище на националните публични органи, компетентни в областта на надзор на застраховането, презастраховането и професионалните пенсии. Всяка държава-членка избира представители на високо равнище на компетентните власти за участие във всички заседания на Комитета.

Комисията присъства на срещите на Комитета и избира представител на високо равнище за участие във всички негови дебати.

Когато обсъждане на дадена точка от дневния ред включва обмен на поверителна информация относно контролирана институция, участието в такова обсъждане може да бъде ограничено до надзорните органи, които са пряко включени.

Комитетът избира председател от своите членове.

Комитетът може да кани експерти и наблюдатели да присъстват на заседанията му.

Комитетът не адресира аспектите на трудовото и социалното право, като организацията на професионалните режими и по-специално въпроси, свързани със задължително членство или с резултати, произтичащи от колективни трудови договори.

Член 4

Комитетът поддържа тесни оперативни връзки с Комисията и с комитета, създаден с Решение 2004/9/ЕО.

Той може да създава работни групи. Комисията се поканва да участва в работните групи като наблюдател.

Член 5

Преди да изпрати становището си на Комисията, Комитетът на един ранен етап се консултира подробно и по открит и прозрачен начин с участниците на пазара, потребителите и крайните ползватели.

Член 6

Комитетът представя годишен доклад на Комисията.

Член 7

Комитетът приема свой процедурен правилник и организира свои оперативни разпоредби.

Член 8

Комитетът поема своите задължения на 24 ноември 2003 г.

Съставено в Брюксел на 5 ноември 2003 година.

За Комисията

Frederik BOLKESTEIN

Член на Комисията


(1)  ОВ L 191, 13.7.2001 г., стр. 43.

(2)  ОВ L 191, 13.7.2001 г., стр. 45.

(3)  ОВ L 3, 7.1.2004 г., стр. 34.