03/ 40

BG

Официален вестник на Европейския съюз

59


32001R2396


L 325/11

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 2396/2001 НА КОМИСИЯТА

от 7 декември 2001 година

относно определяне на стандартите за търговия с праз

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2200/96 на Съвета от 28 октомври 1996 г. относно общата организация на пазара на плодове и зеленчуци (1), последно изменен с Регламент (ЕО) № 911/2001 на Комисията (2), и по-специално член 2, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

В съответствие с приложение I на Регламент (ЕО) № 2200/96 бяха приети стандарти, отнасящи се до праза с Регламент (ЕИО) № 1076/89 г. на Комисията (3), изменен с Регламент (ЕО) № 888/97 г. (4)

(2)

В интерес на прозрачността на световния пазар следва да се държи сметка за стандартите за праза, препоръчани от Работната група по стандартизация на бързоразвалящи се продукти и развитие на качеството към Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ООН/ИКЕ). Освен това е желателно да се разрешат по-високи допустими отклонения за ранния праз от клас I. Поради това е необходимо да се отмени Регламент (ЕИО) № 1076/89 и той да бъде заменен от нов регламент, който определя стандарти, съобразени с тези данни.

(3)

Приложението на тези стандарти следва да има за цел да отстрани от пазара продуктите с незадоволително качество, да приведе производството в съответствие с изискванията на потребителите и да улесни търговските отношения на основата на лоялната конкуренция, като допринесе по този начин за подобрение на рентабилността на производството.

(4)

Стандартите са приложими на всички етапи от търговията. Транспортирането на големи разстояния, складирането за определен период и различните процеси, на които се подлагат продуктите, могат да предизвикат изменения, които се дължат на биологичното развитие на тези продукти или на техния нетраен характер. При прилагане на стандартите на различните етапи от търговията, следващи етапа на експедирането, следва да се държи сметка за тези изменения.

(5)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Управителния комитет по пресни плодове и зеленчуци,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Стандартите за търговия с праз, включен в код по КН 0703 90 00, са определени в приложението.

Стандартите се прилагат на всеки етап от търговията при условията, предвидени в Регламент (ЕО) № 2200/96.

Въпреки това, на етапите от търговията, следващи експедирането, по отношение на предписанията на стандартите, продуктите могат да имат незначителна загуба на свежест и твърдост, както и незначителни изменения, които се дължат на тяхното развитие и на техния нетраен характер.

Член 2

Регламент (ЕИО) № 1076/89 г. се отменя.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на седмия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейските общности.

Той се прилага от 1 март 2002 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 7 декември 2001 година.

За Комисията

Franz FISCHLER

Член на Комисията


(1)  ОВ L 297, 21.11.1996 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 129, 11.5.2001 г., стр. 3.

(3)  ОВ L 114, 27.4.1989 г., стр. 14.

(4)  ОВ L 126, 17.5.1997 г., стр. 11.


ПРИЛОЖЕНИЕ

СТАНДАРТИ ЗА ПРАЗ

I.   ОПРЕДЕЛЕНИЕ НА ПРОДУКТА

Настоящите стандарти се прилагат за праз от сортовете (културни сортове) от Allium porrum L., предназначен за доставка в прясно състояние на потребителя с изключение на праза, предназначен за промишлена преработка.

II.   РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО КАЧЕСТВОТО

Стандартите имат за цел да дефинират изискванията за качеството на праз след подготовката и опаковането.

А.   Минимални характеристики

За всички класове, предвид особените разпоредби, предвидени за всички класове и приетите допустими отклонения, празът трябва да бъде:

цял (тази разпоредба не се прилага за корените и краищата на листата, които могат да бъдат отрязани),

здрав; не се допускат продукти, засегнати от загниване и такива изменения, които биха ги направили неподходящи за консумация,

чист, практически без видими чужди вещества; по корените може да има полепнала пръст,

със свеж вид, без повехнали листа,

практически без вредители,

практически без увреждания от паразити,

без образувани семена,

без повишена повърхностна влажност, т.е. съответно „изсушен“ след евентуално измиване,

без чужд мирис и/или вкус.

Когато листата са отрязани, това трябва да е направено внимателно.

Развитието и състоянието на праза трябва да бъдат такива, че да позволяват празът да:

да издържи транспортиране, товарене и разтоварване,

да пристигне в задоволително състояние на местоназначението.

Б.   Класификация

Празът се класифицира в два класа, определени по-долу:

i)

Клас I

Празът, класифициран в този клас, трябва да бъде с добро качество. Той трябва да притежава характеристиките на сорта или търговския тип.

Бялата или бялата със зеленикав оттенък част на праза трябва да е най-малко една трета от цялата дължина или на половината от защитената с обвивка част. При ранния праз (1) обаче, частта, оцветена в бяло или в бяло със зеленикав оттенък „трябва да бъде най-малко една четвърт от общата дължина или една трета от защитената с обвивка част.“

Празът обаче може да има следните малки дефекти, при условие че те не променят общия вид на продукта, неговото качество, съхраняемост и търговския му вид в опаковката:

леки повърхностни дефекти,

слаби следи от насекоми-вредители по листата, но не и другаде,

незначителни следи от почва по стъблото.

ii)

Клас II

В този клас се включва праз, който не може да бъде класифициран в клас I, но съответства на минималните характеристики, посочени по-горе.

Частта, оцветена в бяло или в бяло със зеленикав оттенък трябва да бъде най-малко една четвърт от общата дължина или една трета от обвитата част.

За праза могат да бъдат допуснати следните дефекти, при условие че са запазени неговите основни характеристики по отношение на качество, съхраняемост и търговски вид:

нежно цветоносно стъбло, при условие че се намира във вътрешността на защитената с обвивка част,

леки натъртвания, следи от насекоми-вредители и леки ръждиви петна върху листата, но не и другаде,

леки дефекти в оцветяването,

следи от почва по стъблото.

III.   РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО РАЗМЕРА

Размерът се определя от диаметъра, измерен перпендикулярно на надлъжната ос над удебелената му част.

Минималният диаметър е фиксиран на 8 милиметра за ранния праз и на 10 милиметра за останалия праз.

За клас I диаметърът на най-големия стрък в една и съща връзка или една и съща опаковка не трябва да бъде по-голям от два пъти диаметъра на най-малкия праз.

IV.   РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО ДОПУСТИМИТЕ ОТКЛОНЕНИЯ

Допустими отклонения в качеството и размера се разрешават във всяка опаковка или във всяка връзка, в случай че празът е без опаковка, за продуктите, които не отговарят на изискванията на посочения клас.

А.   Допустими отклонения в качеството

i)

Клас I

За ранния праз, 10 % от броя или от теглото на праза с нежно цветоносно стъбло, съдържащо се във вътрешността на защитената с обвивка част и 10 % от броя или теглото на праза, неотговарящи на изискванията за този клас поради други причини, но отговарящи на изискванията за клас II или по изключение, на допустимите отклонения за този клас.

За останалия праз 10 % от броя или от теглото на праза, неотговарящи на изискванията за този клас, но отговарящи на изискванията за клас II или по изключение, на допустимите отклонения за този клас.

ii)

Клас II

10 % от броя или от теглото на праза, неотговарящи на изискванията за този клас, нито на минималните изисквания, с изключение на продуктите, засегнати от загниване, от ясно изразени натъртвания или от други изменения, които ги правят неподходящи за консумация.

Б.   Допустими отклонения в размера

За всички класове: 10 % от броя или от теглото на праза, неотговарящи на минималните изисквания за диаметъра или при праза, класифициран в клас I, неотговарящ на изискванията за еднородност.

V.   РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО ТЪРГОВСКИЯ ВИД

А.   Еднородност

Съдържанието на всяка опаковка или на всяка връзка в една и съща опаковка трябва да бъде еднородно, да съдържа само праз от един и същ произход, сорт или търговски тип, качество и размер (в случай, че се изисква еднородност), и достатъчно еднородна степен на развитие и оцветяване.

Видимата част на съдържанието на пратката или на връзката трябва да бъде представителна за цялото съдържание.

Б.   Опаковане

Празът трябва бъде опакован така че да се осигури подходяща защита на продукта.

Материалите, използвани от вътрешната страна на опаковката, трябва да бъдат нови, чисти и с такова качество, че да не предизвикват външни или вътрешни увреждания на продуктите. Използването на материали и по-специално на хартия или на етикети, съдържащи търговски характеристики, е разрешено, при условие че отпечатването или етикетирането е извършено с нетоксично мастило или лепило.

Опаковките или връзките в случай на представяне без опаковка, не трябва да съдържа никакви чужди тела.

В.   Търговски вид

Празът може да бъде представен:

подреден на правилни редове в опаковката,

на връзки, с или без опаковка.

Връзките от една и съща опаковка трябва да бъдат практически еднородни.

VI.   РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО МАРКИРОВКАТА

На всяка опаковка или всяка връзка, представена без опаковка, трябва да бъдат обозначени следните данни, нанесени с четливи и неизтриваеми букви и видими на една от външните ѝ страни, подредени от една и съща страна в случай на опаковка.

А.

Идентификация

Опаковчик и/или експедитор: име и адрес или официално издадено или признато кодово обозначение. Когато обаче дадено кодово обозначение се използва, забележката „опаковчик и/или експедитор“ (или съответно съкращение) трябва да бъде поставена непосредствено до този код.

Б.

Вид на продукта

„Праз“, ако съдържанието не е видимо отвън,

„Ранен праз“, в случай на необходимост.

В.

Произход на продукта

Страна на произход и евентуално, зоната на производство или националното, регионалното или местното наименование.

Г.

Търговски характеристики

Клас,

Брой на връзките (в случай на представяне на връзки в опаковка).

Д.

Официален знак за контрол (факултативно)

За праза, изпратен в насипно състояние, натоварен непосредствено на транспортно средство, данните, посочени в параграф VI, се дават в документ, придружаващ стоките или върху фиш, поставен на видно място вътре в транспортното средство.


(1)  Праз от пряк разсад, незасаден и събиран от края на зимата до началото на лятото.