18/ 1

BG

Официален вестник на Европейския съюз

131


32001D0079


L 027/4

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

от 22 януари 2001 година

за създаване на Военен комитет на Европейския съюз

(2001/79/ОВППС)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28, параграф 1 от него,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 207 от него,

като припомня член 25 от Договора за Европейския съюз,

като има предвид, че:

(1)

В рамката на укрепването на общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС), и по-специално на общата Европейска политика за сигурност и отбрана, предвидена в член 17 от Договора за Европейския съюз, на срещата на Европейския съвет в Ница, проведена от 7 до 11 декември 2000 г., беше постигнато съгласие за създаване на Военен комитет на Европейския съюз, като бяха определени неговата мисия и функции, включително мисията и функциите на неговия председател.

(2)

Като се ръководи от указанията на Европейския съвет, посоченият комитет следва да бъде подготвен да започне своята работа.

РЕШИ:

Член 1

Създава се Военен комитет на Европейския съюз (ВКЕС) (наричан по-долу „Комитетът“), съставен от ръководителите на отбраната на държавите-членки, представени от техните военни представители.

Той ще заседава на ниво ръководители на отбраната, както и когато е необходимо.

Член 2

Мисията и функциите на Комитета се определят в приложение IV към Доклада на председателството, одобрен от Европейския съвет в Ница, който е възпроизведен в приложението към настоящото решение.

Член 3

1.   Председателят на Комитета (наричан по-долу „председателят“) се назначава от Съвета по предложение на Комитета, заседаващ на ниво ръководители на отбраната.

2.   Срокът, за който се избира председателят, е три годишен, освен ако Съветът не реши друго. Неговата мисия и функции също се определят в горепосоченото приложение.

Член 4

Настоящото решение влиза в сила от датата на неговото приемане.

Член 5

1.   Без да се засягат разпоредбите на член 3, параграф 1, настоящото решение се прилага от дата на назначаване на първия председател, но не по-късно от датата на прилагане на решението за създаване на Военния състав на Европейския съюз (1) и по-принцип преди края на юни 2001 г.

2.   Временният Военен орган, създаден с Решение 2000/144/ОВППС (2), ще продължи да изпълнява задачите си до датата, от която ще започне да се прилага настоящото решение.

Член 6

Настоящото решение се публикува в Официален вестник.

Съставено в Брюксел на 22 януари 2001 година.

За Съвета

Председател

A. LINDH


(1)  Решение 2001/80/ОВППС на Съвета (ОВ L 27, 30.1.2001 г., стр. 7).

(2)  Решение 2000/144/ОВППС на Съвета от 14 февруари 2000 г. за създаване на Временен военен орган (ОВ L 49, 22.2.2000 г., стр. 2).


ПРИЛОЖЕНИЕ

ВОЕНЕН КОМИТЕТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (ВКЕС)

1.   Въведение

В Хелзинки държавите-членки на Европейския съюз решиха да създадат в рамките на Съвета нови постоянни политически и военни органи, даващи възможност на ЕС да поема отговорност за пълния обхват на предотвратяване на конфликти и за задачите за справянето с кризи, определени в Договора за ЕС като задачите от Петерсбург.

По силата на доклада от Хелзинки Военният комитет на Европейския съюз (ВКЕС), „създаден в рамките на Съвета“, се състои от ръководителите на отбраната (РО), представлявани от своите военни представители (ВП). ВКЕС заседава на ниво РО тогава, когато е необходимо. Този Комитет предоставя военни съвети и отправя препоръки към Комитета за политика и сигурност (КПС), както и предоставя военно ръководство на Военния състав на Европейския съюз (ВСЕС). Председателят на ВСЕС (ПВСЕС) присъства на заседанията на Съвета, когато се вземат решения с последици за отбраната.

ВКЕС е най-висшият военен орган в рамките на Съвета.

За тази цел задачите пред ВКЕС се определят, както следва:

2.   Мисия

ВКЕС отговаря за предоставянето на КПС на военни съвети и препоръки за всички военни въпроси в ЕС. Упражнява военно ръководство за всички военни действия в рамките на ЕС.

3.   Функции

Източник е на военни съвети, основани на консенсус.

Предоставя форум за военно консултиране и сътрудничество между държавите-членки на ЕС в областта на предотвратяването на конфликти и справянето с кризи.

Предоставя военни съвети и отправя препоръки към КПС, при поискване от последния или по собствена инициатива, действайки в рамките на указанията, предоставени му от КПС, и по-специално по отношение на:

разработването на цялостната концепция за военните аспекти на справянето с кризи,

военните аспекти, отнасящи се до политическия контрол и стратегическото управление на операциите и ситуациите за справянето с кризи,

оценката на риска от потенциални кризи,

военните измерения на една кризисна ситуация и нейните последици, особено по време на последващото ѝ овладяване; за тази цел се ползва информацията от ситуационния център,

изработването, оценяването и прегледа на постижимите цели в съответствие с приетите процедури,

военните отношения на ЕС със страни, които не са членки на ЕС, но членуват в НАТО, с другите страни, кандидатстващи за членство в ЕС, с другите държави и организации, включително НАТО,

финансовите преценки за операциите и ученията.

а)   Справяне с кризисни ситуации

При поискване от страна на КПС, той издава принципно указание до главния директор на ВСЕС (ГДВСЕС) да изготви и представи стратегическите военни възможности.

Оценява стратегическите военни възможности, разработени от ВСЕС, и ги представя на КПС заедно със своята оценка и военен съвет.

Въз основа на военната възможност, избрана от Съвета, той оторизира изготвянето на първоначална заповед за планиране, на внимандващия операцията.

Въз основа на оценката на ВСЕС, ВКЕС предоставя съвет и препоръка на КПС:

за Концепцията на операциите (Conops), разработена от командващия операцията,

за проекта на Плана за операцията (OPLAN), изготвен от командващия операцията.

ВКЕС Съветва КПС относно възможността за прекратяване на операцията.

б)   По време на операцията

ВКЕС наблюдава правилното изпълнение на военните операции, провеждани под отговорността на командващия операцията.

Членовете на ВКЕС заседават или се представляват в Комитета на участниците.

4.   Председател на ВКЕС (ПВКЕС)

ВКЕС има постоянен председател, чиято отговорност е описана по-долу.

ПВКЕС е генерал с четири звезди на назначение, за предпочитане бивш ръководител на отбраната на държава-членка на ЕС.

Той се избира между РО на държавите-членки в съответствие с одобрени правила и се назначава от Съвета по препоръка на ВКЕС, заседаващ на ниво РО.

Принципно срокът, за който се назначава председателят, е тригодишен, освен при изключителни обстоятелства.

Неговата власт произтича от ВКЕС, пред който той е отговорен. Като действа на международно ниво, ПВКЕС представлява ВКЕС пред КПС и Съвета по подходящ начин.

Като председател на ВКЕС, той:

председателства заседанията на ВКЕС на ниво военни представители и ръководители на отбраната,

е говорител на ВКЕС и като такъв:

участва, когато е подходящо, в КПС с право на принос към дискусиите и присъства на заседанията на Съвета, когато се взимат решения, имащи последици за отбраната, и

изпълнява функцията на военен съветник на ГС/ВП по всички военни въпроси, и по специално, гарантира единност в структурата за справянето с кризи на ЕС,

осъществява работата на ВКЕС справедливо и с оглед отразяването на консенсус,

действа от името на ВКЕС при даването на указания и насоки на ГДВСЕС,

действа като главна контактна точка (ГКТ) с командващия операцията по време на военните операции на ЕС,

осъществява връзката с председателството в разработването и изпълнението на неговата работна програма.

ПВКЕС се подпомага от неговия личен състав и се подпомага от ВКЕС, особено по отношение на административната подкрепа в рамките на главния секретариат на Съвета.

Когато отсъства, ПВКЕС се замества с някое от следните лица:

постоянният ЗПВКЕС, ако е прието решение за създаването и заемането на такъв пост,

представител на председателството, или

ръководителят.

5.   Разни

Отношенията, които се създават между ВКЕС и военните власти на НАТО, се определят в документа за постоянните споразумения между ЕС и НАТО. Отношенията между ВКЕС и членките на НАТО, които не са членки на ЕС, и другите страни, кандидатстващи за членство в ЕС, са определени в документа относно отношенията на ЕС с трети страни.

ВКЕС се подпомага от работна военна група (ВСЕСРГ), от ВСЕС и от другите отдели и служби, когато е подходящо.