11/ 22

BG

Официален вестник на Европейския съюз

44


32000D0745


L 301/88

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 29 ноември 2000 година

за приемането на гаранции предложени във връзка с антидъмпинговите и антисубсидийни производства относно вноса на определен полиетилен терефталат (PET) с произход от Индия, Индонезия, Малайзия, Република Корея, Тайван и Тайланд

(нотифицирано под номер C(2000) 3603)

(2000/745/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 384/96 на Съвета от 22 декември 1995 г. за защита срещу дъмпингов внос на стоки от страни, които не са членки на Европейската общност (1), последно изменен с Регламент (ЕО) № 2238/2000 (2) (наричан по-долу „Основен антидъмпингов регламент“), и по-специално членове 8 и 9 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2026/97 на Съвета от 6 октомври 1997 г. относно защитата срещу субсидиран внос от страни, които не са членки на Европейската общност (3) (наричан по-долу „Основен антисубсидиен регламент“), и по-специално членове 13 и 15 от него,

след консултации с Консултативния комитет,

като има предвид, че:

А.   ПРОЦЕДУРА

(1)

С Регламент (ЕО) № 1742/2000 (4) Комисията наложи временни антидъмпингови мита върху вноса в Общността на определен вид полиетилен терефталат (PET) с произход от Индия, Индонезия, Малайзия, Република Корея, Тайван и Тайланд.

(2)

С Регламент (ЕО) № 1741/2000 (5) Комисията наложи временни изравнителни мита върху вноса в Общността на PET с произход от Индия, Малайзия, Тайван и Тайланд.

(3)

След приемането на временни антидъмпингови и изравнителни мерки Комисията продължи да разследва дъмпинга, субсидирането, вредите и интереса на Общността. Окончателните констатации и изводи на разследването са посочени в Регламент (ЕО) № 2604/2000 (6) за налагане на окончателни антидъмпингови мита върху вноса на PET с произход от Индия, Индонезия, Малайзия, Република Корея, Тайван и Тайланд и в Регламент (ЕО) № 2603/2000 на Съвета (7) за налагане на окончателни изравнителни мита върху вноса на PET с произход от Индия, Малайзия и Тайланд.

(4)

Разследванията потвърдиха временните констатации за вредоносен дъмпинг по отношение на вноса с произход от Индия, Индонезия, Малайзия, Република Корея, Тайван и Тайланд и на вредоносно субсидиране по отношение на вноса с произход от Индия, Малайзия и Тайланд.

Б.   ГАРАНЦИИ

(5)

След приемането на временни антидъмпингови и изравнителни мерки двама осъществяващи износ производители от Индия, които участваха и в двете разследвания, предложиха гаранции (по смисъла на член 8, параграф 1 от Основния антидъмпингов регламент и член 13, параграф 1 от Основния антисубсидиен регламент). Освен това, относно антидъмпинговото разследване, двама от осъществяващите износ производители от Индонезия предложиха гаранции. Съгласно тези гаранции, въпросните осъществяващи износ производители предложиха да не продават на своите клиенти несвързани лица, под определени минимални цени.

(6)

Комисията счита, че гаранциите, предложени от индийските дружества Pearl Engineerig Polymers Limited и Reliance Industries Limited, могат да бъдат приети, тъй като те премахват вредоносните въздействия на дъмпинга и субсидирането. Комисията счита също, че гаранциите, предложени от индонезийското дружество P.T. Polypet Karyapersada, могат да бъдат приети, тъй като с това се премахва вредоносното въздействие на дъмпинга. Освен това редовните и подробни отчети, които дружествата се задължиха да предоставят на Комисията, ще дадат възможност да се осъществява ефикасен мониторинг. Също така съдействието, оказано от тези дружества по време на разследването, тяхната организационна структура и структурата на продажбите им, както и спецификата на настоящия продукт са такива, че Комисията счита, че рискът от заобикаляне на задължението/задълженията ще бъде ограничен.

(7)

Друго едно индонезийско дружество също предложи гаранция. Дружеството, обаче, предостави невярна и подвеждаща информация относно някои аспекти на антидъмпинговото разследване, което се отрази на точността и надеждността на оказаното от него съдействие (съображение 13 от преамбюла на Регламент (ЕО) № 2604/2000). Поради това Комисията не е убедена, гаранция от страна на това дружество може действително да бъде ефикасно да бъде контролирана и предложението бе отхвърлено.

(8)

За да се гарантира ефикасното зачитане и мониторинг на гаранциите, когато се подава искането за пускане в свободно обръщение на основание на гаранциите, освобождаването от митото ще става при условие, че на митническия орган на съответната държава-членка се представи валидна „фактура за гаранция“. Тази фактура за гаранция трябва да бъде издадена от осъществяващите износ производители, чиито гаранции са приети и трябва да съдържат информацията, посочена в приложенията към Регламент (ЕО) № 2604/2000 и Регламент (ЕО) № 2603/2000. Когато не бъде представена такава фактура или когато тя не отговаря на представения на митницата продукт, се дължи мито със съответната ставка, за да се осигури ефикасното спазване на гаранцията.

(9)

В случай на неспазване или оттегляне от гаранциите или ако има основания да се счита, че гаранциите са нарушени, може да бъде наложено временно или окончателно мито на основание на член 8, параграфи 9 и 10 от Основния антидъмпингов регламент и, когато това е приложимо, на основание на член 13, параграфи 9 и 10 от Основния антисубсидиен регламент,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Приемат се гаранциите, които предложиха да поемат посочените по-долу осъществяващи износ производители, в рамките на антидъмпинговото производство относно вноса на определен вид полиетилен терефталат (PET) с произход от Индия, Индонезия, Малайзия, Република Корея, Тайван и Тайланд и в рамките на антисубсидийното производство относно вноса на определен вид полиетилен терефталат (PET) с произход от Индия, Индонезия, Малайзия, Република Корея, Тайван и Тайланд.

Държава

Производител

Допълнителен код по TARIC

Индия

Pearl Engineering Polymers Limited

A182

Индия

Reliance Industries Limited

A181

Индонезия

P.T. Polypet Karyapersada

A193

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейските общности.

Настоящото решение е задължително в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 29 ноември 2000 година.

За Комисията

Pascal LAMY

Член на Комисията


(1)  ОВ L 56, 6.3.1996 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 257, 11.10.2000 г., стр. 2.

(3)  ОВ L 288, 21.10.1997 г., стр. 1.

(4)  ОВ L 199, 5.8.2000 г., стр. 48.

(5)  ОВ L 199, 5.8.2000 г., стр. 6.

(6)  ОВ L 301, 30.11.2000 г., стр. 21.

(7)  ОВ L 301, 30.11.2000 г., стр. 1.