15/ 5

BG

Официален вестник на Европейския съюз

238


32000D0057


L 021/32

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 22 декември 1999 година

относно системата за ранно предупреждение и реагиране за превенцията и контрола на заразните болести съгласно Решение № 2119/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета

(нотифицирано под номер С(1999) 4016)

(2000/57/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Решение № 2119/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 24 септември 1998 г. за създаването на мрежа за епидемиологично наблюдение и контрол на заразните болести в Общността (1), и по-специално членове 1 и 7 от него,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Решение № 2119/98/ЕО трябва да се създаде мрежа на общностно равнище за развитие на сътрудничеството и координацията между държавите-членки със съдействието на Комисията с оглед на подобряването на превенцията и контрола в Общността на категориите заразни болести, посочени в приложението към настоящото решение. Мрежата трябва да се използва за епидемиологично наблюдение на болестите и за изграждане на система за ранно предупреждение и реагиране.

(2)

Болестите или здравните въпроси, които се включват в обхвата на епидемиологичното наблюдение на общностно равнище, трябва да отразяват сегашните потребности на Общността, и по-специално добавената стойност на наблюдението на общностно равнище.

(3)

Системата за ранно предупреждение и реагиране трябва да решава въпросите, поставени от компетентните здравни органи на всяка държава-членка или доказани със събраните данни по член 4 от Решение № 2119/98/ЕО.

(4)

Настоящото решение следва да улесни интегрирането на мрежата на Общността по Решение № 2119/98/ЕО с други мрежи за бързо оповестяване на национално или общностно равнище на болести и специфични здравни въпроси, които трябва да бъдат обхванати от системата за ранно предупреждение и реагиране. Следователно с оглед на неговото изпълнение мрежата на Общността трябва да действа чрез използване на Системата за здравно наблюдение на заразните болести в рамките на Европейската мрежа за здравна информация (EUPHIN-HSSCD) с три елемента:

а)

система за ранно предупреждение и реагиране за отчитане на определени заплахи за общественото здраве от компетентните здравни органи на всяка държава-членка, които отговарят за определяне на необходимите мерки за опазване на общественото здраве;

б)

обмен на информация между акредитираните структури и органи на държавите-членки във връзка с общественото здраве;

в)

конкретни мрежи за болестите, включени в обхвата на епидемиологичното наблюдение, между акредитираните структури и органи на държавите-членки.

(5)

Разработването на нови полезни технологии трябва да се следи редовно и да се отчита при въвеждането на EUPHIN-HSSCD като оперативна система.

(6)

Мерките, предвидени в настоящото решение, съответстват на становището на комитета, създаден съгласно член 7 от Решение № 2119/98/ЕО,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   Системата за ранно предупреждение и реагиране на мрежата на Общността се запазва за изброените в приложение I събития, наричани по-нататък в текста за краткост „събитията“, или признаци за събития, които самостоятелно или във връзка с други подобни събития представляват потенциална заплаха за общественото здраве.

2.   Структурите и/или органите на всяка държава-членка събират и обменят цялата необходима информация за тези събития примерно чрез използване на системата за национално наблюдение, елемента за епидемиологично наблюдение на мрежата на Общността или друга система на Общността за събиране на данни.

Член 2

1.   Процедурите за обмен на информация за събитията са описани в приложение II, раздел 1 (равнище 1: Информационен обмен).

2.   Процедурите, които се прилагат при събитие, което представлява потенциална заплаха за общественото здраве, или при събитие, което представлява реална заплаха за общественото здраве, са описани в приложение II, раздел 2 (равнище 2: Потенциални заплахи) и раздел 3 (равнище 3: Реални заплахи).

3.   Процедурите за информиране на обществеността и съответните специалисти са описани в приложение II, раздел 4.

Член 3

1.   Компетентните органи на държавите-членки представят на Комисията ежегодно до 31 март аналитичен доклад за събитията и приложените процедури в рамките на системата на ранно предупреждение и реагиране. Освен това компетентните органи на държавите-членки могат своевременно да представят доклади за конкретни събития от особено значение.

2.   На основата на докладите Комисията прави преглед в годишния си доклад на действието на системата за ранно предупреждение и реагиране и при необходимост предлага промени в нея.

Член 4

Настоящото решение влиза в сила на 1 януари 2000 г.

Член 5

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 22 декември 1999 година.

За Комисията

David BYRNE

Член на Комисията


(1)  ОВ L 268, 3.10.1998 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Събития за докладване в рамките на системата за ранно предупреждение и реагиране

1.

Епидемии от заразни болести, които обхващат територията на повече от една държава-членка.

2.

Пространствено или времево струпване на болести от сходен тип, ако възможната причина е патогенен фактор и съществува риск от разпространение на територията на държавите-членки на Общността.

3.

Пространствено или времево струпване на болести от сходен тип извън Общността, ако възможната причина е патогенен фактор и съществува риск от разпространение на територията на държавите-членки на Общността.

4.

Поява или възобновяване на заразна болест или инфекциозен причинител, което може да изисква своевременни и съгласувани действия от страна на Общността за ограничаването му.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Процедури за информиране, консултации и сътрудничество в рамките на системата за ранно предупреждение и реагиране

1.   Равнище на готовност 1: Информационен обмен

1.

Ако информацията, събрана в една или повече държави-членки или от други признати източници, показва вероятност от настъпването на събитие, компетентните органи, които отговарят за определянето на мерки за опазване на общественото здраве във всяка от съответните държави-членки, чрез мрежата незабавно информират своите колеги в другите държави-членки и Комисията за обстоятелствата и положението. При получаване на информацията компетентните органи на съответните държави-членки изразяват становище дали са необходими мерки, които да бъдат предприети от други държави-членки, или се налагат съгласувани действия на общностно равнище със съдействието на Комисията.

2.

Комисията и съответните държави-членки осигуряват непрекъснат и бърз обмен на получената информация и информират останалите държави-членки.

3.

Компетентните органи в областта на здравеопазването в съответната/съответните държава-членка/държави-членки незабавно правят оценка в сътрудничество със структурите и/или органите на събраната информация, за да установят дали съществува заплаха за общественото здраве.

4.

Комисията може да свика извънредно заседание на комитета на мрежата или на предложени от комитета експерти за осигуряване на прозрачност и ефективност на евентуалните действия.

2.   Равнище на готовност 2: Потенциални заплахи

Когато информацията за дадено събитие или признаци за такова събитие разкриват потенциална заплаха за общественото здраве, компетентните държавни органи на съответната/съответните държава-членка/държави-членки незабавно информират своите колеги в другите държави-членки и Комисията за характера и обхвата на потенциалната заплаха и за мерките, които възнамеряват да предприемат самостоятелно или във взаимодействие с други заинтересовани държави-членки или други страни.

2.1.   Проверка и оценка

Компетентните държавни органи в областта на здравеопазването на съответната/съответните държава-членка/държави-членки извършват незабавно оценка в сътрудничество със структурите и/или органите на събраната информация, за да установят дали съществува заплаха за общественото здраве.

Предоставят се епидемиологична експертна помощ по места, както и клинична и друга съществена експертна помощ, както и техническа помощ за провеждане на по-нататъшни проучвания в държавите-членки. Общността или отделните държави-членки могат да ги предоставят по молба на съответната държава-членка.

Комисията оказва съдействие при съгласуването на предпазните мерки в хода на подготовката за евентуална заплаха за общественото здраве.

Комисията може да свика извънредно заседание на комитета на мрежата или на предложени от комитета експерти за съгласуване на необходимите действия.

2.2.   Прекратяване

Ако в заключителната оценка на риска се заявява, че не е възникнала заплаха за общественото здраве и не са необходими действия или са необходими само местни действия, компетентните органи в областта на здравеопазването във всяка от съответните държави-членки незабавно информират своите колеги в другите държави-членки и Комисията за характера и обхвата на мерките, които са предприели или възнамеряват да предприемат.

Ако в тридневен срок не постъпят възражения от друга държава-членка или от Комисията, не се изискват по-нататъшни действия на системата за ранно предупреждение и реагиране.

3.   Равнище на готовност 3: Реални заплахи

Компетентните органи в областта на здравеопазването на съответната/съответните държава-членка/държави-членки незабавно информират своите колеги в другите държави-членки и Комисията за характера и обхвата на потенциалната заплаха и за мерките, които възнамеряват да предприемат самостоятелно или във взаимодействие с други заинтересовани държави-членки Комисията и други страни.

3.1.   Съгласуване на мерките

Компетентните органи в областта на здравеопазването на съответната/съответните държава-членка/държави-членки незабавно информират своите колеги в другите държави-членки и Комисията за напредъка и резултатите от предприетите мерки.

Държавите-членки и Комисията съгласуват по-нататъшните мерки на общностно равнище в съответствие с членове 3 и 6 от Решение № 2119/98/ЕО.

Комисията подкрепя държавите-членки в съгласуването на техните усилия за преодоляване на заплахата за общественото здраве и за гарантиране на защитата на населението.

Комисията може да свика извънредно заседание на комитета на мрежата или на предложени от комитета делегати за съгласуване на действията.

3.2.   Прекратяване

Действието на системата се прекратява по съгласие на заинтересованите държави-членки, които уведомяват съответно останалите държави-членки и Комисията.

4.   Информиране на обществеността и съответните специалисти

При настъпване на събитие държавите-членки незабавно предоставят подходящи информационни материали на съответните специалисти и обществеността и ги информират за предприетите мерки.

Комисията и държавите-членки информират съответните специалисти и обществеността за съгласуваните на общностно равнище насоки за действие и незабавно ги информират за прекратяването на заплахата за общественото здраве.