13/ 10

BG

Официален вестник на Европейския съюз

66


31991L0226


L 103/5

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА

от 27 март 1991 година

за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно системите срещу пръски на някои категории моторни превозни средства и техните ремаркета

(91/226/ЕИО)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската икономическа общност, и по-специално член 100а от него,

като взе предвид предложението на Комисията (1),

в сътрудничество с Европейския парламент (2),

като взе предвид становището на Икономическия и социален комитет (3),

като има предвид, че е важно да се приемат мерки с цел постепенно изграждане на вътрешния пазар в рамките на период, който изтича на 31 декември 1992 г.; като има предвид, че вътрешният пазар обхваща територия без вътрешни граници, в която се гарантира свободното движение на стоки, лица, услуги и капитали;

като има предвид, че техническите изисквания, на които някои моторни превозни средства трябва да отговарят съгласно националното законодателство, се отнасят, inter alia, и за системите срещу пръски на тези моторни превозни средства;

като има предвид, че тези изисквания са различни в отделните държави-членки; като има предвид, че поради това е необходимо всички държави-членки да възприемат едни и същи изисквания, по-специално, за да може процедурата за типово одобрение на ЕИО, която е предмет на Директива 70/156/ЕИО на Съвета от 6 февруари 1970 г. за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно типовото одобрение на моторни превозни средства и техните ремаркета (4), последно изменена с Директива 87/403/ЕИО (5), да се прилага по отношение на всеки тип превозно средство;

като има предвид, че с оглед подобряването на пътната безопасност е важно всички тежкотоварни превозни средства с определена минимална проектна скорост да са оборудвани със системи срещу пръски, които ефективно да могат да задържат водата;

като има предвид, че е желателно да се установи единно изпитване на експлоатационните характеристики на системите от този тип при монтаж на различните типове превозни средства като средство за значително подобряване на положението; като има предвид, че при типовото одобрение на ЕИО за компоненти на устройства от този тип трябва да се вземат предвид двата типа устройства, които понастоящем са на пазара, т.е. енергийно-абсорбционен тип и въздушно-воден сепараторен тип; като има предвид, че беше необходимо да се предвидят две различни изпитвания в зависимост от подлежащия на одобрение тип устройство;

като има предвид, че в светлината на проучванията, изследванията и изпитванията, които се провеждат в момента, в най-скоро време ще се установи изпитване на експлоатационните характеристики на типовете превозни средства, оборудвани с такива устройства;

като има предвид, че държавите-членки следва да обръщат внимание на факта, че образуването на пръски зависи и от характеристиките на пътната настилка, профила на протектора на гумата и от скоростта и аеродинамичните характеристики на превозното средство;

като има предвид, че сближаването на националните законодателства относно моторните превозни средства предполага взаимното признаване от страна на държавите-членки на извършваните от всяка от тях проверки въз основа на общи изисквания,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

1.   Държавите-членки издават типово одобрение на ЕИО за компонент за всеки тип устройство, наричано по-долу „устройство срещу пръски“, което е предназначено да намалява разпространението на пръски от гумите на движещи се превозни средства, ако то отговаря на конструктивните и изпитвателни изисквания, посочени в приложение II, като се имат предвид определенията в приложение I.

2.   Държава-членка, която е издала типово одобрение на ЕИО за компонент, предприема необходимите мерки за проверка дали производствените образци съответстват на одобрения тип, доколкото това е необходимо, а при нужда, в сътрудничество с компетентните органи на другите държави-членки. За целта държавата-членка прилага изискванията на приложение IV.

Член 2

За всяко устройство срещу пръски, което одобряват съгласно член 1, държавите-членки издават на производителя или на негов упълномощен представител знак за типово одобрение на ЕИО за компонент, съответстващ на образеца в приложение II, допълнение 3.

Държавите-членки предприемат всички подходящи мерки за предотвратяване употребата на знаци, които могат да създадат объркване между устройства срещу пръски, които са одобрени в съответствие с член 1, и други устройства.

Член 3

Никоя държава-членка не може да забранява пускането на пазара на устройства срещу пръски на основания, свързани с тяхната конструкция и експлоатационни характеристики, ако те са обозначени със знака за типово одобрение на ЕИО за компонент.

Независимо от това тази разпоредба не възпрепятства държава-членка да предприема такива мерки по отношение на устройства срещу пръски, обозначени със знака за типово одобрение на ЕИО за компонент, които системно не съответстват на одобрения тип.

Въпросната държава-членка незабавно информира останалите държави-членки и Комисията за предприетите мерки, като посочва мотивите за решението си. Прилагат се и разпоредбите на член 5.

Счита се, че устройствата не съответстват на одобрения тип по смисъла на параграф втори, ако не са спазени изискванията на приложение II.

Член 4

В срок от един месец компетентните органи на всяка държава-членка изпращат на компетентните органи на останалите държави-членки копие от сертификатите за типово одобрение на ЕИО за компонент, издадени за всеки тип устройство срещу пръски, което те одобряват или отказват да одобрят.

Член 5

1.   Ако компетентните органи на държава-членка, която е издала типово одобрение на ЕИО за компонент, установят, че устройства срещу пръски, които се придружават от сертификати за съответствие с един и същи тип, не съответстват на одобрения от въпросната държава-членка тип, те предприемат необходимите мерки, с които да се осигури възстановяване на съответствието на производствените образци с одобрения тип. Те уведомяват компетентните органи на другите държави-членки за предприетите мерки, които могат да стигнат до отнемане на типово одобрение на ЕИО за компонент.

Споменатите органи предприемат същите мерки, когато са информирани от компетентните органи на друга държава-членка за такова несъответствие.

2.   В срок от един месец компетентните органи на държавите-членки взаимно се информират за отнемане на типово одобрение на ЕИО за компонент чрез изпращане на копие от сертификата за типово одобрение на компонент, подписано, с дата и обозначено с думите „ОТНЕТО ТИПОВО ОДОБРЕНИЕ НА ЕИО“, изписани с главни букви, като се изтъкват и основанията за всяка такава мярка.

3.   Ако държавата-членка, издала типовото одобрение на ЕИО за компонент, оспорва твърденията за липса на съответствие, заинтересованите държави-членки полагат всички усилия за уреждането на спора. Комисията се информира за това. При необходимост тя организира подходящи консултации с цел постигане на решение.

Член 6

Във всяко решение, взето съгласно приетите разпоредби в изпълнение на настоящата директива, за отказ за издаване или за отнемане на типово одобрение на устройства срещу пръски като компонент или за забрана за пускането им на пазара или за употреба подробно се посочват мотивите, на които то се основава. Такова решение се нотифицира на заинтересованата страна, която същевременно се информира за наличните средства за правна защита, с които разполага според действащото в държавите-членки законодателство, и за допустимите срокове за упражняване на тези средства за правна защита.

Член 7

По смисъла на настоящата директива „превозно средство“ означава всяко моторно превозно средство от категория N и всяко ремарке от категория О съгласно определението в приложение I към Директива 70/156/ЕИО.

Член 8

Никоя държава-членка не може да отказва да издава типово одобрение на ЕИО или национално типово одобрение за превозни средства нито да отказва или да забранява тяхната продажба, регистрация, въвеждане в експлоатация или употреба на основания, свързани с техните системи срещу пръски, ако те са монтирани в съответствие с изискванията на приложение III и ако устройствата срещу пръски, с които са оборудвани превозните средства, са обозначени със знака за типово одобрение на ЕИО за компонент.

Член 9

Измененията, необходими за привеждане на изискванията на приложенията в съответствие с техническия прогрес, се приемат съгласно процедурата, предвидена в член 13 от Директива 70/156/ЕИО.

Член 10

1.   Държавите-членки въвеждат в сила разпоредбите, необходими за да се съобразят с настоящата директива, преди 10 април 1992 г. Те незабавно информират Комисията за това.

2.   Държавите-членки съобщават на Комисията текстовете на основните разпоредби от националното законодателство, които приемат в областта, уредена с настоящата директива.

3.   Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

Член 11

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 27 март 1991 година.

За Съвета

Председател

R. GOEBBELS


(1)  ОВ С 203, 14.8.1990 г., стр. 16.

(2)  ОВ С 96, 17.4.1990 г., стр. 92 и Решение от 13 март 1991 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(3)  ОВ С 62, 12.3.1990 г., стр. 2.

(4)  ОВ L 42, 23.2.1970 г., стр. 1.

(5)  ОВ L 220, 8.8.1987 г., стр. 44.


СПИСЪК НА ПРИЛОЖЕНИЯТА

ПРИЛОЖЕНИЕ I:

Определения

ПРИЛОЖЕНИЕ II:

Изисквания за типово одобрение на ЕИО за компоненти на устройства срещу пръски

Допълнение 1:

Изпитвания на устройства срещу пръски от енергийно-абсорбционен тип

Допълнение 2:

Изпитвания на устройства срещу пръски от въздушно-воден сепараторен тип

Допълнение 3:

Образец на знак за типово одобрение на ЕИО за компонент

Допълнение 4:

Образец на сертификат за типово одобрение на ЕИО за компонент

ПРИЛОЖЕНИЕ III:

Изисквания за типово одобрение на ЕИО на тип превозно средство по отношение на монтажа на системи срещу пръски

Допълнение:

Приложение към сертификата за типово одобрение на ЕИО за тип превозно средство по отношение на монтажа на системи срещу пръски

ПРИЛОЖЕНИЕ IV:

Съответствие на производството

Спиране на производството

ФИГУРИ:

(1—9)

ПРИЛОЖЕНИЕ I

ОПРЕ ДЕЛЕНИЯ

По смисъла на настоящата директива се прилагат следните определения:

1.

Система срещу пръски

„Система срещу пръски“ означава система, която е предназначена да намалява пулверизирането на изхвърляната нагоре вода от гумите на движещо се превозно средство. В различните случаи системата срещу пръски се състои от калник, улеи за оттичане и престилки, оборудвани с устройство срещу пръски.

2.

Калник

„Калник“ означава твърд или полутвърд компонент, предназначен да улавя изхвърляната вода от гумите в движение и да я насочва към земята. Калниците могат частично или изцяло да съставляват неразделна част от каросерията или от други части на превозното средство като например долната част на товарната платформа и т.н.

3.

Улей за оттичане

„Улей за оттичане“ означава гъвкав компонент, който е монтиран вертикално зад колелото, върху долната част на шасито или товарната повърхност или върху калника.

Улеят за оттичане трябва също така да намалява опасността от прилепване на малки предмети, по-специално камъчета, по гумите от земята, които се изхвърлят нагоре или встрани към другите участници в пътното движение.

4.

Устройство срещу пръски

„Устройство срещу пръски“ означава част от системата срещу пръски, която може да включва:

4.1.

Въздушно-воден сепаратор

Това е компонент, който съставлява част от престилката и/или улея за оттичане, през който може да преминава въздух, като същевременно се намаляват пулверизираните водни емисии.

4.2.

Поглъщател на енергия

Това е компонент, който съставлява част от калника и/или престилката и/или улея за оттичане, който поглъща енергията от водната струя и така намалява разпръскването на водни пръски.

5.

Външна престилка

„Външна престилка“ означава компонент, който е разположен приблизително в рамките на вертикална равнина, която е успоредна на надлъжната равнина на превозното средство. Тя може да съставлява част от калника или от каросерията на превозното средство.

6.

Управлявани колела

„Управлявани колела“ означава колелата, които се задействат от системата за управление на превозното средство.

7.

Самонасочваща се ос

„Самонасочваща се ос“ означава ос, която се върти около централна точка така, че да може да образува хоризонтална дъга. По смисъла на настоящата директива самонасочваща се ос от типа на „управление с въртене“ се счита за и се разглежда като ос, оборудвана с управлявани колела.

8.

Самонаправляващи се колела

„Самонаправляващи се колела“ означава колела, които не се задействат от устройството за управление на превозното средство и които могат да се въртят в ъгъл не повече от 20o поради упражняваното от земята триене.

9.

Повдигаща се ос

„Повдигаща се ос“ означава ос, която може да се повдига от пътя по време на нормална експлоатация на превозното средство.

10.

Превозно средство без товар

„Превозно средство без товар“ означава превозно средство, оборудвано с каросерия (или с един или повече представителни за типа компоненти) и в зависимост от случая с охлаждаща течност, смазочни материали, гориво, инструменти, резервна гума и водач с приблизителна маса 75 kg.

11.

Сектор на контакт на гумата

„Сектор на контакт на гумата“ означава частта от гумата, която е в контакт с пътя (повърхността) и която осигурява сцепление.

12.

Тип устройство срещу пръски

„Тип устройство срещу пръски“ означава устройства, които не се различават по отношение на следните основни характеристики:

възприетия физически принцип за намаляване на емисиите (абсорбция на водната енергия, въздушно-воден сепаратор),

материалите,

формата,

размерите (доколкото могат да повлияят върху поведението на материала).

ПРИЛОЖЕНИЕ II

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ТИПОВО ОДОБРЕНИЕ НА ЕИО ЗА КОМПОНЕНТИ НА УСТРОЙСТВА СРЕЩУ ПРЪСКИ

0.   Общи спецификации

0.1.   Устройствата срещу пръски трябва да са така конструирани, че да функционират правилно при употреба по мокри пътища. Освен това те не трябва да имат конструктивни или производствени дефекти, вредни за правилното им функциониране или поведение.

1.   Изпитвания, които следва да се извършат

1.1.   В зависимост от физическия им работен принцип устройствата срещу пръски се подлагат на съответните изпитвания, описани в допълнения 1 и 2, и трябва да доведат до резултатите, които се изискват в точка 4 от същите допълнения.

2.   Заявление за типово одобрение на ЕИО за компонент

2.1.   Заявлението за типово одобрение на ЕИО за компонент на тип устройство срещу пръски се подава от производителя или от негов упълномощен представител.

Заявлението за всеки тип се придружава от следните документи в три копия, както и от следната информация и материали:

2.2.1.   Техническо описание на устройството срещу пръски, в което се посочват физическият му принцип на работа и съответното изпитване, на което трябва да бъде подложено, използваните материали, както и един или няколко достатъчно подробни чертежа в подходящ мащаб, които позволяват да се идентифицира устройството (или устройствата).

2.2.2.   Четири образци, три от които за изпитвания, а четвъртият се съхранява в лабораторията за последваща проверка. Изпитвателната лаборатория може да изисква допълнителни образци.

2.3.   Маркировки

Върху всеки образец трябва ясно и незаличимо да е обозначено търговското наименование или марка и указание за типа, както и да включва достатъчно място за полагане на знака за типово одобрение на ЕИО за компонент.

3.   Типово одобрение на ЕИО за компонент

3.0.   Преди извършване на процедурите за издаване на типово одобрение на ЕИО за компонент компетентният орган трябва да провери дали производителят разполага с ефективни системи за наблюдение и контрол на съответствието на производството.

3.1.   Когато образците, които са представителни за подлежащия на одобрение тип устройство, преминат съответните изпитвания, описани в допълнения 1 или 2, за въпросния тип устройство срещу пръски се издава типово одобрение на ЕИО за компонент.

3.2.   За всяко одобрено от ЕИО устройство срещу пръски се предоставя номер на типовото одобрение за компонент.

3.3.   Всяко устройство срещу пръски, което съответства на одобрен в съответствие с настоящата директива тип, трябва да бъде обозначено със знак за типово одобрение на ЕИО за компонент, който се поставя така, че да е незаличим и лесно четлив, дори когато устройството е монтирано върху превозното средство.

Знакът за типово одобрение на ЕИО за компонент (чийто образец е даден в допълнение 3) се състои от:

3.4.1.   правоъгълник, обграждащ малката буква „е“, последвана от отличителната(ите) буква(и) или номер на държавата-членка, която е издала типовото одобрение на ЕИО за компонент:

1 за Германия, 2 за Франция, 3 за Италия, 4 за Холандия, 6 за Белгия, 9 за Испания, 11 за Обединеното кралство, 13 за Люксембург, 18 за Дания, 21 за Португалия, EL за Гърция и IRL за Ирландия;

3.4.2.   номера на типовото одобрение на ЕИО за компонент (съответстващ на номера върху сертификата за типово одобрение за компонент, чийто образец е даден в допълнение 4), който се поставя близо до правоъгълника или под буквата „е“, или вляво, или вдясно на тази буква. Знаците на номера на типовото одобрение за компонент се поставят от същата страна на буквата „е“ и лицевата им страна е в същата посока. Трябва да се избягва употребата на римски цифри в номерата на типови одобрения за компоненти, за да се избегне объркване с други символи;

3.4.3.   буквата „А“ или буквата „S“ в зависимост от това дали устройството е от енергийно-абсорбционен тип (А) или от въздушно-воден сепараторен тип (S), която се разполага където и да е над и близо до правоъгълника.

ПРИЛОЖЕНИЕ III

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ТИПОВО ОДОБРЕНИЕ НА ЕИО НА ТИП ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО ПО ОТНОШЕНИЕ НА МОНТАЖА НА СИСТЕМИ СРЕЩУ ПРЪСКИ

ПРИЛОЖНО ПОЛЕ

0.1.   Всички превозни средства от категория N2 с максимална маса над 7,5 тона и всички превозни средства от категории N3, O3 и О4 трябва да са конструирани и/или оборудвани с устройства срещу пръски така, че да отговарят на посочените по-долу изисквания.

0.2.   Определените по-горе изисквания относно устройствата срещу пръски съгласно определението в точка 4 от приложение I не са задължителни за превозни средства с шаси-кабина, за превозни средства без каросерии, за превозни средства с висока проходимост съгласно определението в Директива 70/156/ЕИО или за превозни средства, при които наличието на устройства срещу пръски е несъвместимо с употребата им. Въпреки това ако на тези превозни средства са монтирани такива устройства, те трябва да отговарят на изискванията на настоящата директива.

ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ТИПОВО ОДОБРЕНИЕ НА ЕИО

1.1.   Заявлението за типово одобрение на ЕИО на тип превозно средство по отношение на монтажа на система срещу пръски се подава от производителя на превозното средство или негов упълномощен представител.

То се придружава от следните документи в три копя, както и следните данни:

1.2.1.   техническо описание на системата срещу пръски и един или повече достатъчно подробни чертежа в подходящ за идентифициране мащаб.

1.3.   На техническата служба, която провежда изпитванията за одобрение, се предоставя превозно средство, представително за подлежащия на одобрение тип, оборудвано със системата срещу пръски.

ТИПОВО ОДОБРЕНИЕ НА ЕИО

2.   Към сертификата за типово одобрение на ЕИО трябва да се приложи сертификат, съответстващ на посочения в допълнението образец.

ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ

3.   Оси

3.1.   Повдигащи се оси

Когато превозното средство е оборудвано с една или повече повдигащи се оси, системата срещу пръски трябва да обхваща всички колела при свалена ос и колелата, които са в контакт със земята при вдигната ос.

3.2.   Самонасочващи се оси

Когато превозното средство е оборудвано със самонасочваща се ос, системата срещу пръски трябва да отговаря на приложимите условия за ненаправляващи колела, ако е монтирана върху въртящата се част. Ако не е монтирана върху тази част, тя трябва да отговаря на приложимите за направляващи колела условия.

4.   Местоположение на външната престилка

4.1.   При ненаправляващи колела, разстоянието „с“ между надлъжната равнина, която е допирателна към външната стена на гумата, с изключение на издутини на гумата близо до земята, и вътрешния ръб на престилката не трябва да надвишава 75 мм, освен когато радиусът на вътрешния ръб на престилката, определен в точки 7.2, 8.2 и 9.2, е по-малък от 1,0 R, като в такъв случай тя не трябва да надвишава 100 мм (фигура 1).

4.2.   При направляващи и самонаправляващи се колела, разстоянието „с“ не трябва да надвишава 100 мм.

5.   Състояние на превозното средство

За проверка на съответствието с настоящата директива, превозното средство трябва да е в следното състояние:

а)

то трябва да е без товар, а колелата да са в положение право напред;

б)

при полуремаркета товарните повърхности трябва да са хоризонтални;

в)

гумите трябва да са напомпани до нормалното им налягане.

6.   Системи срещу пръски

6.1.   Системата срещу пръски трябва да отговаря на спецификациите, посочени в точка 7 или 9.

6.2.   Системата срещу пръски при ненаправляващи и самонаправляващи се колела, които са покрити от пода на каросерията или от долната част на товарната рампа, трябва да отговарят на спецификациите, посочени в точка 7 или 9 или на тези, посочени в точка 8.

СПЕЦИФИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ

7.   Изисквания за енергийно-абсорбционните системи срещу пръски за оси, които са оборудвани с направляващи или самонаправляващи се колела

7.1.   Калници

7.1.1.   Калниците трябва да покриват зоната непосредствено над, пред и зад гумата или гумите по следния начин:

а)

при единични и множествени оси, където разстоянието „d“ (фигура 4) между гумите, монтирани върху прилежащите оси, надвишава 300 мм, предният край (С) трябва да излиза напред, за да достигне линията O—Z, където F15u (тита) = не повече от 30° над хоризонталата за осите, оборудвани с направляващи или самонаправляващи се колела и не повече от 20° за осите, оборудвани с ненаправляващи колела.

Най-задният край (фигура 2) трябва да се простира надолу така, че да не бъде на повече от 100 мм над хоризонталната линия, която преминава през центъра на колелото;

б)

при множествени оси, където разстоянието „d“ между гумите, монтирани върху прилежащите оси, не надвишава 300 мм, калникът трябва да отговаря на посоченото на фигура 4а;

в)

калникът трябва да има обща ширина „q“ (фигура 1), която да покрива поне цялата ширина на гумата „b“ или цялата ширина на две гуми „t“ при сдвоени колела, като се вземат предвид посочените от производителя крайни параметри за комплекта гума/колело. Размерите „b“ и „t“ се измерват при височината на главината, като се изключват всякакви маркировки, ребра, предпазни ивици и пр. по стените на гумата.

7.1.2.   Предната страна на задната част на калника трябва да е оборудвана с устройство срещу пръски, което да съответства на спецификациите, посочени в допълнение 1 към приложение II. Този материал трябва да покрива вътрешността на калника до височина, която се определя от права линия от центъра на колелото и образува ъгъл най-малко 30° с хоризонталата (фигура 3).

7.1.3.   Ако калниците са съставени от няколко компонента, след монтирането те не трябва да съдържат никакви отвори, които да дават възможност да излиза струя, докато превозното средство е в движение.

7.2.   Външни престилки

7.2.1.   При единични и множествени оси, където разстоянието „d“ между гумите на прилежащи оси надвишава 300 мм, долният край на външната престилка не трябва да излиза извън следните разстояния и радиуси, измерени от средата на колелото (фигура 2).

а)   Оси, оборудвани с направляващи или самонаправляващи се колела:

Rv ≤ 1,5 R

От предния край (към предната страна на превозното средство)

(връх С на 30°)

Към задния край (към задната страна на превозното средство)

(връх А на 100 мм)

б)   Оси, оборудвани с ненаправляващи колела:

Rv ≤ 1,25 R

От предния край (връх С на 20°)

Към задния край (връх А на 100 мм)

където R е радиусът на монтираната на превозното средство гума, а Rv е разстоянието, изразено като радиус, при което е разположен долният край на престилката.

7.2.2.   При множествени оси, където разстоянието „d“ между гумите на прилежащи оси не надвишава 300 мм, външните престилки, разположени в пространството между осите, трябва да се намират на разстоянията, посочени в точка 7.2.1 и трябва да се простират надолу така, че да не са на повече от 150 мм над хоризонтална линия, която преминава през средата на колелата или по начин, при който хоризонталното разстояние между долните им краища не надвишава 60 мм (фигура 4а).

7.2.3.   Дълбочината на външната престилка трябва да е не по-малко от 45 мм при всички точки зад вертикалната линия, която преминава през центъра на колелото. Дълбочината на престилките може постепенно да намалява пред тази линия.

7.2.4.   При външните престилки или между външните престилки и останалите части на калниците не трябва да има отвори, през които да излиза струя, когато превозното средство се движи.

7.3.   Улеи за оттичане

7.3.1.   Ширината на улея трябва да отговаря на изискванията за „q“ в точка 7.1.1, буква в), освен когато улеят е в рамките на калника, в който случай ширината трябва да е най-малко равна на ширината на протектора на гумата.

7.3.2.   Като цяло посоката на ориентиране на улея трябва да е вертикална.

7.3.3.   Максималната височина на долния край не трябва да надвишава 200 мм (фигура 3).

Това разстояние се увеличава до 300 мм, когато при последната ос, където радиалното разстояние на долния край на външната престилка Rv не надвишава размерите на радиуса на гумите, монтирани на колелата на тази ос.

7.3.4.   Улеят за оттичане не трябва да е отдалечен на повече от 300 мм от най-задния край на гумата, измерен хоризонтално.

7.3.5.   При множествени оси, където разстоянието „d“ между гумите на прилежащи оси е по-малко от 250 мм, само задният комплект гуми трябва да са оборудвани с улеи за оттичане. Улей за оттичане трябва да има зад всяко колело, когато разстоянието „d“ между гумите на прилежащите оси е най-малко 250 мм (фигура 4б).

7.3.6.   Улеите за оттичане не трябва да се отклоняват повече от 100 мм в задна посока при сила от 3 N на 100 мм ширина на улея, приложена върху точка, разположена на 50 мм над долния край на улеите.

7.3.7.   Цялата лицева страна на частта на улея за оттичане, която има минималните необходими размери, трябва да е оборудвана с устройство срещу пръски, което отговаря на спецификациите, определени в приложение II, допълнение 1.

7.3.8.   Не се допускат отвори, които да позволяват да излиза струя между долния заден край на калника и улеите за оттичане.

7.3.9.   Когато устройството срещу пръски отговаря на спецификациите за улеи за оттичане (точка 7.3), не се изисква допълнителен улей за оттичане.

8.   Изисквания относно системите срещу пръски, оборудвани с енергийно-абсорбционни устройства срещу пръски за някои оси, на които са монтирани ненаправляващи или самонаправляващи се колела (виж точка 6.2)

8.1.   Калници

8.1.1.   Калниците трябва да покриват зоната непосредствено над гумата или гумите. Предните и задните им краища трябва да се простират най-малко до хоризонталната равнина, която е допирателна към горния край на гумата или гумите (фигура 5). Въпреки това задният край може да се замести с улей за оттичане, в който случай той трябва да стига до горната част на калника (или равностоен компонент).

8.1.2.   Всички вътрешни части на задната страна на калника трябва да са оборудвани с устройство срещу пръски, което отговаря на изискванията, посочени в приложение II, допълнение 1.

8.2.   Външни престилки

8.2.1.   При единични или множествени оси, където разстоянието между прилежащите гуми е най-малко 250 мм, външната престилка трябва да покрива площта, която се простира от долната към горната част на калника до права линия, образувана от допирателната към горния край на гумата или гумите и лежаща между вертикалната равнина, образувана от допирателната към предната страна на гумата и калника или улея за оттичане, разположен зад колелото или колелата (фигура 5б).

При множествени оси за всяко колело се определя местоположението на външната престилка.

8.2.2.   Не се допускат отвори, които да позволяват да излиза струя между външната престилка и вътрешната част на калника.

8.2.3.   Когато няма монтирани улеи за оттичане зад всяко колело (виж точка 7.3.5), външната престилка не трябва да е прекъсната между външния край на улея за оттичане до вертикалната равнина, която е допирателна на най-отдалечената точка на гумата (фигура 5а) на първата ос.

8.2.4.   Цялата вътрешна повърхност на външната престилка, чиято височина не трябва да е по-малка от 100 мм, трябва да е оборудвана с енергийно-абсорбционно устройство срещу пръски, съответстващо на изискванията на приложение II.

8.3.   Улеи за оттичане

Тези улеи за оттичане трябва да достигат до долната част на калника и да съответстват на точки 7.3.1 до 7.3.9.

9.   Изисквания относно системите срещу пръски, оборудвани с въздушно-водни сепараторни устройства срещу пръски за оси с направляващи и ненаправляващи колела

9.1.   Калници

9.1.1.   Калниците трябва да съответстват на изискванията на точка 7.1.1, буква в).

9.1.2.   Калниците за единични или множествени оси, при които разстоянието между гумите на прилежащите оси надвишава 300 мм, също трябва да съответстват на изискванията на точка 7.1.1, буква а).

9.1.3.   При множествени оси, където разстоянието между гумите на прилежащите оси не надвишава 300 мм, калниците също трябва да съответстват на образеца, показан на фигура 7.

9.2.   Външни престилки

9.2.1.   Долните краища на външните престилки трябва да са оборудвани с въздушно-водни сепараторни устройства срещу пръски, които съответстват на изискванията на приложение II.

9.2.2.   При единични или множествени оси, където разстоянието между гумите на прилежащи оси надвишава 300 мм, долният край на монтираното върху външната престилка устройство срещу пръски трябва да притежава следните максимални размери и радиуси, измерени от центъра на колелото (фигури 6 и 7):

а)   Оси, оборудвани с направляващи или самонаправляващи се колела:

Rv ≤ 1,05 R

от предния край (към предната страна на превозното средство) (връх С на 30°)

към задния край (към задната страна на превозното средство) (връх А на 100 мм)

б)   Оси, оборудвани с ненаправляващи колела:

Rv ≤ 1,00 R

от предния край (връх С на 20°)

към задния край (връх А на 100 мм)


където:

R= радиуса на монтираната на превозното средство гума;

Rv= радиалното разстояние от най-ниския край на външната престилка до центъра на колелото.

9.2.3.   При множествени оси, където разстоянието между гумите на прилежащи оси не надвишава 300 мм, външните престилки, разположени в пространството между осите, трябва да следват посочената в точка 9.1.3 траектория и трябва да се простират надолу не повече от 100 мм над хоризонталната права линия, която преминава през центъра на гумите (фигура 7).

9.2.4.   Дълбочината на външната престилка трябва да се простира на не по-малко от 45 мм спрямо всяка точка зад вертикалната линия, която преминава през центъра на колелото. Дълбочината може постепенно да намалява пред тази линия.

9.2.5.   Не се допускат отвори, които позволяват да излиза струя при външните престилки или между външните престилки и калниците.

9.3.   Улеи за оттичане

9.3.1.   Улеите за оттичане трябва:

(а)

да съответстват на точка 7.3 (фигура 3) или

(б)

да съответстват на точки 7.3.1, 7.3.2, 7.3.5, 7.3.8 и 9.3.2 (фигура 6).

Оборудването срещу пръски, което съответства на посочените в приложение II, допълнение 2 спецификации, трябва да се монтира към описаните в точка 9.3.1, буква „б“ улеи за оттичане най-малко по дължината на целия ръб.

9.3.2.1.   Долният край на устройството срещу пръски не трябва да се намира на повече от 200 мм от земята.

9.3.2.2.   Устройството срещу пръски трябва да е с дълбочина най-малко 100 мм.

9.3.2.3.   Освен долната част, която включва устройството срещу пръски, посоченият в точка 9.3.1, буква б) улей за оттичане не трябва да се огъва с повече от 100 мм назад под въздействието на сила от 3 N на 100 мм ширина на улея за оттичане, измерена при точката на пресичане на улея за оттичане с устройството срещу пръски в работно положение, приложена на разстояние 50 мм над долния край на улея за оттичане.

9.3.3.   Улеят за оттичане не трябва да се намира на разстояние повече от 200 мм от най-задния край на гумата, измерено хоризонтално.

ПРИЛОЖЕНИЕ IV

СЪОТВЕТСТВИЕ НА ПРОИЗВОДСТВОТО

СПИРАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВОТО

1.   Съответствие на производството

1.1.   Всяко устройство срещу пръски, което е обозначено със знак за типово одобрение на ЕИО за компонент трябва да съответства на одобрения тип. Органът, който издава знака за типово одобрение на ЕИО съхранява един образец, който заедно със сертификата за типово одобрение на ЕИО за компонент може да се използва за установяване дали предлаганите на пазара устройства, които са обозначени със знака за типово одобрение на ЕИО за компонент, отговарят на заявените изисквания.

1.2.   Типът на устройството се определя от образеца и описателната документация, които са представени при подаване на заявление за типово одобрение на ЕИО за компонент. За устройства, чиито характеристики са идентични на тези на устройството образец, и чиито останали компоненти не се различават от тези на устройство образец, с изключение на варианти, които не оказват влияние върху посочените в настоящото приложение свойства, може да се счита, че принадлежат към същия тип.

1.3.   Производителят извършва редовни проверки, за да гарантира съответствието на производството на одобрения тип.

За целта производителят трябва:

да разполага с подходящо оборудвана лаборатория за провеждане на основните изпитвания или

да възлага провеждането на изпитванията за съответствие на производството на акредитирана лаборатория.

Резултатите от проверките за съответствие на производството се предоставят за проверка от страна на компетентните органи най-малко за срок от една година.

1.4.   Компетентните органи могат да провеждат и проверки на място.

1.5.   Съответствието на производството с одобрения тип устройство трябва да се проверява при условията и в съответствие с методите, предвидени в приложение II.

При поискване от страна на органите, издали типовото одобрение за компонент, производителите им предоставят типово одобрени преди това устройства за целите на изпитванията или проверките за съответствие.

1.6.   Устройствата се считат за съответстващи, ако 9 от 10 произволно избрани образци отговарят на изискванията на точка 4 от приложение II, допълнение 1 и 2.

1.7.   Ако посоченото в точка 1.6 условие не е изпълнено, трябва да се проверят допълнителни произволно избрани 10 образеца.

Средно аритметичната стойност от всички извършени измервания трябва да съответства на спецификациите в точка 4 от приложение II, допълнение 1 и 2, като никое отделно измерване не трябва да е по-малко от 95 % от определената стойност.

2.   Спиране на производството

Притежател на типово одобрение на ЕИО за компонент, който спира производството, трябва незабавно да информира за това компетентните органи.

ФИГУРИ

Фигура 1

Ширина (q) на калник (а) и местоположение на престилката (j)

Image

Забележка: Цифрите се отнасят за съответните точки в приложение III.

Фигура 2

Размери на калника и външната престилка

Image

Забележка:

1.

Цитираните цифри се отнасят за съответните точки в приложение III.

2.

Т: големина на калника.

Фигура 3

Местоположение на калника и улея за оттичане

Image

Забележка: Цитираните цифри се отнасят за съответните точки в приложение III.

Фигура 4

Калници и външна престилка за направляващи или самонаправляващи се, или ненаправляващи колела

Image

Забележка:

1.

Цитираните цифри се отнасят за съответните точки в приложение III.

2.

Т: големина на калника.

Image

Забележка: Цитираните цифри се отнасят за съответните точки в приложение III.

Фигура 5

Диаграма, на която е показан комплект система срещу пръски, включваща устройства срещу пръски, оборудвани с поглъщатели на енергия за оси, които са оборудвани с ненаправляващи или самонаправляващи се колела

(Приложение III – точки 6.2 и 8)

Image

Image

Фигура 6

Диаграма, на която е показан комплект система срещу пръски, включваща устройства срещу пръски, оборудвани с въздушно/водни сепаратори за оси, които са оборудвани с направляващи, ненаправляващи или самонаправляващи се колела

Image

Забележка:

1.

Цитираните цифри се отнасят за съответните точки в приложение III.

2.

Т: големина на калника.

Фигура 7

Диаграма, на която е показан комплект система срещу пръски, включваща устройства срещу пръски (калник, улей за оттичане, външна престилка) за множествени оси, при които разстоянието между гумите не надвишава 300 мм d ≥ 250: необходим улей за оттичане

Image

Забележка:

1.

Цитираните цифри се отнасят за съответните точки в приложение III.

2.

Т: големина на калника.

Фигура 8

Съоръжение за изпитване на устройства срещу пръски от енергийно-абсорбционен тип

(Виж приложение II, допълнение 1)

Image

Забележка:

А= подаване на вода от помпа

В= поток към резервоара на колектора

C= колектор с вътрешни размери: дължина 500 (+ 5/–0) мм и ширина 75 (+ 2/–0) мм

D= диаметър на тънкостенна тръба 54 мм

E= радиално пробити 12 отвора с диаметър 1,68 (+ 0,025/–0) мм, както е показано на диаграмата

F= подлежащ на изпитване образец с ширина 500 (+ 0/–5) мм.

Всички линейни размери са посочени в милиметри.

Фигура 9

Съоръжение за изпитване на устройства срещу пръски от въздушно-воден сепараторен тип

(Виж приложение II, допълнение 2)

Image

Image