05/ 01 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
234 |
31982D0043
L 020/35 |
ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ |
РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА
от 9 декември 1982 година
относно създаването на Консултативен комитет за равните възможности на жените и мъжете
(82/43/ЕИО)
КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,
като взе предвид Договора за създаване на Европейската икономическа общност,
като има предвид, че практическото прилагане на принципа за равното третиране на жените и мъжете трябва да бъде насърчавано чрез подобряване на сътрудничеството и обмен на гледни точки и опит между органите, които в държавите-членки имат специални правомощия за насърчаване на равенството във възможностите, и Комисията;
като има предвид, че цялостното прилагане на Директива 75/117/ЕИО на Съвета от 10 февруари 1975 г. относно сближаването на законодателствата на държавите-членки по отношение на прилагането на принципа за равно заплащане на мъжете и жените (1), на Директива 76/207/ЕИО от 9 февруари 1976 г. относно прилагането на принципа на равното третиране на мъжете и жените по отношение на достъпа до заетост, професионалната квалификация и развитие и условия на труд (2) и на Директива 79/7/ЕИО от 19 декември 1978 г. относно постепенното прилагане на принципа на равното третиране на мъжете и жените в сферата на социалното осигуряване (3), ще бъде значително ускорено благодарение на съдействието на националните инстанции, които разполагат със специфична информационна мрежа;
като има предвид Директива 72/161/ЕИО от 17 април 1972 г. относно информираността и професионалната квалификация на лицата, които работят в сектора на земеделието (4);
като има предвид също така, че подготовката и прилагането на действия от страна на Общността, отнасящи се до заетостта на жените, до подобряване положението на самостоятелно заетите жени и на тези, занимаващи се със земеделие, както и до насърчаването на равните възможности, изискват тясно сътрудничество със специализираните органи в държавите-членки;
като има предвид, че следва да бъде изградена институционална рамка с оглед провеждането на редовни консултации с тези органи,
РЕШИ, КАКТО СЛЕДВА:
Член 1
С настоящото решение Комисията създава Консултативен комитет за равните възможности на жените и мъжете, наричан по-долу „Комитета“.
Член 2
1. Комитетът консултира Комисията при формулирането и прилагането на нейната политика за насърчаване на заетостта на жените и равното третиране, и осигурява постоянен обмен на информация за натрупания опит и предприетите мерки в рамките на Общността във въпросните области.
2. За постигане на целите по параграф 1, Комитетът:
— |
обменя информация с Комисията за предприетите действия на общностно и национално ниво и когато това е уместно за последващи мерки на тези действия, |
— |
дава становища или предоставя доклади на Комисията, особено по отношение на политиката на равни възможности, по искане на самата Комисия или по своя собствена инициатива, като за целта насърчава обмена на информация за опита на държавите-членки в областите на неговата компетенция. |
3. Условията и редът за придвижване на становищата и докладите на Комитета ще бъдат определени със споразумение с Комисията.
Член 3
1. Комитетът се състои от двадесет членове.
2. Той е съставен от двама представители от всяка една държава-членка, назначени измежду членовете на националните комитети или органи, създадени с официално решение и имащи специални правомощия в областта на заетостта на жените и/или равните възможности за жените и мъжете, които представляват заинтересованите среди. Когато в дадена държава-членка има няколко комитета или органа, които се занимават с тези въпроси, Комисията определя органа, който поради своите цели, структура, представителност и степен на независимост, е най-добре квалифициран да бъде представен в Комитета. Страна, в която няма такива комитети, ще бъде представена от лица, представляващи органи, за които Комисията смята, че извършват сходна дейност.
3. Членовете на Комитета се назначават персонално от Комисията по предложение на посочените в параграф 2 органи измежду членовете на тези органи или на техния секретариат.
4. Представителите на социалните партньори на общностно равнище могат да присъстват като наблюдатели в заседанията на Комитета съобразно реда и условията, определени съвместно от техните организации и Комисията.
Член 4
За всеки един от членовете на Комитета се назначава заместник при същите условия и ред, като определените в член 3. Без да се засягат изискванията на член 7, заместникът присъства на заседанията на Комитета и участва в неговата работа само в случаите, когато титулярът е възпрепятстван.
Член 5
Мандатът на членовете на Комитета е три години и може да бъде подновяван.
След изтичането на тригодишния период, членовете на Комитета продължават да изпълняват функциите си до назначаването на нов член или до подновяването на мандата им.
Мандатът на даден член се прекратява преди изтичането на тригодишния период поради подаването на оставка, поради прекратяване членството му/ѝ в организацията, която представлява, или поради смърт. Мандатът на даден член може да бъде прекратен и ако организацията, която го/я е номинирала, поиска неговата/нейната замяна.
Той/тя се замества за остатъка от текущия мандат според процедурата, предвидена в член 4.
Членовете на Комитета не получават възнаграждение за дейността си; разходите по пътуванията и престоя във връзка със заседанията на Комитета и на работните групи, създадени по силата на член 8, се поемат от Комисията, в съответствие с действащите административни разпоредби.
Член 6
Комитетът избира председател измежду своите членове за срок от една година. Изборът се осъществява с мнозинство от две трети от присъстващите членове, но не по-малко от десет гласа „за“.
Комитетът избира двама заместник-председатели, със същото мнозинство и при същите условия. Когато председателят отсъства, председателството се поема от един от заместник-председателите. Председателят и заместник-председателите трябва да са от различни държави-членки.
Комисията организира работата на Комитета в тясно сътрудничество с председателя, а функциите на секретариат се поемат от Бюрото по проблемите, отнасящи се до заетостта и равното третиране на жените към Комисията.
Член 7
Председателят може да покани всяко лице, което има специални знания по една от темите, записани в дневния ред, за участие в работата на Комитета в качеството на експерт.
Експертите участват само в работата по проблема, за който е поискано участието им.
Член 8
1. Комитетът може да създава работни групи.
2. Комитетът може да възложи изготвянето на становищата си на докладчик или външен експерт, чието задължение е да изготвя докладите в съответствие с правилата, които следва да бъдат определени.
Член 9
Мерките, предприети в приложение на членове 7 и 8, които имат финансови последствия върху бюджета на Европейските общности, предварително се внасят за одобрение от Комисията и се изпълняват в съответствие с действащите административни разпоредби.
Член 10
1. Комитетът се свиква от Комисията и заседава в нейно помещение. Той заседава минимум три пъти годишно.
2. Представителите на Комисията имат право да вземат участие в заседанията на Комитета и на работните групи.
Член 11
В случаите на обсъждания, които подлежат на гласуване, решенията се вземат с мнозинство от две трети от присъстващите членове, но не по-малко от десет гласа „за“. В случай, че е изразено становище на малцинството, то се записва в протокола, който представлява приложение към становището.
Член 12
Без да се засягат разпоредбите на член 214 от Договора, членовете на Комитета се задължават да не разпространяват информацията, която са получили по време на работата на Комитета или на работните групи, когато Комисията ги е информирала, че поисканото становище или поставеният въпрос се отнасят до тема, която има поверителен характер.
В този случай, на заседанията присъстват само членовете на Комитета и представителите на службите на Комисията.
Член 13
Настоящото решение влиза в сила на 1 януари 1982 година.
Съставено в Брюксел на 9 декември 1981 година.
Председател
За Комисията
G. THORN
(1) ОВ L 45, 19.2.1975 г., стр. 19.
(2) ОВ L 39, 14.2.1976 г., стр. 40.
(3) ОВ L 6, 10.1.1979 г., стр. 24.
(4) ОВ L 96, 23.4.1972 г., стр. 15.