02014D0893 — BG — 23.10.2018 — 001.001


Този текст служи само за информационни цели и няма правно действие. Институциите на Съюза не носят отговорност за неговото съдържание. Автентичните версии на съответните актове, включително техните преамбюли, са версиите, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз и налични в EUR-Lex. Тези официални текстове са пряко достъпни чрез връзките, публикувани в настоящия документ

►B

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 9 декември 2014 година

за установяване на екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на ЕС за козметични продукти с отмиване

(нотифицирано под номер С(2014) 9302)

(текст от значение за ЕИП)

(2014/893/ЕС)

(ОВ L 354, 11.12.2014 г., стp. 47)

Изменено с:

 

 

Официален вестник

  №

страница

дата

►M1

РЕШЕНИЕ (ЕС) 2018/1590 НА КОМИСИЯТА текст от значение за ЕИП от 19 октомври 2018 година

  L 264

24

23.10.2018




▼B

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 9 декември 2014 година

за установяване на екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на ЕС за козметични продукти с отмиване

(нотифицирано под номер С(2014) 9302)

(текст от значение за ЕИП)

(2014/893/ЕС)



Член 1

Групата продукти „Козметични продукти с отмиване“ включва всички вещества и смеси с отмиване, попадащи в обхвата на Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета ( 1 ), предназначени да бъдат поставени в контакт с епидермиса и/или с косата с единствена или главна цел тяхното почистване (тоалетни сапуни, продукти за душ, шампоани), да подобряват състоянието на косата (кондициониращи продукти за коса), или да предпазват епидермиса и да смазват космите преди бръснене (продукти за бръснене).

Групата продукти „Козметични продукти с отмиване“ включва продукти както за домашна, така и за професионална употреба.

Групата продукти не включва продукти, специално предлагани за дезинфекция или за антибактериална употреба. Шампоаните против пърхот са разрешени.

Член 2

За целите на настоящото решение се прилагат следните определения:

(1) „входящи вещества“ означава консерванти, ароматизиращи вещества и оцветители, независимо от концентрацията, и други вещества, добавени умишлено, както и странични продукти и онечиствания от суровини, концентрацията на които е равна на или надхвърля 0,010 тегловни % от теглото на окончателния състав;

(2) „активно съдържание“ (АС) означава сборът от органичните входящи вещества в продукта (изразен в грамове), изчислен въз основа на пълния състав на продукта, включително аерозолните газове, съдържащи се в аерозолни продукти. Триещи/абразивни съставки не се включват в изчисляването на активното съдържание;

(3) „първична опаковка“ означава опаковка в пряк контакт със съдържанието, изпълнена така, че да представлява най-малката единица стока за продажба на крайния ползвател или потребител на мястото на покупката;

(4) „вторична опаковка“ означава опаковка, която може да бъде отстранена от продукта, без да се отразява на характеристиките му и е изпълнена така, че на мястото на покупката да представлява група от единици стоки за продажба, независимо от това дали същата се продава по този начин на крайния ползвател или потребител, или служи само за попълване на рафтовете на мястото на продажба.

Член 3

Критериите за присъждане на знака за екомаркировка на ЕС съгласно Регламент (ЕО) № 66/2010 на продукт, който попада в група продукти „козметични продукти с отмиване“, определена в член 1 от настоящото решение, както и съответните изисквания за оценка и проверка, са посочени в приложението.

▼M1

Член 4

Екологичните критерии за продуктовата група „козметични продукти с отмиване“, както и съответните изисквания за оценка и проверка, са валидни до 31 декември 2021 г.

▼B

Член 5

Кодът на групата продукти „козметични продукти с отмиване“, определен за административни цели, е „30“.

Член 6

Решение 2007/506/ЕО се отменя.

Член 7

1.  Чрез дерогация от член 6 заявления за присъждане на екомаркировката на ЕС на продукти от групата продукти „сапуни, шампоани и балсами за коса“, подадени преди датата на приемане на настоящото решение, се оценяват в съответствие с условията, посочени в Решение 2007/506/ЕО.

2.  Заявленията за екомаркировка на ЕС за продукти, попадащи в групата продукти „сапуни, шампоани и балсами за коса“, подадени в рамките на два месеца от приемането на настоящото решение, могат да бъдат съобразени или с критериите, посочени в Решение 2007/506/ЕО, или с критериите, посочени в настоящото решение.

Тези заявления се оценяват в съответствие с критериите, с които са съобразени.

3.  Лицензите за екомаркировка на ЕС, присъдени в съответствие с критериите от Решение 2007/506/ЕО, могат да бъдат използвани в продължение на 12 месеца от датата на приемане на настоящото решение.

Член 8

Адресати на настоящото решение са държавите членки.




ПРИЛОЖЕНИЕ

КРИТЕРИИ ЗА ПРИСЪЖДАНЕ НА ЕКОМАРКИРОВКА НА ЕС И ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОЦЕНКА И ПРОВЕРКА

РАМКОВИ РАЗПОРЕДБИ

Критерии

Критерии за присъждане на екомаркировка на ЕС по отношение на „козметични продукти с отмиване“:

1. Токсичност за водните организми: Критичен обем на разреждане (CDV)

2. Биоразградимост

3. Вещества или смеси, които са изключени или ограничени за употреба

4. Опаковка

5. Устойчиво снабдяване с палмово масло, масло от палмови ядки и техните производни

6. Годност за употреба

7. Информация в знака за екомаркировка на ЕС

ОЦЕНКА И ПРОВЕРКА

а)   Изисквания

За всеки критерий са посочени съответните специфични изисквания за оценка и проверка.

Когато от заявителя се изисква да представи декларации, документация, анализи, доклади от изпитвания или друго доказателство, удостоверяващо съответствието с критериите, тези документи могат да произхождат от заявителя и/или от неговия доставчик.

Когато това е възможно, изпитването се провежда от лаборатории, които отговарят на общите изисквания по европейския стандарт EN ISO 17025 или на равностойни на тях изисквания.

Когато е целесъобразно, може да се използват методи на изпитване, различни от посочените за всеки критерий, ако компетентният орган, оценяващ заявлението, ги приема за равностойни.

В случаите когато е целесъобразно, компетентните органи могат да изискват допълнителна документация и да извършват независими проверки.

В допълнението се прави връзка със списъка „База данни за съставките на детергентите“ (списъка DID), който съдържа най-широко използваните съставки, използвани в състава на детергентите и козметичните продукти. Този списък се използва за получаване на данни за изчисляването на критичния обем на разреждане (CDV) и за оценката на биоразградимостта на входящите вещества. По отношение на веществата, които не са включени в списъка DID, са дадени указания за това как да се изчисляват или екстраполират съответните данни. Най-новата версия на списъка DID е на разположение на уебсайта за екомаркировката на ЕС ( 2 ) или на уебсайтовете на компетентните органи.

На компетентния орган трябва да се представи следната информация:

i) цялостният състав на продукта, включително търговско наименование, химично наименование, CAS № и наименованията по INCI, DID номер ( 3 ), входящото количество със и без вода, функцията и формата на всички съставки, независимо от тяхната концентрация;

ii) информационни листове за безопасност за всяко входящо вещество или смес съгласно Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета ( 4 ).

б)   Измервателни прагове

Спазването на екологичните критерии се изисква за всички посочени по-горе входящи вещества, с изключение на критерий 3 (б) и 3 (в), спазването на който се изисква за консервантите, оцветителите и ароматизиращите съставки, когато тяхната концентрация е равна на или надхвърля 0,010 % от теглото на окончателния състав.

КРИТЕРИИ ЗА ЕКОМАРКИРОВКА НА ЕС

Критерий 1 — Токсичност за водни организми: Критичен обем на разреждане (CDV)

Общата токсичност, изразена като критичен обем на разреждане, не трябва да превишава пределните стойности от таблица 1:



Таблица 1

Пределни стойности на критичния обем на разреждане

Продукт

CDV (l/g АС)

Шампоани, продукти за душ и течни сапуни

18 000

Твърди сапуни

3 300

Кондициониращи продукти за коса

25 000

Пяна за бръснене, гел за бръснене, кремове за бръснене

20 000

Твърди сапуни за бръснене

3 300

За изчислението на CDV се използва следното уравнение:

image

където:

тегло (i)

е теглото на входящото вещество (в грамове) за 1 грам от АС (т.е. нормализиран принос в тегло на входящото вещество към АС)

DF (i)

е коефициент на разграждане на входящото вещество

TF хронична (i)

е коефициентът на токсичност на входящото вещество (в mg/l)

Оценка и проверка: заявителят представя изчисление на CDV на продукта. На уебсайта за екомаркировката на ЕС е предоставена електронна таблица за изчисляването на стойността на CDV. Стойностите на DF и TF хронична трябва да са като посочените в част А на списъка DID. Ако входящото вещество не е включено в част А на списъка DID, заявителят прави оценка на стойностите, като следва подхода, описан в част Б от списъка DID, и прилага съответната документация (за повече информация вж. Допълнение I).

Критерий 2 — Биоразградимост

а)   Биоразградимост на повърхностноактивни вещества

Всички повърхностноактивни вещества трябва да са напълно биоразложими при аеробни условия и биоразложими при анаеробни условия.

б)   Биоразградимост на органични входящи вещества

Съдържанието на всички органични входящи вещества в продукта, които са аеробно небиоразложими (не са напълно биоразложими) (aNBO) и/или са анаеробно небиоразложими (anNBO) не трябва да надхвърля пределните стойности по Таблица 2:



Таблица 2

Пределни стойности на aNBO и anNBO

Продукт

aNBO

(mg/g АС)

anNBO

(mg/g АС)

Шампоани, продукти за душ и течни сапуни

25

25

Твърди сапуни

10

10

Кондициониращи продукти за коса

45

45

Пяна за бръснене, гел за бръснене, кремове за бръснене

70

40

Твърди сапуни за бръснене

10

10

Оценка и проверка: заявителят предоставя документация за разградимостта на повърхностноактивните вещества, както и изчислението на aNBO и на anNBO за продукта. На уебсайта за екомаркировката на ЕС е предоставена електронна таблица, която да се използва за изчисляването на стойността на aNBO и на anNBO.

Както за стойностите за повърхностноактивни вещества, така и за aNBO и anNBO следва да се използва списъкът DID. За входящи вещества, които не са включени в списъка DID, се предоставя съответната информация, получена от литературни или други източници, или подходящи резултати от изпитвания, показващи, че съответните вещества са аеробно и анаеробно биоразградими, както е описано в допълнение I.

При липсата на документация в съответствие с горните изисквания входящо вещество, различно от повърхностноактивните вещества, може да бъде освободено от изискването за анаеробна разградимост, ако е изпълнена една от следните три алтернативи:

1. Лесно разградимо и има ниска адсорбция (A < 25 %);

2. Лесно разградимо и има висока десорбция (D > 75 %);

3. Лесно разградимо и небиоакумулиращо.

Може да бъде проведено изпитване за адсорбция/десорбция в съответствие с насоки 106 на ОИСР.

Критерий 3 — Вещества или смеси, които са изключени или ограничени за употреба

а)   Изрично изключени входящи вещества и смеси

Следните входящи вещества и смеси не трябва да се включват в продукта, нито като част от състава, нито като част от включена в състава смес:

i) алкилфенолетоксилати (APEO) и други производни на алкилфеноли;

ii) нитрилотриацетат (NTA);

iii) борна киселина, борати и перборати;

iv) нитромускуси и полициклични мускуси;

v) октаметилциклотетрасилоксан (D4);

vi) бутилхидрокситолуен (BHT);

vii) етилендиаминтетраоцетна киселина (EDTA) и нейните соли и ненапълно биоразложими фосфонати;

viii) следните консерванти: триклозан, парабени, формалдехид и изпускащи формалдехид продукти.

ix) следните ароматизиращи вещества и съставки на ароматизиращи смеси: хидроксиизохексил-3-циклохексенкарбоксалдехид (HICC), Атранол и Хлороатранол;

х) микроскопични пластмасови частици;

xi) наносребро.

Оценка и проверка: Заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, подкрепена от декларации от производителите на смеси, според случая, която потвърждава, че изброените вещества и/или смеси не са включени в продукта.

б)   Опасни вещества и смеси

Съгласно член 6, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 66/2010 екомаркировката на ЕС не може да бъде присъждана на продукт, съдържащ вещества, които отговарят на критериите за класифициране в посочените в таблица 3 предупреждения за опасност или рискови фрази съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета ( 5 ) или Директива 67/548/ЕИО на Съвета ( 6 ), или вещества, посочени в член 57 от Регламент (ЕО) № 1907/2006. Ако прагът за класифициране на вещества или смеси с предупреждение за опасност се различава от прага по рискова фраза, тогава първият е меродавен. Рисковите фрази в таблица 3 се отнасят основно до вещества. Когато обаче не може да се получи информация за веществата, се прилагат правилата за класифициране за смеси.

Веществата или смесите, които променят свойствата си при обработка и следователно престават да бъдат бионалични или претърпяват химична промяна по такъв начин, че установената преди това опасност престава да съществува, са изключени от изискванията по критерий 3, буква б).

Таблица 3



Предупреждения за опасност и рискови фрази

Предупреждение за опасност

Рискова фраза

H300 Смъртоносен при поглъщане

R28

H301 Токсичен при поглъщане

R25

H304 Може да бъде смъртоносен при поглъщане и навлизане в дихателните пътища

R65

H310 Смъртоносен при контакт с кожата

R27

H311 Токсичен при контакт с кожата

R24

H330 Смъртоносен при вдишване

R23/26

H331 Токсичен при вдишване

R23

H340 Може да причини генетични дефекти

R46

H341 Предполага се, че причинява генетични дефекти

R68

H350 Може да причини рак

R45

H350i Може да причини рак при вдишване

R49

H351 Предполага се, че причинява рак

R40

H360F Може да увреди оплодителната способност

R60

H360D Може да увреди плода

R61

H360FD Може да увреди оплодителната способност. Може да увреди плода

R60/61/60-61

H360Fd Може да увреди оплодителната способност Предполага се, че уврежда плода

R60/63

H360Df Може да увреди плода. Предполага се, че уврежда оплодителната способност

R61/62

H361f Предполага се, че уврежда оплодителната способност

R62

H361d Предполага се, че уврежда плода

R63

H361fd Предполага се, че уврежда оплодителната способност. Предполага се, че уврежда плода.

R62-63

H362 Може да бъде вреден за кърмачета

R64

H370 Причинява увреждане на органите

R39/23/24/25/26/27/28

H371 Може да причини увреждане на органите

R68/20/21/22

H372 Причинява увреждане на органите при продължителна или повтаряща се експозиция.

R48/25/24/23

H373 Може да причини увреждане на органи при продължителна или повтаряща се експозиция

R48/20/21/22

H400 Силно токсичен за водните организми

R50

H410 Силно токсичен за водните организми, с дълготраен ефект

R50-53

H411 Токсичен за водните организми, с дълготраен ефект

R51-53

H412 Вреден за водните организми, с дълготраен ефект

R52-53

H413 Може да причини дълготрайни вредни последици за водни организми

R53

EUH059 Опасен за озоновия слой

R59

EUH029 При контакт с вода се отделя токсичен газ

R29

EUH031 При контакт с киселини се отделя токсичен газ

R31

EUH032 При контакт с киселини се отделя силно токсичен газ

R32

EUH070 Токсичен при контакт с очите

R39—41



Сенсибилизиращи вещества

H334: Може да причини алергични или астматични симптоми или затруднения в дишането при вдишване

R42

H317: Може да предизвика алергична реакция на кожата

R43

За козметични продукти с отмиване веществата, посочени в таблица 4, са освободени от задължението по член 6, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 66/2010 вследствие на прилагане на член 6, параграф 7 от същия регламент.



Таблица 4

Вещества, подлежащи на дерогация

Вещества

Предупреждения за опасност

Рискови фрази

Повърхностноактивни вещества (с общи стойности на концентрацията в крайния продукт < 20 %)

H412: Вреден за водните организми, с дълготраен ефект

H413: Може да причини дълготрайни вредни последици за водни организми

R52-53

R53

Ароматизиращи вещества (1)

H412: Вреден за водните организми, с дълготраен ефект

H413: Може да причини дълготрайни вредни последици за водни организми

R52-53

R53

Консерванти (2)

H411: Вреден за водните организми, с дълготраен ефект

H412: Вреден за водните организми, с дълготраен ефект

H413: Може да причини дълготрайни вредни последици за водни организми

R51-53

R52-53

R53

Цинков пиритион (ZPT), използван в шампоани против пърхот

H400 Силно токсичен за водните организми

R50

(*1)   Дерогацията е само за критерий 3, буква б). Ароматизиращите вещества следва да са в съответствие с критерий 3, буква г).

(*2)   Дерогацията е само за критерий 3, буква б). Консервантите следва да са в съответствие с критерий 3, буква д).

Оценка и проверка: заявителят трябва да докаже съответствие с критерий 3, буква б) за всяко входящо вещество или смес, присъстващи в концентрации, по-високи от 0,010 % в продукта.

Декларация за съответствие трябва да се представи от заявителя, подкрепена, когато е уместно, от декларации от производителя(ите) на суровините, че никое от тези входящи вещества и/или смеси не отговаря на изискванията за класифициране с едно или повече предупреждения за опасност или рисковите фрази, изброени в таблица 3, във формата(ите) или агрегатното(ите) състояние(я), в които те присъстват в продукта.

Следната техническа информация, свързана с формата(ите) или агрегатното(ите) състояние(я) на входящите вещества и/или смеси, които присъстват в продукта, се предоставя в подкрепа на декларацията за некласифициране:

i) за вещества, които не са били регистрирани в съответствие с Регламент (ЕО) № 1907/2006, или за които още не съществува хармонизирано CLP класифициране: информация, отговаряща на изискванията, посочени в приложение VII към посочения регламент;

ii) за вещества, които са били регистрирани в съответствие с Регламент (ЕО) № 1907/2006, и които не отговарят на изискванията за CLP класифициране: информация въз основа на регистрационното досие REACH, потвърждаваща статута на веществото като некласифицирано;

iii) за вещества, които имат хармонизирано класифициране или са самостоятелно класифицирани: информационни листове за безопасност, ако са налични такива. Ако те не са налични, или веществото е самостоятелно класифицирано, необходимо е да бъде предоставена информация, имаща значение за класифицирането на веществата по отношение на опасностите, съгласно приложение II към Регламент (ЕО) № 1907/2006;

iv) в случай на смеси: информационни листове за безопасност, ако са налични такива. Ако те не са налични, тогава се предоставя изчисление за класифицирането на сместа съгласно разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1272/2008, заедно с информация, която е относима към класифицирането на опасностите, свързани със смесите, съгласно приложение II към Регламент (ЕО) № 1907/2006.

За съответствието на веществата, посочени в приложения IV и V към Регламент (ЕО) № 1907/2006, които са освободени от задълженията за регистриране по член 2, параграф 7, букви а) и б) от посочения регламент, с критерий 3, буква б) е достатъчна декларация в този смисъл от страна на заявителя.

Декларация относно присъствието на входящи вещества, които изпълняват условията за дерогация, се предоставя от заявителя, подкрепена, когато е уместно, от декларации от производителя(ите) на суровините. Когато това се изисква за дерогацията, кандидатът потвърждава концентрациите на тези входящи вещества в крайния продукт.

в)   Входящи вещества, вписани съгласно член 59, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1907/2006

Не се предоставя дерогация от изключването по член 6, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 66/2010 относно входящи вещества, идентифицирани като вещества, пораждащи сериозно безпокойство, и включени в списъка, предвиден в член 59, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1907/2006 ( 7 ), които присъстват в продукта в концентрации по-високи от 0,010 тегловни %.

Оценка и проверка: При подаване на заявлението се прави позоваване на списъка с вещества, идентифицирани като пораждащи сериозно безпокойство. Заявителят трябва да представи на компетентния орган цялостния състав на продукта. Също така заявителят трябва да представи декларация за съответствие с критерий 3, буква в), заедно със съответната документация, например декларации за съответствие, подписани от доставчиците на материалите, и копия от съответните информационни листове за безопасност за веществата или смесите.

г)   Ароматизиращи вещества

i) продуктите, предлагани на пазара като проектирани и предназначени за деца, следва да не съдържат ароматизиращи вещества.

ii) всички входящи вещества или смеси, добавяни към продукта като ароматизиращи, се произвеждат и обработват в съответствие с правилника на Международната асоциация по ароматизиращи вещества (IFRA). Този правилник може да бъде намерен на уебсайта на IFRA: http://www.ifraorg.org. Производителят трябва да спазва препоръките в стандартите на IFRA за забрана, ограничено използване и специфични критерии за чистота на материалите.

Оценка и проверка: заявителят следва да представи подписана декларация за съответствие, придружена от декларация от производителя на ароматизиращото вещество, според случая.

д)   Консерванти

i) консервантите в продукта не трябва да отделят или да се разграждат до вещества, които са класифицирани в съответствие с изискванията на критерий 3, буква б).

ii) продуктът може да съдържа консерванти при условие че те не са биоакумулиращи. Даден консервант не се счита за биоакумулиращ, ако BCF < 100 или logKow < 3,0. Ако са налични стойностите както на BCF, така и на logKow, се използва най-високата измерена стойност на BCF.

Оценка и проверка: заявителят трябва да предостави подписана декларация за съответствие, заедно с копие от информационния лист за безопасност за всеки добавен консервант, както и информация за неговите стойности на BCF и/или logPow.

е)   Оцветители

Оцветителите в продукта трябва да не са биоакумулиращи. Даден оцветител не се счита за биоакумулиращ, ако BCF < 100 или logKow < 3,0. Ако са налични стойностите както на BCF, така и на logKow, се използва най-високата измерена стойност на BCF. В случай на оцветители, одобрени за употреба в хранителни продукти, не е необходимо да се представя документация за потенциала им за биоакумулиране.

Оценка и проверка: заявителят трябва да предостави копие от информационния лист за безопасност за всеки добавен оцветител, както и информация за неговите стойности на BCF и/или logKow, или документация, която да гарантира, че оцветителят е разрешен за употреба в храни.

Критерий 4 — Опаковка

а)   Първична опаковка

Първичната опаковка е в пряк контакт със съдържанието.

Не се разрешава допълнителна опаковка за продукта при продажбата му, например картон върху бутилка, с изключение на вторична опаковка, която обединява два или повече продукта заедно (например продукта и пълнителя).

Оценка и проверка: заявителят представя подписана декларация за съответствие.

б)   Степен на въздействие на опаковката (PIR)

Степента на въздействие на опаковката (PIR) трябва да бъде по-малка от 0,28 g опаковка на грам продукт за всяка опаковка, в която се продава продуктът. Продуктите за подготовка за бръснене, опаковани в метални аерозолни контейнери, са освободени от това изискване.

PIR се изчислява (поотделно за всяка опаковка), както следва:

PIR = (W + (Wrefill × F) + N + (Nrefill × F))/(D + (Drefill × F))

където:

W

тегло на опаковката (първична + дял на вторична ( 8 ), включително етикети) (g)

Wrefill

тегло на опаковката на пълнителя (първична + дял на вторична (8) , включително етикети) (g)

N

тегло на невъзобновяема + нерециклирана опаковка (първична + дял на вторична (8) , включително етикети) (g)

Nrefill

тегло на невъзобновяема и нерециклирана опаковка на пълнителя (първична + дял на вторична (8) , включително етикети) (g)

D

тегло на продукта, съдържащ се в опаковката, която може да бъде пълнена повторно (parent) (g)

Drefill

тегло на продукта, доставен от пълнителя (g)

F

брой пълнители, необходим за достигане на цялото количество, което може да бъде напълнено повторно, изчислен както следва:

F = V × R/Vrefill

където:

V

обем на капацитета на опаковката, която може да бъде пълнена повторно (ml)

Vrefill

обем на капацитета на опаковката на пълнителя (ml)

R

количество за повторно пълнене. Това показва колко пъти може да бъде пълнена опаковката, която може да бъде пълнена повторно. Когато F не е цяло число, следва да се закръглява до следващото цяло число.

В случай че не се предлага повторно пълнене, PIR се изчислява, както следва:

PIR = (W + N)/D

Производителят трябва да предостави предвидения брой пъти на пълнене, или да използва стойности по подразбиране R = 5 за пластмаси и R = 2 за картон.

Оценка и проверка: заявителят представя изчисление на PIR на продукта. На уебсайта за екомаркировката на ЕС е предоставена електронна таблица, която може да се използва за това изчисление. Ако продуктът се продава в различни опаковки (т.е. с различни обеми), изчислението трябва да бъде представено за всеки размер на опаковката, за който има заявление за присъждане на екомаркировка на ЕС. Заявителят трябва да представи подписана декларация за съдържанието на рециклирани след употреба материали, или материали от възобновяеми източници в опаковката, и описание на предлаганата система за повторно пълнене, ако е приложимо (видове пълнители, обем). За одобрение на опаковка на пълнител заявителят и/или търговецът на дребно трябва да документират, че пълнителите ще бъдат налични за закупуване на пазара.

в)   Проектиране на първична опаковка

Първичната опаковка трябва да е проектирана така, че правилното дозиране да е лесно (например като се гарантира, че отворът отгоре не е прекалено голям) и да се гарантира, че поне 90 % от продукта може да бъде изваден лесно от контейнера. Остатъчното количество на продукта в контейнера (R), което трябва да бъде под 10 %, се изчислява, както следва:

R = ((m2 – m3)/(m1 – m3)) × 100 (%)

където:

m1

Първична опаковка и продукт (g)

m2

Първична опаковка и остатъчно количество от продукта при нормални условия на употреба (g)

m3

изпразнена и почистена първична опаковка (g)

Оценка и проверка: заявителят представя описание на дозиращото устройство и протокол от изпитването с резултати от измерване остатъчното количество на козметичен продукт с отмиване в опаковката. Процедурата на изпитване за измерване на остатъчното количество е описана в ръководството за потребителя на разположение на уебсайта за екомаркировката на ЕС.

г)   Проектиране, позволяващо рециклиране на пластмасови опаковки

Пластмасовите опаковки трябва да бъдат проектирани така, че да се улесни ефективното рециклиране чрез избягване на потенциални замърсители или несъвместими материали, за които е известно, че могат да възпрепятстват разделянето или преработването, или да понижат качеството на рециклирания материал. Етикетът или ръкавният етикет, системата за затваряне и, когато е приложимо, защитните покрития, не трябва да включват нито поотделно, нито заедно, материалите и компонентите, изброени в таблица 5.



Таблица 5

Материали и компоненти, изключени от елементите на опаковката

Елемент на опаковката

Изключени материали и компоненти (1)

Етикет или ръкавен етикет

— етикет или ръкавен етикет от PS, в комбинация с бутилка от PET, PP или HDPE

— етикет или ръкавен етикет от PVC, в комбинация с бутилка от PET, PP или HDPE

— етикет или ръкавен етикет от PETG, в комбинация с бутилка от PET

— ръкавни етикети, изработени от полимер, различен от полимера, от който е изработена бутилката

— етикети или ръкавни етикети, които са метализирани или са заварени към тялото на опаковката (вградено етикетиране)

Система за затваряне

— Система за затваряне от PS в комбинация с бутилка от PET, PP или HDPE

— Система за затваряне от PVC в комбинация с бутилка от PET, PP или HDPE

— Система за затваряне от PETG и/или материал за система за затваряне с плътност над 1 g/cm3 в комбинация с бутилка от PET

— Система за затваряне, изработена от метал, стъкло, EVA

— Система за затваряне, изработена от силикон. Освободени са силиконовите системи за затваряне с плътност под 1 g/cm3 в комбинация с бутилка от PET и силиконовите системи за затваряне с плътност над 1 g/cm3 в комбинация с бутилка от PP или HDPE

— Метално фолио или пломби, които остават закрепени към бутилката или системата за затваряне, след като продуктът е бил отворен

Защитни покрития

— Полиамид, EVOH, функционални полиолефини, метализирани и противосветлинни защитни покрития

(1)   EVA — Етиленвинилацетат, EVOH — Етиленвинилов алкохол, HDPE — Полиетилен с висока плътност, PET — Полиетилентерефталат, PETG — Полиетилентерефталат, модифициран с гликол PP — Полипропилен, PS — Полистирен, PVC — Поливинилхлорид.

Помпите и аерозолните контейнери са освободени от това изискване.

Оценка и проверка: заявителят трябва да представи подписана декларация за съответствие, посочваща състава на материала на опаковката, включително контейнера, етикета или ръкавния етикет, лепилата, системата за затваряне и защитното покритие, заедно с мостра от първичната опаковка.

Критерий 5 — устойчиво снабдяване с палмово масло, масло от палмови ядки и техните производни

Палмовото масло, маслото от палмови ядки и техните производни, използвани в състава на продукта, трябва да са с произход от насаждения, които отговарят на критериите за устойчиво управление, разработени от организации на множество заинтересовани страни, които имат членство на широка основа, включително неправителствени организации, представители на промишлеността и правителството.

Оценка и проверка: заявителят следва да представи сертификати на трети страни, че палмовото масло и маслото от палмови ядки, използвани в производството на продукта, произхождат от устойчиво управлявани насаждения. Приема се сертифициране, включващо схемата „Кръгла маса за устойчиво палмово масло“ (RSPO) — със запазване на идентичността (identity preserved), с разделно третиране на сертифицирани и несертифицирани масла (segregated) и със смесване на сертифицирани и несертифицирани масла (mass balance) — или всяка равностойна схема, основана на критерии за устойчиво управление с участието на множество заинтересовани страни. За химичните производни на палмовото масло и маслото от палмови ядки ( 9 ) е допустимо да се демонстрира устойчивостта чрез системи с търгуеми сертификати като GreenPalm или равностойни на тях.

Критерий 6 — годност за употреба

Капацитетът на продукта да изпълнява основната си функция (например почистване, кондициониране), както и всякакви обявени второстепенни функции (например защита срещу пърхот, съхранение на цвят), трябва да се демонстрира или чрез лабораторно(и) изпитване(ия), или чрез изпитвания на панел на потребители. Изпитванията се провеждат съгласно „Насоките за оценка на ефикасността на козметичните продукти“ ( 10 ) и инструкциите, дадени в ръководството за потребителя на разположение на уебсайта за екомаркировката на ЕС.

Оценка и проверка: заявителят трябва да документира протокола от извършеното изпитване на ефикасността на продукта. Заявителите предоставят резултатите от посочения протокол, които доказват, че продуктът изпълнява своите основна и вторични функции, обявени върху етикета на продукта или опаковката.

Критерий 7 — информация в знака за екомаркировката на ЕС

Незадължителната маркировка с каре за текст съдържа следния текст:

 Намалено въздействие върху водните екосистеми.

 Изпълнява стриктно изискванията за биологична разградимост.

 Ограничава отпадъците от опаковки.

Указанията за използване на незадължителна маркировка с каре за текст могат да бъдат намерени в „Guidelines for use of the Ecolabel logo“ („Указания за използване на знака за екомаркировка“), на следния уебсайт:

http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/logo_guidelines.pdf

Оценка и проверка: заявителят трябва да представи мостра от продуктовия етикет или образец на графичното оформление върху опаковката, върху която се поставя знакът за екомаркировка на ЕС, както и подписана декларация за съответствие.




Допълнение

Списък База данни за съставките на детергентите (списък DID)

Списъкът DID (част А) представлява списък, съдържащ информация за токсичността и биоразградимостта във водна среда на съставките, които обичайно се използват в състава на детергентите. Списъкът включва информация за токсичността и биоразградимостта на редица вещества, използвани в миещите и почистващите продукти. Списъкът DID не е изчерпателен, но в неговата част Б са дадени указания за определяне на съответните изчислителни параметри за веществата, които не са включени в него — например коефициента на токсичност (TF) и коефициента на разграждане (DF), които се използват при изчисляването на критичния обем на разреждане. Списъкът DID е общ източник на информация и веществата, които са включени в него, не се одобряват автоматично за използване в продукти с екомаркировката на ЕС.

Списъкът DID (част А и част Б) се намира на уебсайта за екомаркировката на ЕС:

http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/did_list/didlist_part_a_en.pdf

http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/did_list/didlist_part_b_en.pdf

За веществата, за чиято токсичност и биоразградимост във водна среда няма данни, за оценяването на TF и DF могат да се използват структурни аналогии с подобни вещества. Такива структурни аналогии трябва да бъдат одобрени от компетентния орган, присъждащ лиценза за екомаркировка на ЕС. Друг начин на действие е да се приложи подходът на най-неблагоприятния възможен случай, като се използват дадените по-долу параметри:

Подход на най-неблагоприятния случай:



 

Остра токсичност

Хронична токсичност

Разграждане

Входящо вещество

LC50/EC50

SF(остра)

TF(остра)

NOEC (1)

SF(хронична) (1)

TF(хронична)

DF

Аеробно

Анаеробно

„Наименование“

1 mg/l

10 000

0,0001

 

 

0,0001

1

P

N

(*1)   Ако не се открият приемливи данни за хроничната токсичност, тези колони са празни. В този случай стойността на хроничната токсичност TF(хронична) се определя като равна на стойността на острата токсичност TF(остра).

Документиране на пълната биоразградимост

Трябва да се използват следните методи за изпитване за установяване на пълната биоразградимост:

1) До 1 декември 2015 г.:

Методите за изпитване за установяване на пълната биоразградимост, които са посочени в Директива 67/548/ЕИО, и по-специално методите, описани подробно в приложение V.В4 към посочената Директива, или съответните равностойни методи за изпитване ОИСР 301 A-F, или равностойните им изпитвания по ISO.

Принципът „10-дневен междинен период“ не се прилага по отношение на повърхностноактивните вещества. Нивото за преминаване на изпитването е 70 % за изпитванията, посочени в приложение V.В4-A и В4-Б към Директива 67/548/ЕИО (и равностойните им изпитвания 301 A и D на ОИСР, както и равностойните им изпитвания по ISO), а за изпитванията C4-В, Г, Д и Е (и равностойните им изпитвания 301 Б, В, Г и Е на ОИСР, както и равностойните им изпитвания по ISO) нивото е 60 %.

или

Методите за изпитване, посочени в Регламент (ЕО) № 1272/2008.

2) След 1 декември 2015 г.:

Методите за изпитване, посочени в Регламент (ЕО) № 1272/2008.

Документиране на анаеробната биоразградимост

Референтното изпитване за анаеробна биоразградимост е EN ISO 11734, ECETOC № 28 (юни 1988 г.), ОИСР 311, или равностоен метод за изпитване, като изискването е 60 % крайна разградимост в анаеробни условия. Методи за изпитване, симулиращи условията в съответна анаеробна среда, могат също да бъдат използвани за документиране, че е била постигната 60 % крайна разградимост в анаеробни условия.

Екстраполация за вещества, които не са включени в списъка DID

В случаите, в които входящите вещества не са включени в списъка DID, може да се използва следният подход за осигуряване на необходимото документиране във връзка с анаеробната биоразградимост:

1) Прилага се подходяща екстраполация. Използват се резултатите от изпитването на един вид суровина, за да се определи чрез екстраполация крайната анаеробна разградимост на структурно свързани повърхностноактивни вещества. Когато анаеробната биоразградимост се потвърди за дадено повърхностноактивно вещество (или хомоложна група) съгласно списъка DID, може да се приеме, че подобен тип повърхностноактивно вещество също е анаеробно биоразградимо [напр. С12—15 А 1—3 ЕО сулфат (№ 8 в списъка DID) е анаеробно биоразградимо и подобна биоразградимост може да се приеме и за С12—15 А 6 ЕО сулфат]. Когато анаеробната биоразградимост се потвърди за дадено повърхностноактивно вещество чрез използването на подходящ метод за изпитване, може да се приеме, че повърхностноактивно вещество от подобен тип също е анаеробно биоразградимо (напр. данни от научна литература, потвърждаващи анаеробната биоразградимост на повърхностноактивни вещества, принадлежащи към групата на амониевите соли на алкилови естери, могат да бъдат използвани като документация за подобна анаеробна биоразградимост на други четвъртични амониеви соли, съдържащи естерни връзки в алкилната(ите) верига(и).

2) Извършва се се скринингово изпитване за анаеробна разградимост. Ако е необходимо ново изпитване, провежда се скринингово изпитване по стандарти EN ISO 11734, ЕСЕТОС № 28 (юни 1988 г.), ОИСР 311 или равностоен метод.

3) Провежда се изпитване за разградимост при ниска доза. Ако е необходимо провеждането на ново изпитване, както и в случай на проблеми при провеждането на скрининговото изпитване (напр., инхибиране, дължащо се на токсичност на изпитваното вещество), изпитването се повтаря, като се използва ниска доза на повърхностноактивното вещество и се наблюдава разграждането чрез измервания на 14C или чрез химични анализи. Изпитването при ниска доза може да бъде извършено, като се използва методът ОИСР 308 (август 2000 г.) или равностоен метод.



( 1 ) Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно козметичните продукти (ОВ L 342, 22.12.2009 г., стр. 59).

( 2 ) http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/did_list/didlist_part_a_en.pdf,

http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/did_list/didlist_part_b_en.pdf

( 3 ) DID номер е номерът на входящото вещество в списъка DID.

( 4 ) Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 година относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH), за създаване на Европейска агенция по химикали, за изменение на Директива 1999/45/ЕО и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 793/93 на Съвета и Регламент (ЕО) № 1488/94 на Комисията, както и на Директива 76/769/ЕИО на Съвета и директиви 91/155/ЕИО, 93/67/ЕИО, 93/105/ЕО и 2000/21/ЕО на Комисията (ОВ L 396, 30.12.2006 г., стр. 1).

( 5 ) Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 година относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (ОВ L 353, 31.12.2008 г., стр. 1).

( 6 ) Директива 67/548/ЕИО на Съвета от 27 юни 1967 година за сближаването на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно класификацията, опаковането и етикетирането на опасни вещества (ОВ 196, 16.8.1967 г., стр. 1).

( 7 ) http://echa.europa.eu/chem_data/authorisation_process/candidate_list_table_en.asp

( 8 ) Дял от теглото на групиращата опаковка (например 50 % от общото тегло на групиращата опаковка, ако се продават заедно два продукта).

( 9 ) Както са определени от RSPO в „Правила на RSPO относно производните, използвани за хигиена на дома и лична хигиена“, на разположение на адрес: http://www.greenpalm.org/upload/files/45/RSPO_Guiding_Rules_for_HPC_derivativesV9.pdf.

( 10 ) На разположение на адрес: https://www.cosmeticseurope.eu/publications-cosmetics-europe-association/guidelines.html?view=item&id=23 и на уебсайта за екомаркировката на ЕС.