02012R0200 — BG — 10.03.2019 — 001.002


Този текст служи само за информационни цели и няма правно действие. Институциите на Съюза не носят отговорност за неговото съдържание. Автентичните версии на съответните актове, включително техните преамбюли, са версиите, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз и налични в EUR-Lex. Тези официални текстове са пряко достъпни чрез връзките, публикувани в настоящия документ

►B

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 200/2012 НА КОМИСИЯТА

от 8 март 2012 година

относно целта на Съюза за намаляване на Salmonella enteritidis и Salmonella typhimurium в птичите стада бройлери, предвидена в Регламент (ЕО) № 2160/2003 на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

(ОВ L 071, 9.3.2012 г., стp. 31)

Изменен с:

 

 

Официален вестник

  №

страница

дата

►M1

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/268 НА КОМИСИЯТА от 15 февруари 2019 година

  L 46

11

18.2.2019


Поправен със:

►C1

Поправка, ОВ L 068, 13.3.2015, стp.  90 (200/2012)

►C2

Поправка, ОВ L 221, 10.7.2020, стp.  164 (200/2012)




▼B

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 200/2012 НА КОМИСИЯТА

от 8 март 2012 година

относно целта на Съюза за намаляване на Salmonella enteritidis и Salmonella typhimurium в птичите стада бройлери, предвидена в Регламент (ЕО) № 2160/2003 на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)



Член 1

Цел на Съюза

1.  Целта на Съюза, както е посочена в член 4, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 2160/2003 за намаляване на случаите на заболявания от Salmonella enteritidis и Salmonella typhimurium при бройлерите (наричана по-нататък „цел на Съюза“), е намаляване на максималния годишен процент на птичи стада бройлери, които остават положителни за Salmonella enteritidis и Salmonella typhimurium, до 1 % или по-малко.

По отношение на монофазните щамове на Salmonella typhimurium серотиповете с формула на антигена ►C1  1,4,[5],12:i:- ◄ се включват в целта на Съюза.

2.  Схемата за тестване, необходима за проверка на напредъка към постигането на целта на Съюза, е посочена в приложението (наричана по-нататък „схема за тестване“).

Член 2

Преразглеждане на целта на Съюза

Целта на Съюза се преразглежда от Комисията, като се вземат под внимание данните, събрани в съответствие със схемата за тестване, и критериите, установени в член 4, параграф 6, буква в) от Регламент (ЕО) № 2160/2003.

Член 3

Отмяна на Регламент (ЕО) № 646/2007

Регламент (ЕО) № 646/2007 се отменя.

Позоваванията на отменения регламент се считат за позовавания на настоящия регламент.

Член 4

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.




ПРИЛОЖЕНИЕ

Схема за тестване, необходима за проверка на постигането на целта на Съюза, както е посочена в член 1, параграф 2

1.   ОБХВАТ НА ПРОБИТЕ

Пробите трябва да обхващат всички птичи стада бройлери Gallus gallus (наричани по-нататък „бройлери“) в рамките на националните програми за контрол, предвидени в член 5 от Регламент (ЕО) № 2160/2003.

2.   МОНИТОРИНГ НА БРОЙЛЕРИТЕ

2.1.    Честота на вземане на пробите

а) 

Стопанските субекти от производството и търговията с храни за човека трябва да вземат проби от всички птичи стада бройлери в рамките на три седмици преди датата на клането.

Чрез дерогация от задължението за вземане на проби, установено в първата алинея, компетентният орган може да постанови, че стопанските субекти от производството и търговията с храни за човека трябва да вземат проба от поне едно птиче стадо бройлери за цикъл в стопанствата с повече от едно птичи стада, ако:

i) 

във всички птичи стада в стопанството се използва системата „всички вътре/всички вън“;

ii) 

за всички птичи стада се прилага едно и също управление;

iii) 

снабдяването с фураж и вода е общо за всички птичи стада;

iv) 

по време поне на последните шест цикъла компетентният орган е извършил тестове за Salmonella spp. в съответствие с посочената в първа алинея схема за вземане на проби във всички птичи стада в стопанството и е взел проби от всички птичи стада за поне един цикъл;

(v) 

всички резултати от тестовете за Salmonella enteritidis или Salmonella typhimurium, посочени в първа алинея и в буква б), са отрицателни.

Чрез дерогация на задълженията за вземане на проби, установени в настоящата точка, компетентният орган може да разреши вземането на проби през последните шест седмици преди датата на клането, в случай че бройлерите са държани повече от 81 дни или спадат към биологичното производство на бройлери съгласно Регламент (ЕО) № 889/2008 на Комисията ( 1 ).

б) 

Всяка година компетентният орган взема проби от поне едно птиче стадо бройлери в 10 % от стопанствата с повече от 5 000 птици. Вземането на проби може да се извършва въз основа на анализ на риска и всеки път, когато компетентният орган прецени, че е необходимо.

Вземането на проби от компетентните органи може да замени вземането на проби от стопанския субект от производството и търговията с храни за човека, изисквано в буква а).

2.2.    Протокол за вземане на проби

2.2.1.    Общи указания за вземане на проби

Компетентните органи или стопанският субект в производството или търговията с храни за човека гарантират, че пробите са взети от обучени за тази цел лица.

Вземат се проби от поне две двойки тампонни натривки. Тампонните натривки се поставят на обувките и пробата се взема чрез ходене из птицефермата. Тампонните натривки от едно птиче стадо бройлери могат да се съберат в една проба.

Преди поставяне на тампонните натривки повърхността им се навлажнява чрез:

а) 

прилагане на разредители за максимално възстановяване (MRD: 0,8 % натриев хлорид, 0,1 % пептон в стерилна дейонизирана вода);

б) 

прилагане на стерилна вода;

в) 

прилагане на други разредители, одобрени от националната референтна лаборатория, посочена в член 11, параграф3 от Регламент (ЕО) № 2160/2003; или

г) 

обработка в автоклав заедно с разредителите.

Начинът за навлажняване на тампонните натривки е чрез изливане на течността вътре в тях преди поставянето им или чрез разклащане в съд с разредител.

Необходимо е да се гарантира, че са взети проби пропорционално от всички части на помещението. Всяка двойка тампонни натривки трябва да обхваща около 50 % от площта на помещението.

При приключване на вземането на проби тампонните натривки трябва внимателно да се отстранят от обувките, така че да не изпадне полепналият по тях материал. Тампонните натривки могат да бъдат обърнати наопаки с цел запазване на материала. Те се поставят в чанта или съд и се етикетират.

Компетентният орган може да реши да увеличи минималния брой на пробите, за да осигури представителни проби, по оценка за всеки отделен случай на епидемиологичните параметри, а именно условията за биосигурност, разпределението или големината на стадото.

Ако компетентните органи разрешат, една двойка тампонни натривки може да бъде заменена с прахова проба с тегло 100 g, събрана от множество места в цялото помещение от повърхности с видимо наличие на прах. Алтернативен метод е един или повече навлажнени текстилни тампона с обща площ най-малко 900 cm2 да се използват за събиране на прах от множество повърхности из цялото помещение. Всеки тампон трябва да е добре покрит с прах от двете страни.

2.2.2.    Специфични указания за някои видове стопанства

а) 

За свободно отглеждани птичи стада бройлери проби се вземат само от зоната вътре в помещението.

б) 

Когато помещенията не са достъпни поради ограничено пространство при птичи стада с по-малко от 100 бройлера и следователно не е възможно да се използват тампонни натривки при ходене, те могат да се заменят със същия вид ръчни текстилни тампони, които се използват за прах, като тампонните натривки се разтъркват върху повърхности, замърсени с пресни изпражнения, или, ако това не е изпълнимо, чрез други техники за вземане на проби от изпражнения, подходящи за тази цел.

2.2.3.    Вземане на проби от компетентния орган

Компетентният орган се самоудовлетворява чрез провеждане на допълнителни тестове и/или документални проверки, според случая, с цел да потвърди, че резултатите не са повлияни от наличието на антимикробни или други вещества, инхибиращи бактериалния растеж.

Когато не е открито наличие на Salmonella enteritidis и Salmonella typhimurium, но са открити антимикробни вещества или инхибиторен ефект на бактериалния растеж, птичето стадо бройлери се счита за заразено съобразно целта на Съюза, посочена в член 1, параграф 2.

2.2.4.    Транспортиране

Пробите се изпращат без излишно забавяне с експресна поща или по куриер до лабораториите, посочени в членове 11 и 12 от Регламент (ЕО) № 2160/2003. По време на транспортирането те трябва да се пазят от топлина над 25 C и от слънчева светлина.

Ако не е възможно пробите да се изпратят до 24 часа след вземане на пробата, те се съхраняват в хладилник.

3.   ЛАБОРАТОРЕН АНАЛИЗ

3.1.    Подготовка на пробите

▼C2

В лабораторията пробите се съхраняват в хладилник до изследването им. Изследването започва в рамките на 48 часа от приема на пробите и в рамките на четири дни от датата на вземането на пробите.

▼B

Праховите проби трябва да бъдат анализирани поотделно. Компетентният орган обаче може да реши да ги обедини за анализа с двойката тампонни натривки.

Пробата се центрофугира до пълното ѝ насищане и култивирането продължава, като се прилага методът за откриване от точка 3.2.

Двете двойки тампонни натривки се разопаковат внимателно, за да се избегне изпадането на полепналия фекален материал, събират се и се поставят в 225 ml буферирана пептонна вода (BPW), предварително затоплена до стайна температура, или 225 ml разредител се добавя директно към двете двойки тампонни натривки в съда, както са приети в лабораторията.

Тампонните натривки се потапят изцяло в BPW, за да се осигури достатъчно количество течност около пробата, така че салмонелата да се отдели от нея, и затова при необходимост може да се добави още BPW.

Ако съществува договореност относно стандартите на EN/ISO за подготовка на изпражнения за откриване на салмонела, то те се прилагат, като заместват разпоредбите за подготовка на пробите, посочени в настоящата точка.

▼M1

3.2.    Метод за откриване

Откриването на Salmonella spp. се извършва съгласно стандарт EN ISO 6579-1.

▼B

3.3.    Определяне на серотипове

Серотипът на най-малко един изолат от всяка положителна проба, взета от компетентния орган, се определя по действащата схема на Kaufmann-White-LeMinor.

Стопанските субекти от производството и търговията с храни за човека гарантират, че за всички изолати най-малкото се изключва, че те не принадлежат към серотиповете Salmonella enteritidis и Salmonella typhimurium.

▼M1

3.4.    Алтернативни методи

Вместо методите за откриване и определяне на серотипа, предвидени в точки 3.1, 3.2 и 3.3 от настоящото приложение, могат да се използват алтернативни методи, ако те са валидирани в съответствие със стандарт EN ISO 16140-2 (за алтернативни методи за откриване).

▼B

3.5.    Съхраняване на щамове

Компетентните органи гарантират, че за всяко помещение и за всяка отделна година поне по един изолиран щам от салмонелни серотипове от вземане на проби като част от официалния контрол се съхранява с цел бъдещо фаготипизиране или изпитване на антимикробната възприемчивост чрез използване на установени методи за събиране на култури, които да гарантират интегритета на щамовете за минимален срок от две години от датата на анализа.

Компетентните органи могат да решат, че изолатите от проби, взети от стопанските субекти от производството и търговията с храни за човека, трябва да се съхраняват за бъдещо фаго-типизиране или изпитване на антимикробната възприемчивост, за да може изолатите да бъдат тествани в съответствие с член 2 от Решение 2007/407/ЕО на Комисията ( 2 ).

4.   РЕЗУЛТАТИ И ДОКЛАДВАНЕ

4.1.    Изчисление на разпространението за проверка на целта на Съюза

За целите на проверка на постигането на целта на Съюза, дадено птиче стадо бройлери се счита за положителен носител, когато в птичето стадо е открито наличие на Salmonella enteritidis и/или Salmonella typhimurium (различни от щамовете на ваксината).

Положителните птичи стада бройлери се отчитат само веднъж на цикъл, независимо от броя на операциите по вземане на проби и тестване, и се докладват само за годината на откриване на първата положителна проба.

4.2.    Докладване

Докладването включва:

а) 

общия брой на птичите стада бройлери, които са били тествани поне веднъж през годината, за която се отнася докладът;

б) 

общия брой на птичите стада в държавата-членка с положителен резултат за който и да е серотип на салмонела;

в) 

броят на птичите стада бройлери с поне един положителен резултат за Salmonella enteritidis и Salmonella typhimurium, включително монофазни щамове с формула на антигена ►C1  1,4,[5],12:i:- ◄ ;

г) 

общия брой на птичите стада бройлери с положителен резултат за всеки един от серотиповете на салмонела или за неопределен вид салмонела (изолати, чийто тип не може да бъде определен или чийто серотип не е определен);

Информацията се предоставя поотделно за взетите проби в рамките на общата национална програма за контрол на салмонела, съгласно точка 2.1, букви a) и б), за пробите, взети от стопанските субекти от производството и търговията с храни за човека съгласно точка 2.1, буква a), и за пробите, взети от компетентните органи съгласно точка 2.1, буква б).

Резултатите от тестовете се считат за значима информация за хранителната верига съгласно раздел III от приложение II към Регламент № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета ( 3 ).

От всяко тествано птиче стадо бройлери на компетентния орган се предоставя най-малко следната информация:

а) 

идентификация на стопанството, която остава непроменена във времето;

б) 

идентификация на помещението, която остава непроменена във времето;

в) 

месец на вземане на пробите.

Резултатите и всяка допълнителна информация, която е от значение, се съобщават като част от доклада за тенденциите и източниците, предвиден в член 9, параграф 1 от Директива 2003/99/ЕО ( 4 ).

Стопанският субект от производството и търговията на храни за човека без излишно забавяне уведомява компетентния орган за потвърденото откриване на Salmonella enteritidis и Salmonella typhimurium. Стопанският субект от производството или търговията с храни за човека дава указания на анализиращата лаборатория да действа съответно.



( 1 ) ОВ L 250, 18.9.2008 г., стр. 1.

( 2 ) ОВ L 153, 14.6.2007 г., стр. 26.

( 3 ) ОВ L 226, 25.6.2004 г., стр. 22.

( 4 ) ОВ L 325, 12.12.2003 г., стр. 31.