2012D0720 — BG — 01.12.2012 — 001.003


Този текст служи само за информационни цели и няма правно действие. Институциите на Съюза не носят отговорност за неговото съдържание. Автентичните версии на съответните актове, включително техните преамбюли, са версиите, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз и налични в EUR-Lex. Тези официални текстове са пряко достъпни чрез връзките, публикувани в настоящия документ

►B

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 14 ноември 2012 година

за установяване на екологични критерии за присъждане на екомаркировката на ЕС за промишлени и институционални детергенти за автоматични съдомиялни машини

(нотифицирано под номер C(2012) 8054)

(текст от значение за ЕИП)

(2012/720/ЕС)

(ОВ L 326, 24.11.2012 г., стp. 25)

Изменен с

 

 

Официален вестник

  №

страница

дата

►M1

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА 2014/313/ЕС от 28 май 2014 година

  L 164

74

3.6.2014

►M2

РЕШЕНИЕ (ЕС) 2016/1796 НА КОМИСИЯТА текст от значение за ЕИП от 7 юли 2016 година

  L 274

55

11.10.2016




▼B

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 14 ноември 2012 година

за установяване на екологични критерии за присъждане на екомаркировката на ЕС за промишлени и институционални детергенти за автоматични съдомиялни машини

(нотифицирано под номер C(2012) 8054)

(текст от значение за ЕИП)

(2012/720/ЕС)



Член 1

Продуктовата група „Промишлени и институционални детергенти за автоматични съдомиялни машини“ включва едно- и многокомпонентни детергенти за (автоматични) съдомиялни машини, изплаквания и предварителни накисвания, създадени за употреба в професионални съдомиялни машини.

Следните продукти се изключват от обхвата на тази група: потребителски детергенти за автоматични съдомиялни машини, детергенти, предназначени за употреба в миялни машини за медицински изделия или специални машини за почистване на промишлено оборудване, включително специални машини за хранително-вкусовата промишленост.

Пулверизатори, които не се дозират с автоматични помпи, се изключват от обхвата на тази група продукти.

Член 2

За да получи екомаркировката на ЕС, съгласно Регламент (ЕО) № 66/2010, даден детергент за автоматична съдомиялна машина трябва да попада в продуктовата група „Промишлени и институционални детергенти за автоматични съдомиялни машини“, както е определена в член 1 от настоящото решение, и трябва да удовлетворява критериите, както и съответните изисквания за оценка и проверка, определени в приложението към настоящото решение.

Член 3

Критериите за продуктовата група „Промишлени и институционални детергенти за автоматични съдомиялни машини“, както и съответните изисквания за оценка и проверка, са валидни за период от четири години от датата на приемане на настоящото решение.

Член 4

За административни цели кодовият номер на продуктовата група „Промишлени и институционални детергенти за автоматични съдомиялни машини“ е „038“.

Член 5

Адресати на настоящото решение са държавите членки.




ПРИЛОЖЕНИЕ

РАМКА

Цели на критериите

Критериите са насочени, по-специално към насърчаване на продуктите, които имат намалено въздействие върху водните екосистеми, съдържат ограничено количество опасни вещества и чиито показатели са били подложени на изпитване.

КРИТЕРИИ

Определени са критерии за всеки от следните аспекти:

1. Токсичност за водни организми: Критичен обем на разреждане (CDV)

2. Биоразградимост

3. Изключени или ограничени вещества и смеси

4. Изисквания към опаковката

5. Миещо действие (годност за употреба)

6. Автоматични дозиращи системи

7. Информация за потребителя — информация, която присъства върху екомаркировката на ЕС

1)    Оценка и проверка

а)   Изисквания

За всеки критерий са посочени съответните специфични изисквания за оценяване и проверка.

Когато от заявителя се изисква да представи декларации, документация, протоколи от изпитвания за анализи или други доказателства, с които да докаже съответствие с критериите, това означава, че тези документи може да са издадени от заявителя и/или от неговия(те) доставчик(ци), и/или от техния(те) доставчик(ци) и т.н., според случая.

Когато това е възможно, изпитването следва да се провежда от лаборатории, които отговарят на общите изисквания на EN ISO 17025 или еквивалентен стандарт.

Когато е целесъобразно, може да се използват методи за изпитване, различни от посочените за всеки критерий, ако компетентният орган, оценяващ заявлението, ги приема за еквивалентни.

Допълнение I се позовава на списъка с данни за съставките на детергентите (списък DID), включващ най-често използваните вещества във формулациите на детергенти. Този списък се използва за получаване на данни за изчисляването на критичния обем на разреждане (CDV) и за оценката на биоразградимостта на входящите вещества. По отношение на веществата, които не са включени в списъка DID, са дадени указания за това как да се изчисляват или екстраполират съответните данни. Най-новата версия на списъка DID е на разположение на уебсайта за екомаркировката на ЕС или на уебсайтовете на компетентните органи.

В случаите когато е целесъобразно, компетентните органи могат да изискват допълнителна документация и да извършват независима проверка.

б)   Измервателни прагове

Спазването на екологичните критерии се изисква за вещества, добавени целенасочено, както и за странични продукти и примеси от суровини, концентрацията на които е равна или надхвърля 0,010 % от теглото на крайната формулация.

За биоциди и оцветителни агенти се изисква спазване на критериите независимо от концентрацията им.

Вещества, отговарящи на прага по-горе, се наричат „входящи вещества“.

2)    Функционална единица

Функционалната единица за тази продуктова група се изразява в g/l измиващ разтвор (грамове за литър измиващ разтвор).

Изисквания, свързани с оценката и проверката на функционалната единица:

На компетентния орган трябва да се предостави пълната формулация, включително търговското наименование, химичното наименование, номер по CAS, номер по DID ( 1 ), входящото количество със и без съдържанието на вода, функцията и формата на всички входящи в продукта вещества (независимо от концентрацията). Също така, на компетентния орган трябва да бъде представен образец на графичното оформление, включващо препоръките за дозировката.

На компетентния орган трябва да бъдат предоставени информационни листове за безопасност за всяко входящо вещество съгласно Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета ( 2 ).

Списъкът DID (част А и част Б) се намира на уебсайта за екомаркировката на ЕС:

http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/did_list/didlist_part_a_bg.pdf

http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/did_list/didlist_part_b_bg.pdf

КРИТЕРИИ ЗА ЕКОМАРКИРОВКА НА ЕС

Критерий 1 —    Токсичност за водни организми: Критичен обем на разреждане (CDV)

Критичният обем на разреждане (CDVхронична) на едно- или многокомпонентна система не трябва да надвишава следните прагове (за най-високата препоръчителна доза):



CDV за най-високата препоръчителна доза

Мека

Средна

Твърда

Продуктов тип

0—6 °dH

7—13 °dH

> 14 °dH

Предварителни накисвания

2 000

2 000

2 000

Детергенти за съдомиялни машини

3 000

5 000

10 000

Многокомпонентна система

3 000

4 000

7 000

Подобрители на изплакването

3 000

3 000

3 000

Критичният обем на разреждане (CDVхронична) се изчислява за всички входящи вещества (i) в продукта, като се използва следното равенство:

image

където:

тегло

=

теглото на входящото вещество в препоръчителната доза

DF

=

коефициент на разграждане

TF

=

коефициент на хронична токсичност на веществото, както е посочен в списъка DID

Биоцидите и оцветителните агенти в продукта следва също да бъдат включени при изчисляването на критичния обем на разреждане, дори ако концентрацията е по-ниска от 0,010 % (100 ppm).

Поради разграждането на веществата в процеса на измиване, за следните вещества се прилагат отделни правила:

 Водороден пероксид (H2O2) — не се включва в изчислението на CDV.

 Пероцетна киселина — включва се в изчислението като оцетна киселина.

Оценка и проверка: заявителят представя изчисление на CDVхронична на продукта. На уебсайта за екомаркировката на ЕС е предоставена електронна таблица за изчисляването на стойността на CDV.

Стойностите на параметрите DF и TF трябва да са, както са посочени в списъка на базата данни за съставките на детергентите (списък DID). Ако съответното вещество не може да бъде открито в списъка DID, параметрите се изчисляват съгласно указанията в част Б на списъка DID, като се приложи съответната документация.

Критерий 2 —    Биоразградимост

а)   Биоразградимост на повърхностноактивни вещества

Всички повърхностноактивни вещества трябва да са биоразградими при аеробни и анаеробни условия.

б)   Биоразградимост на органични вещества

Съдържанието на всички органични вещества в продукта, които са аеробно небиоразградими (не са лесно биоразградими) (aNBO) и/или са анаеробно небиоразградими (anNBO) не трябва да надхвърля следните гранични стойности:



Аеробно небиоразградими вещества (aNBO)

Продуктов тип

(g/l измиващ разтвор)

Мека

Средна

Твърда

0—6 °dH

7—13 °dH

> 14 °dH

Предварителни накисвания

0,4

0,4

0,4

Детергенти за съдомиялни машини/многокомпонентна система

0,4

0,4

0,4

Подобрители на изплакването

0,04

0,04

0,04



Анаеробно небиоразградими вещества (anNBO)

Продуктов тип

(g/l измиващ разтвор)

Мека

Средна

Твърда

0—6 °dH

7—13 °dH

> 14 °dH

Предварителни накисвания

0,4

0,4

0,4

Детергенти за съдомиялни машини/многокомпонентна система

0,6

1,0

1,5

Подобрители на изплакването

0,04

0,04

0,04

Оценка и проверка: заявителят предоставя документация за разградимостта на повърхностноактивните вещества, както и изчислението на aNBO и на anNBO за продукта. На уебсайта за екомаркировката на ЕС е предоставена електронна таблица, която да се използва за изчисляването на стойността на aNBO и на anNBO.

Както за стойностите за повърхностноактивни вещества, така и за aNBO и anNBO следва да се използва списъкът DID. За входящи вещества, които не са включени в списъка DID, се предоставя съответната информация, получена от литературни или други източници, или подходящи резултати от изпитвания, показващи, че съответните вещества са аеробно и анаеробно биоразградими, както е описано в допълнение I.

Следва да се отбележи, че TAED се смята за анаеробно биоразградим.

При липсата на документация в съответствие с горните изисквания вещество, различно от повърхностноактивните вещества, може да бъде освободено от изискването за анаеробна разградимост, ако е изпълнена една от следните три алтернативи:

1. лесно разградимо и има ниска адсорбция (A < 25 %), или

2. лесно разградимо и има висока десорбция (D > 75 %), или

3. лесно разградимо и небиоакумулиращо.

Може да бъде проведено изпитване за адсорбция/десорбция в съответствие с насоки 106 на ОИСР.

Критерий 3 —    Изключени или ограничени вещества и смеси

а)   Изрично изключени входящи вещества

Следните входящи вещества не трябва да се включват в продукта, нито като част от формулацията, нито като част от включена във формулацията смес:

 EDTA (етилендиаминтетраацетат),

 ароматизиращи вещества,

 реактивни хлорни съединения,

 APEO (алкил фенол етоксилати) и APD (алкилфеноли и техните производни)

Оценка и проверка: заявителят трябва да представи попълнена и подписана декларация за съответствие.

б)   Опасни вещества и смеси

Съгласно член 6, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 66/2010 относно екомаркировката на ЕС, продуктът или който и да е негов компонент не трябва да съдържат вещества, които отговарят на критериите за класифициране в посочените по-долу предупреждения за опасност или рискови фрази съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета ( 3 ) или Директива 67/548/ЕИО на Съвета ( 4 ), нито да съдържат вещества, посочени в член 57 от Регламент (ЕО) № 1907/2006. Посочените по-долу рискови фрази обикновено се отнасят до вещества. Когато обаче не може да се получи информация за веществата, се прилагат правилата за класифициране за смеси.

Списък на предупреждения за опасност:



Предупреждение за опасност (1)

Рискова фраза (2)

H300 Смъртоносен при поглъщане

R28

H301 Токсичен при поглъщане

R25

H304 Може да бъде смъртоносен при поглъщане и навлизане в дихателните пътища

R65

H310 Смъртоносен при контакт с кожата

R27

H311 Токсичен при контакт с кожата

R24

H330 Смъртоносен при вдишване

R23/26

H331 Токсичен при вдишване

R23

H340 Може да причини генетични дефекти

R46

H341 Предполага се, че причинява генетични дефекти

R68

H350 Може да причини рак

R45

H350i Може да причини рак при вдишване

R49

H351 Предполага се, че причинява рак

R40

H360F Може да увреди оплодителната способност

R60

H360D Може да увреди плода

R61

H360FD Може да увреди оплодителната способност. Може да увреди плода

R60/61/60-61

H360Fd Може да увреди оплодителната способност. Предполага се, че уврежда плода

R60/63

H360Df Може да увреди плода. Предполага се, че уврежда оплодителната способност

R61/62

H361f Предполага се, че уврежда оплодителната способност

R62

H361d Предполага се, че уврежда плода

R63

H361fd Предполага се, че уврежда оплодителната способност. Предполага се, че уврежда плода.

R62-63

H362 Може да бъде вреден за кърмачета

R64

H370 Причинява увреждане на органите

R39/23/24/25/26/27/28

H371 Може да причини увреждане на органите

R68/20/21/22

H372 Причинява увреждане на органите при продължителна или повтаряща се експозиция

R48/25/24/23

H372 Може да причини увреждане на органите при продължителна или повтаряща се експозиция

R48/20/21/22

H400 Силно токсичен за водните организми

R50

H410 Силно токсичен за водните организми, с дълготраен ефект

R50-53

H411 Токсичен за водните организми, с дълготраен ефект

R51-53

H412 Вреден за водните организми, с дълготраен ефект

R52-53

H413 Може да причини дълготраен вреден ефект за водните организми

R53

EUH059 Опасно за озоновия слой

R59

EUH029 При контакт с вода се отделя токсичен газ

R29

EUH031 При контакт с киселини се отделя токсичен газ

R31

EUH032 При контакт с киселини се отделя силно токсичен газ

R32

EUH070 Токсично при контакт с очите

R39-41

Сенсибилизиращи вещества

H334: Може да причини алергични или астматични симптоми или затруднения с дишането при вдишване

R42

H317: Може да предизвика алергична кожна реакция

R43

(1)   Регламент (ЕО) № 1272/2008.

(2)   Директива 67/548/ЕИО, уточнена по отношение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 с Директива 2006/121/ЕО и Директива 1999/45/ЕО, съгласно измененията.

Следва да се има предвид, че този критерий също се прилага за известни продукти, получени при разграждане, такива като формалдехид от изпускащите формалдехид продукти.

От горното изискване са освободени вещества или смеси, които променят свойствата си при обработка (например престават да бъдат бионалични или претърпяват химична промяна по такъв начин, че установената опасност престава да съществува).

Крайният продукт не трябва да бъде етикетиран в съответствие с предупрежденията за опасност по-горе.

Дерогации

Следните вещества са изрично освободени от това изискване:

▼M2



Субтилизин

H400: Силно токсичен за водните организми

R50

H411: Токсичен за водните организми, с дълготраен ефект

R50-53

Повърхностноактивни вещества при общи стойности на концентрацията в крайния продукт < 15 %

H400: Силно токсичен за водните организми

R50

Повърхностноактивни вещества при общи стойности на концентрацията в крайния продукт < 25 %

H412: Вреден за водните организми, с дълготраен ефект

R52-53

Биоциди за консервационни цели (1)

(само за течности с pH между 2 и 12 и най-много 0,10 % w/w от активното вещество)

H331: Токсичен при вдишване

R23

H334: Може да причини алергични или астматични симптоми или затруднения с дишането при вдишване

R42

H317: Може да предизвика алергична кожна реакция

R43

H400: Силно токсичен за водните организми

R50

Ензими (2)

H334: Може да причини алергични или астматични симптоми или затруднения с дишането при вдишване

R42

H317: Може да предизвика алергична кожна реакция

R43

H400: Силно токсичен за водните организми

R50

NTA като примес в MGDA и в GLDA (3)

H351: Предполага се, че предизвиква рак

R40

(1)   Дерогацията е само за критерий 3, буква б). Биоцидите следва да са в съответствие с критерий 3, буква г).

(2)   Включително стабилизатори и други помощни вещества в препаратите.

(3)   С концентрация под 1,0 % в изходния материал, при условие че общата концентрация в крайния продукт е по-ниска от 0,10 %.

▼B

Оценка и проверка: заявителят доказва съответствието с този критерий, като предоставя декларация, че всяко от входящите вещества не е класифицирано в никой от класовете на опасност, свързани с предупрежденията за опасност, посочени в горепосочения списък в съответствие с Регламент (ЕО) № 1272/2008, доколкото това може да се определи, като минимум, от информацията, която отговаря на условията, изброени в приложение VII към Регламент (ЕО) № 1907/2006. Тази декларация трябва да бъде придружена от обобщена информация относно съответните характеристики, свързани с предупрежденията за опасност, посочени в горепосочения списък, с нивото на подробност, определено в раздели 10, 11 и 12 от приложение II към Регламент (ЕО) № 1907/2006 (изисквания за съставянето на информационни листове за безопасност).

Информация за характерните свойства на веществата може да бъде събирана и по начини, различни от изпитвания, например чрез използването на алтернативни методи, като методите „in vitro“, от количествени модели за взаимовръзка между структура и активност или от използването на групиране или асоцииране в съответствие с приложение XI към Регламент (ЕО) № 1907/2006. Споделянето на съответни данни силно се насърчава.

Предоставената информация се отнася до формите или физичните състояния на веществото или смесите, както са използвани в крайния продукт.

За вещества, изброени в приложения IV и V към Регламента REACH, които са освободени от задължения за регистрация по силата на член 2, параграф 7, букви а) и б) от Регламент (ЕО) № 1907/2006 относно REACH, ще е достатъчна декларация в този смисъл, за да се спазят изискванията, посочени по-горе.

▼M1

За повърхностноактивни вещества, за които се прилага дерогация и които отговарят на критериите за класифициране в класовете на опасност H412, заявителят предоставя документация относно тяхната разградимост, като се позовава на списъка DID. За повърхностноактивни вещества, които не са включени в списъка DID, се използва съответната информация от литературни или други източници или се привеждат съответните резултати от изпитвания, както е описано в допълнение I.

▼B

в)   Вещества, вписани съгласно член 59, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1907/2006

Не се предоставя дерогация от изключването по член 6, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 66/2010 по отношение на веществата, идентифицирани като вещества, пораждащи сериозно безпокойство, и включени в списъка, предвиден в член 59 от Регламент (ЕО) № 1907/2006, които присъстват в смеси в концентрации по-високи от 0,010 %.

Оценка и проверка: списъкът на веществата, идентифицирани като пораждащи сериозно безпокойство вещества и включени в списъка с предложени вещества по член 59 от Регламент (ЕО) № 1907/2006, може да бъде намерен на адрес: http://echa.europa.eu/chem_data/authorisation_process/candidate_list_table_en.asp

Позоваването на списъка трябва да се прави във вида му на датата на подаване на заявлението. Заявителят трябва да представи на компетентния орган точната формулация на продукта. Също така, заявителят трябва да представи декларация за съответствие с този критерий, заедно със съответната документация, например декларации за съответствие, подписани от доставчиците на материалите, и копия от съответните информационни листове за безопасност за веществата или смесите.

г)   Изрично ограничени входящи вещества — биоциди

i) Продуктът може да включва биоциди само с цел запазване на продукта и само в дозата, подходяща за тази цел. Това не се отнася за повърхностноактивните вещества, които могат да имат и биоцидни свойства.

Оценка и проверка: заявителят трябва да предостави копия от информационните листове за безопасност на всички добавени биоциди, заедно с информация за тяхната точна концентрация в продукта. Производителят или доставчикът на биоцидите трябва да предостави информация относно необходимата доза за запазване на продукта.

ii) Забранено е да се твърди или внушава върху опаковката, или по какъв да е друг начин, че продуктът има антимикробно или дезинфекциращо действие.

Оценка и проверка: заявителят трябва да предостави на компетентния орган текстовете и оформлението, използвани за всеки тип опаковка, и/или образец от всеки различен тип опаковка.

iii) Продуктът може да съдържа биоциди, при условие че те не са биоакумулиращи. Даден биоцид не се счита за биоакумулиращ, ако BCF < 100 или logKow < 3,0. Ако са налични стойностите както на BCF, така и на logKow, използва се най-високата измерена стойност на BCF.

Оценка и проверка: заявителят трябва да предостави копия от информационните листове за безопасност на всеки добавен биоцид, заедно с информация относно техните стойности на BCF и/или logKow.

д)   Оцветителни агенти

Оцветителните агенти, които е разрешено да се влагат в продукта, трябва да не са биоакумулиращи. В случая на оцветителни агенти, когато те са одобрени за употреба в хранителни продукти, не е необходимо да се внася декларация за потенциала им за биоакумулиране. Даден оцветителен агент не се счита за биоакумулиращ, ако BCF < 100 или logKow < 3,0. Ако са налични стойностите както на BCF, така и на logKow, използва се най-високата измерена стойност на BCF.

Оценка и проверка: заявителят трябва да представи копия от информационните листове за безопасност на всеки добавен оцветителен агент или документация, за да гарантира, че оцветителният агент е одобрен за влагане в хранителни продукти.

е)   Ензими

Ензимите трябва да са в течна форма или под формата на безпрашни гранули. В ензимите не трябва да присъстват микроорганизми, останали от производството.

Оценка и проверка: заявителят трябва да представи копия от информационните листове за безопасност на всеки добавен ензим, заедно с документация, за да гарантира, че в ензима няма остатъчни микроорганизми.

ж)   Фосфор

Общото количество фосфати и други фосфорни съединения не трябва да надвишава граничните стойности, посочени в таблицата, изчислени в грамове фосфор на литър вода.

Най-високата препоръчителна доза се използва при изчисленията на фосфора.



Продуктов тип

Фосфор (g P/l вода)

Мека

Средна

Твърда

0—6 °dH

7—13 °dH

> 14 °dH

Предварителни накисвания

0,08

0,08

0,08

Детергенти

0,15

0,30

0,50

Подобрители на изплакването

0,02

0,02

0,02

Многокомпонентни системи

0,17

0,32

0,52

Оценка и проверка: заявителят предоставя документация, с която гарантира, че граничните стойности от таблицата по-горе са спазени.

Критерий 4 —    Изисквания към опаковката

а)   Съотношение тегло/полезно действие (WUR)

Съотношението тегло/полезно действие (WUR) за продукта не трябва да надхвърля следните стойности:



Продуктов тип

WUR

0—6 °dH

7—13 °dH

> 14 °dH

Прахове [g/l измиващ разтвор]

0,8

1,4

2,0

Течности [g/l измиващ разтвор]

1,0

1,8

2,5

Стойността на WUR следва да се изчислява само за първичните опаковки (включително с теглото на капачки, запушалки и ръчни помпички/разпръскватели), като се използва следната формула:

image

където:

Wi

=

теглото (изразено в g) на i-тия опаковъчен компонент, включително етикета, ако има такъв.

Ui

=

теглото (изразено в g) на нерециклирания (нов) материал в i-тия опаковъчен компонент. Ако делът на рециклирания материал в съответния опаковъчен компонент е 0 %, Ui = Wi.

Di

=

броят на функционалните единици, съдържащи се в i-тия опаковъчен компонент. Функционалната единица = дозата в g/l измиващ разтвор.

ri

=

броят на последващите употреби, т.е. колко на брой пъти i-тият опаковъчен компонент се използва за същата цел чрез система за обратно изкупуване или многократно пълнене (ако не е предвидена многократна употреба за същата цел r = 1). Ако опаковката се използва многократно, r приема стойност 1, освен ако заявителят докаже по-голяма стойност.

Изключения

Пластмасови/хартиени/картонени опаковки, съдържащи повече от 80 % рециклиран материал или повече от 80 % пластмаса от възобновяеми източници, са освободени от това изискване.

Опаковката се смята за рециклирана, ако използваната за производството ѝ суровина е събрана от производителите на опаковки на етапа на търговското разпространение или на етапа на потреблението. В случаите когато суровината представлява промишлен отпадък от собствения производствен процес на производителя на опаковката, материалът няма да се счита за рециклиран.

Оценка и проверка: заявителят предоставя изчисление на WUR за всеки продукт. На уебсайта за екомаркировката на ЕС е предоставена електронна таблица за това изчисление. Заявителят представя попълнена и подписана декларация за съдържанието на рециклирания материал или материала от възобновяеми източници в опаковката. За одобрението на опаковка за многократно пълнене, заявителят и/или търговецът на дребно трябва да документират, че пълнителите ще бъдат или са налични за закупуване на пазара.

б)   Пластмасови опаковки

В пластмасовите опаковки могат да се използват само такива видове фталати (и комбинации от тях), на които към момента на подаване на заявлението е направена оценка на риска и не са класифицирани по критерий 3, буква б).

За да се даде възможност за идентифициране на различните части на опаковките във връзка с рециклирането, пластмасовите части на първичната опаковка трябва да бъдат маркирани в съответствие с DIN 6120, част 2, или по еквивалентен начин. Капачките и помпите са освободени от това изискване.

Оценка и проверка: заявителят трябва да представи попълнена и подписана декларация за съответствие.

Критерий 5 —    Миещо действие (годност за употреба)

Действието и ефективността на продукта трябва да са задоволителни. Продуктът трябва да спазва изискванията за потребителско или вътрешно изпитване в съответствие с допълнение II.

Оценка и проверка: заявителят предоставя подробен протокол от изпитването на компетентния орган, който включва информация/документация. Вж. допълнение II.

Критерий 6 —    Автоматични дозиращи системи

Многокомпонентните системи се предлагат заедно с автоматична и контролирана дозираща система.

За да се гарантира правилното дозиране в автоматичните дозиращи системи, посещенията при клиентите трябва да са включени като нормална практика при производителите/доставчиците. Посещенията при клиентите се извършват на всички обекти, поне веднъж годишно, в рамките на срока на лиценза; те трябва да включват калибриране на дозиращото оборудване. Трета страна също може да извършва посещения при клиенти.

По изключение посещенията при клиенти могат да бъдат отменени, ако разстоянието и начинът на доставка правят посещението неприложимо.

Оценка и проверка: заявителят трябва да представи писмено описание на задължението, честотата и съдържанието на посещенията при клиенти.

Критерий 7 —    Информация за потребителя — Информация, посочена върху екомаркировката на ЕС

а)   Информация върху опаковката/Продуктов информационен лист

Следните препоръки (или еквивалентни) трябва да фигурират върху опаковката и/или в продуктовия информационен лист.

 Доза в съответствие със степента на замърсяване и твърдостта на водата. Спазване на инструкциите за дозиране.

 Използването на този продукт с екомаркировка на ЕС при спазване на указанията за дозиране ще допринесе за намаляване на замърсяването на водите и на генерирането на отпадъци.

б)   Информация, посочена върху екомаркировката на ЕС

Знакът следва да бъде видим и четлив. Използването на знака на екомаркировката на ЕС е защитено с първичното законодателство на ЕС. Регистрационният/лицензионният номер на екомаркировката на ЕС трябва да фигурира върху продукта, трябва да е четлив и ясно видим.

Незадължителната маркировка с каре за текст трябва да съдържа следния текст:

 Намалено въздействие върху водните екосистеми

 Ограничено съдържание на опасни вещества

 Действието е преминало изпитване

Указанията за използване на незадължителната маркировка с каре за текст могат да бъдат намерени в „Guidelines for use of the Ecolabel logo“ („Указания за използване на знака за екомаркировка“) на следния уебсайт: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/logo_guidelines.pdf

Оценка и проверка (буква а)—буква б): заявителят предоставя мостра на етикета на продукта и/или информационен лист за продукта, както и декларация за съответствие с този критерий. Твърденията за качества на продукта се документират чрез съответните протоколи от изпитвания.




Допълнение I

База данни за съставките на детергентите (списък DID)

Списъкът DID (част А) представлява списък, съдържащ информация за токсичността и биоразградимостта във водна среда на входящите вещества, които обичайно се използват във формулациите на детергентите. Списъкът включва информация за токсичността и биоразградимостта на редица вещества, използвани в миещите и почистващите продукти. Списъкът не е изчерпателен, но в част Б на списъка DID са дадени насоки по отношение на определянето на съответните изчислителни параметри за веществата, които не са включени в списъка DID (напр. коефициента на токсичност (TF) и коефициента на разграждане (DF), които се използват при изчисляването на критичния обем на разреждане). Списъкът е общ източник на информация и веществата, които са включени в списъка DID, не са одобрени автоматично за използване в продукти с екомаркировката на ЕС. Списъкът DID (части А и Б) е публикуван на уебсайта за екомаркировката на ЕС.

За веществата, за чиято токсичност и биоразградимост във водна среда няма данни, за оценяването на TF и DF могат да се използват структурни аналогии с подобни вещества. Такива структурни аналогии трябва да бъдат одобрени от компетентния орган, присъждащ лиценза за екомаркировка на ЕС. Друг начин на действие е да се приложи подходът на най-неблагоприятния възможен случай, като се използват дадените по-долу параметри:

Подход за най-неблагоприятния случай:



 

Остра токсичност

Хронична токсичност

Разграждане

Входящо вещество

LC50/EC50

SF(остра)

TF(остра)

NOEC (1)

SF(хронична) (1)

TF(хронична)

DF

Аеробно

Анаеробно

„Наименование“

1 mg/l

10 000

0,0001

 

 

0,0001

1

P

N

(1)   Ако не се открият приемливи данни за хроничната токсичност, тези колони са празни. В този случай TF(хронична) се определя като равна на TF(остра).

Документация за лесна биоразградимост

Използват се следните методи на изпитване за установяване на лесна биоразградимост:

1) До 1 декември 2010 г. и по време на преходния период от 1 декември 2010 г. до 1 декември 2015 г.:

Методи на изпитване за установяване на лесна биоразградимост, които са посочени в Директива 67/548/ЕИО, и по-специално методите, описани подробно в приложение V.В4 към цитираната директива, или съответните еквивалентни методи на изпитване 301 А–Е на ОИСР, или еквивалентните им изпитвания по ISO.

Принципът „10-дневен междинен период“ не се прилага по отношение на повърхностноактивните вещества. Нивото за преминато изпитване е 70 % за изпитванията, посочени в приложение V.В4-A и В4-Б към Директива 67/548/ЕИО (и еквивалентните им изпитвания 301 А и Д на ОИСР, както и еквивалентните им изпитвания по ISO), а за изпитванията C4-В, Г, Д и Е (и еквивалентните им изпитвания 301 Б, В, Г и Е на ОИСР, както и еквивалентните им изпитвания по ISO) нивото е 60 %.

2) След 1 декември 2015 г. и по време на преходния период от 1 декември 2010 г. до 1 декември 2015 г.:

Методите на изпитване, предвидени в Регламент (ЕО) № 1272/2008.

Документация за анаеробна биоразградимост

Референтното изпитване за анаеробна биоразградимост е EN ISO 11734, ECETOC № 28 (юни 1988 г.), ОИСР 311, или еквивалентен метод на изпитване, с изискване за 60 % крайна разградимост при анаеробни условия. Методите на изпитване, симулиращи условията в съответна анаеробна среда, могат също да бъдат използвани за документиране, че е било постигнато 60 % крайно разграждане в анаеробни условия.

Екстраполация за вещества, които не са включени в списъка DID

В случаите, в които входящите съставки не са включени в списъка DID, може да се използва следният подход за осигуряване на необходимата документация за анаеробна биоразградимост:

1) Прилага се подходяща екстраполация. Използват се резултатите от изпитването на един вид изходен материал, за да се определи чрез екстраполация крайната анаеробна разградимост на структурно свързани повърхностноактивни вещества. Когато анаеробната биоразградимост се потвърди за дадено повърхностноактивно вещество (или хомоложна група) съгласно списъка DID, може да се приеме, че подобен вид повърхностноактивно вещество също е анаеробно биоразградимо (напр. С12—15 А 1—3 ЕО сулфат [№ 8 в списъка DID] е анаеробно биоразградимо и подобна биоразградимост може да се приеме и за С12—15 А 6 ЕО сулфат). Когато анаеробната биоразградимост се потвърди за дадено повърхностноактивно вещество чрез използването на подходящ метод на изпитване, може да се приеме, че подобен вид повърхностноактивно вещество също е анаеробно биоразградимо (напр. литературни данни, потвърждаващи анаеробната биоразградимост на повърхностноактивни вещества, принадлежащи на групата на алкил естер амониевите соли, могат да бъдат използвани като документация за подобна анаеробна биоразградимост на други четвъртични амониеви соли, съдържащи естерни връзки в алкилната/ите верига/и).

2) Прави се скрининг изпитване за анаеробна разградимост. Ако е необходимо ново изпитване, провежда се скрининг тест по стандарта EN ISO 11734, ЕСЕТОС № 28 (юни 1988 г.), по метода ОИСР 311 или по друг еквивалентен метод.

3) Провежда се изпитване за разградимост при ниска доза. Ако е необходимо провеждането на ново изпитване, както и в случай на проблеми при провеждането на скрининг изпитването (напр. инхибиране, дължащо се на токсичност на изпитваното вещество), изпитването се повтаря, като се използва ниска доза на повърхностноактивното вещество и се наблюдава разграждането чрез измервания на 14C или чрез химически анализи. Изпитването при ниска доза може да бъде извършено, като се използва методът ОИСР 308 (август 2000 г.) или еквивалентен метод.




Допълнение II

Миещо действие (годност за употреба)

а)   Вътрешно изпитване

Изпитвателната лаборатория на производителя може да бъде одобрена за извършването на изпитвания за документиране на ефективност, ако са изпълнени следните допълнителни изисквания:

 за организациите за екомаркировка трябва да бъде възможно да наблюдават показателите на изпитването,

 организацията за екомаркировка трябва да има достъп до всички данни за продукта,

 показателите на изпитването за ефективност трябва да са описани в системата за контрол на качеството.

Заявителят трябва да предостави документация, която доказва, че продуктът е бил подложен на изпитване в действителни условия:

а) Съдове със замърсяване, представително за видовете замърсяване на местата, където продуктите ще се предлагат.

б) Препоръчителната доза и съответната твърдост на водата при най-ниската препоръчителна температура на измиване.

Заявителят трябва да предостави документация, която доказва следното:

 Способност на продукта да премахва замърсяването от съдовете.

 Способност на продукта да изсушава съдовете.

Изпитваният продукт трябва да се изпита в сравнение с референтен продукт. Референтният продукт може да бъде добре утвърден на пазара продукт, а изпитваният продукт трябва да бъде поне толкова ефективен като референтния.

б)   Потребителско изпитване

1. Отговори трябва да са получени най-малко от 5 изпитвателни центъра с произволно подбрани потребители.

2. Процедурата и дозирането трябва да съответстват на препоръките на производителя.

3. Периодът на изпитване трябва да продължава най-малко 4 седмици с най-малко 400 цикъла на изпитване.

4. Всеки изпитвателен център трябва да оцени ефективността на продукта или многокомпонентната система, като отговори на въпроси, свързани със следните аспекти (или подобни формулировки):

 Свойството на продукта да премахва замърсяването от съдовете.

 Свойството на продукта да изсушава съдовете.

 Удовлетворението на анкетирания от договореностите на посещенията при клиенти.

5. Отговорът трябва да бъде оценен по скала, състояща се от най-малко 3 степени, например „недостатъчно ефективен“, „достатъчно ефективен“ или „много ефективен“. По отношение на удовлетвореността на изпитвателния център от договореностите за доклади от посещенията, категориите трябва да са „неудовлетворен“, „удовлетворен“ и „много удовлетворен“.

6. Най-малко 80 % трябва да оценят продукта като достатъчно ефективен или много ефективен по всички точки (вж. точка 4) и да са удовлетворени или много удовлетворени от договореностите за посещения при клиенти.

7. Всички необработени данни от изпитването трябва да бъдат посочени.

8. Процедурата на изпитване трябва да бъде описана подробно.



( 1 ) DID номер е номерът на входящото вещество в DID списъка (т.е. в списъка „База данни за съставките на детергентите“) и се използва при определянето на съответствие с критерий 1 и критерий 2.

( 2 ) ОВ L 396, 30.12.2006 г., стр. 1.

( 3 ) ОВ L 353, 31.12.2008 г., стр. 1.

( 4 ) ОВ 196, 16.8.1967 г., стр. 1.