2009D0607 — BG — 19.06.2013 — 001.001


Този документ е средство за документиране и не обвързва институциите

►B

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 9 юли 2009 година

за установяване на екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на Общността на твърди настилки и облицовки

(нотифицирано под номер C(2009) 5613)

(текст от значение за ЕИП)

(2009/607/ЕО)

(ОВ L 208, 12.8.2009, p.21)

Изменен с

 

 

Официален вестник

  No

page

date

►M1

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА от 17 юни 2013 година

  L 167

57

19.6.2013




▼B

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 9 юли 2009 година

за установяване на екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на Общността на твърди настилки и облицовки

(нотифицирано под номер C(2009) 5613)

(текст от значение за ЕИП)

(2009/607/ЕО)



КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1980/2000 на Европейския парламент и на Съвета от 17 юли 2000 г. относно ревизирана схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировка ( 1 ), и по-специално член 6, параграф 1, втора алинея от него,

след консултация със Съвета по екомаркировка на Европейския съюз,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Регламент (ЕО) № 1980/2000 знакът за екомаркировка на Общността може да се присъди на продукт, притежаващ характеристики, с които той може да допринесе значително за подобрения по отношение на важни екологични аспекти.

(2)

Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че в зависимост от продуктовата група трябва да се въведат специфични критерии за екомаркировка, разработени въз основа на критериите, определени от Съвета по екомаркировка на Европейския съюз.

(3)

Този регламент предвижда също, че преразглеждането на критериите за екомаркировка, както и на свързаните с тях изисквания за оценяване и удостоверяване, трябва да се осъществи своевременно — преди изтичането на срока на валидност на критериите, определени за съответната продуктова група.

(4)

В съответствие с Регламент (ЕО) № 1980/2000 бе извършено своевременно преразглеждане на екологичните критерии, както и на свързаните с тях изисквания за оценяване и удостоверяване, установени с Решение 2002/272/ЕО на Комисията от 25 март 2002 г. за установяване на екологичните критерии за присъждане на знака за екомаркировка на Общността на твърдите подови настилки ( 2 ). Тези екологични критерии и свързаните с тях изисквания за оценяване и удостоверяване са валидни до 31 март 2010 г.

(5)

В светлината на това преразглеждане е уместно, с оглед отчитане на научните и пазарните развития, да бъдат променени наименованието и определението на продуктовата група и да бъдат установени нови екологични критерии.

(6)

Екологичните критерии, както и съответните изисквания за оценяване и удостоверяване, следва да бъдат в сила четири години след датата на приемане на настоящото решение.

(7)

Следователно Решение 2002/272/ЕО следва да бъде заменено.

(8)

Следва да бъде предоставен преходен период за производителите на продукти, на които е била присъдена екомаркировка за твърди подови настилки въз основа на критериите, съдържащи се в Решение 2002/272/ЕО, така че те да разполагат с достатъчно време, за да адаптират своите продукти към преразгледаните критерии и изисквания. На производителите следва да бъде разрешено да подават заявления съгласно критериите, определени в Решение 2002/272/ЕО, или съгласно критериите, определени в настоящото решение, до изтичането на срока на действие на посоченото решение.

(9)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно член 17 от Регламент (ЕО) № 1980/2000,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:



Член 1

Продуктовата група „твърди настилки и облицовки“ обхваща, за вътрешно и външно приложение, без специална структурна носеща функция, естествени камъни, агломерирани камъни, бетонни павета, теракотни, керамични и глинени плочки. Критериите за твърди настилки и облицовки могат да бъдат прилагани както за подови настилки, така и за стенни облицовки, ако процесът на тяхното производство е идентичен и се използват еднакви материали и еднакви методи на производство.

Член 2

За да бъде присъден знакът за екомаркировка на Общността на продукти от продуктовата група „твърди настилки и облицовки“ съгласно Регламент (ЕО) № 1980/2000 (наричан по-долу „знак за екомаркировка“), съответната твърда настилка или облицовка трябва да отговаря на критериите, изложени в приложението към настоящото решение.

▼M1

Член 3

Екологичните критерии за продуктовата група „твърди настилки и облицовки“, както и съответните изисквания за оценяване и удостоверяване са валидни до 30 ноември 2017 г.

▼B

Член 4

За административни цели кодовият номер на продуктовата група „твърди настилки и облицовки“ е „021“.

Член 5

Решение 2002/272/ЕО се отменя.

Член 6

1.  Заявленията за знак за екомаркировка на Общността за продукти от продуктовата група „твърди настилки и облицовки“, подадени преди датата на приемане на настоящото решение, се оценяват в съответствие с условията, посочени в Решение 2002/272/ЕО.

2.  Заявленията за знак за екомаркировка за продукти от продуктовата група „твърди настилки и облицовки“, подадени от датата на приемане на настоящото решение, но най-късно на 31 март 2010 г., могат да се основават на критериите, посочени в Решение 2002/272/ЕО, или на критериите, посочени в настоящото решение.

Тези заявления се оценяват в съответствие с критериите, на които се основават.

3.  Когато знакът за екомаркировка на Общността е присъден въз основа на заявление, оценено съгласно критериите в Решение 2002/272/ЕО, тази екомаркировка може да бъде използвана 12 месеца след датата на приемане на настоящото решение.

Член 7

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.




ПРИЛОЖЕНИЕ

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Цели на критериите

Тези критерии целят по-специално да стимулират:

 намаляването на въздействията върху местообитанията и свързаните с тях ресурси,

 намаляването на енергопотреблението,

 намаляването на изпускането на токсични или по друг начин замърсяващи вещества в околната среда,

 намаляването на използването на опасни вещества в материалите и в крайните продукти,

 безопасност и нулев риск за здравето в околната обитаема среда,

 информация, която да позволи на потребителя да използва продукта по най-ефикасен начин, като се свежда до минимум цялостното въздействие върху околната среда.

Критериите са определени на равнища, които насърчават етикетирането на твърди настилки и облицовки, чието производство има слабо въздействие върху околната среда.

Изисквания за оценяване и удостоверяване

Специфичните изисквания за оценяване и удостоверяване са посочени за всеки критерий.

Тази група може да бъде разделена на „естествени продукти“ и „преработени продукти“.

„Естествените продукти“ обхващат естествените камъни, които съгласно CEN TC 246 представляват естествени скални материали и включват мрамор, гранит и други естествени камъни.

Като „други“ естествени камъни се обозначават естествените камъни, чиито технически характеристики са като цяло различни от тези на мрамора и гранита в съответствие с определението на CEN/TC 246/N.237 EN 12670 „Естествени камъни — терминология“. По принцип тези камъни не се поддават лесно на огледална полировка и невинаги се добиват на блокове: пясъчник, кварцит, шифер (аспиден шист), туф, шист (кристален).

Групата „преработени продукти“ от своя страна може да бъде разделена на втвърдени и изпечени продукти. „Втвърдени продукти“ са агломерираните камъни, бетонните павета и теракотните плочки. „Изпечени продукти“ са керамичните и глинените плочки.

„Агломерираните камъни“ са промишлени продукти, произведени от смес от съставки, главно от естествен дребен чакъл, и свързващо вещество според определението в JWG 229/246 EN 14618. Дребният чакъл е съставен обикновено от мрамор и гранитен кариерен гранулат, а свързващото вещество се получава от изкуствени компоненти, като ненаситена полиестерна смола или хидравличен цимент. Тази категория включва също така изкуствени каменни материали и уплътнен мрамор.

„Бетонните павета“ са продукти за външни подови настилки, получени чрез смесване на пясъци, чакъл, цимент, неорганични пигменти и добавки, и прилагане на виброкомпресия, както е определено в CEN/TC 178. Тази категория включва и бетонни плочи и кахли.

„Теракотните плочки“ са подходящо уплътнено изделие с уеднаквена форма и дебелина, които отговарят на специфичните геометрични изисквания съгласно определението в CEN/TC 229. Плочките са еднослойни и двуслойни. Еднослойните плочки са направени изцяло от гранулати или трошляк от подходящ агрегат, положени в сив или бял цимент и вода. Двуслойните плочки са теракотни плочки, съставени от първи лицев или повърхностен слой (с еднослоен състав) и от втори слой, известен като поддържащ или основен бетонен слой, чиято повърхност не е изложена на външни въздействия при нормална употреба и който може да бъде частично премахнат.

„Керамичните плочки“ са тънки плочи от глини и/или други неорганични суровини, като фелдшпат или кварц, съгласно определението в CEN/TC 67. Те обикновено се оформят чрез екструдиране или пресоване при стайна температура, изсушават се и след това се изпичат при температури, достатъчни за постигане на необходимите свойства. Плочките могат да бъдат глазирани или неглазирани. Те са незапалими и като цяло не се влияят от светлината.

„Глинените плочки“ са елементи, които удовлетворяват определени изисквания за форма и размери и се използват за най-горния ред на настилки. Произвеждат се предимно от глина или други материали, със или без добавки, съгласно определението в CEN 178.

Когато е необходимо, могат да бъдат използвани изпитателни методи, различни от посочените за съответния критерий, ако тяхната еквивалентност е призната от компетентния орган, оценяващ заявлението.

Ако е възможно, изпитанията трябва да се извършват от надлежно акредитирани лаборатории или такива, които отговарят на общите изисквания, посочени в стандарт EN ISO 17025.

Където е целесъобразно, компетентните органи могат да изискат допълнителна документация и да извършат независими проверки.

На компетентните органи се препоръчва да вземат предвид прилагането на признати схеми за управление на околната среда, като EMAS, ISO 14001, когато оценяват заявленията и извършват мониторинг на съответствието с критериите (Забележка: прилагането на тези схеми за управление не е задължително).

ТВЪРДИ НАСТИЛКИ И ОБЛИЦОВКИ

КРИТЕРИИ

1.    Добив на суровини

1.1.    Управление на добива (само за естествени продукти)

Общи изисквания

Управлението на суровинния добив на естествени камъни се оценява въз основа на матрица от 6 основни показателя. Крайният резултат се получава от сумата от отделните точки за всеки показател, след като се умножи по корекционен коефициент на тежест (W). Кариерите трябва да постигнат общ претеглен резултат от най-малко 19 точки, за да могат да бъдат в съответствие с изискванията за присъждане на екомаркировка. Също така резултатът за всеки от показателите трябва да бъде, в зависимост от случая, по-висок или по-нисък от посочената прагова стойност.

Вж. матрицата по-долу.

В допълнение към таблицата с резултатите трябва да бъдат изпълнени всички задължителни условия, посочени по-долу:

 не трябва да има въздействия върху дълбоки напорни водоносни хоризонти,

 не трябва да има въздействия върху повърхностни водоеми, върху резервоари за питейни нужди или извори или ако водният басейн е включен в Регистъра на защитените зони съгласно Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета ( 3 ), а също така ако средният дебит на течението е > 5 m3/s,

 трябва да има затворена система за възстановяване на отпадъчните води, с цел да се избегне диспергиране в околната среда на отпадъци от рязането на каменни материали и за захранване на веригата за рециклиране. Водата трябва да се съхранява в непосредствена близост до мястото, където се използва за добивни дейности и след това да се отвежда по затворени тръби до съответната пречиствателна станция. След пречистване водата трябва да се рециклира.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи изчисленията за общия резултат (получен при отчитане на относителната тежест на съответните показатели) и свързаните с това данни за всеки от шестте показателя (показващи, наред с другото, че всеки резултат е над минималния праг, ако има такъв), съгласно матрицата по-долу и съгласно съответните инструкции в Техническото допълнение — A1. Заявителят трябва да представи също съответната документация и/или декларации, които доказват спазването на гореспоменатите критерии.



Матрица на показателите за управлението на добива на суровини за естествени камъни

Показател

Забележки

Точки

5

(отличен)

3

(добър)

1

(задоволителен)

праг

относителна тежест

I.1.  Коефициент на рециклиране на водите

image

Вж. Техническо допълнение — А3

> 80

80—70

69—65

< 65

W3

I.2.  Степен на въздействие на кариерата

m2 засегната площ (фронт на кариерата + действащ табан)/m2 разрешена площ

[%]

< 15

15—30

31—50

> 50

W1, W2

I.3.  Отпад на естествени ресурси

m3 използваем материал/3 добит материал

[%]

> 50

50—35

34—25

< 25

I.4.  Качество на въздуха

Годишна пределно допустима стойност, регистрирана по границата на района на кариерата.

Суспендирани фини прахови частици PM 10 [μg/Nm3]

Изпитателен метод EN 12341

< 20

20—100

101—150

> 150

W2

I.5.  Качество на водите

Твърди вещества в суспензия (mg/l)

Изпитателен метод ISO 5667-17

< 15

15—30

31—40

> 40

W1, W2, W3

I.6.  Шум

Измерен по границата на района на кариерата (dB(A)

Изпитателен метод ISO 1996-1

< 30

30—55

56—60

> 60

W2

Списък на коефициентите на тежест (да се използва само когато това е посочено):

W1. Опазване на почвите: (коефициенти на тежест: 0,3—0,8, вж. таблицата) — за показателите степен на въздействие на кариерата (I.2) и качество на водите (I.5) се отчитат три различни коефициента на тежест в зависимост от потенциалните възможности за ползване на терена (за повече подробности вж. Техническото допълнение — А1):



Защита на почвите

Класове I—II

Класове III—IV—V

Класове VI—VII—VIII

Коефициент на тежест

0,3

0,5

0,8

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи съответните документи, включително карта, които позволяват да се класифицира кариерата в зависимост от възможностите за използване на почвите.

W2. Гъстота на населението, живеещо в селища в радиус (разстояние) 5 км от кариерата: (коефициенти на тежест: 0,5—0,9, вж. таблицата) тежестта на показателите степен на въздействие на кариерата (I.2), качество на въздуха (I.4), качество на водите (I.5) и шум (I.6) е определена за три интервала от стойности на гъстотата на населението:



Гъстота на населението

> 100 жители/km2

от 20 до 100 жители/km2

< 20 жители/km2

Коефициент на тежест

0,5 (0,6)

0,7 (0,84)

0,9

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи карта и съответни документи, за да потвърди гъстотата на населението в селища в радиус (разстояние) 5 км от границите на кариерата (разрешения терен). В случай на съществуващи кариери и разширяващи се селища в съответния район се използва коефициентът на тежест, посочен в скоби. Това не се отнася за значителни разширения на вече разрешения терен с такива кариери (> 75 %).

W3. (коефициенти на тежест: 0,5) — ако кариерата има въздействие върху водоеми (среден дебит < 5 m3/s), се прилага коефициент на тежест 0,5 както по отношение на показателя степен на рециклиране на водите (I.1), така и на показателя качество на водите (I.5).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи съответна документация, за да потвърди дали има или няма въздействие на кариерата върху повърхностния водоем.

1.2.    Управление на добива (за всички продукти от продуктова група „твърди настилки и облицовки“)

Суровините, използвани в производството на твърди настилки и облицовки, трябва да отговарят на следните изисквания за съответните добивни дейности:



Параметър

Изискване

Проект за добивни дейности и екологично възстановяване

Заявителят трябва да представи технически доклад, включващ следните документи:

разрешително за добивна дейност;

план за екологично възстановяване и/или доклад за оценката на въздействието върху околната среда

карта, показваща местоположението на кариерата;

декларация за съответствие с Директива 92/43/ЕИО на Съвета (1) (за местообитанията) и Директива 79/409/ЕИО на Съвета (2) (за птиците) (3). За районите извън Европейската общност се изисква подобен технически доклад, който да показва съобразяване с изискванията на Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие (1992 г.), както и да се предостави информация относно каквито и да било национални стратегии и планове за действие за опазване на биоразнообразието, ако има такива.

(1)   ОВ L 206, 22.7.1992 г., стp. 7.

(2)   ОВ L 103, 25.4.1979 г., стр. 1.

(3)   За повече информация: http://ec.europa.eu/environment/nature/index_en.htm

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи съответни данни и документи, включително карта на района. Ако добивната дейност не е пряко управлявана от производителите, документацията се изисква от изпълнителя/изпълнителите на добивната дейност.

2.    Подбор на суровините (за всички продукти за твърди настилки и облицовки)

Посочените тук изисквания се прилагат както към суровини и вторични или възстановени материали, използвани в производствените процеси, така и към полупреработените продукти ( 4 ) (смеси), които са закупени от външни източници (т.е. доставчиците също трябва да се съобразят с изискванията).

2.1.    Липса на означения за риск за суровините

Никакви вещества или препарати, за които е определено или може да бъде определено към датата на подаване на заявлението едно от следните обозначения за риск (или съчетания от тях):

 R45 (може да причини рак),

 R46 (може да причини наследствено генетично увреждане),

 R49 (може да причини рак при вдишване),

 R50 (силно токсичен за водни организми),

 R51 (токсичен за водни организми),

 R52 (вреден за водни организми),

 R53 (може да окаже дълготрайни неблагоприятни последици върху водната среда),

 R54 (токсичен за флората),

 R55 (токсичен за фауната),

 R56 (токсичен за организмите в почвата),

 R57 (токсичен за пчелите),

 R58 (може да предизвика дълготрайни неблагоприятни последици за околната среда),

 R59 (опасен за озоновия слой),

 R60 (може да увреди възпроизводителната функция),

 R61 (може да увреди плода при бременност),

 R62 (възможен риск за увреждане на възпроизводителната функция),

 R63 (възможен риск от увреждане на плода при бременност),

 R68 (възможен риск от необратими последици),

както са посочени в Директива 67/548/ЕИО на Съвета (Директива за опасните вещества) ( 5 ), като се има предвид Директива 1999/45/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (Директива за опасните препарати) ( 6 ), не могат да бъдат добавяни към суровините.

Друга възможност е класификацията съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета ( 7 ). В този случай към суровините не могат да бъдат добавяни никакви вещества или препарати, за които е определено или може да бъде определено към датата на подаването на заявление едно от следните обозначения за риск (или съчетания от тях): H350, H340, H350i, H400, H410, H411, H412, H413, EUH059, H360F, H360D, H361f, H361d, H360FD, H361fd, H360Fd, H360Df, H341.

Поради екологичните предимства на рециклирането на материалите тези критерии не се прилагат за квотата на материалите, рециклирани в затворена верига ( 8 ), които са използвани в процеса и са определени в допълнение А2.

Оценяване и удостоверяване: от гледна точка на химичния и минераложкия анализ заявителят трябва да предостави състава на материала, заедно с декларация за съответствие с горепосочените критерии.

2.2.    Ограничения за наличието на някои вещества в добавките (само за глазирани плочки)

В случаите, когато в глазурите се използват олово, кадмий и антимон (или някои техни съединения), съдържанието им не трябва да превишава следните конкретни граници:



(% от теглото на глазурата (1))

Параметър

Граница

Олово

0,5

Кадмий

0,1

Антимон

0,25

(1)   Глазури са всички вещества, полагани върху повърхността на плочките на етапа между оформянето на плочката и нейното изпичане.

Оценяване и удостоверяване: от гледна точка на химичния и минераложкия анализ заявителят трябва да предостави състава на материала, заедно с декларация за съответствие с горепосочените ограничения.

2.3.    Ограничения за наличието на азбест и полиестерни смоли в материалите

В суровините, използвани за естествени и преработени продукти, не трябва да се съдържа азбест, както е посочено в Директива 76/769/ЕИО на Съвета ( 9 ).

Използването на полиестерни смоли в производството трябва да се ограничи до 10 % от общото тегло на суровините.

Оценяване и удостоверяване: от гледна точка на химичния и минераложкия анализ заявителят трябва да предостави състава на материала, заедно с декларация за съответствие с горепосочените изисквания.

3.    Окончателна повърхностна обработка (само за естествени продукти)

Окончателната повърхностна обработка на естествени продукти следва да се извършва според следните критерии:



Параметър

Граница (за допустимост)

Изпитателен метод

Емисии на фини прахови частици във въздуха

PM10 < 150 μg/Nm3

EN 12341

Емисии на стирен във въздуха

< 210 mg/N m3

 

Коефициент на рециклиране на водата

image

Техническо допълнение — А3

Емисии във водата на суспендирани твърди вещества

< 40 mg/l

ISO 5667-17

Емисии във водата на Cd

< 0,015 mg/l

ISO 8288

Емисии във водата на Cr(VI)

< 0,15 mg/l

ISO 11083

Емисии във водата на Fe

< 1,5 mg/l

ISO 6332

Емисии във водата на Pb

< 0,15 mg/l

ISO 8288

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи съответните анализи и протоколи за проби за всеки параметър на емисиите, измерен във всички точки на емисия. Когато не е уточнен изпитателният метод или е посочен само за целите на проверката или наблюдението, компетентните органи трябва да разчитат на информацията в декларациите и документите, предоставени от заявителя, и/или независими проверки.

4.    Производствен процес (само за преработени продукти)

4.1.    Потребление на енергия

Енергопотреблението се изчислява като необходимото количество енергия за процеса (НКЕП) за агломерирани камъни и теракотни плочки или като необходимото количество енергия за изпичане (НКЕИ) за керамичните и глинени плочки.

а)   Горна граница на необходимото количество енергия за процеса (НКЕП)

Необходимото количество енергия за процеса (НКЕП) при производството на агломерирани камъни и теракотни плочки не трябва да превишава:



 

Необходимо количество (MJ/kg)

Изпитателен метод

Агломерирани камъни

1,6

Техническо допълнение —A4

Теракотни плочки

1,3

Техническо допълнение —A4

Бележка: Всички изисквания са изразени в MJ на килограм от готовия за продажба краен продукт. Този критерий не се прилага за бетонни павета.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да изчисли НКЕП съгласно инструкциите в Техническото допълнение — А4 и да предостави съответните резултати и необходимата документация.

б)   Горна граница на необходимото количество енергия за изпичане (НКЕИ)

Необходимото количество енергия за изпичане (НКЕИ) при производството на керамични и глинени плочки не трябва да превишава следните изисквания:



 

Необходимо количество (MJ/kg)

Изпитателен метод

Керамични и глинени плочки

3,5

Техническо допълнение — A4

Бележка: Изискването е изразено в MJ на килограм от готовия за продажба краен продукт.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да изчисли НКЕИ съгласно инструкциите в Техническото допълнение — А4 и да предостави съответните резултати и необходимата документация.

4.2.    Използване и потребление на водите

а) Потреблението на вода в производствената фаза, от подготовката на суровините до процеса на изпичане, при производството на изпичани продукти не трябва да превишава следните изисквания:



Литър/kg от продукта

Параметър

Изискване

Специфично потребление на прясна вода (Cwp-a)

1

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи изчисленията на специфичното потребление на прясна вода съгласно указанията на Техническото допълнение — А5. За прясна вода се считат само подпочвените води, повърхностните води или водите от водопровод.

б) Отпадъчните води от процесите, включени в производствената верига, трябва да достигнат коефициент на рециклиране най-малко 90 %. Този коефициент се изчислява като отношението между отпадъчните води, които са рециклирани или възстановени чрез прилагане на комбинация от мерки за оптимизация на процеса и системите за преработка на отпадъчни води от процеси в завода или извън него, и общото количество вода, която излиза от процеса, както е определено в Техническото допълнение — А3.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи изчислението на коефициента на рециклиране, включително и необработени данни за общото количество получени отпадъчни води, рециклираната вода и количеството и източника на прясната вода, използвана в процеса.

4.3.    Емисии във въздуха

а)   Агломерирани камъни

Емисиите във въздуха за следните параметри при цялостния процес на производство не трябва да превишават следните граници:



Параметри

Пределно допустима стойност

(mg/m2)

Изпитателен метод

Прахообразни вещества (прах)

300

EN 13284-1

Азотни оксиди (изразени като NOx)

1 200

EN 14792

Серен диоксид (SO2)

850

EN 14791

Стирен

2 000

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи съответните документи и протоколи за проби за всеки параметър на емисиите, споменат по-горе, съгласно указанията на Техническото допълнение — А6. Когато не е уточнен изпитателният метод или когато е споменат само за целите на проверката или наблюдението, компетентните органи трябва да разчитат на декларациите и документите, предоставени от заявителя, и/или на независими проверки.

б)   Керамични плочки

Общото количество емисии във въздуха на прахови частици, отделени при процесите на пресоване, глазиране и сушене чрез пулверизиране („студени емисии“) не трябва да превишава 5 g/m2.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи съответните документи и протоколи за проби съгласно указанията на Техническото допълнение — А6.

Емисиите във въздуха само на стадия на изпичане не трябва да превишават:



Параметри

Пределно допустима стойност

(mg/m2)

Изпитателен метод

Прахообразни вещества (прах)

200

EN 13284-1

Флуориди (като HF)

200

ISO 15713

Азотни оксиди (като NOx)

2 500

EN 14792

Серен диоксид (SO2)

При съдържание на сяра в суровината ≤ 0,25 %

1 500

EN 14791

Серен диоксид (SO2)

При съдържание на сяра в суровината > 0,25 %

5 000

EN 14791

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да предостави съответните документи и протоколи за проби за всеки параметър на емисиите, споменат по-горе, съгласно указанията на Техническото допълнение — А6.

в)   Глинени плочки

Емисиите във въздуха за следните параметри на стадия на изпичане на глинените плочки не трябва да превишават специфичните ограничения, изчислени с помощта на формулата:

Стойност (mg/m2) = специфична емисия (mg/[m2 (повърхност) × cm (дебелина)])

като се има предвид следната таблица:



Параметри

Специфични емисии

(mg/m2 (*) cm)

Пределно допустими стойност (mg/m2)

Изпитателен метод

Прахообразни вещества (прах)

250

1 000

EN 13284

Флуориди (изразени като HF)

200

800

ISO 15713

Азотни оксиди (изразени като NOx)

3 000

12 000

EN 14792

Серен диоксид (SO2)

2 000

8 000

EN 14791

Изчислените по този начин гранични стойности не трябва да надхвърлят пределно допустимите стойности, указани в таблицата.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи съответните документи и протоколи за проби за всеки параметър на емисиите, споменат по-горе, съгласно указанията на Техническото допълнение — А6.

г)   Теракотни плочки и бетонни павета

Емисиите във въздуха за следните параметри при цялостния процес на производство не трябва да превишават следните стойности:



Параметри

Ограничение (mg/m2)

Изпитателен метод

Прахообразни вещества (прах)

300

EN 13284-1

Азотни оксиди (като NOx)

2 000

EN 14792

Серен диоксид (SO2)

1 500

EN 14791

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи съответните документи и протоколи за проби за всеки параметър на емисиите, споменат по-горе, съгласно указанията на Техническото допълнение — А6.

4.4.    Емисии във водата

След пречистването на отпадъчните води, независимо дали на обекта или извън него, следните параметри не трябва да превишават указаните по-долу пределно допустими стойности:



Параметър

Ограничение

Изпитателен метод

Емисии във водата на твърди вещества в суспензия

40 mg/l

ISO 5667-17

Емисии във водата на Cd

0,015 mg/l

ISO 8288

Емисии във водата на Cr(VI)

0,15 mg/l

ISO 11083

Емисии във водата на Fe (1)

1,5 mg/l

ISO 6332

Емисии във водата на Pb

0,15 mg/l

ISO 8288

(1)   Параметрите за Fe са приложими за всички преработени продукти с изключение на керамичните плочки.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи съответните документи и протоколите за проби, които да удостоверят съответствието с този критерий.

4.5.    Цимент

Използването на суровини при производството на цимент е в съответствие с изискванията за управлението на добива за преработени продукти (критерий 1.2).

Производителите, които използват цимент в производствения процес, се съобразяват със следните изисквания:

 циментът, включен в някакъв продукт, се получава, като се използва не повече от 3 800 MJ/t необходимо количество енергия за процеса (НКЕП), изчислено според Техническото допълнение — А4,

 циментът, включен в някакъв продукт, се получава, като се спазват следните ограничения за емисии във въздуха:

 



Параметър

Действащо ограничение (g/t)

Изпитателни методи

Прах

65

EN 13284-1

SO2

350

EN 14791

NOx

900

EN 14792

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи съответните протоколи за проби и документи относно НКЕП и емисиите във въздуха вследствие от производството на цимент.

5.    Управление на отпадъците

Всички заводи, участващи в производството на продукта, трябва да имат система за манипулиране на отпадъците и остатъчните продукти от производството. Заявлението трябва да се придружава от документация и обяснения за системата и да включва най-малко информация за следните три елемента:

 процедури за отделяне и използване на материали, които могат да бъдат рециклирани от потока от отпадъци,

 процедури за рециклиране на материали за други приложения,

 процедури за третиране и обезвреждане на опасни отпадъци.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да предостави съответната документация.

5.1.    Управление на отпадъците (само за естествени продукти)

Заявителят трябва да предостави съответните документи относно управлението на отпадъците, идващи от добивната и довършителната дейност. Управлението на отпадъците и повторното използване на странични продукти (включително трици) трябва да се декларират.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя декларация за съответствие с изискванията съгласно Директива 2006/21/ЕО на Европейския парламент и на Съвета ( 10 ).

5.2.    Възстановяване на отпадъците (само за преработени продукти)

Заявителят следва да представи съответната документация относно приетите процедури за рециклирането на странични продукти от процеса. Заявителят следва да представи доклад, включващ следната информация:

 вид и количество на възстановените за вторично използване отпадъци,

 вид обезвреждане,

 информация относно вторичното използване (във или извън производствения процес) на отпадъци и вторични суровини при производството на нови продукти.

Най-малко 85 тегловни процента от общите отпадъци, произведени в процеса или процесите ( 11 ), следва да се възстановяват в съответствие с общите условия и определенията, установени в Директива 75/442/ЕИО на Съвета ( 12 ).

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи съответните документи, съставени например въз основа на общи балансови отчети и/или системи за отчети за околната среда, показващи постигнатата степен на извличане на суровини от отпадъците, външно или вътрешно, чрез рециклиране, повторно използване или регенериране.

6.    Фаза на употреба

6.1.    Отделяне на опасни вещества (само за глазираните плочки)

За да се контролира потенциалното отделяне на опасни вещества във фазата на употреба и в края на срока на експлоатация на глазираните плочки, продуктите трябва да се проверяват с помощта на изпитателния метод EN ISO 10545-15. Не трябва да се превишават следните ограничения:



Параметър

Гранична стойност (mg/m2)

Изпитателен метод

Pb

80

EN ISO 10545-15

Cd

7

EN ISO 10545-15

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи анализ и протоколи за пробите във връзка с посочените по-горе параметри на емисиите. Това включва декларация за съответствие на продукта с изискванията на Директива 89/106/ЕИО на Съвета ( 13 ) и със съответните хармонизирани стандарти, създадени от CEN и публикувани в Официален вестник на Европейския съюз.

7.    Опаковка

Картонените опаковки на крайния продукт следва да бъдат предназначени за повторно използване или да се състоят от 70 % рециклирани материали.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи мостра от опаковката на продукта, както и декларация за съответствие с всички изисквания.

8.    Годност за употреба

Продуктът трябва да е годен за употреба. Доказателствата могат да включват данни от съответните изпитателни методи на ISO или CEN или от равностойни на тях изпитателни методи, като например национални или собствени изпитателни процедури.

Трябва да бъде ясно посочен видът употреба, за който продуктът е подходящ: стени, подове или стени/подове, ако е подходящ и за двете цели.

Оценяване и удостоверяване: следва да бъдат предоставени подробни данни за изпитателните процедури и резултати, заедно с декларация, че продуктът е годен за употреба, въз основа на всякаква друга информация за най-добрата употреба от крайния потребител. По силата на Директива 89/106/ЕИО се приема, че даден продукт е годен за употреба, ако съответства на хармонизиран стандарт, на европейско техническо одобрение или на нехармонизирана техническа спецификация, призната на общностно равнище. Маркировката „CE“ за съответствие с европейските изисквания за строителни материали дава на производителите обозначение за съответствие, което е лесно разпознаваемо и може да бъде смятано за достатъчно в този контекст.

9.    Информация за потребителя

Продуктът трябва да се продава с ръководство за употреба, съдържащо общи и технически указания за най-добра употреба на продукта и за неговата поддръжка. Следната информация трябва да фигурира върху опаковката и/или върху документите, съпътстващи продукта:

а) информация, че на продукта е присъден знакът за екомаркировка на Общността с кратко конкретно обяснение какво означава това, в допълнение към общите сведения, дадени в клетка 2 на логото;

б) препоръки за употребата и поддръжката на продукта. Тази информация трябва да обръща внимание на съответните инструкции, в частност за употребата и поддръжката на продуктите. Следва да се посочат особеностите на употребата на продукта при трудни климатични или други условия, например устойчивост срещу замръзване/абсорбция на вода, устойчивост на петна, устойчивост към химикали, необходима подготовка на основната повърхност, инструкции за почистване и препоръчани видове почистващи реагенти и интервали на почистване. Информацията трябва да включва също евентуална индикация за потенциалния срок на експлоатация на продукта от техническа гледна точка или като средна стойност, или като граници, в които срокът варира;

в) посочване на пътя за рециклиране или обезвреждане;

г) информация за екомаркировката на Общността и съответните групи продукти, включително следния текст (или равностоен на него): „За повече информация посетете уебсайта, посветен на екомаркировката на ЕС: http://www.ecolabel.eu“

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи мостра от опаковката и/или от приложените текстове.

10.    Информация, съдържащата се в знака за екомаркировка

Клетка 2 на знака за екомаркировка трябва да съдържа следния текст:

Естествени продукти:

 слабо въздействие на добива върху местообитанията и природните ресурси,

 слаби емисии от окончателната обработка,

 по-добри информация за потребителя и управление на отпадъците.

Преработени продукти:

 намалено енергопотребление за производствените процеси,

 намалени емисии във въздуха и водата,

 по-добри информация за потребителя и управление на отпадъците.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи мостра от опаковката и/или от приложените текстове.




Техническо допълнение за твърди настилки и облицовки

Заявителят трябва да представи цялата необходима информация, като изчисленията, измерванията и изпитванията трябва да се отнасят за периода, непосредствено предхождащ заявлението. Измерванията трябва да са представителни за съответната серия проби, като се спазва последователност във всички части на заявлението, ако има повече части.

А1    Добив на суровини — определяне на показателите и коефициентите на тежест

Напорен водоносен хоризонт

„Напорен водоносен хоризонт“ е артезиански водоупор.

Среден дебит на повърхностните водоеми

Средният дебит на водното течение, върху което има въздействие от кариерата, се изчислява, като се вземе предвид разрешеният терен за въпросната кариера. Изчислението се прави, като се умножи сечението на водоема по скоростта на водата. Стойностите трябва да са представителни за период от най-малко 12 месеца.

Описание на показателите

I.1.   Коефициент на рециклиране на водите

Вижте А3.

I.2.   Степен на въздействие на кариерата

Изчислението на I.2 се състои от измерване на засегнатия терен, който включва фронта на кариерата и действащия табан, и на разрешената площ. Тези площи трябва да се измерват по време на добивните работи.

I.3.   Отпадъчни природни ресурси

Изчислението на I.3 се състои от оценка на обема използваем материал по отношение на годишно добития общ обем. Използваем материал означава целия обем, който може да се използва във всеки процес: например имащите търговска стойност блокове, агрегатните материали и всичко друго, което е годно за по-нататъшна обработка и използване.

I.4.   Качество на въздуха

Този показател е описан в Директива 1999/30/ЕО на Съвета ( 14 )). Изчислението на I.4 се състои от измерване по границата на кариерата на суспендирани РМ 10 частици въз основа на специфични изисквания на метода на изпитване и общите разпоредби на посочената директива (определение на РМ 10 е дадено в член 2, параграф 11). Изпитателният метод е определен в EN 12341.

I.5.   Качество на водите

Този показател отчита общите емисии на твърди частици в суспензия след пречистване на повърхностните води, изтичащи от кариерата. Изчислението на I.5 се състои от измерване на общите частици в суспензия чрез метода на изпитване, описан в ISO 5667-17.

I.6.   Шум

Този показател отчита нивото на шума, регистриран по границата на кариерата. Трябва да се измерват шумове, които не са импулсни. Изчислението на I.6 се състои от измерване на шума чрез изпитателния метод, описан в ISO 1996-1.

Описание на коефициентите на тежест:

W1.    Опазване на почвата/класификация в зависимост от възможностите за използване на почвата

Според информация на Европейското бюро по почвите терените се разпределят на 8 категории въз основа на възможностите за използване и сериозността на пречките за отглеждане на култури. Следва примерно описание на категориите:

 почвите от категория I имат незначителни ограничения за ползването им,

 за почвите от категория II има умерени ограничения, които намаляват избора на растения и изискват текущи практики за опазване на околната среда,

 почвите от категория III имат сериозни недостатъци, които ограничават избора на растения или изискват особени практики за опазване, или и двете,

 почвите от категория IV имат много сериозни недостатъци, които ограничават избора на растения или изискват много внимателно управление, или и двете,

 почвите от категория V имат малък или никакъв риск от ерозия, но имат други недостатъци, които са практически неотстраними и ограничават тяхното ползване предимно за пасища, туристически маршрути, горски масиви, храна или убежище за дивите животни,

 почвите от категория VI имат сериозни недостатъци, които ги правят по принцип неподходящи за култивиране и това ограничава тяхното използване предимно за пасища, маршрути, горски масиви, храна или убежище за дивите животни,

 почвите от категория VII имат много сериозни недостатъци, които ги правят неподходящи за култивиране и това ограничава тяхното ползване предимно за паша, горски масиви или местообитания на дивата фауна,

 почвите от категория VIII и различни други райони имат недостатъци, които не позволяват тяхното ползване за отглеждане на растения с търговски цели и свеждат тяхното ползване до места за почивка, за съхраняване на дивата фауна или водоснабдяване, както и за естетически цели.

A2    Избор на суровини

„Рециклиране в затворена верига“ означава рециклиране на отпадъчен продукт, при което се получава същият вид продукт; за „вторични суровини“ от производствения процес (например остатъци или отпадъци) „рециклирането в затворена верига“ означава, че суровините се използват отново в същия процес.

А3    Коефициент на рециклиране на водите

Изчислението на коефициента на рециклиране на водата трябва да бъде съобразено със следната формула, основана на потоците, показани на фигура А1.

image

image

Фигура А1 Схема на водния поток за изчисляване на коефициента на рециклиране на водата ( 15 )

Под отпадъчни води се разбира само водата, използвана в преработвателните инсталации, без да се включват прясната вода от дъжд и подпочвените води.

A4    Изчисляване на енергопотреблението (НКЕП, НКЕИ)

Когато се изчислява необходимото количество енергия за процеса (НКЕП) или необходимото количество енергия за изпичане (НКЕИ), трябва да се вземат предвид точните енергоносители за целия завод или само за етапа на изпичане. Горната калоричност (топлина на изгаряне) на горивата се използва за превръщане на енергийните единици в мегаджаули (MJ) (таблица А1). В случай на използване на други горива трябва да бъде посочена и калоричността, използвана при изчислението. Електричество означава чисто внесената електрическа енергия от мрежата и вътрешното производство на електроенергия, измерена като електрическа мощност.

При оценката на НКЕП за производство на агломериран камък трябва да се отчетат всички енергийни потоци, влизащи в завода производител както като горива, така и като електричество.

При оценката на НКЕП за производството на теракотни плочки трябва да се отчетат енергийните потоци, влизащи в завода производител както като горива, така и като електричество.

При оценката на НКЕИ за производството на керамични плочки се отчитат всички енергийни потоци към пещите като горива за стадия на изпичане.

При оценката на НКЕИ за производството на глинени плочки се отчитат всички енергийни потоци към пещите като горива за стадия на изпичане.

При оценката на НКЕП за производството на цимент се отчитат всички енергийни потоци, влизащи в производствената система както като горива, така и като електричество.



Таблица А1

Таблица за изчисляване на НКЕП и НКЕИ (вж. текста за обяснения)

Производствен период

Дни

от

до

 

Производство (kg)

 

Гориво

Количество

Мерна единица

Коефициент на преобразуване

Енергия (MJ)

Природен газ

 

kg

54,1

 

Природен газ

 

Nm3

38,8

 

Бутан

 

kg

49,3

 

Керосин

 

kg

46,5

 

Бензин

 

kg

52,7

 

Дизелово гориво

 

kg

44,6

 

Газьол

 

kg

45,2

 

Мазут (тежко котелно гориво)

 

kg

42,7

 

Сухи въглища за парогенератори

 

kg

30,6

 

Антрацитни въглища

 

kg

29,7

 

Дървени въглища

 

kg

33,7

 

Металургичен кокс

 

kg

27,9

 

Електричество (от мрежата)

 

kWh

3,6

 

Общо енергия

 

Специфично енергийно потребление (MJ/kg от продукт)

 

A5    Изчисляване на потреблението на вода

Специфичното потребление на прясна вода се изчислява, както следва:

CWp-a = (Wp + Wa)/Pt

Cwp-a

=

специфично потребление на прясна вода. Резултатите се изразяват в m3/тонове, равностойни на l/kg;

Pt

=

общо продукция на съхранение в тонове;

Wp

=

вода от кладенци, предназначена изключително за използване за промишлени нужди (с изключение на водата от кладенци за домашни нужди, напояване или други непромишлени нужди), в m3;

Wа

=

вода от водопровод, предназначена изключително за използване за промишлени нужди (с изключение на водата от водопроводи за домашни нужди, напояване или други непромишлени нужди) в m3.

Обхватът на системата е от суровината до изпичането.

A6    Емисии във въздуха (само за преработени продукти)

Коефициентите на емисиите от замърсители на въздуха се изчисляват, както следва:

 изчислява се концентрацията в изходящите газове, изпускани в околната среда, на всеки от параметрите, отчетени в таблиците,

 измерванията, използвани за изчисленията, трябва да се направят в зависимост от изпитателните методи, посочени в таблиците,

 пробите трябва да са представителни за съответното производство.



( 1 ) ОВ L 237, 21.9.2000 г., стр. 1.

( 2 ) ОВ L 94, 11.4.2002 г., стр. 13.

( 3 ) ОВ L 327, 22.12.2000 г., стp. 1.

( 4 ) Полупреработените продукти са балансирани смеси от различни суровини, готови за включване в производствения процес.

( 5 ) ОВ 196, 16.8.1967 г., стр. 1.

( 6 ) ОВ L 200, 30.7.1999 г., стр. 1.

( 7 ) ОВ L 353, 31.12.2008 г., стр. 1.

( 8 ) „Рециклиране в затворена верига“ означава рециклиране на отпадъчен продукт, при което се получава същият продукт. За вторични суровини от производствения процес (например остатъци или отпадъци) „рециклирането в затворена верига“ означава, че суровините се използват отново в същия процес.

( 9 ) ОВ L 262, 27.9.1976 г., стр. 201.

( 10 ) ОВ L 102, 11.4.2006 г., стр. 15.

( 11 ) Отпадъците от процеси не включват отпадъци от поддръжката, органични отпадъци и битови отпадъци, генерирани при помощни и офис дейности.

( 12 ) ОВ L 194, 25.7.1975 г., стр. 39.

( 13 ) ОВ L 40, 11.2.1989 г., стр. 12.

( 14 ) ОВ L 163, 29.6.1999 г., стр. 41.

( 15 ) W означава отпадъчните води, изпуснати в околната среда.